Krštenje u Duhu

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Krštenje u Duhu

Postaj by cubela on pon oľu 12 2007, 22:45

U ovo vrijeme možda se govori više nego o ikojem predmetu u Bibliji. Ne fali dubokih debata o "Krštenju u Duhu". Pitanja koja želim postaviti su slijedeća:
Je li svaki kršćanin "kršten u Duhu"? Da li se to događa prigodom preporoda? Je li to univerzalni blagoslov svih članova Novoga saveza zbog toga što je inicijalni blagoslov? Ili je to uvijek odvojeno i različito od inicijalnog iskustva obraćenja?

Navedimo dvojicu poznatih kršćanskih vođa i bogoslova.
1. "Prema Pismu, mi smo bili kršteni Duhom zato što smo se pokajali i uzvjerovali ... Ne nukajte ljude na krštenje Duhom kao na neko iskustvo koje je različito od obraćenja i slijedi poslije njega, jer se to Pismom ne može dokazati" (J.R.W.Stott).
2."Uvjeren sam da ima mnogo kršćana koji nesvjesno trnu Duha niječući te mogućnosti u svojem razumijevanju nauka o Duhu Svetome. Smatram da nema ničega što toliko trne Duha kao učenje koje poistovjećuje krštenje Duhom Svetim sa preporodom" (dr. Martyn Lloyd-Jones).
Jasno je da ova dva citata predstavljaju potpuno oprečne stavove.

Dragi forumaši na vama je red, ali bez uvrijeda i niskih, nedopuštenih udaraca. Razgovarajmo kao kršćani dostojni Kristova poziva.
Pozdrav.

cubela
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 170
Registration date : 14.12.2006

Korisnički profil http://pentekost.editboard.com

[Vrh] Go down

Re: Krštenje u Duhu

Postaj by Stena on pon oľu 12 2007, 22:58

Ma sve sto bih ti napisao ti mozes nazvati niskim udarcem zato sto nesto ne vidim kao ti.

Moze li Duh Sveti u tebi, proizvesti takav mir, kada te ja napadnem a da ti ne nereagujes kao povredjen?

Krstenje Svetim Duhom, ima onaj, i samo onaj, u kome On zivi. Kako se to manifestuje?

Silom da propovedamo rec. Silom kojom odolevamo udarima oluje, pa iako padnemo ponizno priznamo da smo pogresili. Ali i dalje stojimo pred suprostavljanjem cvrsti kao stene.

To je jedan od prvih dokaza da smo primili Duha Svetoga.

Ako imam nesto za sta verujem da je Duh Sveti, a ljigav sam, placljiv i uvek me tako pogadja necija nepravda da nemam snage kontrolistati sebe, onda to i nije Sveti Duh vec osecanja i utisci. Pa makar kako ja to tumacio ili pravdao.

Duh Sveti je kao prvo sila da se moze mirno, u ljubavi nositi Jevandjelje svetu. Ici medju vukove sa krstom na ledjima bez traga straha ili nerviranja sto nam se neko suproti.

Ne razumem zasto onda bojazan da nam se neko suprostavi i niskim udarcima ili napadom.

Stena
početnik
početnik

Broj postova : 61
Registration date : 08.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by cubela on pon oľu 12 2007, 23:06

Stena je napisao/la:Ma sve sto bih ti napisao ti mozes nazvati niskim udarcem zato sto nesto ne vidim kao ti.
Moze li Duh Sveti u tebi, proizvesti takav mir, kada te ja napadnem a da ti ne nereagujes kao povredjen?

Hvala na tvom odgovoru.
Ne stoji tvoja tvrdnja da ja, sve što se ne slaže s mojim stavom, držim niskim udarcima.
Ja nisam povrijeđen, samo ne mogu dopustiti iskrivljivanja i sektaško gledanje na razna teološka pitanja.

Svako dobro iz Paradisa želim.
Brat Ćubela.

cubela
korisnik u napretku
korisnik u napretku

[Vrh] Go down

Postaj by Stena on pon oľu 12 2007, 23:12

Pa cemu tvoje glediste nije sektasko, a moje ili necije drugo je to sigurno?

Nisi li ti previse samouveren?

Ovo su samo dobronamerna pitanja.

Jer iste takve reci i ja mogu tebi napisati. Mozda ti u svemu imas pogresne stavove. Mozda ti lutas tamom, a ubedjen si kako hodas stazama svetlosti.

Ko moze dokazati kako je on taj koji ima istinu i poznaje tajnu poboznosti?

