Tantra

Stranica 2 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Tantra

Postaj by Fazlija on pon oľu 12 2007, 19:01

Kao sto je receno u gornjoj izreci, koja se pripisuje Shivi. Samospoznajom da ja jesam Sve, Bog. Ta se spoznaja ne moze doseci zrtvovanjima, obredima, pokorama, postovima i hodocascima... Ona se dostize sabranoscu uma u yogi.

Fazlija
senior
senior

Broj postova : 724
Registration date : 21.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pon oľu 12 2007, 19:03

da li si ikada imao navalu misli? kako to rješavaš?

kako se postiže smirenje uma?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on uto oľu 13 2007, 14:07

Na
koji način se u tantra yogi postiže oslobođenje?

Seksom Šive i Šakti u čovjeku.

Mali princ
team member
team member

Broj postova : 791
Registration date : 12.12.2006

Korisnički profil http://www.inet.hr/prince

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on uto oľu 13 2007, 17:12

Mali princ je napisao/la:Seksom Šive i Šakti u čovjeku.

Oprosti, ali to su gluposti!

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on uto oľu 13 2007, 18:59

Fazlija je napisao/la:
Oprosti, ali to su gluposti!

A što se inače u čovjeku dogaša kada se sjedine muški i ženski princip, odnosno kada čovjek u sebi nadiđe i mušku i žensku stranu?
Što se događa u elektrotehnici kada se val i kontraval poklope?

A kako sjedinjenje zvati nego seksom? Doduše, uzeo sam si malo slobode da provociram tom rječju, ali zar po tebi yoga nije sjedinjenje?

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on sri oľu 14 2007, 22:57

Jeste sjedinjenje, ali mi se ne svidja kada se usporedjuje s necim toliko izvanjskim. To moze zavesti na posve krivi trag. Kao kada bi smo rekli da je to kao hranjenje npr. Kada Duh (svijest) proguta stvaralacku silu... Mada, kada bolje razmislim...

Rekao bih da prije svega pojmove treba demistificirati. Duh i stvaralacka sila, to je ispravan prijevod samskrtskih rijeci shiva i shakti.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on sri oľu 14 2007, 23:17

Da li se to može protumačiti i kao: ideja/poticaj/nadahnuće i djelovanje za manifestaciju ideje itd.?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on čet oľu 15 2007, 09:08

Da, svaka pojava ima svoj subjektivni dio, unutrasnju duhovnu sustinu; kao i vanjsko enerketsko ispoljenje. Taj Duh, koji je isti u svim stvarima (svjedoceca svijest) je duhovni dio Bitka (Boga), dok je upravo to sto kazes nadahnuce, poriv za djelovanjem... pa sve do energetskog i tvarnog ispoljenja ustvari stvaralacka sila Boga.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on čet oľu 15 2007, 09:55

Da li Yoga sutre patanjali spadaju u domenu tantre ili tantra spada u domenu sutri?

Da li fluktuacija duha koja se spominje u sutrama jeste isto ono što se u kršćanstvu naziva uznemiren um?

Oprosti ako bubam, pokušavam neke stvari razotkriti, jer čini mi se da patanjali nije pisao u kontekstu religije , ili?
nego više kao znanost duhovne anatomije?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on čet oľu 15 2007, 16:37

Noemi je napisao/la:Da li Yoga sutre patanjali spadaju u domenu tantre ili tantra spada u domenu sutri?

Da li fluktuacija duha koja se spominje u sutrama jeste isto ono što se u kršćanstvu naziva uznemiren um?

Oprosti ako bubam, pokušavam neke stvari razotkriti, jer čini mi se da patanjali nije pisao u kontekstu religije , ili?
nego više kao znanost duhovne anatomije?

Tradicija Tantri ima svoju literaturu, Yoga sutre pripadaju jednoj drugoj grani.
Fluktuacija duha je drugim riječima uzmerinje duha.
I da, Yoga sutre su naime Nauka o svijesti, knjiga iz psihologije a ne religije.

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on sub oľu 17 2007, 11:16

Noemi je napisao/la:Da li Yoga sutre patanjali spadaju u domenu tantre ili tantra spada u domenu sutri?

Tantra je sustav koji je nastao mnogo stoljeca prije razdoblja zivota mudraca Patandjalija. Yoga je samo tehnicki dio tog duhovnog sustava, a osnivac sustava yoge (kao i ostatka tantricke duhovnosti) je Shiva.

Ta se yoga njegovala i prenosila usmenom predajom. Usla je u sve sustave duhovnosti s kojom je dosla u vezu. Prozela je vede, buddhizam, pa cak donekle i jainizam...

