Obožavanje svetaca, kipova i slika

Stranica 24 / 27. Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25, 26, 27  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Obožavanje svetaca, kipova i slika

Postaj by Medeni on uto lis 30 2007, 14:23

abraham je napisao/la:
Opiši kako Ti to radiš - da li Ti je To sveto zadovoljstvo?
Pa pošto idolopoklonike ne mogu bacati u ognjeno jezero,onda ih podsjećam
na ovo:
U znoju lica svoga
kruh svoj ćeš jesti
dokle se u
zemlju ne vratiš:
ta iz zemlje uzet si bio -
prah si, u
prah ćeš se i vratiti." Very Happy

abraham je napisao/la:
Tko Ti je to zapovijedio da ne radiš evanđeoski posao?
Ovo mi malo pojasni,da znam na što konkretno misliš.

Medeni
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 930
Registration date : 17.09.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto lis 30 2007, 14:50

[quote="Medo"][quote="Dina"]
Medo je napisao/la:
Dina je napisao/la:
Ne,nisi u pravu....nego bi ti rekao......SINE MOJ PROLIO SAM SVOJU DRAGOCJENU KRV ZA SVAKOG GRJESNIKA,.....tko si ti da mu sudis?Demantiraj mi sad ovo.

...SINE MOJ PROLIO SAM SVOJU DRAGOCJENU KRV ZA SVAKOG GRJESNIKA,....a grešnici i dalje ne slušaju rječi Božje koje kažu:

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore
na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj
im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran.

Kukavicama pak, nevjernima i okaljanima,
ubojicama,bludnicima,vračarima i idolopoklonicima
i svim lažljivcima
udio je u jezeru
što gori ognjem i sumporom.

Doista, tko se zastidi mene i mojih riječi u ovom preljubničkom i grešničkom naraštaju -njega će se stidjeti i Sin Čovječji kada dođe u slavi Oca svoga zajedno sa svetim anđelima.Very Happy
Ne Medo...ne odrice se ovdje niko nikoga,a po najmanje ja....jer te upucujem... na nesto sto Bog takodje kaze...ne sudi bratu svome....opomeni sa njeznoscu i ljubavlju...ali ne gruboscu jer Kristova krv je predragocjena,da bi ti imao BIC u rukama svojim za zivot brata svojega...
ne pise li i ovo drugo...ko sablazni brata svojega...bolje mu je objesiti kamen mlinarski o vratu?Ne pise li i ovo..kako ces voljeti Boga koga ne vidis...ako mrzis na brata koga vidis...o tome ti pisem.Medo......

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto lis 30 2007, 16:18

Medo je napisao:

"Veliko zadovoljstvo mi je bacanje idolopoklonika u prašinu. Very Happy

Pa pošto idolopoklonike ne mogu bacati u ognjeno jezero.."

Dakle bacati u prasinu mozes - kako bar kazes - dakle imas vjerojatno prakticnog iskustva sa bacanjem ...Zelis da se idoli drobe - jer si postavio jednu vrstu drobilice koja ce "drobiti" po Kristovom dolasku..U stvari rijec je o ognju koji ce sva djela izgorjeti a medju njima i idole .Kao sto je voda bila mnogima grob u potopu tako ce mnogima oganj biti grob - u drugom potopu..Mi svi ceznemo za Kristovim drugim dolaskom - kada ce se zivi pravednici u trenutku uskrsnuca pravednika umrlih zajedno s njima preobraziti i uznijeti se prema Kristu..Bacati idolopoklonike u prasinu znaci na pr. pobijediti ih apologetikom ili ih ljubavlju Kristovom navesti na pokajanje..To bi bilo zadovoljstvo u okviru evandjelja..Izvan toga okvira zadovoljstvo bacanja u prasinu je moguce tumaciti kao osvetincki "sadizam" nekoga kojemu su idolopoklonici nanijeli veliko zlo.Sadizam kao vapaj - kojeg Ti iskazujes je skretanje paznje na pojavu stetocina koje nitko ne kaznjava - posebno nad djecom..
Medo , vjerojatno si bio pred krizem, lezao pred njim i plakao..Krist Te utjesio..Drugi ne mogu vidjeti Tvoj problem zato sto im nisi kazao..Zaista gnjev Jagnjetov ce zdrobiti zlo i zle...Prije tog drobljenja pozovimo idolopoklonike na pokajanje evandjeljem u kojem je nasa ljubav najjace sredstvo jer se ona izlila na nas Duhom Svetim..

Mislim da Crusader nije idolopoklonik vec isto tako obican grijesnik kao mi svi..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by crusader on uto lis 30 2007, 17:18

"Kakvi smo-takvi smo, al smo pošteni"

crusader
senior
senior

Broj postova : 666
Registration date : 26.07.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Medeni on uto lis 30 2007, 19:14

abraham je napisao/la:Medo je napisao:

"Veliko zadovoljstvo mi je bacanje idolopoklonika u prašinu. Very Happy

Pa pošto idolopoklonike ne mogu bacati u ognjeno jezero.."

Dakle bacati u prasinu mozes - kako bar kazes - dakle imas vjerojatno prakticnog iskustva sa bacanjem ...Zelis da se idoli drobe - jer si postavio jednu vrstu drobilice koja ce "drobiti" po Kristovom dolasku..U stvari rijec je o ognju koji ce sva djela izgorjeti a medju njima i idole .Kao sto je voda bila mnogima grob u potopu tako ce mnogima oganj biti grob - u drugom potopu..Mi svi ceznemo za Kristovim drugim dolaskom - kada ce se zivi pravednici u trenutku uskrsnuca pravednika umrlih zajedno s njima preobraziti i uznijeti se prema Kristu..Bacati idolopoklonike u prasinu znaci na pr. pobijediti ih apologetikom ili ih ljubavlju Kristovom navesti na pokajanje..To bi bilo zadovoljstvo u okviru evandjelja..Izvan toga okvira zadovoljstvo bacanja u prasinu je moguce tumaciti kao osvetincki "sadizam" nekoga kojemu su idolopoklonici nanijeli veliko zlo.Sadizam kao vapaj - kojeg Ti iskazujes je skretanje paznje na pojavu stetocina koje nitko ne kaznjava - posebno nad djecom..
Medo , vjerojatno si bio pred krizem, lezao pred njim i plakao..Krist Te utjesio..Drugi ne mogu vidjeti Tvoj problem zato sto im nisi kazao..Zaista gnjev Jagnjetov ce zdrobiti zlo i zle...Prije tog drobljenja pozovimo idolopoklonike na pokajanje evandjeljem u kojem je nasa ljubav najjace sredstvo jer se ona izlila na nas Duhom Svetim..

Mislim da Crusader nije idolopoklonik vec isto tako obican grijesnik kao mi svi..

Lijepo napisano Very Happy

Medeni
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Caesar on sri lis 31 2007, 20:20

Medo je napisao/la:
Pa pročitaj to što si napisao:
u jeruzalemskom Hramu budu izgrađeni kipovi kerubina i oslikani zidovi Very Happy

Piše li nešto drugo od ovog što sam napisao?

''11Tada David predade sinu Salomonu uzorak trijema, njegovih kuća, riznica, gornjih soba, ćelija i doma Pomirilišta;
12uzorak svega što bijaše smislio u duhu za predvorja Jahvina Doma, za sve sobe unaokolo, za riznicu Doma Božjega, za riznicu posvećenih stvari,
13za svećeničke i levitske redove, za svaki posao u službi oko Doma Jahvina:
14zlato u šipkama, zlato potrebno za sve zlatno posuđe ove ili one službe; srebro u šipkama potrebno za sve srebrno posuđe, za sve posuđe ove ili one službe;
15šipke za zlatne svijećnjake sa zlatnim svjetiljkama, prema težini svakoga svijećnjaka i njegovih svjetiljaka, i za srebrne svijećnjake prema težini svakoga svijećnjaka i njegovih svjetiljaka i prema namjeni svakog svijećnjaka;
16zlato u šipkama za stolove na kojima će stajati prineseni hljebovi, za svaki stol; srebro za srebrne stolove,
17za viljuške i kotliće, za čaše od čista zlata, za zlatne pehare, zlato u šipkama za svaki pehar; za srebrne pehare, srebro u šipkama za svaki pehar,
18za kadioni žrtvenik žeženoga zlata u šipkama; za uzorak od kola sa zlatnim kerubinima koji će raširenim krilima zaklanjati Jahvin Kovčeg.
19Sve to u skladu s onim što Jahve napisa vlastitom rukom da bi razjasnio cijelo djelo za koje on pribavi uzorak.

