Božji zakon

Stranica 12 / 13. Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Božji zakon

Postaj by Gost on pet vel 13 2009, 16:09

atanasije je napisao/la:
branko je napisao/la:
A tajna koju nam je Pavao otkrio u 2. Solunjanima 2, biti će "živa" sve "dok ga Gospodin Isus ne uništi sjajem svoga dolaska".
A sjesti će po njegovim riječima u "crkvu Božju".
Ili niti Pavao to možda ne piše?
piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"

Član 18: Svatko ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere; to pravo uključuje slobodu da promijeni svoju vjeru ili vjerovanje i slobodu da se, bilo pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, ispoljava vjera ili vjerovanje učenjem, vršenjem, obredima i održavanjem.
Član 19: Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izrazavanja; ovo pravo uključuje slobodu mišljenja bez tuđeg mišljenja, a isto tako i traženje, primanje i saopćavanje obavjestenja i ideja bilo kojim sredstvima i bez obzira na granice.
http://www.dadalos.org/kr/Menschenrechte/Grundkurs_MR2/Dokumente/dokument1.htm

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj?
atanasije,postivaj slobodu replicara,onako kako mu je zagarantirana po ljudskim pravima.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 16:55

prihvaćam ukor i ispričavam se. u žaru govora znam izreći neprikladne riječi kako bi se naglasilo ono što želim reći, ali trudit ću se da ne bude tako ubuduće

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 19
Registration date : 06.02.2009

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on pet vel 13 2009, 18:08

atanasije je napisao/la:
piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"

Piše, piše u Vukovoj Bibliji, najlošijem prevodu na našem jeziku.

U originalu piše u Hram Božji, tj. Treći Hram koji će biti sagrađen u Jeuzalemu.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje. RKC je bila Božja crkva, a njegov narod još je u njoj. Slično je i sa Izraelom, on je bio Božji narod. E, sad, problem je u vrhu crkve, u vodstvu, u lažnim naukama kojima se truje taj narod, ili u rabinima i Talmudu u slučaju Jevreja. Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti. U Otkrivenju jasno piše bludnica i majka bludnica, a pravovjeran je jedino ostatak koji je izašao ili se distancirao od svih organizacija, a drži svjedočanstvo Isusovo i zapovjedi Božje.

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 134
Registration date : 06.05.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet vel 13 2009, 19:01

servus dei je napisao/la:
atanasije je napisao/la:

U originalu piše u Hram Božji, tj. Treći Hram koji će biti sagrađen u Jeuzalemu.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje. RKC je bila Božja crkva, a njegov narod još je u njoj. Slično je i sa Izraelom, on je bio Božji narod. E, sad, problem je u vrhu crkve, u vodstvu, u lažnim naukama kojima se truje taj narod, ili u rabinima i Talmudu u slučaju Jevreja. Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti. U Otkrivenju jasno piše bludnica i majka bludnica, a pravovjeran je jedino ostatak koji je izašao ili se distancirao od svih organizacija, a drži svjedočanstvo Isusovo i zapovjedi Božje.
Da se pozabavim pitanjem crkve Božje
Postoji posebni podforum za Crkvu pa te molim tamo pisi.
Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti.
Ovo je direktno vrijedjanje!I ispade ti si veci Bog nego Bog.Nema nikakve sanse za njihovo spasenje.Ovo mi malo stoji ,kao neke nauke iz prosloog stoljeca,orosti dragi brate.
Krist je umro za sve ljude.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on pet vel 13 2009, 19:33

Dina je napisao/la:
atanasije je napisao/la:

Ovo je direktno vrijedjanje!I ispade ti si veci Bog nego Bog.Nema nikakve sanse za njihovo spasenje.Ovo mi malo stoji ,kao neke nauke iz prosloog stoljeca,orosti dragi brate.

Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Usput, jedina crkva koja ima kontinuitet od apostolskih vremena je RKC, sviđalo se to nama ili ne.

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 134
Registration date : 06.05.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet vel 13 2009, 19:45

Dina je napisao/la:
atanasije je napisao/la:

Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Usput, jedina crkva koja ima kontinuitet od apostolskih vremena je RKC, sviđalo se to nama ili ne.
Mislim da ti namjerno govoris o krivom shvatanju,a da je tako govori i ova zadnja voja recenica.
koja u vašem slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.
Oprosti,ti dobro znas da ovdje nisu samo adventisti,ili imas cilj,samo njih obracati.
Da ali malo prije si rekao,da ovo nije uvijet za spasenje.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on sub vel 14 2009, 13:26

10 je napisao/la:
Bez obzira znači li to tebi nešto činjenica je da kalendar ne štima, ne znam ima li smisla uopće pitati tko ga je takvim napravio?

Ako u Pismu pronađeš da je kalendar vjerska istina, onda će mi to pitanje postat važno. No o samom kalendaru, tko ga je i kako napravio, o njegovoj povijesti i problemima vezanim uz njega, te njegovim varijantama znam poprilično. Znam i za prijedloge da se ovaj i ovakav kalendar promjeni, znam koji su prijedlozi u opticaju, znam povijest, smisao i cilj tih promjena. Ne znam budućnost, no s tim se i ne zamaram puno.
Isto tako ne znam koliko je to važno za ovu raspavu jer kalendar nije razlog zašto ti slaviš subotu niti je on razlog zašto ja držim nedjelju, a nema veze niti sa Zakonom. No ako misliš da ima, slobodno me ispravi.

melkisedek je napisao/la:
10 je napisao/la:
Da li je Bog čovjeku u raju namjenio da šest dana radi i jedan dan bude u Božjem počinku ili mu je namjenio da cijelo vrijeme bude u zajednici s Bogom?

Moj kratak odgovor je i jedno i drugo, jedno ne isključuje drugo niti može jedno bez drugog!

S druge strane mislim da je ovo puno važnije pitanje jer direktno govori o naravi sedmog dana kojeg je Bog blagoslovio i u kojem je ušao u svoj Počinak, pa prema tome, o ovome direktno ovise i naši stavovi o suboti/nedjelji. Stoga...

Zašto misliš da čovjek u raju ne može uživati svaki dan bez razlike i zašto misliš da mu je u raju potreban jedan dan u kojem bi više proveo sa Bogom nego u neki drugi dan? Zašto misliš da u raju taj jedan dan nije vječni "Danas" u kojem čovjek boravi s Bogom?

Jasno mi je da tvoj odgovor donekle možemo prihvatiti za današnje vrijeme nakon pada a prije dovršetka svijeta, no to nipošto nije očito za boravak u Božjem Počinku.