Mozda su postojali i raniji zapisi o yogi, ali za sada je Patandjalijevo djelo Yogasutranii najstariji zapis o yogi. Te se sutre (izreke) smatraju bliske vedantinskom naslijedju, iako se izvorna tantricka tradicija yoge vjerovatno prenosila i na druge nacine.

U novije doba, u ranom srednjem vijeku (1.-7. st.n.e.) se pojavljuju i textovi koji se nazivaju tantre. One iznose drevna tantricka ucenja, najcesce u obliku razgovora Shive i Njegove zene Parvati. Vjerovatno je rijec o usmenim predajama koje su se prije toga stoljecima, pa cak i tisucljecima, prenosile bez zapisivanja. Ovi textovi ponovno iznose ucenje yoge i daju novo svjetlo na ovu tradiciju.

Noemi je napisao/la:Da li fluktuacija duha koja se spominje u sutrama jeste isto ono što se u kršćanstvu naziva uznemiren um??

Nemam pojma?!

Noemi je napisao/la:...jer čini mi se da patanjali nije pisao u kontekstu religije, ili? nego više kao znanost duhovne anatomije?

Yoga, buddhizam, taoizam i ostale istocnjacke duhovnosti nikada nisu bile "religije" u zapadnom smislu te rijeci. Nikada nisu bile utemeljene u nekim posebnim obredima, koje moras obaviti pa da ti se osigura mjesto u raju i sl.

Istocne "religije" imaju vise gnosticki duh u sebi... ako to mogu tako nazvati jednim zapadnim nazivom? Za njih religija nije kolektivni ugovor jednog naroda sa Bogom, nego vise osoban odnos duse i Boga... sve do potpunog sjedinjenja. To sjedinjenje je konacno oslobodjenje. U tom smislu su istocni duhovni sustavi povezaniji s psihologijom, epistemologijom, ontologijom, nego s obredima, misma, sakramentima i sl.

Narvano, pucki hinduizam koji je za najsire i neupucene narodne slojeve se niti u cemu ne razlikuje od zapadnih religija. I tamo svecenici mantijaju svoje molitve u hramovima, rodbina placa obrede za pokoj duse umrlih predaka, prinose se prilozi, cvijece, pale se svijece i sl. No, to je dio koji pripada narodnom vjerovanju, dok se yogom i duhovnim tehnikama bavi manji dio probranih duhovnih tragalaca.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on ned oľu 18 2007, 21:20

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on ned oľu 18 2007, 23:41

Preporucujem jedan tantricki duhovni forum:

http://forum.anandamarga.hr/

Tek je u pocetku postojanja, pa nema mnogo priloga, ali...

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pon oľu 19 2007, 16:51

Evo, idem da vidim taj forum, hvala ti.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on pon oľu 19 2007, 23:22

Nadam se da ces nam nesto napisati na tantrickom forumu.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pon oľu 26 2007, 08:22

E, sad ti meni reci, Fazlija...što bi čovjeku trebalo najvažnije. Da li Put blaženstva, da li sad , odmah, ili tek iza groba proradi blaženstvo? study

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by dominik on pon oľu 26 2007, 15:57

Eh, fazlija. Vidim da ti znas mnogo o tim alternativnim religijama. Nego, jel znas sto o wicci?

Poznajem ljude koji vjeruju da se pretvaraju u vukodlake i govore da su vjestice i slicno. Bacaju uroke, spellove, zazivaju razlicite idole i to...jesi li ti to probao?

dominik
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 871
Registration date : 08.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on pon oľu 26 2007, 18:18

Oprostite sto tek sada odgovaram, ali sam zadnjih par dana bio u planinama na meditacijama i planinarenjima. Drago mi je sto je u planinama jos snijega.

Draga Noemi, tantra naucava da je covjek jednak Bogu tu i sada. Dakle, ne samo nakon smrti, vec i sada. Covjek dostize oslobodjenje ili poistovjecenje s Bogom u trenutku kada spozna - ja sam Bog. To moze biti tijekom zivota, ili u trenutku smrti, svejedno. Inace, ako to ne spozna, nakon smrti slijedi obamrlost svijesti. Nesto kao nesvijest, pa se covjek opet radja sukladno svojim najjacim zeljama i porivima, kada se stvore pogodne okolnosti za njihovo ispoljavanje.

Dragi Dominik, nisam se nikada bavio Wicom. Pretpostavljam da je to neko moderno vjesticarenje i shamanizam. Nemam mnogo pojma o tome, a iskustva i zanimanja za to jos manje.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on pon oľu 26 2007, 20:59

dominik je napisao/la:
Poznajem ljude koji vjeruju da se pretvaraju u vukodlake i govore da su vjestice i slicno. Bacaju uroke, spellove, zazivaju razlicite idole i to...jesi li ti to probao?