(1 Ljet 28, 11-19)

''Po svim zidovima Hrama unaokolo, iznutra i izvana, urezao je likove kerubina, palma i rastvorenih cvjetova, zlatom je pokrio i pod Hramu iznutra i izvana. '' (1 Kr 6, 29-30)

Valja primjetiti da je Bog sam svojom svetom rukom iznio ovaj plan...
Sad ili je Biblija u kontradiktu i Božja objava protuslovi samoj sebi ako bi se zabrana izrade likova shvaćala u apsolutnm značenju, ili se ono odnosi na zabranu štovanja poganskih pogova. Jasno razabiremo da su pogani kipove smatrali božanstvima - smatrali da sami kipovi jedu, piju, govore i čuju... možda najbolji primjer je zgoda kad prorok Daniel otkriva prijevaru poganskog svećeništva tako da je pod posuo pepelom i otkrio da umjesto kipa svećenici jedu prinesene darove. Takvo poimanje nema nikakve veze s upotrebom kipova u Katoličkoj crkvi... katolici se ne mole kipu kao takvom već onome koga taj kip prikazuje - Krista, Bogorodicu ili svece. A kipovi i slike služe samo kao predodžba istih, ništa drugo.

Caesar
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 378
Registration date : 08.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by crusader on sri lis 31 2007, 21:05

Ma, Medo nas malo izigrava, lol.

crusader
senior
senior

Broj postova : 666
Registration date : 26.07.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sri lis 31 2007, 23:48

Caesar je napisao/la:
Medo je napisao/la:
u jeruzalemskom Hramu budu izgrađeni kipovi kerubina i oslikani zidovi Very Happy

''11Tada David predade sinu Salomonu uzorak trijema, njegovih kuća, riznica, gornjih soba, ćelija i doma Pomirilišta;
12uzorak svega što bijaše smislio u duhu za predvorja Jahvina Doma, za sve sobe unaokolo, za riznicu Doma Božjega, za riznicu posvećenih stvari,
14zlato u šipkama, zlato potrebno za sve zlatno posuđe ove ili one službe; srebro u šipkama potrebno za sve srebrno posuđe, za sve posuđe ove ili one službe;
15šipke za zlatne svijećnjake sa zlatnim svjetiljkama, prema težini svakoga svijećnjaka i njegovih svjetiljaka, i za srebrne svijećnjake prema težini svakoga svijećnjaka i njegovih svjetiljaka i prema namjeni svakog svijećnjaka;
16zlato u šipkama za stolove na kojima će stajati prineseni hljebovi, za svaki stol; srebro za srebrne stolove,
17za viljuške i kotliće, za čaše od čista zlata, za zlatne pehare, zlato u šipkama za svaki pehar; za srebrne pehare, srebro u šipkama za svaki pehar,
18za kadioni žrtvenik žeženoga zlata u šipkama; za uzorak od kola sa zlatnim kerubinima koji će raširenim krilima zaklanjati Jahvin Kovčeg.
19Sve to u skladu s onim što Jahve napisa vlastitom rukom da bi razjasnio cijelo djelo za koje on pribavi uzorak.

