Subota - sedmi dan

Stranica 4 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Subota - sedmi dan

Postaj by dragomir on sub oľu 24 2007, 22:23

Sto no nick pa to treba napraviti, samo jer imas pouzdane neke literature o istorijatu toga kulta.

Ako imas uputi me.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sub oľu 24 2007, 22:25

Smile Kog kulta?? Smile

Prijatelju, sve je to 'hristijanizovano'. Smile Nema tu paganizma, nego su ti paganski obicaji 'hristijanizovani'. Smile Trebace ti mnogo vremena da pokazes sve za kult ikona, ali to nikada i nikako ne mozes ukoliko ne razumes i njihov stav po tom pitanju. Lako je iz nase, biblijske perspektive pricati o tome, ali da ti cujes sta njihovi bogoslovi pricaju o tome....E, nije to tako jednostavno kako ti se cini. Znas engleski??

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sub oľu 24 2007, 22:28

Znam od prilike kako je to hristijanizovano samo hocu da to bude za obicnog nebeskog srbina razumljivo da je slava smrt itd.....

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sub oľu 24 2007, 22:32

Hm, pa eto, otvori neku temu o tome, pa ja cu braniti stav pravoslavlja iz njihove perspektive, a ti ga napadaj, i videces da nije sve tako jednostavno kako se cini na prvi pogled.

OK, jasno je o cemu je rec, ali postoji dobro objasnjenje za stosta u njihovom verovanju, iznenadio bi se tome, kada bi pratio onda bi znao, veruj mi da ti iz iskustva pricam, i znam sto pricam. Smile Jos uvek nisam izlapeo...hehehe...Smile

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sub oľu 24 2007, 22:37

Hajde gde da je otvorimo, nemam pojma otvori ti, ja cu napisati uvodni napad.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sub oľu 24 2007, 22:41

Smile

Mrzi me, iskreno receno, ali nije lepo sto tako to kazem. Smile Jedva imam vremena i za ovo, pa ti nemas pojma kako to kod mene ide, sta je u isto vreme otvoreno, ja vrlo retko uzmes si vreme da analiziram malo, pazljivo da citam, pa onda odgovorim, potrazim odgovor negde, zato ja zameram mnogim forumima sto su povrsni, ljudi su povrsni, mada ne svi, bilo je na par solidnih foruma takve diskusije da nemam reci. Smile Sto na umu to na drumu, a to nekad ne valja. Smile Eh, kada bi mi samo ovo bio posao-u, mozda bi bilo drugacije (a mozda i ne bi:)

Cuj, ja ne koristim svoj net, jer ga nemam, imam racunar, ali ne i pristup netu, ne koristim moj comp da bih bio na netu.

Nemam pojma, mozemo nesto da vidimo, mozda predanja, odatle crpe svu nauku.

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on sub oľu 24 2007, 22:44

Ok, ti si to predlozio ne ja, posalji mi na privatne poruke neke naslove.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub oľu 24 2007, 22:47

O da ja sam kriva promasili ste temu o ovome ste se mogli dogovarati preko pp.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Ruta on sub oľu 24 2007, 22:55

Ja se zaista svima izvinjavam radi nacina vodjenja dijaloga sa nekim od adventista a pogotovu sa Dinom.Ali jedno Dino moras znati da ne mozes na ovom forumu citati samo ono sto se tebi svidja.Pregledaj ostale strane i vidjeti ces da su mnogi odlazili od teme ali ti si meni prigovorila i to me je naljutilo.Dino ja sam inace bila osoba koja se uvijek nesto bunila i ganjala svoja i tudja prava.Nepravdu nikako nisma mogla tako da i moj zivotni poziv socijalnog radnika je proisteko iz te naravi.Uvijek sam bila srcana i nisam se nikog bojala (osim Boga)nedostatak strpljenja,brza(nedostatak mudrosti),ali mene je upravo takvu Hrist voli i On me mjenja.Znaci svi imaju svoje nedostatke ja priznajem.Dino ja sam iz nekih vasih odgovora ili pitanja prepoznala licjemjerstvo zacinjeno finocom a nisam prepoznala blagost Hristovu ako ti mislis da imas vise Duha pa pokazi ga.Najgore sto se desilo sto ste sa pretjeranim isticanjem subote kod mene proizveli odbojnost od nje i to me je danas uzasnulo.Bog je stvorio svaki dan i ja svaki dan volim i sto troandjelovsku vijesti skrnjavimo sa nasim neznanjem.Zato vam se svima izvinjavam duboko i zaista sam pokarana od Duha Svetoga.Boziji blaagoslov.

Ruta
poprilično aktivan korisnik
poprilično aktivan korisnik

Broj postova : 495
Registration date : 20.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 25 2007, 11:48

Sestro Ruta, ako smo te užasnuli pretjeranim isticanjem subote, tada se ispričavam u svoje ime, prije svega. Ali ipak je ovo topic na kojemu se o suboti raspravlja, zar ne? Zato bih te molio da ako ćeš kategorički odbacivati subotu, bez da ozbiljno uzmeš u obzir bilo koji naš argument, tada nema smisla da ovdje o suboti s nama raspravljaš, zar ne? Evo ja ću danas staviti dva malo duža posta, koji će govoriti o moralnoj vrijednosti subote i njenoj važnosti koju je dobila već pri stvaranju svijeta.

Ako te zanima što Biblija ima za reći o suboti, tada čitaj postove i diskutiraj. Ako te ne zanima - tada nemoj diskutirati, NITKO TE NE TJERA, DOISTA.

Hvala na razumijevanju.

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 25 2007, 12:04

Justin je napisao/la:Sestro Ruta, ako smo te užasnuli pretjeranim isticanjem subote, tada se ispričavam u svoje ime, prije svega. Ali ipak je ovo topic na kojemu se o suboti raspravlja, zar ne? Zato bih te molio da ako ćeš kategorički odbacivati subotu, bez da ozbiljno uzmeš u obzir bilo koji naš argument, tada nema smisla da ovdje o suboti s nama raspravljaš, zar ne? Evo ja ću danas staviti dva malo duža posta, koji će govoriti o moralnoj vrijednosti subote i njenoj važnosti koju je dobila već pri stvaranju svijeta.

Ako te zanima što Biblija ima za reći o suboti, tada čitaj postove i diskutiraj. Ako te ne zanima - tada nemoj diskutirati, NITKO TE NE TJERA, DOISTA.

Hvala na razumijevanju.
Mislim da sestra Ruta hoće razgovarati o Suboti i da to i treba..
No antinomijalisti - nemaju ni logičnih pretpostavki...
Na primjer.
Zašto je Jagnje zaklano?
Zato što Zakon ne trpi kompromis.
Spasenje milošću, odgodom kazne uslijed kazne na Isusu , ne daje dozvolu za grijeh.
Dakle :
U starom Izraelu , sotona je uzdizao Zakon i razapeo Jagnje,
u novom Izraelu - duhovnom:
uzdiže Jagnje a razapinje Zakon.
Ne možemo prihvatiti opravdanje a odbaciti posvećenje da bismo isticali krštenje Duhom i opravdali sebe..
No ljudi pogledajte što ste učili u školi o postanku?
Subota stoji kao spomenik Stvaranja i Ostatak , pa bilo tko se vidi u njemu treba uzvisivati Boga kao Stvoritelja.U vrijeme Božje poruke svijetu koja podsječa na Stvaranje istovremeno Darvin priprema koncept evolucije.U muzičkom svijetu Heidnov oratorijum "Stvaranje " uzdiže stvoritelja.Jeste li slušali tu liojepu glazbu?Istovremeno sredinom 19 stoljeća razvijen je već popularni humanizam koji uz pomoć liberalizma i Marxovog Manifesta uzdiže ljudsko Ja kao silu univerzalnog bića ...Uporedimo dvije kompletne table događaja u velikoj borbi i uočimo veliku koncentraciju oko pitanja Krist-sotona.. Svijet ide ka obožavanju sotone nasuprot obožavanju Boga..
Koji je znak razlike?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 25 2007, 12:20

