Biblija ili Kuran

Stranica 3 / 24. Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Biblija ili Kuran

Postaj by Jasmin(Jason) on sub vel 24 2007, 12:09

Evo ti dva linka Jevrejin za Kur´anski prevod i komentari i greške u drugim prevodima:
Besim Korkut ;http://varcar-vakuf.tripod.com/kuran_bos/main.htm

Mustafa Mlivo i njegovi komentari za druge prevode;
http://www.quranm.multicom.ba/tacnost.htm
Kur´an ispred nauke i civilizacije od Mlive(predlažem);
http://www.quranm.multicom.ba/science/abosanski-1.htm
Mustafa Mlivo Kur´an za download;
http://www.quranm.multicom.ba/bosanski.htm
Na polovini ove stranice možeš naći gdije piše "naručite treće izdanje..." i odmah sa desne strane piše da se može skinuti program sa prevodom ,skini ga slobodno i imaš jednostavan programčić a u njemu čitav Kur´an!
Ako budeš imao nekih problema javi mi opet.Pozdrav

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 233
Registration date : 19.02.2007

Korisnički profil http://www.magazin.co.ba/index.php?sid=8faaf015ba62f9ddf75420a37

[Vrh] Go down

Postaj by Van_Helsing on ned vel 25 2007, 16:33

Selam, Jason.

Citirao si Kuran gdje stoji da je Bog dao Isusu Indžil. Ok, pođimo tom linijom. Kako mu je dao? Zapisanog ili objavom? Objavom! Gospodin Isus je živi Indžil koji su njegovi sljedbenici, apostoli stavili na papir, odnosno zapisali ga.

Zatim, oni novozavjetni citati koje si naveo govore o jednom Indžilu, ne dva, tri ili 100. Postoji samo opasnost i na djelu je, da se taj Indžil ili jedno evanđelje tumači na pogrešan/ pogrešne načine i u tom smislu je onda ono drugo treće, itd. evanđelje o kojem govori apostol Pavao.

Tvrdiš da se izvornost evanđelja ne može utvrditi zbog prekinutog lanca prenositelja, nedovoljno podataka i međusobne isključivosti. Nije točno iz više razloga! Zapis Evanđelja je išao putem Gospodin Isus – njegovi apostoli +njihovi učenici -prepisivači.

Drugo, postoje zapisi post-apostolskih i crkvenih otaca sve do kodeksa Vaticanus (najstariji kompletan Novi zavjet) da su autori apostoli i njihovi učenici. Te, treće, međusobna isključivost evanđelja je kod ateista i liberalnih teologa koji ne mogu opravdati svoj stav.

Što se tiče Osmana, nije on uništio ili zapalio bilo kakve 'kožice'' Kurana. On je uništio najstarije kopije Kurana, među kojima su mogli biti i same originalne zapisane sure i ajeti Kurana. On je sve to uništio kako bi mogao svoju verziju Kurana proglasiti službenom i mjerodavnom. Vrlo čudan i hrabar potez od njega! Vjerujem da se nijedan musliman ne bi usudio pocijepati il zapaliti i prijevod Kurana, a kamoli najstarije kopije il čak originale.

Kažeš, da je on uz sebe imao hafize. Koliko je meni poznato od početka objavljivanja Kurana pa sve do Osmanove akcije je prošlo 40 godina. Kako znaš da su hafizi bili u stanju da 40 godina perfektno, bez greške usmenim putem prenose Kuran? To se ne može znati, ti samo vjeruješ u to, ali ne možeš dokazati.

Što se tiče matematičke mudžize, niš čudno, svaki vrsni matematičar može od bilo koje knjige napraviti matematičko čudo. A islam je imao dovoljno vremena (14 stoljeća) da svoju apologetiku razvije u čudesne fikcije. Zato mi je malo čudno što tražiš fizički dokaz od kršćana za izvornost njihove Svete Knjige kad ni sam islam ne posjeduje fizički dokaz.

Što se tiče faraona, imam podatak da je u vrijeme Mojsija vladao faraon Amenhotep II (1450-1425), sin Thutmosea III koji imade i mlađeg sina Thutmosea IV, a ne Ramses II. Drugo, u Kuranu 10, 90-92 vidimo faraonovo pokajanje i Allahov odgovor da će zato spasiti njegovo tijelo, odnosno život, kako to zaključuje moja malenkost.

Naime, čak je takav zaključak u sladu s Kuranom koji riječ tijelo dovodi u vezu s živom osobom, a ne s lešom, kao što je u tvom slučaju. U Kuranu glede toga piše: I doista smo iskušavali Sulejmana, i bacili na prijesto njegov tijelo - zatim se obratio. /38, 34/. Tim više što se za obojicu kaže da su se pokajali.

U vezi mača i mira, Gospodin Isus dade mir (s Bogom) onima koji vjeruju u njega. Naime, Rimljanima 5, 1 kaže da su kršćani vjerom u miru s Bogom po Gospodinu Isusu. A mač koji je sinonim za borbu je čovjekovo otvoreno neprijateljstvo prema onima koji su postali kršćani.

Kad bi čitao Djela apostolska ,ili ak si ih čitao, onda znaš da su Židovi otvoreno progonili svoje sunarodnjake koji su postali kršćani. Da napravim paralelu, u tom smislu je i sam Muhammed donio mač na zemlju, jer kao što ti je poznato, znaš što su kurejšije radili svojim sunarodnjacima koji su postali muslimani.

Može još, bar po meni kontradikcija u Kuranu, s koliko je anđela Merjema razgovarala kod vijesti da će roditi Isusa? S jednim anđelom? Ili s više njih?

i jedan zastor da se od njih zakloni uzela, Mi smo k njoj meleka Džibrila poslali i on joj se prikazao u liku savršeno stvorena muškarca. "Utječem se Milostivom od tebe, ako se Njega bojiš!" - uzviknu ona. "A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga" - reče on - "da ti poklonim dječaka čista! "Kako će imati dječaka" - reče ona - "kad me nijedan muškarac dodirnuo nije, a ja nisam nevaljalica!" "To je tako!” - reče on. "Gospodar tvoj je rekao: ’To je Meni lahko’, i zato da ga učinimo znamenjem ljudima i znakom milosti Naše. Tako je unaprijed određeno!" /17, 19-21/

I kada meleki rekoše: "O Merjema, tebe je Allah odabrao i čistom stvorio, i boljom od svih žena na svijetu učinio. O Merjema, budi poslušna svome Gospodaru i licem na tle padaj i sa onima koji molitvu obavljaju i ti obavljaj!" To su nepoznate vijesti koje ti objavljujemo. Ti nisi bio među njima kada su pera svoja od trske pobacali da bi vidjeli koji će se od njih o Merjemi brinuti, i ti nisi bio među njima kad su se prepirali. A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih; on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i biće čestit"- ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" - "Eto tako" - reče - "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: ’Budi!’ - i ono bude." /3, 42-47/

Van_Helsing
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 29
Registration date : 22.02.2007

Korisnički profil http://islamu.wordpress.com

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on pon vel 26 2007, 05:39

Van Helsing__
Selam, Jason
Selam i tebi Van Helsing i svako dobro.Smile
Citirao si Kuran gdje stoji da je Bog dao Isusu Indžil. Ok, pođimo tom linijom. Kako mu je dao? Zapisanog ili objavom? Objavom! Gospodin Isus je živi Indžil koji su njegovi sljedbenici, apostoli stavili na papir, odnosno zapisali ga.

Zatim, oni novozavjetni citati koje si naveo govore o jednom Indžilu, ne dva, tri ili 100. Postoji samo opasnost i na djelu je, da se taj Indžil ili jedno evanđelje tumači na pogrešan/ pogrešne načine i u tom smislu je onda ono drugo treće, itd. evanđelje o kojem govori apostol Pavao.

Tvrdiš da se izvornost evanđelja ne može utvrditi zbog prekinutog lanca prenositelja, nedovoljno podataka i međusobne isključivosti. Nije točno iz više razloga! Zapis Evanđelja je išao putem Gospodin Isus – njegovi apostoli njihovi učenici -prepisivači.

Drugo, postoje zapisi post-apostolskih i crkvenih otaca sve do kodeksa Vaticanus (najstariji kompletan Novi zavjet) da su autori apostoli i njihovi učenici. Te, treće, međusobna isključivost evanđelja je kod ateista i liberalnih teologa koji ne mogu opravdati svoj stav.
Što se tiče ove materije sam znaš da se na osnovu nje može otvoriti jedna tema i mnogo na istu iznijeti.Ja ti preporučujem da dublje izučiš naš islamski stav po ovom pitanju,i da zaviriš na ovu stranicu,da ja nebi morao ispisivati tonu postova!Molim te posijeti ovaj link i možeš naći sve odgovore oko svojih postavljenih pitanja.
Link o Evanđeljima /Inđilima-------http://209.85.135.104/search?q=cache:AJBbNSNBfPoJ:www.praviput.com/knjige/could_not/5.html+isaov+in%C4%91il&hl=bs&ct=clnk&cd=2&gl=ba&client=firefox-a

Što se tiče Osmana, nije on uništio ili zapalio bilo kakve 'kožice'' Kurana. On je uništio najstarije kopije Kurana, među kojima su mogli biti i same originalne zapisane sure i ajeti Kurana. On je sve to uništio kako bi mogao svoju verziju Kurana proglasiti službenom i mjerodavnom. Vrlo čudan i hrabar potez od njega! Vjerujem da se nijedan musliman ne bi usudio pocijepati il zapaliti i prijevod Kurana, a kamoli najstarije kopije il čak originale.
Da ti pojasnim malo u ovom slučaju.
Osma r.a je uzeo prijašnje ispisane Kur´ane koji su bili ispisani sa orginalnih dijelova(i još se imao uvid u iste),i sa hafizima koji su bili u komisiji (njih oko 40-50) je odlučio da se iz unište svi oni prepisi Kur´ana koja su lokalna plemena počela da ispisuju koristeći svoj dialekt i mijenjajuci tako izvorni izgovor Kurejšijskog jezika na kojem je objavljen Kur´an!Naime da se nebi desilo da neka plemena nastave sa prepisima kao recimo u primijeru -El hamdulillahi -oni bi pisali El homdalillah itd,bilo je potrebno sve napisati na jeziku na kojem je objavljen a to je Kurejsiski jezik.
Nakon toga napisalo se 6 Musafa (Knjiga) u kojima je Kur´an ispisan pravilno na Kurejšijskom jeziku bez dialekta tudžeg jezika koji su neki koristili tada kao što sam rekao.
Tako da se tu ne radi o dodavanju ili oduzimanju izvornog Kur´ana niti objavljenih Božijih riječi.Naći ću ti link i na ovom polju da se uvjeriš sam.
Kažeš, da je on uz sebe imao hafize. Koliko je meni poznato od početka objavljivanja Kurana pa sve do Osmanove akcije je prošlo 40 godina. Kako znaš da su hafizi bili u stanju da 40 godina perfektno, bez greške usmenim putem prenose Kuran? To se ne može znati, ti samo vjeruješ u to, ali ne možeš dokazati.
Kao što sam već ranije spomenuo ja ne poznajem fenomen zvan "hafiz" u drugim religijama?
Ako griješim ispravi me!
Naime hafizi stalno uče Kur´an i obnavljaju ga tako da nema mogučnosti da ga zaborave!?To ti garantujem,jer i danas tako rade.
Prema tome ne prestavlja opasnost da nemaju Kur´ana uza se ni 40 godina ako ga stalno ponavlja on ga tada i ispisuje od prvog dana kada je postao hafiz,a isto tako kada se sastave njih 10 onda ,kakva je mogućnost da griješe!?
Vi nemate taj fenomen pa zato ne možete pojmiti o čemu se radi,dok je nama muslimanima to sasvim normalna stvar.Ja sam lično gledao kada ih se okupi više i postave im se razna pitanja iz raznih oblasti,imaš osiječaj da crpe ajete iz glave kao da su ispisani pred njima.Upoznaću te i sa tim dublje ako budeš insistirao.Smile
Što se tiče faraona, imam podatak da je u vrijeme Mojsija vladao faraon Amenhotep II (1450-1425), sin Thutmosea III koji imade i mlađeg sina Thutmosea IV, a ne Ramses II. Drugo, u Kuranu 10, 90-92 vidimo faraonovo pokajanje i Allahov odgovor da će zato spasiti njegovo tijelo, odnosno život, kako to zaključuje moja malenkost.
Volio bih da me upoznaš sa svojim podacima koji govore o tome! Naime ovi spomenuti naučnici su to otkrili a ne muslimani,znam ipak da ima razilaženja ali kada su se naučnici tek tako složili oko nečega?Mi vjerujemo da je upravo to taj faraon i ovi naučnici su to dokazali.Ko želi prihvatiti neka prihvati a ko ne njegova stvar i pravo priznaćemo.Ipak mi nismo naučnici treba priznati.
Naime, čak je takav zaključak u sladu s Kuranom koji riječ tijelo dovodi u vezu s živom osobom, a ne s lešom, kao što je u tvom slučaju. U Kuranu glede toga piše: I doista smo iskušavali Sulejmana, i bacili na prijesto njegov tijelo - zatim se obratio. /38, 34/. Tim više što se za obojicu kaže da su se pokajali.
Stvarno ne želiš da prihvatiš tako jasan primijer i jos veče čudo koje sam ti naveo na osnovu ovog ajeta!Ali to je tvoje pravo da ga ne prihvatiš.
Samo još jednom ću ti reči da se jasno kaže da je ubijen i da je samo njegovo tijelo spašeno [b]da ostane netaknuto i da se ne raspadne kao primijer onima iza njega,to jest nama!
Može još, bar po meni kontradikcija u Kuranu, s koliko je anđela Merjema razgovarala kod vijesti da će roditi Isusa? S jednim anđelom? Ili s više njih?

i jedan zastor da se od njih zakloni uzela, Mi smo k njoj meleka Džibrila poslali i on joj se prikazao u liku savršeno stvorena muškarca. "Utječem se Milostivom od tebe, ako se Njega bojiš!" - uzviknu ona. "A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga" - reče on - "da ti poklonim dječaka čista! "Kako će imati dječaka" - reče ona - "kad me nijedan muškarac dodirnuo nije, a ja nisam nevaljalica!" "To je tako!” - reče on. "Gospodar tvoj je rekao: ’To je Meni lahko’, i zato da ga učinimo znamenjem ljudima i znakom milosti Naše. Tako je unaprijed određeno!" /17, 19-21/

I kada meleki rekoše: "O Merjema, tebe je Allah odabrao i čistom stvorio, i boljom od svih žena na svijetu učinio. O Merjema, budi poslušna svome Gospodaru i licem na tle padaj i sa onima koji molitvu obavljaju i ti obavljaj!" To su nepoznate vijesti koje ti objavljujemo. Ti nisi bio među njima kada su pera svoja od trske pobacali da bi vidjeli koji će se od njih o Merjemi brinuti, i ti nisi bio među njima kad su se prepirali. A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih; on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i biće čestit"- ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" - "Eto tako" - reče - "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: ’Budi!’ - i ono bude." /3, 42-47/
Nema tu kontradiktornosti kao ni u slučaju faraona zasigurno,nego se treba upoznati sa temeljnim vjerovanjem islama(akidom) i podučit se bićima koja se nazivaju melecima.To jest :kakvih sve redova meleka ima,ko su poslanici u redovima samih meleka ,ko su meleci smrti,ko su meleci slanja vijesti(ne vahja-objave) ljudima itd..
Ovdije se radi o melecima koji ljude upozoravaju na nešto i oni su bili sa samim Džibrilom (Ruhull-emin) i nigdije se ne kaže da je Džibril bio sam zar ne?
Prema tome nikakva proturiječnost nije u pitanju ,nego prisustvo i drugih redova meleka uz Džibrila samog.
Pozdrav i svako dobro.

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil http://www.magazin.co.ba/index.php?sid=8faaf015ba62f9ddf75420a37

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on pon vel 26 2007, 07:49

ISUSOV RODOSLOV JEDNA OD NAJVEĆIH GREŠAKA U BIBLIJI!?

Po našem islamskom gledištu u Bibliji se nalazi jedna od najvećih grešaka,i mi tražimo od vas da nam to pojasnite!