(1 Ljet 28, 11-19)

''Po svim zidovima Hrama unaokolo, iznutra i izvana, urezao je likove kerubina, palma i rastvorenih cvjetova, zlatom je pokrio i pod Hramu iznutra i izvana. '' (1 Kr 6, 29-30)

Sad ili je Biblija u kontradiktu i Božja objava protuslovi samoj sebi ako bi se zabrana izrade likova shvaćala u apsolutnm značenju, ili se ono odnosi na zabranu štovanja poganskih pogova. Jasno razabiremo da su pogani kipove smatrali božanstvima - smatrali da sami kipovi jedu, piju, govore i čuju... možda najbolji primjer je zgoda kad prorok Daniel otkriva prijevaru poganskog svećeništva tako da je pod posuo pepelom i otkrio da umjesto kipa svećenici jedu prinesene darove. Takvo poimanje nema nikakve veze s upotrebom kipova u Katoličkoj crkvi... katolici se ne mole kipu kao takvom već onome koga taj kip prikazuje - Krista, Bogorodicu ili svece. A kipovi i slike služe samo kao predodžba istih, ništa drugo.

Pa vec sam pitao jednom ovde, a ismijavali su me neki. Sta je Bog zabranio da se gradi, kerubimi ili pak "likovi", "kipovi" i slicno??

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Caesar on čet stu 01 2007, 22:30

No Nick je napisao/la:
Pa vec sam pitao jednom ovde, a ismijavali su me neki. Sta je Bog zabranio da se gradi, kerubimi ili pak "likovi", "kipovi" i slicno??

Moram priznati da ne shvaćam pitanje... Bog je zabranio idolopoklonstvo - dakle klanjanje kipovima kao takvima koji su identični poganskim bogovima, kipovima za koje su pogani vjerovali da imaju božanska svojstva - jedu, piju, čuju, govore... i mogu uslišavati molitve.

Caesar
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Medeni on pet stu 02 2007, 12:03

Caesar je napisao/la:
Medo je napisao/la:

(1 Ljet 28, 11-19)

Pa ovo su bila upustva za Salomona i Jeruzalemski hram,a ne za katolićke i ostale hramove. Very Happy

Medeni
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Caesar on pet stu 02 2007, 22:29

Medo je napisao/la:
Pa ovo su bila upustva za Salomona i Jeruzalemski hram,a ne za katolićke i ostale hramove. Very Happy

Postoji li poseban razlog zašto ista praksa ne bi vrijedila za kršćane, koji priznaju Knjige o kraljevima i Knjige ljetopisa kao dio nepogrešive Božje objave?

Caesar
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Medeni on sub stu 03 2007, 18:52

Caesar je napisao/la:
Medo je napisao/la:

Postoji li poseban razlog zašto ista praksa ne bi vrijedila za kršćane, koji priznaju Knjige o kraljevima i Knjige ljetopisa kao dio nepogrešive Božje objave?

Naravno da postoji poseban razlog,a taj razlog se zove 10 zapovjedi Božjih i nakakvo opravdanje tu nije prihvatljivo. Very Happy

Medeni
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Caesar on ned stu 04 2007, 13:02

Medo je napisao/la:
Naravno da postoji poseban razlog,a taj razlog se zove 10 zapovjedi Božjih i nakakvo opravdanje tu nije prihvatljivo. Very Happy

Zašto je onda Bog izričito naredio da budu građeni kipovi i oslikani zidovi u hramu? Je li moguće da je sam Bog prekršio one iste zapovijedi koje je dao?

Nije moguće, i to nam daje sasvim jasan naputak kako treba shvaćati ove riječi:

''Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi.'' (Izl 29, 4)

Tako da ne pridajemo nijednom liku ili obličju božanska svojstva (kao što su činili pogani), a pravljenje slika i kipova čiji je cilj predočiti svetu osobu (Krista, Bogorodicu ili sveca) ili koju vjersku istinu, nije zabranjeno - ako tvrdimo suprotno, negiramo jasnu Božju riječ koja isto dopušta.

