Božji zakon

Stranica 11 / 13. Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Božji zakon

Postaj by branko on čet vel 12 2009, 14:59

Da je bilo i tisuće sabora u to vrijeme, Boga zanima onaj gdje "mali rog" mjenja "vremena i zakone", a subota je Božja i dio vremena i dio Zakona Božjeg, zar ne?

Kako to da "ženu" katolici zovu "čovjekom"?
Zar se neki žene boje?
I kada se moraju koristiti W kao dva V i drugi trikovi? I zašto bi zbog toga bio baniran?
Nitko nije imun na "broj čovjeka". Ja samo iznosim svoju teoriju (i da bude jasno, ovo me nije naučila Adventistička crkva, ovo me naučio "onaj koji će vas uvesti u svaku istinu").

Budimo realni, Marija iz Fatime otkriva tu tajnu svojim vjernicima i kaže da taj čovjek sjeda u crkvu. Samo što je zaboravila reći, da on tamo i sjedi od prije... Ups, slučajan propust!

branko
početnik
početnik

Broj postova : 74
Registration date : 26.01.2009

Korisnički profil http://free-ri.htnet.hr/Branko/index.html

[Vrh] Go down

Postaj by branko on čet vel 12 2009, 15:08

Evo šta je Pavao činio subotom:

Djela 13:

(14) Oni pak krenuše iz Perge i
stigoše u Antiohiju pizidijsku. U dan subotni ušli su u sinagogu i
sjeli.

(42) Na izlasku su ih molili da im
iduće subote o tome govore.

(44) Iduće se subote gotovo sav grad
zgrnu čuti riječ Gospodnju.

Djela 15:

(21) Ta Mojsije od pradavnih naraštaja
ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake subote
čitaju.

Djela 16:

(13) U dan subotni iziđosmo izvan
gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja.

Djela 17:

(2) Po običaju uđe Pavao onamo. Tri
je subote
s njima raspravljao na temelju Pisama.

Djela 18:

(4) Svake je pak subote raspravljao u
sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.

Djela 20:

(7) U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo
lomiti kruh, Pavao im govoraše i kako je sutradan kanio otputovati,
probesjedi sve do ponoći.

...

(11) Zatim se pope pa pošto razlomi
kruh i blagova, dugo je još zborio, sve do zore. Tad otputova.

I eto, Pavao je konačno postao štovatelj 1. dana tijedna (osmog, kako ga neki zovu, kao da tjedan ima više od 7 dana).

Izgleda da i ja najviše slavim taj dan, kada gitarama nastavimo pjevati o Kristu, u večeri iza subote...

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on čet vel 12 2009, 15:13

dragi branko, ako ti jedini izvor saznanja o
srednjevjekovnoj povijesti nije Velika borba, prouči malo povijest papstva, i
koliko puta je dolazilo do proganjanja pape, do dolaska protupape, nije to baš
bila sjajna bezuvjetna vladavina. mala čisto pravopisno-terminološka zamjerka:
nije dios domini, već dies domini (dios domini bi bila nes(p)retna mješavina
španjolskog i latinskog koja bi iznjedrila sintagmu prevedenu kao «Bog
Gospodnji»). ako ćemo već gledati lokalne koncile, osobno više smatram laodicejski
koncil iz (oko) 364. godine pravim «rušenjem subote». ali da, taj datum ne paše
za lanac od 1260 godina, pa je bolje iskoristiti seoski koncil franačke države.
ne zamjeri mi molim te, ali pokušaj malo realnije gledati na povijest. orleanski
koncil se može usporediti sa važnošću sa slijedećim: zamisli da se sastane
odbor KAC u rijeci, i razmatra određena doktrinalno-administrativna pitanja. bi
li njegova rješenja vrijedila za generalnu konferenciju? bi li se od tog
sastanka mogao računati proročki lanac? da odbor te crkve kaže da ne svetkuješ subotu, bi li prestao?

meni osobno ne smeta «čisti oganj» iz tvojih usta, ali neka
taj oganj sadrži u sebi pravu vatru i činjenice, a ne naštimavanje
proročanstava

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 19
Registration date : 06.02.2009

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on čet vel 12 2009, 15:30

Hvala za ispravak: IOANES PAVLVS SECVNDO je napisao knjigu "DIES DOMINI" (Ovo je važno za buduće naraštaje).

A važnost nekog sabora nije po veličini, već u aktu i odlukama. Neki papa može donijeti neku odluku na bilo kojem mjestu, a kako su odluke nepogrešive, svaka dobiva na važnosti.
Na tom je saboru donešena odluka da se Konstantinov zakon upotpuni do kraja (i za seljake...), da ipak bude jasno čiji je to zakon.

Da ne bi bilo sumnje tipa: "Konstantin je rekao..."

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by 10 on čet vel 12 2009, 20:33

[quote="melkisedek"]
10 je napisao/la:Šta kaže Katoličko vjerovanje, koji je sedmi, a koji prvi dan tjedna?

Molio bih odgovor!

Sedmi dan je subota a prvi je nedjelja. To što je na našim prostorima ponedjeljak prvi dan tjedna ne znači ništa.

Bez obzira znači li to tebi nešto činjenica je da kalendar ne štima, ne znam ima li smisla uopće pitati tko ga je takvim napravio?

A evo sad i jedno pitanje za tebe:

Da li je Bog čovjeku u raju namjenio da šest dana radi i jedan dan bude u Božjem počinku ili mu je namjenio da cijelo vrijeme bude u zajednici s Bogom?

Moj kratak odgovor je i jedno i drugo, jedno ne isključuje drugo niti može jedno bez drugog!

10
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 192
Registration date : 20.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet vel 12 2009, 21:16

Sedmi dan je subota a prvi je nedjelja. To što je na našim prostorima ponedjeljak prvi dan tjedna ne znači ništa.

Nedjelja je na europskom kontinentu posljednji dan u tjednu, drugi dan vikenda, koji se nalazi između subote i ponedjeljka, a povijesno je prvi dan u tjednu, što se može vidjeti i na svim kalendarima izdanim prije 1962. Smatra se za praznik u zemljama sa kršćanskom tradicijom, kada Kršćani najčešće posjećuju crkvu. Glagol dělati u praslavenskom jeziku znači raditi.
U Gregorijanskom kalendaru, ni jedno stoljeće ne može započeti nedjeljom. U židovskom kalendaru, ni jedna godina ne može započeti nedjeljom. Bilo koji mjesec koji započinje nedjeljom imat će petak trinaesti (nesretni dan u nekim društvima).
U mnogim državama, uključujući veći dio Europe i Južne Amerike (osim Brazila), nedjelja je posljednji dan tjedna. U ostalim zemljama, uključujući Sjedinjene Države, smatra se za prvi dan, tradicionalni pogled izveden od starih Židova, Egipćana i Svetog rimskog carstva.
Nedjelja se smatra svetom među većim dijelom Kršćana i često dan odmora i odlaska u crkvu. Međutim, od zalaska sunca u petak do zalaska sunca u subotu je period kada je Bog napravio sveti dan za odmor, Sabat.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nedjelja

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet vel 12 2009, 21:29

A evo sad i jedno pitanje za tebe:

Da li je Bog čovjeku u raju namjenio da šest dana radi i jedan dan bude u Božjem počinku ili mu je namjenio da cijelo vrijeme bude u zajednici s Bogom?

Molio bih odgovor jer je ovo vrlo važno za utvrđivanje karaktera sedmog dana iz opisa stvaranja, jer moramo se pitati da li je propuštanje izraza večer-jutro kod sedmog dana (za razliku od prvih šest) namjerno ili je ono slučajno.
Tj. moramo vidjeti da li je taj sedmi dan, dan kao i prvih šest ili ipak ima razloga za ispuštanja izraza večer - jutro u njegovom opisu.
2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. 3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini.
http://cro.scripturetext.com/genesis/2.htm

Prije pada u grijeh,covjek je bio u skaldu s Bojom voljom.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by stefani on čet vel 12 2009, 22:39

melhisedek:
A kad bih ja napisao čije ime još daje 666, dobio bih ban.

Melhisedek, koje još ime nosi broj 666?

Zamolila bih moderatore da ne baniraju melhisedeka, ako mi da odgovor koje još ime nosi broj 666. Hvala unapred.

stefani
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 326
Registration date : 29.11.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet vel 12 2009, 23:05

stefani je napisao/la:melhisedek:
A kad bih ja napisao čije ime još daje 666, dobio bih ban.

Melhisedek, koje još ime nosi broj 666?

