Pravoslavlje

Stranica 3 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Pravoslavlje

Postaj by Euro on čet svi 17 2007, 16:29

Zvonko M. je napisao/la:

Nego, hajde da se mi sada hrišćanski smirimo i pomirimo.

Praštaj i pomeni u molitvama

Zvonko,

Molim te da oprostiš ljudima koji su došli na pogrešan Topic i razgovaraju tako kao da topic nosi naslov Srpska Pravoslavna Crkva !!!
Također im oprosti i za politiziranje na ovom topicu.

A molio bih te da ne odgovaraš na provokacije nekakvih "kršćana" koji još ne shvaćaju da se ovaj topic zove Pravoslavlje !!! I nikako drukčije.
Tko želi pričati o Slobodanu Miloševiću neka ide na topice koji govore o politici.

Euro
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 863
Registration date : 31.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet svi 17 2007, 18:30

Draga braco,vec sam danas napisala negdje,sto nam vrijede ove diskusije,ako izgubimo dusu brata ili,svoju,moramo u miru razgovarati,i ne stidjeti se pred licem Gospodnjim sto sam rekao bratu svome.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by moki72 on čet svi 17 2007, 19:48

AMIN DINA ! branite istinu do mučeništva ali ne i do netrpeljivosti !

moki72
početnik
početnik

Broj postova : 99
Registration date : 14.05.2007

Korisnički profil http://spasenje.heavenforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet svi 17 2007, 21:23

Amin,

Praštajte i pomenite

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet svi 17 2007, 23:36

Zvonko, maloprije sam prije na tvom sajtu. Smile

Čovječe, ja sam koristila tekstove sa tvog sajta za moje ispite iz Pravoslavlja. Very Happy

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Euro on čet svi 17 2007, 23:41

A koji je to sajt?

Euro
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet svi 17 2007, 23:53

Ja sam samo tehnički urednik na forumu, sajt verujem.org uređuje brat Aleksandar.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Euro on ned svi 27 2007, 21:30

Evo malo duhovne hrane za ovaj topic.

Manastir Lepavina sa čudesnom slikom Bogorodice Lepavinske:

http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/

http://manastir-lepavina.org/

Download časopisa "Put, istina i život" koji izdaje manastir:

http://www.manastir-lepavina.org/novosti/index.php/casopis

Jedan od zanimljivih brojeva časopisa u kojima možete naći temu o pravoslavnim duhovnicima ( predavanje mati Makarije:"Moji susreti s duhovnicima" ):

http://www.manastir-lepavina.org/casopis/PutIstinaIZivot1-22006.pdf

Euro
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned svi 27 2007, 21:44

Zvonko,daj molim te reci mi gdje mogu nabaviti Miroslavovo jevandjelje elektronski,pisi nam malo o kulturi pravoslavlja,po kom ptincipu se grade manastiri,kako izgledaju tlocrti,i zasto tako...pa nek i nesto naucimo.evo ovo sto je Euro nasao su fine stvari.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned svi 27 2007, 22:03

Evo online verzije Miroslavljevog jevanđelja, mada bez poznavanja staroslovenskog jezika i pisma neće biti lako da se "dešifruje". Knjiga u stvari sadrži četiri Jevanđelja podeljena na "začala", tj. odeljke koji se čitaju tokom godine na bogosluženjima u PC.

Kako se grade manastiri i crkve je teško pitanje za mene... Tu bi trebalo naći nekog brata koji se bavi arhitekturom.

Svako dobro

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned svi 27 2007, 22:19

E hvala ti puno Zvonko

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by ILIJA on čet lip 28 2007, 11:15

"na primer, mitropolita Amfilohija koji je izašao sam pred gnevnu masu da brani beogradsku džamiju... Pazi - izašao je pred razjarene ljude da brani DŽAMIJU. A ti tvrdiš da taj čovek inspiriše progon Hrišćana... Pa to nema nikakvog smisla..."