Caesar
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Medeni on ned stu 04 2007, 13:59

Caesar je napisao/la:
Zašto je onda Bog izričito naredio da budu građeni
kipovi i oslikani zidovi u hramu? Je li moguće da je sam Bog prekršio
one iste zapovijedi koje je dao
Izričito je naredio određenoj osobi i u određenom hramu,a zašto je to napravio to ga pitaj kada ga sretneš. Very Happy

Caesar je napisao/la:
''Ne
pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na
zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi.''
(Izl 29, 4)

Ovdje su napisane dvije rečenice.U prvoj je
izričito napisano ne pravi sebi lika...,a tek je u drugoj rečenici
napisano da im se ne klanjamo.Very Happy

Caesar je napisao/la:
Tako da ne pridajemo nijednom
liku ili obličju božanska svojstva (kao što su činili pogani), a
pravljenje slika i kipova čiji je cilj predočiti svetu osobu (Krista,
Bogorodicu ili sveca) ili koju vjersku istinu, nije zabranjeno - ako
tvrdimo suprotno, negiramo jasnu Božju riječ koja isto dopušta.
Klečanje,molitva i ljubljenje ispred nekog određenog predmeta osobno smatram pod idolopoklonstvo. Very Happy

Medeni
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Caesar on sub stu 10 2007, 22:56

Medo je napisao/la:
Izričito je naredio određenoj osobi i u određenom hramu,a zašto je to napravio to ga pitaj kada ga sretneš.

Ako pažljivo čitamo i tumačimo Bibliju možemo i prije saznati odgovor... no ovdje nije toliko bitno zašto je naređeno, koliko sama činjenica da je naređeno, čime automatski raspoznajemo da nije zabranjeno graditi kipove i izgrađivati slike postojećih duhovnih bića (u ovom slučaju anđela). Tvrdimo li suprotno, negiramo Riječ Božju koja izričito nalaže da isto bude učinjeno.

Medo je napisao/la:
Ovdje su napisane dvije rečenice.U prvoj je
izričito napisano ne pravi sebi lika...,a tek je u drugoj rečenici
napisano da im se ne klanjamo.

Upravo tako...

Medo je napisao/la:
Klečanje,molitva i ljubljenje ispred nekog određenog predmeta osobno smatram pod idolopoklonstvo. Very Happy

Tada moramo konstatirati da pojam idolopoklonstva definiraš na pogrešan način... u ovom slučaju bit se odnosi na sadržaj čina, a ne formu. U Bibliji imamo više primjera o klečanju pred živim ljudima - pred Davidom (1 Kr 1, 23-27. 15-17), Salomonom (1 Kr 1, 51-53), prorokom Ilijom (1 Kr 18, 7-Cool. Ovi ljudi su jasno razlikovali formu od sadržaja, klačali su iz poštovanja, ne obožavanja koje pripada Bogu.

Kako oni, tako i danas katolici raspoznaju sadržaj čina neovisno o formi... kad katolici mole pred kipovima ili slikama, molitvu ne upućuju dotičnom predmetu već onome koga taj isti prikazuje. Likovi služe samo kao prikaz te osobe, a budući da smo utvrdili kako izrada likova nije u suprotnosti s Biblijom, nema ničeg spornog u činu.

Jedno pitanje... npr. pokojni Ivica Račan deklarirao se kao agnostik i shodno tome nije bilo vjerskih simbola na njegovom sprovodu. Pored knjige žalosti bila je postavljena njegova slika. Ljudi koji bi se upisali većinom bi sa suosjećanjem dodirnuli sliku. Jesu li u tom trenutku isti izvršili čin idolopoklonstva?

Caesar
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by laodikejac on sub stu 10 2007, 23:32

1. Very Happy Idolopoklonstvo je sve ono što je u protivnosti prema Božjim svetim principima!
  2. Pa u ovom slučaju i ukazivanje čast ikonama i tome sl.
  3. Pozdrav

laodikejac
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 155
Registration date : 22.11.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jakob on ned stu 11 2007, 00:24

Kniefall Willy Brandts vor dem Denkmal für die Opfer des Warschauer Ghettoaufstandes
Warschau, 7. Dezember 1970
Photographie
Bundesbildstelle, Bonn

41 % anketiranih odobravalo je Brandtovo klecanje pred spomenikom zrtvama ustanka u Warsavskom getu 1943g , 48% ocijenilo je klecanje pretjeranim..

jakob
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 185
Registration date : 22.10.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Caesar on ned stu 11 2007, 01:59

jakob je napisao/la:
41 % anketiranih odobravalo je Brandtovo klecanje pred spomenikom zrtvama ustanka u Warsavskom getu 1943g , 48% ocijenilo je klecanje pretjeranim..

