Obožavanje svetaca, kipova i slika

Stranica 6 / 27. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 16 ... 27  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Obožavanje svetaca, kipova i slika

Postaj by Spart on ned vel 25 2007, 18:55

Sinke ti misliš da su to što ti iznosiš dokazi?Ok.U nekim stvarima si možda u pravu.Ja mogu iznijeti svoje stavove,svoje dokaze i reći,ja sam u pravu.I do kad ćemo tako,unedogled?Ukratko,meni kipovi i slike ne znače ništa,baš ništa u svezi mog odnosa sa Bogom.Isus je rekao samarjanki da Bog,Otac naš Nebeski želi klanjaoce koji se moraju klanjati u duhu i istini.Pročitaj Iv.4:21-24.Što nam to govori?To se ne odnosi na materijalne stvari nego na naš odnos sa našim Ocem nebeskim u duhu i istini.Duh Sveti je taj koji nam je poslan,kako bi nas uputio u istinu,ako to zaista želimo.
Isus kaže dalje : "....poslat ću ga k vama.ON će,kad dođe,dokazati svijetu zabludu s obzirom na grijeh,na pravednost i na sud." (Iv. 16:7,8 )
Ovdje jasno vidimo da nam je Duh Sveti poslan kako bi nas uveo u svu istinu.On je obećan svima onima koji prime Krista za svog Spasitelja.
Pavao kaže : " Moja riječ i moje propovijedanje nije se sastojalo u uvjerljivim riječima mudrosti,već u očitovanju Duha i snage,da se vaša vjera ne oslanja na ljudsku mudrost,nego na Božju snagu." (1.Kor. 2:4,5)

"već (navješćujemo) kako stoji pisano :'Ono što oko nije vidjelo,što uho nije čulo,na što ljudsko srce nije pomislilo: to je Bog pripravio onima koji ga ljube.' " (1.Kor.2:9)

Zadnja promjena: ; ned vel 25 2007, 18:57; ukupno mijenjano 1 put.

Spart
Mod
Mod

Broj postova : 1222
Registration date : 04.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on ned vel 25 2007, 18:57

Sinke, gde je ovde po tebi druga zapovest ili nastavak koji sledi posle nemaj drugih bogova uz mene?

To je razlog sto necu da se lomim oko neceg sto je ocigledno.

Ne postoji druga zapovjed, tu je razlika između Katoličke i Adventističke Teologije. Pogledaj Katoličke zapovijedi:

1. Ja sam Gospodin Bog tvoj: nemaj drugih bogova uz mene.
2. Ne izusti ime Gospodina Boga svojega uzalud.
3. Spomeni se, da svetkuješ dan Gospodnji.
4. Poštuj oca i majku, da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji.
5. Ne ubij.
6. Ne sagriješi bludno.
7. Ne ukradi.
8. Ne reci lažna svjedočanstva.
9. Ne poželi tuđeg ženidbenog druga.
10. Ne poželi nikakve tuđe stvari.

Izlazak 20-1.

Jasno je da su tvoji zbrisali vazan deo druge, ili ako hoces stote zapovesti koju je Bog licno svojim prstom napisao. Broj nije vazan. Ali je vazno kako je to Bog svojim prstom pisao i po kom redu.

Molim sto krace da ne bi smo leteli po nekim za sada nevaznim temama.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned vel 25 2007, 19:26

Sandra je napisao/la:Gledaj Sinke,najmanji je problem u kipovima koji stoje i ne miču se niti imaju uši da čuju itd.Klanjanje kipovima smatram u duhovnom smislu jako velikim problemom.U duhovnom smislu kipovi kojima se klanjamo mogu biti:pohlepa,požuda i druge stvari koje mogu jako zaposjest naše srce.Isus želi da se njemu predaš,tako da ti pomogne da ovi duhovni kipovi budu srušiti a Isus bude kralj tvog života.Dakle predaj život Isusu to je poruka evanđelja a ne svađanje oko crkve i njenih doktrina.Niti Bog želi da se Jevrejin s tobom svađa i uvjerava te u suprotno po svaku cjenu.Kad u potpunosti pripadaš Isusu,Duh Sveti ti otvori oči da vidiš i razumješ njegovu rječ.Baš mi drago za tebe što si pun pitanja i ja sam nekad bila.Neka te Gospodin Isus Krist blagoslovi!zajedništvo

Potrebno je razumjeti katolički stav o vjerskoj upotrebi kipova i slika.
Kada katolik prelazi granice vjerske upotrebe tada griješi - idolopoklonstvom.
Adventisti također se služe umjetničkim slikama i animacijama prikazivati Kristov dolazak, predadventni sud itd. da bi podstakli imaginaciju vjere predočavati ono što se ne vidi..Kada izradimo učilo - kip iz Nabukodonozorovog sna - on nam služi za podsticanje apstraktnog razmišljanja..Daniel i njegovi prijatelji se nisu poklonili zlatnom kipu..kojega je dao izraditi Nabukodonozor..
Imamo namjeru izraditi maketu Šatora od sastanka kako bi lakše mogli vršiti promidžbu o Danu pomirenja i nebeskom sudu..No kada bi u izradi makete nešto i pogriješili to ne bi bio veći grijeh od aplikacije krivog učenja o poslanici Hebrejima..
Kada se držimo granice edukacije i granice vjerske stimulacije upotrebom slika i animacija tada se trebamo čuvati od idolopoklonstva.
Na pr. razumjeti granice:
Izlazak : 20,4.5; 25,18-20; 32,31; 1.Ljetopisa 28,18-19;
Ezekiel 41,17 ; Brojevi 21,8.9...
Pogledajmo , zamislimo originalnu izradu Pomirilišta... Zar nije predivnog izgleda jer nam ukazuje na Nebeski original. No ako obožavamo ljepotu pomirilišta a ne Boga tada smo idolopoklonici.Kada Kristovu ljepotu odvajamo od Krista tada smo idolopoklonici. Sjetimo se Uzove aplikacije u prenošenju kovčega - htio se pohvaliti velikom pažnjom prema kovčegu - i umro..Trebamo se čuvati od aplikacija u vjerskoj upotrebi.. kojom prelazimo granice idolopoklonstva koje je Bog postavio..No obožavanje samoga sebe kada se udruži sa idolopokloničkom upotrebom vjerske upotrebe kipova i slika tada je vrlo teško...No ivdljiv je i mjerljiv moderni paganizam - rekla televizija, pišu novine, kažu, rekao ovaj ili onaj političar itd.Protiv toga postmoderno prosvjetiteljstvo nema šanse ako prosvjetiteljstvo nije kristijanizirano...

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 21:31

Sandra je napisao/la:Gledaj Sinke,najmanji je problem u kipovima koji stoje i ne miču se niti imaju uši da čuju itd.Klanjanje kipovima smatram u duhovnom smislu jako velikim problemom.U duhovnom smislu kipovi kojima se klanjamo mogu biti:pohlepa,požuda i druge stvari koje mogu jako zaposjest naše srce.Isus želi da se njemu predaš,tako da ti pomogne da ovi duhovni kipovi budu srušiti a Isus bude kralj tvog života.Dakle predaj život Isusu to je poruka evanđelja a ne svađanje oko crkve i njenih doktrina.Niti Bog želi da se Jevrejin s tobom svađa i uvjerava te u suprotno po svaku cjenu.Kad u potpunosti pripadaš Isusu,Duh Sveti ti otvori oči da vidiš i razumješ njegovu rječ.Baš mi drago za tebe što si pun pitanja i ja sam nekad bila.Neka te Gospodin Isus Krist blagoslovi!zajedništvo

Slažem se , ali u praktičnom životu želim da Jevrejin i ostali prestanu govoriti da mi obožavamo kipove, jer tako rade ili iz neznanja ili zato što su slušali pastore koji govore da nigdje u Bibliji Bog ne daje naredbu da se grade kipovi.

Sinke
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1237
Registration date : 13.02.2007

Korisnički profil http://defensorfidei.blog.hr/

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on ned vel 25 2007, 21:35

Sinke je napisao/la:

Slažem se , ali u praktičnom životu želim da Jevrejin i ostali prestanu govoriti da mi obožavamo kipove, jer tako rade ili iz neznanja ili zato što su slušali pastore koji govore da nigdje u Bibliji Bog ne daje naredbu da se grade kipovi.

A da jima se moli? farao king queen

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 21:38

Joshua je napisao/la:Sinke ti misliš da su to što ti iznosiš dokazi?Ok.U nekim stvarima si možda u pravu.Ja mogu iznijeti svoje stavove,svoje dokaze i reći,ja sam u pravu.I do kad ćemo tako,unedogled?Ukratko,meni kipovi i slike ne znače ništa,baš ništa u svezi mog odnosa sa Bogom.Isus je rekao samarjanki da Bog,Otac naš Nebeski želi klanjaoce koji se moraju klanjati u duhu i istini.Pročitaj Iv.4:21-24.Što nam to govori?To se ne odnosi na materijalne stvari nego na naš odnos sa našim Ocem nebeskim u duhu i istini.Duh Sveti je taj koji nam je poslan,kako bi nas uputio u istinu,ako to zaista želimo.
Isus kaže dalje : "....poslat ću ga k vama.ON će,kad dođe,dokazati svijetu zabludu s obzirom na grijeh,na pravednost i na sud." (Iv. 16:7,8 )
Ovdje jasno vidimo da nam je Duh Sveti poslan kako bi nas uveo u svu istinu.On je obećan svima onima koji prime Krista za svog Spasitelja.
Pavao kaže : " Moja riječ i moje propovijedanje nije se sastojalo u uvjerljivim riječima mudrosti,već u očitovanju Duha i snage,da se vaša vjera ne oslanja na ljudsku mudrost,nego na Božju snagu." (1.Kor. 2:4,5)

"već (navješćujemo) kako stoji pisano :'Ono što oko nije vidjelo,što uho nije čulo,na što ljudsko srce nije pomislilo: to je Bog pripravio onima koji ga ljube.' " (1.Kor.2:9)

Držimo se teme- je li imati kip u Katedrali grijeh ili ne?

Jer ako ćemo pričati o Duhu Svetomu koji će nas uputiti u svu istinu, tada bih volio znati gdje u Bibliji piše da vam on objašnjava kako čitati Evanđelja- a onda ćete vi ispasti idolopoklonici jer većina vas misli da Duh Sveti govori konkretno kroz papir i upućuje vas kako koji citat iz Biblije interpretirati. Ja ne kažem da se to ne može desiti ako Bog zaželi, ali kažem da je par tisuća različitih interpretacija godišnje ( koliko se prema nekim izvorima novih protestantskih denominacija otvori godišnje, svaka sa svojom verzijom doktrine ) možda ipak dokaz da Duh Sveti nije tako zamislio Kršćanstvo.

Da se ne vraćam na Duh Sveti, Etiopljanina, Filipa i Starješine koje zajednički moraju proučiti Pismo umjesto pojedinca....

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on ned vel 25 2007, 21:40

jer većina vas misli da Duh Sveti govori konkretno kroz papir

Ovo je jedna obična beskrupulozna diskvalifikacija. albino

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 21:40

abraham je napisao/la:

Potrebno je razumjeti katolički stav o vjerskoj upotrebi kipova i slika.
Kada katolik prelazi granice vjerske upotrebe tada griješi - idolopoklonstvom.
Adventisti također se služe umjetničkim slikama i animacijama prikazivati Kristov dolazak, predadventni sud itd. da bi podstakli imaginaciju vjere predočavati ono što se ne vidi..Kada izradimo učilo - kip iz Nabukodonozorovog sna - on nam služi za podsticanje apstraktnog razmišljanja..Daniel i njegovi prijatelji se nisu poklonili zlatnom kipu..kojega je dao izraditi Nabukodonozor..
Imamo namjeru izraditi maketu Šatora od sastanka kako bi lakše mogli vršiti promidžbu o Danu pomirenja i nebeskom sudu..No kada bi u izradi makete nešto i pogriješili to ne bi bio veći grijeh od aplikacije krivog učenja o poslanici Hebrejima..
Kada se držimo granice edukacije i granice vjerske stimulacije upotrebom slika i animacija tada se trebamo čuvati od idolopoklonstva.
Na pr. razumjeti granice:
Izlazak : 20,4.5; 25,18-20; 32,31; 1.Ljetopisa 28,18-19;
Ezekiel 41,17 ; Brojevi 21,8.9...
Pogledajmo , zamislimo originalnu izradu Pomirilišta... Zar nije predivnog izgleda jer nam ukazuje na Nebeski original. No ako obožavamo ljepotu pomirilišta a ne Boga tada smo idolopoklonici.Kada Kristovu ljepotu odvajamo od Krista tada smo idolopoklonici. Sjetimo se Uzove aplikacije u prenošenju kovčega - htio se pohvaliti velikom pažnjom prema kovčegu - i umro..Trebamo se čuvati od aplikacija u vjerskoj upotrebi.. kojom prelazimo granice idolopoklonstva koje je Bog postavio..No obožavanje samoga sebe kada se udruži sa idolopokloničkom upotrebom vjerske upotrebe kipova i slika tada je vrlo teško...No ivdljiv je i mjerljiv moderni paganizam - rekla televizija, pišu novine, kažu, rekao ovaj ili onaj političar itd.Protiv toga postmoderno prosvjetiteljstvo nema šanse ako prosvjetiteljstvo nije kristijanizirano...

Hvala Bogu, netko je shvatio!

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned vel 25 2007, 21:44

Sinke je napisao/la:

Kako se dokazuje obožavanje kipova , a kako se dokazuje neobožavanje kipova?Kako objektivno utvrditi granice vjerske upotrebe kipova od područja prijelaza u idolopoklonstvo?

Zadnja promjena: ; ned vel 25 2007, 21:49; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 21:48

Dizma je napisao/la:

Ali tako mislite, Dizma, mislite da kad sjednete pred Bibliju Duh Sveti počinje objašnjavati kako interpretirati Bibliju. U tome je problem, vi od knjige radite idola, misleći da Bog komunicira s vama putem knjige.

Mi Katolici govorimo da nas Duh Sveti može inspirirati da dok čitamo Bibliju krenemo Kršćanskim životom. Ali ne vjerujemo da On djeluje na nas na nivou nekakve sakramentalne komunikacije kada se otvori knjiga.
Mi tako ne vjerujemo jer smo Bibliju i sastavili- nismo sastavili Evanđelja- već smo samo jednog dana sjeli i odlučili koje knjige će biti stavljene "u zbirku" a koje ne. Tu se radilo čak i o potrebi, jer su svakakva Evanđelja kružila svijetom, pa smo željeli , imajući autoritet- uvesti reda u vjerovanja.

Zamisli zbrku u drugom stoljeću! Nije bilo Biblije kako je danas imamo nego su zemljama kružila Evanđelja, poslanice, ljudi nisu znali čitati, komunikacija je bila užasno teška radi progona, gnosticizam i obrezivačka hereza su se širile, mučenici.... prvih 400 godina Crkve je bilo nešto što je danas teško shvatljivo, ali mi imamo povijesne dokaze i zapise da su Kršćani u tim vremenima vjerovali isto što i mi danas.

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on ned vel 25 2007, 21:51

zašto mene ova tema ne zanima? misli

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 21:56

abraham je napisao/la:
Sinke je napisao/la:

Kako se dokazuje obožavanje kipova , a kako se dokazuje neobožavanje kipova?

Obožavanje kipova je kada čovjek više brige vodi o kipu nego o liku kojeg taj kip predstavlja. Ako bi netko zapalio vatru da kipu bude toplo, taj bi bio Starozavjetni idolopoklonik. Ako bi netko čistio kip zato što bi prašina bila na njemu, taj ne bi bio idolopoklonik već bi samo čistio kip radi poštovanja osobe koju lik prikazuje ( ne obožavanja , osim u slučaju Isusa- ni tada se kip ne obožava! Pa nije Isus u Crkvi kao kip već kao Bog! ) .

Shvaćate, na Dan Državnosti ili Domovinske Zahvalnosti- da li bi Protestanti stavili vijenac pod kip Hrvatskim braniteljima? To ne bi bilo idolopoklonstvo, jer ne obožavate kip- već samo izražavate svoje poštovanje prema tim ljudima.

Dan Martina Luthera Kinga u Americi slave i Katolici i Protestanti. Tu se ne radi o nekakvom blagdanu koji bi bio značio nekakvo idolopoklonstvo, kao što Katolici ne rade idolopoklonstvo kada slave Dan Sv. Jurja. Tu se radi tek o slavljenju Snage Kristove u jednom njegovom apostolu, i sjećajući se apostola slavimo Boga na nebesima.

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned vel 25 2007, 22:03

Istraživanje Biblije naravno traži čitanje..No puko čitanje bez dubinskog razmišljanja, bez iskustva egzegeze, hermeneutike i uzmimo, primjene povijesne kritičke metode ne dovodi daleko tj bliže istini.Katolici naglašavaju sve veću svjesnost povezanosti Biblije i tradicije jer proistječe iz istog Božanskog vrutka..Tko Bibliju naziva Svetim pismom izražava uvjerenje da se u njoj objavljuje Bog- kažu katolici..Biblija je pisana radi našeg spasenja kažu i protestanti..Kako je pismo pisano u nadahnuću - potrebno je i istraživati u nadahnuću..Heremneutikom savladavamo vremenski razmak između nadahnuća pisanja i nadahnuća čitanja - kažu i protestanti..Sutra ću o zadaći egzegeta.Pozdrav svima.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 22:07

Jevrejin je napisao/la:Sinke, gde je ovde po tebi druga zapovest ili nastavak koji sledi posle nemaj drugih bogova uz mene?

Ne postoji druga zapovjed, tu je razlika između Katoličke i Adventističke Teologije. Pogledaj Katoličke zapovijedi:

5. Ne ubij.
6. Ne sagriješi bludno.
7. Ne ukradi.

Izlazak 20-1.

Jasno je da su tvoji zbrisali vazan deo druge, ili ako hoces stote zapovesti koju je Bog licno svojim prstom napisao. Broj nije vazan. Ali je vazno kako je to Bog svojim prstom pisao i po kom redu.

Jevrejine, ljubljeni- pročitaj moje argumente, već peti put ponavljam.

Ako je Božja Druga Zapovijed:
Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena!

Tada se mora shvatiti fundamentalno. Dakle- nema kiparstva uopće. Niti se smije graditi kip, niti im se klanjati, niti im se služiti.

S druge strane, može se shvatiti da se kipove ne smije obožavati, jer tada je Bog ljubomoran na kip.

Što nas dovodi do pitanja da li se kipovi anđela smiju graditi u hramovima ako je Bog naredio da se grade.

Ali Adventisti su na krivom mjestu shvatili da počinje Druga Božja Zapovijed. Ne shvaćaju da Bog nije ljubomoran ako se kip ne obožava- jer onda kip nije drugi Bog.

Jer ako smo mi ispustili jednu Božju zapovijed- kako ih i mi imamo Deset?

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on ned vel 25 2007, 22:08

Sinke je napisao/la:
Dizma je napisao/la:

Ali tako mislite, Dizma, mislite da kad sjednete pred Bibliju Duh Sveti počinje objašnjavati kako interpretirati Bibliju. U tome je problem, vi od knjige radite idola, misleći da Bog komunicira s vama putem knjige.

Mi Katolici govorimo da nas Duh Sveti može inspirirati da dok čitamo Bibliju krenemo Kršćanskim životom. Ali ne vjerujemo da On djeluje na nas na nivou nekakve sakramentalne komunikacije kada se otvori knjiga.
Mi tako ne vjerujemo jer smo Bibliju i sastavili- nismo sastavili Evanđelja- već smo samo jednog dana sjeli i odlučili koje knjige će biti stavljene "u zbirku" a koje ne. Tu se radilo čak i o potrebi, jer su svakakva Evanđelja kružila svijetom, pa smo željeli , imajući autoritet- uvesti reda u vjerovanja.

Zamisli zbrku u drugom stoljeću! Nije bilo Biblije kako je danas imamo nego su zemljama kružila Evanđelja, poslanice, ljudi nisu znali čitati, komunikacija je bila užasno teška radi progona, gnosticizam i obrezivačka hereza su se širile, mučenici.... prvih 400 godina Crkve je bilo nešto što je danas teško shvatljivo, ali mi imamo povijesne dokaze i zapise da su Kršćani u tim vremenima vjerovali isto što i mi danas.

Ovde je cista kleveta i nista vise. Ma daj sinke pripazi malo na ono sto pises. Ko je ikada od protestanata tako nesto cinio sa Biblijom ili pomisljao. Ali ipak je istina da je Isus rekao da su njegove Duh i zivot. I ko cita Bibliju preko Svetoga Duha, molecu se da ga ON vodi i uci, onda si ti u tome u pravu. Samo radi se o razlici kao neba i zemlje. Ti to ne shvatas. Nije valda da vas to uce vasi teolozi. Zanimljivo stvarno.
Ali ako ti nas tako optuzujes, da bi nam objasnio da i mi vas katolike neporavdano napadamo sto se tice slika i kipova, onda ok, razumem te.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 22:13

abraham je napisao/la:Istraživanje Biblije naravno traži čitanje..No puko čitanje bez dubinskog razmišljanja, bez iskustva egzegeze, hermeneutike i uzmimo, primjene povijesne kritičke metode ne dovodi daleko tj bliže istini.Katolici naglašavaju sve veću svjesnost povezanosti Biblije i tradicije jer proistječe iz istog Božanskog vrutka..Tko Bibliju naziva Svetim pismom izražava uvjerenje da se u njoj objavljuje Bog- kažu katolici..Biblija je pisana radi našeg spasenja kažu i protestanti..Kako je pismo pisano u nadahnuću - potrebno je i istraživati u nadahnuću..Heremneutikom savladavamo vremenski razmak između nadahnuća pisanja i nadahnuća čitanja - kažu i protestanti..Sutra ću o zadaći egzegeta.Pozdrav svima.

Zanimljivo, ali mi kada kažemo da je Biblija Sveto pismo ne smatramo knjigu Svetim pismom već sve što u njoj piše- Evanđelje.

Proučavanje Biblije bez povijesnog konteksta, razumijevanja književnih vrsta, kulturalne teritorije i čak jezika prijevoda je gotovo nemoguće. Dok je Novi Zavjet pisan drugim tonom, Stari Zavjet treba barem dvije goleme knjige o povijesti i Židovskim običajima kako bi se mogao promatrati funkcionalno.

Iako je objava Božja u Evanđelju jednostavna, i mi Katolici vjerujemo da se svi možemo spasiti ako Isus tako želi- ipak na ovom forumu javljaju se pratkični problemi koji se moraju riješavati proučavanjem Biblije na kompleksniji način.

Jer mi Katolici ne obožavamo kipove, i objasnio sam zašto.

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned vel 25 2007, 22:15

Sinke je napisao/la:
abraham je napisao/la:
Sinke je napisao/la:

Kako se dokazuje obožavanje kipova , a kako se dokazuje neobožavanje kipova?

Obožavanje kipova je kada čovjek više brige vodi o kipu nego o liku kojeg taj kip predstavlja. Ako bi netko zapalio vatru da kipu bude toplo, taj bi bio Starozavjetni idolopoklonik. Ako bi netko čistio kip zato što bi prašina bila na njemu, taj ne bi bio idolopoklonik već bi samo čistio kip radi poštovanja osobe koju lik prikazuje ( ne obožavanja , osim u slučaju Isusa- ni tada se kip ne obožava! Pa nije Isus u Crkvi kao kip već kao Bog! ) .

Shvaćate, na Dan Državnosti ili Domovinske Zahvalnosti- da li bi Protestanti stavili vijenac pod kip Hrvatskim braniteljima? To ne bi bilo idolopoklonstvo, jer ne obožavate kip- već samo izražavate svoje poštovanje prema tim ljudima.

Dan Martina Luthera Kinga u Americi slave i Katolici i Protestanti. Tu se ne radi o nekakvom blagdanu koji bi bio značio nekakvo idolopoklonstvo, kao što Katolici ne rade idolopoklonstvo kada slave Dan Sv. Jurja. Tu se radi tek o slavljenju Snage Kristove u jednom njegovom apostolu, i sjećajući se apostola slavimo Boga na nebesima.
Pozivam nas da gledamo u Isusa direktno - u Duhu, ako nam je moguće bez neidolopokloničkog vjerskog posredstva, dakle direktno putem imaginacije vjere..Osobno vjerujem da se Isus nalazi u Nebeskoj svetinji i da obavlja službu pomirenja..Umjetnici nisu mogli zadovoljiti moj ukus težnje prema viziji - ugledati Isusa putem Duhovne slike ...Volim inaće slikarstvo , posebnop sakralno ali u meni je stalno prisutna granica između idolopoklonstva slika i idolopoklonstva vizije...Naša ljudska imaginacija je ograničena, no vjerom osobno više volim gledati nebesku stvarnost nego posredstvom oslikane stvarnosti..Nastojim biti uprisustvovljen u Duhovnu stvarnost razumijevanjem evanđelja koje se u meni obnavlja ...i molitvom i čitanjem i istraživanjem i razmišljanjem i proživljavanjem Kristove stvarnosti kroz težnju dosizanja susličnosti Njemu, predanjem Kristu, slijeđenjem Krista , vršwnjem Njegove volje..Moja supruga i ja svako veće čitamo redom psalme i razgovaramo o njima tražeći savjet Duha Svetog..U tome smo ozbiljni imajuči stalno strah da ne promašimo razumjevanje..Uvijek nešto novo nam Bog otkrije jer nastojimo živjeti evanđelje..Kada misioniramo, također spoznajemo sve više i više, smatramo da je neistraživa dubina evanđelja...

Zadnja promjena: ; ned vel 25 2007, 22:24; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on ned vel 25 2007, 22:17

Sinke je napisao/la:
Jevrejin je napisao/la:Sinke, gde je ovde po tebi druga zapovest ili nastavak koji sledi posle nemaj drugih bogova uz mene?

5. Ne ubij.
6. Ne sagriješi bludno.
7. Ne ukradi.

Izlazak 20-1.

Jevrejine, ljubljeni- pročitaj moje argumente, već peti put ponavljam.

Ako je Božja Druga Zapovijed:
Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena!

Tada se mora shvatiti fundamentalno. Dakle- nema kiparstva uopće. Niti se smije graditi kip, niti im se klanjati, niti im se služiti.

S druge strane, može se shvatiti da se kipove ne smije obožavati, jer tada je Bog ljubomoran na kip.

Što nas dovodi do pitanja da li se kipovi anđela smiju graditi u hramovima ako je Bog naredio da se grade.

Ali Adventisti su na krivom mjestu shvatili da počinje Druga Božja Zapovijed. Ne shvaćaju da Bog nije ljubomoran ako se kip ne obožava- jer onda kip nije drugi Bog.

Jer ako smo mi ispustili jednu Božju zapovijed- kako ih i mi imamo Deset?

Pa imate ih deset jer ste skratili onih deset iz Biblije, sto Bog strogo zabranjuje. Zar si sinke toliko tvrdoglav?

Kako ne vidis sta ti kazem. Bog je rekao ne gradi uz to je dodao i ne sluzi. Bog drugu zapovest koju ste ukinuli i koja nije kao kod vas napisana u Bibliji, odredio dva dela.

Prvi je ne gradi, nista sto je na Nebu, na Zemlji kao i u vodi pod zemlju.

Drugi je kipa i slike. Znaci mozes i da im se ne klanjas, da u njima ne vidis nista ali ne gradi ih.

To ste vi ukinuli i izokrenuli jer vam nije odgovaralo. Ko je vama dao pravo da menjate zapovesti Bozje. On licno je svojim prstom to napisao. To nije napisao covek i niko od coveka to nema pravo niti sme da menja ili skracuje.

A koji je dan koji se po vasoj trecoj zapovesti treba svetkovati ako niste izokrenuli Bozji Zakon koji je Bog napisao svojim prstom?

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on ned vel 25 2007, 22:17

nesporazum na vidiku viče
molim vas ne podgrijavajte živce....

Biblija je pisana pod nadahnućem Svetog Duha, i oni koji čitaju Bibliju, mogu upoznati Božju volju, nitko ne smatra Bibliju magijskom knjigom, nego živom Riječju, poruka biblije je za nas život, a ne papir i slovo, kao što smatraju muslimani za Kuran.

Tako, molim zatišje forumaši...jevrejine i Sinke

Zato, inzistiram na zatišju...prespavajte ovaj topik...

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on ned vel 25 2007, 22:20

Ok, ja odo na spavanje.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on ned vel 25 2007, 22:21

želim ti puno blagoslovljenih snova brate

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on ned vel 25 2007, 22:21

Sinke je napisao/la:
Dizma je napisao/la:

Imate usmene dokaze: svoju predaju ili tradiciju. Kakve zapise? Zapisi kažu samo to da je kvarenje brzo počelo... Dok je sv. Epifanij, biskup Salamine bio protiv štovanja Marije, slika i sl. neki je drugi svetac Efrem Sirijac već bio neku lekciju ispred Epifanija. Tako je to išlo: mic po mic. I tako se povečavala "riznica vjere".

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on ned vel 25 2007, 22:23

Dizma, ovaj topik spava do sutra Sleep

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on ned vel 25 2007, 22:27

Ovde je cista kleveta i nista vise. Ma daj sinke pripazi malo na ono sto pises. Ko je ikada od protestanata tako nesto cinio sa Biblijom ili pomisljao. Ali ipak je istina da je Isus rekao da su njegove Duh i zivot. I ko cita Bibliju preko Svetoga Duha, molecu se da ga ON vodi i uci, onda si ti u tome u pravu. Samo radi se o razlici kao neba i zemlje. Ti to ne shvatas. Nije valda da vas to uce vasi teolozi. Zanimljivo stvarno.
Ali ako ti nas tako optuzujes, da bi nam objasnio da i mi vas katolike neporavdano napadamo sto se tice slika i kipova, onda ok, razumem te.

Moguće je da Adventisti tako ne misle, jer oni nisu u potpunosti Protestantske prirode- iako potječu od njih. Naime, neki protestanti govore za Bibliju da je "Živa Riječ Božja" tj. smatraju da Duh Sveti govori ljudima kako interpretirati Bibliju.

Takva teorija vjerojatno potječe iz Sola Scripture, naime ako ništa izvana ne može biti predmetom Doktrine- kako Biblija može?

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on ned vel 25 2007, 22:30

Ovaj topik spava do sutra, rtmf jeste li sigurni da me ne želite poslušati?

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 05:05

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 6 / 27. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 16 ... 27  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics