Božji zakon

Stranica 5 / 13. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Božji zakon

Postaj by simply on pet ruj 14 2007, 23:16

Poštovani Molitelju,
drago mi je da možemo izmjenjivati svoja razumjevanja Božje riječi, čak i kada na iste stvari gledamo sasvim drugačije. Oprosti ako ti moje pisanje izgleda napadačko, nasilno, ali doista nemam takve namjere. Ali kako da napišem da se ne slažem sa onim što govoriš, nego tako da dam drugačije mišljenje. I zato ne smatram da je to "napadanje", nego naprotiv - diskusija, forum (što ovo i jest). Gle, ni tvoje riječi upučene meni "ne blistaju od ljubavi i Duha", jer spominješ: pun sam tjelesne revnosti, sramotim Boga kršenjem zakona, druge optužujem da negiraju Zakon itd. Gdje je u tim riječima ljubav?

Evo pokušat ću u nekoliko crtica odogovoriti na tvoje pisanje, sa nadom da te to neće vrijeđati, nego da će ti biti svjedokom jednog drugačijeg mišljenja - na što svi imamo pravo i slobodu, od Boga dane.

Pišeš da sam ja vjerovatno u legalističkom shvačanju Zakona. Kako si to mogao zaključiti kada sam lijepo objasnio da nije dovoljno imati samo slovo Zakona, nego nam treba i duh Zakona - ljubav, pravednost, vjernost, poslušnost, nesebičnost. Kako si to mogao zaključiti?

Savjetuješ mi da proučim Pavlove spise, i naročito poslanicu Hebrejima - o promjeni Božjeg zavjeta. E pa moja razmišljanja su upravo plod dugogodišnjeg temeljitog proučavanja Biblije, od kojih su poslanice Rimljanima i Hebrejima - prave "poslastice". Prekrasne istine čovjeka koji ih je razumio i zapisao. I u tim poslanicama nema govora o onome što pišeš - da je ljubav zasjenila Božji zakon. Kada je on odraz Božje ljubavi! Nego tu piše da je Božja ljubav zasjenila Mojsijev zakon!!! A to nije uopće isto. Ne znam da li razumiješ razliku između Deset zapovijedi i Mojsijevih odredbi (Zakona)? To je ključno za razumjevanje Pavla. Jer on piše poslanice ljudima koji su podložnici Mojsijevog zakona (a ne tebi, ni meni - koji nemamo ništa sa Mojsijevim odredbama, niti smo ikada klali životinje da bismo se opravdali). Takve ljude treba poučiti da nije dovoljno samo svetkovati subotu, ili ne ubiti. Nego ih treba poučiti da je uz svetkovanje subote potrebno imati i ljubav za čovjeka. Nije dovoljno samo čovjeka "ne ubiti", nego ga treba poštovati, uvažavati, nahraniti, obuči - kada je u potrebi. To su farizeji odbijali raditi - jer im je njihova religija postala sama sebi svrhom. Bojali su se dotaknuti bolesnika da se ne zaraze, bojali su se kontakta sa "grešnicima" (onima koji nisu Židovi) - da se ne bi opoganili. Oni su pretvorili Božju ljubav u ljudsku netrpeljivost prema drugačijima od sebe. Oni su izopačili duh Zakona - iako su tvrdili da žive savršeno po Božjem Zakonu. Zato im Isus kaže: "čuli ste da je rečeno starima: "Ne ubij" - a ja vam kažem: "Svatko tko se ljuti na svog brata bit će odgovoran". Dakle Isus napada njihovu formalnu pobožnost, dok su u srcu gajili sebičnost, ljutnju, ponos, nacionalizam i dr. Isus im kaže: "Bog gleda na srce" (drugim riječima: na narav, na vašu prirodu). Zato vam je potrebna jedan nova narav - morate se roditi odozgo!!! Jedan novi duh vam treba, jedno novo srce!!! Vama treba unutrašnja promjena! To što vi vršiti slovo Deset zapovijedi - ništa ne vrijedi - jer su vaša srca ostala i dalje zla!!! Tek kada se vaša narav promijeni - tada će Bogu biti ugodno da vršite Njegove zapovijedi, Njegov Zakon. To je bio NJIHOV problem.

Ali danas kada se ljude pokušava osvjedočiti da Božji zakon - nije isto što i Mojsijev zakon - onda se oni koji to ne razumiju ne usude o tome niti proučavati. Lakše im je odbaciti podjelu na "više Zakona" kao izmišljotinu. Ali kada bi proučili Bibliju došli bi do zaključka da je svrha tih dvaju Zakona - sasvim različita. Deset zapovijedi služi za to da razlikujemo dobro od zla, odnosno da NE GRIJEŠIMO. Ako ih prekršimo - činimo grijeh. A Mojsijev zakon služi za drugu svrhu - on čovjeku KOJI VEĆ JEST ZGRIJEŠIO (već je prekršitelj Božjeg zakona) - omogučava da se vjerom osloni na nevinu žrtvu (koja simbolizira Krista) - da bi dobio Božji oprost. Dakle, i u starom zavjetu je spasenje po vjeri!!! I Abraham je bio "otac vjere" - a živi u Starom zavjetu. Vjera nije novost Novog zavjeta!!! Nego je novost Krist - umjesto životinjskih žrtava.
Dakle, u Novom zavjetu čovjek postaje grešnik na isti način kao u Starom zavjetu: prekršajem Božjeg zakona!!! (Nema drugog načina da nešto bude grijeh, jer "grijeh je kršenje Zakona" - piše Ivan u svojoj poslanici, dakle u Novom zavjetu).
A razlika je u opravdanju, u pravednosti!!! Dok je u Starom zavjetu grešnik (koji već jest učinio grijeh) opravdan vjerom iz koje je prinio nevinu životinju, u Novom zavjetu je opravdanje u Kristu - koji je "Janje Božje". Jer je nemoćna krv bikova i jaraca da uzme grijehe - piše u Hebrejima 10,4. Ali je moćna bila njihova vjera - jer ih je spasila (čak i onda dok Krist još nije došao)!!! Spasenje je uvijek vjerom i samo vjerom! A grijeh je uvijek prekršaj zakona i samo prekršaj zakona! Bez zakona - nema ni grijeha (Rimljanima 7,8 ) Ubojstvo i krađa su bili grijeh prije Kristovog dolaska, a ostali su i nakon uznesenja na nebo. Dakle - Deset zapovijedi nije mijenjano!!! (Niti je to moguće).

Razlika je u opravdanju!!! Svatko tko pomisli da će ga spasiti njegovo djelo (to što prinosi Bogu životinjesku žrtvu, ili što daje desetinu, ili što svetkuje subotu) - u velikoj je zabludi. Naša djela ne donose pravedenost vjere, nego pravednost djela - a to nije dovoljno. Ljudi koji misle da će biti opravdani (pravednici) zbog svojih dobrih i pobožnih djela - su ljudi koji žive u Starom zavjetu (čak i oni koji danas žive). Opravdanje vlastitim djelima je bilo pravednost Starog zavjeta. Mojsije kaže: "Naša će, dakle, pravednost biti držati i vršiti sve ove zapovijedi pred Jahvom, Bogom našim, kako nam je naredio." (Ponovljeni zakon 6,25). Mojsije ih poučava da će njihova djela donijeti pravednost.
A Isus poučava da nam treba jedna pravednost veća od pravednosti farizeja i književnika (Matej 5,20). A to je pravednost vjere!!! I to ona koju je imao Abraham!!! A Abraham je živio u Starom zavjetu!!! I vršio je sve Božje zapovijedi!!! Uviđaš li da pravednost vjere i Deset zapovijedi idu "ruku pod ruku"??? Uviđaš li da bez Deset zapovijedi nema ni grijeha - pa što će ti onda Spasitelj? I njegova pravednost? Tada nisi grešnik - ako nema Božjeg mjerila dobra i zla (Zakona) koji razotkriva čovjekovo srce.
Kada Pavao govori o "pravednosti vjere", on govori o Abrahamovoj pravednosti. Iako su u vrijeme Starog zavjeta postojali i oni koji su se htjeli opravdati svojim pobožnim djelima - to se zove samopravednost! Protiv toga ustaju i Krist i Pavao - ta samopravednost (koja je plod vlastitih pobožnih djela) ne donosi spasenje. Nego pravednost vjere (povjerenja) prema Bogu i Njegovoj dobroti. Neće me spasiti od mojih grijeha moja pobožna djela, nego Kristova žrtva. Ali to ne znači da ja nakon spasenja i opravdanja (kada postajem PRAVEDNIK) - mogu sada živjeti BEZ Božjeg zakona. Jer tada bih ponovno bio prekršitelj zakona - odnosno GREŠNIK. Ne pada mi na pamet ponovno živjeti suprotno Božjem zakonu, jer je Sveti Duh u mene upisao Božji zakon. To više nije vršenje zakona radi opravdanja (jer sam već opravdan Kristovom žrtvom), nego je to upisivanje Božjeg zakona u moj um i moje srce - da ne bih ponovno griješio - i tako obezvrjeđivao Kristovu žrtvu!!! Novorođeni čovjek živi po zapovijedima Božjeg zakona - jer mu je to "u krvi". Bog je promjenio njegovu staru grešnu narav - u narav poslušnosti. "Zato mi je; Bože, milina vršiti volju tvoju, i Zakon tvoj duboko u srcu ja nosim". To je stanje PRAVEDNIKA, to je moje stanje!!!