Zamolila bih moderatore da ne baniraju melhisedeka, ako mi da odgovor koje još ime nosi broj 666. Hvala unapred.
A kad bi ja rekla,da takvih imena ima mali miliun,izmedju ostalog mozda i ime nekoga tko misli da njegovo nije.Tako,melkisedek,pazimo nasa imena.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet vel 13 2009, 00:12

Zanimljivo je da se o suboti ovako žučno raspravlja čak i pod temom "Božji zakon".
Zar se ne bi ovdje trebalo raspravljati o Pavlovom viđenju Božjeg zakona, ili nečemu sličnom?
No, što je, tu je.

Melkisedek,
ako sam te dobro shvatio, ti smatraš da ispuštanje formule "i bi veče, i bi jutro" na kraju sedmog dana stvaranja, podrazumijeva kontinuirano trajanje "subotnjeg odmora". Drugim riječima, smatraš da subota pri stvaranju nije određena da bude "dan" u pravom smislu te riječi, već nas "duh subote" treba pratiti svakog dana... Jesi li imao ovako nešto na umu?

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 01:22

branko je napisao/la:Hvala za ispravak: IOANES PAVLVS SECVNDO je napisao knjigu "DIES DOMINI" (Ovo je važno za buduće naraštaje).

A važnost nekog sabora nije po veličini, već u aktu i odlukama. Neki papa može donijeti neku odluku na bilo kojem mjestu, a kako su odluke nepogrešive, svaka dobiva na važnosti.
Na tom je saboru donešena odluka da se Konstantinov zakon upotpuni do kraja (i za seljake...), da ipak bude jasno čiji je to zakon.

Da ne bi bilo sumnje tipa: "Konstantin je rekao..."
tvrd si orah, tvrd. ako ti želiš vjerovati da se te godine u jednom gradiću u francuskoj dogodio tako važan događaj za povijest, onda vjeruj. no na kraju ispadne da je u pravu ne onaj koji plamtećim jezikom okolo baca činjenice koje proizvoljno tumači, već onaj tko hladne glave razmišlja, iako mu se ono što nađe i ne sviđa. druga bi stvar bila da je uistinu papa u nekom gradiću donio određene akte, ali ovdje se radi o lokalnim biskupima franačke države, čije odluke jednostavno ne mogu obvezivati zapadno kršćanstvo, a o istoku da ne govorimo. znaš i sam da tvoja crkva tako ne tumači to proročanstvo, niti je ikada tumačila

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 01:36

još bih dodao nešto za brata branka:
ako ćemo govoriti o pokojnom papi, njegovo ime na latinskom nije
IOANES PAVLVS SECVNDO već IOANNES PAVLVS SECVNDVS
zašto je to tako. naime, "secundo" je broj u dativu i ablativu, što nije prikladan padež. ako bi već htio koristiti sve u ablativu onda bi trebalo ići ovako IOANNE PAVLVO SECVNDO (to se koristi samo u vremenskoj perspektivi, npr. "za vladavine Ivana Pavla II." bi bilo "Ioanne Paulo Secundo regnante"). u nominativu taj broj, broj "drugi" glasi "secundus". zašto ovo pišem? zato što, ako upotrijebiš pravilno naziv pape (IOANNES PAVLVS SECVNDVS) ne dobiješ 666 već 671, što ti onda ne paše

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 08:34

Anastazije,

I riječ Ivan, i Pavao i Drugi se spominje u biblijskim knjigama (latinskim prijevodima).
A kako Bible Works sa mnogim prijevodima koje imam, biblijski piše upravo onako kako ja pišem, smatram da je ova "biblijska verzija latinskog" ispravna.
Primjer Matej 3:1 (Ivan) i Rimljanima 1:1 (Pavao)
Ovakve se stvari ne pišu bez biblijske provjere (makar ja tako činim).
Današnji latinski baš i nije isti kao nekadašnji, zar ne?

Kako, ljubljeni naš brat Anastazije piše za neke povjesne činjenice da su lokalnog karaktera, moram postaviti neka pitanja.

Nametanje nedjelje zakonom, je za Konstantina bilo lokalnog karaktera?
I čiju je to ideju progurao? Svoju?
Kada je vojsku krstio jednim prolazom kroz rijeku (primjer jedne gluposti), da bi ih prisilio da postanu kršćani, možda i je lokalnog karaktera.
Ali nametanje nedjelje zakonom i to cijelom tadašnjem rimskom imperiju, baš i nije.

Ali Konstantin nije 100% proveo želju Rima, zar ne?

Ali, tako Rim i radi...
Pusti najprije da vlasti rješe probleme koje imaju sa protivnicima, a onda (kada prođe neko vrijeme) stegni "omču" malo više.

Je li vam poznata ta priča iz ove naše Hrvatske?
Najprije samo trgovine, a onda... (kako smo naivni, a trebali bi odražavati Kristov lik i imati njegov um)

Znači, papstvo se "sakrije" iza nekog nazovi malog i beznačajnog događaja, i donese dopunu Konstantinovom zakonu i to je beznačajno?
Dopunu rušenja Božjeg Zakona!

Šta je onda tebi važno?
Je li se ta "beznačajna" odluka odnosila samo na lokalne seljake, ili sve seljake širom rimsko-vjerskog imperija?

A druga važna točka, kada je Napoleon odveo papu u sužanjstvo, i kada je "sredio" njegov simbol vladavine (trostruka kruna), je beznačajno? Nakon više od 1000 godina papska-država prestaje postojati, i to je nevažno?
Koliko ona km2 ima danas (Vatikan kao država), ako je to nevažno?
Napoleon osvoji cijelu Europu, i to je nevažno?

Da, nekima je nevažno...
Toliko nije važno, da kada i u Wikipediju ukucaš riječ papa, nema govora o tome. Ili kada ukucaš riječ Napoleon, također.

Zar da se ime Napoleonovo blati time? I francuska je danas katolička zemlja, zar ne?

Ali, našao sam ja, našao, jer znam da se spominje rušenje papskog simbola vlasti: njegove krune. I preko te krune se i do tog važnog podatka na Wikipediji može doći.

Kada se nema argumenta, onda se izgleda kaže: "Nije važno!"

Isto kao kada ja kažem da u prijevodu Pavlovog teksta koji govori o "jelima i pićima i godišnjm blagdanima i mladinama i subotama", postoji grčka fraza između jela i pića i ova tri sljedeća pojma, koja u prijevodu znači: "koja se odnose na" ili "koja se tiču", onda to nije važno.

Nije važno kada Pavao kaže da su postojala "jela i pića", koja su bila dio godišnjih, mjesečnih i tjednih praznika. I zar nije "kruh i vino", novo tjelo Kristovo? Novo jelo? Nova "sjena"?

I konačno, zar stvarno ljudima nije važan Božji Zakon?

Naravno, danas nas milost Božja pravda pred tim "svetim Zakonom slobode", ali trostruki "jao" (iz truba Otkrivenja), kada u posljednjoj trubi Bog pokaže svijetu nebeski Kovčeg saveza, i ono šta je u njemu...

Onda će malo vrijediti ona: "Nisam znao!" ili "Izgledalo mi je nevažno!"

Bogu je izgleda jako važno, zato on svoje Svete zove onima koji "čuvaju Božje zapovjedi".

Otkrivenje 12:
(17) I razgnjevi se Zmaj na Ženu pa ode i zarati se s ostatkom njezina potomstva, s onima što čuvaju Božje zapovijedi i drže svjedočanstvo Isusovo.

Otkrivenje 14:
(6) I vidjeh: drugi jedan anđeo leti posred neba s evanđeljem
vječnim da ga proglasi svim pozemljarima, svakom narodu i plemenu
i jeziku i puku. (7) Viče iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu
slavu jer dođe čas suda njegova! I poklonite se njemu koji
stvori nebo i zemlju i more
i izvore voda
!"
(8 ) Za njim eto drugog anđela koji govori: "Pade, pade
Babilon, veliki
koji vinom gnjeva i bluda svojega
opi sve narode!" (9) Za njima eto i trećeg anđela koji
vikaše iza glasa: "Tko god se klanja Zvijeri i kipu njezinu te
primi žig na čelo ili ruku, (10) pit će vino gnjeva Božjega,
nerazvodnjeno, natočeno već u čaši srdžbe njegove!
I bit
će udaren na muke u ognju i sumporu svetim anđelima naočigled
i naočigled Jaganjcu. (11) Dim muke njihove suklja u
vijeke
vjekova. Ni danju ni noću nemaju počinka oni koji
se klanjaju Zvijeri i kipu njezinu
i tko god primi žig s imenom
njezinim
." (12) U tom je postojanost svetih - onih što čuvaju
zapovijedi Božje i vjeru Isusovu
.

