Status žene u crkvi, obitelji, društvu

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Status žene u crkvi, obitelji, društvu

Postaj by Svjetlos on pet pro 08 2006, 14:45

Vrlo dobra tema. Kako vi gledate na položaj žene u društvu?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Re: Status žene u crkvi, obitelji, društvu

Postaj by Gost on pet pro 08 2006, 15:36

Htjeli ili ne u crkvama su zene u vecini,u protestanskim crkvama zene su aktivnije i sacinjavaju osovinu-misionskih grupa,pa i oko kriza su se zene vise okupljale,upravljaju muskarci,ali zene imaju veliku ulogu u radu u crkvama.I u katolickoj crkvi su zene u vecini,ali imaju jos manju moc odlucivanjima nego u protestanskim crkvama.Ovaj polozaj nije u skladu sa Efezanima poslanica 4,5 poglavlje Iako ih je Bog ravnopravno stvorio sa muskarcem.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet pro 08 2006, 20:05

Razocarana sam,da drustvo u kome zivim,zeni daje manju placu za isto radno mjesto sa muskarcem.Zena je ipak bice drugog reda,nerazumijem zasto?Zena dobije vrlo brzo otkaz,jer je uvijek potencialni bolesnik,ili zbog djece ili sebe,ili problema u braku.Nedavno je jedna novinarka dobila otkaz na TV -jer je napisala knjigu ,da feminizam vise steti zeni,jer ju forsira u dokazivanju,i umjesto
da zeni bude bolje,biva joj gore.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet pro 08 2006, 20:13

U obitelji,mozda tu ima jos najvise prava,zapravo ovisi o tome,na kakve je tipove ljudi naisla.Zena udajom, mjenja sebe totalno-pocinje zivjeti za svog muza,djecu,posao,zvuci patrijahalno,ali mnoge ankete su to pokazale da je tocno.To nije samo sa zenom gradjankom,to isto se desava i prominenciji.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pet pro 08 2006, 22:47

mene boli kad vidim kako su žene diskriminirane, pogotovo u crkvi. Dijelim mišljenje s tobom.
A svima onima koji ženu gledaju kao bića drugog razreda bih potcrtala debelim, crvenim linijima da čitaju Bibliju.
Osim toga, pogledaj koliko su žene kroz povijest pretrpile?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet pro 08 2006, 22:53

Ali ti moram reci nesto sam novoga saznala,da je nasa priroda mazohisticka,pa eto nam Bozje zastite to lakse podnosimo,ali se nesmijemo dati,Bog nas je stvorio ravnopravne.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pet pro 08 2006, 23:00

Žena je stvorena iz muškog rebra...
Ne iz stopala po kojem se hoda...
Ne iz glave da bude nadmoćna...
Nego iz muškog rebra da bude...jednaka
Ispod ruke da bude zaštićena
i sa strane srca, da bude ljubljena

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pet pro 08 2006, 23:02

Dino, vidi kako nas je Krizostom utješio! victory

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet pro 08 2006, 23:15

Bravo Krizostom, lijepo si to rekao,vidi se da si covjek koji proucava Bibliju, znas vrijednosti pred Bogom.O kad bi se i velikani ove zemljine kugle na tebe ugledali, koliko bi bilo manje suza i boli,i jada, Isus bi bio sretniji .

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pon pro 11 2006, 23:52

Evo s jednog foruma o raspravi statusa kojeg žena ima u crkvi.
-------------------------------------------------------------------
Prva koja je navijestila uskrslog Gospoda bila je ŽENA, tj. ŽENE. Prvima su im anđeli navjestili Istinu. Svim apostolima su prve žene propovijedale riječ o uskrslom Isusu. Apostoli im NISU vjerovali i smatrali su da je to njihova izmišljotima. ( zbog toga ih je Isus ukorio)

Evanđelje po Luci 24 glava.

Prva crkvena zajednica KRŠĆANA bila je osnovana u Jeruzalemu i PRVI kršćanski vođa bio je Jakov, Gospodinov brat.

Evanđelje se širilo dalje po Isusovom nalogu iz: Marko 16:15 i dalje.

" Idite po svem svijetu i propovijedajte evanđelje svakom stvorenju!"
Jakov je bio u centrali u Jeruzalemu. A ostali apostoli su i išli putovati i provijedati i osnivati zajednice širom rimskog carstva. U novozavjetnim zajednicama, i žene su službovale, i kao đakoni i proroci i učestvovale su u stvaranju kršćanskih zajednica.

Povijest i Sveto Pismo je jedno, a predaja od drugog- trećeg stoljeća je drugo.

Reformacija: Luter se pobunio protiv prodaje oprosta. Pobunio se protiv dogmatizma. Povijesničari se slažu da je reformacija trebala ostati u okvirima katoličke crkve i dalje postojati samo jedna crkva kršćana. Dalje možete čitati koga zanima u "Povijesti crkve"

- raskol između Istoka i Zapada:-radi neslaganja oko osobe Duha Svetoga, zatim euharistije , zatim "uznesenje Marijino" koje uopće nije argumentirano Biblijom.

Puno je toga o čemu povijest ima što reći.

Dakle, kao zaključak. I onda i sada, bilo i bit će znalaca i neznalica, tvrdokornih srca i opasnih namjera manipulacije masama u smislu "božje istine". A gazimo povijest i činjenice da bi opravdali neko naše mišljenje koje smo stekli površinski i dogmatično.

Ovo kršćanstvo, koje danas imamo i tumačenje Biblije od koje se ježe oni koji poznaju dodir božji, neće trajati. I, obični "glupavi za ovaj svijet" ljudi prije će otkriti istinu, nego oni koji su napuhani, gordi i koji u ime križa krivo uče one koji žeđaju za Bogom.

Bog se objavio za sve ljude i svima dao istu zapovijed: propovijedajte Radosnu vijest. Jako malo vidim radosnih kršćana, koji su isključivo na žrtvi Isusovoj spašeni, nego se u svrhu zadobivanja raja trpa još štošta.

Žene imaju ista prava kao i muškarci. To što je crkva ustrojena na ovakav način, to je stvar politike ONOGA doba, kada je crkvu mogao sagraditi svaki plemić i bogataš i postavljao biskupe kako mu je politički odgovaralo, a pogotovo zato da imanje ne bi otišlo iz familije.
Prljava crkvenjačka igra.
A kad se netko USUDI reći istinu, odmah postaje HERETIK.

Što se tiče patrijarhata, treba otići daleko u povijest, kad su žene vodile glavnu riječ i vodile brigu o potomstvu, a muževi išli u lov, pa kasnije ratarstvo, pa onda....uzmimo u ruke Arheologiju i povijest sociologije.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto pro 12 2006, 21:05

Uskoro ce zene ostvariti kroz Krista pravo da krste
a ne samo da propovijedaju.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on uto pro 12 2006, 21:13

ako budu imale dovoljno kila i mišića snažnih. bounce
što bi bilo da meni i Dini dođe debeljko od 120 kg da ga krstimo, ajme scratch

Dino, brzo u teretanu idemo kod Jošue, možda nam zatreba we we

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto pro 12 2006, 21:21

Hej u vodi je lakse - eureka, ajd u teretanu, doci ce dina.
Onaj koji krsti dobija snagu od Boga i moze dizati i vece terete - u vodi "otpada" teret grijeha..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto pro 12 2006, 21:55

Noemi,imas prava,ali vidi abrahama utjesio nas je,arhimedovim zakonom,ma Josua se trudi ali linjo sam ti ja bice.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by vanja777 on sri pro 13 2006, 04:58

Krizostom je to prekrasno rekao... sva sam se raznjezila

vanja777
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 39
Registration date : 04.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on čet pro 14 2006, 06:46

Kršćanke su pozvane biti službenice Gospodnje. Isus je rekao tko želi biti prvi neka bude sluga svima. Meni ne treba titula vođe da bih služila.
To što civilno društvo nije pravedno pa za isti posao su žene manje plaćene, ne treba brkati sa crkvom. Muškarci i žene su jednaki ali su im uloge različite. To nema veze s diskriminacijom.

Zadnja promjena: ; pet pro 15 2006, 20:46; ukupno mijenjano 1 put.

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet pro 15 2006, 18:45

Mad Ajd Feba objasni mi,kako mislis da su muskarci i zene i u civilnom i u crkvenom drustvu jednake ili 1:0

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on pet pro 15 2006, 20:59

Dina je napisao/la:Mad Ajd Feba objasni mi,kako mislis da su muskarci i zene i u civilnom i u crkvenom drustvu jednake ili 1:0

Muškarac i žena su jednako vrijedni u Božjim očima ali imaju različite uloge. Nažalost, društvo koje ne poznaje Boga ne cijeni muškarce i žene jednako, pa tako za isti posao žena će biti manje plaćena ili će kod zapošljavanja muškarac imati prednost pred ženom.
No, što se tiče crkve mislim da je vodstvo dano muškarcima (Pavlove upute za starješine). No, to ne mora obeshrabriti žene u služenju Kristu.

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon pro 18 2006, 23:54

A u jednoj svetovnoj zemlji kao sto je Njemacka,u protestanskim crkvama imas izvrsne svecenice,one su svecenice,dusebriznice,urednice casopisa,crkve koje imaju zene za starjesine su naprednije,zivot crkve je na svim podrucjima intezivniji-ja se slazem sa tim.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on uto pro 19 2006, 06:53

Dina je napisao/la:A u jednoj svetovnoj zemlji kao sto je Njemacka,u protestanskim crkvama imas izvrsne svecenice,one su svecenice,dusebriznice,urednice casopisa,crkve koje imaju zene za starjesine su naprednije,zivot crkve je na svim podrucjima intezivniji-ja se slazem sa tim.

Dina, koje je tvoje tumačenje stihova: 1. Timoteju 2:11,12; 3:1-7; Titu 1:5-9?

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto pro 19 2006, 07:48

Zurim na posao,ali ti moram resi.Sto raditi kad su muski zatajili i crkve su nam takve kakve jesu,samo su pobrkali poredak poslusnosti.Daklem i mi zene se nespasavamo samo radjanjem.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Izrail on sri sij 03 2007, 01:16

Noemi je napisao/la:Vrlo dobra tema. Kako vi gledate na položaj žene u društvu?

Pa uglavnom samo gledam.
lol!
Mislim da su ravnopravne u društvu zar ne?jocolor

Izrail
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 2080
Registration date : 14.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri sij 03 2007, 14:31

Kaj se cudis Izrail,kaj zene delaju,ali odgovorit cu ja Febi samo nestignem,ajd vidim da si gledalac,probaj mi malo pomoci Izrailcicu.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by dominik on sri sij 03 2007, 14:49

Zenama se ne smije dopustiti da budu pastorice, starjesine i vodje. Jer je muskarac glava zeni, a ne obratno. Takav je poredak stvari i u to sam se vise puta uvjerio u zivotu da je tako bolje.

Zene imaju mnoge kvalitete i sluzbe, ali nije im dano da budu vodje muskarcima. Pogotovo ne u duhovnom smislu. Kao sefice na poslu, hajde, moze ali u crkvi tome ne smije biti mjesta.

dominik
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 871
Registration date : 08.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on sri sij 03 2007, 14:53

Feba je napisao/la:
Dina je napisao/la:Mad Ajd Feba objasni mi,kako mislis da su muskarci i zene i u civilnom i u crkvenom drustvu jednake ili 1:0

Muškarac i žena su jednako vrijedni u Božjim očima ali imaju različite uloge. Nažalost, društvo koje ne poznaje Boga ne cijeni muškarce i žene jednako, pa tako za isti posao žena će biti manje plaćena ili će kod zapošljavanja muškarac imati prednost pred ženom.
No, što se tiče crkve mislim da je vodstvo dano muškarcima (Pavlove upute za starješine). No, to ne mora obeshrabriti žene u služenju Kristu.

Pomalo sam alergična na apostola Pavla, na njega mora da zabrijao Toma Akvnski koji je svoje ideje i mistične " misli" tako duboko usadio da se i danas kotrlja kamen koji prosipa mozak neukima.

Tako i Pavle, ma nije mi on bog i batina pa da zato što je nešto dobro napisao i što se to čita u Novom Zavjetu, sad moram ko slijepac držati pavlvih skuta i svaku mu riječ držati za svetinju. Ma malo morgen. Uostalom, nije on kriv što se raja zalijepila za sve to, jer za drugo ne zna...

Boga treba spoznati i slušati a tek onda pomno čitati i pratiti što su ostali pisali.

Može li meni Pavle biti veći autoritet od Boga kji me vodi svojom rukom? Svaki dan mi se u kući skupljaju što mladi, što stariji i svaki put pričamo o Bogu , molimo se, pričamo na osnov Biblije. I sad, jel nije to crkva kad se dvoje ili troje skupe u Ime Isusa i doživljavaju dodir božji, otkrivaju sebe pod svjetlom Duha Svetoga?

Duh Sveti koji je vodio apostole, vodi i dan danas ljude u spoznaji Krista. ako moji susjedi dođu k meni da im pričam o Gospodu Isusu i njegovoj muci za jad ovaj ljudski, ja ću propovijedati Radosnu vijest o spasenju, i nije mi Pavle ni na kraj pameti jer mi nije on spasio dušu nego moj Pastir Isus.

Institucija crkvena , kakva je danas, nadam se da će blaženo preminuti i dati mjesta Bogu da djeluje na srca ljudi. Jedino Duh Sveti može donijeti pokajanje, jedino Duh Sveti može nekoga uvjeriti s obzirom na grijeh, jedino Duh Svet može čovjeka pokrenuti, probuditi...

Tako da svaka čast pavlu, on je širio evanđelje, putovao, mučili ga zbog vjere....no, danas živimo mi, imenom i prezimenom, originali božji i danas je isto teško dovesti čovjeka Bogu, jer je još gore i teže nego onda kad su kršćane bacali lavovima. Danas je jako puno inteligentnih duhova pakosti sa mudrovanjima i filozofijama koje su za dušu opasnije nego lavovski zubi onda.

Ak ste me skužili kaj sam štel reč.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 23:11

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics