Kršćanstvo i yoga

Stranica 3 / 22. Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Kršćanstvo i yoga

Postaj by dominik on ned vel 04 2007, 15:46

ja ne izgradjujem svoju vjeru, Krist izgradjuje mene Wink

dominik
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 871
Registration date : 08.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pon vel 05 2007, 09:45

evo jedan tekst ili svjedočanstvo, pa tko hoće neka pročita, podugačko je:

http://www.andjel.com/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=2

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on pon vel 05 2007, 22:15

Procitat cu sa zanimanjem ovaj clanak kada uhvatim malo vremena, ali moram upozoriti na jednu temeljnu pogresku u vasem pristupu pitanju yoge. Suvremene se krscanske crkve (RKC prije svega) u novije doba usmjeravaju (po mojem misljenju vrlo pogresno) na napadanje i osporavanje yoge kao sustava. Argumentacija je ispod svake razine... uglavnom se svodi na zaplasivanje ljudi, tumacenjem da je yoga iz pakla, da vodi demonima i djavolima koji ce covjeku pojesti dusu i sl.

Jos nisam vidio ozbiljan teoloski prikaz yoge s pozicije krscanske teologije. Takav pristup moze zalostitit, ali ce se dugorocno vrlo lose odraziti po samo krscanstvo i one crkve koje ce na tom polju izgubiti svoju vjerodostojnost. Ljudi nisu glupi, pa strasenje djavlima i demonima nece dugorocno biti isplativo.

Argumentacije tipa "u paklu yoge" se mogu svrstati pod iskrene osobne ispovjedi nekog pojedinacnog slucaja nerazumijevanja ili duboke osobne razocaranosti yogom, ali u osnovi one ne daju osvrt na samo ucenje. Konacno, takva argumentacija je ista kao kada bi netko napisao svoju osobnu ispovijed "u paklu samostana"... osoba iz bilo kojeg razloga razocarana krscanstvom, ponasenjem nekih krscana i sl. No, da li bi takav osvrt ista govorio o teoloskoj vrijednosti Isusovog ucenja? Zamislite kada bi netko ozbiljnu kritiku Isusova ucenja gradio na osobnim ispovjedima zrtava pedofilnih napada pojedinih svecenika, na slucajevima korupcije kod svecenstva, dogmatizma vjernika, uskogrudnosti kod tumacenja nekih vjerskih istina i sl. Sto sve jesu problemi koji postoje i u drugim vjerskim zajednicama, pa tako i u yogi.

Moram priznati da su teoreticari yoge pokazali mnogo vise dobre volje, sirine i dubine u pogledu promisljanja krscanstva iz svojeg motrista, nego sto su to do sada pokazali krscanski pisci. Na taj nacin ozbiljan teoloski dialog ustvari nikada nije niti uspostavljen, nego se svodi na yogicki monolog o krscanstvu koji traje vec jedno stoljece. Uz naravno posve prizemnu dnevno politicku obrambenu politiku krscanstva sa svoje strane. Ne govori li to o nemogucnosti krscana da pronadju pravu argumentaciju o pitanju yoge, ili barem teoreticara sluzbenih crkava? Ne govori li to o odredjenoj defanzivi i osjecaju ugrozenosti koju krscanstvo osjeca po pitanju yoge?

Fazlija
senior
senior

Broj postova : 724
Registration date : 21.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on pon vel 05 2007, 22:27

Jos nisam vidio ozbiljan teoloski prikaz yoge s pozicije krscanske teologije.

Pogledaj knjigu "Kršćanstvo i svjetske religije"-Hans Kung

Mali princ
team member
team member

Broj postova : 791
Registration date : 12.12.2006

Korisnički profil http://www.inet.hr/prince

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on pon vel 05 2007, 22:35

Fazlija prijatelju,nisam teolog i ne bih htio da me krivo shvatiš kako ti pametkujem ili slično,ali Biblija naučava da je Isus Krist jedini put spasenja,nikakve druge opcije ne dolaze u obzir.Zbog čega tražiti druge putove ako je sam Isus učinio sve da bismo bili spašeni prihvaćanjem Njega u svoj život kao svog Spasitelja.Isus je učinio sve."Isus je put,istina i život.Nitko ne dolazi Ocu osim po Njemu." (Ivan 14:6)
Nećemo doći Bogu niti jednim drugim putem.

Spart
Mod
Mod

Broj postova : 1222
Registration date : 04.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on pon vel 05 2007, 23:28

Mali princ je napisao/la:Pogledaj knjigu "Kršćanstvo i svjetske religije"-Hans Kung

Svakako cu pogledati. No, iako to nije znacajno za ovu temu... nije li bas tom autoru zabranjeno poducavanje sluzbene teologije i sluzenje obreda? Znakovito?

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on pon vel 05 2007, 23:38

Joshua je napisao/la:Biblija naučava da je Isus Krist jedini put spasenja,nikakve druge opcije ne dolaze u obzir.Zbog čega tražiti druge putove ako je sam Isus učinio sve da bismo bili spašeni prihvaćanjem Njega u svoj život kao svog Spasitelja.Isus je učinio sve."Isus je put,istina i život.Nitko ne dolazi Ocu osim po Njemu." (Ivan 14:6)

Cilj ovog foruma, ili barem mojeg sudjelovanja na njemu, nije u tome da prekrstavam ljude i privlacim ih u yogu (ili da vi mene uvjeravate da postanem krscanin). Cilj foruma jeste razgovarati o krscanstvu i slobodno razmjenjivati misljenja. Mene osobno zanima pitanje odnosa krscanstva i yoge, i u toj temi sudjelujem.

Stoga, mozemo slobodno razgovarati i o temi puta. Naravno da je za slijedbenike krscanstva to jedini put, a za slijedbenike yoge je yoga jedini put. No, to ne znaci da ne mogu imati stav jedni o drugima. Teoreticari yoge su promisljali krscanstvo na jedna slobodan i svoj nacin. Sve gornje stavove mozemo promisljati i sa stanovnista yoge. Yoga o pitanju predanosti ucitelju (guru-tattva) ima posve jednako misljenje i ne boji ga se prepoznati bas i u krscanstvu. Mozemo oko toga razgovarati, ne trebamo se u vezi svega sloziti, ali u svakom slucaju stavovi yoge nisu nikada bili dnevno-politicke prirode, napadacki i neprijateljski. S druge strane, krscanstvo (barem ne ono sluzbeno) jos nije iznjedrilo suvislo i zrelo promisljanje teoloskih stavova yoge. Pitam se zasto?

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pon vel 05 2007, 23:44

Vidite ljudi, na nekim temama je strašno uopče čitati što kao kršćani pišu , a ovaj čovjek yogin, pogle u kakvom duhu piše, mir u riječima. A mi se busamo u prsa hvalisavši se imenom sina božjega a nismo u stanju 3 rečenice izgovoriti a da nekog ne napadnemo. Katolik na protestanta-protestant na katolika, pa čak i protestant na protestanta. Ajme, koliko se mi malo dopustimo Isusu Krista, knezu Mira da nas izgrađuje u svojoj ljubavi! Mislim da bi neki mogli na školovanje kod Fazlije, još nikog nije uvrijedio a nije kršćanin. Pa ko je sad tu pametan? Uzimamo li ime Gospodinovo uzalud u naša usta, u naše rečenice? Bojim se...

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on pon vel 05 2007, 23:56

Hvala Noemi!
Moj stav nije propovjednicki, zelim samo slobodno razgovarati, nikoga prekrstavati. Nemam cilj koji zelim postici, osim razgovora s duhovnim ljudima. Mozda je u tome stvar?

Nasa samospoznaja u yogi se ne postize vanjskim stvarima, uvjeravanjem, propovijedanjem i sl. Mi poniremo u sebe i nalazimo Boga u nama. To je samospoznaja. Potom ide jos i sluzenje cijelom svemiru (Bozjoj tvorevini, ne samo ljudima). To isto mora biti oslobodjeno osobnog interesa. Tu ja mnogo radim na ekologiji i razvoju seoskih zajendica, pa tako i na planu sluzenja nalazim nekako mir i ispunjenje. Ovdje dolazim samo malo procavljati, odmoriti se malo, popricati, nista vise... Sto, naravno, ne znaci da nemam svoj stav. Mir s vama, i laku noc!

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on pon vel 05 2007, 23:57

Joshua je napisao/la:Biblija naučava da je Isus Krist jedini put spasenja,nikakve druge opcije ne dolaze u obzir.Zbog čega tražiti druge putove ako je sam Isus učinio sve da bismo bili spašeni prihvaćanjem Njega u svoj život kao svog Spasitelja.Isus je učinio sve."Isus je put,istina i život.Nitko ne dolazi Ocu osim po Njemu." (Ivan 14:6)

Fazlija je napisao/la:Cilj ovog foruma, ili barem mojeg sudjelovanja na njemu, nije u tome da prekrstavam ljude i privlacim ih u yogu (ili da vi mene uvjeravate da postanem krscanin). Cilj foruma jeste razgovarati o krscanstvu i slobodno razmjenjivati misljenja. Mene osobno zanima pitanje odnosa krscanstva i yoge, i u toj temi sudjelujem.

Tako je,u pravu si Fazlija.Nikome ne bi trebao biti cilj na forumu nametati svoje mišljenje jer i sam naš Stvoritelj ne oduzima nam pravo na slobodnu volju,čak i ako je osobni izbor upitan.Slobodno možeš pisati i imaš pravo na to.

Fazlija je napisao/la:Stoga, mozemo slobodno razgovarati i o temi puta. Naravno da je za slijedbenike krscanstva to jedini put, a za slijedbenike yoge je yoga jedini put. No, to ne znaci da ne mogu imati stav jedni o drugima. Teoreticari yoge su promisljali krscanstvo na jedna slobodan i svoj nacin. Sve gornje stavove mozemo promisljati i sa stanovnista yoge. Yoga o pitanju predanosti ucitelju (guru-tattva) ima posve jednako misljenje i ne boji ga se prepoznati bas i u krscanstvu. Mozemo oko toga razgovarati, ne trebamo se u vezi svega sloziti, ali u svakom slucaju stavovi yoge nisu nikada bili dnevno-politicke prirode, napadacki i neprijateljski. S druge strane, krscanstvo (barem ne ono sluzbeno) jos nije iznjedrilo suvislo i zrelo promisljanje teoloskih stavova yoge. Pitam se zasto?

Kada spominješ zrelo promišljanje teoloških stavova pri tome misliš na službeni stav rimokatoličke crkve?

Spart
Mod
Mod

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on uto vel 06 2007, 22:01

Fazlija je napisao/la:

Svakako cu pogledati. No, iako to nije znacajno za ovu temu... nije li bas tom autoru zabranjeno poducavanje sluzbene teologije i sluzenje obreda? Znakovito?

Možda u KC, ali je u reformiranim crkvama dobro došao, ako se ne varam.

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on uto vel 06 2007, 22:50

Joshua je napisao/la:Kada spominješ zrelo promišljanje teoloških stavova pri tome misliš na službeni stav rimokatoličke crkve?

Da, uglavnom mislim na sluzbeni i nesluzbeni stav RKC. No, svakako me zanima i stajaliste reformiranih crkava?

Mali princ je napisao/la:Možda u KC, ali je u reformiranim crkvama dobro došao, ako se ne varam.

Drago mi je to za cuti jer ga izuzetno cijenim.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on sri vel 07 2007, 08:38

Jedna od stvari koje mene osobno zanima u usporedbi yoge i krscanstva jeste odnos prema iskupljenju.

Koliko sam svjedocio izjavama krscana, krscanski stav je da vjera u Isusa oslobadja covjeka od svih grijeha, tako da on/a moze slobodno nastaviti duhovan zivot u Kristu.

Yoga takav stav drzi upitnim, jer nije u skladu sa stvarnim i svakodnevnim iskustvom ljudi. Bilo bi to odlicno kada bi uzvjerovanje u Isusa ili bilo kojeg drugog ucitelja/icu samo po sebi donosilo oslobodjenje od grijeha. Imamo mnoge slucajeve iskrenih krscana koji se usprkos svojoj zarkoj vjeri nisu uspjeli osloboditi nekih svojih zivotnih neuravnotezenosti. Skandali koji su potresali neke crkve jasno svjedoce o toj istini. To nisu samo licemjerni ljudi koji su unutar neke crkve namjerno cinili zla djela, nego je ogromna vecina njih prolazila cijelozivotni pakao u pokusaju da svoje neuravnotezenosti stave pod nadzor svjesnog uma i nadju sklad s vjerskim vrijednostima koje su htjeli zivjeti. Osobno, iskreno suosjecam, ne samo s njihovim zrtvama, nego i s njima samima, jer mogu pretpostaviti kroz koji su i oni sami pakao prolazili. To su naravno samo krajnji primjeri, ali svaki covjek prolazi u nekoj mjeri takvo iskustvo. Kada bi istina bila da ce vjera osloboditi grijesnih sklonosti, drustvo bi danas imalo vrlo visoke moralne i duhovne standarde. Te stvari se jednostavno ne odvijaju na takav nacin.

S druge strane, yoga ne naucava o grijehu, nego o neuravnotezenostima uma. Tu je bliza psihologiji. Sto su grijesne sklonosti nego porivi nad kojima svjesni dio uma nema nadzora? U tom smislu yoga naucava put prociscenja koji se odvija plagano i postupno. Nema lakih obecanja i brzih rjesenja. No, postavlja se pitanje kako se covjek moze procistiti od svojih grijesnih, neuravnotezenih i neosvjestenih sklonosti? Yoga je i put sjedinjenja osobne duse s Bogom. Na tom putu sto se moze sjediniti nego li sama dusa, bez ikakvog ostatka? Zato je yoga svjesna slojeva i razina uma. Na prvoj razini svjesnog uma mi o sebi imamo neko misljenje, dobri smo, lijepi, sveti i duhovni. Da to nije tako, ne bi smo uopce mogli normalno zivjeti u svijetu. Taj dio se sjedinjuje s Bogom u svakodnevnoj meditaciji. No, nakon 30 min. ili 60 min. meditacije, pocinje se ispoljavati i podsvjesni dio uma u kojem mogu biti smjesteni svakakvi sadrzaji. Tada dolaze do izrazaja sadrzaji kojih se inace sramimo i koje potiskujemo. U yogi se oni osvjestavaju i jednako se sjedinjuju s Bogom... Tim beskonacnim oceanom Blazenstva! U Bozanskom Blazenstvu svi se grijesi tope, svi sadrzaji uma, sve sklonosti, dobre i lose. Tako yogiji sjedinjuju svoju svijest s Bogom do razine u kojoj se samo njihovo postojanje predaje Bogu dok ne postane Jedno.

To je u grubim crtama yogicko iskustvo, pa yogiji znaju da se postupnim utapanjem sebe u Bogu sve sklonosti (dobre i lose) predaju Njemu. Kao kada se prljava tkanina duse namace i pere u bistroj vodi Blazenstva. To je yogicki put oslobodjenja i prociscenja. Zato govorimo da se samo svjesnom vjerom onog prvog i najpliceg dijela uma (svjesnog dijala uma) ne postize oslobodjenje od grijeha, jer su sadrzaji kojih covjek nije svjestan (ili ih je tek polu-svjestan) jos uvijek djelatni... ispod nase zarke i svjesne vjere u Krista, Buddhu, Shivu ili Krshnu... svejedno.

Ova tehnika yoge je toliko jednostavna i dugorocno gledano djelotvorna, da su je prihvatile mnoge religije. Ona nema veze s bilo kojom filozofijom i teologijom, samo je prirodan misticki proces koji je zasnovan na prirodnoj povezanosti duse i Izvora Blazenstva iz kojeg sve nastaje. Taj izvor mozete slobodno nazvati Krist (bio je tu i prije rodjenja Isusa); mozete Ga nazvati i Buddha (bio je tu i prije rodjenja Suddharte) itd. Stoga je yoga prozela i koristi se jednako u svim religijama Istoka. Koriste je taoisti u Kini, buddhisti u Japanu, hinduisti u Indiji, tantrici, jainisti... Svatko To iskustvo naziva svojim rijecima. Svatko Tog jednog Boga dozivljava na sebi prihvatljiv nacin. Nije vazno da li Ga se naziva Krist, Allah ili Buddha. Stoga se ne bih zacudio da uslijed suzivota yoge i krscanstva na Zapadu nastane i neki oblik krscanske yoge.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri vel 07 2007, 14:22

evo jedan znanstveni članak "joga i kršćanstvo" od Mije Nikića...dokument veličine 1,27 MB...

http://209.85.135.104/search?q=cache:zM0s9qW4q5kJ:hrcak.srce.hr/index.php

Zadnja promjena: ; sri vel 07 2007, 16:53; ukupno mijenjano 1 put.

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on sri vel 07 2007, 15:32

Osnovna postavka clanka da yoga podrazumijeva postajanjem hindusom je neodrziva. Inace, od kuda bi i buddhisti koristili yogu, tantrici, taoisti i jainisti... jednom rijecju sve religije koje su dosle u vezu s yogom. To bi znacilo da u Aziji postoji samo hinduizam?! Sto jednostavno nije tocno.

U pogledu morala i askeze yoge fra. Nikic navodi vrijednosti odlaska iz svijeta i napustanja svjetovnog, sto je tek djelomicno tocno. Nista vise nego sto Krist savjetuje da se napusti osobna imovina i krene za Njim. U tom pogledu bi se morala konzultirati i Bhagavad Gita u kojoj Krshna upravo savjetuje suprotno. Navodi se stih u kojem Arjuna kaze da je tesko nadzirati um, ali ne i slijedeci u kojem Krshna odgovara da jeste tesko, ali je moguce te da za to nije potrebno napustati svoje redovne duznosti i obaveze u zivotu.

Nije mi jasna opaska da postoji razlika izmedju dozivljaja Boga u hinduizmu i krscanstvu? Navodi se da Indijci koriste mnogo naziva za Boga (sopstvo, Bog, Ucitelj, Vladar Svijeta, Najdrazi i sl.), ali da je to posve razlicito od krscana koji Boga nazivaju Otac, Sin, Duh, Janje, Mesija, Iskupitelj...?!

O soteriologiji (nauci o spasenju) sam vec pisao u prethodnom prilogu, pa se u tom smislu slazem s fra. Nikicem da postoje temeljne razlike... ali bi nam sada bilo predugacko da ispravljam i stavove kod kojih je posve krivo razumio neke postavke yoga filozofije.

Osvrt na etiku vegetarijanstva s pozicije nenasilja je posve promasen, jer yoga slijedi lakto-vegy prehranu, ali ne koristi i neke biljke (luk, cesnjak, gljive i sl.). Iz toga je vidljivo da razlog takve prehrane nije moralne prirode, nego prehrambene. Zasto je to fra. Nikic tako naveo? Namjerno obmanjivanje ili posvemasnje nerazumijevanje teme?

Opaska o drustvenoj neodgovornosti tantrickih (?!) skola yoge je posve neutemeljena?! Tantricke skole yoge ne priznaju kaste, ne priznaju rasnu podjelu medju ljudima, jedine zagovaraju drustevnu jednakost zena, Shiva kao temeljno bozanstvo tantre je poznat kao zastitnik zivotinja i biljaka... od kuda dolazi tvrdnja da je yoga (osobito u tantrickoj recenziji) neosjetljiva na drustvene i okolisne vidove postojanja? Opet posvemasnje nerazumijevanje pisca o temi, ili namjerno obmanjivanje?

U svakom slucaju je vrijedno da se krscanski pisci bave pitanjem yoge, ali je jos uvijek upadljivo primjetno da nema istinske volje da se pronikne u srz te pojave i da je se istinski razumije. Bez obzira na razinu (znanstvenu ili popularnu) katolickih clanaka o yogi vidljiva je apologetska (obrambena) svrha trenutnog bavljenja problemom yoge.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on sri vel 07 2007, 17:43

Navedeni tekst je izvadak iz knjige "Isus,naša sudbina" autora Wilhelm Busch-a.

Stari pastor,poput mene,koji je čitav svoj život radio u velikim gradovima,tijekom godina neprekidno sluša jedne te iste "bisere".Jedan od njih glasi:"Kako Bog može dopustiti sve to?"Drugi opet glasi:"Kajin i Abel bijahu braća.Kajin ubi Abela.Odakle onda Kajinu žena?" A jedan od najdražih mi je ovaj:"Gospodine pastore,vi uvijek pričate o Isusu.To je prekrasno.Ipak,uopće nije važno kojoj religiji pripadaš.Glavno je imati strahopoštovanje pred Višnjim,Nevidljivim."
To zvuči logično,nije li tako?Stoga moj veliki zemljak - Goethe,(on je također iz Frankfurta) reče: "Osjećaj je sve,ime je samo zvuk i dim..." Nije važno govorimo li o Alahu,Budi,Sudbini,ili "Vrhovnom Biću".Glavno je u nešto vjerovati.Precizirati svoju vjeru je fanatizam.Tako misli barem pedeset posto ljudi,nije li istina?
Još uvijek mi je u sjećanju starija gospođa koja mi jednom prilikom reče: "O,gospodine pastore,opet vi sa svojom pričom o Isusu!Nije li sam Isus rekao:'U kući moga Oca ima mnogo stanova'!Ondje ima mjesta za sve!"
Dragi prijatelji,ovo je strahovita pogreška!
Jednom prilikom bijah u berlinskoj zračnoj luci "Tempel-hofer Feld".Da bi se ondje moglo ući u zrakoplov potrebno je prije proći kontrolu putovnica.U redu ispred mene stajaše jedan visok i snažan čovjek; kao da ga još uvijek vidim pred sobom,nekakav dvometraš s ogromnim putnim pokrivačem pod rukom.Svoju putovnicu pruži službeniku.Ovaj mu odgovori: "Samo trenutak!Vaša putovnica više nije važeća!" Na to mu taj gospodin odvrati: "Nemojte biti tako sitničavi.Glavno je da imam putovnicu!" - "Ne," odlučno mu objasni službenik,"glavno je imati važeću putovnicu!"
Upravo je tako i s vjerom.Ne radi se o tome da je glavno imati vjeru - pa kakva god ona bila.Svatko na svoj način vjeruje u nešto.Nedavno mi netko reče: "Vjerujem da bi se od kilograma govedine mogla napraviti dobra juha".I to je vjera - svoje vrste!Ne radi se o tome da imate nekakvu vjeru,već se radi o tome da imate ispravnu vjeru.Vjeru s kojom možete živjeti i kad sve krene nizbrdo,koja vam pomaže u velikim kušnjama,vjeru s kojom se možete suočiti i sa smrću.Smrt je najveća proba za ispravnost naše vjere!
Postoji samo jedna prava vjera s kojom se da ispravno živjeti i ispravno umrijeti: to je vjera u Gospoda Isusa Krista,Sina Božjega.Isus je sam rekao: "Mnogo je stanova u kući moga Oca."Ali,postoje samo jedna vrata u te Božje stanove:Isus kaže: "Ja sam vrata!Tko uđe kroz mene,bit će spašen."
Isus,on je - vrata!Dobro znam da to ljudi ne vole čuti.Mogu satima diskutirati o Bogu.Netko Boga predstavlja na jedan,netko na drugi način.Ali,o Isusu se ne može diskutirati.
Kažem vam: samo vjera u Isusa,Sina Božjega,spasava i donosi blaženstvo,a s takvom vjerom je moguće živjeti i umrijeti!
Jedan moj doživljaj pokazuje kako ta vjera ljudima izgleda smiješno.Jednom,prije dosta godina,dok šetah Essenom,naiđoh na dvojicu muškaraca,najvjerojatnije rudara,koji stajahu na pločniku.Kako prolazih pokraj njih,jedan me pozdravi: "Dobar dan gospodine pastore!" Okrenuh mu se i upitah: "Odakle se poznajemo?" Tada se nasmija i reče drugome: "To ti je pastor Busch!Pravi dečko!" - "Hvala!" rekoh. "Da,dobar dečko",nastavi on, "ali je pomalo lud!" - "Lud?Zašto?" upitah ozlojađeno.Tada on ponovi: "Stvarno,pastor je pravi dečko!Samo,neprekidno govori o Isusu!" - "Čovječe," rekoh mu iznenađeno, "nisam ja lud!Za sto godina bit ćete u vječnosti.Tada će sve ovisiti o tome jeste li upoznali Isusa.O njemu ovisi hoćete li biti u paklu ili raju.Recite mi,poznajete li Isusa" - "Vidiš," smijući se,prozbori ovaj svome kolegi, "opet počinje!"
To je upravo ono od čega želim započeti!U Bibliji postoji jedan stih koji želim staviti na sam početak svog izlaganja.Taj stih glasi: "Tko ima Sina Božjega ima život." Na vjeronauku ste naučili nešto o Isusu,ali to ne znači da ga imate. "Tko ima Sina Božjega" - zapazite ovu riječ 'ima' - "ima život" - ovdje i u vječnosti!" "Tko nema Sina Božjega,nema života." To kaže riječ Božja!Jeste li čuli izreku: "Tko ima,ima!" Isto značenje ima i navedeni biblijski stih.Stoga bih vas htio uvjeriti da prihvatite Isusa i predate svoj život u njegove ruke.Život bez njega je ruševina.

Spart
Mod
Mod

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on pet vel 09 2007, 23:01

Yoga je znanost!
I kako su se kroz povijest kršćani uporno hrvali sa znanošću tako će i u ubuduće. Jer, niti jedna religija ne daje više lažnog osjećaja duhovnosti od kršćanstva i stoga se mnogi dušebrižnici bore protiv aveti koje su to samo u njihovim glavama. Te "aveti" bi im mogle poljuljati lažno uvjerenje o nekom duhovnom postignuću. No i bez aveti, sve se vidi, u djelima se čovjek prepoznaje.

Ponavljam, yoga je znanost: o psihofizičkom ustrojstvu čovjeka i načinima kako da čovjek ostvari svoje potencijale.
Kome će se dati nakon toga ostvarenja, e to ovisi samo o čovjeku:hoće li krenuti na crno ili bijelo....

Isus nema ništa protiv yoge, yoga su svi naši napori i borbe protiv griješne naravi u nama, da bi Krist mogao živjeti. Isus nas je oslobodio i pozvao k Sebi, no kako ćemo mi učiniti korake to ovisi o nama. Yoga je nauka o tim koracima, ukratko rečeno...

Kršćanstvo kroz jezuitske vježbe duhovnosti ima jako mnogo elemenata yoge, i mnogi na istoku bi mogli učiti od loyolinih duhovnih vježbi, Da ne spominjem hilandarske metode sada....

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pet vel 09 2007, 23:09

Zlatko Sudac u svom radu koristi tehniku disanja ( lijeva i desna nosnica).

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pet vel 09 2007, 23:15

Isusove riječi : blago siromašnima duhom - su elementi najdubljeg nivoa yoge.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on pet vel 09 2007, 23:16

http://www.skac.hr/vjeronauk/ljubav%20je%20jednota.htm

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on pet vel 09 2007, 23:19

Nije li i to yoga na tom linku?

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on pet vel 09 2007, 23:22

Noemi je napisao/la:Isusove riječi : blago siromašnima duhom - su elementi najdubljeg nivoa yoge.

Kamo sreće da se na vjeronauku malo duže zadrže na Isusovim riječima...

Čini mi se da se olako-površno gleda na mnoge kršćanske istine gubeći svu dubinu koje one nose. Kad bi se razumjele istine u kršćanstvu u suštinu, manje bi se napadalo druge pristupe Bogu.

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on sub vel 10 2007, 00:37

Pristup i put ka Bogu je samo jedan,a to je Isus Krist.Sve ostalo je zavaravanje i širok put.
"Uđite na uska vrata,jer široka vrata i prostran put vode u propast i mnogi ih je koji idu njim." (Matej 7:13).

Spart
Mod
Mod

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on sub vel 10 2007, 01:16

Isus reče: Ja sam Put, Istina i Život".

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on sub vel 10 2007, 07:49

Noemi je napisao/la:Isusove riječi : blago siromašnima duhom - su elementi najdubljeg nivoa yoge.

A tko su siromašni duhom? Siromašni su duhom oni, koji se ne pouzdavaju u sebe i svoje sposobnosti, ni u bilo šta drugo (joga i sav sistem, koji stoji iza nje inclusive) nego jedino, ama baš jedino u beskrajnu Božju milost. Ništa drugo osim milosti. Sola gratia!
flower

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 21:32

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 3 / 22. Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]