Vidim da veličaš ljubav. I to je dobro. Samo treba prvo razumjeti u čemu se sastoji ljubav: "Ljubav se sastoji u tome da živimo prema njegovim zapovijedima"!!! (Druga Ivanova poslanica 6)
Pozdrav

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 335
Registration date : 21.03.2007

Korisnički profil http://www.virovitica.adventisti.info

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sub ruj 15 2007, 00:01

Slatko si me nasmejao brate.

Jedna rec koju ti mogu reci je: Ljubav je izvrsenje Zakona.

De molim te, pusti me da uzivam u Hristu, i ne muci moju dusu praznom filozofijom, laznoga razuma.

Nego, da li je Isus u tebi? I sto mesas zabe i babe.

Stalno me pogresno, tumacis. Ako ti mislis da shvatas istinu, Bog s tobom. Nemam nameru da gubim zajednicu Duha zbog toga sto me ti ne razumes.

Svako dobro ti zelim. I znaj da pisani Zakon danas, ili od Hrista, ti nista nece vise pomoci nego da te osudi kao gresnika.
Ako neko nema Hrista u sebi, on nije pravednik.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sub ruj 15 2007, 00:19

O da, interesuje me da li ti citas sve sto je Pavle napisao u svojim poslanicama, ili samo uzimas ono sto ti odgovara. Da li si procitao da on kaze da je Zakon, i to Zakon u potpunosti pa i ceremonijalni ( obrezanje ) pa i moralni Zakon, su bili samo do Hrista, i da je bio dat da bude cuvar, ili vaspitac.

Da li si video u Galatima poslanici da je Pavle Goru Sion ( gde su date ploce sa napisanim moralnim zakonom ) usporedio sa Agarom Avraamovog ropkinjom, a gornji Sion nebeski Jerusalim sa Sarom zenom Avraamovom?

Ako pokusavamo da se spasimo preko dela Zakona, ne samo prinosenjem zrtava, dragi moj, nego i cinjenjem dela moralnog Zakona, tada smo robovi koji moraju biti isterani i nece naslediti Bozje carstvo.

Moralni Zakon, napisan u zapovednom obliku, nikoga ne moze navesti da cini ili izvrasava savrsenu Bozju volju, ili ispoljava savrsenu Bozju ljubav.

Ta ljubav, mora, doci u nasa srca da bi smo je imali u sebi kako bi nas ojacala i pokrenula da je ispoljavamo u nasem zivotu. A Bozja ljubav je izvrsenje Zakona. I to moralnog Zakona.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sub ruj 15 2007, 12:26

Ustvari, malo sam razmisljao o tome sto ti govoris. Ocigledno je da me ne razumes i da ti pristupas temi o Zakonu na tradicionalan nacin, ako ja to mogu uopste iz ove udaljenosti pravilno da procenim.

Ja govorim o spasenju koje je delo Bozjeg opravdanja ili Bozje pravde. Koje se ispunjava kroz Hrista i to bez Zakona, pisanog a ne moralnog Zakona. Jer je cinjenica da onaj koji je opravdan kroz Hrista nece krsiti nacela deset Zapovesti.
Vec ce cak i vise od te Zakonske pravednosti ispoljavati u svom zivotu Bozju pravednost. Pravednost koju primamo preko Hrista u nama, je mnogo veca i slavnija od pravednosti deset Zapovesti. Mnogo visa od pojma moralnog Zakona kako ga mi shvatamo ili mozemo objasniti.
To je imati Bozje srce u sebi!

Bice to Bog u telu, koji zivi svojom svetom slavom u njemu. Puninom Slave Bozje. A to je Hristos u svoj sili i moci Bozje ljubavi.
Ta slava je daleko uzvisenija i velicanstvenija od moralnog Zakona kako ga mi shvatamo i vidimo u pisanom obliku na kamenim plocama, ili zapisanim na stranicama Bozje reci.

E o tome govori Pavle u 2 Korincanima 3 glavi. Zato ce slava Bozje pravednosti potpuno zaseniti slavu moralne pravednosti iskazane preko pisanog Zakona, slova Zakona. Pa ce, kako to lepo Pavle objasnjava, slava Zakona napisanog na kamenim plocama jednog dana prestati i nestati.

Ostace samo Duh Zakona, Bog u nama, Emanuilo. Sto je daleko vise i lepse od pojma intelektualnog shvatanja i tumacenja Zakona, ali u nama unutra a ne intelektualnim raspravama i objasnjenjima.

Dok ce Bozja rec i dalje postojati kao merilo prepoznavanja da li smo ispunjeni pravom Bozjom slavom u svom srcu. Jer Rec i Duh moraju uvek biti u potpunom skladu. U tom smsilu slova Zakona su nam i dalje potrebna, i ne mogu biti zanemarena.

I tu se ja i ti ne razumemo.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by simply on sub ruj 15 2007, 17:38

Što je po tebi "ljubav" o kojoj Biblija govori?

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by ILIJA on sub ruj 15 2007, 18:02

Koliko mi je poznato Bog je objavio da ce nam napisati zakon u srcu, pa se po tom i pozna ko je Bozji i ima Bozji zakon napisan u srcu i nije mu tesko da vrsi volju Bozju...
Bog ne trazi zrtve i ljubav kakve bi mu mi htjeli dati jer tako je Kain cinio On trazi da cinimo ono sto je Njemu ugodno ,a u tome je ljubav da cinimo ono sto je Njemu ugodno...

ILIJA
senior
senior

Broj postova : 696
Registration date : 26.06.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sub ruj 15 2007, 18:35

simply je napisao/la:Što je po tebi "ljubav" o kojoj Biblija govori?

Mislim da bi bilo bolje da ti kazes sta je to ljubav o kojoj i ja i ti govorimo, a mislimo da je Biblijska!

Znas li sta je slava Bozja, ili na sta Pavle misli kada kaze da je Hristos nada slave?

Hristos slava Bozja u nasim srcima, je vrhunac obecane pravde kojom ce Bog opravdati sve koji su od vere u Isusa Hrista. Jer se spasenje ne dobija drzanjem moralnog Zakona, vec verom u obecanje Bozje koje se ispunjava u i kroz nasega Gospoda Isusa Hrista. Ulogom dela Svetoga Duha u celom tom procesu opravdanja.

Zakon ne vodi u vecni zivot. On je rezultat vecnog zivota, kroz primljenu Bozju pravednost ili pravdu.

Jer, dragi brate, kao sto je napisano: Pravednik od vere ziv bice. Vecno ziv! A to je vecni zivot. Hristos slava Bozja, Bozja savrsena ljubav, je vecni zivot ili Bozja pravednost.
Kada slozimo ove kockice, u pravilan mozaik, shvatamo sta nam Bog ustvari zeli darovati preko Hrista koji zivi ili stanuje u nama, preko svoga Duha.

To je ustvari pravi Bozji Zakon Duha, Isus Bog, Bozja pravednost, u nama. Emanuilo Bog u nama! Gospod pravda nasa~!

To je ljubav o kojoj nam govori Biblija. Ova pravednost zasenice svojom slavom i velicanstvom ploce moralnog pisanog Zakona. Da, kao sto kaze Duh Sveti preko apostola: Duh ozivljava a slovo ubija.

Napisano je: Ljubav je izvrsenje Zakona. Ili: Ko Me ljubi drzace Moje zapovesti.
A onaj koji ljubi Isusa, mora imati Isusa u svoj sirini, duzini, dubini i visini Bozje ljubavi u sebi, koja je vaznija i preteznija od naseg razuma. Umnog shvatanja i poimanja Zakona i njegovih odredbi. Ova slava baca pod noge intelektualnu religiju, i cini je nistavnom.

Ova Bozja slava, daleko iza sebe ostavlja slovo Zakona i njegove intelektualno shvacene moralne obaveze.

Hristos je ljubav Bozja. Hristos je slava Bozja. A slava Bozja i ljubav Bozja jedno su isto. Otac, Sin i Sveti Duh u nama je obecanje kojom jedan Bog ostvaruje SVOJU PRAVEDNOST. Ostvaruje svoju slavu u nama!
To je pravda Bozja, koju Jevreji nisu mogli da postignu a koju danas sve vise advnetista razume u svom licnom iskustvu. Jer shvataju da se ona stice verom u Bozje obecanje, te se dobija kao dar i poklon po blagodati Bozjoj. Jer je napisano: Blagodacu ste spaseni!

Vidis li ti, tu ljubav, koju nam je Bog dao? Da se deca Bozja nazivamo i budemo?

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by simply on sub ruj 15 2007, 22:55

Molitelj je napisao/la:
Hristos slava Bozja u nasim srcima, je vrhunac obecane pravde kojom ce Bog opravdati sve koji su od vere u Isusa Hrista. Jer se spasenje ne dobija drzanjem moralnog Zakona, vec verom u obecanje Bozje koje se ispunjava u i kroz nasega Gospoda Isusa Hrista. Ulogom dela Svetoga Duha u celom tom procesu opravdanja.

Jer, dragi brate, kao sto je napisano: Pravednik od vere ziv bice. Vecno ziv! A to je vecni zivot. Hristos slava Bozja, Bozja savrsena ljubav, je vecni zivot ili Bozja pravednost.
Kada slozimo ove kockice, u pravilan mozaik, shvatamo sta nam Bog ustvari zeli darovati preko Hrista koji zivi ili stanuje u nama, preko svoga Duha.

To je ustvari pravi Bozji Zakon Duha, Isus Bog, Bozja pravednost, u nama. Emanuilo Bog u nama! Gospod pravda nasa~!

To je ljubav o kojoj nam govori Biblija.

Sa ovim se slažem.

Molitelj je napisao/la:
Zakon ne vodi u vecni zivot. On je rezultat vecnog zivota, kroz primljenu Bozju pravednost ili pravdu.

To je ljubav o kojoj nam govori Biblija. Ova pravednost zasenice svojom slavom i velicanstvom ploce moralnog pisanog Zakona. Da, kao sto kaze Duh Sveti preko apostola: Duh ozivljava a slovo ubija.

Sa ovim se ne slažem, Ti kao da imaš strah od Deset zapovijedi. Kao da želiš obezvrijediti BOŽJE zapovijedi!? O kakvom zasjenjivanju Moralnog zakona ti govoriš? A sam tvrdiš da "Vjerom ne ukidamo Zakon, nego ga utvrđujemo"!
Govoriš o Duhu, a obezvrijeđuješ ono što je duhovno. Da bi nešto bilo duhovno mora biti plod Svetog Duha. Tako je Biblija duhovna knjiga, tako je čovjek vođen Svetim Duhom - duhovna osoba, tako je Božji moralni zakon ili Deset zapovijedi - duhovne naravi jer ga Duh upisuje u srce i um čovjeka (Hebrejima 8,10)!!! Čovjek je tjelesan, a Božji zakon je duhovan (Rimljanima 7,14). I ne možeš ti u ime "opravdanja" odbacivati ploče Moralnog zakona. Nego bi trebao uzdizati obje dimenzije Zakona - i slovo i duh!!! Ako nema jednog od toga dvoje - ćovjek živi u grijehu.
Dakle, ako veličaš samo ljubav, a spreman si kršiti slovo Božjeg zakona - tada si grešnik. ("Grijeh je kršenje Zakona.") A ako vršiš samo slovo zakona, a bez ljubavi, pravednosti, vjernosti i milosrđa u srcu (što je DUH zakona) - opet se razotkrivaš kao grešnik! Obadvoje je potrebno čovjeku da bi bio duhovna osoba.

Molitelj je napisao/la:
A onaj koji ljubi Isusa, mora imati Isusa u svoj sirini, duzini, dubini i visini Bozje ljubavi u sebi, koja je vaznija i preteznija od naseg razuma. Umnog shvatanja i poimanja Zakona i njegovih odredbi. Ova slava baca pod noge intelektualnu religiju, i cini je nistavnom.

Ova Bozja slava, daleko iza sebe ostavlja slovo Zakona i njegove intelektualno shvacene moralne obaveze.

Uuuu, ala si se namjerio na razum. "Teško onome tko je razuman. Jao si ga onome tko razumije što to Bog objavljuje kroz svoju riječ." Ti propovijedaš bezumlje, nerazumnost, a uzdižeš doživljaje, iskustvo, emocije. Kao da si pripadnik pentekostalnih zajednica.
Da li si ikada pročitao ovo u Bibliji: "Znamo da je Sin Božji došao i da nam je dao RAZUM da upoznamo Istinotog." 1. Ivanova 5,20.
Ovakvo protivljenje razumu sam sreo u razgovoru sa Aladinom, pa mislim da ste na "istoj valnoj dužini". Želite duhovnosti pridodati jedan bezumni karakter, želite duhovnost prestaviti tajanstvenim, nedokučivim našem umu, neobjašnjivim našem razumu. Pa na osnovu čega si ti onda razvio vjeru??????
Vjera je povjerenje. A da bi nekome vjerovao (pa tako i Bogu) - moraš ga prvo upoznati. Sveti Duh progovara našem duhu (našem razumu) da smo mi grešni, a da je Bog dobar. Čovjek sam posebi misli obrnuto: ja sam dobar, a Bog nije. Kada naš razum bude Duhom osvjedočen o Božjoj dobroti i svojoj grešnosti - tek tad čovjek može pokazati vjeru: s povjerenjem se oslanja na Boga i njegovu dobrotu. Tek nakon razumskog osvjedočenja - bude se emocije, pokreće volja, mijenja karakter. Osvjedočenja je moguće samo razumnim bićima. Zato se mala djeca ne krste, niti obračaju - jer još nisu postali razvijena razumna bića.

Molitelj je napisao/la:
Hristos je ljubav Bozja. Hristos je slava Bozja. A slava Bozja i ljubav Bozja jedno su isto. Otac, Sin i Sveti Duh u nama je obecanje kojom jedan Bog ostvaruje SVOJU PRAVEDNOST. Ostvaruje svoju slavu u nama!
To je pravda Bozja, koju Jevreji nisu mogli da postignu a koju danas sve vise advnetista razume u svom licnom iskustvu. Jer shvataju da se ona stice verom u Bozje obecanje, te se dobija kao dar i poklon po blagodati Bozjoj. Jer je napisano: Blagodacu ste spaseni!

Vidis li ti, tu ljubav, koju nam je Bog dao? Da se deca Bozja nazivamo i budemo?

Sa ovim se slažem. Ne samo da "vidim" tu ljubav, nego živim u njoj. I potpuno je razumijem - jer sam razumno biće. I potpuno slavim Božju ljubav.

Ali nisi mi definirao što je to "ljubav". Daj mi razumom objasni - što znači: "Ljubi Boga" i "ljubi blilžnjeg". Baš me zanima kako ti to RAZUMIJEŠ. (Nemoj mi napisati kako ti to NE RAZUMIJEŠ - ali vjeruješ Bogu. To bi bilo nerazumno). Pozdrav.

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sub ruj 15 2007, 23:16

I dalje nastavljas da me ne razumes.

Razum nam sluzi da dodjemo do spoznaje istine, ali intelektualne, zar ne? A istina se moze spoznati preko Hrista, i to samo pomocu Duha Svetog. Razum nije dovoljan, jer bi onda intelektualna religija bila dovoljna za spasenje.

Istinu razumemo tek kada je Isus u nama. Tek kada smo duhovni. Tek kada je Duh Sveti objasnjava Sobom kroz nas. Razum u tome ucestvuje, ali samo kada o istini prosudjujemo kao duhovni ljudi, i tek tada je shvata.
Ti i ja cemo reci da smo duhovni. Ali sto se onda ne razumemo? Jedan od nas je telesan. Zar nisi citao da i Duh prorostva na isti nacin osudjuje intelektualnu, telesnu religiju? Za ne pise da je proklet onaj koji se oslanja na svoj razum. A Pavle kaze da se oni koji ne razumeju duhovne stvari uzalud nadimaju umom svojim da shvate ono sto je duhovno. Jer duhovno mora duhovno da se razgleda. A telesnima to izgleda kao ludost, i ne mogu da razumeju.
Kad govorim o spasenju delima Zakona, slovom Zakona, tada osudjujem ne prosvetljeni razum Duhom Svetim. Odbacujem telesni um. A nikada ne govorim protiv Duhovno prosvetljenog razuma, koji je ustvari UM Hristov.

Ljubav je, sto me to pitas kada sam ti veoma precizno odgovorio sta je ona,... to je Bog! Ko ljubi, spoznao je Boga! I Bog zivi u njemu.

Pitanje je: Da li u meni i tebi zivi Bog? Kada imas Boga u sebi kao svoju zivu stvarnost, tada vise nisi pod Zakonom. Vec si izvrsilac Zakonske pravde. Ljubav je izvrsenje Zakona. Jer ko ljubi bliznjega svojega kao samoga sebe, ispunio je Zakon.

Malo se nadmudrujem s tobom, da vidim da li si telesan ili duhovan covek.

Prijateljski i bratski te pozdravljam.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub ruj 15 2007, 23:24

Molitelj je napisao/la:I

Pa Molitelj,ako si duhovan covjek,ti ovo neces i ne mozes vidjeti,to moze samo Otac nas nebeski.I on zna sto je svakom od nas u srcu,zar nije razbojnik na Krizu dobio obecanje biti s Krstom.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sub ruj 15 2007, 23:39

Pa zar ti brate stvarno ne vidis da ja ne negiram Bozji Zakon?

Ali vise verujem u Bozju pravednost.

Hajde kada si tako vec navalio da i ja tebe malo nesto pitam. Sta je Bozja pravednost o kojoj Pavle pise?

I molim te zar je Hristova religija bez emocija i dozivljaja i iskustava? Citaj Hristov zivot malo vise, pa ces videti obilje radosti i emocija. Cuda i iskustava.
Ako sedis u hladnoj i ucutkanoj Crkvi, pitaj se da niste proterali Svetog Duha na neku drugu planetu. Jer gde je Duh Bozji tu je ljubav, radost, suze, klicanje Bogu i pesma srece.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sub ruj 15 2007, 23:39

Dina je napisao/la:<blockquote>
<blockquote>
Molitelj je napisao/la:I

Pa Molitelj,ako si duhovan covjek,ti ovo neces i ne mozes vidjeti,to moze samo Otac nas nebeski.I on zna sto je svakom od nas u srcu,zar nije razbojnik na Krizu dobio obecanje biti s Krstom.</blockquote></blockquote>

Ma to se ja samo salim.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by simply on ned ruj 16 2007, 01:44

Molitelj je napisao/la:O da, interesuje me da li ti citas sve sto je Pavle napisao u svojim poslanicama, ili samo uzimas ono sto ti odgovara. Da li si procitao da on kaze da je Zakon, i to Zakon u potpunosti pa i ceremonijalni ( obrezanje ) pa i moralni Zakon, su bili samo do Hrista, i da je bio dat da bude cuvar, ili vaspitac.

Ovo ne može napisati duhovan čovjek. Jer tko ovako razmišlja - nema Duha u sebi. Ti uopće ne razumiješ čemu služi Deset zapovijedi, a čemu je služio Mojsijev zakon (u Starom zavjetu), odnosno Evanđelje Kristovo u Novom zavjetu. Ovo sam već detaljno opisivao Aladinu i Dragomiru. A vidim da ti prihvaćaš te njihove poglede na kršćanstvo. Nemam ništa protiv, ali se s tim nikako ne slažem.

Pitaš ima li duhovnost utemeljena na razumu u sebi radosti? Naravno da ima. Radost je posljedica ispravnog i pobožnog života, divnih iskustava i radosti zajedništva s Bogom i ljudima.

Pišeš: "Ti i ja cemo reci da smo duhovni. Ali sto se onda ne razumemo? Jedan od nas je telesan. Zar nisi citao da i Duh prorostva na isti nacin osudjuje intelektualnu, telesnu religiju? Za ne pise da je proklet onaj koji se oslanja na svoj razum. A Pavle kaze da se oni koji ne razumeju duhovne stvari uzalud nadimaju umom svojim da shvate ono sto je duhovno. Jer duhovno mora duhovno da se razgleda. A telesnima to izgleda kao ludost, i ne mogu da razumeju."

Da li je tjelesan onaj koji odbacuje djelo Svetog Duha - Božji zakon upisan u nas (kao nekada radije na kamene ploče) - što ti činiš, ili je tjelesan onaj koji uzdiže Božji moralni zakon kao savršeni kriterij dobrote i pravednosti - što ja činim???
U Bibliji piše da je proklet onaj koji se oslanja na svoj razum. Ali to ne znači da je razum loš, sam po sebi. Nego to da je bezumno pouzdati se u sebe, a razumno je pouzdati se u Boga. Ovaj tekst ne govori da je pogreška u razumu, nego da je pogreška u osloncu: osloniti se na sebe ili se osloniti na Boga? Duhovan čovjek se svojim razumom oslanja na Boga, a ne na sebe (svoje životno iskustvo, svoje mišljenje, svoje osjećaje)!!! Kužiš?

Duhovno mora da se duhovno razgleda? Naravno. Budući da je Moralni zakon duhovan - tada se mora duhovno razmatrati. A to sigurno nije na način da kažeš kako je Moralni zakon bio čuvar do Krista i da je od tada izgubio svoju važnost. To je tjelesan pogled na duhovnu stvar. Jer neće te Duh Sveti navoditi da odbaciš ili zanemariš ništa što je duhovno: ni Bibliju, ni Krista, ni Moralni zakon. Sve duhovno ima vrijednost za vječnost!

Ti stalno predpostavljaš da je ovakvo razumjevanje duhovnosti i Božjeg zakona samo legalističko, tjelesno, farizejsko. A tu si potpuno u krivu. Jer duhovnost je potpuna samo onda kada čovjek u sebi ima i Božju riječ, i Krista, i Moralni zakon!!! Ako nedostaje samo jedno od toga- čovjek je tjelesan. Znati Božju riječ, osloniti se na Kristovu pravednost i dopustiti Duhu da upiše Moralni zakon u srce i um - sve to je potrebno da bi čovjek bio istinski duhovan. Odbacivanjem samo jednog od toga - razotkriva tjelesnost. Mnogi danas uzdižu Krista i Bibliju, a zanemaruju Moralni zakon - i time se pokazuju tjelesnima. Govore "samo ljubi, samo voli - i ispuni si Zakon". A to nije točno. Jer ljubav je motiv, a ne djelo. Kada je bližnji gladan - nema on koristi od tvoje "ljubavi" prema njemu, nego od kruha koji mu daješ. Ali ljubav mora pokrenuti ruke. Dakle, ljubav nije samo duhovni poticaj, nego ona mora u sebi sadržavati i konkretne stvari - tek tada je potpuna, tek tada je prava. "Ljubiti bližnjeg" znači konkretno djelovati u zadovoljenju konkretnih potreba bližnjih. A "ljubav prema Bogu" označava spremnost na potpunu poslušnost - to je oslanjanje na Boga, a ne na sebe.

Pišeš: "Pa zar ti brate stvarno ne vidis da ja ne negiram Bozji Zakon? Ali vise verujem u Bozju pravednost. Hajde kada si tako vec navalio da i ja tebe malo nesto pitam. Sta je Bozja pravednost o kojoj Pavle pise?"

Zašto "više" vjeruješ Božjoj pravednosti? Kada je ona sastavni dio Božjeg morala - u koji pripada i Moralni zakon.
Ti vjerovatno pogrešno tumačiš Pavlove riječi u Rimljanima 3,21.22: "A sada se neovisno o Zakonu očitovala Božja pravednost za koju svjedoče Zakon i Proroci, i to pravednost Božja po vjeri u Isusa Krista za sve koji vjeruju..."

To što se Božja pravednost očitovala neovisno o Zakonu - ne negira važnost Božjeg zakona. "Zakon nikoga neće opravdati" - jer Zakon niti nema ulogu u opravdanju! Ne, uloga Božjeg zakona je u točnoj spoznaji grijeha (vidi 3,20). Zakon kaže: bio bi ti grijeh kada bi ubio, kada bi bio idolopoklonik itd. Zakon razotkriva što je grijeh!!!

Kako se Božja pravednost očituje neovisno od Zakona? Prvo moramo znati da pojam "pravednost" potječe od riječi - opravdati! Koga treba opravdati? Da li one koji žive u skladu sa Božjim zakonom i nisu zgriješili (odnosno nisu prekršili Moralni zakon?). Ili one koji jesu zgriješili - pa su postali grešnici? Naravno, ove druge. I čime će se ti grešnici opravdati? Svojom pravednošću? Svojim pobožnim djelima? Ne. Nego će se opravdati (ponovno postati pravednici) - Božjom pravednošću. Odnosno Kristovim zaslugama koje je ostvario na križu Golgote. Tekst lijepo kaže: "pravednost Božja po vjeri u Isusa Krista" (3,22)
Neovisno od Božjeg zakona (koji NE OPRAVDAVA GREŠNIKA, niti mu je to ikada bila funkcija) očitovala se Božja spasonosna intervancija u obnavljanju pravednosti - što zovemo opravdanje!!! ("O-pravdati" znači "ponovno učiniti pravednikom").

Pozdrav i božji blagoslov.

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Istina on ned ruj 16 2007, 11:24

I meni se nekako cini da ti shvacas kako je Novi zakon ukinio stari i sad je sve po mislosti dopusteno i nevrijedi nista od starog.Na neki nacin da ali ili ne Isus kao sto sam kaze nije dosao ukinti Zakon ni proroke, nego ih ispuniti...

Istina
poprilično aktivan korisnik
poprilično aktivan korisnik

Broj postova : 452
Registration date : 12.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on ned ruj 16 2007, 12:47

simply je napisao/la:
Molitelj je napisao/la:O da, interesuje me da li ti citas sve sto je Pavle napisao u svojim poslanicama, ili samo uzimas ono sto ti odgovara. Da li si procitao da on kaze da je Zakon, i to Zakon u potpunosti pa i ceremonijalni ( obrezanje ) pa i moralni Zakon, su bili samo do Hrista, i da je bio dat da bude cuvar, ili vaspitac.

Ovo ne može napisati duhovan čovjek. Jer tko ovako razmišlja - nema Duha u sebi. Ti uopće ne razumiješ čemu služi Deset zapovijedi, a čemu je služio Mojsijev zakon (u Starom zavjetu), odnosno Evanđelje Kristovo u Novom zavjetu. Ovo sam već detaljno opisivao Aladinu i Dragomiru. A vidim da ti prihvaćaš te njihove poglede na kršćanstvo. Nemam ništa protiv, ali se s tim nikako ne slažem.

Pitaš ima li duhovnost utemeljena na razumu u sebi radosti? Naravno da ima. Radost je posljedica ispravnog i pobožnog života, divnih iskustava i radosti zajedništva s Bogom i ljudima.

Pišeš: "Ti i ja cemo reci da smo duhovni. Ali sto se onda ne razumemo? Jedan od nas je telesan. Zar nisi citao da i Duh prorostva na isti nacin osudjuje intelektualnu, telesnu religiju? Za ne pise da je proklet onaj koji se oslanja na svoj razum. A Pavle kaze da se oni koji ne razumeju duhovne stvari uzalud nadimaju umom svojim da shvate ono sto je duhovno. Jer duhovno mora duhovno da se razgleda. A telesnima to izgleda kao ludost, i ne mogu da razumeju."

Da li je tjelesan onaj koji odbacuje djelo Svetog Duha - Božji zakon upisan u nas (kao nekada radije na kamene ploče) - što ti činiš, ili je tjelesan onaj koji uzdiže Božji moralni zakon kao savršeni kriterij dobrote i pravednosti - što ja činim???
U Bibliji piše da je proklet onaj koji se oslanja na svoj razum. Ali to ne znači da je razum loš, sam po sebi. Nego to da je bezumno pouzdati se u sebe, a razumno je pouzdati se u Boga. Ovaj tekst ne govori da je pogreška u razumu, nego da je pogreška u osloncu: osloniti se na sebe ili se osloniti na Boga? Duhovan čovjek se svojim razumom oslanja na Boga, a ne na sebe (svoje životno iskustvo, svoje mišljenje, svoje osjećaje)!!! Kužiš?

Duhovno mora da se duhovno razgleda? Naravno. Budući da je Moralni zakon duhovan - tada se mora duhovno razmatrati. A to sigurno nije na način da kažeš kako je Moralni zakon bio čuvar do Krista i da je od tada izgubio svoju važnost. To je tjelesan pogled na duhovnu stvar. Jer neće te Duh Sveti navoditi da odbaciš ili zanemariš ništa što je duhovno: ni Bibliju, ni Krista, ni Moralni zakon. Sve duhovno ima vrijednost za vječnost!

Ti stalno predpostavljaš da je ovakvo razumjevanje duhovnosti i Božjeg zakona samo legalističko, tjelesno, farizejsko. A tu si potpuno u krivu. Jer duhovnost je potpuna samo onda kada čovjek u sebi ima i Božju riječ, i Krista, i Moralni zakon!!! Ako nedostaje samo jedno od toga- čovjek je tjelesan. Znati Božju riječ, osloniti se na Kristovu pravednost i dopustiti Duhu da upiše Moralni zakon u srce i um - sve to je potrebno da bi čovjek bio istinski duhovan. Odbacivanjem samo jednog od toga - razotkriva tjelesnost. Mnogi danas uzdižu Krista i Bibliju, a zanemaruju Moralni zakon - i time se pokazuju tjelesnima. Govore "samo ljubi, samo voli - i ispuni si Zakon". A to nije točno. Jer ljubav je motiv, a ne djelo. Kada je bližnji gladan - nema on koristi od tvoje "ljubavi" prema njemu, nego od kruha koji mu daješ. Ali ljubav mora pokrenuti ruke. Dakle, ljubav nije samo duhovni poticaj, nego ona mora u sebi sadržavati i konkretne stvari - tek tada je potpuna, tek tada je prava. "Ljubiti bližnjeg" znači konkretno djelovati u zadovoljenju konkretnih potreba bližnjih. A "ljubav prema Bogu" označava spremnost na potpunu poslušnost - to je oslanjanje na Boga, a ne na sebe.

Pišeš: "Pa zar ti brate stvarno ne vidis da ja ne negiram Bozji Zakon? Ali vise verujem u Bozju pravednost. Hajde kada si tako vec navalio da i ja tebe malo nesto pitam. Sta je Bozja pravednost o kojoj Pavle pise?"

Zašto "više" vjeruješ Božjoj pravednosti? Kada je ona sastavni dio Božjeg morala - u koji pripada i Moralni zakon.
Ti vjerovatno pogrešno tumačiš Pavlove riječi u Rimljanima 3,21.22: "A sada se neovisno o Zakonu očitovala Božja pravednost za koju svjedoče Zakon i Proroci, i to pravednost Božja po vjeri u Isusa Krista za sve koji vjeruju..."

To što se Božja pravednost očitovala neovisno o Zakonu - ne negira važnost Božjeg zakona. "Zakon nikoga neće opravdati" - jer Zakon niti nema ulogu u opravdanju! Ne, uloga Božjeg zakona je u točnoj spoznaji grijeha (vidi 3,20). Zakon kaže: bio bi ti grijeh kada bi ubio, kada bi bio idolopoklonik itd. Zakon razotkriva što je grijeh!!!

Kako se Božja pravednost očituje neovisno od Zakona? Prvo moramo znati da pojam "pravednost" potječe od riječi - opravdati! Koga treba opravdati? Da li one koji žive u skladu sa Božjim zakonom i nisu zgriješili (odnosno nisu prekršili Moralni zakon?). Ili one koji jesu zgriješili - pa su postali grešnici? Naravno, ove druge. I čime će se ti grešnici opravdati? Svojom pravednošću? Svojim pobožnim djelima? Ne. Nego će se opravdati (ponovno postati pravednici) - Božjom pravednošću. Odnosno Kristovim zaslugama koje je ostvario na križu Golgote. Tekst lijepo kaže: "pravednost Božja po vjeri u Isusa Krista" (3,22)
Neovisno od Božjeg zakona (koji NE OPRAVDAVA GREŠNIKA, niti mu je to ikada bila funkcija) očitovala se Božja spasonosna intervancija u obnavljanju pravednosti - što zovemo opravdanje!!! ("O-pravdati" znači "ponovno učiniti pravednikom").

Pozdrav i božji blagoslov.

Uvek su me takvi kao ti veselili u adventizmu. Kako te nije sramota da sve sto sam napisao tako nakaradno iskrivljujes?

Laku noc, prijatelju moj, s takvim ljudima kao sto si ti, zaista nemam sta da razgovaram.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by simply on ned ruj 16 2007, 12:59

Doista ti to ne razumiješ. Nažalost.

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on ned ruj 16 2007, 13:31

Zaista ti si i drzak! Manipulacijama tvog mozga nema kraja.

Treba biti slep, pa reci jednom adventisti da negira pisani Bozji Zakon. I ne samo slep, nego i duboko pokrvaren.

Shvatas li ti koliko me vredjas?

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on ned ruj 16 2007, 16:33

Istina je napisao/la:I meni se nekako cini da ti shvacas kako je Novi zakon ukinio stari i sad je sve po mislosti dopusteno i nevrijedi nista od starog.Na neki nacin da ali ili ne Isus kao sto sam kaze nije dosao ukinti Zakon ni proroke, nego ih ispuniti...

Ako se odozgo ne rodimo, nista necemo shvatati.

Znas li sta Isus kaze u tom retku koji si citirala iz Mateja? On kaze da nije dosao da ukine Zakon i Proroke. A to je celo Biblijsko ucenje staroga Zaveta. A Zakon i Proroci nisu samo Deset Bozjih zapovesti.

Pa kako onda ne shvatamo da se u Hristu sve ispunjava? Jer je Proroke i Zakone Isus dosao da ispuni.

Kada se Isus verom nastani u nas, tada mi imamo sve uredbe, propise i Zakone Bozje u svom srcu, one postaju kroz Hrista deo nas samih kao da smo mi Zakon i Proroci. Pa kako cemo onda krsiti Bozji Zakon?

Tajna je u recima koje je Duh Sveti otkrio preko apostola Pavla:
"Kojoj ja postadoh služitelj po ustrojstvu Bozijem koje mi je dano za vas, da u potpunosti objavim riječ Boziju. Tajnu sakrivenu od vjekova i pokoljenja, koja se sada javi svetima Njegovim; njima Bog htede pokazati koliko je bogastvo slave tajne ove medju neznaboscima, koja je Hristos u vama, nada slave." ( Kolosanima. 1,25.26.27; )

Shvatamo li da Isus Hristos, nada slave, moze da zivi kroz nas, s nama i u nama? I to je tajna sakrivena od vekova i pokolenja.

Kako moze, vernik, koji odistinski ima Hrista u sebi, da krsi Bozju volju ma kakva god ona bila? I ne samo to, nego i vise od toga. Mi cemo ziveti Bozjim svetim proslavljenim zivotom, obuceni u SLAVU BOZJU! To daleko vise od Proroka i Zakona, to je ustvari prava Bozja pravednost, na koju nam ukazuje slovima na kamenu zapisan Bozji Zakon.

Ali tajna je u tome, sto ovo mnogi ne shvataju kako se to postize. Pa pokusavaju da dodju do Hrista preko slova Zakona i njegovih svetih, dobrih i pravednih zahteva.

A treba samo da veruju, i bice spaseni.

Ali ova istina, nekim advetistima je bodilo protiv koga se pracaju.

Napisano je: "Jer Pismo govori: Svaki koji veruje u Njega nece se postideti." ( Rimljanima. 10,11; )

Mnogim telesnim hriscanima ( adventistima ), ovo izgleda suvise jednostavno. I neveruju. Ali pravednik ce od vere ziv biti, ili imati vecni zivot. Jer svaki koji u Hrista veruje nece se postideti.

Jer se Hrsitos verom nastanuje ( ON stvarno zivi kroz nas ) u nama.

Ko ima usi da cuje neka cuje!

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by simply on ned ruj 16 2007, 21:59

Oprosti, ali zar misliš da ti ne djeliš uvrijede? Samo što ja to podnosim. Mogao sam ti napisati da vrlo uvredljivo pišeš i da izravno napadaš mene (moju osobnost), umjesto da iskažeš neslaganje sa mojim stavovima. Pisati "manipulacijama tvoga mozga nema kraja" umjesto "upoće se ne slažem sa tvojim mišljenjem" - nije isto.

Sve što sam ti opisao je suština kršćanstva, suština pravednosti i grešnosti. Ako ti imaš drugačije gledište na te pojmove - to je tvoje pravo. Ja se sa tvojim gledištem slažem u nekim stvarima koje si pisao, ali sam jasno napisao ono s čime se ne slažem. Nisam govorio (poput mnogih na forumu) "Bog će ti platiti za takva mišljenja", ili "vidjećeš ti kada Bog presudi" i slično. To nije moj riječnik, niti pristup onima koji misle drugačije od mene.
To što smo obadvojica adventisti, ništa ne znači. Bitno je koji duh (razumijevanje) nas pokreće. I u mojoj crkvi ima ljudi koji ne razumiju ovo o ćemu sam ti pisao. Ali uz mnoge propovijedi koje održim, uz prijateljske razgovore i bratsko poštovanje - mnogi počinju dublje razumjevati ono što sam ja razumio kroz proučavanje Biblije. I svi imaju velikih blagoslova od toga. Ja radosno dijelim sa drugima sve Božje blagoslove, pa i dar znanja koji imam, Bogu hvala. Neki stariji vjernici (zvani "farizeji" koji su bili potpuno dominantni u crkvi, i vrlo "tvrdi" u razumjevanju Zakona - tijekom vremena su me počeli poštovati (što u početku nije bilo) jer su sa svakom mojom propovijedi ili razgovorom sa mnom - imali blagoslove u boljem i dubljem razumjevanju onoga o čemu su Krist i Pavao govorili. Bogu zahvaljujem da daru znanja i razumjevanja Njegove riječi.

Vjeruj mi da sa adventistima koji su zadrti u svojim stavovima, imam više "muke" nego sa neadventistima. Ali ja nikome ništa ne zamjeram. Tu smo da iznosimo i dijelimo svoja mišljenja - koja su ponekad u pojedinim stvarima i suprotstavljena. A svatko će za sebe dati račun Bogu. Ovo je forum, pa tu padnu i "teške" riječi. navikao sam na to. Znam da i one stvari o kojim ja pišem znaju biti "teška besjeda" za onoga kome su namjenjena - npr. Aladinu sam napisao da je tjelesan jer odbacuje subotu, i da ne može čovjek koji je tjelesan prosuđivati Božji zakon koji je duhovan. To su teške riječi koje nitko ne voli čuti, ali ja sam pokazao tko nas procjenjuje u duhovnosti - ne mi sami (i naše poznavanje Biblije) nego BOžji zakon koji je duhovan. Zakon, a ne ja prosuđuje i kaže Aladinu njegovo duhovno stanje - tjelesnost. kada bi bio duhovan, onda ne bi mogao odbacivati niti jednu BOžju zapovijed. Konačno Zakon je razotkrio i farizejsku tjelesnost: vršili su samo slovo Zakona, ali ne i duh. Božji zakon će nas uvijek razotrkiti, uvijek će pokazati što nam je u srcu: ljubav ili neki grešni motiv: strah, samopravednost, ponos, nacionalizam, oholost itd. Zakon je duhovan, a čovjek (čak i onaj najpametniji) je tjelesan. Sve do trenutka dok Bog ne upiše Svetim Duhom svoj Zakon u srce i um čovjeka - koji tada postaje duhovan.

Sve ovo što sam napisao tebi može zvučati pametno ili blesavo. To je tvoje pravo, tvoja sloboda. Ja sa tim nemam ništa. Želim ti svako dobro i Božji blagoslov. Ipak ću i dalje (o nekim stvarima) ja iznositi stavove i razmišljanja koja su suprotna tvojim. To je moje pravo i moja sloboda.
Pozdrav i svako dobro želim.

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by simply on ned ruj 16 2007, 23:27

Istina je napisao/la:I meni se nekako cini da ti shvacas kako je Novi zakon ukinio stari i sad je sve po mislosti dopusteno i nevrijedi nista od starog.Na neki nacin da ali ili ne Isus kao sto sam kaze nije dosao ukinti Zakon ni proroke, nego ih ispuniti...

Istino,
dopusti da pojasnim moje razumjevanje ove Isusove izjave.U Bibliji piše:
"Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim." Matej 5,17

Isus govori da nije došao ukinuti "Zakon i Proroke" - što je izraz za (kako mi kažemo) Stari zavjet. Dakle, Isus im govori da nije došao ukinuti Stari zavjet, nego ga ostvariti (u drugim prijevodima piše: ispuniti).

Dakle Isus je došao ostvariti ili ispuniti Stari zavjet. Što to znači? Da bi nam to bilo jasno moramo poznavati Stari zavjet i ono što on predstavlja. Dakle, Stari zavjet je Božji savez sa jednom nacijom (Židovima) kao Abrahamovim potomstvom. Abraham je "vjerovao Bogu i to mu se uračuna u pravednost". Zato je postao "ocem vjere" i dobio je obećanje da će Bog umnožiti njegovo potomstvo. I sa tim potomstvom je Bog ušao u Savez (ili Zavjet) koji mi zovemo Stari. Bog ih je poučavao što trebaju činiti - da bi ostali s Njim u Savezu. Tako je odredio da žive poslušno Deset zapovijedi - kako ne bi griješili (Bog ne podnosi grijeh i grijeh rezultira raskidom Saveza s Bogom).
Ali, Bog zna da ljudi žive na grešnoj planeti, i da se rađaju sa grešnom naravi (kao Adamovi potomci) - pa im mora osigurati i sistem pokajanja onda kada zgriješe, odnosno prekrše Božje zakone, zapovijedi i odredbe - koje im je Bog dao radi njihova dobra. Zato Bog sklapa s njima 2 (slovima: dva) Saveza: jedan da ne bi griješili; i drugi u slučaju kada zgriješe - kako da se opravdaju, odnosno da ne budu kažnjeni. (Oba Saveza oni su zvali "Zakon"). Prvi Savez je bio na brdu Sinaj, gdje je Bog objavio svoj Moralni zakon (ili Deset zapovijedi) - Izlazak 20,1-17.
Drugi Savez, koji je služio za opravdanje onih koji već jesu zgriješili (prekršajem Deset zapovijedi ili drugih Božjih odredbi) Bog je sklopio sa njima u Moapskoj dolini (dakle ne na Sinaju) - vidi Ponovljeni zakon (ili Peta Mojsijeva) 28,69.
Prvi Savez je bio napisan na kamene ploće (napisao ga Bog) a onda stavljen u Kovčeg saveza, a drugi je u knjigu napisao Mojsije (vidi Ponovljeni zakon 28,58-61 kao i 31,24-27). Oba Saveza su Izraelci zvali "Zakon", pa je potrebna velika pažnja kada se proučava ono što piše Pavao, kako se ne bi brkalo ova dva Saveza, odnosno ova dva Zakona.

Taj drugi savez sadržavao je odredbe o životinjskim žrtvama koje su prinosili grešnici (prekršioci Moralnog zakona) da bi bili opravdani. Te životinjske žrtve su bile samo "sjena Kristova". Kada je žrtvovao nevinu životinju, grešnik je morao u njoj prepoznati Krista - Spasitelja, koji će doći u budućnosti.

Što se promijenilo onda kada je Isus došao? Što je to Isus došao ispuniti, odnosno ostvariti???
Prvo, ispunio je Božje obečanje: doći će Spasitelj, doći će Mesija. Drugo, ispunio je svojim životom proročanstva o naravi Mesije: bit će patnik, žrtva - radi naših grijeha (najljepše to opisao Izaija u 53. poglavlju). Treće, ispunio je obečanje o žrtvi koja može platiti kaznu za čovjekov grijeh - Krist je "Jaganjac Božji" ili prava žrtva za grijehe svih koji se pokaju i zatraže oprost od Boga. Životinjske žrtve koje su bile samo "sjena Kristova" - jer su upućivale na bolju i savršeniju žrtvu, prestale su onog trenutka kada je Isus sebe prinio na žrtvu. Tako je Isus ispunio odredbe drugog Saveza - koji je bio namjenjen prekršiocima Božjeg moralnog zakona (grešnicima). Ali je Isus ispunio i odredbe Božjeg moralnog zakona (prvog Saveza) - jer je živio potpuno poslušno Bogu. Pokazao je da čovjek može živjeti poslušno Bogu - kada poštuje SVE Božje zapovijedi (i njihovo slovo, i njihov duh). Budući da je Isus poštovao sve Božje zapovijedi - na njemu nije bilo grijeha: Isus nije bio grešnik. Time je ispunio preduvjet da i svi pokajani ljudi, nakon što ih Bog očisti od starih grijeha - tako što će prihvatiti Krista i njegovu žrtvu kao svoju pravednost - prestanu činiti nove grijeh, tako što će dopustiti Bogu da upiše u njih upravo te zapovijedi prvog Saveza. One više neće biti na kamenim pločama (kao "Zakon"), nego od sada one žive u čovjeku (kao "moral", odnosno unutrašnji sustav vrijednosti). tako oni ne služe Bogu u "starom slovu, nego u novom duhu".

Nisam došao ukinuti, nego ostvariti - rekao je Isus. I doista je ostvario sve o čemu je Stari savez govorio: zamjenio je životinjske žrtve svojom žrtvom, i pokazao je da čovjek može živjeti poslušno Božjim zapovijedima i biti pravednik, a ne grešnik. Zato je svima koji su rođeni kao grešnici (zbog Adamog grijeha) - omogućeno sa se oslobode tog prokletstva, i počnu živjeti životom bez grijeha: poslušno svim Božjim zapovijedima i odredbama.

U starom zavjetu je Deset zapovijedi služilo da čovjek NE GRIJEŠI (da razlikuje dobro od zla). A prekršaj zapovijedi je oprošten preko životinjske žrtve koja je s vjerom prinesena kao "slika i sjena Kristova".
U Novom zavjetu ponovno istih Deset zapovijedi ponovno služi da čovjek ne griješi. A prekršaj Božjeg zakona se oprašta pokajanjem i prihvačanjem Krista i Njegove pravednosti. Dakle, drugi Savez je zamjenilo "Evanđelje Kristovo". Nakon toga čovjek mora živjeti poslušno Božjem zakona - kako ne bi ponovno zgriješio, i ponovno bio pod prokletstvom grijeha. U Krist u je čovjek "o-pravdan" - odnosno učinjen pravednikom pred Bogom i Njegovim zakonom. Onaj tko to postigne - ne pada mu više na pamet kršiti niti jednu od Božjih zapovijedi - kako ne bi ponovno na sebe navukao prokletstvo grijeha.

Oni koji brkaju "Zakone" (odnosno Saveze), ne razumiju da Isus nije ukinuo niti jedan od zakona, nego je oba ispunio. Deset zapovijedi i dalje vrijedi - jer je to Božji kriterij razlikovanja dobrote od zla (pa nije nakon Kristovog dolaska postalo dozvoljeno krasti, ubijati, kršiti subotu, biti idolopoklonik, nepoštovati roditelje i dr.). A drugi Savez je ispunio tako što je prinio sebe na žrtvu i na taj način prekinio potrebu da se prinose životinje na žrtvu - jer je prinesen "Božji jaganjac". Sve je ispunio - ništa nije ukinuo.
Pozdrav.

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on pon ruj 17 2007, 11:05

Simply

Ma nemam ja nista protiv tvojih stavova, ne pravi se blesav! Ja ti prebacujem sto se pravis lud, i optuzujes me kako ja negiram vrednost i ulogu pisanog Zakona, to jest slovo Zakona.

A pisi ti tvoje misljenje.
Samo je bedasto stari moj, reci nekome ko je adventista da on uci spasenje jeftinom miloscu. Ili mu reci da ne priznaje ili ukida Bozji Zakon.

A pisi ti sta hoces.

Ujedno za tvoju informaciju, sto jos dodatno pokazuje koliko ti mene ne razumes, ja priznajem obaveznost Subote i svake zapovesti u Zakonu.
A kada vec si sposoban da se nosis sa teskim recima ( deleci packe ), inace je to odlika legalista, evo da iznesem moju sumnju da ti nemas pojma kako se covek spasava.

Ti, daj Boze da gresim, nemas pojma ni da objasnis kako se postaje spasen.

Da li je Zakon osnov za nase spasenje? Moramo li drzati Zakon da bi smo se spasili? To je moje pitanje. Iskreno ocekujem da ces se sada otkriti kao pravi legalista koji je orjentisan na svoje ponasanje. Ili ces kao i do sada da mesas zabe i babe.

De, svako dobro ti kao bratu zelim, malo vatre izmedju mene i tebe ne znaci da smo zli. Cisto se probamo. Pozdrav.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on pon ruj 17 2007, 11:10

simply je napisao/la:

Istino,
dopusti da pojasnim moje razumjevanje ove Isusove izjave.U Bibliji piše:
"Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim." Matej 5,17

Isus govori da nije došao ukinuti "Zakon i Proroke" - što je izraz za (kako mi kažemo) Stari zavjet. Dakle, Isus im govori da nije došao ukinuti Stari zavjet, nego ga ostvariti (u drugim prijevodima piše: ispuniti).

Dakle Isus je došao ostvariti ili ispuniti Stari zavjet. Što to znači? Da bi nam to bilo jasno moramo poznavati Stari zavjet i ono što on predstavlja. Dakle, Stari zavjet je Božji savez sa jednom nacijom (Židovima) kao Abrahamovim potomstvom. Abraham je "vjerovao Bogu i to mu se uračuna u pravednost". Zato je postao "ocem vjere" i dobio je obećanje da će Bog umnožiti njegovo potomstvo. I sa tim potomstvom je Bog ušao u Savez (ili Zavjet) koji mi zovemo Stari. Bog ih je poučavao što trebaju činiti - da bi ostali s Njim u Savezu. Tako je odredio da žive poslušno Deset zapovijedi - kako ne bi griješili (Bog ne podnosi grijeh i grijeh rezultira raskidom Saveza s Bogom).
Ali, Bog zna da ljudi žive na grešnoj planeti, i da se rađaju sa grešnom naravi (kao Adamovi potomci) - pa im mora osigurati i sistem pokajanja onda kada zgriješe, odnosno prekrše Božje zakone, zapovijedi i odredbe - koje im je Bog dao radi njihova dobra. Zato Bog sklapa s njima 2 (slovima: dva) Saveza: jedan da ne bi griješili; i drugi u slučaju kada zgriješe - kako da se opravdaju, odnosno da ne budu kažnjeni. (Oba Saveza oni su zvali "Zakon"). Prvi Savez je bio na brdu Sinaj, gdje je Bog objavio svoj Moralni zakon (ili Deset zapovijedi) - Izlazak 20,1-17.
Drugi Savez, koji je služio za opravdanje onih koji već jesu zgriješili (prekršajem Deset zapovijedi ili drugih Božjih odredbi) Bog je sklopio sa njima u Moapskoj dolini (dakle ne na Sinaju) - vidi Ponovljeni zakon (ili Peta Mojsijeva) 28,69.
Prvi Savez je bio napisan na kamene ploće (napisao ga Bog) a onda stavljen u Kovčeg saveza, a drugi je u knjigu napisao Mojsije (vidi Ponovljeni zakon 28,58-61 kao i 31,24-27). Oba Saveza su Izraelci zvali "Zakon", pa je potrebna velika pažnja kada se proučava ono što piše Pavao, kako se ne bi brkalo ova dva Saveza, odnosno ova dva Zakona.

Taj drugi savez sadržavao je odredbe o životinjskim žrtvama koje su prinosili grešnici (prekršioci Moralnog zakona) da bi bili opravdani. Te životinjske žrtve su bile samo "sjena Kristova". Kada je žrtvovao nevinu životinju, grešnik je morao u njoj prepoznati Krista - Spasitelja, koji će doći u budućnosti.

Što se promijenilo onda kada je Isus došao? Što je to Isus došao ispuniti, odnosno ostvariti???
Prvo, ispunio je Božje obečanje: doći će Spasitelj, doći će Mesija. Drugo, ispunio je svojim životom proročanstva o naravi Mesije: bit će patnik, žrtva - radi naših grijeha (najljepše to opisao Izaija u 53. poglavlju). Treće, ispunio je obečanje o žrtvi koja može platiti kaznu za čovjekov grijeh - Krist je "Jaganjac Božji" ili prava žrtva za grijehe svih koji se pokaju i zatraže oprost od Boga. Životinjske žrtve koje su bile samo "sjena Kristova" - jer su upućivale na bolju i savršeniju žrtvu, prestale su onog trenutka kada je Isus sebe prinio na žrtvu. Tako je Isus ispunio odredbe drugog Saveza - koji je bio namjenjen prekršiocima Božjeg moralnog zakona (grešnicima). Ali je Isus ispunio i odredbe Božjeg moralnog zakona (prvog Saveza) - jer je živio potpuno poslušno Bogu. Pokazao je da čovjek može živjeti poslušno Bogu - kada poštuje SVE Božje zapovijedi (i njihovo slovo, i njihov duh). Budući da je Isus poštovao sve Božje zapovijedi - na njemu nije bilo grijeha: Isus nije bio grešnik. Time je ispunio preduvjet da i svi pokajani ljudi, nakon što ih Bog očisti od starih grijeha - tako što će prihvatiti Krista i njegovu žrtvu kao svoju pravednost - prestanu činiti nove grijeh, tako što će dopustiti Bogu da upiše u njih upravo te zapovijedi prvog Saveza. One više neće biti na kamenim pločama (kao "Zakon"), nego od sada one žive u čovjeku (kao "moral", odnosno unutrašnji sustav vrijednosti). tako oni ne služe Bogu u "starom slovu, nego u novom duhu".

Nisam došao ukinuti, nego ostvariti - rekao je Isus. I doista je ostvario sve o čemu je Stari savez govorio: zamjenio je životinjske žrtve svojom žrtvom, i pokazao je da čovjek može živjeti poslušno Božjim zapovijedima i biti pravednik, a ne grešnik. Zato je svima koji su rođeni kao grešnici (zbog Adamog grijeha) - omogućeno sa se oslobode tog prokletstva, i počnu živjeti životom bez grijeha: poslušno svim Božjim zapovijedima i odredbama.

U starom zavjetu je Deset zapovijedi služilo da čovjek NE GRIJEŠI (da razlikuje dobro od zla). A prekršaj zapovijedi je oprošten preko životinjske žrtve koja je s vjerom prinesena kao "slika i sjena Kristova".
U Novom zavjetu ponovno istih Deset zapovijedi ponovno služi da čovjek ne griješi. A prekršaj Božjeg zakona se oprašta pokajanjem i prihvačanjem Krista i Njegove pravednosti. Dakle, drugi Savez je zamjenilo "Evanđelje Kristovo". Nakon toga čovjek mora živjeti poslušno Božjem zakona - kako ne bi ponovno zgriješio, i ponovno bio pod prokletstvom grijeha. U Krist u je čovjek "o-pravdan" - odnosno učinjen pravednikom pred Bogom i Njegovim zakonom. Onaj tko to postigne - ne pada mu više na pamet kršiti niti jednu od Božjih zapovijedi - kako ne bi ponovno na sebe navukao prokletstvo grijeha.

Oni koji brkaju "Zakone" (odnosno Saveze), ne razumiju da Isus nije ukinuo niti jedan od zakona, nego je oba ispunio. Deset zapovijedi i dalje vrijedi - jer je to Božji kriterij razlikovanja dobrote od zla (pa nije nakon Kristovog dolaska postalo dozvoljeno krasti, ubijati, kršiti subotu, biti idolopoklonik, nepoštovati roditelje i dr.). A drugi Savez je ispunio tako što je prinio sebe na žrtvu i na taj način prekinio potrebu da se prinose životinje na žrtvu - jer je prinesen "Božji jaganjac". Sve je ispunio - ništa nije ukinuo.
Pozdrav.

Brate Pavle ne pominje a ni pisac poslanice Jevrejima, ma ko to bio, na taj nacin kao ti stari i novi Savez.
Shvatam na koji si nacin dosao do takvog zakljucka, ali kada se govori o novom Savezu on se odnosi jedino, i samo na Hristovoj zrtvi. Pogledacu to o cemu ti govoris pa cu ti jos odgovoriti. Iako ovako na prvi pogled to ne vidim na tvoj nacin.
Jedino si u pravu da Zakon nije ukinut na krstu, i da se sa Hristom posle vaskrsenja on ispunjava u zivotu svakog iskrenog ( novorodjenog ) hriscanina.

Pozdrav.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on pon ruj 17 2007, 13:37

"[b]Drugi Savez, koji je služio za opravdanje onih koji već jesu zgriješili (prekršajem Deset zapovijedi ili drugih Božjih odredbi) Bog je sklopio
sa njima u Moapskoj dolini (dakle ne na Sinaju) - vidi Ponovljeni zakon
(ili Peta Mojsijeva) 28,69."

U petoj Mojsijevoj ne postoji 69 stih. 28 glava ima samo 68 stihova. Pretpostavljam da si mislio na 29 glavu 1 stih, gde je prakticno i obnovljen Zavet sa Izrailjem.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on pon ruj 17 2007, 14:10

Evo istrazio sam predmet o kom si govorio.

Istina je da se tu govori o Novom Zavetu, koji je nagovestavao Zavet preko Hristove krvi. Ima veoma puno dokaza da je to istina. ( Sto pokazuje da Izrailj nije morao da zivi legalisticki, ili delima Zakona da pokusava postici pravednost ) Jedan deo 29 i cela 30 glava, Pete Mojsijeve nam to snazno svedoci.

Samo, sam uveren da ni taj Zavet, nije zasnovan na deset Zapovesti, na Zakonu kako to ti tvrdis. To jest da se nije odnosio na opravdanje delima Zakona, vec samo i jedino na osnovu opravdanja verom, bez dela Zakona.
Ciji je rezultat stvarno drzanje Zakona.

Ali onaj koji veruje, bice spasen. To je Bozje delo ( spasenje ) a ne moje preko dela Zakona. To je sustina novog Saveza sa Bogom.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on pon ruj 17 2007, 14:34

Hajde de objasni kako se dobija i ostvaruje u nasem zivotu prakticno Hristova pravednost?

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 03:25

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 5 / 13. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics