Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

Stranica 2 / 19. Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

Postaj by Želislav on čet svi 24 2007, 10:09

jony je napisao/la:
Noemi je napisao/la:Pavao je MORAO tako reagirati, jer bi bilo frke, u ono vrijeme je vladao drugčiji mentalni sklop ljudi. Smile

Sumnjam da bi se to našlo u Bibliji da se ne odnosi i na nas danas. I to se nalazi na mnogo mjesta u Bibliji - ne samo na jednom.

Slažem se sa tobom Jony.

Neomi, Ako je to bilo za to vreme ili je tamo vladao drugačiji mentalni sklop, SIGURAN sam da Bog ne bi to spominjao u Bibliji.

Želislav
početnik
početnik

Broj postova : 84
Registration date : 16.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Feba on čet svi 24 2007, 11:37

Ruta je napisao/la:U mojoj crkvi jedna sestra ima dar prorostva,a sto se tice same Biblije tu mozemo naci nekoliko primjera zena prorocica.Sa tim uopste nemam problema.Pred Bogom mi smo svi jednaki ali nas Bog je Bog reda i tako da je ostavio da muskarci vode crkve ili da budu glava zeni,ja sa tim nemam problema iako sam zena, jer sta je od Boga to je dobro i na nasu izgradnju i nase dobro.

Slažem se.

Poznajem par žena koje imaju dar podučavanja i one ga koriste kad služe sestrama bilo jedan na jedan ili na ženskim sastancima.

Propovijedanje nije jedini način na koji netko služi. Tako da žena koja ima dar bilo koje vrste ima načina da ga koristi i da bude na blagoslov.

Feba
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 137
Registration date : 07.04.2007

Korisnički profil http://slavimisusa.blogspot.com

[Vrh] Go down

Postaj by Feba on čet svi 24 2007, 11:40

Noemi je napisao/la:
Zar je Duh Sveti zaspao? I prestao djelovati?
Kome je Isus dao spasenje i Duha Svetoga?
Svi smo pozvani! Bez razlike. Da radimo u vinogradu božjem. Otac nebeski radi neprekidno. Ugledajmo se na njega. Bili mi muško ili žensko, pozvani smo na širenje Radosne vijesti.

Evangelizirajmo svoj grad. Molimo za svoj grad. Otimajmo duše iz sotoninih ruku. Bili mi muško ili žensko. Svjedočimo Krv Isusa Krista i Silu Svetog Duha.

Slažem se.

Feba
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 137
Registration date : 07.04.2007

Korisnički profil http://slavimisusa.blogspot.com

[Vrh] Go down

Postaj by Euro on čet svi 24 2007, 14:21

Ljudi moji dragi,

Pa zar neki od Vas zaista ne žele vidjeti da je apostol Pavao pisao o ženama na takav način, jer je to bio običaj u to vrijeme?

Nemojte govoriti da sve što je Pavao napisao, vrijedi i za nas danas. Kako biste onda objasnili činjenicu gdje Pavao govori kako rob mora služiti svom Gospodaru?

Danas su žene u samom znanstvenom vrhu i političkom.
U Pavlovo doba žena se nije smjela pojaviti sama na ulici, jer se smatralo da je usamljena žena u stvari prostitutka!!!

Budite iskreni, pročitajte Pavlove poslanice još jednom i sami se uvjerite da neke stvari iz njegovih poslanica danas više ne vrijede. I molim vas nemojte pisati da te stvari više ne vrijede, jer smo mi današnji kršćani pokvareni, pa smo eto dopustili da žena propovijeda u crkvi!!!
Pavao je pisao kako rob treba slušati svog gospodara i služiti mu kao samom Bogu. Hvala tom Bogu da danas više nemamo robovlasništvo!!!

Euro
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 863
Registration date : 31.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet svi 24 2007, 14:27

BOG neka te nagradi!cv

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by jony on čet svi 24 2007, 14:38

Euro je napisao/la:Ljudi moji dragi,

Pa zar neki od Vas zaista ne žele vidjeti da je apostol Pavao pisao o ženama na takav način, jer je to bio običaj u to vrijeme?

Nemojte govoriti da sve što je Pavao napisao, vrijedi i za nas danas. Kako biste onda objasnili činjenicu gdje Pavao govori kako rob mora služiti svom Gospodaru?

U Pavlovo doba žena se nije smjela pojaviti sama na ulici, jer se smatralo da je usamljena žena u stvari prostitutka!!!