Ruta je napisao/la:Ja se zaista svima izvinjavam radi nacina vodjenja dijaloga sa nekim od adventista a pogotovu sa Dinom.Ali jedno Dino moras znati da ne mozes na ovom forumu citati samo ono sto se tebi svidja.Pregledaj ostale strane i vidjeti ces da su mnogi odlazili od teme ali ti si meni prigovorila i to me je naljutilo.Dino ja sam inace bila osoba koja se uvijek nesto bunila i ganjala svoja i tudja prava.Nepravdu nikako nisma mogla tako da i moj zivotni poziv socijalnog radnika je proisteko iz te naravi.Uvijek sam bila srcana i nisam se nikog bojala (osim Boga)nedostatak strpljenja,brza(nedostatak mudrosti),ali mene je upravo takvu Hrist voli i On me mjenja.Znaci svi imaju svoje nedostatke ja priznajem.Dino ja sam iz nekih vasih odgovora ili pitanja prepoznala licjemjerstvo zacinjeno finocom a nisam prepoznala blagost Hristovu ako ti mislis da imas vise Duha pa pokazi ga.Najgore sto se desilo sto ste sa pretjeranim isticanjem subote kod mene proizveli odbojnost od nje i to me je danas uzasnulo.Bog je stvorio svaki dan i ja svaki dan volim i sto troandjelovsku vijesti skrnjavimo sa nasim neznanjem.Zato vam se svima izvinjavam duboko i zaista sam pokarana od Duha Svetoga.Boziji blaagoslov.
Evo ,Dragomire,ovaj moj post cu nazvati budi popo covjek,ti trazis non stop dokaze,a sestra Ruta kaze da smo kod nje svojim dokazima izazvali odbojnost,eto bud popo covjek,volim i strasno postivam katolike i ortodokse,koji kazu,jeste subota je sedmi dan ali mi zivimo po crkvenom predanju,stop,posteno je posteno,a ja sestro Ruta niti zelim niti hocu trgovati Duhom Svetim,jer to je za mene 3 lice bozanstva,i ne zelim ga kao grijesni covek,koristiti u sili protiv tebe,i opet ti kazem da nisam niti licemjerka,niti farizejka.Sto se tice dokaza Dragomire,mislim da se jadan Justin ,salomi dokazujuci o ispravnosti subote,mislis li da kad bi nas vise o tome pisalo,ti promjenio svoj stav,ne to je dar Bozji,shvatiti kompletnu poruku neba,tebe sam Ruta opomenula da skreces sa teme,a ti malo pogledaj da li nije istina,i znas da sa mnom mozes razgovarati samo s dokazima,pa mi dokazi sve sto je bilo protiv tebe,ja mozda i je sam ugladjena,i cipka lipka,ali nije na tebi da ti od mene trazis pokazivanje Duha Kristova.I opet kazem,dokazujem i tvrdim,subota je sedmi dan,dan Gospodnji,i ako Bog da svetkovacu ga do moje smrti,necu ga se nikad odreci,ma koliko mi ga tko,s Duhom ili bez Duha odrekao.Subota je 2 Mojsijeva 20,10 i 11.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 25 2007, 15:17

Poštovana braćo i prijatelji!

Evo ja sam spreman iznijeti ovdje JAKO OPŠIRNO i detaljno objašnjenje o moralnoj važnosti subote!

Samo me zanima:
JESTE LI VOLJNI DA GA IZNESEM? (imat ćete puno za čitati...)

stvar nije jednostavna...vidjet ćete...