A zasto je branio dzamiju,zasto nije tako Branio svoje crkve koje su letjele u zrak bas od onih iz dzamija, sta ima tama sa vidjelom ili on priznaje da je islam u skladu sa Evandjeljem, koliko je popaljenih crkava koje je trebao braniti jer je on pastir Pravoslavlja pa sto nije branio te crkve nego brani dzamiju....
Da se razumemo ne podrzavam nasilje nad bilo kim niti za bilo koga ,jer to jednostavno nije u skladu sa Bozjom Rjeci,ali cinjenica je da ljudi koji su ucestvovali u ratu bilo katolici bilo pravoslavni nisu nazvani ubicama kako im pripada nego braniteljima pravoslavlja ili u suprotnom svete crkve katolicke,da ne bih sad po naciji razvrstavao, zasto pravoslavni narod ucestvuje u ratu kad je to protivno ucenju Evandjelja,molim te da mi objasnis kako je moguce da vjernici Pravoslavne crkve vode rat sa muslimanima ciju dzamiju brani Amfilohije....

ILIJA
senior
senior

Broj postova : 696
Registration date : 26.06.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by ziger on čet srp 05 2007, 14:44

Ja se osobno ne slažem sa učenjem PC, ali poštujem Zvonka i sve druge pravoslavce.
Nemam niš protiv itkoga.
Zato neću ovdje komentirati, jer kao što Noemi i Zvonko naš kaže:L moramo nastojati oko mira i ljubavi.
Volim vas sve u Kristu.
Brat Ziger

ziger
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 345
Registration date : 10.01.2007

Korisnički profil http://istina.editboard.com

[Vrh] Go down

Postaj by Izrail on čet srp 05 2007, 14:58

Kad smo kod pravoslavlja čitajte ovo:
Zaplovio jedinstveni pravoslavni brod-crkva

Izrail
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 2080
Registration date : 14.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by DraganZ on pon srp 09 2007, 10:12

o.Serafim Rouz, pravoslavni amerikanac:

OTAC SERAFIM ROUZ

Otac Serafim Rouz je prvi pokrsteni Amerikanac koji je istinski primio pravoslavlje i kao pisac i molitvenik procuo se sirom pravoslavnih zemalja, narocito u Rusiji. On je svojim propovedima i bogoslovskim radovima, u toku svog kratkotrajnog zivota od 48 godina, neumorno dokazivao istinitost ucenja pravoslavne vere i pogresnog modernog duha i svih poroka koje nase vreme donosi. On je prvi americki pravoslavni svestenik koji je povezan s patristickom tradicijom Crkve. Sveti Oci Crkve i isposnici, narocito monaske zajednice u Rusiji Valaama i Optine, imali su presudnog znacaja na duhovno formiranje mladog Evgenija (Judzina, engl.). Generacija mladog narastaja u Sjedinjenim Drzavama Amerike, kaze Judzin, duhovno je mrtva, bez kompasa je. "Hristos je jedini izlaz iz ovoga sveta", cesto bi govorio i pisao otac Serafim.
Otac Serafim Rouz je rodjen 1934. godine u San Diegu, u jednoj metodistickoj porodici...

koga interesuje nastavak: http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/rouz.html

Zadnja promjena: ; uto srp 10 2007, 12:50; ukupno mijenjano 1 put.

DraganZ
početnik
početnik

Broj postova : 73
Registration date : 07.07.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon srp 09 2007, 10:40

Moderno doba je po mnogo cemu satansko i blisko Antihristu, govorio je i pisao otac Serafim Rouz. Upozoravao je pravoslavne hriscane da ustraju u pravoslavnom, izvornom hriscanskom ispovedanju vere. Njegova djela, i obimna knjiga "Ne od ovoga sveta" (1000 stranica), prevode se na ruski. On je bio neobican i hrabar Hristov vojnik u moru materijalizma, cija se dusa sada raduje na nebesima. On je i putokaz mladim Amerikancima koji hoce i traze istinu.
Što ovo konkretno znači za brata Serafima Rouza da je moderno doba po mnogo cemu satansko i blisko Antihristu..Što se podrazumijeva pod izvornim pravoslavljem
i ustrajanjem u njemu?Da li to upućuje na reforme odnosa prema pravoslavlju ili reformu pravoslavlja - prema izvornom..
Ustrajati u izvornom značilo bi oduprijeti se antihristovskom i satanskom - kako je to definirano?
Onda se setio onog francuskog profesora koji mu je ukazao na to da je Pravoslavlje najblize izvoru hriscanske tradicije
Po cemu je pravoslavlje najblize izvoru kršćanske tradicije?
Izvor -Krist?
Kršćanska tradicija?Jedna ili više?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by DraganZ on uto srp 10 2007, 13:36

gornja isposnica manastira Studenica, jugo-zapadna Srbija.