No da ne srljamo sa zaključcima, idemo po redu:

Postoje dva načina gledanja na sedmi dan Božjeg stvaranja, onaj koji kaže da je to dan isti kao i ostalih 6 koji su mu prethodili, ili je to dan koji je različit od prijašnjih.
Ako kažemo da je taj sedmi dan, koji je Bog blagoslovio i u kojem je ušao u svoj Počinak, isti kao i oni prije njega, tada se može i mora postaviti pitanje:
Da li je Bog osmog dana izašao iz svog Počinka, ili je ostao u svom Počinku?

Ako utvrdimo da je izašao iz svog Počinka, onda smo dobili potvrdu da je uistinu sedmi dan stvaranja isti kao i oni prije njega, te je jasno da je Bog ponovo počeo stvarati svijet.
No ako kažemo da osmog dana nije izašao iz Počinka, tada postavljamo pitanje: a da li je iz Počinka izašao devetog dana? Pa ako i tu utvrdimo da nije, onda mislim da možemo sa sigurnošću zaključiti što znači izostavljanje izraza "večer-jutro" kod opisa sedmog dana.

Budući da me Justin pitao o ovome, onda ću njemu detaljnije odgovoriti i zašto mislim da Bog nije izašao iz svog Počinka u koji je ušao sedmog dana i zašto mislim da ima razloga zašto kod sedmog dana ne piše izraz "večer-jutro" kao kod ostalih. Pa evo, da se ne ponavljam bespotrebno, pročitaj odgovor koji ću dati njemu.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 355
Registration date : 10.10.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on sub vel 14 2009, 13:30

Nedjelja je na europskom kontinentu posljednji dan u tjednu, drugi dan vikenda, koji se nalazi između subote i ponedjeljka, a povijesno je prvi dan u tjednu, što se može vidjeti i na svim kalendarima izdanim prije 1962. Smatra se za praznik u zemljama sa kršćanskom tradicijom, kada Kršćani najčešće posjećuju crkvu. Glagol dělati u praslavenskom jeziku znači raditi.
U Gregorijanskom kalendaru, ni jedno stoljeće ne može započeti nedjeljom. U židovskom kalendaru, ni jedna godina ne može započeti nedjeljom. Bilo koji mjesec koji započinje nedjeljom imat će petak trinaesti (nesretni dan u nekim društvima).
U mnogim državama, uključujući veći dio Europe i Južne Amerike (osim Brazila), nedjelja je posljednji dan tjedna. U ostalim zemljama, uključujući Sjedinjene Države, smatra se za prvi dan, tradicionalni pogled izveden od starih Židova, Egipćana i Svetog rimskog carstva.
Nedjelja se smatra svetom među većim dijelom Kršćana i često dan odmora i odlaska u crkvu. Međutim, od zalaska sunca u petak do zalaska sunca u subotu je period kada je Bog napravio sveti dan za odmor, Sabat.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nedjelja

"Međutim, od zalaska sunca u petak do zalaska sunca u subotu je period kada je Bog napravio sveti dan za odmor, Sabat."

Ovo je jedino što je bitno za ovu raspravu, no budući da je to i tema rasprave, onda je ne možemo uzeti zdravo za gotovo Very Happy

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on sub vel 14 2009, 13:32

Dina je napisao/la:
Da li je Bog čovjeku u raju namjenio da šest dana radi i jedan dan bude u Božjem počinku ili mu je namjenio da cijelo vrijeme bude u zajednici s Bogom?

2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. 3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini.
http://cro.scripturetext.com/genesis/2.htm

Prije pada u grijeh,covjek je bio u skaldu s Bojom voljom.

Ovo je točno, no to nije odgovor na pitanje koje sam postavo. Naime ja nisam pitao da li je čovjek prije pada u grijeh bio u skladu s Božjom voljom.

Zadnja promjena: melkisedek; sub vel 14 2009, 13:33; ukupno mijenjano 1 put.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on sub vel 14 2009, 13:33

stefani je napisao/la:
Melhisedek, koje još ime nosi broj 666?

Zamolila bih moderatore da ne baniraju melhisedeka, ako mi da odgovor koje još ime nosi broj 666. Hvala unapred.

Pa mislim da je Dina u pravu kad kaže da milijuni imena završavaju sa 666, pogotovo ako se u obzir uzmu svi sustavi numeracije... latinski, grčki, aramejski...

P.S. još jednom isprika za neodgovaranje na drugoj temi. nadam se da ću večeras odgovorit.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on sub vel 14 2009, 13:34

Justin je napisao/la:
Melkisedek,
ako sam te dobro shvatio, ti smatraš da ispuštanje formule "i bi veče, i bi jutro" na kraju sedmog dana stvaranja, podrazumijeva kontinuirano trajanje "subotnjeg odmora". Drugim riječima, smatraš da subota pri stvaranju nije određena da bude "dan" u pravom smislu te riječi, već nas "duh subote" treba pratiti svakog dana... Jesi li imao ovako nešto na umu?

Slično, no potrebno je biti dosta precizan u izražavanju. Npr. treba imati na umu da je subota dobila ime po Počinku a ne počinak po suboti. Možda se čini cjepidlačenje, no kasnije ću pokazati zašto i to ima veze.

"I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini." Post 2:2-3

"U Počinak doista ulazimo mi koji povjerovasmo, prema onom što je rekao: Tako se zakleh u svom gnjevu: Nikad neće ući u moj počinak, premda su djela od postanka svijeta dovršena. Rekao je doista negdje o sedmom danu ovako: I počinu Bog sedmoga dana od svih djela svojih. A ovdje opet: Nikad neće ući u moj počinak." Heb 4:3-5

U Post 2:2-3 vidimo da je Bog posvetio sedmi dan jer je tad počinuo od svih djela svojih. U Heb 4:3-5 vidimo da je taj počinak poistovjećen sa počinkom namjenjenom čovjeku (doduše, tu se Bog zakleo da u taj počinak nitko neće ući). I ne samo to, ovdje vidimo da je sedmi dan poistovećen s tim prvim počinkom.

"Zato Bog ponovno određuje jedan dan, Danas, u Davidu nakon toliko vremena govoreći, kako je već rečeno: Danas ako glas mu čujete, ne budite srca tvrda. Heb 4:7

Ovdje vidimo jednu jako važnu stvar, a to je da Bog ponovo određuje jedan dan, "Danas", što znači da je i ranije postojao jedan dan, "Danas".

Zbilja, da je Jošua njih u Počinak uveo, ne bi Bog nakon toga govorio o drugome danu. Dakle: preostaje neki subotni počinak narodu Božjemu! Heb 4:8

Jošua? Kako je Jošua mogao uvesti narod u Počinak? Što je taj Počinak u koji je Jošua vodio svoj narod?
Taj počinak je "Obećana zemlja, zemlja u kojoj teče med i mlijeko". I uistinu, Jošua jeste uveo narod u Obećanu zemlju, no ipak ne i u Počinak, jer Obećana zemlja koja je dana Izraelu je samo slika prave Obećane zemlje koja je Kraljevstvo Božje. Zato Pavao i kaže da je Bog obećao neki drugi dan, neki drugi Danas koji jeste pravi Počinak.

Jošua koji je bio s Mojsijem nije mogao uvesti narod u pravi Počinak, no to je mogao učiniti jedan drugi Jošua. Taj počinak je jedan drugi Danas, ne više onaj stari nego novi. Jer jasno je da se čovjek ne može vratiti u počinak u kojem su bili Adam i Eva i jasno je da Počinak u koji je vodio Jošua, bio samo slika pravog počinka u koji je uveo Isus (pravi Jošua).

"Zaista, tko uđe u njegov počinak, počinuo je od djela svojih kao ono i Bog od svojih. Heb 4:9-10

Zaista, tko uđe u taj novi Danas koji jeste pravi počinak koji jeste Kraljevsvo Božje, taj je počinuo od djela svojih.

U Počinku nema zapovjedi:

"Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu."

Ne, Počinak jeste jedan dan koji je Danas. U zapovjedi danoj Mojsiju na Sinaju piše: "Šest dana radi" zato što je Bog nakon čovjekovog grijeha rekao:

"Zemlja neka je zbog tebe prokleta: s trudom ćeš se od nje hraniti svega vijeka svog! Rađat ć e ti trnjem i korovom, a hranit ćeš se poljskim raslinjem. U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš:""

Ovih šest dana rada je posljedica pada a ne prvotnog stvaranja. Čovjek je stvoren da bude u jednom danu, jednom Danas. Iz prvog "Danas", svog prvog počinka s Bogom, je izašao svojim padom. No zato nam je Isus otvorio jedan drugi dan, jedan drugi "Danas" u kojem ćemo biti s Bogom i u kojem ćemo otpočinuti od svih svojih djela.

Pa evo sad još jednom odgovra na tvoja pitanja, no ovaj put nakon što sam dao objašnjenje svog stava:

ako sam te dobro shvatio, ti smatraš da ispuštanje formule "i bi veče, i bi jutro" na kraju sedmog dana stvaranja, podrazumijeva kontinuirano trajanje "subotnjeg odmora

Kad bi tumačenj gradio samo na tome što uz sedmi dan ne piše "večer-jutro" to bi bilo vrlo klimavo tumačenje. No kao što možeš vidjeti, tumačenje koje sam pokazao je potpuno neovisno o tom izostavljanju i ono je zapravo obično čitanje onoga što je Pavao direktno rekao. A to što je kod sedmog dana izostavljen izraz "večer-jutro" je samo još jedna, o onoj pokazanoj argumentaciji neovisna, potvrda Pavlovih riječi.

Dakle, samo izostavljanje izraza večer-jutro ne bi moglo imati sangu sigurnog i neospornog argumenta, no budući da je ono samo potvrda onog što je Pavle direktno rekao, mi se više ne možemo praviti kao da je to izostavljanje slučajnost ili besmislenost, nego smo dužni vjerovati da je Pismo učinjeno takvim iz točno određenog razloga.

Dakle, jedini mogući zaključak koji se može donjeti o sedmom danu stvaranja je taj da je taj dan, koji nije ograničen sa "večer-jutro", prvi "Danas" i prvi čovjekov Počinak.

Drugim riječima, smatraš da subota pri stvaranju nije određena da bude "dan" u pravom smislu te riječi, već nas "duh subote" treba pratiti svakog dana... Jesi li imao ovako nešto na umu?

Pri stvaranju se uopće ne spominje subota nego Božji počinak. I da, vjerujem da taj Počinak nije jedan dan isti kao onih šest koji su mu prethodili, nego da je taj dan zapravo prvi "Danas" u kojem je čovjek trebao vječno boraviti. Kasnija subota nije mogla biti taj "Danas" jer je nakon grijeha čovjeku rečeno da će se mučiti u radu. Ta subota, koja je dana Izraelu kao vječni znak saveza sa Bogom, je i znak sjećanja na prvo stvaranje i prvi Počinak (prvi "Danas"), ali i slika novog Počinka koji se ostvaruje u novom "Danas" koji se otvorio Kristovim uskrsnućem.

Tu bih još samo spomenuo jedan događaj za koji se nadam da vjerujete da se dogodio, a kojeg sad ne bih puno komentirao:

"I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše, grobovi otvoriše i tjelesa mnogih svetih preminulih uskrsnuše te iziđoše iz grobova nakon njegova uskrsnuća, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima." Mt 27:51-53

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on sub vel 14 2009, 14:14

Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti
ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti
koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa
Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija
koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo
suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i
bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su
zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere
kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem
slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Hm, nisam siguran da si svjestan što si upravo izrekao. Evo što je Bog po Izaiji prorekao:

"Ali doći će Otkupitelj Sionu, i onima od sinova Jakovljevih koji se obrate od svog otpadništva, riječ je Jahvina. A ovo je moj Savez s njima," govori Jahve. "Duh moj koji je na tebi i riječi moje koje stavih u tvoja usta neće izići iz usta tvojih ni usta tvojega potomstva, ni iz usta potomstva tvojih potomaka, od sada pa dovijeka," veli Jahve. Iz 59:20-21

A isto je i potvrdio u:

"A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima." Mt 16:18-19

te

"Ovo ti pišem u nadi da ću ubrzo doći k tebi, a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine." 1 Tim 3:14-15

A što se tiče izlaska iz Crkve, piše slijedeće:

"Djeco, posljednji je čas! I, kako ste čuli, dolazi Antikrist. I sad su se već mnogi antikristi pojavili. Odatle znamo da je posljednji čas. Od nas iziđoše, ali ne bijahu od nas. Jer kad bi bili od nas, ostali bi s nama; ali neka se očituje da nisu od nas. A vi imate Pomazanje od Svetoga, i znanje svi imate. Ne pisah vam zato što ne biste znali istine, nego jer je znate i jer znate da nikakva laž nije od istine. Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznajee, Sina, ima i Oca. A vi - što čuste od početka, u vama nek ostane. Ako u vama ostane što čuste od početka, i vi ćete ostati u Sinu i Ocu." 1 Iv 2:18-24

Oni koji iz Crkve odlaze, sigurno ne odlaze zato što je doživljavaju kao Crkvu Božju, već je napuštaju jer u njoj vide bludnicu. Jer, ne treba zaboraviti da i oni koji od Crkve odlaze za sebe čvrsto misle da rade u ime Božje.
Jer, mnogi se daju sablazniti stvarima unutar Crkve iako je i prorečeno da nije moguće da ne bude sablazni. No, nitko na kraju neće imat opravdanja za popuštanju pred sablaznima, jer to nije dovoljan razlog da se sumnja u istinitost Božjeg obećanja koje glasi: od koljena do koljena će se pronositi glas Božji po njegovoj Crkvi koja je takva da bi i kamenje vikalo kad bi ona ušutila.

Stoga, glavni razlog našeg neslaganja nije u samim tumačenjima pojedinih stvari, nego prvenstveno u prvotnom stavu koji gajimo: ja vjerujem da je sigurnost Božjeg obećanja apsolutna i da može biti samo da sam ja nešto krivo shvatio (ako se to ne uklapa u učenje Crkve). Čini mi se da ti vjeruješ suprotno: da sigurnost ispravnosti tvog tumačenja veća nego sigurnost Božjeg obećanja.

To je, a ne neko posebno pitanje, glavni razlog nemogućnosti našeg slaganja.

P.S.
I Pravoslavna Crkva ima apostolsku sukcesiju.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub vel 14 2009, 19:14

Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti
ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti
koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa
Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija
koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo
suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i
bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su
zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere
kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem
slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Hm, nisam siguran da si svjestan što si upravo izrekao. Evo što je Bog po Izaiji prorekao:

"Ali doći će Otkupitelj Sionu, i onima od sinova Jakovljevih koji se obrate od svog otpadništva, riječ je Jahvina. A ovo je moj Savez s njima," govori Jahve. "Duh moj koji je na tebi i riječi moje koje stavih u tvoja usta neće izići iz usta tvojih ni usta tvojega potomstva, ni iz usta potomstva tvojih potomaka, od sada pa dovijeka," veli Jahve. Iz 59:20-21

A isto je i potvrdio u:

"A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima." Mt 16:18-19

te

"Ovo ti pišem u nadi da ću ubrzo doći k tebi, a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine." 1 Tim 3:14-15

A što se tiče izlaska iz Crkve, piše slijedeće:

"Djeco, posljednji je čas! I, kako ste čuli, dolazi Antikrist. I sad su se već mnogi antikristi pojavili. Odatle znamo da je posljednji čas. Od nas iziđoše, ali ne bijahu od nas. Jer kad bi bili od nas, ostali bi s nama; ali neka se očituje da nisu od nas. A vi imate Pomazanje od Svetoga, i znanje svi imate. Ne pisah vam zato što ne biste znali istine, nego jer je znate i jer znate da nikakva laž nije od istine. Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznajee, Sina, ima i Oca. A vi - što čuste od početka, u vama nek ostane. Ako u vama ostane što čuste od početka, i vi ćete ostati u Sinu i Ocu." 1 Iv 2:18-24

Oni koji iz Crkve odlaze, sigurno ne odlaze zato što je doživljavaju kao Crkvu Božju, već je napuštaju jer u njoj vide bludnicu. Jer, ne treba zaboraviti da i oni koji od Crkve odlaze za sebe čvrsto misle da rade u ime Božje.
Jer, mnogi se daju sablazniti stvarima unutar Crkve iako je i prorečeno da nije moguće da ne bude sablazni. No, nitko na kraju neće imat opravdanja za popuštanju pred sablaznima, jer to nije dovoljan razlog da se sumnja u istinitost Božjeg obećanja koje glasi: od koljena do koljena će se pronositi glas Božji po njegovoj Crkvi koja je takva da bi i kamenje vikalo kad bi ona ušutila.

Stoga, glavni razlog našeg neslaganja nije u samim tumačenjima pojedinih stvari, nego prvenstveno u prvotnom stavu koji gajimo: ja vjerujem da je sigurnost Božjeg obećanja apsolutna i da može biti samo da sam ja nešto krivo shvatio (ako se to ne uklapa u učenje Crkve). Čini mi se da ti vjeruješ suprotno: da sigurnost ispravnosti tvog tumačenja veća nego sigurnost Božjeg obećanja.

To je, a ne neko posebno pitanje, glavni razlog nemogućnosti našeg slaganja.

P.S.
I Pravoslavna Crkva ima apostolsku sukcesiju.
Melkisedek,toje fundamentalno tumacenje redaka iz Biblije,ne nagovjestava evandjelje Kristovo,nego propagira instituciju?A kako se covjek spasava,ti nisi o tome razmisljao.
Nije li rijec ovdje o osobnom odnosu Jahve covjek?
I je si li zbiljam siguran,da ce me institucija kao takva spasiti?
Ovo ti pišem u nadi da ću ubrzo doći k tebi, a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine." 1 Tim 3:14-15
Ovaj redak,koristis ne poznavajuci jdnu drugu dimenziju u krscanstvu sto oznacava pojam crkve.
I ovaj redak dokazuje,jedno kruto tumacenje Biblije.

Oni koji iz Crkve odlaze, sigurno ne odlaze zato što je doživljavaju kao Crkvu Božju, već je napuštaju jer u njoj vide bludnicu.
Nemas prava osudjivati i anatemisati,i kao sto ti vec reko,ljudsko je pravo,koje se treba uvazavati.

Član 18: Svatko ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere; to pravo uključuje slobodu da promijeni svoju vjeru ili vjerovanje i slobodu da se, bilo pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, ispoljava vjera ili vjerovanje učenjem, vršenjem, obredima i održavanjem.
Član 19: Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izrazavanja; ovo pravo uključuje slobodu mišljenja bez tuđeg mišljenja, a isto tako i traženje, primanje i saopćavanje obavjestenja i ideja bilo kojim sredstvima i bez obzira na granice.
http://www.dadalos.org/kr/Menschenrechte/Grundkurs_MR2/Dokumente/dokument1.htm

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned vel 15 2009, 23:19

Melkisedek je napisao:

U zapovjedi danoj Mojsiju na Sinaju piše: "Šest dana radi" zato što je Bog nakon čovjekovog grijeha rekao:
"Zemlja neka je zbog tebe prokleta: s trudom ćeš se od nje hraniti svega vijeka svog! Rađat ć e ti trnjem i korovom, a hranit ćeš se poljskim raslinjem. U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš:""

Ne bih se složio. Rad nije posljedica pada u grijeh. Bog je Adama i Evu stvorio s ciljem da rade (Postanak 2:15).

Je li tvoje tumačenje "klimavo" ili nije, ne ovisi samo o "klimavosti" argumenta o frazi "i bi veče i bi jutro", nego također i o klimavosti tvog tumačenja Hebrejima 4:1-11. Nadam se da si svjestan koliko je to težak tekst, kad je egzegeza u pitanju. Jesi li sasvim siguran da je tvoje tumačenje ispravno? Jer, ako nije, cijela tvoja teorija pada u vodu.

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned vel 15 2009, 23:43

Kada je Bog stvorio Adama i zenu Adamovu nije jos blagoslovio sedmi dan ..izrekao je prve zapovjedi:
26 I reče Bog: "Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji - i svim gmizavcima što puze po zemlji!" 27 Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih. 28 I blagoslovi ih Bog i reče im: "Plodite se, i množite, i napunite zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u zraku i svim živim stvorovima što puze po zemlji!" 29 I doda Bog: "Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam budu za hranu! 30 A zvijerima na zemlji i pticama u zraku i gmizavcima što puze po zemlji u kojima je dah života - neka je za hranu sve zeleno bilje!" I bi tako. 31 I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude večer, pa jutro - dan šesti.
A kada je Bog postavio covjeka u edenski vrt, prije sedmoga ili poslije sedmoga dana?:
5 Jahve, Bog, uzme čovjeka i postavi ga u edenski vrt da ga obrađuje i čuva. 16 Jahve, Bog, zapovjedi čovjeku: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, 17 ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!"

Drugo, koji su dan prvi vidjeli Adam i Eva mu kada ih je Bog blagoslovio-
za njih je sesti dan bio prvi a sedmi drugi dan?Culi su i vidjeli kako je Bog blagoslovio sedmi dan..?!Prvi je blagoslov Bozji bio nad covjekom a drugi nad sedmim danom radi - covjeka.Blagoslov prvi i blagoslov drugi su u harmoniji srece i nije moguce da Adam i Eva nisu poznavali vezu ovih blagoslova..jer sa dahom zivotnim su primili zakon slobode i nisu osjecali stida i bili su bez grijeha a nisu bili podloznici zakona koji je dodan radi grijeha..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pon vel 16 2009, 08:12

Problem nije u samim izvještajima Mojsijevim, već je problem u njihovoj interpretaciji.

Kada su Mojsiju dane zapovjesti ispisane prstom Božjim na kamene ploče, ispisana je i jedna istina (u 4. zapovijedi), koja nam kaže da je "...Bog stvorio svijet za šest dana, a sedmog počinuo...".
Njegova stvorenja to često zaboravljaju, zato ta zapovijed proročki kaže: "Sjeti se..."

Kako je isti pisac zapisao u početku knjige: "...posveti i blagoslovi...", ja se pitam: Za koga on to posveti? I za koga on blagoslovi?

Možda za Židove samo?
U početku stvaranja...

Ali kako da oni koji su ubacili milione godina u to Božje stvaranje, shvate da to nije bilo tako? Kako je i sama većinska crkva priznala teoriju evolucije, kako da postane ljudima jasno da se radi o 7 doslovnih dana?

Jedan je znanstvenik (Robert V. Gentry) slično razmišljao, a onda mu je došao jedan Židov sa pitanjem: Zar vi stvarno mislite da Bog u svojoj zapovjedi laže?

I čovjek je odlučio da znanstveno potraži argumente za i protiv.
I ono što je taj znanstvenik pronašao, uzdrmalo je sav poznati znanstveni svijet.

U jednom od najljepših kamena (granit), onaj koji se brusi i polira, a kojeg mnogi koriste da bi "prah svoj pokrili za vječno počivanje", taj je znanstvenik našao "pečat Božjeg stvaranja".

Pronašao je trag koji je ostavio radioaktivni polonij.
Ovako on izgleda:

I nakon što je ovo svoje otkriće objavio u svim vodećim znanstvenim časopisima, njemu je zabranjeno da bude više dio akademske zajednice. Kako je i jedna američka država htjela učenje o stvaranju uvesti u škole, evolucionisti su je odmah tužili (državu).

Mnogi su evolucionisti svjedočili (i novinari prenosili njihove izjave), a kada je taj "jedan protiv svih" znanstvenik iznosio svoju odbranu, novinara gotovo da nije niti bilo.

Kada je sud pitao evolucioniste: Kako vi objašnjavate ovaj "trag" u kamenu granita?
Odgovor je glasio: "Ne znamo još, ali znanost će naći objašnjenje jednoga dana!"

I to je bilo dovoljno da se zabrani da se o ovome uči u školama...

A šta nam ovaj radioaktivni polonij govori?
On govori da je ovaj svijet nastao ODMAH, u nekoliko SEKUNDI. To je svakom znanstveniku jasno...
Da u kamenu granitu postoji "trag" Božjeg stvaranja: "On reče i nastade!"

I taj je veliki znanstvenik, jedan od najboljih, jedan koji se usudio reći istinu, ostao bez posla i zabranjen mu je pristup svim akademskim strukturama, koje danas imaju posao da "ispiru mozak" mlađim generacijama.

branko
početnik
početnik

Broj postova : 74
Registration date : 26.01.2009

Korisnički profil http://free-ri.htnet.hr/Branko/index.html

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pon vel 16 2009, 09:16

Bijaše vrijeme o kome se danas ne želi govoriti.
Postoje stvari o kojima se ne želi pričati.
Zašto?

Pogledajte ovu civilizaciju koju je Bog uništio, i zapitajte se malo: Čiji su zakon oni kršili, da su zaslužili ovakav kraj?

Ali o ovim stvarima se ne smije pričati, zar ne?
O tome da su dinosauri i ovi ljudi istovremeno hodali. Da postoje tragovi stopala ovakvih ljudi u vrijeme dinosaurusa.

Evo još jedne lijepe slike:

Niti oni nisu razumjeli (većina), šta znače riječi: "...blagoslovi i posveti...", "sjetite se", "za sedam dana..."!?

Anđeo iz posljednje knjige Biblije još uvijek poziva svijet:
"Poklonite se onome tko je stvorio nebo, zemlju, mora i izvore vodene..."

Ali, tko ima uho da čuje?

P.S.
Sve se ovo može stvoriti i kompjuterski (Photoshop), ali nekih tragova ima i u muzejima, tako da realna veličina je oko 3-4 metara (okamina stopala uz dinosaurusove, lubanje iz Perua Roberta Connolly-a...)

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon vel 16 2009, 12:23

EE ovi kosturi od kud je to???

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pon vel 16 2009, 12:47

Malo ste fulali od teme...o kreacionizmu imate teme u podforumu Znanost & Porijeklo

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pon vel 16 2009, 13:23

Ili iz Photoshop-a, ili ono šta ljudi ne trebaju vidjeti i znati...

Ali da su dinosauri i ljudi hodali zajedno može se vidjeti u ovom muzeju:
http://www.mtblanco.com/MtBlancoNews/2007/TaylorTrailCast.html

Ili glave koje imaju 2 puta veći volumen od standardnih:http://www.nomorehoaxes.com/content/view/32/1/

Postanak 6:
Kad su se ljudi počeli širiti po zemlji i kćeri im se narodile,
(2) opaze sinovi Božji da su kćeri ljudske pristale, pa ih uzimahu
sebi za žene koje su god htjeli. (3) Onda Jahve reče: "Neće moj
duh u čovjeku ostati dovijeka; čovjek je tjelesan, pa neka mu
vijek bude stotinu dvadeset godina." (4) U ona su vremena - a
i kasnije - na zemlji bili Nefili (divovi), kad su Božji sinovi općili
s ljudskim kćerima
pa im one rađale djecu. To su oni od starine
po snazi glasoviti ljudi.
(5) Vidje Jahve kako je čovjekova pokvarenost na zemlji velika
i kako je svaka pomisao u njegovoj pameti uvijek samo zloća.
(6) Jahve se pokaja i u svom srcu ražalosti što je načinio čovjeka
na zemlji. (7) Reče Jahve: "Ljude koje sam stvorio izbrisat ću
s lica zemlje - od čovjeka do zvijeri, puzavce i ptice u zraku
- jer sam se pokajao što sam ih napravio."

Šta se to događalo da je Bog odlučio izbrisati ljude, to samo on zna...

Job 40:
(25) Zar loviš Levijatana udicom?
Zar ćeš mu jezik zažvalit' užetom?
(26) Zar mu nozdrve trskom probost'
možeš
ili mu kukom probiti vilicu?
(27) Hoće li te on preklinjat' za milost,
hoće li s tobom blago govoriti?
(28 ) I zar će s tobom savez on sklopiti
da sveg života tebi sluga bude?
(29) Hoćeš li se s njim k'o s pticom
poigrat'
i vezat' ga da kćeri razveseliš?
(30) Hoće li se za nj cjenkati ribari,
među sobom podijelit' ga trgovci?
(31) Možeš li kopljem njemu kožu
izbost
ili glavu mu probiti ostima?

(32) Podigni de ruku svoju na njega:
za boj se spremi - bit će ti
posljednji!
#41Zalud je nadu u njega gojiti,
na pogled njegov čovjek već
pogiba.
(2) Junaka nema da njega razdraži,
tko će mu se u lice suprotstavit'?
(3) Tko se sukobi s njim i živ ostade?
Pod nebesima tog čovjeka nema!

(4) Prešutjet neću njegove udove,
ni silnu snagu, ni ljepotu stasa.
(5) Tko mu smije razodjenut' odjeću,
tko li kroz dvostruk prodrijeti mu
oklop
?
(6) Tko će mu ralje rastvorit' dvokrilne
kad strah vlada oko zubi
njegovih?
(7) Hrbat mu je od ljuskavih štitova,
zapečaćenih pečatom kamenim.

(8 ) Jedni uz druge tako se sljubiše
da među njima dah ne bi prošao.
(9) Tako su čvrsto slijepljeni zajedno:
priljubljeni, razdvojit' se ne mogu.
(10) Kad kihne, svjetlost iz njega zapršti,
poput zorinih vjeđa oči su mu.
(11) Zublje plamsaju iz njegovih ralja,
iskre ognjene iz njih se prosiplju.

(12) Iz nozdrva mu sukljaju dimovi
kao iz kotla što kipi na vatri.

(13) Dah bi njegov zapalio ugljevlje,
jer mu iz ralja plamenovi suču.

(14) U šiji leži sva snaga njegova,
a ispred njega užas se prostire.
(15) Kad se ispravi, zastrepe valovi
i prema morskoj uzmiču pučini.

(16) Poput pećine srce mu je tvrdo,
poput mlinskoga kamena otporno.
(17) Pregibi tusta mesa srasli su mu,
čvrsti su kao da su saliveni.
(18 ) Zgodi li ga mač, od njeg se odbije,
tako i koplje, sulica i strijela.
(19) Poput slame je za njega željezo,
mjed je k'o drvo iscrvotočeno.
(20) On ne uzmiče od strelice s luka,
stijenje iz praćke na nj k'o pljeva
pada.
(21) K'o slamčica je toljaga za njega,
koplju se smije kad zazviždi
nad njim.
(22) Crepovlje oštro ima na trbuhu
i blato njime ore k'o drljačom.
(23) Pod njim vrtlog sav k'o lonac uskipi,
uspjeni more k'o pomast u kotlu.
(24) Za sobom svijetlu ostavlja on brazdu,
regbi, bijelo runo bezdan prekriva.
(25) Ništa slično na zemlji ne postoji
i niti je tko tako neustrašiv.
(26) I na najviše on s visoka gleda,
kralj je svakome, i najponosnijim."

Ali, nema više te grdosije:

Psalam 74:

(13) Ti svojom silom rasječe more,
smrska glave nakazama u vodi.
(14) Ti si Levijatanu glave zdrobio,
dao ga za hranu nemanima morskim.
(15) Ti si dao da provre izvor i bujica,
ti si presušio rijeke nepresušne.
(16) Tvoj je dan i noć je tvoja,
ti učvrsti mjesec i sunce;
(17) ti sazda sve granice zemlji,
ti stvori ljeto i zimu.

Ali neki će reći: "To su ti krokodili i nilski konji u dubinama morskim!"

Tko ima uho da čuje šta govore riječi onoga koji je u 7 dana stvorio sve to, i u jednom trenu odlučio da izbriše?

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pon vel 16 2009, 13:40

Krizostom,

Ovo su samo male digresije da se pokaže da nije 7 dana stvaranja samo izmišljena priča.
Mojsiju je rečeno: "Sjeti se..."

I znanosti i nekim religijama (čak je i papa priznao evoluciju) je u interesu da se argumenti koje je Bog dao Mojsiju na Sinaju, "razvodne".

Jer govori se: "nisu to doslovni dani", "zadnji nije dan, već simbolika"...

A Bog je za Adama i Evu i ostale ljude "blagoslovio i posvetio" dan kojim je završio stvaranje.

Tragovi radioaktivnog polonija u granitu, jesu svjedočanstvo njegovog trenutnog stvaranja (jer se polonij raspada u vrlo kratkom vremenu).

Takvi znanstvenici više ne smiju podučavati niti na jednom fakultetu svijeta, iznoseći takve dokaze...

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pon vel 16 2009, 15:13

u redu branko...samo pazite da te male digresije ne postanu prevelike...

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon vel 16 2009, 20:43

Ako prije grijeha nije bilo podloznika zakona koje ce tek trebati iskupiti, jer Bog je stvorio Adama bez grijeha kao onoga koji nije morao zgrijesiti, znaci da je u Bogu mogao vidjeti Zakonodavca koji na kraju sestog dana:
31 I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude večer, pa jutro - dan šesti.
Ako jos nije bilo podloznika zakona ipak je postojalo Jagnje..Ako je postojalo jagnje , postojao je i buduci zakon za podloznike zakon..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on pon vel 16 2009, 22:13

Dina je napisao/la:
Melkisedek,toje fundamentalno tumacenje redaka iz Biblije,ne nagovjestava evandjelje Kristovo,nego propagira instituciju?A kako se covjek spasava,ti nisi o tome razmisljao.

Dina, mislim da si malo pogrešno protumačila moje riječi. Ja ne zaboravljam da je Krist otkupitelj svijeta. To što to ne naglašavam u svakom postu je zato što je to toliko nesporno da mislim da ne treba stalno pisati o tome. A kad govorim o Crkvi i njenoj ulozi, onda se pozivam na Kristove riječi:

"Tko vas sluša, mene sluša."

Što se tiče "institucije", čini mi se da je to riječ koja bi trebala zvučat suhoparno i birokratski i koja bi trebala opovrći da je Crkva već u biblisko vrijeme hijerarhiski ustrojena i gdje su razne uloge podjeljene za razne ljude, ovisno već o darovima koje im je dao Duh Sveti. Pa ako ta organiziranost i hijerarhiski ustroj znači "institucija", onda kažem: Da, tu instituciju treba slušati jer je tu instituciju ostavio sam Bog, kako bi svi točno upoznali pravu istinu o Bogu i čovjeku i kako nitko ne bi morao pogađati kakav je to Bog objave.

Dina je napisao/la:

Nije li rijec ovdje o osobnom odnosu Jahve covjek?

"Kad između njih te Pavla i Barnabe nasta prepirka i raspra nemalena, odrediše da Pavao i Barnaba i još neki drugi između njih uzađu u Jeruzalem k apostolima i starješinama poradi tog pitanja." Dj 15:2

Kad su sv. Pavao i sv. Barnaba ušli u spor oko pitanja, da li održavanje Zakona nametnuti i poganima koji su sve masovnije počeli ulaziti u Crkvu ili ne, oni su odlučili poći u Jeruzalem čuti što o tome misle Apostoli. Iako su obojica bili puni Duha Svetoga i iako je Bog po obojici činio fantastična čuda, oni su ipak odlučili poći čuti mišljenje onih koji su ipak imali autoritet odlučivanja po tom pitanju, i nijednom od njih dvojice nije palo na pamet reći: "meni je Bog dao direktnu objavu" nego su se obojica (i drugi koji su pošli s njima) podložili sudu Crkve.

Kad se na saboru podigla rasprava o pitanju da li poganima nametnuti Mojsijev Zakon, skupili su se apostoli i starješine i onda je, nakon duge rasprave, ustao jedan ribar, Petar, i razriješio dilemu. I na njegovu riječ, svi su ušutjeli. Svi oni koji su vjerovali da Mojsijev zakon treba održavati, prihvatili su tu odluku i promjenili su svoje mišljenje. Riječ jednog ribara su prihvatili i svi oni koji su bili puno obrazovanjiji od njega. I sam Pavao je dobio odgovor na pitanje i potvrdu da je bio u pravu.

Na tom saboru u Jeruzalemu nije pristvovao Isus i Isus očito nije dao uputstva o tom pitnju apostolima dok je bio s njima (jer bi im to tada bio prevelik teret). No tom skupu jeste prisustvovala teća Osoba Svetog Trojstva... Duh Sveti, koji je također pravi Bog.

To je način na koji je Crkva uvijek funkcionirala. Da su se bibliski kršćani vodili protestantskom mišlju, Crkva bi se raspala i prije nego bi u svijet pošla, a da ne govorim o kasnijem izboru kanona kad je vladala poprilčna neujednačenost o tome što bi trebalo biti u Pismu a što ne bi trebalo i gdje su različiti Crkveni Oci imali različite ideje o tome. Da svi imaju pravo reći što je istina, mi danas ne bi imali Pismo. Jer, reći da svi imaju jednako pravo odrediti što jeste istina a što nije, zapravo znači raći da nitko nije autoritet koji može odlučiti u slučaju spora. A takvo što je nezamislivo i pogubno.

Jer, kaže se, kraljevstvo podjeljeno u sebi ne može trajati. Stoga, uslijed mnogih različitih mišljenja o raznim pitanjima, ako nikog nema tko može reći, to je istina a to nije, dolazi do podjele koju vidimo u protestantizmu gdje svatko priča kako hoće. Ta podjeljenost nije od Boga i ona nužno vodi propasti.

No prije nego mi odgovoriš na ovo, ja bih htio čuti tvoje osnovno mišljenje o Iz 59:20-21.

Da li ti vjeruješ da je Bog sa Crkvom sklopio Savez koji kaže: "Duh moj koji je na tebi i riječi moje koje stavih u tvoja usta neće izići iz usta tvojih ni usta tvojega potomstva, ni iz usta potomstva tvojih potomaka, od sada pa dovijeka."? Vjeruješ li da se Božja Istina propovjedala u svakom vremenu od Krista pa do danas? Nadam se kratkom odgovoru tipa: da ili ne.

Dakle, odgovor na pitanje: "Nije li rijec ovdje o osobnom odnosu Jahve covjek?" u smislu da svaki čovjek ima isto pravo reći što jeste a što nije Istina je: apsolutno Ne!

I je si li zbiljam siguran,da ce me institucija kao takva spasiti?

Sama formalna pripadnost neće. Nije dovoljno biti samo deklarativno dio Crkve. No, da ne bude krivog razumjevanja, onaj koji nije promjenio svoje mišljenje nakon koncila u Jeruzalemu, taj više nije imao opravdanja za svoju krivu vjeru. Jer bi to značilo da se suprotstavio Istini koju je Duh Sveti objavio po Crkvi.
I da, Duh Sveti je Crkvi obećan do kraja svijeta a ne samo prvih cca 50 godina postojanja Crkve.

Pa evo, ako su se Pavao i Barnaba, koji uistinu jesu bili puni Duha Svetoga, podložili sudu Crkve, mislim da je to jasna poruka svima nama. A ako netko misli da je veći od njih i da njega direktno nadahnjuje Duh Sveti u naučavanju vjerske istine, taj neka se ne podloži sudu Crkve, slobodan je to učiniti .

Dina je napisao/la:
Ovo ti pišem u nadi da ću ubrzo doći k tebi, a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine." 1 Tim 3:14-15

Ovaj redak,koristis ne poznavajuci jdnu drugu dimenziju u krscanstvu sto oznacava pojam crkve.

