Pravoslavlje

Stranica 2 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Pravoslavlje

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 19:00

dragomir je napisao/la:Evo da se ukljucim malo u ovu temu, ...
Bojim se da imaš veoma pogrešnu sliku o Pravoslavlju, ne bi da ulazim u polemiku na ovoj temi pošto ima za cilj da bude samo informativna.

Svako dobro želim

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by moki72 on sri svi 16 2007, 19:15

Zvonko ja lično nemam ništa protiv pravoslavlja ali mi smeta delovanje recimo konkretno u Pančevu Svetosavaca koji su neznam ni ja neki ostatak od pravoslavaca kako sebe nazivaju veoma su ekstremni jeli ti to poznato ?

moki72
početnik
početnik

Broj postova : 99
Registration date : 14.05.2007

Korisnički profil http://spasenje.heavenforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 19:19

Justin je napisao/la:Zanima me konkretno i detaljno (ali jezgrovito i sažeto) pravoslavno gledište o suboti i nedjelji.

Hvala.
Pozdrav Justine!

Dosta sam toga napisao na onoj temi o ranohrišćanskim spisima, ali pošto je tamo bojno polje pa malo ko pročita šta drugi pišu evo da ponovim ukratko.

Subota je za Pravoslavne "sedmi dan" - uspomena na Stvaranje i počinak Božiji u knjizi Postanja. Svetkuje se kao sedmični praznik i smatra svečanim danom, pa se zato subotom nikada ne posti i bogoslužbeno se obeležava.

Nedelja je takođe sedmični praznik - uspomena na Hristovo Vaskrsenje, takođe se obeležava svečanim bogosluženjem.

Za nas ova dva praznika predstavljaju skladnu celinu i imaju svoju simboliku. Subota simboliše počinak Postanja koji je Adam izgubio, a nedelja obnovljeni počinak u koji nas je uveo Hristos svojim Vaskrsenjem. Na taj način nas podsećaju na čitavu Biblijsku istoriju - savršeni svet koji je Gospod stvorio i čovek padom u greh odvojio od Boga, a zatim dolazak Spasitelja koji je čoveka izbavio greha i smrti.

Svako dobro želim

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 19:20

moki72 je napisao/la:Zvonko ja lično nemam ništa protiv pravoslavlja ali mi smeta delovanje recimo konkretno u Pančevu Svetosavaca koji su neznam ni ja neki ostatak od pravoslavaca kako sebe nazivaju veoma su ekstremni jeli ti to poznato ?
Da, postoje neke grupe koje su ekstremne i koje su od Pravoslavne Crkve osuđene. Oni sebe nazivaju "pravoslavnima", ali to nisu. Slično kao ona adventistička ekstremna grupa iz Sivca.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sri svi 16 2007, 20:07

Bojim se da imaš veoma pogrešnu sliku o Pravoslavlju, ne bi da ulazim u polemiku na ovoj temi pošto ima za cilj da bude samo informativna.

Pa, to je moje iskustvo, samo sam ga informativno preneo. Mislim, ne da mislim nego sam ubedjen da to tako dozivljavaju svi protestantski vernici u Srbiji.

Mislim jedno je teologija a nesto sasvim drugo praksa. Od problema sa registracijom, malih verskih zajednica, preko napada na molitvene domove, pentakostalaca na cije su skupove bacane bonbe, preko lomljenja prozora na adventistickom molitvenom domu u Novom Sadu.

To su cinjenice i gotovo svi vernici protestanti su sigurni da iza te kanpanje mrznje usmerena na njih stoji sam vrh SPC.

Dobro naravno iz komunikacije sa tobom vidim da si ti drugaciji i jako mi je drago zbog toga. Upravu si ne treba generalizovati stvari ali ovo je nesto sto jako pece sve vernike koji nisu pravoslavci pa sam izneo te stvari.

Naravno i ja tebi zelim svako dobro, jer si iskren covek, neka
te
Bog blagoslovi!

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 20:15

dragomir je napisao/la:To su cinjenice i gotovo svi vernici protestanti su sigurni da iza te kanpanje mrznje usmerena na njih stoji sam vrh SPC.
...
Naravno i ja tebi zelim svako dobro, jer si iskren covek, neka
te
Bog blagoslovi!
Sve najbolje i tebi, ali ako za ovo što si napisao nemaš dokaze mogao bi da te izvedem na sud gde je kazna za klevetu od 3 meseca do 3 godine zatvora + novčana nadoknada.