Kako ces mi dokazati? Kako cu ja tebi dokazati?

Biblijom? Pa sto se onda toliko medjusobno ubedjujemo kada se to moze postici?

Stena
početnik
početnik

Broj postova : 61
Registration date : 08.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by JoPlus & on uto oľu 13 2007, 00:52

Djela Apostolska 2, 38: A Petar im reče: Pokajte se, i da se krstite svaki od vas u ime Isusa Hrista za oproštenje greha; i primićete dar Svetog Duha

Acts 2,38: Peter replied, “All of you must turn away from your sins and be
baptized in the name of Jesus Christ. Then your sins will be forgiven.
You will receive the gift of the Holy Spirit.

Efescima 1,13: Kroz kog i vi, čuvši reč istine, jevanđelje spasenja svog, u kome i verovavši zapečatiste se Svetim Duhom obećanja

Ephesians 1,13: You also became believers in Christ. That happened when you heard the
message of truth. It was the good news about how you could be saved.
When you believed, he marked you with a seal. The seal is the Holy
Spirit that he promised.

Amen

JoPlus & Friends

JoPlus &
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by cubela on uto oľu 13 2007, 13:03

Stena je napisao/la:
Ko moze dokazati kako je on taj koji ima istinu i poznaje tajnu poboznosti?
Kako ces mi dokazati? Kako cu ja tebi dokazati?
Biblijom? Pa sto se onda toliko medjusobno ubedjujemo kada se to moze postici?

Vidi 1 Iv 2,27 "... i nema potrebe da vas tko uči ... ostanite u njemu".

uvjeravanja nastaju zbog duhovne oholosti pojedinca, zavedenosti od strane denominacijskih učitelja koji nisu oprezni, nemaju strahopostovanja prema stadu Gospodinovu (usp. Jak 3,1), taštine ljudske i tomu sl..
Kod pitanja koji su vidljivi i jasni, ne bi trebalo toga biti, kod težih pitanja ne trčati prebrzo i pred rudo, da se glava ne slomi.

Jedan od važnih darova, naravno poslije ljubavi (i dar i plod) jest učiteljstvo. zbog toga treba paziti da nekoga ne zavedemo, prvi ja pa onda svi vi. Ali trebamo prvo otkriti ili znati koje dare nam je Uskrsli darovao. Bit problema je, ukratko, u tumačenju teksta. Budimo oprezni gdje je nešto nejasno, a neustrašivi gdje je sve čisto. Npr. knjiga Otk i ostale ne mogu se tako jednostavno shvatiti kao evandjelja u kojima isto tako ima paradoksalnih Isusovih izreka.
Bozji mir ti želim.

cubela
korisnik u napretku
korisnik u napretku

[Vrh] Go down

Postaj by cubela on čet oľu 15 2007, 12:49

Poslušajte ovo, vi koji imate uši:

Kod mnogih kršćana koji su doživjeli "krštenje Duhom", te pri tome govorili jezicima, ne radi se o pogrješnom iskustvu, već o pogrješnom (nebiblijskom) nazivu za ispravno iskustvo.

Srdačan pozdrav iz Paradisa.
Ćubela.

cubela
korisnik u napretku
korisnik u napretku

[Vrh] Go down

Postaj by Ruta on pet oľu 16 2007, 22:49

Prjatelji moji,stavite prst na svoju bolnu tacku.Apsolutno je istina da mnogi od nas nisu ispunjeni Duhom Svetim radi neznanja,ravnodusnosti ili sto je stavio akcenat na nesto sto nije od duhovne vaznosti za nas.Mnogi od nas smo bez sile,suhi i neplodni,ne toliko radi neznanja i ravnodusnosti koliko radi grijeha.Ne bojim se da cete i izvrsiti preljubu ili nekoga ubiti,slagati,ukrasti,prevariti,ali ipak postiji grijeh koji nekada mislimo da je tako mali i nevazan ali oduzima mnogo naseg vremena od Gospoda.Poigravamo se sa Bogom,poigravamo se sa sotonom.Duh Sveti je ljubomorna osoba,On nas ne zeli ni s cime da djeli.Da biste ga imali u svoj Njegovoj silnoj punini morate predavati sve i sva sto god ga zalosti.On ce vam reci sta je grijeh i gdje je problem.On ce vam dati pomoci da rijesite problem,On ce vas tjesiti,dati snagu,radost i mir.Zato mu se predajte u potpunosti i necete se razocarati.Boziji mir.