Iz kojeg aspekta pretjeranim... biblijskog ili političkog?

laodikejac je napisao/la:

1. Very Happy Idolopoklonstvo je sve ono što je u protivnosti prema Božjim svetim principima!
  3. Pozdrav

Međutim, zašto je onda Bog naredio Mojsiju da bude stavljena mjedena zmija, da bi po njoj ozdravio svatko tko bude ujeden?

Zadnja promjena: ; ned stu 11 2007, 14:58; ukupno mijenjano 1 put.

Caesar
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jakob on ned stu 11 2007, 12:10

laodikejac je napisao/la:

3. Pozdrav

a nije napisao jakob kako je nehotice citirao Caesar kada je pitao:

Iz kojeg aspekta pretjeranim... biblijskog ili političkog?

jakob je napisao/la:

[list=1]
[*] Very Happy Idolopoklonstvo je sve ono što je u protivnosti prema Božjim svetim principima!
[*]Pa u ovom slučaju i ukazivanje čast ikonama i tome sl.
[*]Pozdrav

Brandtovo klečanje bilo je ocjenjeno pretjeranim i u biblijskom smislu i u političkom..No Brandt je kao kršćanin ukazaon na odgovornost kršćana za holocaust , ukazao je na političku odgovornost neštovanja biblijske istine -Poklonite se Bogu jer je došao člas suda njegova..Dakle Brandt nije klećao spomeniku već istini o evanđeoskoj odgovornosti na koje mnogima spomenik nije " ukazivao" jer se nisu slagali sa Brandtovom evanđeoskom kritikom lažne pobožnosti i "demokratske politike" bez Boga.On je svojim klećanjem ukazivao na opasnost od klećenja našim idolima u političkom i religijskom životu, od opasnosti obožavanja politike na štetu poklanjanja Bogu jer idolopoklonstvo pridaje moć idolu - kipu...i vrlo brzo dovodi do holocausta...

jakob
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jakob on uto stu 13 2007, 23:01

Kralj Salomon imao je bolju predodžbu. Sagradio je u Jeruzalemu prekrasan hram. Kad ga je dovršio, pripremio je svetkovinu koja je trajala danima. Ali usred tog zanosa nije iz vida izgubio pravo značenje tog događaja. Obratio se Bogu i u molitvi rekao: "Ta nebesa ni nebesa nad nebesima ne mogu ga obuhvatiti, a kamoli ovaj Dom što sam ga sagradio!" 2. Ljetopisa 6,18

Zašto nam druga zapovijed zabranjuje pravljenje kipa koji bi prikazivao Boga? Zato što bez obzira na to koliko ga napravili velikim ili s koliko ga zlata, dijamanata i drugih skupocjenih ukrasa pokrili, Boga samo umanjujemo. Mi Ga neizbježno svodimo na strogo ljudsko shvaćanje stvari. A to je zapravo srž problema. Umanjena slika Boga temeljni je grijeh koji nam druga zapovijed pomaže da izbjegnemo.
Neki su iznenađeni što druga zapovijed sadrži ozbiljno upozorenje o kipovima: "Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena." (Izlazak 20,5)

Ali posebno ih iznenađuje što Bog kaže da je "ljubomoran". Osim toga, on tvrdi da će kazniti čak i treći i četvrti naraštaj zbog grijeha njihovih predaka.

Ovi ljudi donose krive zaključke zbog površnog čitanja teksta. Zapazite da ono što se događa "djeci do trećeg i četvrtog koljena" nije odmazda gnjevnoga Boga. Zapovijed jasno kaže da Bog kažnjava "grijeh otaca". Upravo je to Pavao imao na umu u već navedenom ulomku. On kaže da štovanje idola, uzdizanje stvorenja iznad Stvoritelja, uklanja prepreke i podiže brane čovjekove izopačenosti. Kad ljudi postanu slični svojim idolima, zemlja se puni nasiljem i ljudi predaju srce "pakosti, lakomosti, zloći; puni (su) zavisti, ubojstva, svađe, prijevare, zlonamjernosti" (Rimljanima 1,29).

Oni postaju "klevetnici, mrzitelji Boga, drznici, oholice, preuzetnici, izmišljači zala, roditeljima neposlušni, nerazumni, nevjerni, bešćutni, nemilosrdni" (redci 30 i 31). Smatrate li da bi bilo ugodno živjeti u društvu kakvo je Pavao opisao? To je posljedica koja seže "do trećeg i četvrtog koljena", kobni rezultat koji bi Bog želio da izbjegnemo kad nam u drugoj zapovijedi upućuje ovu opomenu. I zbog toga je On "ljubomoran". Čovjekova ljubomora odraz je sebičnog interesa, ali zapovijed jasno pokazuje da je Bog ljubomoran na svoj narod.

Nasuprot tomu, Bog iskazuje "milosrđe tisućama" onih koji Ga ljube i vrše Njegove zapovijedi (Izlazak 20,6). Naravno, to se odnosi na obećanje vječnoga života. Isus je rekao: "Oče, hoću da i oni koje si mi dao budu gdje sam ja, d ai oni budu sa mnom: da gledaju moju slavu, slavu koju si mi dao jer si me ljubio prije postanka svijeta." (Ivan 17,24)

jakob
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto stu 13 2007, 23:07

Druga je zapovijed savršena dopuna prvoj. Oni koji su odlučili Bogu dati prvo mjesto u svojem životu, neće dopustiti da stvorenje zauzima mjesto koje pripada samo Stvoritelju. Kod njih neće biti zabune oko pravog bogoštovlja, jer će odbaciti sve ono što umanjuje vrijednost Boga u njihovom životu.

Za one koji vrše prvu i drugu zapovijed, poslušnost ostalima bit će potpuno prirodna. Ako ljubimo Boga - ako je On na prijestolju našeg života - naše će srce biti prepuno ljubavi i prema drugim ljudima.

Apostol jakov nazvao je Deset zapovijedi savršenim zakonom slobode (Jakov 1,25). Dosad smo razmotrili samo dva njegova propisa, ali je iz njih jasno značenje takvog savršenstva i slobode. O tome kaže pjesnik: "Koji tvoj Zakon ljube, velik mir uživaju, ni o što se oni ne spotiču." (Psalam 119,165)

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Medeni on uto stu 20 2007, 21:57

Caesar je napisao/la:
Ako pažljivo čitamo i tumačimo Bibliju možemo i prije saznati odgovor... no ovdje nije toliko bitno zašto je naređeno, koliko sama činjenica da je naređeno, čime automatski raspoznajemo da nije zabranjeno graditi kipove i izgrađivati slike postojećih duhovnih bića (u ovom slučaju anđela). Tvrdimo li suprotno, negiramo Riječ Božju koja izričito nalaže da isto bude učinjeno.
Ostajem kod onog što sam napisao.

Caesar je napisao/la:
Tada moramo konstatirati da pojam idolopoklonstva definiraš na pogrešan način... u ovom slučaju bit se odnosi na sadržaj čina, a ne formu. U Bibliji imamo više primjera o klečanju pred živim ljudima - pred Davidom (1 Kr 1, 23-27. 15-17), Salomonom (1 Kr 1, 51-53), prorokom Ilijom (1 Kr 18, 7-Cool. Ovi ljudi su jasno razlikovali formu od sadržaja, klačali su iz poštovanja, ne obožavanja koje pripada Bogu.

Kako oni, tako i danas katolici raspoznaju sadržaj čina neovisno o formi... kad katolici mole pred kipovima ili slikama, molitvu ne upućuju dotičnom predmetu već onome koga taj isti prikazuje. Likovi služe samo kao prikaz te osobe, a budući da smo utvrdili kako izrada likova nije u suprotnosti s Biblijom, nema ničeg spornog u činu.

Jedno pitanje... npr. pokojni Ivica Račan deklarirao se kao agnostik i shodno tome nije bilo vjerskih simbola na njegovom sprovodu. Pored knjige žalosti bila je postavljena njegova slika. Ljudi koji bi se upisali većinom bi sa suosjećanjem dodirnuli sliku. Jesu li u tom trenutku isti izvršili čin idolopoklonstva?

Savršen primjer kako se katolici i agnostici ponašaju na isti način.

Mudr 14,12-31 (ovdje je sve lijepo objašnjeno kako su nastali takvi običaji).

Medeni
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Medeni on uto stu 20 2007, 22:16

jakob je napisao/la:
Brandtovo klečanje bilo je ocjenjeno pretjeranim i u biblijskom smislu i u političkom..No Brandt je kao kršćanin ukazaon na odgovornost kršćana za holocaust , ukazao je na političku odgovornost neštovanja biblijske istine -Poklonite se Bogu jer je došao člas suda njegova..Dakle Brandt nije klećao spomeniku već istini o evanđeoskoj odgovornosti na koje mnogima spomenik nije " ukazivao" jer se nisu slagali sa Brandtovom evanđeoskom kritikom lažne pobožnosti i "demokratske politike" bez Boga.On je svojim klećanjem ukazivao na opasnost od klećenja našim idolima u političkom i religijskom životu, od opasnosti obožavanja politike na štetu poklanjanja Bogu jer idolopoklonstvo pridaje moć idolu - kipu...i vrlo brzo dovodi do holocausta...

Klečanje pred nekim spomenikom od nekog tzv.kršćana smatram glupošću.
Nikakvi pravi kršćani nisu odgovorni za holokaust,već pojedinci koji imaju svoje ime i prezime.

Medeni
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Caesar on ned stu 25 2007, 13:15

Medo je napisao/la:
Ostajem kod onog što sam napisao.

I u čemu je razlika?

Medo je napisao/la:
Savršen primjer kako se katolici i agnostici ponašaju na isti način.

Ja bih se kladio da i protestanti dodiruju slike mrtvih ljudi. No, nešto drugo je zanimljivo kad govorimo o podudarnosti s agnosticima/ateistima... sličan način argumentiranja. I jedni i drugi redovito nastoje svako moguće učenje ili praksu povezati s poganstvom, uz jedinu razliku da oni prvi u analizi izostavljaju neke temeljne kršćanske istine (izvještaj o stvaranju svijeta, velikom potopu...)

Medo je napisao/la:
Mudr 14,12-31 (ovdje je sve lijepo objašnjeno kako su nastali takvi običaji).

''Neki otac, satrt prijevremenom žalošću, načini lik svojeg djeteta koje je tako brzo ugrabljeno: i dojučerašnjeg mrtvaca sad već kao boga štuje i odredi svojim podanicima tajne obrede i žrtve.''
...te je svjetina, ponesena ljepotom djela, počela pridavati božanske počasti onomu koga je nedavno slavila kao čovjeka.
I to postade zamka životu: robujući nesreći ili nasilju vladarskom, ljudi su neizrecivo ime Božje prenijeli na kamenje i na drvlje.''

Mislim da ovo nema previše veze s načinom upotrebe predmeta kod katolika. I zar nije Knjigu mudrosti netko izbacio iz vašeg kanona?

Caesar
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Medeni on uto pro 11 2007, 16:43

Caesar je napisao/la:
''Neki otac, satrt prijevremenom žalošću, načini lik svojeg djeteta koje je tako brzo ugrabljeno: i dojučerašnjeg mrtvaca sad već kao boga štuje i odredi svojim podanicima tajne obrede i žrtve.''
...te je svjetina, ponesena ljepotom djela, počela pridavati božanske počasti onomu koga je nedavno slavila kao čovjeka.
I to postade zamka životu: robujući nesreći ili nasilju vladarskom, ljudi su neizrecivo ime Božje prenijeli na kamenje i na drvlje.''

Mislim da ovo nema previše veze s načinom upotrebe predmeta kod katolika.
Mislim da su katolici samo naslijedili tu pogansku tradiciju.Very Happy
Caesar je napisao/la: I zar nije Knjigu mudrosti netko izbacio iz vašeg kanona?
Ovu rečenicu ne shvaćam.

Medeni
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 19:34

Sponsored content

[Vrh] Go down