Božji zakon

Stranica 10 / 13. Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Božji zakon

Postaj by amos on pon vel 09 2009, 15:54

branko je napisao/la:Amos,

Osjećam tvoju duboku iskrenost, i kada sam tamo neke 1990. bio u zagrebačkoj pentakostalnoj crkvi, a preko ljeta i u dubrovačkoj, mogu reći samo najbolje. Isus je zasigurno bio sa svojom djecom.
Bili su to lijepi trenuci, kada sam u praksi osjetio mnogo bratske ljubavi i Duha.

Nikada neću zaboraviti djevojku, koja se nakon adventističke evangelizacije u Zagrebu, krstila u adventističkoj crkvi, a zatim ponovno vratila pentakostalnoj. Mislim da Adventistička crkva može mnogo naučiti od vas.
Imate ono "nešto" što može posramiti mnogu moju braću i sestre. Valjda sa veličinom crkava idu i neki drugi problemi...

Neka nam Isus svima bude milostiv što nismo jedan narod i jedna vjera, jer nas "znanja" razdvajaju. Ali kada dođu one posljednje nevolje iz Mateja 24, nadam se da ćemo se sresti.

A "nestat će i znanje i proricanje", kako kaže Korinćanima 13., da bi ostala na kraju samo "ljubav".

Zeljno crkva Hristova iscekuje taj dan, i licno verujem da je taj dan blizu i mozda vec tu, i kada se svet u punoj meri digne protiv nas.I kada oni koji su bili sa nama se dignu protiv nas, moracemo se uputiti na nas same.I podeljenosti ce nestati i ljubav ce nas odrzati.Kao sto je u prvim nevoljama odrzala prvu crkvu, tako isto ce i u ovim poslednjim poslednju crkvu.
Neka te Gospod blagoslovi i cuva i milostiv ti bude.

Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena

amos
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 969
Registration date : 12.11.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto vel 10 2009, 19:35

Amos:
Ma nemam uopste problem da priznam zakon kao ispravan, i nemam problem da priznam da je poslednji dan u nedelji shabat( dan od odmora) i nemam uopste problem da priznam da je subota zadnji dan u nedelji.Tako pise u reci i Amen.Tu nema dileme oko tog pitanja.Ali stojim cist pred svojom savesti da me u pakao nece odvesti to sto idem nedeljom u zajednicu.Jer idem i petkom, i nemam problem da izmedju petka i nedelje idem i subotu, ustvari voleo bih da mogu svaki dan.Za mene je shabat poceo kada sam primio oprost od mog Gospoda i traje svaki dan do dana kada cu Ga sresti licem u lice.Ali ne bih nijednog Adventistu nagovarao da ide nedeljom u zajednicu ako njegova savest nalaze da ide subotom.Ali meni nije problem da idem subotom, niti smatram nedelju posebnom.Po meni mogao bi biti i ponedeljak isto taj dan.Uopste ne razlikujem dan od dana i tu sam po zakonu savesti cist i uopste nesumnjam u svoje ubedjenje, bas iz razloga sto sam jako dugo sumnjao i trazio po bibliji odgovore, i sada kada sam se ucvrstio pred Gospodom i svojom savesti, ne berem brigu uopste po tom pitanju.

Amos, u zakonu kojega je ispunio Krist pise - Obdrzavaj i svetkuj / a ne idi u zajednicu, crkvu/:
12 Dan subotnji obdržavaj i svetkuj, kako ti je naredio Jahve, Bog tvoj. 13 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. 14 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvome. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni vol tvoj, ni magarac tvoj, niti ikakvo živinče tvoje, niti došljak koji je unutar tvojih vrata; tako da mogne otpočinuti i sluga tvoj, i sluškinja tvoja kao i ti. 15 Sjeti se da si i ti bio rob u zemlji egipatskoj i da te odande izbavio Jahve, Bog tvoj, rukom jakom i ispruženom mišicom. Zato ti je zapovjedio Jahve, Bog tvoj, da držiš dan subotnji.

i:
12 Jahve opet reče Mojsiju: 13 Reci Izraelcima: Subote moje morate održavati, jer subota je znak između mene i vas od naraštaja do naraštaja, da budete svjesni da vas ja, Jahve, posvećujem. 14 Držite, dakle, subotu, jer je ona za vas sveta. Tko je oskvrne neka se pogubi; tko bude u njoj radio ikakav posao neka se odstrani iz svoga naroda. 15 Šest dana neka se vrše poslovi, ali sedmi dan neka bude dan posvemašnjeg odmora, Jahvi posvećen. Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi. 16 Stoga neka Izraelci drže subotu - svetkujući je od naraštaja do naraštaja - kao vječni savez. 17 Neka je ona znak, zauvijek, između mene i Izraelaca. TÓa Jahve je za šest dana sazdao nebo i zemlju, a sedmoga je dana prestao raditi i odahnuo."

Ali pored toga sto je subota nacinjena radi covjeka ona je Jahvi posvecena:
14 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvome.
http://bibleq.com/search?q=subota&site=scripturetext&client=multi1&proxystylesheet=multi1&filter=0&num=100&output=xml_no_dtd

Da li je Kristovim ispunjenjem zakona prestalo posvecenje subote Jahvi?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by amos on uto vel 10 2009, 21:37

abraham je napisao/la:Amos:
Ma nemam uopste problem da priznam zakon kao ispravan, i nemam problem da priznam da je poslednji dan u nedelji shabat( dan od odmora) i nemam uopste problem da priznam da je subota zadnji dan u nedelji.Tako pise u reci i Amen.Tu nema dileme oko tog pitanja.Ali stojim cist pred svojom savesti da me u pakao nece odvesti to sto idem nedeljom u zajednicu.Jer idem i petkom, i nemam problem da izmedju petka i nedelje idem i subotu, ustvari voleo bih da mogu svaki dan.Za mene je shabat poceo kada sam primio oprost od mog Gospoda i traje svaki dan do dana kada cu Ga sresti licem u lice.Ali ne bih nijednog Adventistu nagovarao da ide nedeljom u zajednicu ako njegova savest nalaze da ide subotom.Ali meni nije problem da idem subotom, niti smatram nedelju posebnom.Po meni mogao bi biti i ponedeljak isto taj dan.Uopste ne razlikujem dan od dana i tu sam po zakonu savesti cist i uopste nesumnjam u svoje ubedjenje, bas iz razloga sto sam jako dugo sumnjao i trazio po bibliji odgovore, i sada kada sam se ucvrstio pred Gospodom i svojom savesti, ne berem brigu uopste po tom pitanju.

Amos, u zakonu kojega je ispunio Krist pise - Obdrzavaj i svetkuj / a ne idi u zajednicu, crkvu/:
12 Dan subotnji obdržavaj i svetkuj, kako ti je naredio Jahve, Bog tvoj. 13 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. 14 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvome. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni vol tvoj, ni magarac tvoj, niti ikakvo živinče tvoje, niti došljak koji je unutar tvojih vrata; tako da mogne otpočinuti i sluga tvoj, i sluškinja tvoja kao i ti. 15 Sjeti se da si i ti bio rob u zemlji egipatskoj i da te odande izbavio Jahve, Bog tvoj, rukom jakom i ispruženom mišicom. Zato ti je zapovjedio Jahve, Bog tvoj, da držiš dan subotnji.

i:
12 Jahve opet reče Mojsiju: 13 Reci Izraelcima: Subote moje morate održavati, jer subota je znak između mene i vas od naraštaja do naraštaja, da budete svjesni da vas ja, Jahve, posvećujem. 14 Držite, dakle, subotu, jer je ona za vas sveta. Tko je oskvrne neka se pogubi; tko bude u njoj radio ikakav posao neka se odstrani iz svoga naroda. 15 Šest dana neka se vrše poslovi, ali sedmi dan neka bude dan posvemašnjeg odmora, Jahvi posvećen. Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi. 16 Stoga neka Izraelci drže subotu - svetkujući je od naraštaja do naraštaja - kao vječni savez. 17 Neka je ona znak, zauvijek, između mene i Izraelaca. TÓa Jahve je za šest dana sazdao nebo i zemlju, a sedmoga je dana prestao raditi i odahnuo."

Ali pored toga sto je subota nacinjena radi covjeka ona je Jahvi posvecena:
14 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvome.
http://bibleq.com/search?q=subota&site=scripturetext&client=multi1&proxystylesheet=multi1&filter=0&num=100&output=xml_no_dtd

Da li je Kristovim ispunjenjem zakona prestalo posvecenje subote Jahvi?

Abrahame naravno da sam razumeo o cemu je rec subote i da si procitao post to bi i uvideo.Ono sto sam zeleo da naglasim kada sam govorio o danu kada bih isao na sastanke u zajednicu, a dan pocinka je stigao sa oprostom u moj zivot.Ali evo ti boldano u mom i stihovima koje si ti naveo koji govore o tome za koga je po meni subotni shabat , a koji je shabat koji ja svetkujem.Isus je moj shabat svaki dan.
Svako dobro
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.

amos
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 969
Registration date : 12.11.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on uto vel 10 2009, 21:41

Djela 13:

(14) Oni pak krenuše iz Perge i stigoše u Antiohiju pizidijsku. U dan subotni ušli su u sinagogu i sjeli.
(42) Na izlasku su ih molili da im iduće subote o tome govore.

(44) Iduće se subote gotovo sav grad zgrnu čuti riječ Gospodnju.

Tu se propovjeda Židovima koji su se sastajali subotom. Židovi se i danas sastaju subotom, pa ako bi netko išao propovjedati kod njih, to bi također učinio subotom (naravno, ako ga nebi izbacili van) a ne nedjeljom.

Djela 15:
(21) Ta Mojsije od pradavnih naraštaja ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake subote čitaju.
Djela 16:
(13) U dan subotni iziđosmo izvan gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja.
Djela 17:
(2) Po običaju uđe Pavao onamo. Tri je subote s njima raspravljao na temelju Pisama.

Djela 18:
(4) Svake je pak subote raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.

I ovdje se govori o Židovima.

Djela 20:
(7) U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh, Pavao im govoraše i kako je sutradan kanio otputovati, probesjedi sve do ponoći.
...

(11) Zatim se pope pa pošto razlomi kruh i blagova, dugo je još zborio, sve do zore. Tad otputova.

Pavlova praksa...
Neki bi rekli: "Od subote ka nedjelji!"

Ovo je jedno lijepo mjesto koje zaslužuje da ga se cijelo citira budući da je bogato svakakvim detaljima važnim za dosta tema:

"U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh, Pavao im govoraše i kako je sutradan kanio otputovati, probesjedi sve do ponoći. U gornjoj sobi gdje smo se sabrali bijaše dosta svjetiljaka. Na prozoru je sjedio neki mladić imenom Eutih. Kako je Pavao dulje govorio, utone on u dubok san. Svladan snom, pade s trećeg kata dolje. Digoše ga mrtva. Pavao siđe, nadnese se nad dječaka, obujmi ga i reče: "Ne uznemirujte se! Duša je još u njemu!" Zatim se pope pa pošto razlomi kruh i blagova, dugo je još zborio, sve do zore. Tad otputova." Dj 20:7-12

Prvo izdvojmo činjenice:
Učenici su se sabrali prvi dan tjedna. Pavao je prvo dugo govorio (do ponoći). Nakon nezgode sa Eutihom (koji je pao ali je duša još bila u njemu pa se mogao vratiti) otpočela je služba lomljenja kruha i daljnja propovjed sve do zore.

Dakle, sama služba lomljenja kruha nije počela odmah kad su dođli, nego tek kasno, čak i iza ponoći
No ono što je u svakom slučaju sigurno je to da se sve događalo prvi dan tjedna a ne sedmi dan tjedna.

Dakle, u Bibliji imamo prvi opis zajedničkog okupljanja za slavljenje svete mise i za taj događaj se ističe da je u prvi dan tjedna.

Oni koji ne znaju da dan počinje zalaskom sunca ("bi veče i bi jutro-dan prvi"), imaju problem kod razumjevanja posljednjeg događaja.

Točno, dan je počinjao zalaskom sunca i trajao je sve do slijedećeg zalaska sunca, znači od 18 sati do 18 sati slijedećeg dana (govoreći po današnjem računanju sati).
Znači, čak i vi ne slavite subotu onako kako su je slavili Židovi (i Isus dok je bio na zemlji), jer je njima subota počinjala u (naš) petak u 18 h i trajala je do (naše) subote u 18 h.
To znači da se i vaša subota sastoji od 18 sati židovske subote i 6 sati židovske nedjelje.

Zašto? Jer su ostali nakon subote (koja završava zalaskom sunca, pa su nastavili biti zajedno sve do ponoći, ali se produžilo i do zore.
Kako je Pavle predvidio 1. dan tijedna za putovanje, ipak je ovako neispavan krenuo na put.

Dakle, propovjeda se subotom sve do zalaska sunca, pa ako se ne stigne sve reći, i do ponoći, a zatim i do zore (u nedjelju, tj. 1. dan tjedna).

Ali ovo što govoriš uopće ne piše. Gdje piše da su oni nastavli skup nakon što su se našli u subotu?
Vrlo jasno piše da su se oni okupili "u prvi dan tjedna", što je po židovskom računanju iza zalaska sunca. Također, pažljivijim čitanjem teksta vidimo da niti lomljenje kruha nije nastupilo odmah nego tek nakon nezgode sa Eutihom (kojeg je umor uspavao). I taj obred sa daljnjom propovjedi je trajao do zore.
Jednostavna je činjenica da nikakvog govora o suboti nema nego sa jasno govori o "prvom danu tjedna" koji se zove i "Dan Gospodnji" iliti po našem "nedjelja".

Židovima je nedjelja počinjala iza zalaska sunca, nama počinje iza ponoći, no u svakom slučaju smisao je jasan.

Pavao je preskočio jutarnju nedjeljnu misu (čudi me da mu je važnije putovanje od nje), ali nećemo mu zamjeriti, jer je održao večernju nedjeljnu misu, zar ne?

Točno. Pavao je održao večernju nedjeljnu misu koja je, prema tekstu, i onako vjerovatno pala iza ponoći jer se obred održao nakon Eutihove nezgode. No ono što je 100% sigurno je to da se obred održao "u prvi dan tjedna" tj. "Dan Gospodnji", tj. "nedjelju".

Šta Biblija uči Židove (i ostale koji je čitaju), koji je to "Dan Gospodnji"?

Kako je pitanje: "Koji je dan ODMORA?"
Pitanje je ovakvo:
1. Kojeg je dana Bog odmarao (stvaranje, kada grijeha nije bilo)?
2. Kojeg je dana Isus odmarao (kada je grijeh pobijeđen)?

Kako je Isusova žrtva (smrt) vezana uz 3. dana (petak umire, subotu odmara, nedjelju nastavlja svoj rad).
Koji je dan od ova tri, Isusov odmor?
Isus je nakon smrti sišao u podzemlje navještati nepokornim duhovima vječno evanđelje kako bi i oni koji su osuđeni s obzirom na tijelo, mogli živjeti s obzirom na duh. Dakle, Isus nije odmarao za vrijeme svog boravka kod nepokornih duhova. On je u svoj počinak ušao u nedjelju kad je uskrsnuo i taj počinak, vječni Danas, traje i dalje s tim da se i dalje nastavlja njegova posrednička uloga pred Ocem.

A evo i kratko o starozavjetnom sedmom danu, danu počinkda Božjeg.
Za prvih šest dana, Pismo kaže: "bijaše večer i jutro, dan...", no za sedmi dan, dan Božjeg počinka nema tog graničnika nego samo piše

"Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom. I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini." Post 2:1-3

Taj dan kad je Bog ušao u svoj počinak se ne zaustavlja na večer-jutro nego predstavlja sve vrijeme iza onog u kome je sve stvoreno. Jer, ako su svi dani ograničeni sa izrazom večer-jutro, a sedmi dan naglašeno nema svog kraja, jasno je da mu je i smisao drugačiji od onih ranijih. I još nešto je potrebno vidjeti, svijet je stvaran 6 dana a sedmi dan je bio počinak, no taj počinak je Božji počinak a ne čovjekov počinak jer je Bog taj koji je stvarao svijet. Naime, ne može se reći da bi nakon sedmog dana ponovo došao prvi dan u kojem bi Bog izašao iz svog počinka i ponovo stvarao svijet. Zato i nema onog izraza večer-jutro kod opisa sedmog dana.

Čovjek je u raju stvoren u stanju milosti i trajne sreće i nije uopće trebao upoznati muku od koje bi se trebao odmarati. Tek nakon grijeha mu je Bog rekao:

"A čovjeku reče: "Jer si poslušao glas svoje žene te jeo sa stabla s kojega sam ti zabranio jesti rekavši: S njega da nisi jeo! - evo: Zemlja neka je zbog tebe prokleta: s trudom ćeš se od nje hraniti svega vijeka svog!"

Tek nakon pada je čovjek upoznao muku, do tada je mu je bilo namjenjeno trajni Božji počinak, ne samo jedan dan u tjednu, nego svaki dan. To je razlog zašto taj Božji počinak nije omeđen sa izrazom veče-jutro.

Kasnije, na brdu Sinaj, kad je Mojsije dobio zapovjedi, jedna od njih je bila:
"Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni." Izl 20:8-12

Čovjeku u raju nije bilo namjenjeno 6 dana patnje i krvavog rada, te jedan dan odmora nego mu je bio namjenjen vječni suživot s Bogom, mir i radost bez prestanka. Nakon pada, kad je muka i trud zamjenila blaženstvo, tada je Bog zapovjedio Mojsiju održavanje jednog dana na spomen onoga što je izgubio. Ali i kao zalog onoga što dolazi.
A ono što dolazi nije ono što je prošlo. Božji počinak koji je kasnije namjenjen čovjeku nije onaj počinak koji je čovjek imao u zemaljskom raju, nego je to počinak koji ga u svakom slučaju nadmašuje. Jer, nakon grijeha više se nije moglo vratiti na staro, više nije mogao čovjek ući u počinak prvotnog Božjeg stvaranja. Od toga ga je odvojio grijeh. Zauvjek.
No zato je Bog odredio jedan drugi dan, jedan drugi "Danas" u kojem će ipak uvesti čovjeka u svoj počinak. Ne onaj prvi koji je čovjek sam sebi zatvorio i čega je subota bila samo podsjetnik, nego pravi počinak zadobiven Tijelom Kristovim.