Ruta
poprilično aktivan korisnik

Broj postova : 495
Registration date : 20.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on ned oľu 18 2007, 00:32

Ruta je napisao/la:Prjatelji moji,stavite prst na svoju bolnu tacku.Apsolutno je istina da mnogi od nas nisu ispunjeni Duhom Svetim radi neznanja,ravnodusnosti ili sto je stavio akcenat na nesto sto nije od duhovne vaznosti za nas.Mnogi od nas smo bez sile,suhi i neplodni,ne toliko radi neznanja i ravnodusnosti koliko radi grijeha.Ne bojim se da cete i izvrsiti preljubu ili nekoga ubiti,slagati,ukrasti,prevariti,ali ipak postiji grijeh koji nekada mislimo da je tako mali i nevazan ali oduzima mnogo naseg vremena od Gospoda.Poigravamo se sa Bogom,poigravamo se sa sotonom.Duh Sveti je ljubomorna osoba,On nas ne zeli ni s cime da djeli.Da biste ga imali u svoj Njegovoj silnoj punini morate predavati sve i sva sto god ga zalosti.On ce vam reci sta je grijeh i gdje je problem.On ce vam dati pomoci da rijesite problem,On ce vas tjesiti,dati snagu,radost i mir.Zato mu se predajte u potpunosti i necete se razocarati.Boziji mir.

Amen.

Predivne misli, sestro. Dotiču se svakoga, tko se naziva vjernikom.

Inače, ja ovako gledam na stvar:
- Krštenje Duhom Svetim djelo je Božje u čovjeku koji Mu se potpuno predao i odlučio Mu u svemu biti vjeran, do kraja.
- Krštenje Duhom Svetim je nešto što se vidi po tome, da li čovjek voli svoje bližnje, ili ne. To je najbolji pokazatelj. Ljudi se mogu prevariti u svom prosuđivanju ima li netko Duha ili ne, ako sude po nekim ljudskim kriterijima...
- Krštenje Duhom Svetim je puno više nego osjećaj. Osoba koja dopušta Duhu da ju vodi, nije hiperemotivna i ne pada u transove. Mi bismo htjeli da imamo nekakve velike, duboke, silne osjećaje, kako garanciju da imamo Duha... Međutim, iz Biblije vidimo da Božji cilj s nama nije da padamo u transove i u emotivnom smislu dostižemo nekakve mistične vrhunce... Ustvari, Bog nas poziva da Ga ljubimo cijelim svojim bićem, da budemo "prisutni" u tom slavljenju svim svojim umom, srcem, snagom i dušom. Na koncu, zar nema i Sotona sposobnost da čovjeku u srce dadne neke jake emocije? Na temelju čega mi sudimo o tome, koja emocija je od Boga i plemenita? Zar na temelju toga, da se DOBRO osjećamo? Pa zar se ne osjećaju dobro i mladi kad se tek zaljube, da bi kasnije shvatili da su te emocije bile tek nešto vrlo površno i sebično? Da budem još "zločestiji": Zar se ne osjeća DOBRO i lopov, kojemu pođe za rukom da opljačka banku?

Ako išta čovjeka može zavarati, onda su to osjećaji.
Bog nam daje prave, plemenite emocije, to je neupitno. Međutim, na temelju same emocije, mi ćemo jako rijetko moći biti sigurni je li neka emocija od Boga, ili od vraga. Najbolji pokazatelj nam je ono što dolazi nakon emocije, tj. promjena karaktera, promjena života. Emocija je samo popratna pojava, nečega puno važnijeg. A nažalost, danas ljudi emocijama pripisuju najveću vrijednost i uzdižu ih čak i iznad odnosa, što je potpuno obrnut redoslijed...Jer odnos određuje emociju, a ne obratno.

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Ruta on ned oľu 18 2007, 01:02

Dragi moj Justine stara poslovica kaze da nemoj kuditi konja kojeg nisi jahao.Ne mogu Justine da se slozim sa tobom jer kazes da ljudi ne padaju u trans a to je suprotno od Svetog Pismaa jer vidimo da je Petar pao u trans kada mu je godpod dao vidjenje za platno koje se spustilo sa zivotinjama.Isto tako mnogi su proroci padali u trans cak i sama EGW i nekada se nije cak ni sjecala u provom momentu svog prorostva,nego je tek kasnije spoznala.Isto tako je suprotno Bozije Rijeci tvoja tvrdjnja da mi moramo biti svjesni sta izgovaramo a znam da postoji govorenje u tudjim jezicima.I da ti ne nabrajam vise.Znaci moramo biti prvo krsteni u Duhu Svetome i onda ga objasnjavati.Isto kao sto ako imamo Duha Svetoga ne mozemo reci nesto protiv Isusa isto tako ako smo krsteni u Duhu Svetome ne mozemo umanjiti njegovu silu i moc.Slava Ocu,Sinu i Duhu Svetome.

Ruta

Broj postova : 495
Registration date : 20.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Aladin on ned oľu 18 2007, 09:19

Krštenje Svetim Duhom je treći deo otkupne milosti.

Jovan kaže: Troje je što svedoči na zemlji: VODA, KRV, DUH. Odnosno opravdanjem posvećenje, i krštenje Svetim Duhom. Inače to se još zove i nanovorođenje.

Sveti Duh dolazi na one koji prolaze kroz Dela Apostolska 2:38, to je obećanje za njih.

Ljudi mogu biti opravdani, čak posvećenji a da nemaju krštenje Svetim Duhom. Nažalost, moram reći da ogroman broj Hrišćana danas živi bez tog iskustva. Mnogi hrišćani danas nisu otišli dalje od opravdanja, posvećenih je u tom broju mnogo manji, a oni koji imaju krštenje Svetim Duhom i imaju život koji je bio u vreme prve crkve (slede ih znaci i rodovi Duha), njih je toliko malo, da se bojim to i reći, a znam da to može izazvati negodovanje mnogih članova foruma.

Kada je Pavle sreo njih u Efezu, bili su kršteni i verovali u Isusa ali nisu ispunili Dela 2:38, pa kada su se krstili u Ime Gospoda Isusa, Duh je došao i krstio ih. Dela 19.-ta glava. To su bili opravdani vernici bez Svetog Duha.

Isus je rekao: Kada neko ukrasi svoju kuću i dotera, pa nečisti duh izađe...Pa se vrati nazad i nađe je praznu (ne ispunjenu Svetim Duhom) ide po sedam goreih duhova nego što je on sam.

To je posvećena osoba koja je očistila i ukrasila svoju kuću (to može samo posvećenje) ali nije išla do kraja da primi Duh.

Mnogo više na tu temu ima u propovedi: Ti moraš biti nanovorođen, možete je skinuti sa linka: http://www.nevesta-hristova.org/propovedi.htm

Brat Aladin

Aladin
senior
senior

Broj postova : 714
Registration date : 06.03.2007

Korisnički profil http://www.nevesta-hristova.org

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon lip 04 2007, 23:57

http://www.renewed-life.com/shop/index.cfm?fuseaction=customer.baptism

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Luna Tic on uto pro 21 2010, 20:18

Ćubela

Je li svaki kršćanin "kršten u Duhu"? Da li se to događa prigodom preporoda? Je li to univerzalni blagoslov svih članova Novoga saveza zbog toga što je inicijalni blagoslov?

Kršteni su samo oni koji su uzverovali u proroka,od Boga poslatog.
Pošto su uzverovali,prvo su se pokajali za sve grehove pa tad primili u sebe Duha Svetoga.
Kršten može biti samo onaj koji je pozvan na to i koji se Božjoj reči kroz proroka ne protivi,već joj veruje i dalje ju sledi.
Jednom kada nađe izvor žive vode,tad i pije iz tog izvora,druge vode ne treba i da-nanovorođenje je trenutna stvar koja ujedinjuje pokajanje i verovanje (u poslatog proroka,koji radi u ime Isusa)
Tad biva spašen i nema dalje kajanja i uzastopnog ponavljanja primanja tela Hristova (u obliku hostije... Rolling Eyes )
Jednom kad primiš spas ,i veruješ - spašen si.

Luna Tic
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 30
Registration date : 21.12.2010

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri pro 22 2010, 11:00

Tad biva spašen i nema dalje kajanja i uzastopnog ponavljanja primanja tela Hristova (u obliku hostije... )
Jednom kad primiš spas ,i veruješ - spašen si.[quote]

cija li je ovo doktrina i o kom proroku je rijec??????????????

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Luna Tic on sri pro 22 2010, 14:04

cija li je ovo doktrina i o kom proroku je rijec??????????????

Jedina istinska doktrina,doktrina Isusa Hrista,izrečena kroz Dijanu Efešku.
Evo baš se spremam iznest istinu u koju ja verujem.

Luna Tic
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 30
Registration date : 21.12.2010

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 05:06

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]