Predestinacija

Stranica 7 / 9. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Predestinacija

Postaj by Aladin on ned tra 15 2007, 21:47

Da, otprilike tako, mada postoji i veća dubina svega toga, ali ljudi se često zbune u tome, a ja nisam došao na forum da bih nekog zbunio. ŽELIM DA BUDEM POTPUNO JASAN, BOŽIJI IZBOR I SLOBODNA VOLJA ČOVEKA SU JEDNA CELINA KOJA ODREĐUJU DESTINACIJU SVAKOG ČOVEKA. ISKLJUČITI SLOBODNO VOLJU ČOVEKA I NJEGOVO PRAVO NA IZBOR NIJE ONO ŠTO JA SVEDOČIM I ŠTO VERUJEM. Naš izbor je sastavni deo Božijeg programa.

Brat Aladin

Aladin
senior
senior

Broj postova : 714
Registration date : 06.03.2007

Korisnički profil http://www.nevesta-hristova.org

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on pon tra 16 2007, 08:24

No Nick je napisao/la:
Brate No Nick

OK, veruj kako misliš, nije problem. Naveo sam gde je to sve tačno u Pismu, a dalje je to već na tebi jajav ćeš stav prema tome zauzeti.

Brat Aladin

prijatelju, mislis "kakav" a ne "jajav"? Cuj, ne mogu ja da izaberem sto zelim mimo onog sto uci Pismo.

Kada sam rekao da verujem u predodredjenje, to je nesto slicno onom sto si ti kazao:

Kada to prihvatamo to je potvrda da nas je On izabrao za Svoje Kraljevstvo. Kada odbacujemo, pa hmmm????

Verujem u predodredjenje, ali ne u to da je Bog tebe izabrao za nebo a mene za pakao, i sl. Verujem da i mi odlucujemo o nasem spasenju, a Bog je vec doneo odluku-da spase svakog coveka, a sad, na coveku je da bira.

ovom obojanom izrekom si ipak priznao da nema preodređenih:!:

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1359
Registration date : 12.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on pon tra 16 2007, 08:42

Jevrejin je napisao/la:Potpuno se slazem s tobom, ovo su najozbiljnija pitanja za svakog od nas.

Ipak, predestinaicija nije tacna, i to nije tako. Jer da je tako onda moja i tvoja prica pada u vodu. Sve je unapred odluceno i gotovo je.

Mi tu ne bi smo mogli nista da uradimo, cutali ili pricali.

Upravo sto Bog objavljuje vecno Jevandjelje spasenja svim narodima, dokazuje da Bog nije unpred odredio ko ce biti spasen a ko ne. Idite kaze On apostolima po celom svetu. Sto da idu kada je On vec unapred kazao svoju odluku.

Ma stvarno ovo ne mogu prihvatiti.

Sve najbolje od mene brate.

u potpunosti se slažem sa bratom jevrejinom

i sam sam ranije 2-3 puta rekao ako postoje predodređeni , mi smo obični zombiji, roboti , unaprijde programirane osobe ( kao roller ball) koje su na zemlji samo zato da do kraja odigraju programiranu ulogu

čemo onda naš život
čemu onda i pričati da se moramo truditi tražiti Isusa , raditi na svom spasenju , ako je Bog unaprijed odredio tko će biti spašen

o predestinaciji se može samo govoriti u smislu da Bog kao svempguć , kao alfa i omega , kao vremenski neograničen , samo unaprijed zna tko će se kako opredijeliti i kako će na kraju završiti:!:

ali to onda , u stvari i NIJE PREDESTINACIJA o kojoj nas je krivo učio kalvin i reformirani:!:
---------------------------

u drugom postu sam pitao:
da li POJEDINA osoba zna ili osjeća da je predodređen ili ne?
ako zna, uzmimo samo hipotetskim načinom rezoniranja- kako bi se osjećala osoba koja zna da nije predodređena: kako bi ona gledala na BOga , ako bi prihvatila da postoji takva predodređenost , a da ona na nesreću spada u onu skupinu koja NIJE predodređena
kako bi se ona dalje postavila u životu
bili za nju ŽIVOT UOPĆE tada IMAO SMISLA??Exclamation

ili kako je netko dao još NEVJEROJATNIJU TEORIJU da dio čovječanstva potječe od DOBROG SJEMENA ( abela) , a drugi dio od LOŠEG SJEMENA ( od kaina)- ova teza je čistokrvni rasizam , popur arijevskih zakona o čistoči krvi isl- vjerojatno su tako razmišljali i KKK u SAD kad su dovodili milijune crnaca da kao robovi u SAD razvijaju besplatno njihovu ekonomiju
ne bih se čudio da je slične stvari čitao Gebels, Ajhman, Mengele, Niče, Hesse idrugi rasisti i nacisti
ovo je da ti pamet stane