Nakon šest dana mučenja, Židovima je dan jedan dan odmora, odmora koji je znak i podsjetnik na ono što je čovjek imao te grijehom izgubio, podsjetnik na Božji počinak koji nije bio ograničen sa večer-jutro, nego se nastavljao u nedogled.
No nakon Krista stvari su se potpuno promjenile. Vječni počinak kojeg je čovjek imao i izgubio, kojeg se sjećao samo u sjeni, sad mu je vraćen. Ali više ne u starom obliku nego u obliku koji je daleko sjajniji od onog prvotnog.
Taj novi počinak, taj vječni i novi "Danas" uistinu jeste različit od prvog počinka kojeg je čovjek imao i zauvjek izgubio. A nedjelja je, kao i subota, samo jedan dan koji upućuje prema tom vječnom Danas, dan kad je taj "Danas" otvoren. U taj da se skupljaju svi kršćani svih vremena s živom nadom čekanja konačnog ispunjenja Božjeg obećanja koji nas je po Kristu uveo u novi i bolji počinak od onog kojeg su imali Adam i Eva prije pada.

No, onaj tko održava subotu, taj neće ući u novi počinak jer on to ne želi. A u stari počinak neće ući jer to ne može. Vrata starog raja su zatvorena i taj počinak nitko neće dočekati, no vrata novog i boljeg raja su otvorena i čekaju sve koji se žele naći u tom novom "Danas" koje nam je Krist otvorio svojom Krvi.

A sada malo o "Danu Gospodnjem"...

Kako je apostol Ivan "U Dan Gospodnji, pao u zanos..." Otkrivenje 1:10 i počeo dobivati Otkrivenja Božja, ostaje pitanje (za kojeg se tvrdi da je "dokazano"): Koji je to "Dan Gospodnji"?

Očito da postoji neki "Dan Gospodnji", iako su neki citirali Pavla da su "svi dani isti".

Na odnos tog vječnog "Danas" i jednog posebnog dana sam već nešto gore napisao (a i ranije). Da, uistinu, svi su dani isti jer su svi dio novog počinka koje kao kršćani imamo. No dok smo na zemlji, ipak održavamo posebno jedan dan koji se zove "Dan Gospodnji" kad se sastajemo radi onog najdragocjenijeg što nam je Bog ostavio... zajedničke euharistijske gozbe, jela kojem nemaju svi pravo pristupa.

A što se tiče toga koji je dan Gospodnji najbolje je provjeriti iz Bibliskih i povijesnih izvora.
Naime, subota se uvijek nazivala subotom, a nedjelja je od najranijih kršćanskih vremena doblia na grčkom naziv "Dan Godspodnji" te se i danas tako zove. Svaka tvrdnja da nije tako se mora dokazati i nije dovoljno reći: "to ne može biti tako". Evo jedan pravoslavni link sa svjedočanstvima prvih kršćana o tome koji je dan zvan "Dan Gospodnji".

http://true.fait.hweb.com/7-hist-lordsday.htm

To čisto da ne pričamo napamet, nego da vidimo što nam svjedoci kažu.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 355
Registration date : 10.10.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto vel 10 2009, 22:05

Židovima je nedjelja počinjala iza zalaska sunca, nama počinje iza ponoći,
Od kad? I cime je povezan ovaj pocetak dana?

Isus je nakon smrti sišao u podzemlje navještati nepokornim duhovima vječno evanđelje kako bi i oni koji su osuđeni s obzirom na tijelo, mogli živjeti s obzirom na duh. Dakle, Isus nije odmarao za vrijeme svog boravka kod nepokornih duhova
Koji je to bio dan?
Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom. I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini." Post 2:1-3
I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini
O mom prevodu pise ,,svrsi Bog do sedmoga dana''
2 Und so vollendete Gott am siebenten Tage seine Werke, die er machte, und ruhte am siebenten Tage von allen seinen Werken, die er gemacht hatte.
http://www.bibleserver.com/index.php
Nakon pada, kad je muka i trud zamjenila blaženstvo, tada je Bog zapovjedio Mojsiju održavanje jednog dana na spomen onoga što je izgubio
Dokazi!
No, onaj tko održava subotu, taj neće ući u novi počinak jer on to ne želi.
Cija je ovo dogma?
Svaka tvrdnja da nije tako se mora dokazati i nije, dovoljno reći: "to ne može biti tako
Vrijedi li ovo pravilo i za tvoje tvrdnje?

Zadnja promjena: Dina; sri vel 11 2009, 06:48; ukupno mijenjano 2 put/a.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on uto vel 10 2009, 22:29

Dina je napisao/la:
Židovima je nedjelja počinjala iza zalaska sunca, nama počinje iza ponoći,
Od kad? I cime je povezan ovaj pocetak dana?

Vjerovatno od kad se kršćanstvo proširilo izvan Židovskog kruga i ustalilo se među poganima. Tada je došlo i do promjene kalendara i do promjene računanja dnevnog vremena jer je jedno povezano s drugim.
To je praktično pitanje a ne vjersko budući da kršćani ne ovise o Židovstvu kojesu naslijedili. Novo računanje vremena, bilo godišnje i mjesečno, bilo podjela sati u danu je stvar praktičnosti a ne vjersko pitanje budući da je "Danas" i onako u vječnosti a nedjelja je samo dan koji na to usmjerava.

Isus je nakon smrti sišao u podzemlje navještati nepokornim duhovima vječno evanđelje kako bi i oni koji su osuđeni s obzirom na tijelo, mogli živjeti s obzirom na duh. Dakle, Isus nije odmarao za vrijeme svog boravka kod nepokornih duhova
Koji je to bio dan?

To je bilo ono vrijeme između smrti i uskrsnuća, tj petak do nedjelje.

Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom. I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini." Post 2:1-3

I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini

O mom prevodu pise ,,svrsi Bog do sedmoga dana''

Nevažno jer se smisao ne mjenja. Bog je stvorio svijet u šest dana. Sedmog dana je ušao u svoj počinak koji nije omeđen izrazom večer-jutro, jer je, naravno, sasvim jasno da u raju ne bi bilo novog prvog dana u kojem bi Bog izašao iz svog počinka te ponovo počeo stvarati svijet.

Dakle, i tvoj prijevod je OK, i on govori isto što i moj prijevod.

No, onaj tko održava subotu, taj neće ući u novi počinak jer on to ne želi.
Cija je ovo dogma?

Nije dogma. No koliko sam uspio shvatiti, ne žele svi prihvatiti da je čovjeku određen jedan novi "Danas" u kojem će ući u vječni počinak jer je stari počinak čovjek zauvjek izgubio svojim grijehom.
Taj novi počinak koji je u svemu bolji od starog počinka je označen novim danom.

Pa prema tome, tko želi držati spomen na stari i zatvoreni počinak, taj vjerovatno ne želi novi koji je naznačen novim danom. Pogotovo ako taj dan smatra "žigom zvjeri".

Svaka tvrdnja da nije tako se mora dokazati i nije dovoljno reći: "to ne može biti tako
Vrijedi li ovo pravilo i za tvoje tvrdnje?
[/quote]

Naravno. Zato i jesam ostavio link u kojem se vidi da su prvi kršćani koji su bili direktni učenici apostola znali što znači novi počinak. I to su vjerovali svi bez obzira bili oni na krajnjem Istoki ili Zapadu, Africi, Aziji ili Europi. I ta ujednačenost u vjeri u vrijeme kad nije bilo intreneta i kad su vjeru plaćali glavom (mahom su svi okončali mučeničkom smrću) je dovoljna garancija i za nas danas da znamo što je sjena a što stvarnost.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto vel 10 2009, 22:45

Vjerovatno od kad se kršćanstvo proširilo izvan Židovskog kruga i ustalilo se među poganima. Tada je došlo i do promjene kalendara i do promjene računanja dnevnog vremena jer je jedno povezano s drugim.
To je praktično pitanje a ne vjersko budući da kršćani ne ovise o Židovstvu kojesu naslijedili. Novo računanje vremena, bilo godišnje i mjesečno, bilo podjela sati u danu je stvar praktičnosti a ne vjersko pitanje budući da je "Danas" i onako u vječnosti a nedjelja je samo dan koji na to usmjerava.
Daj procitaj si ovo jos jednom,molim te sto govoris?
Zato i jesam ostavio link
Koliko je validan ovaj tvoj link?
Isusov ukop
38
Nakon toga Josip iz Arimateje, koji je bio Isusov učenik, ali je to tajio zbog straha od židovskih vođa, zamoli Pilata da mu dopusti uzeti Isusovo tijelo. Pilat mu dopusti pa Josip dođe i skine Isusovo tijelo. 39 Došao je i Nikodem, koji je posjetio Isusa noću, i donio stotinjak litara ulja od smirne i aloje za pomazanje tijela.40 Umotali su Isusovo tijelo u dugačko platno natopljeno mirisima, kako je već u Židova bio običaj pri ukopu. 41 U blizini mjesta na kojemu je Isus bio raspet nalazio se vrt s posve novim grobom u kojega još nitko nije bio položen. 42 Kako je grob bio blizu, a valjalo je žuriti zbog Priprave, ondje polože Isusa. Isusov ukop
38
Nakon toga Josip iz Arimateje, koji je bio Isusov učenik, ali je to tajio zbog straha od židovskih vođa, zamoli Pilata da mu dopusti uzeti Isusovo tijelo. Pilat mu dopusti pa Josip dođe i skine Isusovo tijelo. 39 Došao je i Nikodem, koji je posjetio Isusa noću, i donio stotinjak litara ulja od smirne i aloje za pomazanje tijela.40 Umotali su Isusovo tijelo u dugačko platno natopljeno mirisima, kako je već u Židova bio običaj pri ukopu. 41 U blizini mjesta na kojemu je Isus bio raspet nalazio se vrt s posve novim grobom u kojega još nitko nije bio položen. 42 Kako je grob bio blizu, a valjalo je žuriti zbog Priprave, ondje polože Isusa. Isusov ukop
38
Nakon toga Josip iz Arimateje, koji je bio Isusov učenik, ali je to tajio zbog straha od židovskih vođa, zamoli Pilata da mu dopusti uzeti Isusovo tijelo. Pilat mu dopusti pa Josip dođe i skine Isusovo tijelo. 39 Došao je i Nikodem, koji je posjetio Isusa noću, i donio stotinjak litara ulja od smirne i aloje za pomazanje tijela.40 Umotali su Isusovo tijelo u dugačko platno natopljeno mirisima, kako je već u Židova bio običaj pri ukopu. 41 U blizini mjesta na kojemu je Isus bio raspet nalazio se vrt s posve novim grobom u kojega još nitko nije bio položen. 42 Kako je grob bio blizu, a valjalo je žuriti zbog Priprave, ondje polože Isusa.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on uto vel 10 2009, 23:27

Dina je napisao/la:

Govorim da kršćani nisu nasljedili židovski sustav računanja vremena jer to nije pitanje vjere. A koliko znam i EGW je također prihvatila ovaj način ačunanja vemena. Ili ste možda to promjenili a da ja to ne znam?

Iz nekog razloga ga ne želi otvoriti no adresa je dobra. Pokušat ću ga još jednom postavit.

http://true.faithweb.com/7-hist-lordsday.htm

Što se tiče sadržaja, dobar je.

Isusov ukop
38
38
38
Nakon toga Josip iz Arimateje, koji je bio Isusov učenik, ali je to tajio zbog straha od židovskih vođa, zamoli Pilata da mu dopusti uzeti Isusovo tijelo. Pilat mu dopusti pa Josip dođe i skine Isusovo tijelo. 39 Došao je i Nikodem, koji je posjetio Isusa noću, i donio stotinjak litara ulja od smirne i aloje za pomazanje tijela.40 Umotali su Isusovo tijelo u dugačko platno natopljeno mirisima, kako je već u Židova bio običaj pri ukopu. 41 U blizini mjesta na kojemu je Isus bio raspet nalazio se vrt s posve novim grobom u kojega još nitko nije bio položen. 42 Kako je grob bio blizu, a valjalo je žuriti zbog Priprave, ondje polože Isusa.
[/quote]

Ovo je sve točno i ne vidim što je poanta teksta?

Ili misliš da ovo što piše nije istina?

"Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu. U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici koji bijahu nekoć nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iščekivaše, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duša, bi spašena vodom." 1 Pt 3:18-21

Isus, ubijen u tijelu ali oživljen u duhu je otišao propovjedati duhovima u tamnici (ti duhovi su ranije osuđeni s obzirom na tijelo, što znači da se radi o ljudima a ne demonima).

Dakle, ništa spornog nema što je Isusovo tijelo bilo u grobu. No to je već druga tema.

Mene zanima nešto na što nisam vidio komentar:

Vjerujete li vi da je Bog nakon dovršetka stvaranja i nakon što je ušao u svoj počinak, slijedeći dan ponovo izašao iz svog počinka ili vjerujete da je taj počinak bio trajan (na što direktno upućuje sam tekst izostavljanjem izraza večer-jutro za sedmi dan)?

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri vel 11 2009, 07:01

melkisedek je napisao/la:
Dina je napisao/la:

Govorim da kršćani nisu nasljedili židovski sustav računanja vremena jer to nije pitanje vjere. A koliko znam i EGW je također prihvatila ovaj način ačunanja vemena. Ili ste možda to promjenili a da ja to ne znam?

Iz nekog razloga ga ne želi otvoriti no adresa je dobra. Pokušat ću ga još jednom postavit.

http://true.fait.hweb.com/7-hist-lordsday.htm

Što se tiče sadržaja, dobar je.

Isusov ukop
38
38
38

Ovo je sve točno i ne vidim što je poanta teksta?

Ili misliš da ovo što piše nije istina?

"Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu. U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici koji bijahu nekoć nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iščekivaše, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duša, bi spašena vodom." 1 Pt 3:18-21

Isus, ubijen u tijelu ali oživljen u duhu je otišao propovjedati duhovima u tamnici (ti duhovi su ranije osuđeni s obzirom na tijelo, što znači da se radi o ljudima a ne demonima).

Dakle, ništa spornog nema što je Isusovo tijelo bilo u grobu. No to je već druga tema.

Mene zanima nešto na što nisam vidio komentar:

Vjerujete li vi da je Bog nakon dovršetka stvaranja i nakon što je ušao u svoj počinak, slijedeći dan ponovo izašao iz svog počinka ili vjerujete da je taj počinak bio trajan (na što direktno upućuje sam tekst izostavljanjem izraza večer-jutro za sedmi dan)?
[/quote]
Daj,molim te jel' ti mislis da ces se kao,vi,ti,ti vi ,sakriti iza mnostvo tekstova,koji su toliko puni praznog sadrzaja.
Jos nisi odgobvorio od koga je verificiran ovaj tvoj link,takvog smeca od blogova i linkova vrvi cjeli net,trebam li ti donjeti drugaciji,da bi se uvjerio?I ako hoces u repliku,idemo koristiti posteno metode.Sto si izvrnuo pitanje Isusovog boravka od raspeca do uskrsnuca,zar nisi prije u postovima drugacije tumacio.
Uostalom,sve smo vec dali objasnjenje prije.Ne razumijem,stalno tvoje spominjanje EGW i gdje treba i gdje netreba,suvisno.
Vjerujete li vi da je Bog nakon dovršetka stvaranja i nakon što je ušao u svoj počinak, slijedeći dan ponovo izašao iz svog počinka ili vjerujete da je taj počinak bio trajan (na što direktno upućuje sam tekst izostavljanjem izraza večer-jutro za sedmi dan)?[/
Vjerujemo ovako:
4. Sjeti se da svetkujes dan subotni.
Sest dana radi i obavljaj sav svoj
posao.A sedmoga dana je subota,
pocinak posvecen Jahvi, Bogu tvojemu.
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti,
ni sin tvoj, ni kci tvoja, ni sluga tvoj,
ni sluskinja tvoja, ni zivina tvoja, niti
dosljak koji se nadje unutar tvojih vrata.
Ta i Jahve je sest dana stvarao
nebo, zemlju i more i sve sto je u njima,
a sedmoga je dana pocinuo.Stoga
je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Milostivi Tvorac, poslije šest dana stvaranja, odmarao se sedmoga dana i za sve ljude uspostavio Subotu kao uspomenu na stvaranje. Četvrta zapovjest Božjeg nepromjenjivog Zakona zahtjeva svetkovanje ovog sedmog dana, Subote, kao dana od odmora, obožavanja i službe u skladu sa učenjem i životom Isusa, Gospodara od Subote. Subota je dan divnog zajedništva sa Bogom i nas međusobno. Ona je simbol našeg spasenja u Kristu, znak našeg posvećenja, znak naše vjernosti i preduvjet naše vječne budućnosti u Božjem kraljevstvu. Subota je Božji vječni znak Njegovog vječnog zavjeta između Njega i Njegovog naroda. Radosno svetkovanje ovog svetog vremena od večeri do večeri, od Sunčevog zalaska do zalaska, je svetkovanje Božjeg stvaralačkog i otkupiteljskog djela. (Postanak 2,1-3; Izlazak 20,8-11; Luka 4,16; Izaija 56,5.6; 58,13.14; Matej 12,1-12; Izlazak 31,13-17; Ezehijel 20,12.20; Pononljeni zakon 5,12-15; Hebrejima 4,1-11; Levitski zakonik 23,32; Marko 1,32)
http://www.adventisti.info/index.php?itemid=30

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by branko on sri vel 11 2009, 14:01

Mnogi problemi su nastali upravo zato što danas ljudi zanemaruju ovo šta ti Dina pišeš: "od zalaska do zalaska".

Tako su Židovi (i apostoli) držali subotu, a kada je došla večer, znali su svoje rasprave produžiti i u 1. dan tjedna (zato neki katolici drže subotu uvečer, pa modernom računanju vremena: od ponoći na dalje)

1. dan tjedna (nedjelja) je počinjao kada je iza Šabata pao mrak (tj. sunce zašlo).

Jednom je Pavao toliko produžio to subotnje zajedništvo (jer je planirao krenuti na put iza toga), da je do ponoći (iza subote, tj. u 1. dan tjedna) nastavio propovjed i lomljenje kruha. Pa čak i do rane zore.
Kada je svanula zora, krenuo je na put (nedjeljom).

To samo pokazuje da subotom nije putovao, a nedjeljom jeste.

Drugom je prilikom rekao da se u 1. dan tjedna sakuplja novac, da se to ne čini kada dođe.

Ista situacija, prolazi subota, i braća u večeri iza nje sakupljaju za darove (za druge crkve).

Ova se dva teksta vole koristiti kao dokaz da je u 1. dan tjedna (nedjelja) bila misa (lomljenje kruha, kojeg su apostoli lomili svakoga dana u tjednu) i skupljanje dara.

Današnja je praksa da se sakuplja za vrijeme bogoslužja (što Židovi nikada nisu radili), a kako je i Pavao bio protiv toga, preporučio je da se to radi nakon subote (nama subota navečer, Židovima 1. dan tjedna).

Valjda će još netko shvatiti da Pavao propovjeda subotom i u vremenu koje slijedi iza subote, a putuje nedjeljom ujutro.

Da su nedjeljom ujutro išta važno imali, vjerujem da bi bio toliko kulturan da ostane na "jutarnjoj misi", a ne ovako: "Idem na put."

Nije bilo potrebno, jer su i subotu "zalomili", pa je propovjedi nastavio i iza nje u "1. dan" sve do jutra.

branko
početnik
početnik

Broj postova : 74
Registration date : 26.01.2009

Korisnički profil http://free-ri.htnet.hr/Branko/index.html

[Vrh] Go down

Postaj by branko on sri vel 11 2009, 15:03

Evo malo kako je povijest promjene subote u nedjelju tekla:

Sokrat Skolastik (djelovao oko 440) je
pisao: "Premda gotovo sve crkve u svijetu slave tajne misterije
[Gospodnju Večeru] subotom svakog tjedna,
osim kršćana u Aleksandriji i u Rimu,
koji su na osnovu neke drevne predaje, to prestali činiti."
(Ecclesiastical History, 5. 22) Sozomen, Sokratov suvremenik,
pisao je: "Narod Konstatinopolja, i gotovo svuda, okuplja se
subotom, kao i prvog dana sedmice, dok se taj običaj
nikad ne održava u Rimu ili u Aleksandriji." (Ecclesiastical
History
, 7. 19)

Najčešće su prvi kršćani držali i subotu, a ponekad i nedjelju.

A onda je došao "nedjeljni zakon", kojeg je uveo Konstantin:

Početkom četvrtog stoljeća Konstantinov čuveni edikt, objavljen 7. ožujka 321., snažno je utjecao na subotu i nedjelju. Edikt je glasio: "Na časni Dan Sunca neka
magistrati i narod koji živi u gradovima počiva,
neka budu zatvorene sve radionice. Međutim, na
selu, osobe koje se bave zemljoradnjom mogu slobodno i po zakonu nastaviti obavljanjem svojih poslova, jer se često događa da neki drugi dan nije tako pogodan za sjetvu žita i sadnju vinove loze, pa se zbog zanemarivanja pravog trenutka za takve poslove mogu izgubiti nebeski blagoslovi." (9BC 999)

Primjetimo da su zemljoradnici još mogli raditi...

A onda dolazi vladavina "malog roga" iz Danijela 7. Ovo je jako važno za razumijevanje proročanstva o 1260 godina.

Treći orleanski sinod je 538. godine zabranio "poljodjelske poslove" nedjeljom, da bi "narod mogao dolaziti u crkvu i na bogoslužje" (Hefele, sv. 4, str. 209).

Zapamtete ovu 538. godinu, kada je subota potpuno "pala" i kada je "mali rog" učvrstio svoju poziciju. (Konstantin je samo djelomično zabranio rad nedjeljom).

Ova srednjevjekovna "grozota pustoši" trajat će po principu "dan za godinu" iz Ezekiela 4:6 sve dok Napoleon ne uđe vojskom u Rim, i odvede tadašnjeg papu u izgnanstvo.
Bilo je to 538 + 1260 godina = 1798 godine.

Ali, kako uskoro dolazi vrijeme ponavljanja povijesti, pa će se ponovno uspostaviti "grozota pustoši", gdje će sada biti doslovno ispunjenje od 1260 dana, ponavljam Božje upozorenje iz Otkrivenja da Sveti "čuvaju Božje zapovjedi i vjeru Isusovu".

Da više ne pišem o čovjeku koji je napisao knjigu "Dios Domini" (a koji u svom latinskom imenu ima "slučajno" broj 666) i po čijem će uzorku biti uspostavljena ta "grozota pustoši", da ne bih završio kao Ivan Krstitelj.

SAŽETAK:
1. subota (apostoli)

2. subota + nedjelja
3. nedjeljni zakon, djelomično (321. Konstantin)
4. nedjelja potpuno (538. Rimska crkva)
6. 1260 godina mraka ("dan za godinu")

7. Napoleon 1798 (kraj "grozote pustoši")

8. ponavljanje istoga (666): 2 Svjedoka (1260 dana doslovno), "ni kupiti ni prodati", "žig zvijeri"

9. 2 svjedoka iz Otkr. 11 (3.5 dana mrtvi)
10. uskrsnuće i odlazak na oblacima

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by 10 on sri vel 11 2009, 22:07

Šta kaže Katoličko vjerovanje, koji je sedmi, a koji prvi dan tjedna?

Molio bih odgovor!

10
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 192
Registration date : 20.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 10:41

Jos nisi odgobvorio od koga je verificiran ovaj tvoj link,takvog smeca od blogova i linkova vrvi cjeli net,trebam li ti donjeti drugaciji,da bi se uvjerio?

Slažem se da na netu ima svakakvog smeća. Ako hoćeš, možeš pokazati link koji opovrgava onaj link. Dapače, što je pitanje konkretnije ja ću biti sretniji jer u takvim okolnostima nema puno prostora za izbjegavanje odgovora i širenja tema na sto strana. Pa evo, možemo početi sa najranijim Crkvenim Ocima, sv Justinom Mučenikom, Brnaboinom poslanicom, Ingancijem Lionskim ili nekim drugim ranokršćanskim spisom, pa da vidimo što su oni vjerovali... ti izaberi što misliš da ti je najzgodnije. O ovome već postoji posebna tema, pa da ne ponavljamo sve iz početka, možemo tamo nastaviti jer je dosta toga već ranije rečeno od drugih forumaša.

I ako hoces u repliku,idemo koristiti posteno metode.

Može.

Sto si izvrnuo pitanje Isusovog boravka od raspeca do uskrsnuca,zar nisi prije u postovima drugacije tumacio.

Ništa nisam izvrnuo niti sam što promjenio u svom stavu. Sad ću citirati sam sebe da dokažem da ono što sam tada rekao jeste ono što i sada govorim:

"Isus je nakon smrti sišao u podzemlje navještati nepokornim duhovima vječno evanđelje kako bi i oni koji su osuđeni s obzirom na tijelo, mogli živjeti s obzirom na duh. Dakle, Isus nije odmarao za vrijeme svog boravka kod nepokornih duhova. On je u svoj počinak ušao u nedjelju kad je uskrsnuo i taj počinak, vječni Danas, traje i dalje s tim da se i dalje nastavlja njegova posrednička uloga pred Ocem."

Stojim iza svake riječi koju sam napisao te i sad govorim isto. Jedino što te moglo zbuniti je to što u tom postu nisam naveo kako je Isus otišao navještati nepokornim duhovima. Tek kad si ti replicirala onda sam i ja dao detaljniji opis. To što nisam odmah rekao da je otišao u duhu (a ne u tijelu) ne znači da sam promjenio svoju misao. Jer nisam. Dakle, ništa ja nisam promjenio nego sam samo nadopunio opis kad je to bilo potrebno. Isto tako, i sad bih ga mogao upotpuniti sa još detalja, no to je besmisleno za ovu raspravu.

Uostalom,sve smo vec dali objasnjenje prije.

Ne znam na što točno misliš. Ako govoriš o pitanju Zakona, tu ste mi dali link na koji sam ja odgovorio (dva puta, jednom Abrahamu i jednom Krizostomu). I tu sam dao svoje konkretne primjedbe na vaše konkretne tvrdnje. Nisam odgovarao na sav tekst ali jesam odgovarao na ono što je u njemu bilo konkretno i što je naznačeno od vas samih kao ključno za razumjevanje. Na takva mjesta jesam odgovorio. Volio bih dobiti povratni odgovor da znam s čime se vi to konkretno ne slažete u mom odgovoru jer ga do sada nisam dobio. Ok, mogu razumjeti zauzetost jer ni ja nemam uvijek vremena za pisanje, pa ako je to razlog, nema problema, sačekat ću odgovor koliko bude potrebno. No ako mislite zaobići moje primjedbe i zanemarit ih i nastaviti svoje stare tvrdnje bez ikakvog obaziranja na prigovore, onda mislim da je to besmislena tvrdoglavost.

Ne razumijem,stalno tvoje spominjanje EGW i gdje treba i gdje netreba,suvisno.

Imaš pravo, ovdje nije mjesto da je spominjem. No to sam uradio zato što si me zbunila prigovorom o mjerenju vremena od ponoći do ponoći kad znam da je i ona to prihvatila, pa sam pomislio da nisam nešto krivo shvatio ili pročitao. I još jedna mala digresija, pažljivo čitaj i broj koliko puta se u razgovorima Papu naziva antikristom i KC bludnicom, čisto statistike radi.

melkisedek je napisao/la:
Dina je napisao/la:

Vjerujemo ovako:

4. Sjeti se da svetkujes dan subotni.
Sest dana radi i obavljaj sav svoj
posao.A sedmoga dana je subota,
pocinak posvecen Jahvi, Bogu tvojemu.
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti,
ni sin tvoj, ni kci tvoja, ni sluga tvoj,
ni sluskinja tvoja, ni zivina tvoja, niti
dosljak koji se nadje unutar tvojih vrata.
Ta i Jahve je sest dana stvarao
nebo, zemlju i more i sve sto je u njima,
a sedmoga je dana pocinuo.Stoga
je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Milostivi Tvorac, poslije šest dana stvaranja, odmarao se sedmoga dana i za sve ljude uspostavio Subotu kao uspomenu na stvaranje. Četvrta zapovjest Božjeg nepromjenjivog Zakona zahtjeva svetkovanje ovog sedmog dana, Subote, kao dana od odmora, obožavanja i službe u skladu sa učenjem i životom Isusa, Gospodara od Subote...

Ovo nije odgovor na postavljeno pitanje nego je učinjena greška "prijelaza u drugi rod" tj. odgovor nije vezan za pitanje. No dobro, ako ne želiš odgovoriti, ja te neću tjerati na to (mada bi ste (ti ili netko drugi) svakako trebali odgovoriti jer pitanje nije sofizam nego je legitimno pitanje na koje je odgovor vrlo jednostavan, čak trivijalan).

A sad ću te (ili bilo koga drugog) pitati još nešto:

Da li je čovjeku u raju bilo namjenjeno šest dana rada i jedan dan odmora sa Jahvom ili je čovjeku bilo namjenjen vječni boravak, iz dana u dan, sa Jahvom u blagostanju i sreći neopterećenoj životnim mukama?

I ovo je jako važno pitanje na koje bih svakako želio čuti odgovor. Naravno, ja mislim da je odgovor i na ovo pitanje trivijalan i stvarno nadam se da neće biti problema sa davanjem konkretnog odgovora na ovo konkretno pitanje.

A da ne misliš da ti spremam zamku s odogovorom ja ću odmah dati svoje viđenje:

Čovjek je stvoren u Raju besmrtan i bezgrešan, sa namjerom da uživa u zajedništvu s Bogom svaki dan bez prestanka. To uživanje u Raju je ono uživanje u Božjem počinku kojeg je Bog namjenio čovjeku.

Vidiš, ako kažemo da je čovjeku u Raju bilo namjenjeno da svaki dan bude s Bogom, onda nam postaje jasno zašto kod sedmog dana nema onog izraza "večer-jutro" kao kod prvih šest dana. A da ne bude sve prazna priča, još jednom upućujem na Post 3:17 gdje se vidi da je čovjeku tek nakon grijeha namjenjen mukotrpan rad. To mu nije bilo namjenjeno odmah po stvaranju, nego tek kad je izašao iz Božjeg počinka (u koji se više neće vratiti, tj. neće se vratiti u taj stari počinak, nego nam je određen neki novi "Danas").

Meni je zanimljiva jedna stvar kod 4. zapovjedi, naime, obično se previđa da se ta zapovjed se sastoji od dva dijela:

1. Sest dana radi i obavljaj sav svoj posao
2. A sedmoga dana je subota, pocinak posvecen Jahvi, Bogu tvojemu...

Četvrta zapovjed ne zapovjeda samo subotnji odmor, nego zapovjeda i rad u ostalih šest dana. Pa ako je to tako, onda bi smo (po vama) morali zaključiti da je to vrijedilo i u raju. Jel tako?

Tvrdnja adventista je da je održavanje subote čovjeku dano već u Raju. No to naprosto nije točno. Ako kažemo da je subotnji počinak već u Raju namjenjen čovjeku, to automatski znači da mu je ostalih šest dana namjenjen mukotrpan rad.

No to nećemo reći jer Rajski sedmi dan uopće nije ograničen s večer-jutro, nego je trajni Božji počinak u kojem je čovjek trajno trebao biti. Prema tome, tu se ne radi o suboti kao takvoj, nego je kasnija subota samo slika tog prvotnog vječnog Božjeg počinka u koji čovjek nikad više neće ući (nego će ući u novi i bolji „Danas“).

Pa evo sad kratki rezime:

• Prvi put kad je čovjeku dana zapovjed održavanja subote je kad je Bog dao Zakon Mojsiju. Do tog trenutka se nigdje ne spominje nikakva takva zapovjed niti se to iz konteksta može zaključiti. Dapače, jedino što se iz konteksta može zaključiti je da Božji počinak koji je došao nakon 6 dana stvaranja nije jedan dan ograničen sa izrazom večer-jutro, nego je bio predviđen kao trajno vrijeme u kojem bi čovjek boravio u zajednici s Bogom. Još jednom ponavljam, ako smatrate da je sedmi dan bio također isti kao prvih šest (ograničen s večer-jutro) tada se ne može izbjeći pitanje: „što se dogodilo osmog dana tj. da li je tada Bog ponovo izašao iz svog počinka? Ovo je pitanje, ako želimo imat iskrenu raspravu, neizbježno i na njega se svakako mora dati zadovoljavajući odgovor.
  • Novi Zavjet nigdje ne ističe potrebu održavanja subote. Nigdje. Dapače, jedino što se može pročitati je da ona nije obavezna jer je ona samo sjena. To je ono što piše. A tumačenja koja idu za tim da kažu kako se tu ne radi o židovskoj suboti su samo tumačenja a ne i činjenice.
  • Nigdje nije zabilježeno da su se kršćani sastajali subotom radi lomljenja kruha, nego je izričito naznačeno da su se okupljali prvi dan tjedna koji je nedjelja. To se vidi i na dan pentakosta kad su dobili dar Duha Svetoga, i u Dj 20:7-11 vidimo okupljanje u prvi dan tjedna; u 1 Kor 16:2 vidimo da su kršćani u prvi dan tjedna odvajali novac za sirotinju, a tad su ga odvajali jer su se tada nalazili. Isus je nakon uskrsnuća došao učenicima, koji su se okupili za zajedničko lomljenje kruha, u prvi dan tjedna. Kad god nam Pismo govori dan Isusova ukazanja, uvijek, bez iznimke, se radi o prvom danu tjedna...

Dakle, Pismo je vrlo jasno što se toga tiče, subota nije bila zapovjed prije saveza sa Mojsijem niti je važeća zapovjed nakon Kristove smrti. Vidim da je branko dao neke komentare koji se tiču nekih od ovdje nabrojanih stvari pa ću onda odgovoriti njemu oko toga.

No još jednom ponavljam, i od vas očekujem da date odgovore na konkretna pitanja jer ako toga nema, ja sam prisiljen zaključit da ih izbjegavate.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet vel 12 2009, 11:01

O tome kako je došlo do promjene subote u nedjelje možete pročitati na linku ispod....inače Dr. Samuele Bacchiocchi bio je prvi nekatolik koji je doktorirao na Pontifikalnom sveučilištu Gregoriana u Rimu. Papa Pavao VI. odlikovao ga je zlatnom medaljom jer je doktorirao s akademskim odlikovanjem summa cum laude....Pisac je pri svome radu koristio Vatikansku knjžnicu, pritom koristeći mnoge patrističke i druge izvore, što samo govori o originalnosti djela...inače mnogi katolički teolozi i svećenici su sami priznali da je ovim djelom nedjelja uzdrmana....djelo je dosta teološki potkovano i stoga malo teže za čitati...zahtijeva poznavanje mnogih teoloških disciplina.....inače pisac ovog djela umro je u prosincu prošle godine...

http://www.svetlostistine.com/Knjige/OdSuboteDoNedjeljeBacchiocchi/Sadrzaj.htm

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 11:09

Krizostom je napisao/la:O tome kako je došlo do promjene subote u nedjelje možete pročitati na linku ispod....inače Dr. Samuele Bacchiocchi bio je prvi nekatolik koji je doktorirao na Pontifikalnom sveučilištu Gregoriana u Rimu. Papa Pavao VI. odlikovao ga je zlatnom medaljom jer je doktorirao s akademskim odlikovanjem summa cum laude....Pisac je pri svome radu koristio Vatikansku knjžnicu, pritom koristeći mnoge patrističke i druge izvore, što samo govori o originalnosti djela...inače mnogi katolički teolozi i svećenici su sami priznali da je ovim djelom nedjelja uzdrmana....djelo je dosta teološki potkovano i stoga malo teže za čitati...zahtijeva poznavanje mnogih teoloških disciplina.....inače pisac ovog djela umro je u prosincu prošle godine...

http://www.svetlostistine.com/Knjige/OdSuboteDoNedjeljeBacchiocchi/Sadrzaj.htm

Odmah iz uvoda:

"Izraz “dan Gospodnji” koji se krajem drugog stoljeća prvi put pojavljuje kao neprijeporan naziv za nedjelju, označuje dan koji isključivo pripada “Gospodinu.”1 Budući da mnogi kršćani tradicionalno nedjelju smatraju danom kojem je Krist Gospodar i koga je On posvetio, bilo bi dobro da naše povijesno istraživanje o podrijetlu štovanja nedjelje počnemo time što ćemo utvrditi je li Krist unaprijed predvidio uvođenje novog dana bogoslužja koji bi isključivo bio posvećen Njemu."

Možete li vi pokazati gdje se i kad taj izraz koristi za subotu?

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 11:27

10 je napisao/la:Šta kaže Katoličko vjerovanje, koji je sedmi, a koji prvi dan tjedna?

Molio bih odgovor!

Sedmi dan je subota a prvi je nedjelja. To što je na našim prostorima ponedjeljak prvi dan tjedna ne znači ništa.

A evo sad i jedno pitanje za tebe:

Da li je Bog čovjeku u raju namjenio da šest dana radi i jedan dan bude u Božjem počinku ili mu je namjenio da cijelo vrijeme bude u zajednici s Bogom?

Molio bih odgovor jer je ovo vrlo važno za utvrđivanje karaktera sedmog dana iz opisa stvaranja, jer moramo se pitati da li je propuštanje izraza večer-jutro kod sedmog dana (za razliku od prvih šest) namjerno ili je ono slučajno.
Tj. moramo vidjeti da li je taj sedmi dan, dan kao i prvih šest ili ipak ima razloga za ispuštanja izraza večer - jutro u njegovom opisu.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 11:37

branko je napisao/la:
Jednom je Pavao toliko produžio to subotnje zajedništvo (jer je planirao krenuti na put iza toga), da je do ponoći (iza subote, tj. u 1. dan tjedna) nastavio propovjed i lomljenje kruha. Pa čak i do rane zore.
Kada je svanula zora, krenuo je na put (nedjeljom).

To samo pokazuje da subotom nije putovao, a nedjeljom jeste.

Možete li svoju tvrdnju potkrijepiti kakvim citatom? Jer jedino što piše je da su se učenici okupili prvi dan tjedna. Nigdje u cijelom NZ ne piše da su se učenici okupljali sedmog dana. To već puno govori onome tko hoće slušati.

Drugom je prilikom rekao da se u 1. dan tjedna sakuplja novac, da se to ne čini kada dođe.

Ista situacija, prolazi subota, i braća u večeri iza nje sakupljaju za darove (za druge crkve).

Ova se dva teksta vole koristiti kao dokaz da je u 1. dan tjedna (nedjelja) bila misa (lomljenje kruha, kojeg su apostoli lomili svakoga dana u tjednu) i skupljanje dara.

Današnja je praksa da se sakuplja za vrijeme bogoslužja (što Židovi nikada nisu radili), a kako je i Pavao bio protiv toga, preporučio je da se to radi nakon subote (nama subota navečer, Židovima 1. dan tjedna).

Današnja praksa skupljanja novca u prvi dan tjedna je, kao što si i sam priznao, posljedica toga što su nas već apostoli tako naučili.
A budući da i ovdje tvrdiš da su se kršćani nalazili subotom na okupljanju, ponovo pitam, možeš li to potkrijepiti kakvim citatom ili sve ostaje na razini priče?

Valjda će još netko shvatiti da Pavao propovjeda subotom i u vremenu koje slijedi iza subote, a putuje nedjeljom ujutro.

Gdje piše da su se kršćani okupljali u subotu? Nemoj mi pričati nešto što ne piše na osnovu nečeg što si zaključio. Jer ja i onako mislim da su ti zaključci krivi. No ako možeš pokazat da su se kršćani okupljali subotom, onda ću reći da je to argument u tvoju korist.
Ja mogu pokazati da su se kršćani okupljali u prvi dan tjedna i to je, stoga, činjenica a ne priča.

Da su nedjeljom ujutro išta važno imali, vjerujem da bi bio toliko kulturan da ostane na "jutarnjoj misi", a ne ovako: "Idem na put."

Nije bilo potrebno, jer su i subotu "zalomili", pa je propovjedi nastavio i iza nje u "1. dan" sve do jutra.

Gdje piše da su subotu "zalomili" i nastavli propovjed u nedjelju? To nigdje ne piše niti se takvo što insinuira. Molim, hajmo čitati ono što piše jer ćemo u suprotnom potpuno promašiti smisao Pisma.

A što se tiče putovanja u nedjelju, tko kaže da je nedozvoljeno putovati nedjeljom? Pa ako ćemo iskreno i Isus, koji je održavao subotu, je subotom išao iz jednog mjesta u drugo. Prema tome, nemojmo izmišljat argumente tamo gdje ih nema.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 11:54

branko je napisao/la:Evo malo kako je povijest promjene subote u nedjelju tekla:

Sokrat Skolastik (djelovao oko 440) je
pisao: "Premda gotovo sve crkve u svijetu slave tajne misterije
[Gospodnju Večeru] subotom svakog tjedna,
osim kršćana u Aleksandriji i u Rimu,
koji su na osnovu neke drevne predaje, to prestali činiti."
(Ecclesiastical History, 5. 22) Sozomen, Sokratov suvremenik,
pisao je: "Narod Konstatinopolja, i gotovo svuda, okuplja se
subotom, kao i prvog dana sedmice, dok se taj običaj
nikad ne održava u Rimu ili u Aleksandriji." (Ecclesiastical
History
, 7. 19)

Najčešće su prvi kršćani držali i subotu, a ponekad i nedjelju.

Hvala Bogu pa danas lako možemo provjeriti da li je bio u pravu ili nije. A to provjerimo tako što vidimo što su pisali oni koji su živjeli prije njega. I kad to pogledamo vidimo da je kršćanstvo univerzalno prihvaćalo nedjelju od samog početka te da to uopće nije bilo pitanje rasprave nego opće mišljenje.

A onda je došao "nedjeljni zakon", kojeg je uveo Konstantin:

Početkom četvrtog stoljeća Konstantinov čuveni edikt, objavljen 7. ožujka 321., snažno je utjecao na subotu i nedjelju. Edikt je glasio: "Na časni Dan Sunca neka
magistrati i narod koji živi u gradovima počiva,
neka budu zatvorene sve radionice. Međutim, na
selu, osobe koje se bave zemljoradnjom mogu slobodno i po zakonu nastaviti obavljanjem svojih poslova, jer se često događa da neki drugi dan nije tako pogodan za sjetvu žita i sadnju vinove loze, pa se zbog zanemarivanja pravog trenutka za takve poslove mogu izgubiti nebeski blagoslovi." (9BC 999)

Primjetimo da su zemljoradnici još mogli raditi...

A onda dolazi vladavina "malog roga" iz Danijela 7. Ovo je jako važno za razumijevanje proročanstva o 1260 godina.

Treći orleanski sinod je 538. godine zabranio "poljodjelske poslove" nedjeljom, da bi "narod mogao dolaziti u crkvu i na bogoslužje" (Hefele, sv. 4, str. 209).

Ranije si napisao da je Konstantin donio uredbu o održavanju nedjelje i da je on taj koji je odgovoran za to, a sad pak spominješ neki minorni povijesni događaj kao neki ključni. Takvo slaganje puzzle je uistinu smiješno.

Ono na što ja pozivam je da pogledamo što su pisali pisci prije Konstantina, u vrijeme kad su progonjeni zbog vjere. Pogledajmo svjedočanstva tih mučenika koji se nisu htjeli odreći vjere i vidimo što su oni vjerovali. Slažeš li se s prijedlogom?

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on čet vel 12 2009, 13:14

Cijela Dijela apostola spominju Pavlove sastanke subotom (i kada to nije bilo u sinagogama), a niti jedan sastanak nedjeljom.

I sada bih ja trebao vjerovati da je taj jedan izdvojeni slučaj, kada je morao na put u 1. dan tjedna, i kada je produžio cijelu noć propovjedati, možda spavao subotom i nije bio u sinagogi?