DraganZ
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto srp 10 2007, 15:42

DraganZ je napisao/la:gornja isposnica manastira Studenica, jugo-zapadna Srbija.

DraganeZ,sto za pravoslavlje zanci isposnica,tko i kad moze tamo doci?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by DraganZ on uto srp 10 2007, 17:17

@Dina

Pa evo otprilike ovako, oduvek se u istocno pravoslavnom hriscanstvu negovalo monastvo i asketizam, od najranijih vremena, narocito po uzoru na egipatske i kapadokijske(Kapadokija, predeo danasnje Turske). A, ko su monasi... evo ovde ima nesto vise o ovoj temi:

Monasi su ljudi koji se odricu svega prolaznoga radi Hrista i Carstva nebeskoga i trude se da budu verni Hristu do smrti. Prvi devstvenici i zaštitnici devstvenika bili su sv. Jovan Krstitelj, Presveta Deva Marija, sv. Evangelist Jovan i Apostol Pavle. Devstvenika je bilo uvek u Crkvi. Oni su davali i daju zavet poslušnosti, devstvenosti i siromaštva. Veliki broj devstvenika i devstvenica (monaha i monahinja, kaludera i kaluderica), pojavio se u IV veku, prvo na Istoku, a onda po svima krajevima do kojih je bilo doprlo Hrišcanstvo. Cuveni su bili monaški centri u Egipatskoj pustinji, u Palestini, na Sinaju, u južnoj Italiji, Galiji (današnja Francuska). Iz tih centara su se oni širili na Istoku do Indije, na Zapadu do Britanskih ostrva, na severu do Ledenog mora. Iz njih su izašli veliki Ucitelji i Prosvetitelji crkve: Prepodobni Antonije i Pahomije Veliki, sv. Frumentije prosvetitelj Etiopije, sv. Nina prosvetiteljka Gruzije, sv. Alban prosvetitelj Britanije, sv. Martin Turonski zaštitnik Francuske, sv. Kirilo i Metodije prosvetitelji Slovena i mnogi drugi.[/size]

A sto se tice drugog dela pitanja ko i kada moze tamo doci; pa sto se tice turistickog obilaska slobodno je i otvoreno za sve posetioce( i ja sam bio jednom sa suprugom tamo) a sto se tice boravka i zivota u isposnici, tamo mogu da se usame i odu iz manastira samo vec iskusniji monasi a i oni sa blagoslovom crkvenih staresina i pod povremenim nadzorom igumana(iguman "abot" je staresina jednog manastira, mislim da ga rimokatolici zovu "gvardijan samostana"). Ukratko.

DraganZ
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by dominik on uto srp 10 2007, 17:20

koji je smisao "monastva i asketizma"?

gdje se to u Bibliji to podupire i ohrabruje?

dominik
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 871
Registration date : 08.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by DraganZ on sri srp 11 2007, 19:37

MONAŠTVO
Ljudi sadašnjega vremena ne razumeju, ne cene, i vise od tog, osuđuju monaštvo. Ono je mržnja prema životu; ono je mržnja prema čovekovoj prirodi, prema prirodnoj čovekovoj radosti, i zato protivreči Jevanđelju, tj. Blagoj i radosnoj vesti, objavljenoj svetu hrišćanstvom, evo šta se sluša sad i to ne retko. I mnoga druga osporavanja čujemo protiv monaštva, to je u naše vreme najviše rasprostranjeno. Ta osporavanja se najviše rasprostranjuju obrazovanim ljudima, ali proniknuvši u novine, listove , brošure, uznemiravaju i mnoge proste u veri...
[/size]

nastavak: http://eparhija-gornjokarlovacka.hr/Novosti-00067-L.htm

DraganZ
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri srp 11 2007, 20:25