Ja mislim da je obrnuto. S obzirom da je to rekao Pavle koji se i sam podložio sudu Crkve a nije samovoljno ustrajavao u svom mišljenju, mislim da je smisao ovog stiha kristalno jasan. Da su Pavle i Barnaba Crkvu vidjeli kao protestanti, od Crkve ne bi ostalo ništa jer se nitko nikad ne bi podložio njenom sudu. A to znači da ni mi ne bi imali Pismo u svojim rukama nego bi imali tko zna što. Dakle, da Pavle Crkvu nije smatrao stupom i uporištem istine, ne bi se sam podložio njenom autoritetu u učenju vjerskih istina i ne bi došao čuti glas jednog ribara koji je bio puno neobrazovanijei od njega.

Dina je napisao/la:
Oni koji iz Crkve odlaze, sigurno ne odlaze zato što je doživljavaju kao Crkvu Božju, već je napuštaju jer u njoj vide bludnicu.

Nemas prava osudjivati i anatemisati,i kao sto ti vec reko,ljudsko je pravo,koje se treba uvazavati.

Ovdje se nikoga ne anatemizira niti se narušava bilo čije pravo na bilo koju vjeru, nego se samo ističe ono što je jasno... nitko Crkvu ne napušta zato što u njoj vidi djelo Božje, nego zato što zbog sablazni misli da ona nije Crkva nego upravo suprotno od toga. A budući da je prorečeno da nije moguće da sablazni ne dođu, smatram da to nije dobar razlog za njeno napuštanje.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on pon vel 16 2009, 22:18

Justin je napisao/la:
Ne bih se složio. Rad nije posljedica pada u grijeh. Bog je Adama i Evu stvorio s ciljem da rade (Postanak 2:15).

Je li tvoje tumačenje "klimavo" ili nije, ne ovisi samo o "klimavosti" argumenta o frazi "i bi veče i bi jutro", nego također i o klimavosti tvog tumačenja Hebrejima 4:1-11. Nadam se da si svjestan koliko je to težak tekst, kad je egzegeza u pitanju. Jesi li sasvim siguran da je tvoje tumačenje ispravno? Jer, ako nije, cijela tvoja teorija pada u vodu.

Čovjeku u raju nije bilo namjenjeno umaranje i mučenje nego mu je namjenjen neprekidan hod s Bogom. Trnje, korov i muka, te dan odmora od toga, su došli tek nakon pada.
Što se tiče tumačenja Heb 4:1-11 i koliko je ono teško, ja i onako vjerujem da Pismo nije za samovoljno tumačenje, pa tako i ovaj dio. No ako se već pozivamo na Pismo, onda trebamo čitati ono što piše.

Stoga ću još jednom ponovit nešto što mi se čini da smo preolako shvatili:

Zbilja, da je Jošua njih u Počinak uveo, ne bi Bog nakon toga govorio o drugome danu. Dakle: preostaje neki subotni počinak narodu Božjemu! Heb 4:8

Ovdje se govori o Počinku u koji je Jošua trebao uvesti Izrael. Mi znamo da Jošua nije Izrael uvodio u "subotu" nego u "Obećanu zemlju". A ipak, iako govori o "Obećanoj zemlji" u koju je jošua trebao uvesti narod, ipak govori o drugom danu.
Dakle, ova isprepletenost nam pokazuje da subotnji počinak ne ispunjava svoj smisao u jednom danu, nego u jednom stanju koje se nalazi u Obećanoj zemlji. Jer da se radi o jednom danu, ne bi Jošua bio spomenut jer on sa uvođenjem subotnjeg počinka nema nikakve veze.

To je razlog zašto Pavle u redu prije ovoga govori slijedeće:

"Zato Bog ponovno određuje jedan dan, Danas, u Davidu nakon toliko vremena govoreći, kako je već rečeno: Danas ako glas mu čujete, ne budite srca tvrda. Heb 4:7

Ako je Bog ponovo odredio jedan dan, Danas, to znači i da je prije bio jedan dan, Danas.

Stoga, smisao Božjeg počinka nije jedan dan kao takav, nego je to stanje u kojem se čovjek nalazi kad je u potpunom zajedništvu s Bogom.

Subota jeste početak tog Božjeg počinka kojeg je namjenio i Adamu i Evi i ona zato i jeste bila blagoslovljena i dana Izraelu, ali sama subota nije cijeli počinak niti je ona smisao počinka. Smisao čovjekovog puta je stalni počinak čovjeka s Bogom a ne jedan 24 satni dan.

I zato ću još jednom ponoviti: subota jeste početak tog prvog počinka iz kojeg je čovjek izašao i u koji se nikad više neće vratiti. No to ne znači da se čovjek ne može uopće vratiti u Počinak. Čovjek se može vratiti u novi Počinak koji je otvoren Kristovim uskrsnućem i to je početak tog novog "Danas". Nedjelja nije taj "Danas" no ona jeste prvi dan tog novog "Danas" jer ona jeste "Dan Gospodnji", dan kad je Krist uskrsnuo i kad su se i grobovi otvorili.

To je razlog zašto nigdje ne piše da je subota obavezna za držanje u Crkvi i to je razlog zašto direktno piše da je ona samo sjena kojoj je stvarnost Krist. Čovjek se ne vraća u prvi počinak koji su imali Adam i Eva, koji su imali i koji su izgubili. Kad bi se mi vraćali u taj počinak, tada bi subota bila važeća i za nas. No mi se ne vraćamo u taj počinak nego idemo u novi. Pa kad se postavi pitanje: zašto je Izraelu dana subota a ne nedjelja, odgovor je: zato što ih je subota upućivala istovremeno na prvi počinak (u koji se nisu mogli vratiti), ali i da im da nadu za novi počinak (kojeg još nisu znali). To što oni nisu znali postalo je jasno nakon Kristove smrti i uskrsnuća kad su se i grobovi otvorili.

To je razlog zašto Crkva od početka drži nedjelju. Nije razlog taj što mi ne znamo što je subota predstavljala, nego zato što znamo da je novi "Danas" neizmjerno uzvišeniji od onog prvog "Danas" i što znamo da je taj novi "Danas" otpočeo Kristovim uskrsnućem. Stoga, kad pričate o uzvišenosti subote, ja mogu reći samo: svaka čast, no ona je samo sjena onoga što je došlo.

No, ako ti kažeš da je sedmi dan također jedan obični dan, tada je prvo pitanje na koje moraš odgovoriti: da li je Bog osmog dana izašao iz svog počinka? Pa ako kažeš da nije, onda će ti postat jasno zašto kod sedmog dana ne piše "večer-jutro".

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 19:36

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 12 / 13. Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next