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on ned oľu 25 2007, 15:23

MOLIM te pošalji mi sve što imaš na kompjuteru o suboti, i nedjelji, VAŽNOOOO!!!!

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 25 2007, 15:24

Justin je napisao/la:Poštovana braćo i prijatelji!

Evo ja sam spreman iznijeti ovdje JAKO OPŠIRNO i detaljno objašnjenje o moralnoj važnosti subote!

Samo me zanima:
JESTE LI VOLJNI DA GA IZNESEM? (imat ćete puno za čitati...)

stvar nije jednostavna...vidjet ćete...
Da ,
Prvo, ukratko, molimo za promidžbu..koje ti je težište detalja o moralnoj vađnosti subote?Možeš li napraviti traktat za misioniranje?

hvala
abraham

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 25 2007, 15:56

EVO, ZA PROMIDŽBU Smile :

Dakle, kanim prikazati da unutar Petoknjižja postoje kategorije biblijskog zakona (osnovne 4 su: "moralni", "obredni", "civilni" i "zdravstveni" zakoni), koje nije jednostavno razlučiti, budući da su Izraelci bili jedinstveni narod koji je (za razliku od ostalih drevnih naroda) u svojem zakonodavstvu imao pomiješane sve ove kategorije zakona, jer je bio u teokratskom društvenom uređenju, pa je svaki aspekt života drevnih Izraelaca dolazio pred Božje sudstvo, a ne ljudsko (odnosno, religija je prožimala svaki aspekt njihovog života, pa tako i sve kategorije zakona...).

Zatim, budući da ipak postoje u Petoknjižju određeni pokazatelji o razlikama između određenih kategorija zakona, sljedeći korak će biti da odredimo kriterij po kojemu ćemo moći znati, možemo li neki starozavjetni zakon primijeniti kao važan i obvezujući za nas danas!

Na temelju svega ovoga, dat ćemo kategorizaciju biblijskog zakona o sedmom danu suboti (odnosno, vidjet ćemo možemo li subotu svrstati u kategoriju moralnog zakona i zašto).

Ok?

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 25 2007, 16:29

Šta je ljudi, ne sviđa vam se tema?

Ok, onda neću postirati...ionako znam da ne volite puno čitati...samo bih dobio po nosu...

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 25 2007, 16:58

E pa daj da vidimo moralni,ne zaboravi molim te odgovornost subote.
Havala ti na dosadasnjem trudu.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on ned oľu 25 2007, 18:49

Šta je ljudi, ne sviđa vam se tema?

Ok, onda neću postirati...ionako znam da ne volite puno čitati...samo bih dobio po nosu...

Smile Po nosu se dobija zbog mnogih stvari. Smile Sto se mene tice-ostavi, jer moze se to citat kad god.

Mene to jako zanima.

Poz.

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 25 2007, 20:26

Justin je napisao/la:Šta je ljudi, ne sviđa vam se tema?

Moralna vrijednost svetkovanja subote sakriva se tvrdnjom da je ispunjeni zakon učinio zakon nepotrebnim jer ga se gleda samo kao radi grijeha dodatak da nas čuva do dolaska vjere očekivanja Prvosvećenika koji će boljom krvlju očistiti svetinju i izbrisati grijehe iz nebeskih knjiga kako bi imali pravo na drvo života i primili slavno tijelo u kojem ne vlada zakon grijeha već zakon života Duhom.No Duhovna vladavina ispunjenog zakona slavi sveti autoritet Stvoritelja, Iskupitelja, Spasitelja, Učitelja budućnosti harmonije neba i zemlje u kojoj će Novi ljudi imati karakter u skladu sa Božjim karakterom..
Subota u Izaiji 58 ukazuje na moralnu vrijednost odgovornosti za oslobođenje porobljenih i obespravljenih, opterečenih bolestima...svih koji su sputani odbacivanjem Božjeg autoriteta..Subota po Bogu spoj je vremena i svetog prava na život vječni koji se ne može odvojiti od Boga..
Napredovanje u slobodi kreativnosti u svijetu slave stalno je ovisno o toj svetoj vezi između stvorenog i stvoritelja i poštivanja Zakona bivanja koji je sastavni dio svete svijesti Novog čovjeka ..
Molim Te brate Justine izloži obećano kako bi mogli bolje propovijedati i onaj dio o suboti vezan za duhovne darove iscjeljenja..
hvala
budimo strpljivi
abraham

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 25 2007, 20:36

Ljudi, upozoravam vas:

IMAM 4 PODUŽA POSTA!

HOĆETE LI SVE PROČITATI?

Ako ne pročitate sve, nećete imati cijelu sliku...Exclamation

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 25 2007, 21:02

Označi ih brojevima po pasusima da ih se može citirati i lakše navoditi argumente..
hvala

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 25 2007, 21:14

SUBOTA – MORALNA ZAPOVIJED
I. POZIV NA OZBILJNOST

Da bismo razumjeli mjesto sedmog dana subote u biblijskom zakonu, moramo prije svega razumjeti narav zakona u Petoknjižju.
Na drevnom Bliskom Istoku, samo u zbirci biblijskih zakona «su moralni poticaji i religijski nalozi spojeni s legalnim odredbama; drugdje ... ove tri različite sfere su pronađene u odvojenim, zasebnim zbirkama. Tradicionalna kršćanska razlikovanja između «moralnih», «obrednih», «civilnih» i «zdravstvenih» kategorija zakona su interpretativne klasifikacije, koje nisu eksplicitno izražene u Bibliji.» (Shalom Paul, Studies in the Book of the Covenant in the Light of Cuneiform and Biblical Law)

Razumijete li ovo? Dakle, u Bibliji nije jednostavno razlikovati kategorije zakona («obredni», «moralni», «civilni» i «zdravstveni» zakon), zbog toga što su u Bibliji oni pomiješani. Zakoni Petoknjižja koji se odnose na religijske i na sekularne domene, često se pojavljuju zajedno (pogledati posebno Levitski zakonik 19), budući da je svaki aspekt života Izraelaca dolazio pred božansku jurisdikciju (sudstvo)! Moramo shvatiti da je društveno uređenje drevnog Izraela bilo teokratsko.

Međutim, ipak se stručnjaci slažu da u Petoknjižju postoje određeni pokazatelji razlika između određenih kategorija (vrsta) zakona. Četiri osnovne kategorije zakona inače se razlikuju jedna od druge na načine na koje se vjeruje da se njihovi zakoni primjenjuju. Ove kategorije mogu biti od velike pomoći, pod uvjetom da su definirane i primijenjene pažljivo i točno. Zašto pod tim uvjetom? Zato što nas pojednostavljeni pristup ovim kategorijama zakona može odvesti do pogrešnih zaključaka, koji će imati dalekosežne posljedice!

Opće stajalište po pitanju ovih kategorija zakona je sljedeće:

- Moralni zakoni su bezvremenski i univerzalni principi koji upravljaju odnosima s Bogom i s ostalim ljudskim bićima.
- Ceremonijalni (obredni) zakoni bili su primjenjivi samo na izraelski ritualni sustav.
- Civilni zakoni bili su primjenjivi samo na život drevnih Izraelaca pod njihovom upravom, pogotovo pod teokracijom.
- Zdravstveni zakoni su bezvremenski i univerzalni, jer ljudska tijela i dalje nastavljaju funkcionirati na isti način.

ULOZI SU KRAJNJE VISOKI:
Hoćemo li ili nećemo vjerovati da bismo danas trebali držati božansku zapovijed, ovisi o tome, u koju kategoriju ćemo ju staviti!!! RAZUMIJEMO LI OVO?

Na primjer, ako je zapovijed da svetkujemo sedmi dan subotu ceremonijalni zakon (kako mnogi kršćani vjeruju), tada nas taj zakon više ne obvezuje.
MOLIM VAS, PRIMIJETITE OVDJE potencijalnu opasnost kružnog rezoniranja (zaključivanja): pretpostavka o tome obvezuje li nas zakon ili ne, može utjecati na način na koji mi taj zakon klasificiramo, što zauzvrat određuje vjerujemo li ili ne, da je taj zakon još uvijek primjenjiv i na snazi! Ovakav pristup, u kojemu su zaključci u velikom dijelu ili potpuno određeni našim pretpostavkama koje smo postavili prije nego smo uopće započeli pošteno istraživanje, vodi nas do apologetskog dogmatizma, ali taj zaključak ne bismo trebali stavljati na istu razinu vjerodostojnosti s valjanim istraživanjem!

Budući da se ovdje bavimo božanskim zapovijedima koje mogu vitalno utjecati na naš svakodnevni život, naša egzegeza nije neka sporedna stvar! Ovdje je poziv na «valjano iznošenje riječi istine» (2. Timoteju 2:15)!

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 25 2007, 21:32

II. ČETIRI KATEGORIJE BIBLIJSKOG ZAKONA

1. Moralni zakonse odnosi na one zakone koji izražavaju univerzalne i bezvremenske principe za upravljanje odnosima. Očito, osoba koja živi u bilo kojem vremenu, ima moralnu odgovornost da poštuje i drži svaku primijenjenu božansku zapovijed, tako da u širem smislu sve božanske zapovijedi sačinjavaju ono što bi se moglo nazvati moralnim zakonima. Deset zapovijedi (Izlazak 20; Pnz. 5) su izuzetno važni izražaji moralnog zakona zbog toga, što sumiraju ili tumače temeljne opće principe koji su osnova za zdrave božansko-ljudske i ljudsko-ljudske odnose, uključujući potrebu da se prizna Boga za ono što On jest, da se poštuju roditelji, da se poštuje život, da se očuva seksualna čistoća, da se poštuje tuđe vlasništvo, itd. Međutim, Deset Zapovijedi nisu jedini izražaji moralnog zakona u Bibliji. Na primjer, još jedan moralni zakon koji je osnovan na ljubavi pojavljuje se u Izlasku 23:9 – «I ne ugnjetavaj stranca.». Nadalje, trebamo imati na umu da, budući da je moralni zakon isto tako bezvremenski kao Božji karakter kojega odražava, taj zakon je postojao puno prije Deset Zapovijedi.

2. Ritualni/ceremonijalni zakon regulirao je ritualni sustav u drevnom Izraelu, kroz koji su ljudska bića međudjelovala sa stvarima koje su obično nedostupne njihovoj materijalnoj domeni, kao što su Bog (davanjem žrtava/prinosa) ili ritualna nečistoća (kroz rituale čišćenja). O ovome ćemo još detaljnije raspravljati u III. poglavlju.

3. Dok kršćani rutinski odbacuju Mojsijev civilni zakon i proglašavaju ga danas nevažećim, mnogi od ovih navodno zastarjelih i nekorisnih zakona su primjene ili prikazi univerzalnih i bezvremenskih moralnih principa koji su bazirani na ljubavi. Kao takvi, oni su danas svakako primjenjivi u određenoj mjeri. Uzmimo u obzir, primjerice, sljedeći civilni zakon: «Onaj koji udari čovjek i usmrti ga, sigurno će biti kažnjen smrću» (Izlazak 21:12). Ovaj zakon primjenjuje princip poštovanja života, koje je izraženo u šestoj od Deset Zapovijedi – «Ne ubij!» (Izlazak 20:13). Postoje dvije važne razlike između ove dvije formulacije, tj. Izlaska 21:12 i šeste zapovijedi: prvo, opseg Izlaska 21:12 ograničen je na umorstvo udarcem (isključujući davljenje, trovanje, utapanje, itd.); drugo, ovaj redak uključuje kaznu, naime, kažnjavanje smrću, te na taj način taj zakon svrstava u kategoriju civilnog zakona, kojime se treba baviti izraelski sudski sustav. Dok moderni sud možda hoće, a možda i neće odrediti istu vrstu kazne za ovaj prekršaj, moderni sudovi će se svi složiti da je ubojstvo udarcem zločin, tj. moralni prekršaj. Stoga je civilni zakon odredba koja se temelji na bezvremenskom moralnom principu.

4. Moderni ljudi vide ovdje i kategoriju zdrastvenog zakona, zato što mi razumijemo da stvari poput ishrane (npr. Levitski zakonik 11; Pnz. 14) i zdravstvenih mjera (npr. Pnz. 23:12-14) utječu na ljudska tijela, za koja se trebamo brinuti, jer smo stvoreni na Božju sliku (Postanak 1:26) i stoga su naša tijela sveta (Rimljanima 12:1). Međutim, kad Petoknjižje daje motivaciju za zakone koji se odnose na fizičko zdravlje, ono daje neke druge razloge za držanje tih zakona. Na primjer, ne jedenje mesa iz kojega krv nije sasvim iscijeđena pri klanju osnovano je na poštivanju života (Postanak 9:4-6; Levitski zakonik 17:10-12). Osoba koja je zaražena krljušastom kožnom bolesti (tzv. «guba») ili genitalnim iscjedkom, stavljena je u karantenu izvan izraelskog kampa, kako bi se spriječila ritualno (ne mikrobiološko) onečišćenje kampa u kojemu se nalazi Božje svetište (Brojevi 5:2-3). Uklanjanje ljudskog izmeta izvan kampa je da se izbjegne ogavnost pred Bogom (Pnz. 23:12-14). Nadalje, Bog je obećao svom narodu slobodu od bolesti ako budu držali sve Njegove zapovijedi (Izlazak 15:26). Ovdje imamo važnu pouku: holističko (potpuno) zdravlje dolazi od harmonije s Bogom, ne jednostavno od «self-help» programa koji cilja na neka područja (npr. mišići i kardiovaskularni sustav), a zanemaruje druga (duhovno zdravlje, uključujući slobodu od krivnje koja može ozbiljno narušiti zdravlje).

E SAD... Kada mi pokušamo kategorizirati Božji zakon, ključno je da prepoznamo da taj određeni zakon može pasati u više od jedne kategorije. Na primjer, vidjeli smo da «civilni zakoni» mogu (i trebaju) biti itekako utemeljeni na moralnim principima.Također, dok je uzdržavanje od jedenja nepravilno zaklanog mesa moralna obveza, osnovana na poštivanju života (što objašnjava zašto se u Djelima 15:20.29 to smatra bezvremenskim zakonom i primjenjivim i na nežidovske kršćane), to je također, kako smo razumjeli, i uzdržavanje iz zdravstvenih razloga.

MOŽEMO LI OVO DO SADA RAZUMJETI?
OK, ONDA IDEMO DALJE.

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 25 2007, 21:32

Susrećemo se sa prigovorom - ma dokle ti zakoni - kada će konaćno sloboda.No i sloboda ima zakon - biti u skladu htjeti i trebati po stvoritelju a ne po samoodređenju eventualnog samoodstupanja pobunom protiv stvoritelja.Odakle nezadovoljstvo sa slobodom..?
Sječam se , nakon ratova - ljudi su mislili, dođe sloboda, e sad radi što te volja...pa su činili što ni u ratu nisu..Mi smo u ratu protiv sila tame.. naša sloboda nije u povratak silama tame , već u sigurnosti Kristove punine..
No , bilo bi teško živjeti kao robot dobra , bez svijesti o moralnim vrijednostima i kreativnosti istraživanja beskonaćnog Božjeg autoriteta..
abraham

Zadnja promjena: ; ned oľu 25 2007, 21:34; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 23:07

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 4 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]