Naravno, ja to neću uraditi jer mi se više isplati "plata na nebesima" iz Mateja 5, ali mislim da zaista nema smisla. Misliš da bi neki (pravoslavni ili bilo koji drugi) Hrišćanin išao da "baca bombe" na nečije bogosluženje!? Pa to je van svake pameti... Verovatno takve nebuloze šire loši propovednici koji ne mogu drugačije da zadrže pažnju svojih vernika, nego da izmisle "državnog neprijatelja br. 1". Zamislite vi "sam vrh SPC", tj. patrijarha Pavla za koga i neprijatelji kažu da je Božiji sluga kako baca bombe na nekoga...

Hajde pamet u glavu i svako dobro

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on sri svi 16 2007, 20:40

Zvonko M. je napisao/la:
Justin je napisao/la:Zanima me konkretno i detaljno (ali jezgrovito i sažeto) pravoslavno gledište o suboti i nedjelji.

Hvala.
Pozdrav Justine!

Dosta sam toga napisao na onoj temi o ranohrišćanskim spisima, ali pošto je tamo bojno polje pa malo ko pročita šta drugi pišu evo da ponovim ukratko.

Subota je za Pravoslavne "sedmi dan" - uspomena na Stvaranje i počinak Božiji u knjizi Postanja. Svetkuje se kao sedmični praznik i smatra svečanim danom, pa se zato subotom nikada ne posti i bogoslužbeno se obeležava.

Nedelja je takođe sedmični praznik - uspomena na Hristovo Vaskrsenje, takođe se obeležava svečanim bogosluženjem.

Za nas ova dva praznika predstavljaju skladnu celinu i imaju svoju simboliku. Subota simboliše počinak Postanja koji je Adam izgubio, a nedelja obnovljeni počinak u koji nas je uveo Hristos svojim Vaskrsenjem. Na taj način nas podsećaju na čitavu Biblijsku istoriju - savršeni svet koji je Gospod stvorio i čovek padom u greh odvojio od Boga, a zatim dolazak Spasitelja koji je čoveka izbavio greha i smrti.

Svako dobro želim

Hvala ti za odgovor, brate.

Inače, smatram da vi Pravoslavci imate puno uravnoteženiji odnos prema ranokršćanskim spisima koji govore o suboti/nedjelji, nego Katolici.

Vi shvaćate da su u tim spisima subota i nedjelja dva posebna dana s posebnom simbolikom, te da rani kršćani nisu prebacili vrijednost subote na nedjelju. To mi se sviđa.

Međutim, čini mi se da nemate dobre dokaze o tome, da su kršćani u prvom stoljeću prestali s radom u subotu, odnosno da su promijenili svoj odnos prema 4. zapovijedi Dekaloga.

Ali o tome možemo pod topicom "ranokršćanski spisi".

Svako dobro. sunny

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by moki72 on sri svi 16 2007, 20:56

ja sam tebi brate Zvonko pisao a nisi mi odgovorio o svom mišljenju o SVETOSAVCIMA koji su izdvojena grupa u pravoslavnoj crkvi i mislim da odatle dolaze ,, bombe " na Bogoslu\enja ali ok !!!

moki72
početnik
početnik

Broj postova : 99
Registration date : 14.05.2007

Korisnički profil http://spasenje.heavenforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sri svi 16 2007, 20:56

Sve najbolje i tebi, ali ako za ovo što si napisao nemaš dokaze mogao bi da te izvedem na sud gde je kazna za klevetu od 3 meseca do 3 godine zatvora + novčana nadoknada

Ne brini navikao sam, na ovakve stavove, i nije mi prvi put. Nemam dokaze, slusaj molim te izgleda da ne znam gde zivim.
Pa dokaz su ljudi koji slusaju vase teologe, ljudi koji su se naslusali prici o sektama kao drzavnom zlu broj jedan, ne to velikodostojnici nikada nisu govorili, je li tako, uvazeni episkopi nikada nisi klevetali male verske zajednice, oni poput Irineja, Anfilohija, nikada to nisu cinili, nikada nije bilo govoreno recnikom grozne mrznje protiv ljudi koji drugacije veruju.

Da onda ja zivim negde u nekom nestvarnom svetu. Nikada nisu pravoslavni velikodostojnici vodili kanpanju protiv verskih sloboda, nikada zaista treba imati petlju pa tvrditi ovako nesto,

I uz svu toleranciju ipak na kraju ovakva recenica sa kojom si poceo predstavlja jedini argument. No ti imas smelosti i za dalje,

Misliš da bi neki (pravoslavni ili bilo koji drugi) Hrišćanin išao da "baca bombe" na nečije bogosluženje!? Pa to je van svake pameti

Ne mislim ja znam, ja znam da moj prijatelj metodista skoro svake nedelje menja prozor na svojoj zgradi, jer mu je redovno razbijen, znam da ljudi dodju iz pravoslavne crkve, cesto pripiti da to radi. Znam da policija ne reaguje na tako nesto, znam da svestenici za tu zajednicu govore jako lose stvari, ja to znam, prijatelju ne mislim.

Sada mozda ti mislis da negde u nekim manastirima postoje neki drugi pravoslavci od ovih ulicara, ali oni dolaze sa blagoslovom svojih svestenika, ja za druge ne znam kada vidim ove ne zelim druge ni upoznavati, Isus je rekao po rodovim njihovim poznace te ih. Samo to.

Dalje,

Verovatno takve nebuloze šire loši propovednici koji ne mogu drugačije da zadrže pažnju svojih vernika, nego da izmisle "državnog neprijatelja br. 1". Zamislite vi "sam vrh SPC", tj. patrijarha Pavla za koga i neprijatelji kažu da je Božiji sluga kako baca bombe na nekoga...

I tu gresis, propovednici mnogi su toliko preplaseni za svoju sluzbu i materijalni status da prosto preklinju vrh SPC da ih primi u ekumenu.

O Patrijarhu Pavlu, znas covek je na zalasku ali su njegovu iskrenost koristili i koriste, za svakakve necasne radnje pojedini vlasti zeljni velikodostojnici.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 20:57

moki72 je napisao/la:ja sam tebi brate Zvonko pisao a nisi mi odgovorio o svom mišljenju o SVETOSAVCIMA koji su izdvojena grupa u pravoslavnoj crkvi i mislim da odatle dolaze ,, bombe " na Bogosluenja ali ok !!!
Jesam brate, odgovorio sam već pre nekog vremena:
Da, postoje neke grupe koje su ekstremne i koje su od Pravoslavne Crkve osuđene. Oni sebe nazivaju "pravoslavnima", ali to nisu. Slično kao ona adventistička ekstremna grupa iz Sivca.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 21:02

Justin je napisao/la:Međutim, čini mi se da nemate dobre dokaze o tome, da su kršćani u prvom stoljeću prestali s radom u subotu, odnosno da su promijenili svoj odnos prema 4. zapovijedi Dekaloga.

Ali o tome možemo pod topicom "ranokršćanski spisi".

Svako dobro. sunny
Ah brate, "dokaz" je jako subjektivna stvar. Ja znam za ljude koji su "dokaze" imali godinama pred očima, ali dok Gospod nije otvorio duhovni vid nisu ih ni primećivali...

Budi nam zdravo

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 21:05

Dragomire, evo kako izgleda pravo progonstvo - čisto da znaš razliku između onoga kada pijani navijači Crvene Zvezde nekome razbiju prozor i stradanja za veru:

http://www.kosovo.net/default2.html

http://www.youtube.com/watch?v=fkgHkxIfgBc

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sri svi 16 2007, 21:14

Dobro cak i da je tacno da pijani navijaci zvezda to rade, a nije, niti je moguce u ovako malom gradu, ostaje pitanje ko ih inspirise, ko ih nadahnjuje da to rade.

Zasto su usmereni prema verskim objektima, zasto su oni njihova meta. Ti mladi ljudi su negde culi, neko im je rekao neko im je propovedao na tu temu, neko ih je ubedio da su sekte zlo, i zato su one njihova meta.

Ja pitam ko? I pitam zasto?
Da li ti porices da su telozi kao Irinej, Anfilohije, cast izuzecima kao Radovanu Bigovicu, ali vecina sinoda je stala iza te deceniske propagande, ali ja tebe ne osudjujem samo ovde iznosim cinjenice, ti si naravno protiv toga i ja postujem tvoj stav.

Postavljam samo jednostavno pitanje tebi da li se ti slazes sa svim tim kfalifikacijama o nama vernicima drugih zajednica, tipa placenici, izdajnici, narkomani... Jednostavno pitanje ti tu klimu u naciji ne mozes promeniti ali ti postavljam pitanje da li se slazes sa tim ili ne?

Sada o Kosovu, istina srpski, romski, i ostali nealbanski narodi su ovgo trenutka izlozeni genocidu, brutalnom genocidu pod sponzorstvom Amerike, to je cinjenica.