Ne dopustite da vas taj "mali rog" iz Danijela 7, i bezakonik koji "sjeda u crkvu Božju i prikazuje sebe kao da je Bog" (2.Solunjanima 2) prevari.

Vječnost je u igri, uskrsnuće mrtvih (ali čemu uskrsnuće kada su oni već u raju?).

U igri je "ono šta oko nije vidjelo, niti uho čulo", braćo moja ljubljena.

Poslučajte Vjernog svjedoka (poruka Laodicejskoj crkvi):

Otkrivenje 3:
(17) Govoriš: 'Bogat sam, obogatih se, ništa mi ne treba!' A ne znaš da si nevolja i bijeda, i ubog, i slijep, i gol. (18 ) Savjetujem ti: kupi od mene zlata u vatri žežena da se obogatiš i bijele haljine da se odjeneš da se ne vidi tvoja sramotna golotinja; i pomasti da oči pomažeš i vidiš.

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 11:56

Ali da budem još jasniji...

Ivan Pavao II se nikada ne piše sa riječi "drugi" (iako se tako čita) već sa rimskim II, onako kako se piše u rimskim datumima ili na kazaljkama sata.

Ova brojka (a ne riječ) II se latinski piše: SECUNDO.

Kome to nije jasno neka pogleda ove latinsko/engleske tablice:

http://www.nottingham.ac.uk/mss/learning/skills/dating/latin.phtml

Svaka riječ zasebno:

1. IOHANNES (pišem kao u Vulgati iz Mat. 3:1, sa slovom H, iako je svejedno jer tog H nema u modernijem latinskom jeziku)

2. PAULUS (pišem kao u Rom. 1:1)

3. II = SECUNDO (kao redni broj)

U Otkrivenje 13:
( 18 ) U ovome je mudrost: u koga je uma, nek odgoneta broj
Zvijeri. Broj je to jednog čovjeka, a broj mu je šest stotina
šezdeset i šest.

I da svima bude jasno. On je "samo" napisao knjigu "Dies Domini" i taj će se "žig njegova imena" zakonom, koji dolazi, "utiskivati" ljudima u njihov um. Drugi će papa to silom učiniti. Onaj o kojem pišu i katolički proroci (Marija iz Fatime).

Naravno toj "Mariji", ili onome koji se "pretvara u anđela svijetla", nije cilj da vam otkrije potpunu istinu o tom "čovjeku", već mu je cilj da "zamuti vodu", ne bi li "prevario i same izabrane".

Zato poslušajte vašeg Spasitelja, i "molite se da vaše bježanje ne bude zimi ili u subotu" (Matej 24).

Ubacite tu Isusovu molitvu u vaša nedjeljna bogoslužja, ne bi li se "žig u umu" polako pretvorio u "pečat Božji".

Tisuće su godina zaborava prošle, ali šta je Duhu njegovom tisuću godina?

I kako je Izraelce izvodio iz egipatskog ropstva i pustinjom ih učio (manom sa neba, koja subotom nije padala) kakvi su njegovi zakoni, i sada pokušava učiniti isto.

Vi ste duhovni Izraelci koji izlazite iz "pustinje Srednjeg vijeka", kojima Isus pokazuje nebeski Kovčeg saveza (6. truba Otkrivenja).

Hebrejima 4:
(13) Hrabrite
jedni druge dan za danom dok još odjekuje ono Danas da
ne otvrdne tko od vas zaveden grijehom. (14) Doista, sudionici
smo Kristovi postali ako, dakako, ono prvo imanje stalnim sačuvamo
(15) kad je rečeno:
Danas ako glas mu čujete,
ne budite srca tvrda kao u Pobuni!

(16) Jer, koji su to čuli pa se pobunili? Zar ne svi
koji su pod Mojsijem izašli iz Egipta? (17) Koji li mu dodijavahu
četrdeset godina?
Zar ne oni koji sagriješiše, kojih mrtva
tijela popadaše u pustinji?
(18 ) Kojima se zakle da neće
ući u njegov počinak,
ako li ne nepokornima?