ISUS I NJEGOVO PORIJEKLO

Bilo bi normalno očekivati da pisari evanđelja, kad govore o biografiji Mesije, koga smatraju bogom i
Sinom božijim, i ne spominju nešto što se zove Mesijino porijeklo, jer pravi Bog nema rodoslovlja.
Ovako bar govori zdrav razum, istina i stvarnost. Zdrav razum, dakle, govori da Bog nije kao čovjek,
da Njemu Uzvišenom ne priliči da se poredi sa svojim stvorenjima,(po našem islamskom shvatanju Boga) te da On nije nikome i ničemu sličan. Historijska
stvarnost ne dopušta mogućnost da autentične knjige bilo koga vjerovjesnika mogu govoriti o nečemu
što se zove Božije porijeklo. Ja ovdje spominjem izraz „historijska realnost”, ne zato što on ovdje ima
posebnu težinu, već da bi iscrpili sve eventualne mogučnosti. Dakle, logika (sud razuma) i historijska
stvarnost isključuju mogućnost da istinski Bog može imati svoje porijeklo.

Međutim sa izmišljenim bogovima, stvari ne moraju stajati ovako. Hoću reći da je kod njih upravo obrnuto, tj.imaju svoje porijeklo, očeve, djedove itd. Ni ovo, također, nije van zdrave pameti i historijske
stvarnosti...
Dakle, sa logikom i historijskom realnošću se ne kosi da lažni bogovi poput Kisre, Cezara,
Lata ili Hubela, mogu imati svoje očeve, djedove, porodice i sl. Sve ovo zdrav razum može prihvatiti, a historijska stvarnost potvrditi.
Tako kurejšijski prvaci dolaze i pitaju poslanika islama, Muhammed,
a.s.: „Navedi nam rodoslovlje svoga Gospodara?” tj. reci nam njegovu lozu iz koje potječe. Postupili su ovako jer su ranije već bili navikli da svojim božanstvima daju rodoslovlje.
Kakav je bio odgovor Poslanika, a.s. Božiji Poslanik, s.a.v.s., lično im nije odgovorio, nego je odgovor dao Uzvišeni Allah objavljujući Kur ’ an koji se čita i u njemu riječi:

Reci: On je Allah - Jedan! Allah je utočište svakom! Nije rodio i rođen nije, i niko Mu ravan
nije! (112; 1-4 Kur´an)

Prema tome, Uzvišeni Allah nije nikoga rodio i nije rođen,jer On stvara a ne rađa putem bološkog odnosa!? Nema druga i niko Mu ravan nije. On je
pravi i istinski Bog. što se tiče lažnih bogova, sa njima stvari drugačije stoje. Njih je u Mesijino doba bilo veoma mnogo.
Rimljani su imali mnogo lažnih bogova. Grci također. I jedni i drugi su u Mesijino
doba bili na sceni svjetske pozornice. Rimska vlast i država prostirala se, ne samo na prostorima Palestine, nego i u drugim krajevima Bliskog istoka.
Čak je i Egipat ulazio u sastav prostranog
Rimskog Carstva. Grčka kultura, filozofija, i pagansko učenje, sa svim onim što je ona sa sobom nosila,od jezika do baštine, naslijeđene od Helena i stopljene u duhovne vrijednosti Istoka,a naročitojevrejske vjerske sekte, bila je snažno prisutna u Palestini i van nje.

Ovo se može reći i za Perziju koja
je imala svoja božanstva svjetla i mraka, Babilon, Mezopotamiju i Egipat. Sve ove zemlje imale su svoja božanstva i paganska vjerska učenja o njima.
Sastavljači evanđelja svakako su bili upoznati sa
svim ovim kretanjima i atmosferom koja je vladala u njihovom okruženju. Zasigurno se može tvrditi da su bili upoznati i sa rodoslovljem tamošnjih božanstava i najrazličitijih kultova.
Zbog svega ovog,
oni su, dok su pisali svoja evanđelja i Mesijinu biografiju, bili pod snažnim utjecajem sredine u kojoj su živjeli i djelovali. U knjige koje su sastavljali unijeli su mnogo natruha iz pomenutih paganskih učenja i običaja.
Jedna od takvih stvari je bilo i Mesijino rodoslovlje.
Normalno je očekivati da sastavljači
evanđelja, ukoliko Mesiju smatraju bogom, i ne potežu ovo pitanje!??

To što je navelo neke od njih
(Mateja i Luku) da daju opis Mesijinog rodoslovlja, zapravo i nije ništa drugo do skriveno, potajno vjerovanje da je on samo čovjek, a ne bog!?
Druga dvojica, Marko i Ivan uopće ne govore o Mesijinom
rodoslovlju!?

Međutim, ovdje želimo naglasiti da su Matej i Luka, prilikom opisa Mesijinog rodoslovlja, napravili
katastrofalne greške, koje govore da su bili ili totalno neupućeni u ono o čemu pišu, ili neodgovorni.

Bez obzira o čemu se ovdje radi nepoznavanju ili neodgovornosti, može se reći da se to nije smjelo dogoditi,pogotovu kad se radi o ovako važnim stvarima.
Kad se govori o porijeklu čovjeka, bilo kog čovjeka,mora se biti precizan i odgovoran i bez ikakvih neslaganja.
Tako se npr. kaže: „Taj i taj, sin toga i toga,
unuk toga i toga itd. sve do posljednjeg pretka od koga se izvodi porijeklo.” Međutim, Sveti Matej ili
onaj koji je napisao Evanđelje pod njegovim imenom, kao i Sveti Luka, ili onaj ko je pod njegovim
imenom napisao Evanđelje, nedopustivo se mnogo međusobno mimoilaze i proturječe kad govore o
Mesijinom rodoslovlju.
Šta svaki od njih o ovome kaže?

Matej započinje svoje Evanđelje sljedećim riječima:„Djetinjstvo obećanog Mesije Isusa Krista...”
Isusovo ljudsko porijeklo
1. Rodoslovlje Isusa Krista, sina Davidova, sina Abrahamova:
2. „Abraham rodi Izaka, Izak rodi Jakova, Jakov rodi Judu i braću njegovu.”
Ovako nastavlja sve do pred kraj rodoslovlja, gdje kaže:
16. „Jakov rodi Josipa, muža Marije, koja rodi Isusa koji se zove Krist.”
Od Abrahama do Davida je četrnaest koljena, od Davida do protjerivanja u Babilon četrnaest i od
protjerivanja u Babilon do Mesije četrnaest koljena.Međutim Luka na početku svog Evanđelja
izostavlja opis Mesijinog rodoslovlja i spominje ga tek u Drugom poglavlju kod priča o Mariji.
Nakon
priče o njoj on govori o Isusovom krštenju od strane Ivana Krstitelja (Jahja, a.s.) u rijeci Jordan,
nakon čega je Isus počeo obznanjivati svoju misiju. Samo na ovom mjestu Luka govori o njegovom
rodoslovlju i kaže:

„Isusu je na početku njegova djelovanja bilo otprilike trideset godina, a bijaše, kako se držalo -
sin Josipov, sin Helijev, Matatov, Levijev...”

On tako nastavlja sve do Abrahama (Ibrahima, a.s.).
Poređenjem rodoslovlja koja navode Matej i
Luka dolazi se do zaključka da su im se potkrale greške koje može uočiti i obični čitalac, bez ikakve prethodne upućenosti u ovu oblast.
Rodoslovlje porijekla po Lukinom evanđelju ide preko Davidova
sina Natana, za razliku od Mateja, po kome ono ide preko Davidova sina Salamona.

- Matej kaže da je Josip Drvodjelja Jakovljev sin, dok Luka tvrdi da je on Helijev sin!??
- Matej, dalje, kaže da su Mesijini preci od Davida pa do babilonskog progonstva bili ugledni vladari,
dok Luka kaže da nisu bili ni vladari ni poznati, izuzimajući Davida i Natana!??
- Matej kaže da je Salatiel Jehonijev sin (jedan od predaka u lozi Mesijinog rodoslovlja), dok Luka kaže da je on Nerijev sin!??

- Matej kaže da je Abijud Zerubebelov sin, dok Luka kaže da se on zvao Rezin!??

Do ovakvih grešaka je
došlo i pored toga što su imena Zerubebelovih sinova već bila napisana u Trinaestom poglavlju Prve
knjige Ljetopisa (jedna od jevrejskih knjiga) gdje među njegovim sinovima nema onih sa imenima
Abijud i Rezin.

[b]- Matej kaže da između Davida i Mesije ima šesnaest koljena, dok Luka kaže da je između njih dvojice
četrdeset i jedno koljeno!??