Cinjenica je da su pre toga Alabanci bili zrtve, pre toga je bila Srebrenica, Sarajevo, Vukovar, a pre toga je bio Blajburg, a pre njega Jasenovac.

Istorija ovog tla je istorija mrznje, i ni jedna od tradicionalinh crkava u vreme tih progonstava bilo kada u istoriji nije bila na visini zadatka, sve one su pre saucesnicu u strasnim zlocinima nego propovednici mira.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 21:17

[quote="Zvonko M."]
dragomir je napisao/la:
..

Zvonko,ovakvom se retorikom, mi krscani ipak nebi trebali sluziti,kad se obracamo bratu u ljubavi.lol! lol!

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sri svi 16 2007, 21:18

Zvonko M. je napisao/la:
moki72 je napisao/la:Zvonko ja lično nemam ništa protiv pravoslavlja ali mi smeta delovanje recimo konkretno u Pančevu Svetosavaca koji su neznam ni ja neki ostatak od pravoslavaca kako sebe nazivaju veoma su ekstremni jeli ti to poznato ?

E svaka cast sto nadje poredjenje. Smile Pa oni iz sivca nikom ne razbijaju prozore, koliko ja znam, niti podmecu pozar u crkvama, i slicno.

Nego, stvarno me zanima sto mislis o zilotima??

A ovo sto je dragomir kazao potpisujem u potpunosti:

Uz sve to, njihova netolerancija prema svim drugim verskim zajednicama je ekstremna i na granici pozivanja na linc. I mnoge protestantske zajednice vec i jesu meta, meta ljudi koji sam slede svoje teologe koji u njih ulivaju mrznju prema svemu sto nije njihova otacka tradicija.

Licno mislim da je to sramota za naciju,no sto je tu je.

Pozdrav.

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sri svi 16 2007, 21:19

[quote="Dina"]
<BLOCKQUOTE>

<BLOCKQUOTE>
Zvonko M. je napisao/la:
dragomir je napisao/la:
..

Zvonko,ovakvom se retorikom, mi krscani ipak nebi trebali sluziti,kad se obracamo bratu u ljubavi.lol! lol! </BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

eto, ne zelim da me iko razume, niti zelim bas da svuda budem mirodjija, ali smatram da zvonko nista lose nije mislio ovim citatom, zvonko brate ispravi me? Ajde de, ljudi smo, sevne ponekad varnica, no jos uvek smo svi sa zakopanim sekirama...Smile

Prijatno svima.

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 21:27

Dina je napisao/la:Zvonko,ovakvom se retorikom, mi krscani ipak nebi trebali sluziti,kad se obracamo bratu u ljubavi.
O kakvoj "ljubavi" ti sestro govoriš kada neko iznosi ovakve neistine o braći Hrišćanima?

Kao što je No Nick primetio, nisam mislio ništa ružno time, već sam želeo da brata upozorim na zapovest Pisma - "ne svedoči lažno". Za njegovo dobro.

No Nick, ziloti su fanatici koji nisu Pravoslavni, iako oni sebe tako nazivaju.

A verovatno su Pravoslavni sami sebi zapalili sabornu crkvu u Nišu...

Pre će biti braćo da su našu crkvu zapalili isti oni koji su vama polupali prozore. Ali ako se vama više sviđa da optužite braću Hrišćane, a ne one koji zaista pale crkve onda ja mogu samo da se molim da vam Hristos oprosti na tome. Ja vam praštam, mada ste me ražalostili puno. Uostalom, nije prvi put. Navikli smo.

Svako dobro

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sri svi 16 2007, 21:27

Uredu je dina, skroz, i ja nekad budem ostar u polemici pa tako to pravo prepustam i drugima. Ovo i ne shvatam kao pretnju, a i da jeste naviakao sam.

Svako dobro i tebi zvonko, ocito puno znas o advetnizmu ali licno mislim da ti je tamo bilo bolje nego ovde gde si, no shvatam ovo je lakse, niko te ne odbacuje i ne prezire, lako je biti junak medju vecinom, i ko ono od vasih velikana rece,

Cojstvo je braniti drugog od sebe? Jos aktuelno?