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 12:03

branko je napisao/la:
I riječ Ivan, i Pavao i Drugi se spominje u biblijskim knjigama (latinskim prijevodima).
A kako Bible Works sa mnogim prijevodima koje imam, biblijski piše upravo onako kako ja pišem, smatram da je ova "biblijska verzija latinskog" ispravna.
Primjer Matej 3:1 (Ivan) i Rimljanima 1:1 (Pavao)
Ovakve se stvari ne pišu bez biblijske provjere (makar ja tako činim).
Današnji latinski baš i nije isti kao nekadašnji, zar ne?
dobro si rekao, današnji latinski nije kao nekadašnji. ali zaobilaziš bit onoga što sam rekao. nisam kritizirao riječi "ioanes" niti "paulus", već sam kritizirao ono "secundo". bez tog "secundo" ti pada u vodu teorija o 666 jer ako upotrijebiš pravilan nastavak "secundus" dobiješ broj 671. secund-us je bio nastavak u klasičnom, a isto tako i u ovom tradicionalnom latinskom, i tu nema govora, nemojmo biti neozbiljni. evo pretpostavimo da se zoveš branko branković (ne znam kako se zoveš i ovo nije namjera otkrivanja identiteta). i sad ti si branko branković drugi (jer ti je neki predak bio isto branko branković ali prvi). i onda netko napiše "branko branković drugom" (dakle krivi padež) i onda iz toga izračuna broj 666. ti ćeš ustati i reći "ali ja nisam branko branković DRUGOM već branko branković DRUGI, a iz toga se ne može izračunati 666". e vidiš, ti iz krivog imena pokojnog pape izračunaš broj koji tebi paše. a ako si ti našao negdje u latinskom riječ "secundo" onda si to našao ili u dativu ili ablativu (našem instrumentalu). još nešto, kad već navodiš ime ioanes kao iskopano iz bible worksa, evo ti originalne verzije tog imena u grčkom Ιωάννης i ona ima jasno dva "n", no nije važno za raspravu.
nikada konstantina našeg da pustimo da spava u miru. prva stvar, konstantin nije nikome ništa nametao. nedjelja je u to vrijeme bila toliko uvriježena da je ovaj zakonski potez bio samo pravno osnaženje onoga što je već možda stoljećima prisutno. ovo što se "krštenja" vojske tiče ti je više legenda, i nemoj zaboraviti da je nekome stoljećima bilo u interesu da se konstantina omalovaži i oblati. i da, papa nije promijenio subotu u nedjelju Smile

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 12:09

branko je napisao/la:
Ova brojka (a ne riječ) II se latinski piše: SECUNDO.

Kome to nije jasno neka pogleda ove latinsko/engleske tablice:

http://www.nottingham.ac.uk/mss/learning/skills/dating/latin.phtml

drag mi je branko, ali mi je draža istina
na navedenoj stranici napisani su brojevi mjeseci, a ne redni brojevi općenito. evo kad već hoćemo http://www.informalmusic.com/latinsoc/latnum.html
pogledaj pod "ordinal numbers" pa ćeš vidjeti pravilne nastavke, a ne nastavke rednih brojeva mjeseci

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 12:10

A evo kako se i sam Benedikt potpisao:

Venerabili Fratri Nostro
ANGELO S.R.E. Cardinali SODANO
Cardinalium Collegii Decano

...
(latinski tekst)
...

Ex Aedibus Vaticanis, die XIII mensis Aprilis, anno MMVII, Pontificatus Nostri secundo.
BENEDICTUS PP. XVI

Evo i link:
http://wdtprs.com/blog/2007/05/pope-issues-latin-letter-for-fatima-no-news-dont-worry/

Nezna današnji papa latinski pisati...

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 12:15

branko je napisao/la:A evo kako se i sam Benedikt potpisao:

Venerabili Fratri Nostro
ANGELO S.R.E. Cardinali SODANO
Cardinalium Collegii Decano

...
(latinski tekst)
...

Ex Aedibus Vaticanis, die XIII mensis Aprilis, anno MMVII, Pontificatus Nostri secundo.
BENEDICTUS PP. XVI

Evo i link:
http://wdtprs.com/blog/2007/05/pope-issues-latin-letter-for-fatima-no-news-dont-worry/

dakle, sve je u drugim padežima, ništa u nominativu. ako bi ovo htjeli napisati u nominativu trebalo bi ići "pontificatus noster secundus". ovo što gore piše znači "za našeg drugog pontifikata". dakle, ovdje je "secundo" u ablativu, što je šesti padež latinskog jezika

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 12:33

A u kojem je padežu pisan ovaj papa?
(knjiga iz 1511. godine)

Oratio Maximi Corvini Parthenopei Episcopi Esernien. Sanctissimo Julio Secundo Pont. Max. dicta.

Link: http://openlibrary.org/b/OL19885257M

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 12:45

branko je napisao/la:A u kojem je padežu pisan ovaj papa?
(knjiga iz 1511. godine)

Oratio Maximi Corvini Parthenopei Episcopi Esernien. Sanctissimo Julio Secundo Pont. Max. dicta.

Link: http://openlibrary.org/b/OL19885257M
opet ablativ ili dativ. to može značiti "najsvetijem (presvetom) juliju drugom", ili "za vrijeme presvetog julija drugog". nominativ bi bio santissimus julius secundus.
nije mi namjera više ovdje latinizirati, sve ovo je zbog toga da ti pokušam dokazati da nije dobro baratati olako sa nekim imenima, jer možemo sramotiti svoju religiju (ne navući gnjev, jer gnjev se navlači zbog istine, a ovo nije istina). svako dobro ti želim

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 13:00

A ja sam ti samo htio reći da piše: "Tko ima mudrosti neka odgoneta ime...".

Na kraju krajeva, on nije taj čovjek koji će ostvariti nedjeljni zakon, već je samo napisao knjigu: "Dies Domini".
Nije problem u njemu, već u tome šta u toj knjizi piše.

A tajna koju nam je Pavao otkrio u 2. Solunjanima 2, biti će "živa" sve "dok ga Gospodin Isus ne uništi sjajem svoga dolaska".
A sjesti će po njegovim riječima u "crkvu Božju".
Ili niti Pavao to možda ne piše?

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 13:04

Još jedan Julio II (na 448. strani)

Link: http://books.google.hr/books?id=VzJc8-g4IUYC&pg=PA448&lpg=PA448&dq=%22Julio+Secundo%22&source=web&ots=cfggFYj4TQ&sig=hpGeg4oGhkss41_FOeSNpHvOLhA&hl=hr&ei=C2GVSd2XEI680AWVo6SNCg&sa=X&oi=book_result&resnum=1&ct=result

Ili u ovom tekstu o Michelangelu:

http://books.google.hr/books?id=7JUILMXrEjQC&pg=PA72&lpg=PA72&dq=%22Julio+Secundo%22&source=web&ots=qDoKdZ-186&sig=c8xxSQVgM1pGj78pxNsySlRaZJw&hl=hr&ei=C2GVSd2XEI680AWVo6SNCg&sa=X&oi=book_result&resnum=7&ct=result

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on pet vel 13 2009, 13:23

branko je napisao/la:
A tajna koju nam je Pavao otkrio u 2. Solunjanima 2, biti će "živa" sve "dok ga Gospodin Isus ne uništi sjajem svoga dolaska".
A sjesti će po njegovim riječima u "crkvu Božju".
Ili niti Pavao to možda ne piše?
piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 13:34

Pa baš i nije moj problem, jer ja sam samo poslušao Boga:

Otkrivenje 18:
(4) Začujem i drugi glas s neba: "Iziđite iz nje, narode moj, da vas ne zadese zla njezina te ne budete uzajedničari grijeha njezinih!

A onima koji ne čuju dobro Božji glas, on je sam postavio zamku:

2. Solunjanima 2
(11) I zato im Bog šalje djelovanje zavodničko da povjeruju laži (12) te budu osuđeni svi koji nisu povjerovali istini, nego su se odlučili za nepravednost.

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by branko on pet vel 13 2009, 13:41

Možda primjećuješ da je ta "tajna bezakonja" već u Pavlovo vrijeme počela djelovati?

2. Solunjanima 2:
(7) Doista, otajstvo bezakonja već je na djelu, samo ima tko da ga sada zadržava dok ne bude uklonjen.

A uklonili su onoga koji ga je zadržavao, brate ljubljeni. Stavi malo "pomasti na oči da bi vidio".

A možda primjećuješ i do kada će trajati?

( 8 ) Tada će se otkriti Bezakonik.
Njega će Gospodin Isus pogubiti dahom usta i uništiti
pojavkom Dolaska svoga
...

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down