Buduci da kako ti kazes,je mrznja prema zivotu,a samoubojstvo grijeh,nije li to isposnistvo,lagano samoubojstvo,oprosti nadam se da te svojim pitanjem nisam povrijedila,i kako je vec pitao Dominik,gdje je biblijska potpora za takav nacin zivota.?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by DraganZ on sri srp 11 2007, 21:15

Ne, nismo se razumeli.
Ne kazem ja da je "monastvo mrznja prema zivotu" nego, to pise na pocetku ovog teksta koji sam preporucio da se procita o ovoj temi, koji pocinje sa najcesce postavljanim pitanjima o monastvu. Mozda sam trebao da ga obelezim kao citat iz teksta, kao na primer ovo dole:

"Istorija monastva datira jos iz cetvrtog vijeka. Ako bi se govorilo o nagovjestaju, onda daleko ranije, jos iz vremena prije Hrista. U Knjizi o carevima govori se da je Jeftaj, kada je pobijedio Amonejce, obecao da ce sto god mu prvo izadje u susret, zrtvovati Bogu. "Ako mi das sinove Amonove u ruke. Sto god izidje na vrata iz kuce moje na susret meni, kad se vratim zdrav od sinova Amonovijeh, bice Gospodnje, i prinijecu na zrtvu paljenicu" (Knjiga o sudijama gl. 11). Saznavsi za pobjedu svoga oca, njegova kcerka je potrcala u susret ocu. Ispunjenje zavjeta je Jeftaj izvrsio, tako sto je svoju kcerku posvetio Bogu, da sluzi u hramu Sionskom do kraja zivota. Primjer proroka Ilije je primjer monaski. Kasnije, monaskim zivotom zivjelu su Sv. Jovan Krstitelj i sam Gospod Isus Hristos.

Novozavjetno monastvo je pocelo u Egiptu u cetvrom vijeku. Zacetnici ili oci monastva su Prepodobni Pavle Tivejski, Sv. Antonije Veliki a Ava Amun u Nitrijskoj pustinji. Iz Epipta se monastvo brzo prosirilo u Palestinu, Siriju, Mesopotamiju, Malu Aziju i dalje u Italiju.
Glavni moto monastva je ljubav, prema Bogu vise nego prema icemu drugom. "Ko se ne odrece sebe... Ko voli sebe, oca, majku, brata, sestru, vecma nego mene nije mene dostojan", i "ko ne uzme krst svoj i podje za Hristom..." (Sravni Mat. 10, 37 - 38).
Psalmopjevac David pjeva: "Veliki mir imaju oni koji ljube Zakon Boziji i u njih nema spoticanja"(Ps. 119, 165).
Monastvo je odricanje od svijeta. To nije mrznja svijeta vec svijeca koja sama sagorijeva da time pokaze put i primjer drugima. Zato je monastvo zrtva za svijet. Monastvo je avangarda Crkve Hristove. Ono je vojska koja ceka Cara nebeskoga, ne dajuci bezbozju da prodre u svijet i Crkvu narocito, kao sto vojnik ne da neprijatelju da dodje i pogubi kralja a narod pokori."

DraganZ
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri srp 11 2007, 21:59

Dok su se na istoku monasi najviše bavili meditacijom , na zapadu su pored molitve naglašavali potrebu rada - Ora et labora..Jedna od glavnih obilježja srednjevjekovnog monaštva je povezanost s papom te su pomogli papama da učvrste vlast, pomagali su ih u borbi protiv kraljeva.U manastiru Klini bio je odgajan Hildebrant koji je sanjao o svjetskoj dominaciji crkve te je kao papa Grgur VII nastojao to i provesti.Taj je manasrir postao druga središnjica katolicizma, odmah poslije Rima.Samostan Klina je imao veliki utjecaj, avangardni utjecaj na razvoj moći crkve.Cisterici koji su proizišli od Benediktinskog reda bili su vrlo aktivni u krstaškim ratovima protiv albinžana..tj katara..Monaštvu srednjega vijeka dali su veliki impuls franjevci i dominikanci..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by DraganZ on sri srp 11 2007, 23:01

Naravno, i prvi poziv od Boga Martinu Luteru je bio da bude avgustinski monah u Erfurtu 1505god. Sve dok dok nije svojevoljno napustio monaske zavete i izisao iz manastira; razloge manje vise svi znamo.

DraganZ
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 23:12

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 3 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next