samo još jedan dokaz da bukvalno tumačenje citata iz Biblije nije uvijek ispravno , ako se ne stavi u čitav kontekst Božje namisli i volje
a i još jedan dokaz , kad se vidi da o istim citatima ne tumačimo isto , da je doktrina " Ja , Biblija i moj Duh sveti" jako opasna, i zabludujuća , jer nas dovodi do toga da ne prihvaćamo tumačenja koja su se stoljećima razvijala, dešifrilala, brusila do savršenstva ( a to su punih 20 stoljeća činike KC i ortodoksna), nego si danas svaki pojedinac može dati oholu ulogu da si utvara da bolje tumači svaki redak u Bibliji od onih koji skoro nisu ništa drugo radili , nego bavili se egzegezom i to originalnih , autentičnih dokumenata crkveni otaca, evanđelista islično:!:

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on pon tra 16 2007, 11:15

Bilo kako bilo jedan broj ljudi sa ovog sveta odlazi u raj drugi u pakao. Kada bi vi to tako predsavili svi smo jednaki svi smo isti mi bi svi zavrsili u Bozijem narucju, ocito necemo.

I to za Kajina i Avelja je vise nego jasno zar ne, jedan je u Nebu a drugi u paklu inace su u svemu sasvim isti, drazesna ljucka bica.

Ostaje jedna cinjenica, Bog zeli da se svi spasu, ali ostaje jos jedna, NE ZELE SVI LJUDI HRISTA SPASITELJA, tu nam ostaje da odgovorimo zasto u nekom ta zelja postiji u nekom ne.

I to nema veze sa rasizmom kako to ti ovde izrazavas nego sa jednostavnim cinjenicama i Biblije i danasnjeg zivota i naseg iskustva.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on pon tra 16 2007, 11:41

dragomir je napisao/la:Bilo kako bilo jedan broj ljudi sa ovog sveta odlazi u raj drugi u pakao. Kada bi vi to tako predsavili svi smo jednaki svi smo isti mi bi svi zavrsili u Bozijem narucju, ocito necemo.

I to za Kajina i Avelja je vise nego jasno zar ne, jedan je u Nebu a drugi u paklu inace su u svemu sasvim isti, drazesna ljucka bica.

Ostaje jedna cinjenica, Bog zeli da se svi spasu, ali ostaje jos jedna, NE ZELE SVI LJUDI HRISTA SPASITELJA, tu nam ostaje da odgovorimo zasto u nekom ta zelja postiji u nekom ne.

I to nema veze sa rasizmom kako to ti ovde izrazavas nego sa jednostavnim cinjenicama i Biblije i danasnjeg zivota i naseg iskustva.

nisi mi otkrio ništa novog
sve to dobro znam

rasističke su sve teorije i doktrine koje tvrde da je netko unaprijed dobar , a netko unaprijed loš, i da nema slobodnu volju i slobodu izbora

ako ja nemam slobodu izbora za dobro ili zlo , čemo onda dolazak Isusov, čemo uopće vjera, vjer.denominacije, doktrine

ako je sve unaprijed predodređeno, gdje tu MOJA ULOGA ?

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on pon tra 16 2007, 12:42

Evo ovako, predpostavi da ti poznajes neko osobu do koje ti je stalo i zelis joj sve najbloje, kao Bog nama.

Zelis da provedes zivot sa njom obezbedis joj dom, ALI TI ZNAS NJENE SUTRASNJE ODLUKE I ZNAS DA CE ONA TO ODBITI.

To bi promenilo tvoj stav o njoj. Tako Bog je vecan, sveznajuci i NA OSNOVU SVOG ZNANJA ON BIRA, ON ZNA STA CES TI ODLUCITI.

Predodredjenje nije sudbina, nego pre Bozije znanje nasih odluka u buducnosti.

To ne skida odgovornost sa tebe, ni malo, ti prihvatas Hrista kao svog Spasitelja, a ON JE PRE POSTANKA SVETA ZNAO DA TI TO HOCES I ZATO TE JE VOLEO.

Eto tako nekako. To nije sudbina, koja od nas cini robote, ne daleko, nego pre Bozije znanje o nasem izboru.

To ti je i ona prica o Jakovu i Ezavu, Jakova sam voleo a Ezava mrzeo, NE ZBOG TOGA STO JE ON ZELEO EZAVU STO LOSEGA, NEGO ZATO STO JE PRE NEGO STO SE OVAJ RODIO ZNAO NJEGOVE ODLUKE.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on pon tra 16 2007, 12:50

dragomir je napisao/la:Evo ovako, predpostavi da ti poznajes neko osobu do koje ti je stalo i zelis joj sve najbloje, kao Bog nama.

Zelis da provedes zivot sa njom obezbedis joj dom, ALI TI ZNAS NJENE SUTRASNJE ODLUKE I ZNAS DA CE ONA TO ODBITI.

To bi promenilo tvoj stav o njoj. Tako Bog je vecan, sveznajuci i NA OSNOVU SVOG ZNANJA ON BIRA, ON ZNA STA CES TI ODLUCITI.

Predodredjenje nije sudbina, nego pre Bozije znanje nasih odluka u buducnosti.

To ne skida odgovornost sa tebe, ni malo, ti prihvatas Hrista kao svog Spasitelja, a ON JE PRE POSTANKA SVETA ZNAO DA TI TO HOCES I ZATO TE JE VOLEO.

Eto tako nekako. To nije sudbina, koja od nas cini robote, ne daleko, nego pre Bozije znanje o nasem izboru.

To ti je i ona prica o Jakovu i Ezavu, Jakova sam voleo a Ezava mrzeo, NE ZBOG TOGA STO JE ON ZELEO EZAVU STO LOSEGA, NEGO ZATO STO JE PRE NEGO STO SE OVAJ RODIO ZNAO NJEGOVE ODLUKE.

pa ja to cijelo vrijeme i tvrdim, Bog zna kako će tko postupiti ili na kraju završiti

ali to NIJE PREDESTINACIJA, PREDODREĐENOST kako je tumače neke denominacije ili kršć.zajednice:afro:

ne bi se na Koncilima toliko raspravljalo i lomila koplja, da je kalwin mislio tako Exclamation ( da Bog samo unaprijed zna naš izbor i ni slova više na tu tezu!)

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Aladin on pon tra 16 2007, 20:46

Izvinjavam se zbog greške u kucanju, veoma mi je žao. A svaka zloupotreba greške u kucanju govori o vašim karakterima mnogo više nego moja greška u kucanju.

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

Aladin
senior
senior

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on uto tra 17 2007, 17:58

Brate No Nick

U pakao ili odvojenje od Boga ide se odbacivanjem onoga što ti Bog nudi za života. Budući da smo ljudi sa pravom na izbor i sa slobodnom voljom mi pravimo izbore. Ali Bog je znao ko će šta prihvatiti i ko šta neće prihvatiti, pa je tako i predodredio živote ljudi.

Ne, ne kažem da si određen za pakao, ali tvoj izbor će potvrditi za čega te je Bog predodredio.

Hm, rekao si pre ovoga da mi svakoda dana donosimo izbor, sa time se slazem. Ali sa ovim ne, jer je i ovo jedna vrsta predodredjenja. Jedino ako se mozda nisi najbolje izrazio??

Bog ne predodredjuje zivote ljudi, ljudi sami biraju na koju ce stranu, ono sto Bog predodredjuje jeste profil spasenih ljudi, jer ne moze svako biti u Bozjoj prisutnosti!

To bar ja mislim. Naravno da to ukljucuje Bozji izbor, nas izbor, kako da ne, pa mi biramo izmedju svetlosti i tame, to je nas vlastiti izbor, na osnovu iznesenog nam evandjelja mi donosimo izbor, to verujem.

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Aladin on čet tra 19 2007, 21:35

Brate No Nick

Kako je ove stihove moguće uopšte uklopiti u tvoje gore navedene izjave o Božijem predodređenju, kako ti kažeš, koje se odnosi samo na PROFILU SPASENIH LJUDI?

Rimljanima 9:15-...
Jer Mojsiju govori: "Koga ću pomilovati, pomilovat ću, i kojemu ću se smilovati,
smilovat ću se."
Tako dakle niti stoji do onoga, koji hoće, niti do onoga, koji trči, nego do
Boga, koji se smiluje.
Jer Pismo govori Faraonu: "Zato sam te upravo podigao, da na tebi pokažem silu
svoju, da se razglasi ime moje po svoj zemlji."
Tako dakle kojemu hoće, smiluje se, a koga hoće, učini otvrdnutim,...

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

Aladin
senior
senior

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on pon tra 23 2007, 10:39

Hej, pa zasto bi ti te textove morao uklopiti u bilo sta?? Vidis, to je problem, svako od nas zeli textove negde uklopiti.

Po mom misljenju, uklopi ih najpre u sam kontext, a kontext je-Tora, tu su najpre zapisani. Vidi sta bi to u ono vreme moglo znaciti, a onda vidi na koji ih je nacin, kao i zasto, Pavle aplicirao u njegovoj poslanici.

Ja i dalje smatram da ne postoji predestinacija za spasenje, vec je rec o necem drugom. Ucestvuje i nasa uloga u svemu tome, naravno, iako je Bog dao Sina bezuslovno za nas. Odnosno, On nas nije pitao hocemo li ili necemo da Isus umre za nas. Ali, to spasenje postaje efektivno u nasem zivotu jedino onda kada mi odlucimo/donesemo odluku za Boga. "Jer Bog je tako ljubio svet, da je dao i svog Jedinorodjenog Sina, da nijedan koji Ga veruje ne pogine..."

Dakle, Bog je dao Sina, ali verom to ima smisla za nas, verom postaje plan spasenja efektivan.

Hristova zrtva za nas nema punog znacaja ukoliko je ne prihvatimo. Onda mozemo biti samo pod osudom.

Zato ne postoji predodredjenje u smislu spasenja, jer Bog je sve nas otkupio, ali na nama ostaje da biramo, na nama je izbor (iako je poziv od Njega, to je cudno, ali tako je).

Pozdrav.

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pon tra 23 2007, 11:06

Matej 22:14 - "Puno je pozvanih, ali malo je odabranih."

Kako tumačite ovo?

Moje mišljenje je da su odabrani oni, koji prihvate poziv. Pogledajmo 1. Timoteju 2:4 - Bog čini sve što može, da pokrene svakog čovjeka da prihvati poziv i bude spašen, zar ne?

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Izrail on pon tra 23 2007, 11:18

Justin je napisao/la:Matej 22:14 - "Puno je pozvanih, ali malo je odabranih."

Kako tumačite ovo?

Moje mišljenje je da su odabrani oni, koji prihvate poziv. Pogledajmo 1. Timoteju 2:4 - Bog čini sve što može, da pokrene svakog čovjeka da prihvati poziv i bude spašen, zar ne?

Slažem se ali da li je to i kalvinističko poimanje predestinacije?

Izrail
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 2080
Registration date : 14.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on pon tra 23 2007, 11:19

Pa nije, ili ne znam je li, ali sto bi moralo biti??? I sto bi se mi morali slagati sa kalvinom, ne razumem??

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Izrail on pon tra 23 2007, 11:20

No Nick je napisao/la:Pa nije, ili ne znam je li, ali sto bi moralo biti??? I sto bi se mi morali slagati sa kalvinom, ne razumem??

Pa eto da si prije čitao vidio bi da je zbog kalvinista i otvorenovaj topic?
Sad si ti banuo.
lol!

Izrail
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on pon tra 23 2007, 11:21

To je istna justin, Bog zeli da se svi spasu, ali to sto si citirao moze ici i dalje one koje je znao da je izabraro.

Rimljanima poslanica 8 29 i 30

One koje unapred pozna, one i odredi da budu slicni oblicju Sina njegovog, da bi On bio prvorodjeni medju mnogom bracom. A koje unapred pozna one i odredi, one i pozva, a koje pozva njih i opravda, a koje opravda one i proslavi.

Tako tu je to one koje je znao one je i pozvao, Bog ocito poziva coveka i to sve ljude dva ili tri puta u zivotu, ali se svi ljudi ne odazivaju.

Mozda je pravo pitanje za mnogo ozbiljniji razgovor zasto neko odgovara na Boziji poziv a neko ne.

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on pon tra 23 2007, 11:28

Izrail je napisao/la:
No Nick je napisao/la:Pa nije, ili ne znam je li, ali sto bi moralo biti??? I sto bi se mi morali slagati sa kalvinom, ne razumem??

Pa eto da si prije čitao vidio bi da je zbog kalvinista i otvorenovaj topic?
Sad si ti banuo.
lol!

Gresan sam covek, necu vise. Smile

No Nick
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pon tra 23 2007, 12:00

Izrail je napisao/la:
Justin je napisao/la:Matej 22:14 - "Puno je pozvanih, ali malo je odabranih."

Kako tumačite ovo?

Slažem se ali da li je to i kalvinističko poimanje predestinacije?

To nije Kalvinovo poimanje predestinacije.

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Izrail on pon tra 23 2007, 12:09

Justin je napisao/la:

Nego kako to Kalvin poima?

Izrail
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by dragomir on pon tra 23 2007, 12:37

Znam naravno da nije justin, ali ako bi pogledao ono sto sam napisao video bi da ima smisla. Jer pitam zasto neko ne odgovara na Boziji poziv. Shvatas?
A to ponovo otvara zanimljive stvari o predestinaciji. Jer tada se vise ne razgovaramo samo o Bozijoj Volji da se svi spasu nego o razllogu zasto neki ljudi odbijaju Spasenje.

A to baca i drugo svetlo na njegovo ucenje je li tako?

dragomir
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pon tra 23 2007, 13:11

Izrail je napisao/la:
Justin je napisao/la:

Nego kako to Kalvin poima?

Kalvin kaže da je Bog neke odabrao za spasenje, a druge za uništenje.

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pon tra 23 2007, 13:46

dragomir je napisao/la:Znam naravno da nije justin, ali ako bi pogledao ono sto sam napisao video bi da ima smisla. Jer pitam zasto neko ne odgovara na Boziji poziv. Shvatas?
A to ponovo otvara zanimljive stvari o predestinaciji. Jer tada se vise ne razgovaramo samo o Bozijoj Volji da se svi spasu nego o razllogu zasto neki ljudi odbijaju Spasenje.

A to baca i drugo svetlo na njegovo ucenje je li tako?

Svakako, brate, potpuno se slažem s tobom. Ali to sad nije tema i mislim da bismo sada trebali objasniti sljedeće:

Naime, neki vjeruju u Kalvinovu nauku o predestinaciji, koja kaže da je Bog neke odabrao za spasenje, a neke za uništenje.
Drugi vjeruju da kad Biblija koristi izraz "odabrao", kaže da je Bog sve ljude odabrao da budu spašeni.

Mnogi ne vide ovdje mogućnost za treću opciju, ali ona ne samo da postoji, nego je upravo ona zastupljena u Bibliji.
Ta treća opcija glasi: kada Biblija govori o Božjem "odabiru" ili "izboru" ili "predodređivanju", tada ona misli na VJERNIKE. To možemo lijepo vidjeti i u Efežanima 1 i u Rimljanima 8.
Ništa u Efežanima 1:4, kao ni u sličnim tekstovima, ne ukazuje na kalvinističku nauku o predestinaciji, kao ni na vječni Božji odabir cijelog čovječanstva. Pavao u Efežanima uvjerava vjernike da je njihovo odabiranje ukorijenjeno u Božjoj namjeri za njih u Kristu.
U ovim biblijskim redcima nema govora o vezi između odabiranja i slobodne volje! Pavao ovdje samo naglašava Božje djelovanje u korist vjernika.

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Izrail on pon tra 23 2007, 14:07

Justin je napisao/la:
Kalvin kaže da je Bog neke odabrao za spasenje, a druge za uništenje.

Meni je ta nauka skroz nebiblijska.

Izrail
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Aladin on pon tra 23 2007, 16:33

Pa, nije samo na spasene, NAŽALOST. Pismo kaže da ima i onih koji su određeni na uništenje. No čim stignem kući navešću citate Pisma koji vrlo jasno i nedvosmisleno to govore.

No već sam na to navikao. Ono što za nekog predstavlja nešto iz Pisma nedvosmislenu istinu, nekom to ne znači ništa, ili pak znači nešto sasvim drugo. No kako god, čim stignem kući pokazaću vam citate gde o tome Pismo govori, pa bih voleo čuti vaše komentare nakon toga.

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

Aladin
senior
senior

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pon tra 23 2007, 17:46

Bog je objavio da će biti dvije grupe ljudi: oni koji će Mu služiti i oni koji neće. KONAČNA SUDBINA tih dviju grupa je predodređena. Svaka osoba samostalno donosi izbor u kojoj grupi će pripadati. Bog nikada ne odbaciju osobu, koja odluči da će prestati sa dotadašnjim lošim životom i koja se odluči potpuno predati Njemu! Isus je u Ivanu 6:37 rekao da neće odbaciti onoga tko dođe k Njemu! Također Sveti Duh pokušava privući srce svake osobe koja se ikada rodila na planetu Zemlji: Ivan 1:9 - "...vidjelo istinito, koje obasjava svakog čovjeka koji dođe na svijet..".

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 17:00

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 7 / 9. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next