-Ostalo je da još kažemo da čovjek čije su rodoslovlje dali, uopće nije Mesija nego Josip Drvodjelja!????

Pitanje se postavlja-;Zašto se navodi rodoslov Josipa Marijinog muža,ako on nije učestovao u začeču Isusa/Isa a.s???

Ovo je jedna velika, ako ne i največa greška, koju su napravili navodeći lozu Mesijinog rodoslovlja!
Na početku je naglašeno da se daje rodoslovlje Mesije, a na kraju se uspostavilo da se, zapravo, radi o Josipu Drvodjelji, Marijinom mužu.
Zar neka greška može biti fatalnija od ove?Zar se onda na osnovu ovakvih promašaja i očitih grešaka u Bibliji može vjerovati sa sigurnošću u ostatak ove knjige?

Nikakvo se opravdanje ne nalazi ni u tvrdnji da se na ovaj način željelo izbjeći da se spomene Marijino ime, jer je
navodno to bilo sramota!?
Kakva bi to bila sramota, kad su je svi Jevreji poznavali i u mnogo slučajeva
optuživali za nemoral, jer je bez muža rodila Mesiju. Zar neka uvreda pominjanjem njenog imena,može biti teža od ove?!

Ko želi da se upozna sa još nekim detaljima i prigovorima, preporučujemo mu
da pročita Prvu knjigu Ljetopisa, jednu od svetih jevrejskih knjiga koja je štampana u okviru Starog zavjeta. Tamo se može naći još prigovora.

Zbog gore navedenog jasno se vidi zbog čega se ni Matejeva
ni Lukina verzija Mesijinog rodoslovlja, ne može prihvatiti kao ispravna, jer one jedna drugu isključuju.
Dakle, ako bi se jedna uzela kao tačna, druga bi bila netačna.

Očekujem da čujem vašu odbranu na ove pokazatelje jedne od največih grešaka u vašoj Svetoj Knjizi!

Pozdrav i svako dobro.

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Wiklif on pon vel 26 2007, 19:16

Kontradikcije u Kuranu!
Alkohol zabranjen ili ne?
90. O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari,
šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.
91. Šejtan želi da pomocu vina i kocke unese medu vas neprijateljstvo
i mržnju i da vas od sjecanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hocete li
se okaniti? (5,90 -91) vs.
15. Zar je Džennet, koji je obecan onima koji se Allaha boje - u kome su
rijeke od vode neustajale i rijeke od mlijeka nepromijenjena ukusa, i rijeke od vina,
prijatna onima koji piju
, i rijeke od meda procijedenog i gdje ima voca svakovrsnog i
oprosta od Gospodara njihova - zar je to isto što i patnja koja ceka one koji ce u
vatri vjecno boraviti, koji ce se uzavrelom vodom pojiti, koja ce im crijeva kidati! (47,15)

Da li je se potopio sin od Nuha (Noah)?
76. I Nuhu se, kad u davno vrijeme zavapi, odazvasmo i njega i celjad njegovu od
jada velikog spasismo
(21,76)
vs.
42. I ona ih je ponijela na valovima velikim kao brda i Nuh zovnu sina svoga
koji se nalazio podaleko: "O sinko moj, ukrcaj se s nama, ne budi s
nevjernicima!” -
43. a on rece: "Sklonice se na kakvo brdo koje ce me od vode
zaštititi." - "Niko danas Allahove kazne nece pošteden biti, osim
onoga kome se On smilovao!” - rece Nuh, i val ih razdvoji, i on potopljen bi. (11,42-43)

Od cega bi stvoren covjek ?
1. Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara,*
2. stvara covjeka od ugruška! (96, 1-2)
vs.
30. Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih
Mi raskomadali, i da Mi od vode sve živo stvaramo? I zar nece vjerovati?
vs.
26. Mi smo stvorili Adema od ilovace, od blata ustajalog.
vs.
4. On stvara covjeka od kapi sjemena, a on odjednom - otvoreni protivnik!

Kolko je dugu stvarao Alah zemlju sest ili osam dana?
54. Gospodar vaš je Allah, koji je nebesa i Zemlju u šest vremenskih
razdoblja stvorio, a onda svemirom zagospodario; On tamom noci prekriva dan, koji ga u
stopu prati, a Sunce i Mjesec i zvijezde se pokoravaju Njegovoj volji. Samo On stvara i
upravlja! Uzvišen neka je Allah, Gospodar svjetova!
vs.

9. Reci: "Zar, zaista, necete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska
razdoblja Zemlju stvorio - i još Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar
svjetova!"
10. On je nepomicna brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je ucinio i proizvode
njezine na njoj odredio, sve to u cetiri vremenska razdoblja - ovo je objašnjenje za
one koji pitaju,11. zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa
njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" - "Pojavljujemo se
drage volje!" - odgovorili su,
12. pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio
šta ce se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo
ukrasili i nada njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznajucega.

Wiklif
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 38
Registration date : 25.11.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by laodikejac on pon vel 26 2007, 20:21

Apostol Pavle savetuje: A ludijeh zapitkivanja i teftera od plemena, i svađa i prepiranja o zakonu kloni se; jer je to nekorisno i prazno! Titu. 3,9.

To ne znači da kad si postavio pitanje da ne treba da ti se da odgovor!

Sve u svemu biće sumnje među onima koji slede Knjigu(Bibliju), biće onih koji se rugaju načinom pisanja(jer ne znaju niti mogu znati način pisanja Božje reči) i sigurno nije kao u Kuranu a za kojeg nalazim da je jedna knjiga koja ima najviše protivurečenosti! Jovan (Ivan) kao pisac opisuje Isusa kao Boga, dok drugi ga opisuju kao čoveka, ali to ne znači da je samo čovek i ništa od toga više!

Nalazim za smešno da nam ukazuješ da pročitamo prvu knj. ljetopisa u kojoj ima još više grešaka! Mislim da time nećeš ništa postići da opovrgneš Božju reč!

Svako dobro u Gospodu!

laodikejac
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 155
Registration date : 22.11.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on pon vel 26 2007, 20:31

Wiklif---
Priznat ćeš da bi bio red da i ja dobijem odgovore na svoja pitanja,pa tek onda da odgovorim na vaša.Ipak sam ja ovdije sam,i očekujem da vidim u kojoj mijeri branite rodoslov koji je očita greška (bar za nas muslimane).
Napominjem da nema potrebe da se neko uvrijedi,jer mi to nije cilj,jer ako se ja ne ljutim što ćete i vi iznijeti svoje stavove (kao što već jeste) da je Kur´an kako kaže Laodikejac Knjiga sa "najviše grešaka",onda nema potrebe kada je ovo jedan normalan dialog između hriščana i muslimana,koji se vodio mnogo puta kroz istoriju.
Ja imam odgovore za te "greške" u Kur´anu ali očekujem da vidim šta mislite o rodoslovu Isusovom.
Ako pak ne možete ili nećete da odgovorite ,recite i idemo dalje,jer ovdije nema ubijeđivanja rekli smo.To nebi imalo smisla.
Pozdrav i svako dobro.Smile

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pon vel 26 2007, 20:37

Jasone, nisi sam...Smile Ima nas koji ne pišemo ali čitamo, ti si naš gost...želimo da nam bude sve na korist...

Rodoslovlje pomenuto- jedno je od loze Josipove a drugo Marijino.

Pozdrav!

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on pon vel 26 2007, 20:40

Ma ti si nas, i zato ne sekiraj se.

Samo sta to vidis sporno u rodoslovlju, dobro ti je odgovorila Noemi.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by laodikejac on pon vel 26 2007, 21:45

Jasone-Kažeš da u Ku ranu imaš odgovore da je Biblija puna grešaka. Od kada se to Ku ran uzdiže iznad Biblije? Ja to u Ku ranu ne nalazim! Ono što nalazim a jeste da On potvrđuje Biblliju! Nadam se da si i ti to čitao! Neki su ovde na forumu postirali mnoge stihove da Ku ran upućuje na Bibliju odnosno Tevrat i Indžil! Ako ja uzmem Ku ran da gledam kroz Bibliju složićemo se zajedno da će se on naći takođe lažan! itd.itd.

a ovde na ovom forumu mislim da nećeš naići da te neko uvredi! što i očekujemo i sa tvoje strane takvu realnost!

Ne treba zaboraviti da se borba vodi oko istine i laži! Istina boli a laž umiruje one koji odbacuju Pravoga Boga, jedinoga Boga, koji se otkrio u svetom Pismu! I sam Ku ran govori da je Bog Biblije pravi Bog! Posebno kada se navodi da za bolji put se pitaju oni koji imaju prvu objavljenu knjigu!

Svako dobro u Gospodu svima! Laku noć
do sutra

laodikejac
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on uto vel 27 2007, 02:08

Noemi__
Jasone, nisi sam... Ima nas koji ne pišemo ali čitamo, ti si naš gost...želimo da nam bude sve na korist...

Rodoslovlje pomenuto- jedno je od loze Josipove a drugo Marijino.

Pozdrav!
Pa nema te Noemi dugo,ja razmišljam gdije li si?Very Happy
Al sigurno imaš tamo mnogo posla na drugim temama.
Hvala ti na lijepim riječima i budi toplo pozdravljena.

Jevrejin___
Samo sta to vidis sporno u rodoslovlju, dobro ti je odgovorila Noemi.
Ne znam da li si pročitao čitav post jer u njemu je sve objašnjeno.
Naime radi se o tome da rodoslovlje Isusovo doseže do Josipa,iako nam Biblija imenuje rodoslovlje po Isusu a ne po Josipu!?
Nas interesuje zašto se tim rodoslovom koje je imenovano na Isusa,došlo do Josipa kada on nije učestovao u njegovom začeču niti je njegov biološki otac?

Veoma ozbiljna stvar i greška u našim očima.Molim te da pročitaš čitav prijašnji post pažljivo pa ćeš se uvijeriti u to.Nemam namijeru da vas ubijeđujem jer je to nepošteno,ali da vidim kako to komentarišete.

P.S. Reci mi Jevrejin jesi li uspio da iskoristiš one linkove i jeli sve bilo uredu,imaš li problema sa programčićom?Ako imaš javi mi.

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on uto vel 27 2007, 02:26

Laodikejac__
Jasone-Kažeš da u Ku ranu imaš odgovore da je Biblija puna grešaka. Od kada se to Ku ran uzdiže iznad Biblije? Ja to u Ku ranu ne nalazim! Ono što nalazim a jeste da On potvrđuje Biblliju! Nadam se da si i ti to čitao! Neki su ovde na forumu postirali mnoge stihove da Ku ran upućuje na Bibliju odnosno Tevrat i Indžil! Ako ja uzmem Ku ran da gledam kroz Bibliju složićemo se zajedno da će se on naći takođe lažan! itd.itd.
Vidi Laodikejac mi vjerujemo da je Isus a.s imao svoje evanđelje koje je trebalo čuvati.Mi isto tako vjerujemo da je ono uništeno,i o njemu ustvari govori Kur´an ,a ne o današnjoj Bibliji koju čitamo.
Ja sam več u ranijem postu Van Helsingu(čini mi se ) pisao o tome pa provijeri,i isto tako imaš neke korisne linkove na kojima možeš pročitati naš islamski stav o tome,to jest na osnovu čega mi vjerujemo u isto.
Ne treba zaboraviti da se borba vodi oko istine i laži! Istina boli a laž umiruje one koji odbacuju Pravoga Boga, jedinoga Boga, koji se otkrio u svetom Pismu! I sam Ku ran govori da je Bog Biblije pravi Bog! Posebno kada se navodi da za bolji put se pitaju oni koji imaju prvu objavljenu knjigu!
Laodikejac ja sam već rekao da niko ko je spreman na jedan kulturan i miran dialog ne treba da se vrijeđa.Ja znam da mnogi ne vole da slušaju ovu vrstu dialoga,ali priznaćeš da ima i onih koji ne vide ništa loše u tome sve dok nema vrijeđanja sa bilo koje strane.
Ja smatram da se ovdije vodi jedan fer i kvalitetan dialog,kao što su ih naši preci vodili u istoriji mnogo.Nismo mi jedini koji razgovaramo na ovom polju.

Ja sam već u ranijim postovima spomenuo da ne treba da bude ubijeđivanja sa bilo koje strane u nešto što druga osuđuje i odbacuje!
Naime kada se dođe do ubijeđivanja treba preći na druga pitanja,koja se tiču ove teme.
Zato i tebe molim da ne shvatiš da sam ja došao ovdije da ti kažem da ne trebaš da vjeruješ u Isusa!?
Ja kada kažem mi muslimani ne vjerujemo u to ili to... ili postavim pitanje vama,ili kontradiktornost(za koju ja smatram u tom trenutku da ona to jeste) na vama je da odgovorite ili jednostavno kazete idemo na druga pitanja.I u mom slučaju je tako.
Prema tome svako ko je spreman i odlučan voditi debatu na takav način neće zasigurno biti povrijeđen.Svako ima pravo da vjeruje na način za koji misli da mu je ispravan.
Nerealno je da ja kažem sada-;"Prihvatite Allaha,prihvatite islam,prihvatite moju vjeru... jer ja to nemam pravo na takav način,meni moja vjera to zabranjuje vjeruj mi.
A isto tako ni meni nebi trebalo reći jesam li spašen ili proklet na osnovu mog vjerovanja-zar ne?
Prema tome ovdije mijesta treba da ima samo za lijepe riječi i dialog do određene mijere, u obostranom poštovanju,kao što je već slučaj hvala Bogu!

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto vel 27 2007, 07:18

Drustvo,mnoge teme u vezi Biblije su u temi Bible studi,sola scriptura-pogledaj te.A ti Jasone,budi s nama ko nas domaci,pogledaj i nase druge teme,mozda se jos i tamo pronadjes u kojoj diskusiji.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on uto vel 27 2007, 07:49

Nas interesuje zašto se tim rodoslovom koje je imenovano na Isusa,došlo do Josipa kada on nije učestovao u njegovom začeču niti je njegov biološki otac?

Smile Zato što je bio zakoniti muž Marije.

Ne znam da li si čitao rodoslovlje i uvidio razliku u Mateju i Luci?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on uto vel 27 2007, 13:03

Ma Jasone gledam ja ovu sliku koju si okacio a ono stariji covek, i tako te pocnem zamisljati. Kad procitam posle ti imas samo 28 godina.

Ma covece daj neku mladju sliku. Salim se naravno. Nego ko je taj stariji gospodin na slici?

Ili si ga tek onako stavio?

Ujedno rodoslovlje nema ni jednu gresku.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on uto vel 27 2007, 14:08

Noemi__
Zato što je bio zakoniti muž Marije.

Ne znam da li si čitao rodoslovlje i uvidio razliku u Mateju i Luci?
Da uvidio sam te razlike,iako nama nije jasno kako može na početku rodoslova da piše da je to rodoslov Isusov,a uspostavi se da je to rodoslov Josipov,kada Josip ni u kojem slučaju nije njgov otac,u šta i mi muslimani vjerujemo naravno!? Ali da ne budem dosadan naravno i da ne ubijeđujem nikoga,dobio sam znači odgovore i to je to.Smile Pozdrav.

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by ziger on uto vel 27 2007, 14:17

Dobro došao Jasmine,
neka je i tebi MIR prijatelju. Već sam prije govorio s muslimanima o ovim temama i nismose baš složili ali nije bilo svađe dalje.
pozdrav svima!

ziger
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 345
Registration date : 10.01.2007

Korisnički profil http://istina.editboard.com

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on uto vel 27 2007, 14:23

Jevrejin__
Ma Jasone gledam ja ovu sliku koju si okacio a ono stariji covek, i tako te pocnem zamisljati. Kad procitam posle ti imas samo 28 godina.

Ma covece daj neku mladju sliku. Salim se naravno. Nego ko je taj stariji gospodin na slici?

Ili si ga tek onako stavio?
Laughing Ma nisam ja Jevrejin toliko star bolan.Very Happy
Ovaj dragi deduka Ahmed Deedat je bio jedan od najvećih islamskih misonara i jedan od najboljih poznavalaca kršćanstva u svijetu(i ne samo među muslimanima),i veliki islamski učevnjak.http://en.wikipedia.org/wiki/Ahmed_DeedatRahmet mu duši preselio je na bolji svijet ahiret,ali mnogi su ostali iza njega i njegovih par učenika koji i danas fasciniraju mnogobrojne mase na polju islamskog misionarstva.
Stavio sam tri filma na svojim početnim postovima ovdije i linkove za njih,na kojima Ahmed Deedat vodi dialoge sa kršćanskim pastorima i svećenicima.Preporučujem ti da to pogledaš ako možeš sebi priuštiti da potrošiš na jedan film 230 mb.
Prevedni su na naš jezik i vijeruj mi da su jako poučni i korisni,za svakog čovijeka koji se bavi ovom materijom.
Ako poznajaeš engleski onda ovdije imaš par isiječaka sa takvih debata koji su dugi po koju minutu,evo ti link da to pogledaš ako želiš;http://www.youtube.com/results?search_query=ahmed+deedat&search=Search
Ovdije možeš pogledati isječke sa njegovih mnogobrojnih debata,za koje mnogi kršćani tvrde da su bile glavni podsticaj da pređu i prihvate islam.
Svako dobro i pozdrav.

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by ziger on uto vel 27 2007, 14:28

Ti si teolog?

ziger
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 345
Registration date : 10.01.2007

Korisnički profil http://istina.editboard.com

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on uto vel 27 2007, 18:02

Dina__
Drustvo,mnoge teme u vezi Biblije su u temi Bible studi,sola scriptura-pogledaj te.A ti Jasone,budi s nama ko nas domaci,pogledaj i nase druge teme,mozda se jos i tamo pronadjes u kojoj diskusiji.
Pozdrav Dino i hvala na pozivu što se tiče drugih tema.
Imam namijeru da posijetim određene teme,ali smatram da nebi sebi dozvolio da tamo kompliciram stvari između vas samih.
Možda bi neko pogrešno razumio sve to,a ovdije će doći ko je spreman da vodi dialog i zasigurno neće to smatrati provokacijom.
Svako dobro i pozdrav.Smile

Ziger__
Dobro došao Jasmine,
neka je i tebi MIR prijatelju. Već sam prije govorio s muslimanima o ovim temama i nismose baš složili ali nije bilo svađe dalje.
pozdrav svima!
Hvala na lijepim riječima Ziger,i tebi pozdrav.Very Happy
Svađe nema i neće je ni biti ako Bog da,ja ne sumnjam u to.
Ti si teolog?
Ne baš!Evo već koju godinu radim na ovoj relaciji,i izučavam razlike između ove dvije religije.Ja sam samoučeni laik na ovom polju-praktički.Nisam školovani islamski teolog(u pravom smislu) ali radim na tome.
Čovjek se uči dok je živ,i znanja nikad nije dosta nikom od nas.
Pozdrav i svako dobro ti želim.Smile

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Van_Helsing on uto vel 27 2007, 18:14

Selam, Jason.

Nije potrebno da ispisuješ tonu posteva, tim više ako je riječ o copy-paste. Zamolio si me da posjetim određen link, ipak ne bi, vodim dijalog s tobom, a ne s islamskim sajtom. Ako držiš vrijednim da se tamo nešto kompromitirajuće nalazi za Bibliju, izvoli prenesi svojim riječima i prvom prilikom odgovorit ću u svojoj malenkosti.

Kažeš da je Osman uništio one najstarije kopije Kurana koje su bile ispisane dijalektima lokalnih arapskih plemena. Koliko je meni poznato Arapi su tada koristili pisane riječi samo sa suglasnicima, samoglasnike su dodavali tek u izgovaranju zapisanih suglasnika i tako dobivali riječi. Po tome nije bilo pisanih razlika, nego razlika u izgovaranju. Ispravi me ako grešim, uz moguću referencu.

Kažeš da su hafizi stalno učili Kuran i obnavljali ga i zato nije bilo mogućnosti da ga zaborave, a mogli su se i međusobno ispravljati. Moja malenkost tvrdi, da treba imati veliku dozu vjere kad se očekuje od ljudske pogrešive memorije da uči i obnavlja Kuran na pamet savršeno, bez ijedne greške. Očekivati savršenstvo od nesavršenog je fantazija u koji bi se usudili upustiti samo redatelji SF filmova.

Zatim, ti hafizi nisu sjedili doma i borili se da uvijek znaju savršeno na pamet Kuran. Oni su bili obiteljski ljudi, trebali su se brinuti za ženu, djecu, stoku i raditi na usjevima. Uz to su čak bili i Muhamedovi vojnici koji su se zajedno s njime borili protiv Arapa nemuslimana i Židova. Ovo su samo primjeri koji pokazuju manjkavost ''fenomena Kurana'' na koji je islam tako ponosan.

No, to nije najvažnije, ponavljam, islam traži od kršćana original evanđelja kako bi kršćani potkrijepili svoje učenje koje izvode iz kopija evanđelja. Islam nema pravo to tražiti, jer ni on sam nema original Kurana iz Muhammedovog vremena. Ima samo svoje tvrdnje koje ne može fizički dokazati. Ako i dalje insistiraš na originalu evanđelja, prvo onda, pokaži original Kurana iz Muhammedovog vremena.

Podatak o faraonu Amenhotepu II (Amenofis II) farao
je uzet iz The Bible Knowledge Commentary, Vol. 1, Victor Books, 1985., USA, p. 106.

Ne radi se o mom prihvaćanju ili neprihvaćanju tvog odgovora na moju kontradikciju oko faraonove sudbine. Dao sam ti alternativno gledište, onako kako to moja malenkost razumije i zaključuje, a vidim da takvo gledište nije ni Kuranu protivno. Što se tiče tvog odgovora na moju kontradikciju oko broja anđela koji su s Marijom razgovarali, zadovoljan sam; jer mi nisi proturječio oko mog odgovora na tvoje biblijske kontradikcije. Nadam se, da bar za sada, su na tvojoj listi biblijskih kontradikcija sad dvije manje.

Van_Helsing
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 29
Registration date : 22.02.2007

Korisnički profil http://islamu.wordpress.com

[Vrh] Go down

Postaj by laodikejac on uto vel 27 2007, 22:34

Jasone, na zapadu sam gde na poslu imam 35% radnih kolega muslimana, sa svima sam njima pričao o veri, razlike ima i među vama, ima po gledanju Ku rana i po gledanju Biblije! I mnogo u drugom. No nije ni bitno!

Sve u svemu se vrti oko toga da se to Isusovo jevanđelje koje si ti spomenuo promenilo, a izvori takvih izjava su nepouzdani i nečija tvrđenja koja imaju cilj da se Biblija kao Božja reč unizi do te tačke da ljudima se smuči bilo koja (hrišćanaska) vera. Onda se sa druge strane Ku ran veliča, i to sve ide u nedogled! Pa nove verzije koje se pojavljuju pr. Tomino jevanđelje, Judino jevanđelje, koje nema veze sa onim što je u sadašnjoj Bibl. pa filmovi kao što su kod Davinči i sada se sprema još jedan navodno koji će da pobije da je Isus i vaskrsno - premda to tvrdi i Biblija i Ku ran da je Uskrsnuo! Borba se ne vodi samo kod vas, da se Biblija omalovaži nego i kod sveta koji sebe naziva hrišćanskim, a koji će platiti debelo za takvo što.

Ja čvrsto verujem da sadašnju Biblijiu koju imam, i mnoge druge arheološke dokaze koji su se našli na podnevlju (području) bliskog istoka, se podudaraju sa onim što imam u ruci! Drugo, sva proročanstava koja su zapisana u njoj, su se ispunila dok neka čekaju još malo vremena na ispunjenje, a koje je ispred nas i ne tako u dalekoj budućnosti, a verujem da će mo svi mi biti svedoci toga!

Moj Bog u Bibliji je predstavljen kao Bog koji je LJUBAV! On mi je dirnuo srce, pokazao mi je moju oholost, pokazao mi moje grehe, moju nerazumnost i tvrdoglavost, pokazao mi u svemu tome strpljenje i razumevanje, i još mi prašta! Ja nemam kud da idem, jer Nj, dobrota me vodi na pokajanje! Ja ne mogu dalje u život bez Nj. jer je On Put, Istina i Život!

Kad se budeš nekad sreo sa Njim, videćeš da će sve biti drugačije! Ono što je zapisano u ta Evanđelja(koja ti nazivaš lažna)menja ljude, menja careve, od negativnog k pozitivnom!

Bibl.je mač oštar sa obeju strana. Kad je čitaš-reže, boli jer ukazuje baš na ono u čemu se mi protivimo Bogu! Svemoćni Bog, Milostivi i Pravedni-postao je čovek! Ja ne tvrdim da je Svevišnji imao nešto sa Marijom,nego verujem da je On-postao čovek! Kaže Bibl. da je postao jedan od nas! Kako je Adam zgrešio i ušla smrt u sve ljude, tako je došao drugi Adam(Isus) i ko ga veruje naslediće život!

Verujem da je On jedan jedini Bog, Tvorac svega vidljivog i nevidljivog! Verujem mu sve što je kazao u svojoj reči, iako mnogi veruju da je izmenjena, da je to tako danas ne bi bilo iskrenih Hrišćana! Verujem da je On to "jagnje Božje koje je uzelo grehe sveta na se", verujem da je On ku rban! Žrtva za ljudski rod i Iskupitelj! U to nema sumnje! Mi smo se uhvatili tu za par reči koje govore o rodoslovu, a za koje ni ti ni ja nemamo pojma kako je to napisano, zbog čega je tako napisano i sl. Zaobilazimo Život večni koji se nalazi u Reči Božjoj a hvatamo se za "ko je koga rodio"! U svakom slučaju verujem da će se i ovo sve brzo razjasniti! No ne zaboravi da će uvek biti mesta ostavljenoi za "SUMNJU"

Pozdrav svima i svako dobro Bogu!

Izvinite na malo duži post! Inače nemam naviku da pišem dugo:lol!:

laodikejac
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by laodikejac on uto vel 27 2007, 23:23

Evo nešto malo za predah/jednan moj poznanik je dao odgovore na postavljena pitanja jednom prijatelju koji je sledbenik Ku rana

1) Zašto je 1054 godine došlo do raskola crkava u Hrišćanstvu ?
2) Koja je
prva vera na svetu i koliko je stara ?
3) Da li je Bog sam za sebe ili je
Isus Hrist u stvari Bog?
4) Koja je religija najtačnija?
5) Koliko je
Ku’ran tačan u odnosu na Bibliju?
6) Da li Biblija zabranjuje poštovanje
ostalih vera ( Islam i Katoličastvo)?
7) Koja su odstupanja koja Biblija
dozvoljava Hrišćaninu za spas svog života, i života svoje familije,(dobrovoljno
bez upotrebe sile)da se koristi obredom druge religije?
Cool Zašto Hrišćani ne
poštuju Islam ?

odgovor:

Mislim da postavljaš interesantna ali nebitna pitanja.
Najvažnija pitanja treba da budu definisanje pojma prave ljubavi i definisanje
šta je greh, a poznavati odgovor na ta pitanja znači poznavati Boga, Njegov
karakter i imati elementarnu mudrost koja čoveku pomaže u pobedi nad
svakodnevnim životnim iskušenjima.

Ali evo odgovora i na ova pitanja:

> 1) Zašto je 1054 godine doslo do raskola crkava u Hrišćanstvu?

To je bio sukob političkih interesa, a povod su bile religiozne razlike
nastale zbog različitih tradicija. Te razlike su postojale još poodavno, pa nisu
bile povod za sukob, sve dok ih nisu učinili motivi borbe za moć.

>
2) Koja je prva vera na svetu i koliko je stara?

Prava vera je ona koja
na ispravan način prezentuje Božji karakter. Koliko je stara? Prava vera je
izraz večnih Božjih principa, pa je zato ona večna. Ali od pojave greha pojavila
se i lažna religija koja ima za cilj da pred čovekovom savešću pruži izgovor za
greh, i da nepokajanom grešniku pruži sistem kojim će da ima uverenje da je
dobro duhovno iako je i dalje nepokajan.

> 3) Da li je Bog sam za
sebe ili je Isus Hrist u stvari Bog?

Bog je jedan, jer ne može van
vremena i prostora da postoji množina. Mnozina je atribut stvorenog sveta. U
stvorenom svetu jedan Bog se manifestuje kroz tri ličnosti: Oca, Sina i Svetoga
Duha. Bez Svetoga Duha čovek ne bi bio svestan potrebe za Bogom. Bez Sina -
Isusa Hrista, ne bi mogao biti iskupljen za svoje grehe, i njegovo spasenje ne
bi moglo biti pravedno.

> 4) Koja je religija najtačnija?

Najtčnije otkriva Božji karakter religija Svetog pisma, ali to moraš sam
da To shvatiš i razumeš analizom smisla njenog verovanja.

> 5) Koliko
je Ku’ran tačan u odnosu na Bibliju?

Bog se ne otkriva kroz tačnost,
nego kroz karakter. Kada imaš iskušenje da učinis greh, tada se ne namece
pitanje tačnosti, već pitanje smisla, da li su pobude koje te rukovode dobre ili
loše. O tačnosti razmišlja formalista, koji hoće da se odrekne odgovornosti da
odbaci greh, pa umesto borbe protiv greha vodi borbi na pogrešnom planu, da se
spolja ponaša tačno u skladu sa nekakvim kodeksom ponašanja, što naravno vredja
samog Boga predstavljajući Ga kao formalistu.

> 6) Da li Biblija
zabranjuje poštovanje ostalih vera ( Islam i Katoličastvo)?

Biblija
zastupa poštovanje grešnika, ali ne i poštovanje greha. Ona zastupa poštovanje čovekovog prava da bude u zabludi, ali ne i poštovanje same zablude.

> 7) Koja su odstupanja koja Biblija dozvoljava Hrišćaninu za spas
svog zivota, i života svoje familije,(dobrovoljno bez upotrebe sile)da se
koristi obredom druge religije?

Biblija ne dozvoljava nikakav kompromis
takve vrste, jer bi on značio odsustvo ljubavi prema Bogu, kršenje Božjeg
zakona. Ako te neko navodi da po cenu života pohuliš na svog Boga tako što ćeš
nekim gestom krivo predstaviti Njegov karakter, prekrštiti neku Božju zapovest,
naravno da si kriv ukoliko na takav pritisak pristaneš. Motiv pristanka na takav
pritisak ne može da bude ljubav, već jedino sebičnost, kukavičluk, nepobedjena
sujeta, neki greh, itd.

> Cool Zašto Hrišćani ne poštuju Islam ?

Vecina hrišćana nisu hrišćani sem po imenu, pa ne mogu da poštuju ni
sami sebe ni druge. A ako pod islamom misliš na samu islamsku religiju, ona ne
može da se poštuje iz hrišćanske perspektive, jer predstavlja skrnavljenje
Bozjeg karaktera, predstavlja Boga kao formalistu, itd. Ni jedan razuman covek
ne može da prihvati da se Bog čini zadovoljnim formalnim ponavljanjem jedne iste
molitve, i to na jednom istom jeziku, kao da je Bogu važno kojim rečima nešto
izražavaš, a ne smisao same molitve. Kada hrišćanin proučava Sveto pismo, on
shvata da je Bog ljubav, i kao odgovor na tu ljubav, hrišćanin postaje
hrišćanin. U svetlu te ljubavi Bog Kurana ne deluje kao Bog ljubavi, nego kao
nekakav formalista.

Svako dobro u Gospodu

laodikejac
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by laodikejac on uto vel 27 2007, 23:28

Kontradikcije nema

Da, naizgled je to kontradikcija. Međutim, Matej
daje rodoslovlje preko Josifovih predaka od Davida preko Solomuna do
Josifa a Luka daje rodoslovlje preko Marijinih predaka od Davida preko Natana do
Marije. Tako da u stvari tu nema nikakve kontradikcije.

Matija piše Jevrejima i zato njegov izvštaj ide
samo do Avrama. Luka piše za neznabošce i on zato ide unazad sve do Avrama tako
da i neznabošci mogu da shvate da Isus nije zamo za Jevreje nego za
sve.

Pozdrav i svako dobro u Gospodu

laodikejac
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Jasmin(Jason) on sri vel 28 2007, 13:29

Van Helsing__
Selam, Jason.
Selam i svako dobro i tebi Van Helsing.Very Happy
Nije potrebno da ispisuješ tonu posteva, tim više ako je riječ o copy-paste. Zamolio si me da posjetim određen link, ipak ne bi, vodim dijalog s tobom, a ne s islamskim sajtom. Ako držiš vrijednim da se tamo nešto kompromitirajuće nalazi za Bibliju, izvoli prenesi svojim riječima i prvom prilikom odgovorit ću u svojoj malenkosti.
Ne vidim razloga da ne prihvatiš sajt na kojem se u potpunosti objašnjava pitanje za koje tražiš odgovor!?
Naime ja sam podučen ovome što čitaš Van Helsing,ali da bi ti obijasnio u potpunosti trebalo bi mi 5.postova da ispišem zar ne?
Tvoje je pravo da to pročitaš ili ne ,ali ne možeš od mene da tražiš na koji način ću ti to obijasniti.Dao sam ti link na kojem je to podrobno i lijepo obijašnjeno,a ako ti nešto nije jasno onda pitaj mene nije problem.
Stvar je u tome što bi mi trebalo mnogo vremena i postova a koji se tiču samo jedne stavke i zar onda nije na ovaj način kvalitetnije i jednostavnije?
Ipak imaš pravo da pročitaš ili ne ,ali nemoj od mene da tražiš da ti ja to pišem u 5 postova kada sam ti dao dovoljno odgovora i link na kojem ti je sve lijepo objašnjeno,jer ovdije se treba držati srži teme.
Kažeš da je Osman uništio one najstarije kopije Kurana koje su bile ispisane dijalektima lokalnih arapskih plemena. Koliko je meni poznato Arapi su tada koristili pisane riječi samo sa suglasnicima, samoglasnike su dodavali tek u izgovaranju zapisanih suglasnika i tako dobivali riječi. Po tome nije bilo pisanih razlika, nego razlika u izgovaranju. Ispravi me ako grešim, uz moguću referencu.
Da ali su se pogrešno zapisivali i zbog toga je Osman r.a takve uništio i sačuvao orginalni izvorni Kurešijski jezik na kojem je Kur´an i objavljen!
Prema tome nema tu nikakvog mijesta sumnji i to je u potpunosti orginal kakav je i prije bio,izvorno na Kurešijskom jeziku kako sam već rekao.
Kažeš da su hafizi stalno učili Kuran i obnavljali ga i zato nije bilo mogućnosti da ga zaborave, a mogli su se i međusobno ispravljati.
Upravo tako jer i danas tako djeluju.Trebaš se uputiti dublje u fenomen zvan hafiz!
Moja malenkost tvrdi, da treba imati veliku dozu vjere kad se očekuje od ljudske pogrešive memorije da uči i obnavlja Kuran na pamet savršeno, bez ijedne greške. Očekivati savršenstvo od nesavršenog je fantazija u koji bi se usudili upustiti samo redatelji SF filmova.
Tvoja malenkost ima pravo da tvrdi šta god poželi,kao i moja ili bilo čija druga,ali oni koji su upućeni u ovu meteriju zasigurno će ti reči da tvoja malenkost katastrofalno griješi!Bez ljutnje to je tako.
Zatim, ti hafizi nisu sjedili doma i borili se da uvijek znaju savršeno na pamet Kuran. Oni su bili obiteljski ljudi, trebali su se brinuti za ženu, djecu, stoku i raditi na usjevima. Uz to su čak bili i Muhamedovi vojnici koji su se zajedno s njime borili protiv Arapa nemuslimana i Židova. Ovo su samo primjeri koji pokazuju manjkavost ''fenomena Kurana'' na koji je islam tako ponosan.
Kažeš manjkavost Kur´ana,a ono je upravo suprotno,jer pokazuje uzvišenost te Knjige!
Ali tvoje pravo je naravno da prihvatiš ili da odbaciš tu opšte poznatu činjenicu.
Hafizi su ljudi i naravno da obavljaju sve poslove koje obavljaju svi ostali ljudi od krvi i mesa.Ali to ne utiče na njihovo prenošenje Kur´ana jer ga oni stalno obnavljaju,i nemoj zaboraviti šta ti stalno naglašavam-oni su imali ispred sebe i orginalni Kur´an prema tome ako se tebi ne čini da je to orginal to je tvoje pravo da tako misliš.
Oni su imali sabrane kožice ,papiruse i ostalo ispred sebe samo što prije Osmanovog Kur´ana to nije bilo u jednoj knjizi,što ne znači da to nije bio kompletan Kur´an,jer to nema smisla tvrditi kada i danas postoje metode da se to provijeri.
Kur´an je perfektno sačuvan u orginalu što ti tvrdim u potpunosti,što nije slučaj sa orginalom Biblije!
Ovu su dokazali mnogobrojni istraživači i ut o nema nikakve sumnje,jedino ostaje da ljudi prihvate činjenice ili da ih odbace.To je svačije pravo.
Zamisli sada da se sve knjige na zemaljskoj kugli unište i popale.Koja knjiga bi jedina ostala sačuvana? Ostao bi Kur´an u glavama hafiza kojih danas ima par miliona u svijetu!!!
Eto pa sad razmisli u čemu je Kur´an između ostalog jedinstvena Knjiga kojoj nema uništenja i da to želimo učiniti!
Isto tako pogledajmo Kur´anski ajet koji nagoviještava i najavljuje to predskazanje ovim riječima-;

Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti!(15:9 Kur´an)

A tebi objavljujemo Knjigu, samu istinu, da potvrdi knjige prije nje objavljene i da nad njima bdi...(5:48.)

Reci: "Kad bi se svi ljudi i džini udružili da sačine jedan ovakav Kur’an, oni, takav kao što je on, ne bi sačinili, pa makar jedni drugima pomagali."(17:88.)
Svijet je izazvan da sačini knjigu poput Kur´ana,a to u toku 14.stoljeća nikome nije pošlo za rukom iako je bilo bezbrojnih pokušaja.

Podatak o faraonu Amenhotepu II (Amenofis II)
je uzet iz The Bible Knowledge Commentary, Vol. 1, Victor Books, 1985., USA, p. 106.
Biblijski komentatori to kažu.Very Happy Pa zar su oni arheolozi koji su pronašli tijelo faraona?Ali nemam namijeru da se ubijeđujem već sam rekao.
Ne radi se o mom prihvaćanju ili neprihvaćanju tvog odgovora na moju kontradikciju oko faraonove sudbine. Dao sam ti alternativno gledište, onako kako to moja malenkost razumije i zaključuje, a vidim da takvo gledište nije ni Kuranu protivno. Što se tiče tvog odgovora na moju kontradikciju oko broja anđela koji su s Marijom razgovarali, zadovoljan sam; jer mi nisi proturječio oko mog odgovora na tvoje biblijske kontradikcije. Nadam se, da bar za sada, su na tvojoj listi biblijskih kontradikcija sad dvije manje.
Kontradikcija u Bibliji ima toliko da se knjige pišu na osnovu njih.Navesću ti opet samo jedan,pa da vidim možeš li na njega dati razuman odgovor!

Još je jednom srdžba Jahvina planula na Izraelce te potakla Davida protiv njih govoreći: "Idi, izbroj Izraelce i Judejce!"2 I kralj zapovjedi Joabu i vojvodama koji bijahu s njim: "Obiđite sva Izraelova plemena od Dana do Beer Šebe i popišite narod da znam koliko ima naroda." 3 Joab odgovori kralju: "Neka Jahve, tvoj Bog, dade svome narodu još sto puta ovoliko koliko ga je sada i neka to još vidi svojim očima moj gospodar kralj, ali zašto moj gospodar kralj ima takvu želju?" 4 Ali kraljeva riječ bijaše jača od Joabove i od riječi vojvoda njegove vojske(2.Knjiga Samjuelova 24:1-4)
Ovdije Bog potiče Davida da prebroji Izraelce!

versus:

1Tada Satan ustade na Izraela i potače Davida da izbroji Izraelce. 2 Kralj reče Joabu i narodnim knezovima: "Idite, izbrojte Izraelce od Beer Šebe pa do Dana, onda se vratite i kažite mi koliko ih je na broju." 3 Joab reče: "Neka Jahve dade svome narodu još sto puta ovoliko koliko ga je sada! Nisu li, moj gospodaru kralju, svi oni sluge mome gospodaru? Zašto traži to moj gospodar? Zašto da bude na krivicu Izraelu?" 4 Ali kraljeva riječ bijaše jača od Joabove. Tako je Joab otišao i počeo obilaziti sav Izrael, a onda se, najposlije, vrati u Jeruzalem. (1.Knjiga ljetopisa 21:1-5)
Ovdije vidimo ta Satana potiče Davida da prebroji Izraelce!???

Pitanje glasi;Ko je potakao Davida da izbroji Izraelce-Bog ili Satana?
Pozdrav i svako dobro.

Jasmin(Jason)
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 21:34

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 3 / 24. Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]