Budite iskreni, pročitajte Pavlove poslanice još jednom i sami se uvjerite da neke stvari iz njegovih poslanica danas više ne vrijede. I molim vas nemojte pisati da te stvari više ne vrijede, jer smo mi današnji kršćani pokvareni, pa smo eto dopustili da žena propovijeda u crkvi!!!
Pavao je pisao kako rob treba slušati svog gospodara i služiti mu kao samom Bogu. Hvala tom Bogu da danas više nemamo robovlasništvo!!!

Brate, i danas vrijedi sve što je Pavao pisao. Današnji robovlasnik je samo promijenio ime i zove se poslodavac. Ista je stvar u potpunosti, radiš za njega - kao što su robovi za svoje vlasnike. Možda se čini da je današnji robovlasnički sustav malo blaži - međutim ponekad zna biti okrutniji nego onaj stari!

SVE ŠTO JE PAVAO PISAO VRIJEDI I ZA DANAS!!!

jony
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 331
Registration date : 02.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Konin on čet svi 24 2007, 15:39

jony je napisao/la:
Brate, i danas vrijedi sve što je Pavao pisao. Današnji robovlasnik je samo promijenio ime i zove se poslodavac. Ista je stvar u potpunosti, radiš za njega - kao što su robovi za svoje vlasnike. Možda se čini da je današnji robovlasnički sustav malo blaži - međutim ponekad zna biti okrutniji nego onaj stari!
SVE ŠTO JE PAVAO PISAO VRIJEDI I ZA DANAS!!!

Je, ista stvar u potpunosti, samo što nije ni slična. ;)

Nemožeš gledati tako na Pavlove poslanice, kao ni na druge biblijske knjige. Ono što je tada zapisano treba gledati u skladu sa okolnostima u kojima je pisano. Apsolutna istina se nemože ispisati riječima.

Uzmimo u obzir, recimo da je Pavao bio u potpunosti savršen i ispunjen duhom kada je to govorio (iako i on sam kaže da nije), ali i u tom slučaju sve to treba sagledavati kao savršena rekacija na tadašnje okolnosti.

Ono što bi mene zanimalo je kakve su točno okolnosti bile, kakve su žene tada bile, zašto bi Pavao smatrao da nije dobro da žene propovijedaju?

Ja sam pročitao jedno objašnjenje koje mi ima puno više smisla. Žene su u doba prije pojave kršćanstva doslovno bile smatrane nižim bićima, nisu imale nikakva prava niti nikakvo obrazovanje. Pojavom kršćanstva su dobila nekakva prava i sudjelovala su u bogoslužju, ali pošto im je sve to bilo novo, stalno su upadali u riječ i pitale nebitna, "početnička pitanja", pa je ta Pavlova izjava u smislu, da na bogoslužju šute, a doma pitaju muža šta im nije jasno.
Zamisli da ženama nije dopušteno da uče matematiku i onda ih odjednom pustiš da prisustvuju predavanju na fakultetu, možeš mislit kakva bi pitanja postavljala. Znači bolje neka osnovnu duhovnu naobrazbu steknu doma od muža, a ne da pričaju na bogoslužju.
Takvu logiku danas apsolutno ne možeš primjeniti, jer su žene danas jednako obrazovane kao i muškarci, a i jednako su sposobne za duhovna iskustva, samim time i službu.

Konin
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 371
Registration date : 19.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by dragan on čet svi 24 2007, 18:49

jony je napisao/la:Ljudi moji - tako možemo naći opravdanje i za homoseksualizam i sve ostalo. Nekad je to bila sramota, a sad nije pa možemo! Što sve danas nije sramota - a nije kršćanski i po Bibliji. Što to znači da sad to možemo činiti?

Isti princip se nemože primjenit na homoseksualce pošto je takvo ponašanje gad pred Gospodom. Zapazi razliku. Ovdje Pavle u mladim crkvama organizira bogoslužje i to nemožemo svest i stavit na isti nivo kao i neke morlane odredbe.

dragan
web - designer
web - designer

Broj postova : 336
Registration date : 29.03.2007

Korisnički profil http://www.adventisti.info

[Vrh] Go down

Postaj by dominik on čet svi 24 2007, 19:46

Euro je napisao/la:Ljudi moji dragi,

Dobrodosao u Laodiceju.

Sad Boze smiluj se ovom narastaju, Boze SMILUJ SE!!!

dominik
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 871
Registration date : 08.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jony on čet svi 24 2007, 21:51

Konin je napisao/la:
Nemožeš gledati tako na Pavlove poslanice, kao ni na druge biblijske knjige. Ono što je tada zapisano treba gledati u skladu sa okolnostima u kojima je pisano. Apsolutna istina se nemože ispisati riječima.

Uzmimo u obzir, recimo da je Pavao bio u potpunosti savršen i ispunjen duhom kada je to govorio (iako i on sam kaže da nije), ali i u tom slučaju sve to treba sagledavati kao savršena rekacija na tadašnje okolnosti.

Ono što bi mene zanimalo je kakve su točno okolnosti bile, kakve su žene tada bile, zašto bi Pavao smatrao da nije dobro da žene propovijedaju?

Ja sam pročitao jedno objašnjenje koje mi ima puno više smisla. Žene su u doba prije pojave kršćanstva doslovno bile smatrane nižim bićima, nisu imale nikakva prava niti nikakvo obrazovanje. Pojavom kršćanstva su dobila nekakva prava i sudjelovala su u bogoslužju, ali pošto im je sve to bilo novo, stalno su upadali u riječ i pitale nebitna, "početnička pitanja", pa je ta Pavlova izjava u smislu, da na bogoslužju šute, a doma pitaju muža šta im nije jasno.
Zamisli da ženama nije dopušteno da uče matematiku i onda ih odjednom pustiš da prisustvuju predavanju na fakultetu, možeš mislit kakva bi pitanja postavljala. Znači bolje neka osnovnu duhovnu naobrazbu steknu doma od muža, a ne da pričaju na bogoslužju.
Takvu logiku danas apsolutno ne možeš primjeniti, jer su žene danas jednako obrazovane kao i muškarci, a i jednako su sposobne za duhovna iskustva, samim time i službu.

Ljudi, jesmo li kršćani ili ne? Živimo li po Riječi Božjoj ili ne? Ako se nalazi u Riječi Božjoj - to moramo prihvatiti i živjeti. Kud bi došli kad bi za sve tražili povjesni aspekt u kojem je nešto rečeno - mogli bi opravdati sve što god želimo.

Ovo je objašnjenje podcjenjivane inteligencije čitatelja i samih žena. Čovjek dobije dojam da su žene do tad držane na lancu i sad su ih pustili, pa evo zato Pavao to govori.

Nigdje u SZ žena nije bila svečenik. Ni jedan prorok SZ (ne govorim o daru proroštva) nije bila žena. I tako dalje - više je nego očito da je tako nešto Božji princip.

jony
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on čet svi 24 2007, 22:08

Kud bi došli kad bi za sve tražili povjesni aspekt u kojem je nešto rečeno - mogli bi opravdati sve što god želimo.

Hm, kuda smo mi sve dosli zato sto nismo trazili istorijski kontext, sto na to velis/? Koliko je zloupotreba bilo, i ima ih? Uostalom, postoji li razlika izmedju principa i aplikacija, sto ti mislis??

Prijatno.

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet svi 24 2007, 22:14

Jony, pa što onda što nigdje u SZ nije bilo ovoga ili onoga? Nije bilo ni interneta, ni televizije, ni veš mašine, ni usisivača...puno toga nije bilo. Nije bilo ni Novog Zavjeta. Pa da je SZ valjao, ne bi morao Isus doći i umrijeti, i to od čije ruke? Braće Židova.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Ruta on čet svi 24 2007, 22:22

Ja znam samo jedno da apostola Pavla je vodio Duh Sveti i da nije imao straha da kaze istinu ako je bila potrebna.Po vama ispade da se Bog mjenja i da je Duh Sveti postao sttrasljiv i savremen.Bog se proslavlja kroz zene i dao je divnu ulogu zenama.Svakako da je velika uloga zene u evangelizaciji i po crkvama ali da zena vodi crkvu ne moze jer to tako kaze Bozija Rijec a sada je na namda da li ce mo to prihvatiti ili ne.

Ruta
poprilično aktivan korisnik

Broj postova : 495
Registration date : 20.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on čet svi 24 2007, 22:25

Ja sam u dilemi da li da gledam zenski fudbal ili ne? A jos pri tome zenski sudija!

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet svi 24 2007, 22:26

Jevrejine, nemoj to da propustiš, ni čut! bounce

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on čet svi 24 2007, 22:29

Sestro Noemi,

slusao sam pre mesec ili vise takvu propoved od sestre koja je zavrsila teologiju da sam se odusevio. Ni deset muskaraca je ne bi takvu sastavilo.

Pa sto ona onda ne bi mogla da vodi Crkvu?

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on čet svi 24 2007, 22:29

Hm, imam jedno pitanje: sto je u I veku znacilo voditi Crkvu Boziju? Mi pricamo o Bozjoj reci, pozivamo se na nju. Cesto se ne osvrcemo na istorijski kontext, samo zato sto je on suprotan nasim unapred formiranim misljenjima. Koliko je to posteno, neka dragi Bog sudi. Ja necu.

Ja bih samo da pitam: sto je u I veku znacilo voditi Crkvu, kakve su onda bile Crkve, i tako dalje? Jer, ako je Pavle njima nesto pisao, valjda nije pisao mailom, i valjda Crkve nisu imale klimu, klupe i sto sta jos. Ili mislite drugacije? ako se slazete samnom u ovome, onda moramo najpre da odgovorimo na neka pitanja. sto uopste znaci voditi crkvu, itd.

Pozdrav.

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on čet svi 24 2007, 22:32

Ako je zena ispunjenja Duhom Svetim, slusa Hrista i pokorava se Njegovom vodstvu,
uvek sam spreman da je postujem i saslusam.

Ne vidim problem u jednom takvom stavu.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet svi 24 2007, 22:51

Brate moj Jevrejine, ja ne bih željela da se usaftam u crkvenoj stolici. I ne bih da vodim crkvu. Duh Sveti neka vodi crkvu. Ja bih da mlade sa ulice zbližim i sprijateljim sa Isusom. Teško mi je. Znaš zašto? Ljudi lome zube oko tvrdih dogmi i izmišljenih vrijednota a za to vrijeme propadaju dragocjena ljudska bića.

Da sam se večeras nastavila prepucavati s pojedinima, ne bih imala priliku jednom mladom biću dati novi putokaz i smjer ka Bogu.

Možemo sutra utakmicu nastaviti, sad sam se utužila nešto.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet svi 24 2007, 22:55

Dominik, prije nego odem leći, da ti kažem nešto. Ti si divan kršćanin. Ovo ozbiljno kažem.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Euro on čet svi 24 2007, 22:56

jony je napisao/la:

Ovo je objašnjenje podcjenjivane inteligencije čitatelja i samih žena. Čovjek dobije dojam da su žene do tad držane na lancu i sad su ih pustili, pa evo zato Pavao to govori.

Sada si me zaista povukao za jezik sa svojim bahatim razmišljanjem.
Tvrdiš da nije bitan kontekst biblijskih događaja. I da žene nisu bile na lancu! Evo ti onda jedan primjer iz Biblije kako su se ponašali Židovi prema ženama:

Iscjeljenje bolesne žene
Neka je žena dvanaest godina bolovala od krvarenja i sve je svoje imanje razdala liječnicima. Čula je da se pojavio Mesija u njenom mjestu pa je odlučila da ga samo dotakne kako bi bila iscjeljena. Velika je bila njena vjera. No, postojale su tri stvari koje je morala prevazići:

1. gubitak reputacije
Žena je u vrijeme Isusovo smjela izaći van iz kuće u mjesto jedino u pratnji:
a. oca
b. muža
c. brata
d. muškog rođaka
Svaka žena koja je hodala sama po mjestu, smatrana je od strane Židova kao prostitutka.
Zato je bolesna žena odlučila da će unatoč takvom uvriježenom mišljenju među Židovima, izaći van sama i dotaknuti Isusa.

2. slabost
Žena koja krvari je na izmaku snaga kako fizičkih tako i psihičkih. Kod nje se pored krvarenja mogu javiti i psihički problemi kao npr. depresija, a rjeđe i psihoza.
Unatoč svojoj slabosti žena je otišla do Isusa i na izmaku svojih snaga ga je dotaknula.

3. vjerski običaj
Kod Židova je vladalo pravilo da svaka žena koja krvari je nečista žena.
Ona je bila nečista čak ako bi imala i menstruaciju. Ako bi takva žena za vrijeme krvarenja dotaknula muškarca, muškarac je morao otići u Hram i tamo se podvrgnuti obredu čišćenja. Njega je izvodio svećenik koji je molio nad muškarcem, kadio ga, i tek tada je muškarac bio čist.
Iako je ova žena znala da krvari i da ne smije dodirnuti muškarca ona je smogla hrabrosti doći do Isusa i dotaknuti ga.

Na kraju je žena došla do Isusa, dotakla ga je, i on joj je na kraju rekao:
"Kćeri, tvoja te vjera ozdravila, hajde u miru"

Jony, ovo je tek mali primjer u odnosu na ono kako su žene živjele u doba Isusa, kada su farizeji sprovodili svoje zakone i Mojsijev Zakon.
Zato te molim jednu stvar - nemoj više govoriti da kontekst nije bitan!
Za sve povijesne događaje je kontekst itekako bitan

pozdrav

Euro

Euro
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 863
Registration date : 31.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Ruta on čet svi 24 2007, 23:11

Pa valjda trebamo prvo vidjeti sta je zena?
Postanak 2;18 I rece Jahve,Bog :Nije dobro da covjek bude sam:nacinit cu mu POMOC kao sto je on. 22; od reba sto ga uzeo covjeku napravi Jahve,Bog zenu pa je dovede covjeku.
KorincnimaI 11;2 Hvalim vas sto me se u svemu sjecate i sto drzite kako vam ih predadoh.Ali hocu da znate da je Krist glava svakome covjeku,da je covjek glava zeni i da je Bog glava Kristu.
Korin I 14;Kao i u SVIM crkvama svetih zene neka na sastncima sute.Njima se ne dopusta govoriti vec neka se pokoravaju kako im Zakon propisuje.Ili je mozda od vas izasla rijec Bozija Ili je samo k vama dosla 28:Tko to prezire,i njega ce prezreti Gospodin.
Efezanima5;22 Zene neka se pokoravaju svojim muzevima kao Gospodinu jer muz je glava zene kao sto je Krist glava Crkve.
Na nama je koga ce mo slusati svoje JA ili Boziju Rijec.

Ruta

Broj postova : 495
Registration date : 20.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet svi 24 2007, 23:20

ne vrijedi se vrtiti u krug....

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Velikomucenik on pet svi 25 2007, 00:30

Slazem se sa sagovornicima koji veruju da zenske osobe ne treba da budu ucitelji/pastori. Medjutim, ne navode se jasni razlozi zasto je to tako; vec se samo navode citati, koji mogu da se povezu/protumace za/sa "kulturoloskim i istorijskim" kontekstom.

Medjutim, Pavle navodi teoloski razlog, te njegovo ucenje i dan danas vazi. Evo sta kaze Pavle:

I Timoteju poslanica 2:12-14:

12. Ali zeni ne dopustam da uci* niti da vlada muzem, nego da bude mirna.
13. Jer je Adam najpre sazdan, pa onda Eva;
14. I Adam se ne prevari, a zena prevarivsi se postade prestupnica.

*Pavle sa apostolskim autoritetom ovo govori. Ako smo poslusni apostolu, poslusni smo samom Gospodu.
klanja mudri

Pozdrav svima

Velikomucenik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 42

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jony on pet svi 25 2007, 09:56

Ruta je napisao/la:Ja znam samo jedno da apostola Pavla je vodio Duh Sveti i da nije imao straha da kaze istinu ako je bila potrebna.Po vama ispade da se Bog mjenja i da je Duh Sveti postao sttrasljiv i savremen.Bog se proslavlja kroz zene i dao je divnu ulogu zenama.Svakako da je velika uloga zene u evangelizaciji i po crkvama ali da zena vodi crkvu ne moze jer to tako kaze Bozija Rijec a sada je na namda da li ce mo to prihvatiti ili ne.

Neka te Gospod blagoslovi sestro. Mislim da je bitna upravo ova posljednja rečenica koju si napisala. Tako kaže Riječ božja, a na nama je hoćemo li to prihvatiti ili ne!

Euro je napisao/la:Jony, ovo je tek mali primjer u odnosu na ono kako su žene živjele u doba Isusa, kada su farizeji sprovodili svoje zakone i Mojsijev Zakon.
Zato te molim jednu stvar - nemoj više govoriti da kontekst nije bitan!
Za sve povijesne događaje je kontekst itekako bitan

pozdrav

Euro

Bitna je Riječ Božja! Ona jasno i nedvosmisleno kaže što misli po ovoj temi!

jony
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 03:25

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 19. Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]