Kršćanstvo i yoga

Stranica 5 / 22. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Kršćanstvo i yoga

Postaj by Spart on uto vel 13 2007, 18:57

Nakon priznanja svojeg grešnog stanja pred Bogom i kajanja zbog istog te prihvaćanjem Krista kao svog osobnog Spasitelja,slijedi posvećenje BOGU,nikakva yoga,tao,paradajz celer.Posvećenje je period u životu vjernika u kojem molitvom i čitanjem Biblije prihvaćamo Božji autoritet.U tome periodu Bog nas mjenja,ne mi svojom snagom,nego Bog po svome Svetom Duhu djeluje u životu vjernika,obraćenika i čini od nas novog čovjeka (nanovo rođenog) i pod djelovanjem Boga mi ćemo činiti sve ono što je po Njegovoj volji.

Spart
Mod
Mod

Broj postova : 1222
Registration date : 04.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on uto vel 13 2007, 18:59

Ti taj proces zoveš posvećenjem, a netko na nekom drugom jeziku drugačije, na sanskrtu je to yoga.
Ruža miriše isto bez obzira kako je mi zvali.

Mali princ
team member
team member

Broj postova : 791
Registration date : 12.12.2006

Korisnički profil http://www.inet.hr/prince

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on uto vel 13 2007, 19:12

Posvećenje se na drugom jeziku zove drukčije,kao što na primjer,na engleskom ljudi riječ vjerovati kažu "believe",ali time riječ vjerovati ne gubi svoj smisao ili značenje.One nauke koje nisu od Boga će možda zastupati neku vrstu promjene u životu,ali pod čijim autoritetom?Živa vjera u Gospodina Isusa Krista prije svega je vjera pod autoritetom Božjim,pod djelovanjem Duha Svetog.

Spart
Mod
Mod

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on uto vel 13 2007, 19:16

ja smatram da posvećenje ima dublji smisao. neki se kršćani drže zapovijedi ali nisu iznutra promijenjeni, izvana se ponašaju kao pošteni, čestiti, ne kradu...ne bludniče...ali što je sa željama, mislima, osjećajima: gnjev,srdnja,bijes,pohota,oholost, nezadovoljstvo itd.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on uto vel 13 2007, 19:43

Mali princ je napisao/la:Ti taj proces zoveš posvećenjem, a netko na nekom drugom jeziku drugačije, na sanskrtu je to yoga.
Ruža miriše isto bez obzira kako je mi zvali.

Posvećenje nema veze sa nekom tehnikom disanja ili meditacije kamo se ubraja joga i sl. elephant

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on uto vel 13 2007, 20:00

Ali ima s onime čemu vodi meditacija! I jezuiti također meditiraju i imaju svoje vježbe, od disanja do duhovnih...

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on uto vel 13 2007, 20:07

Mali princ je napisao/la:Ali ima s onime čemu vodi meditacija! I jezuiti također meditiraju i imaju svoje vježbe, od disanja do duhovnih...

Jezuitizam mi baš nije simpatičan. obred

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on uto vel 13 2007, 20:15

Vjerovatno niti katolicizam općenito. Razz

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on uto vel 13 2007, 20:27

Mali princ je napisao/la:Vjerovatno niti katolicizam općenito. Razz

I ja vjerujem u moli Crkvu katoličku, ali ne u rimokatoličku. ne

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on sri vel 14 2007, 10:42

KOJA JE FORMULA ZA SPASENJE - 4 SATA YOGE NA DAN?
Zar se takvi "kršćani" nimalo ne boje Boga?

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on sri vel 14 2007, 17:41

Justin je napisao/la:KOJA JE FORMULA ZA SPASENJE - 4 SATA YOGE NA DAN?
Zar se takvi "kršćani" nimalo ne boje Boga?

Ne, nego 24 sata Yoge.tongue

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on čet vel 15 2007, 14:34

Znači, ima vas koji vjerujete da je yoga jedan od najnaprednijih načina za postizanje zajednice s Bogom, a time i za postizanje spasenja..?
ZANIMLJIVO...
Znači li to da je yoga naprednija i od molitve? I od proučavanja Biblije, i od iskrenog kajanja pred Bogom za grijehe...?
Čekajte malo, pa tko je uopće izmislio yogu? To je zacijelo morao biti nekakav genijalni kršćanski reformator, poput Martina Luthera?? tongue

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on čet vel 15 2007, 16:46

Justin je napisao/la:...
Znači li to da je yoga naprednija i od molitve? I od proučavanja Biblije, i od iskrenog kajanja pred Bogom za grijehe...?

A koja je razlika? To ti je kao da veliš jel voda ukusnija od votera ili vasera, ili možda je akva najbolja?

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on čet vel 15 2007, 17:03

Mali princ je napisao/la:
Justin je napisao/la:...

A koja je razlika? To ti je kao da veliš jel voda ukusnija od votera ili vasera, ili možda je akva najbolja?

Aj sad ja moram pitat ; a koja je sličnost lol!

Spart
Mod
Mod

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on čet vel 15 2007, 17:07

U zajedničkom cilju.

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on čet vel 15 2007, 17:15

A cilj nam je ući na uska vrata,nije li tako?Put znamo,a to je Isus Krist.

Spart
Mod
Mod

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on čet vel 15 2007, 17:21

Joshua je napisao/la:A cilj nam je ući na uska vrata,nije li tako?Put znamo,a to je Isus Krist.

Tako je!

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on čet vel 15 2007, 21:46

U kršćanskom učenju bitan je Isus Krist, a učenje tek sekundarno.

Pa, u ucenju Krshne i Shive je isto tako... naglasena njihova izbaviteljska uloga. Nije li to onda slicno krscantvu? Kada se procitaju druge tradicije vide se mnoge slicnosti. To je tesko poreci.

Fazlija
senior
senior

Broj postova : 724
Registration date : 21.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sandra on čet vel 15 2007, 21:52

E moj Fazlija vidiš ovaj Isus iz Nazareta je USKRUSNO i dan danas je ŽIV i itekako imamo šta od njega učiti.

Sandra
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on čet vel 15 2007, 21:55

Justin je napisao/la:Znači li to da je yoga naprednija i od molitve? I od proučavanja Biblije, i od iskrenog kajanja pred Bogom za grijehe...?

Molitva, barem ona klasicna, u kojoj mi govorimo Bogu je vrlo neuspjesna. Mi ionako po cijeli dan i noc, u svjesnom i u nesvjesnom stanju, stalno nesto brbljamo. Pokusajte samo malo pratitit tok svojih misli. Meditacija je obrnut proces, proces osluskivanja Boga. Sto se tice proucavanja bilo kojeg nadahnjujuceg duhovnog sadrzaja, to je OK. A sto se tice iskrenog kajanja, tu sam malo sumnjicav?! Bolje je predavanje svih sadrzaja uma (dobrih i losih) Bogu. Tako barem djeluje yoge.

Mislim da se stalno branite i nalazite razloga zasto yoga - ne?! Moram priznati da ne razumijem takav stav, kao da izlazi iz nekog sthara?! Ja nemam nista protiv toga da proucim ucenje jednako Hopi indijanaca ili krscanstva, i vidim slicnosti i razlike sa svojim svjetonazorom. No, neki krscani stalno samo nalaze razloge za opravdanje da o yogi niti ne pomisle?! To mi je malo cudno?

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on čet vel 15 2007, 21:59

Sandra je napisao/la:E moj Fazlija vidiš ovaj Isus iz Nazareta je USKRUSNO i dan danas je ŽIV i itekako imamo šta od njega učiti.

To je u redu, zasto mislite da ako imate dijalog s drugim svjetonazorom da to odmah znaci da netko osporava vase ucenje, Isusa i sl.?!

Ti nisi svjedocila tome da je Isus uskrsnuo i vjerujes u to na nevidjeno. Pitam se da li Ga osim toga dozivljavas i u svemu sto te okruzuje? Mozda da? Yogiji svakodnevno imaju iskustvo bliskosti s Bogom kroz svoju meditaciju. Oni se ne opiru krscanstvu i kazu da ako netko Boga hoce nazvati Isus ili Shiva, da je to za njih OK.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on čet vel 15 2007, 21:59

Molitva, barem ona klasicna, u kojoj mi govorimo Bogu je vrlo neuspjesna.

Cuj, prijatelju, ne znam koji ste to "vi", i koja je to "klasicna" molitva, ali ja licno verujem da je itekako uspesna. Da nije ne bi se sam Hristos molio, i ne bi nam ostavio u amanet da i mi isto tako cinimo. Onaj koji nije dozivio silu molitve mozda i ne moze pricati o njoj. Ja ipak smatram da ona otvara nasu dusu ka Bogu, uzdize nas ka Njemu. A uzdizanje u molitvi ka vecnome Bogu moze doneti nista drugo do mir. Izmedju ostalog. Smile

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on čet vel 15 2007, 22:00

[quote="Fazlija"]
Justin je napisao/la:A sto se tice iskrenog kajanja, tu sam malo sumnjicav?! Bolje je predavanje svih sadrzaja uma (dobrih i losih) Bogu. Tako barem djeluje yoge.

Rezultat iskrenog kajanja identičan je prolasku kundalini kroz anahatu.

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on čet vel 15 2007, 22:02

Sandra je napisao/la:E moj Fazlija vidiš ovaj Isus iz Nazareta je USKRUSNO i dan danas je ŽIV i itekako imamo šta od njega učiti.

Zar misliš da je živi Isus privilegija samo kršćana?

Mali princ
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Fazlija on pet vel 16 2007, 15:09

No Nick je napisao/la:Da nije ne bi se sam Hristos molio, i ne bi nam ostavio u amanet da i mi isto tako cinimo.

Da ne ispadne da samo yoga i buddhizam imaju meditacije o kojima govorim, preporucio bih djela Karmelicana. Njihove molitve, nisu klasicne molitve u kojima osoba govori Bogu svoje misli, zelje, trazenja i sl. Oni imaju vise meditaciju nego molitvu, na nacin da se udube samo na jednu sliku iz Isusova zivota (npr. uskrsnuce, raspece, ili krstenje). Nakon dugog zadubljenja na jedan jedini prizor iz Isusova zivota postaju jedno s Njim. Umjesto molitve ponavljaju Njegovo ime i sl. To je naravno samo okvirno receno, ali je u osnovi dobar primjer kako se meditacija razlikuje od molitve.

Mozda grijesim, ali ja sam osobno jako skeptican prema molitvi jer ona polazi od pretpostavke da je moguce promjeniti Bozju volju, ili Bogu reci nesto sto zelimo ili trebamo... kao da On vec ne zna bolje od nas samih sto je za nas potrebno?!

Jos sam vise sumnjicaviji prema tzv. iskrenim ispovjedima, no mozda i u tome grijesim?! Siguran sam da mnogi krscani (i vjernici drugih vjera) silno pate u nastojanju da se promjene, ali u tome uglavnom ne uspijevaju. Promjena urodjenih sklonosti i poriva (bez obzira bili oni dobri ili losi) je nemoguca samo uslijed ispovijedanja... jer bi onda i svaki razgovor s psihologom dovodio do oslobodjenja. To ide jako sporo, sto svjedoce iskustva i krscana, i onih koji koriste pomoc psihologa. ne kazem da ne moze pomoci, ali ne vjerujem da moze biti samo po sebi put oslobadjanja od negativnih sadrzaja i sklonosti uma. Yoga po tom pitanju ne obecaja med i mlijeko. Vrlo je realna i daje tehnike kojima ce osoba prije svega sama sebi predociti sve ono sto je u podsvjesti. Mnogi to ne izdrze i prekinu sa svojom duhovnom praksom, ali oni koji nastave sigurno postignu vecu ili manji razinu prociscenosti od neuravnotezenih sadrzaja.

Fazlija
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 16:58

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 5 / 22. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Next