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Euro on sri svi 16 2007, 21:29

Ljudi moji dragi,

Hajde se vi krenite razjašnjavati u Chat Room. Ova se tema zove Pravoslavlje.

pozdrav

Euro

Euro
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 863
Registration date : 31.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 21:32

dragomir je napisao/la:Uredu je dina, skroz, i ja nekad budem ostar u polemici pa tako to pravo prepustam i drugima. Ovo i ne shvatam kao pretnju, a i da jeste naviakao sam.

Svako dobro i tebi zvonko, ocito puno znas o advetnizmu ali licno mislim da ti je tamo bilo bolje nego ovde gde si, no shvatam ovo je lakse, niko te ne odbacuje i ne prezire, lako je biti junak medju vecinom, i ko ono od vasih velikana rece,

Cojstvo je braniti drugog od sebe? Jos aktuelno?
Ti brate ne znaš koga sam ja branio i od koga, niti po koju cenu. I ne znaš gde mi je bolje, niti šta sam sve doživeo zbog svoje vere (pravoslavne). Ali ovo zaista nije mesto za ovakav "razgovor" ili šta je već...

Budi mi zdravo

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sri svi 16 2007, 21:43

Dobro ja tebe nisam licno prozvao to sam i naglasio, no mozemo stvari i ovako posmatrati ako zelis, to cini manjina koja kalja ime pravoslavne vere i to i nisu pravi vernici, tada mozemo razgovarati o onom sto ti mislis da je sustina pravoslavlja,

Ovo sto sam naglasio naglasio sam zato sto verujem da se tako kao ja oseca vecina vernika protestantskih zajednica i prosto sam izneo neke stavove za koje mislim da tiste vecinu tih ljudi,

Nikada nista o tebi licno, na ovoj temi, svako postovanje prema tebi, i naravno

Boziji blagoslov!

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sri svi 16 2007, 21:45

zvonko, pa zasto mislis da su ziloti fanatici??

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 22:19

dragomir je napisao/la:Dobro ja tebe nisam licno prozvao to sam i naglasio, no mozemo stvari i ovako posmatrati ako zelis, to cini manjina koja kalja ime pravoslavne vere i to i nisu pravi vernici, tada mozemo razgovarati o onom sto ti mislis da je sustina pravoslavlja,

Ovo sto sam naglasio naglasio sam zato sto verujem da se tako kao ja oseca vecina vernika protestantskih zajednica i prosto sam izneo neke stavove za koje mislim da tiste vecinu tih ljudi,

Nikada nista o tebi licno, na ovoj temi, svako postovanje prema tebi, i naravno

Boziji blagoslov!
Ok, ali si prozvao "vrh pravoslavne Crkve", što je za neme gore nego da si me prozvao lično. Pomenuo si po imenu, na primer, mitropolita Amfilohija koji je izašao sam pred gnevnu masu da brani beogradsku džamiju... Pazi - izašao je pred razjarene ljude da brani DŽAMIJU. A ti tvrdiš da taj čovek inspiriše progon Hrišćana... Pa to nema nikakvog smisla...

Nego, hajde da se mi sada hrišćanski smirimo i pomirimo.

Praštaj i pomeni u molitvama

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri svi 16 2007, 22:20

No Nick je napisao/la:zvonko, pa zasto mislis da su ziloti fanatici??
Po plodovima poznaćete ih.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on čet svi 17 2007, 15:35

k, ali si prozvao "vrh pravoslavne Crkve", što
je za neme gore nego da si me prozvao lično. Pomenuo si po imenu, na
primer, mitropolita Amfilohija koji je izašao sam pred gnevnu masu da brani beogradsku džamiju...
Pazi - izašao je pred razjarene ljude da brani DŽAMIJU. A ti tvrdiš da
taj čovek inspiriše progon Hrišćana... Pa to nema nikakvog smisla...

Nego, hajde da se mi sada hrišćanski smirimo i pomirimo.

Cuj, prijatelju, to isto je ucinio i ovaj musliman u Pazaru, kako se bese zove, licno sam od pazaraca cuo-covek je izasao i kazao je ljudima da ne napadaju crkvu i srpske svetinje. Prijatno sam se iznenadio. A sto se Amfilohija tice, da ne kazem nista ni pozitivno ni negativno, nego nesto sto me je opet iznenadilo: odneo je svojevremeno Sveto Pismo sada upokojenom Slobadnu Milosevicu, dok je ovaj jos bio u CZ, ili gde li su ga drzali kod nas.

Po plodovima poznaćete ih.

Pa po kojim to plodovima?? Sto oni rade?? Ili sto ne rade??

Pozdrav.

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 21:38

Sponsored content

[Vrh] Go down