Da stvarno, zapitajmo se gdje su bili taj dan, sve dok večer nije došla i šta su tog dana radili?

Važno je da shvatite da 1. dan počinje subotom navečer sa zalaskom sunca.

I Pavao i Isus, vole raditi noću, odmah iza subote, zar ne?

Vezano uz Konstantina...

Napisao sam da je Konstantin dao djelomičan nedjeljni zakon (osim poljoprivrednika) 321.g.
Napisao sam da je to Rim upotpunio 538. i time dao potpuni nedjeljni zakon.
I napisao sam da je od tada do trenutka odvođenja pape od strane Napoleona prošlo 1260 godina.

A ostalo su zapisali biblijski proroci, zar ne?

3 i pol vremena, 42 mjeseca, 1260 dana...

I samo sam napisao da su svi osim Rima i Aleksandrije držali do subote. To je povijest, prijatelju moj, ali "pobjednici pišu povjest kako žele", zar ne?

Šta ovdje nije jasno?

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by atanasije on čet vel 12 2009, 14:13

branko je napisao/la:

Napisao sam da je Konstantin dao djelomičan nedjeljni zakon (osim poljoprivrednika) 321.g.
I napisao sam da je od tada do trenutka odvođenja pape od strane Napoleona prošlo 1260 godina.

I samo sam napisao da su svi osim Rima i Aleksandrije držali do subote. To je povijest, prijatelju moj, ali "pobjednici pišu povjest kako žele", zar ne?

Šta ovdje nije jasno?
i bacchiocchi je pobio ovu teoriju. a nemoj sada izvlačiti na koncil iz orleansa, jer to je bio izrazito lokalan koncil, na kojem je prisustvovalo samo 13 biskupa, i kao svih šest orleanskih koncila odnosio se na franačku državu i pomirenje romanskog i germanskog stanovništva, koja tada nije ni iz bliza imala moć kao ona za karla velikog (neki su predlagali početak 1260 godina od 800. godine, kad je okrunjen karlo veliki). ovako, znaš i sam da se po "tradicionalnom" tumačenju početak lanca od 1260 godina odnosi na belizarovo uklanjanje germanskih plemena koja su prijetila rimu, s time da ni taj događaj nije početak jačanja papstva, već je papstvo ojačalo mnogo ranije, kao što i 1798. godina ne znači kraj "grozote pustoši" jer je papa i dalje bio jak, i tek 1870. je izgubio svjetovnu vlast, s time da je u to vrijeme usvojena čuvena dogma o nepogrešivosti, pa samo uvjetno možemo govoriti o njegovu slabljenju.
smatram da u kršćanstvu ima ljepših stvari od proizvoljnog tumačenja datuma i proročanskih lanaca. ovakvim tumačenjima i datumima (kojih je bilo puno puno) navlačimo na sebe i svoje zajednice nepotrebnu dodatnu ljagu i ruglo

atanasije
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 19
Registration date : 06.02.2009

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on čet vel 12 2009, 14:30

Ja nisam govorio o godini "početka jačanja papstva", ja sam govorio o "trenutku potpunog rušenja subote" iz 10 Božjih zapovjedi.

Konstantin je uveo 321. g. taj zakon, a 538. je (upravo na tom saboru) upotpunjeno ono što je nedostajalo: zabrana rada nedjeljom i seljacima.

Vidiš li razliku?

A Sam (iz milja), nije govorio o čovjeku (IOANES PAVLVS SECVNDO), koji je napisao knjigu "Dios Domini", kao što ja govorim, zar ne?

Bilo bi bolje da se priča o Vikaru iz Rima (kao prošlosti), nego o budućem ostvarenju Otkrivenja 13.

A šta ćeš, kada se "Dva svjedoka" (duhovni dom Judin i dom Izraelov) iz Otkrivenja 11 povlače za jezik!?

Iz njihovih usta izlazi "čisti oganj", zar ne?
A oni "čuvaju Božje zapovjedi i vjeru Isusovu", brate mili...

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 14:43

branko je napisao/la:Cijela Dijela apostola spominju Pavlove sastanke subotom (i kada to nije bilo u sinagogama), a niti jedan sastanak nedjeljom.

Slobodno citiraj ta mjesta. Ja ih ne vidim ni jedno nego vidim da ona okupljanja koja se preciziraju, da su ona obavljana prvi dan tjedna.

Da ne bude zabune, kršćani se od početka pa do danas (a tako će biti i u budućnosti) okupljaju svaki dan i doslovno nije prošao niti jedan jedini dan od kad je apostola a da kršćani nisu održali ono najvažnije u životu Crkve, euharistisku gozbu.

No, ono na što skrećem pažnju je to da kad se precizira dan sastajanja, onda je to uvijek prvi dan tjedna.

I sada bih ja trebao vjerovati da je taj jedan izdvojeni slučaj, kada je morao na put u 1. dan tjedna, i kada je produžio cijelu noć propovjedati, možda spavao subotom i nije bio u sinagogi?

Pa možeš ti vjerovat što god hoćeš, to uopće nije sporno. No ako ćemo čitati ono što piše, onda nemamo puno manevarskog prostora. A ako bi netko htio vjerovat (npr. musliman) da su se učenici našli u petak i da je Pavao toliko govorio da je jadni Eutih kolabirao i da je zato pao, niti tu se neću puno buniti osim što ću reći da to ne piše tako.

No dobro, ajd, sad si bar priznao da nije točno ono što si rečenicu ranije napisao:
"Cijela Dijela apostola spominju Pavlove sastanke subotom (i kada to nije bilo u sinagogama), a niti jedan sastanak nedjeljom."

Da stvarno, zapitajmo se gdje su bili taj dan, sve dok večer nije došla i šta su tog dana radili?

Umjesto da se pitamo i pogađamo, ja predlažem da čitamo što piše.

Važno je da shvatite da 1. dan počinje subotom navečer sa zalaskom sunca.

Ako bi slavili nedjelju od subote 18 sati do nedjelje u 18 sati, da li bi ste tada prihvatili to kao valjano?
Ako ne, onda znači da to nije razlog vašeg odbijanja nedjelje i to znači da je ovo nevažan argument.

I Pavao i Isus, vole raditi noću, odmah iza subote, zar ne?

Pa ako nisi znao, Crkva od početka prakticira cjelonoćna bdjenja kao poseban oblik pobožnosti. Posebno u određenim razdobljima godine (npr. pred Uskrs). To nije nikakva novost i nepoznata praksa Crkve.

Vezano uz Konstantina...

Šta ovdje nije jasno?

Ovo je već prokomentirano pa neću puno pisati, samo ću napomenuti da je smiješno da se za jedan od ključnih događaja povijesti uzima nekakav lokalni biskupski saziv kakvih ima svake godine hrpa. Meni bi bilo vrlo smješno kad bi netko za 1500 godina iznosio nekakvu sličnu tvrdnju za biskupsku konferenciju održanu u npr. Gospiću iz 2007. godine.

Još jedna stvar me čudi a to je odsustvo događaja koji uistinu jeste dramatičan a to je onaj iz 1054. god. kad je došlo do raskola u Crkvi.
Vidiš, nekako mi je čudno da taj događaj nije opisan sa nekakvim riječima tipa: " i slomio se mali rog i na njegovu mjestu izrasla dva roga od kojih je jedan govorio strašne hule."

Kako objašnjavaš potpunu šutnju u vezi tog, uistinu značajnog događaja, koji je utjecao na čitavu povijest svijeta?

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by branko on čet vel 12 2009, 14:46

Na Wikipediji piše sljedeće (zato što pričaš o 1870. godini):

"The papier-mâché tiara was a papal
tiara made in exile for Pope Pius VII's papal coronation in a church
in Venice. In 1798, Pope Pius's predecessor Pope Pius VI had been
forced into exile when French troops invaded the Vatican and stole or
destroyed all the ancient papal tiaras owned by the Holy See.
When
the ill Pius VI died in exile, the college of cardinals elected
Giorgio Barnaba Luigi Chiaramonti to the papacy."

branko
početnik
početnik

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 14:47

branko je napisao/la:
A Sam (iz milja), nije govorio o čovjeku (IOANES PAVLVS SECVNDO), koji je napisao knjigu "Dios Domini", kao što ja govorim, zar ne?

A kad bih ja napisao čije ime još daje 666, dobio bih ban.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on čet vel 12 2009, 14:55

branko je napisao/la:Na Wikipediji piše sljedeće (zato što pričaš o 1870. godini):

"The papier-mâché tiara was a papal
tiara made in exile for Pope Pius VII's papal coronation in a church
in Venice. In 1798, Pope Pius's predecessor Pope Pius VI had been
forced into exile when French troops invaded the Vatican and stole or
destroyed all the ancient papal tiaras owned by the Holy See.
When
the ill Pius VI died in exile, the college of cardinals elected
Giorgio Barnaba Luigi Chiaramonti to the papacy."

Niti to nije ništa ključno u povijesti Crkve. Crkva ima i puno turbulentnijih razdoblja od toga.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 19:34

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 10 / 13. Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next