Wicca je igranje opasnim energijama i buđenje nečega što bi trebalo biti odavno mrtvo.

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on uto oľu 27 2007, 00:32

Ne znam, mozda jeste? Ne razumijem se u to, ali ono sto znam iz opce kulture jeste da je to prilicno bezazlena obnova nekih paganskih kultova prirode, obozvanje proljeca, plesanje i sl. No, bas me ne zanimaju takve stvari, iako na njih gledam kao na neskodljive obrede.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Totus Tuus on uto oľu 27 2007, 00:37

Neomi, ja nebi ulazio u neke rasprave o praksi neke religije, ali, budi trijezna i kritična prema SVEMU. Pogledaj malo na ljude koji se bave time ako misliš iskušavat nešto takvi. Usudim se reć da večina tih ljudi završi ili u ludnici, neki i u bilnici, izgube kontrolu nad nekim tjelesnim funkcijama. Oni koji to izbjegnu i krenu na sljedeću "fazu", otupe osjetilno. Više nema ljubavi, nikakvog suosjećanja. Na primjer, preko 90% brakova ljudi koji su i muž i žena prešli u hare krišnu završava razvodom. Mržnja na sve ljude.
To je slika. Iako vjerujem da za nekoga čak i Hinduizam može bit na blagoslov, treba rasti tamo gdje si posijan. Nemožeš cvijet iz Skandinavije donijet u trope i očekivat da raste. Mi ovdje od stoljeća IX (bar mislim) imamo vjeru Isusa Krista koja je duboko ukorijenjena u narodu kroz tradiciju i predaju. Većina istočnih praksi i religija je nespojiva s kršćanstvom u svojoj biti.
Toliko od mene. Ti si svoja osoba, imaš otvoreno srce, traži istinu i nedaj da NITKO manipuilira tobom.

Totus Tuus
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 214
Registration date : 07.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on uto oľu 27 2007, 02:15

Dragi Totus ne bih se slozio s tobom. Moj je jedan prijatelj isao na duhovne seminare kod fra. Zvjezdana Linica u Tabor, pa je nakon nekog vremena zavrsio u ludnici i lijecnju. Da li to znaci da fra. Linic pretjeruje ili krivo vodi svoje ucenike, da li je krscanstvo u cjelini krivo, ili je moj prijatelj tek labilna osoba kojoj bi se to ionako desilo? Ne znam, ali ne zelim niti suditi olako i na brzinu.

Znam mnoge hare krshna parove, iako sam ne pripadam toj sljedbi, ali mislim da je tvoja primjedba o njihovim razvodima poprilicno neutemeljena. Mozda grijesim? No, zanimala bi me podkrijepa te tvrdnje, ako postoji uvjerljiv izvor podataka o tome.

Konacno, sto se tice geo-religijskog utemeljenja necijeg duhovnog puta, on je takodjer posve neutemeljen. U protivnom bi i ti sam trebao biti paganski sljedbenih staro-hrvatskih bozanstava, a ne krscanin. Ljudi svoj svjetonazor biraju po vlastitom izboru i potrebi, a ne po onome prvom sto im se nudi u njihovm rodnom mjestu. Kada bi to tako bilo, krscanstvo se ne bi nikada pronijelo izvan Izraela.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on uto oľu 27 2007, 08:47

Kad smo već kod božanstvava, negdje na netu sam pročitala o staroslavenskim bogovima, drugdje o vilama, pa o kućnim duhovima itd.

Fazlija, odkud potreba ljudi za raznim božanstvima i na koji način uviđaju koje je božanstvo koje?

Da li u Tantri postoje božanstva i koja?

Imaš li duhovnog vodiča?

Što znači sat-guru?

Mi kristjani a i neki kršćani smatraju da je samo Duh Sveti sada naš unutarnji učitelj kojeg nam je Isus poslao da nas uvede u svaku istinu.

Da li je sat-guru neki unutarnji glas u čovjeku , poticaj...? ne znam baš puno o tome pa mi je teže oblikovati pitanje.

Dragi Totus, hvala i tebi.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on uto oľu 27 2007, 08:50

Još nešto, pomalo čitam Hansa K. , i druge knjige u kojima autori kompariraju religijska kretanja u svijesnosti čovjeka i poimanju Boga kroz vjekove, na različitim dijelovima Planete.

Da dođe na forum kanibal, ja bih ga pitala za njihov način kažnjavanja drugog : ako pogriješiš, ubit ću te i pojesti.

A Fazlija mi se čini kao jako kulturna osoba i s njim mogu fino komunicirati.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on uto oľu 27 2007, 08:51

Da, stvarno, Fazlija, kakvu karmu imaju kanibali?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 17:31

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]