Da li vjerujete u čistilište?

Stranica 3 / 28. Previous  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 28  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Da li vjerujete u čistilište?

Postaj by hrvoje hrki on sri vel 28 2007, 11:52

evo nečeg iz Biblije

1 Kor 3
10Po milosti Božjoj koja mi je dana ja kao mudri graditelj postavih temelj, a drugi naziđuje; ali svaki neka pazi kako naziđuje. 11Jer nitko ne može postaviti drugoga temelja osim onoga koji je postavljen, a taj je Isus Krist. 12Naziđuje li tko na ovom temelju zlatom, srebrom, dragim kamenjem, drvom, sijenom, slamom - 13svačije će djelo izići na svjetlo. Onaj će Dan pokazati jer će se u ognju očitovati. I kakvo je čije djelo, oganj će iskušati. Exclamation 14Ostane li djelo, primit će plaću onaj tko ga je nazidao. 15Izgori li čije djelo, taj će štetovati; ipak, on će se sam spasiti, ali kao kroz oganj. Exclamation 16Ne znate li? Hram ste Božji i Duh Božji prebiva u vama.

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1359
Registration date : 12.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on sri vel 28 2007, 13:04

hrvoje hrki je napisao/la:evo nečeg iz Biblije

1 Kor 3
10Po milosti Božjoj koja mi je dana ja kao mudri graditelj postavih temelj, a drugi naziđuje; ali svaki neka pazi kako naziđuje. 11Jer nitko ne može postaviti drugoga temelja osim onoga koji je postavljen, a taj je Isus Krist. 12Naziđuje li tko na ovom temelju zlatom, srebrom, dragim kamenjem, drvom, sijenom, slamom - 13svačije će djelo izići na svjetlo. Onaj će Dan pokazati jer će se u ognju očitovati. I kakvo je čije djelo, oganj će iskušati. Exclamation 14Ostane li djelo, primit će plaću onaj tko ga je nazidao. 15Izgori li čije djelo, taj će štetovati; ipak, on će se sam spasiti, ali kao kroz oganj. Exclamation 16Ne znate li? Hram ste Božji i Duh Božji prebiva u vama.

Onaj će Dan dokazati. Valjda je to sudnji dan je-li? misli

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on sri vel 28 2007, 13:23

Dizma je napisao/la:

1 Kor 3

ma kakav sudnji dan
gdje su duše poslije smrti?
i koliko ima još do sudnjeg dana?

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on sri vel 28 2007, 17:21

hrvoje hrki je napisao/la:
Dizma je napisao/la:

1 Kor 3

ma kakav sudnji dan
gdje su duše poslije smrti?
i koliko ima još do sudnjeg dana?

Piše: "Onaj će Dan pokazati." Znači u pitanju je određeni dan a ne bilo koji dan. Koliko mi je poznato ljudi umiru svakog dana a ne baš na Dan sa velikim slovom (tako si barem ti citirao).

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet oľu 01 2007, 09:04

[quote="Dizma"][quote="hrvoje hrki"][quote="Dizma"]

1 Kor 3

pa po tebi se duše pojave odjednom niotkuda na sudnji dan
pa odgovori mi već jednom , gdje su duše poslije smrti tijela na zemlji:?:
barem po kalvinistima
moraju negdje biti, zar ne!

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet oľu 01 2007, 10:08

11. Pretpostavimo da u cijelom svijetu ne bi bio nego samo jedan hljeb da utaži glad svakog stvorenja, i da bi ih sam pogled na njega mogao zadovoljiti. Čovjek, kada je zdrav, po naravi ima instinkt za hranom, ali ukoliko bismo ga mogli zamisliti da od njega apstinira i niti umre, niti izgubi zdravlje i snagu, njegova glad bi očito postala izrazito urgentnom. U takvom slučaju, ukoliko bi on znao da ga ništa osim hljeba ne bi moglo zadovoljiti, te da glad ne bi mogla biti utažena sve dok ga se ne dokopa, on bi trpio nepodnošljive muke, koje bi se uvećavale kako bi se udaljenost od hljeba smanjivala. Ukoliko bi međutim on bio siguran da hljeba nikad neće vidjeti, njegov pakao bi bio tako cjelovit kao onaj prokletih duša, koje, žudeći za Bogom, nemaju nade da ikad vide Kruh Života. Ali duše u Čistilištu imaju zajamčenu nadu da će ga vidjeti i biti potpuno zadovoljene; i stoga one podnose svu glad i trpe svu muku do časa kada uđu u vječno posjedovanje tog kruha, koji je Isus Krist, naš Gospodin, naš Spasitelj, i naša Ljubav.
12. Kao što nevin i očišćen duh ne nalazi mjesta, izuzev Boga, gdje bi mogao počivati, obzirom je bio stvoren za to; tako duša u grijehu nema drugog mjesta izuzev Pakla, jer je njima takav kraj Bog odredio. Ako se duša u času kada se dijeli od tijela nalazi u stanju smrtnog grijega, ona odlazi na određeno joj mjesto bez putokaza, izuzev same prirode grijeha. A ukoliko duša ne bi našla u tom času takvo određenje proizlazeće iz Božje pravde, ostala bi u još težem paklu, jer bi se nalazila izvan one odluke u kojoj sudjeluje Božje milosrđe, te koja ne daje osuđenim dušama onoliku kaznu kakvu one zaslužuju. Stoga, ne nalazeći prikladnije mjesto, niti manjeg zla za sebe, one se pogurnute Božjim određenjem bacaju u Pakao, kao mjesto što im pripada.
13. Tako, da nastavimo s našom temom o Čistilištu. Duša odvojena od tijela, koja se ne nalazi u onakvoj nevinosti sa kakvom je bila stvorena, našavši kako ima zapreku koja se može ukloniti jedino putem Čistilišta, brzo i voljno se baca u njega. Kada ne bi našla to određenje podobno da od nje ukloni to brjeme, istog časa bi se u njoj iznjedrio Pakao gori od Čistilišta, našavši da ne može stići (zbog zapreke) svojemu cilju, k Bogu. Koji je cilj tako važan, da u usporedbi s njim Čistilište nije važno; premda je, kako je već rečeno, slično Paklu. No u usporedbi sa težnjom k Bogu, čini se Čistilište nevažnim.
14. Još ću reći: koliko ja vidim, što se tiče Boga, Raj nema vrata; nego onaj koji želi ući ulazi, jer Bog je samo milosrđe, i stoji pred nama raširenih ruku da nas primi u svoju slavu. Ali vidim, također, da je ona Božansku bit tako velike čistoće i sjaja (mnogo veće nego što se može zamisliti), da bi se duša koja u sebi ima makar toliku nesavršenost kolika bi odgovarala najmanjem prištiću, radije bez odlaganja bacila u stotinu Pakala nego da se nađe pred Božjim veličanstvo sa tom mrljom. Stoga, kada se nađe pred Čistilištem određenim da se uklone te mrlje, baca se u njega; i čini joj se da nalazi veliko milosrđe, što joj je omogućeno da ukloni to svoje breme.
15. Jezik ne može izraziti, niti um shvatiti koliko je važno Čistilište; jer i ja vidim da je bolno kao i Pakao. Usprkos tome vidim da ga duša, koja u sebi osjeća i najmanju mrlju nesavršenosti, prima kao milosrđe (kako je rečeno), te se nekako i ne obazire na te muke, uspoređujući ih sa onom mrljom koja je priječi od njene ljubavi. I čini mi se da vidim da je muka duše u Čistilištu više da vidi u sebi ono što je Bogu neugodno, te im je činjenica da su voljno postupale protiv takve dobrote gora od bilo koje patnje koje osjećaju u samom Čistilištu. Ovo stoga što, budući da su te duše u milosti, vide stvarnost i značaj zapreke koja im ne dozvoljava da se približe Bogu.
16. Sve te stvari, koje su rečene po usporedbama sa onim što sam se uvjerila u svojem umu (a što nisam mogla iskusiti u ovom životu), tako su snažne, da mi se svaki prizor, svaka riječ, svaki osjećaj, svaka zamisao, svaka pravda, svaka istina, čine kao laž, kao nevažne stvari. Još sam zbunjena, jer ne mogu pronaći snažnije riječi. Vidim da je tako veliko slaganje Boga sa dušom, da kada je on vidi tako čistom kako ju je Njegovo Veličanstvo stvorilo, privlači ju na neki način vatrenom ljubavlju, te bi je uništio, kada ona ne bi bila besmrtna. I čini je On tako promijenjenom u Sebe, njenog Boga, da se ne može vidjeti da postoji drugo nego samo Bog. On dušu tako privlači i obuzima, te je nikad ne pušta, sve dok ne bude ona dovedena u takvo stanje u kakvom je izašla iz Njegovih ruku, to jest u takvu čistu slobodu u kakvoj je stvorena.
17. Kada se duša u unutarnjem viđenju ugleda kako je privučena od Boga s mnogo ljubavne vatre, sva se rastopi od topline raspaljene ljubavi svojeg slatkog Gospodina i Boga, koju osjeća kako obuzima njen um. U božanskom svjetlu vidi ona kako je Bog nikad ne prestaje privlačiti i voditi je k potpunoj njenoj savršenosti, s mnogo brige i stalnom skrbi; da to čini samo iz čiste ljubavi. Ona međutim, jer ima zapreku koja proizlazi iz grijeha, ne može slijediti to privlačenje koja proizlazi od Boga, to jest ne može slijediti onaj sjedinjujući pogled koji joj Bog upućuje kako bi je privukao k sebi. Ona vidi koliko joj još ostaje zapreke koja je priječi da ne može vidjeti božansko svjetlo. Takvom viđenju dodaje se nagnuće duše koja bi htjela biti bez zapreke privučena tom ujedinjujućem pogledu. Viđenje rečenih stvari je ono koja rađa u dušama muke koje imaju u Čistilištu. Ne toliko da bi one sagledavale svoje muke (makar su one iznimno velike), nego ih mnogo više muči to što sagledavaju da su postupale protiv volje Onoga, kojega jasno vide kako plamti iznimno snažnom i čistom ljubavi prema njima. Ta ljubav, s onim ujedinjujućim pogledom, privlači ih bez prestanka i tako snažno, kao da ništa drugo ne bi mogla činiti. Zbog te nadopunjujuće ljubavi između Boga i duše, ona bi se odmah bacila i u teže Čistilište, ukoliko bi ga pronašla, samo kako bi se brže uklonila takva zapreka.
18. Vidim, k tome, kako iz te božanske ljubavi izlaze prema duši kao neke zrake i goruće munje, tako prodorne i snažne da se čini kako su u stanju uništiti ne samo tijelo, nego i dušu, kada bi to bilo moguće. Te zrake imaju dva djelovanja: prvim čiste; drugim uništavaju. Pogledajmo zlato: koliko ga više topiš, toliko postaje bolje; možeš ga toliko topiti da u njemu uništiš svaku nesavršenost. Takvo djelovanje ima vatra u materijalnim stvarima. Duša se, međutim, ne može uništiti u Bogu, nego ostaje u sebi: i koliko je više čišćena, toliko se više u sebi ništi; naposljetku ostaje pročišćena u Bogu. Kada je zlato pročišćeno sve do dvadesetčetiri karata, više se ne troši kod topljenja (upotrebom temperature koja se normalno koristi); jer se ne može sagorjeti drugo izuzev njegove nesavršenosti. Slično čini božanski plamen u duši. Bog dušu drži u vatri sve dok se ne sagori svaka njena nesavršenosti i dok ju ne dovede do savršenstva od dvadesetčetiri karata (svaka duša, međutim, prema njoj zadanoj mjeri). Kada je duša očišćena, ostaje sva u Bogu, bez ikakve vlastite stvari u sebi. I njena bit je Bog. U kojem, kada je k Sebi doveo dušu tako očišćenu, ona ostaje beskonačno, jer u njoj nema više što da se potroši. I ukoliko bi, tako pročišćena, bila ostavljena u vatri, ne bi joj to bilo bolno; nego joj vatra božanske ljubavi, kao život vječni, ne bi ni u čemu smetala.
19. Duša je bila stvorena sa svim preduvjetima, za koje je bila sposobna, da dostigne savršenstvo. Potrebno bi međutim bilo da živi kako joj je Bog odredio, ne zaprljavši se ikakvom mrljom grijeha. Kako je ona, naprotiv, uprljana istočnim grijehom, gubi ona svoje darove i milosti, te ostaje mrtva; i ne može oživjeti osim po Bogu. A i nakon što je ona oživljena po krštenju, ostaje joj zlo nagnuće, koje je naginje i vodi (ukoliko se ona ne opire) prema aktualnom grijehu; po kojemu ponovo umire. Bog je i ponovo oživljava po jednoj posebnoj milosti, ali ona ostaje toliko unižena i okrenuta prema sebi samoj, da joj trebaju svi spomenuti božanski zahvati kako bi bila vraćena u svoje izvorno stanje. U suprotnom se ona u takvo stanje nikad ne bi mogla vratiti. A kada se duša nalazi na putu povratka, toliko čezne da se pretvori u Boga, da je to njeno Čistilište. Ne da bi ona mogla to Čistilište promatrati kao Čistilište; nego ono nagnuće kojem je prišla i poslije ga omela čini u njoj to Čistilište. Taj posljednji čin ljubavi je onaj koji djeluje mimo čovjeka. Ljubav naime nalazi u duši tolike skrivene nesavršenosti, da bi ona ostala živjeti u beznađu, kada bi ih vidjela. Tim djelovanjem božanske ljubavi, međutim, sve te nesavršenosti bivaju sagorene. I tek kada su sagorene, Bog ih pokazuje duši, kako bi ona mogla vidjeti božansko djelovanja što ga je izvršio ljubavni plamen, koji sagara one nesavršenosti koje treba sagorjeti.

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet oľu 01 2007, 10:09

20. I znaj da ono što čovjek u sebi drži savršenošću, pred Bogom ostaje iskvarenim. Također sve što čovjek čini, a što izgleda savršenim, naime stvari koje čovjek gleda, sluša, razumije, hoće ili kojih se sjeća, a da ih ne prepoznaje u Bogu, u svemu se onečišćuje i unizuje. Jer, da bi djela bila savršena, treba da budu učinjene u nama, ali bez nas kao glavnih čimbenika. Treba da djelo Božje bude u Bogu, bez da je čovjek glavni čimbenik. Ta djela su ona koja čini Bog kao izvorni čimbenik čiste i slobodne ljubavi, sam, bez naše zasluge. Njegova su djela za dušu tako prodorna i žestoka, da tijelo, koje okružuje dušu, izgleda svo uznemireno. Nekako kao da bi bilo u velikoj vatri, ali u kojoj nikad ne bi nasmrt izgorjelo. Istina je da ljubav Božja, koje djeluje u duši (kako ja vidim), daje njoj zadovoljstvo tako veliko da se ne može izraziti. To zadovoljstvo, međutim, koliko se tiče duša u Čistilištu, ne smanjuje njihovu muku ni za mrvicu. Naprotiv baš ta ljubav, koja se nalazi zaustavljenom, je ona koja im zadaje muke. Muka je tim veća, koliko je veća ljubav za koju ih je Bog osposobio. Stoga duše u Čistilištu imaju istodobno veliko zadovoljstvo, i veliku muku: jedna od tih stvari ne umanjuje drugu.
21. Ukoliko bi se duše u Čistilištu mogle očistiti po kajanju, začas bi platile sav svoj dug. Učinak kajanja bi tako žarko djelovao na njih, jer tako jasno vide važnost one zapreke koja im ne dopušta da dostignu svoju svrhu i Boga Ljubav. Znaj međutim da je po božanskoj pravdi određeno kako se, koliko se tiče duga ovih duša, ne oprašta ni najmanji iznos. Tako je određeno sa strane Božje. Sa strane duša, one nemaju više vlastitog izbora, i ne mogu vidjeti ništa osim onoga što im dopusti Bog; niti bi drugo htjele vidjeti, obzirom su tako utvrđene.
22. Ukoliko bude od onih koji su u svijetu prikazana za njih kakva milostinja koja umanjuje trajanje njihovih muka, duše se – koliko je do njih – ne mogu sa nekim osjećajem osvrnuti na tu milostinju. Plaća se jedino prema prepravednoj vagi Božje volje, uvijek ostavljajući Bogu da čini prema svojoj neizmjernoj dobroti. Ako bi duše mogle osvrnuti da promatraju takve milostinje izvan same božanske volje, bilo bi to nešto njima vlastito, što bi od njih oduzelo promatranje volje Božje – a to bi za njih predstavljalo Pakao. Stoga one ostaju utvrđene u svemu što im Bog daje, jednako u užitku i zadovoljstvu, kao i u muci; nikad se poslije ne mogu osvrtati na sebe. Toliko su bliske i suobličene s voljom Božjom, i toliko su zadovoljne sa svakim njegovim presvetim određenjem.
23. Činilo bi za jednu dušu veliku bol, trpljenje teže od deset Čistilišta, ako bi ona bila dovedena do viđenja Boga, a da joj ostane makar koliko malo da da se očisti. Ovo stoga što ju ona čista dobrota i savršena pravda ne bi mogle podnijeti: bilo bi to nešto neugodno koliko se tiče Boga; a također i za dušu koja bi vidjela Njega kako još nije sa njom posve zadovoljan, makar nedostajao i samo trenutak do očišćenja. Takvo što bi za nju bilo tako nepodnošljivo da bi, kako bi skinula sa sebe to malo rđe, radije odmah otišla i u tisuću Pakala (ukoliko bi to mogla izabrati), nego da ostane u prisutnosti Božjoj dok još nije posve očišćena.
24. Tako ova blažena duša, gledajući navedene stvari u božanskoj svjetlosti, reče: “Htjela bi kriknuti tako snažno, da poplašim sve ljude na zemlji, i kazati im: Jadnici, zašto se dopuštate tako zaslijepiti ovim svijetom, da o jednoj tako velikoj i važnoj potrebi, o stanju kakvi ćete biti u času smrti, nimalo ne brinete? Svi ste pokriveni nadom u milosrđe Božje, za koje kažete da je tako veliko, ali ne vidite da će tolika dobrota Božja biti na vašu osudu, jer ste činili protiv volje tako dobrog Gospodina. Njegovom dobrotom trebali biste se poticati da ispunjavate u potpunosti Njegovu volju; umjesto da se uvjeravate kako smijete činiti zlo nekažnjeni. Jer njegova pravda također ne može zatajiti, nego treba na neki način biti u potpunosti zadovoljena. Nemoj se zavaravati govoreći: 'Ispovjediti ću se, a potom ću zadobiti potpuni oprost, i tada ću biti očišćen od svih mojih grijeha; i tako ću biti siguran.'. Razumij da je ispovijed uz kajanje kakvo je uvjet za zadobivanje potpunog oprosta teško postići. Ukoliko bi točno znao koliko je to teško, drhtao bi od straha, te bi bio sigurniji da potpuni oprost nećeš postići, nego da ćeš ga moći postići.”
25. Vidim kako ove duše trpe Čistilišne muke imajući pred sobom dva djelovanja. Prvo je da voljno trpe muke, gledajući kako im je Bog učinio veliko milosrđe, uzevši u obzir ono što su zaslužile i znajući koliko su mnogo uvrijedile Boga. Jer ukoliko ne bi njegova dobrota milosrđem ublažavala pravdu, zadovoljavajući pravdu dragocjenom krvlju Isusa Krista, već bi i jedan grijeh zaslužio tisuću vječnih Pakala. Stoga duše trpe ovu svoju kaznu drage volje, te si ne bi od nje skinule niti karat, za kojega smatraju da su ga po pravdi zaslužili i da im je pravilno određen. Tako, ne tuže se na Boga (po svojoj volji), kao da već jesu u životu vječnom. Drugo djelovanje je zadovoljstvo, koje imaju gledajući određenje Božje, sa Njegovom ljubavlju i milosrđem koje iskazuje prema dušama. Ova dva djelovanja On utiskuje u njihove pameti istodobno; a obzirom da su one u milosti, prihvaćaju i razumiju duše oba ta djelovanja kakva jesu, svaka duša prema svojoj sposobnosti. I stoga one primaju veliko zadovoljstvo, koje im se nikad ne smanjuje, nego u njima stalno raste kako se približavaju Bogu. A te duše ne vide to zadovoljstvo u sebi, ni po sebi, nego ga vide u Bogu; koji im je mnogo važniji od muka koje trpe. Njemu pridaju puno veći značaj nego sebi, neusporedivo. Jer svaki mali pogled na Boga nadmašuje svaku muku i svaki užitak kojega čovjek može pojmiti. Istodobno, makar ih nadmašuje, ne umanjuje niti za mrvicu kako užitak, tako ni muku.
26. Ovaj način čišćenja, kojega nalazim kod duša u Čistilištu, osjećam ja i vidim u svojem vlastitom umu zadnje dvije godine; svakog dana sve jasnije. Mogu vidjeti da je moja duša u ovome tijelu u jednom čistilištu, u svemu nalik pravom Čistilištu, jedino što je njegova mjera takva da je tijelo može podnijeti, a da ne umre. Usprkos tome raste malo po malo, sve dok na kraju stvarno ne umre. Vidim da je duh odijeljen od svake stvari, čak i duhovne, koje bi mu mogle dati hranu; poput veselja, ugode ili utjehe. I moj duh ne može uživati nikakvu stvar, da li vremenitu ili duhovnu, ni po volji, ni po razumu, ni po pameti; tako da ja uopće ne mogu reći da bi me jedna stvar više zadovoljavala od bilo koje druge.
27. Nalazim moju nutarnjost kao da je opkoljena i napadnuta. Sve one stvari kojima se osvježavao duhovni i tjelesni život bivaju malo po malo uzete od mene. A nakon što su mi oduzete, makar moj duh prepoznaje da su ga ranije sve one hranile i tješile, on ih tako mrzi i tako su mu odbojne, da sve one odlaze bez mogućnosti povratka. Ovo zato što duh ima u sebi nagnuće da ukloni svaku stvar koja bi stvarala zapreku njegovoj savršenosti. To nagnuće djeluje takvom okrutnošću, da bi se duh skoro dao staviti u Pakao, samo da stigne svojem cilju. I stoga što uklanja sve stvari u kojima se unutarnji čovjek može hraniti, opkoljava ga i napada tolikom pomnjom, da mu ne može izmaći ni najmanji trag nesavršenosti.
28. Što se tiče vanjskog čovjeka, ostaje moja duša – jer joj duh ne odgovara – još uvijek toliko opkoljenom i napadnutom, da ne nalazi stvar na zemlji u kojoj se može odmoriti prema svojem ljudskom nagnuću. Ne ostaje joj druga utjeha osim Boga, koji sve to čini iz ljubavi i s velikim milosrđem, kako bi zadovoljio svojoj pravdi. Ovo viđenje što je dano mojem vanjskom čovjeku pruža mu veliki mir i zadovoljstvo; ali to zadovoljstvo ne umanjuje muku, niti opkoljenost. S druge strane, nikakva muka ne bi me natjerala moju dušu da napusti to božansko određenje. Ona ne odlazi iz zatvora, niti teži da bi izašla, sve dok Bog učini ono što je potrebno. Moje zadovoljstvo je da Bog bude zadovoljan; ne bih mogla naći veću muku nego da napustim Božje određenje; tako ga pravednim vidim, i sa tolikim milosrđem. Sve navedene stvari ja mogu vidjeti i opipati, ali ne nalazim riječi pogodne da izrazim sve što želim reći. A i ovo što sam rekla, osjećam kako u mojoj unutarnjosti djeluje na duhovni način; ali sam ipak rekla.
29. Zatvor u kojem mi se čini da jesam, jest svijet; a okovi su moje tijelo. A duša, osvijetljena milošću, ona je što prepoznaje značaj toga da bude zadržana ili po kakvoj prepreci zaustavljena u nastavku puta prema svojem cilju. To joj pričinja veliku muku, jer je vrlo nježna. Ona od Boga po milosti prima još i stanovito dostojanstvo, koje je čini sličnim samom Bogu; štoviše ona takvom postaje, po sudjelovanju u Njegovoj dobroti. A kako nije moguće da bi Bog trpio ikakvu muku, on djeluje na duše koje Mu se približavaju; i koliko mu se više približavaju, toliko više Njegovog poprimaju. Prema tome je zaustavljanje ono što čini duši nepodnošljivu muku; muka i zaustavljanje je lišavaju onoga blaga kojega ona ima po prirodi, i što joj je po milosti pokazano. A kako to još ne može postići, premda je za to sposobna, duša ostaje u toliko velikoj muci, koliko mnogo štuje Boga. Duša Ga štuje tim više, koliko Ga više poznaje; i koliko ga više poznaje, toliko je više bez grijeha. Zapreka, međutim, ostaje vrlo strašna; najviše zato što duša ostaje sva sabrana u Bogu, kojega – nemajući nikakve vanjske zapreke – spoznaje bez pogreške.
30. Čovjek, koji se predaje smrti radije nego da uvrijedi Boga, osjeća umiranje i od toga trpi; ali svjetlost Božja mu daje revnost, koja čini da on više štuje Božju čast nego tjelesnu smrt. Tako i duša, znajući kakvo je Božje određenje, više štuje to određenje nego sve unutarnje i vanjske muke – koliko god strašne mogle biti. Ovo stoga jer Bog, po kojem se to djelovanje odvija, nadmašuje svaku stvar koju se može osjetiti ili zamisliti. A kako Bog daje duši da se brine za Njega, kolikogod malo to bilo, drži je tako zaposlenom sa Njegovim Veličanstvom, da ona za drugo i ne može brinuti. Ona gubi sve svoje, te niti vidi, niti govori, niti spoznaje štetu ili muku u sebi samoj: nego sve (kako je gore navedeno) spoznaje u jedan mah kada napušta ovaj život. Naposljetku i kao zaključak, razumijmo da Bog čini da se izgubi sve ono što je vlastito čovjeku; i da Čistilište od toga čovjeka čisti.

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by forestsilvy on čet oľu 01 2007, 10:13

hrvoje hrki je napisao/la:vidim da kod tebe prevladava "pismoznanstvo"
a čini mi se općenito kod reformatora, što nije u redu
nemoj mislit ako znaš dosta citata iz biblije da ćeš samo zato biti spašen

dotična nije možda napisala knjigu punu učenih citata, ali je imala milost da primi Božanske objave
to je puno vrijednije
postoji na svijtu mali milijun PISMOZNANACA i FARIZEJA
ali malo je mistika i ljudi koji su primali objave

kome je to upuceno?

forestsilvy
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 316
Registration date : 22.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet oľu 01 2007, 10:32

forestsilvy je napisao/la:
hrvoje hrki je napisao/la:vidim da kod tebe prevladava "pismoznanstvo"
a čini mi se općenito kod reformatora, što nije u redu
nemoj mislit ako znaš dosta citata iz biblije da ćeš samo zato biti spašen

dotična nije možda napisala knjigu punu učenih citata, ali je imala milost da primi Božanske objave
to je puno vrijednije
postoji na svijtu mali milijun PISMOZNANACA i FARIZEJA
ali malo je mistika i ljudi koji su primali objave

kome je to upuceno?

prvenstveno na dizmu ,ali i drugi nisu daleko:pop:

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet oľu 01 2007, 12:26

Ako griješimo protiv deset zapovijedi griješimo protiv ljubavi. Svaki grijeh je pomanjkanje u ljubavi. Zato treba ispaštati pomoću ljubavi.
Ljubav koju Bogu nismo znali dati na zemlji, trebat ćemo je dati u Čistilištu, jer Čistilište nije drugo do trpljenje ljubavi.

Kroz čitav život tako malo ljubimo Boga u njegovom Zakonu. Za leđa smo bacili misao na Njega, živjeli smo ljubeći svakoga, a malo ljubeći Njega. Pravedno je stoga, pošto nismo zaslužili Pakao a ni Raj, da zaslužimo Čistilište, užgavši se ljubavlju, goreći za ono što smo bili mlaki na zemlji. Pravedno je da u dišemo kroz tisuće i tisuće sati u ispaštanju ljubavi ono što smo tisuće i tisuće puta propustili na zemlji: da uzdišemo za Bogom, vrhovnim ciljem stvorenih umova. Za svaki put što smo okrenuli leđa ljubavi odgovaraju godine i vijekovi nostalgije ljubavi. Godine i vijekovi već prema težini naših grijeha.

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on čet oľu 01 2007, 12:38

ne razumijem kako netko može ZASLUŽITI Raj? zar je vječni život u Raju - dar , ili nagrada? Da li je Adam zaslužio Eden ili mu je to darovano?

Daniel
team member
team member

Broj postova : 975
Registration date : 04.01.2007

Korisnički profil http://bozjeprorocanstvo.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on čet oľu 01 2007, 13:09

Sami katolici ne veruju u cistiliste. I to mnogi medju njima.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on čet oľu 01 2007, 13:31

[quote="hrvoje hrki"][quote="Dizma"][quote="hrvoje hrki"]
Dizma je napisao/la:

1 Kor 3

barem po kalvinistima

Čitaj Lk 16, 19-31. Izbor nije baš veliki. klopa

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet oľu 01 2007, 13:43

[quote="Dizma"][quote="hrvoje hrki"][quote="Dizma"]
Dizma je napisao/la:

1 Kor 3

barem po kalvinistima

Čitaj Lk 16, 19-31. Izbor nije baš veliki. klopa

to se odnosi na pakao jer se kaže , nema više prijelaza

u čistilištu ima prijelaza, samo je bolan
zato je bolje što više pročistiti se na zemlji
Boga ne može nitko gledati tko nije pročistio se od grijeha koje je počinio
to je upravo čistilište:!:

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on čet oľu 01 2007, 13:45

Ja vjerujem u čistilište svakog kraja tjedna kad čistimo kuću. pirat

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet oľu 01 2007, 13:53

Dizma je napisao/la:Ja vjerujem u čistilište svakog kraja tjedna kad čistimo kuću. pirat

budi sretan ako izvučeš i čistilišta ovakvim svojim vjerovanjem i djelovanjem:afro:

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Anonymou on čet oľu 01 2007, 13:54

Dizma je napisao/la:Ja vjerujem u čistilište svakog kraja tjedna kad čistimo kuću. pirat

budi sretan ako izvučeš i čistilišta ovakvim svojim vjerovanjem i djelovanjem:afro:

Hvala na pažnji. rabbit

Anonymou
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on sri oľu 07 2007, 12:13

evo svjedočenja mističarke Julke ( cca period 1945-65)

SUSRETI S DUŠAMA U ČISTILIŠTU

Koga Gospodin pozove da suradjuje s Njim na spasavanju duša, sigurno će ga upoznati i sa stanjem duša u Čistilištu. Dat će mu da osjeti i razumije njihovu patnju, i ulit će mu veliku ljubav i suosjećanje prema njima, ali i odlučnu volju da im pomogne molitvama, odricanjima i žrtvama.

"A KAKVI STE VI LJUDI OVDJE?"

Iza dugog hodanja našla sam se daleko iznad zemlje, kao na planeti. Priroda je tamo lijepa, okićena drvećem, šumom, travom i poljskim cvijećem. Na istoč-
49

noj strani su omanji bregovi. A bio je lijep sunčan dan, iako sunca nisam vidjela. Najprije sam prolazila pokraj lijepo uredjenih vrtova. Mnogi su rasadnici bili pod staklom a sve posadjeno kao na uzicu.
Malo dalje, na tržnici, bilo je postavljeno dosta jednostavnih stolova, poredanih jedan do drugoga, a pokrivenih ceradom. Neka žena, kao da je Madjarica, baš je iz vreće istresla hrpu zelene paprike. Pristupim joj i kažem: "Vi već prodajete zelenu papriku, ali kod nas na zemlji još je snijeg do koljena!" Žena me pogleda, ali ništa ne odgovori. I dalje je, šuteći, radila svoj posao.
Krenem naprijed i u daljini opazim grupu žena i muškaraca kako lopatama utovaruju "zemlju" u kamion. A bila je crvena kao žeravica. Ljudi su svi šutjeli kao da su jedni na druge ljuti. Niti riječi nisu medjusobno izmijenili. Kad je kamion bio natovaren, šofer, koji je šuteći stajao uz kamion i samo gledao, popne se u kabinu i poveze kamion prema istoku. I ja podjem tom kamenom cestom koja je prolazila uz manja brda.
Tad ugledam ispred sebe mladju žensku i ubrzam korak da je sustignem. Onda je zapitam: "Molim vas a šta vi svi tu radite?" Ona me milo pogleda pa odgovori: "Vidila si!" A ja nastavim: "A kako se zove ovo mjesto?" Opet ona meni kratko: "Vidiš!" Dalje ja upitam: "Ima li ovdje gradova i sela?" Odgovori mi: "Ima!" Upitam je za ime grada: "A kako se zove najbliži grad?" Reče mi: "Bilograd!" Na to primijetim: "Ima i na zemlji Biograd!" No ona me ispravi: "Ali ovo je 'Bilo-grad'!" Začudim se ja: "A što, zar je nestao?" A ona me uputi: "Idi i vidi tamo iza brda, kamo je pošao šofer s kamionom!" Onda je zamolim: "Hajde i ti sa mnom! Bojim se sama zbog ljudi i zmija, jer su tu bregovi." Na to će ona: "Ne smijem ja s tobom, na mene se pazi."

U to opazim kako po uskoj pruzi, uz veliku šumu, dolazi mali vlak teretnjak. Imao je neobične vagončiće, napravljene u obliku trokuta, a natovarene šljunkom. I lokomotiva je bila vrlo mala - i prastara! Kad se vlak približio, dotrči malen čovjek komu je cijelo tijelo bilo poput žeravice. Stane uz tu ženu i zna-
50

tiželjno gleda u mene. Pri tom se veselo smije i guta svaku riječ što je izgovorim. Kad je vlak zazviždao, podje on na dužnost da ga, kao željezničar, propusti. Strojovodja me u prolazu zapazi i uspori vožnju. Okrenuo se za mnom i upadno me gledao stojeći u lokomotivi kao ukopan. A bio je niska rasta i crvenkaste kose, obučen u ljetnu žućkastozelenu uniformu. Mene uhvati strah pa se počnem sakrivati iza one ženske. Kažem joj: "Znate, ja se bojim toga čovjeka, ja sam tu nepoznata!" A ona me pogleda. Onda u zbunjenosti nastavim: "A kakvi ste vi ljudi ovdje?!" Odgovori mi kratko: "Gledaj!" Na te njezine riječi primijetim: "Idem ja na zemlju! Tamo je sve bolje uredjeno nego ovdje. S vama se ne može ni razgovarati!" Ali me ona upozori: "A kako ćeš sama dolje kad si put zaboravila? Moram ti pokazati kuda ćeš se spustiti na zemlju. Daleko je!" I pokaže mi dva pravca: jedan prugom, otkuda je došao vlak, i drugi putem kojim sam prispjela ovamo. Budući da je na pruzi, uz veliku šumu, radila grupa radnika, podjem radije putem kojim sam i došla. Gospodin Isus reče: "To su duše izvan vatre, u čistilišnim mukama." Na kakovoj dužnosti sagriješiše, takove su im i muke i mjesta trpljenja.

"VIDIŠ SADA KAKO SE MI PUNO MUČIMO!"
Negdje na jugu, na tlu udaljenom od zemlje, našla sam se u lijepom brdovitom kraju. Maleni brežuljci obrasli su drvećem i cvijećem. Na jednome od njih dižu se sami drveni čardaci.
Odjednom začujem snažno bubnjanje. Okrenem se i, na nešto povišenom terenu, ugledam mladju žensku. Na njezino bubnjanje počnu iz čardaka izlaziti ženske, obučene u dimije. Skupilo ih se mnogo, a bile su uglavnom mladje. I stoje, i čekaju što će im oglasiti njihova znanica. A ona prestane lupati i snažno im poviče: "Podjimo na zemlju da poubijamo kršćane jer se za nas ne mole!"
Jedna od njih poleti prema meni. Ja se prestrašim pa kleknem i stanem je moliti da me poštedi jer ću se ja za njih moliti. Djevojka je bila vitka stasa i raspletene kose. Kad je vidjela kako sam se prestrašila, progovori mi smiješeći se: "Ti se ne boj, jer se za nas
51

moliš! Hoću samo da ti pokažem gdje živimo i kako trpimo!" Uhvati me tad za ruku i povede prema čardacima.
Na ulazu u jedan čardak reče mi: "Moram te držati za ruku jer ti sama ne bi mogla prolaziti ovim predjelima." Kad ugledah ta mjesta, preplaših se. Pa to je nisko i usko poput ladice noćnog ormarića! Kako bih ja mogla unići u to! Ali djevojka udje prva i, držeći me za ruku, povuče i mene za sobom. Tako me je potezala kroz te uske ladice da sam mislila te će me raskidati. A u njima je bilo strašno zagušljivo, zbog debele prašine i nagomilanoga smeća; kao da ih godinama nije nitko ni čistio ni zračio. Bilo je i mračno jer zrake sunca u njih ne prodiru. Kad sam se počela gušiti, djevojka me izvede napolje pa mi kaže: "Vidiš sada kako se mi puno mučimo! Stanujemo svaka posebno, zaključana u uskom, mračnom i prljavom prostoru. Moli za nas!"
U tim čardacima je bilo jako mnogo tih ladica. I svaka ima svoju ključanicu. Kad duša unidje, ladica se automatski zatvori i više ne može iz nje dok joj se ne otključa.
Kaže Gospodin da su to duše koje se mogu spasiti, budemo li se za njih molili: "Ti si se za njih molila, zato su ti pokazale gdje su im stanovi."

Iza toga doživljaja tijelo mi je bilo tako ozlijedjeno i oguljeno da dva dana nisam bila sposobna za rad.

"ODMARAMO SE KOLIKO SI SE ZA NAS MOLILA!"
Daleko od zemlje hodala sam izmedju velikih planina. Jednostavni kameni put vodio je od zapada prema istoku, ali je izgledao vrlo malo korišten, jer je po njemu izvirivala trava.
I dodjem do mjesta gdje se odvajao puteljak. Vodio je ulijevo, do podnožja ogromna brijega iz kojega se dizao gust dim. Dalje tamo šetao je djavao, s puškom na ramenu. Zastanem i gledam što bi tu moglo biti.
Odjednom, kroz maleni izlaz izadje nekoliko ljudi, dugačke sijede kose i duge brade, obučenih u haljine iz davnih vremena. Izgledali su jako zamišljeni i žalosni. Naprave par koraka prema meni - i zasta-
52

nu. Gledali su me neko vrijeme - a onda podignu sklopljene ruke zakljinjući me da se molitvom zauzmem za njih. Kad ih djavao opazi, potjera ih unutra i za njima dobro zatvori. Meni pak ljutito poviče: "Što je tebe ovamo donijelo! Bježi odavle i da se nisi više približila!" Odgovorim mu: "Ne mislim ja k tebi! Samo gledam tko to tamo stanuje."
I podjem naprijed prema ogromnoj planini, okrenutoj prema jugu. Bila je tako visoka kao da je povezana s Nebom. Nevidljive vrhunce okruživali su joj bijeli oblaci. Dugo sam hodala tim putem i promatrala oko sebe. Priroda mi se činila slična onoj na zemlji: bilo je trave i drveća a ponegdje i koji poljski cvijet.
Odjednom opazim kako s istočne strane brda, kroz željezna vrata, naviru ljudi. Jedni za drugima, na tisuće njih, izlazili su napolje i duboko udisali svježi zrak. Skupljali su se na čistini kao da će biti kakav kongres. Kad sam se našla medju njima veoma su se veselili mome dolasku.

Ali opazim da su jako ispaćeni od muka. Tijela i lica bila su im iznakažena od vatre i dima. Nije se razabiralo tko je tko. Tek po struku i visini tijela raspoznavalo se muško od ženskoga, dijete od odrasloga. Uzdisali su od muka iz kojih su izašli i stresali se od groze pri pomisli kamo će se ubrzo vratiti. Gledajući ih ovako bijedne, sažalim se nad njima i pomislim u sebi: Kakvi su to jadnici i gdje trpe? U taj čas iz Neba se čuo Glas: "Ovo su duše iz Čistilišta!"

Dok sam stajala medju njima, jedna od njih dovikne mi: "Tu je i tvoj Zarućnik!" Trgnem se i pogledam oko sebe misleći da govori za mojeg pokojnog muža. Ali nisam ga mogla prepoznati - jer su bili odviše izobličeni. Zato joj kažem: "Pa ne vidim gdje je moj Zaručnik!" Ona će na to: "Pokraj tebe stoji, zar Ga ne vidiš!?"
Onda ih zapitam: "A šta vi tu radite?" Odgovore mi: "Odmaramo se toliko koliko si se za nas pomolila i dobra učinila!"
Iza nekog vremena duše su morale natrag u vatru. Nakon što su sve ušle, vrata se sama zatvore.
Dragi Isus jednom reče, kad je On sašao nad pakao, nisu sve duše izašle iz pretpakla. Bilo ih je koje mo-
53

raju, zbog težine svojih grijeha, ostati u njemu do Sudnjega dana. Zato traže da se za njih moli.

Drugi veliki brijeg jest glavno Čistilište. Duše su uzele oblik tijela u kakovome su bile za života na zemlji. Zaručnik je Isus dragi: "To sam Ja bio, sjedinjen s dušama koje će doći k Meni!"

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri oľu 07 2007, 12:32

Pogledajmo Biblijsku istinu o Nebeskoj svetinji u kojoj se obavlja očišćenje svetinje.Nebeska svetinja ima dva odjeljenja. Očišćenje je vezano za Nebeski sud...Pogledati u Otkrivenje, poslanicu Hebrejima..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned oľu 18 2007, 20:18

Kako čovjek treba biti jadan da uvjerava druge da vjeruju u nešto u što ni on sam ne vjeruje?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Aladin on ned oľu 18 2007, 21:19

Čistilište je izmišljotina Katoličke crkve i njenog poglavara a služila je za otimanje para i imanja od ljudi. Tako da je ona postala moćna i najbogatija organizacija u istoriji, što svakako nije u skladu sa Pismom.

Brat Aladin

Aladin
senior
senior

Broj postova : 714
Registration date : 06.03.2007

Korisnički profil http://www.nevesta-hristova.org

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on uto oľu 20 2007, 13:52

Prijatelji i pomoćnici duša u čistilištu:

Sv. Grgur Veliki; Sv. Odilo iz Clunya; Sv. Petar
Damiani; Sv. Gertruda iz Helfte; Sv. Nikola
iz Toletina; Bl. Kristina iz Stommelna;
Bl. Franjo iz Fabriana; Bl. Henrik Suzo; Sv.
Franciska Rimska; Sv. Katarina Đenovska;
Sv. Terezija Avilska; Sv. Marija Magdalena
de Pazzi; Sv. Filip Neri; Marija Villani; Sv.
Margareta Marija Alacoque; Gašpar iz
Olidena; Bl. Marija Krescenija Höss; M. A. J.
Lindmayer; Ana Katarina Emmerich; Ana
Marija Taigi; Bl. Marija Eugenija de Smet;
Sv. Gemma Galgani; Josipa Menendez.

Gorljivo su pomagali dušama u čistilištu:

sveti Ivan Bosco; Anna Schäffer iz
Mindelstättena; Majka Ursula Hibbeln;
službenica Božja Marija Faustina Kowalska;
Margareta Schäffner; Terezija Neumann iz
Konnersreutha; Princeza Eugenija iz Leyena.
Velika pomoćnica i glasnica duša u čistilištu
naše generacije je Marija Simma. U knjizi
"Moji doživljaji sa siromašnim dušama"
opisuje svoje susrete i razgovore sa dušama
u čistilištu od 1940. do naših dana.

Kako pomoći dušama u čistilištu?

• Časna Klara Moes kaže: "Iz mističnog iskustva mi je poznato da su sveta misa, sveta pričest i prikazivanje Predragocijene Kristove krvi najdjelotvornija otajstva koja pomažu dušama u čistilištu" (5, 196). Duša za koju se prinosila Kristova krv, prema našem računu, barem četvrt sata bila je pošteđena od čistilišne vatre. Nakon ove bezbolne pauze, vratila bi se boli, koje su često bile blaže." (5, 198)

• Sveta Marija Magdalena de Pazzi, redovnica (+ 25. svibanj 1607)Svetica je tvrdila da prikazivanjem Predragocijene krvi je dar Nebeskom Ocu od neprocijenjive vrijednosti.Kada samo jednostavno prikazivanje Kristove krvi po molitvi je tako djelotvorno - koliko više je djelotvorno prikazivanje same golgotske žrtve u svetoj misi i u svetoj pričesti.

• Sestra Nativitas: prikazivanjem Isusove smrtne tjeskobe u Getsemaniju
Milostinjom, jer je u njoj čin ljubavi prema bližnjemu
Postom, jer je teži od molitve
Molitvom (više se gleda na njezin žar nego na duljinu)
Katekizam Katoličke Crkve

Prema iskustvima svete Franciske Rimske, Čistilište sačinjavaju tri velika područja:

• U gornjem području su duše koje trpe neznatne patnje, a čišćenje se sastoji od velike čežnje za Bogom i blaženim gledanjem Boga.

• U srednjem području, koji se sastoji od tri djela, se nalaze duše većih grješnika koji moraju dati zadovoljštvinu za svoje prijestupe

• Najdonje područje, sa također tri djela, se nalazi posve blizu pakla. Duše trpe vatru i oganj kao u Paklu, samo im je jedina utjeha da će jednog dana gledati i biti u Božjem prisustvu. Tu se nalaze svi oni kršćani kojima je bilo puno dano u spoznavanju vjerskih istina, a zanemarivali su te darove ili su ih iskorištavali samo za svoje svjetovno dobro.

Blaženom dominikancu Heinrichu Suzo (+ 1365), Bog je priopćio: "Ima ljudi koji su Boga toliko rasrdili da će morati trpjet u čistilištu do sudnjeg dana, tako da neće moći razlikovati jesu li u paklu ili čistilištu. To su izdajnički grešnici, koji svoj popravak odgađaju do kraja života i kojima je pred smrt dano malo pokajanja.

Sveti Nikola iz Toletina, svećenik-augustinac (+10. rujna 1305)
Po njegovu zagovoru se još za njegova života događahu čudesa. No on je uz to bio veliki pomoćnik duša u čistilištu. Papa Bonifacije DC je u dva službena dokumenta imenovao svetog Nikoli iz Toletina "zaštitnikom duša u čistilištu". Papa Leon XIII je službeno odobrio godine 1884. "Pobožno društvo za pomoć dušama što trpe u čistilištu a ima za pokrovitelja svetog Nikolu iz Toletina."

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Aladin on uto oľu 20 2007, 17:02

Pogledajte poslednji film o Martinu Luteru i biće vam jasno odakle i iz koji pobuda i motiva postoje takve stvari kao čistilište i ostale nebiblijske stvari.

Brat Aladin

Aladin
senior
senior

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on uto oľu 20 2007, 19:41

Ova zemlja je pravo cistiliste. Smile Ovde ako se

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Aladin on sri oľu 21 2007, 10:37

Čemu Isusova Krv ako se i posle nje moramo čistiti. Nije li Isusova Krv SAVRŠENO sredstvo za čišćenje ili savršeni lek za greh. Ne kaže li Pismo da smo prinosom Njegovog tela jednom zauvek posvećeni. Ako smo posvećeni, što znači da nam Bog pripisuje Hristovu svetost po veri, onda čemu služi čistilište? Od čega me može očistiti čistilište ako HODAM U SVETLU I IMAM ZAJEDNIŠTVO SA VERNICIMA I KRV NJEGOVOG SINA ISUSA HRISTA ČISTI ME OD SVAKOG GREHA?

Izvinite, vi koji verujete u čistilište, morali bi više čitati Pavlovu poslanicu Hebrejima i poslanicu Rimljanima!

Brat Aladin

Aladin
senior
senior

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 21:38

Sponsored content

[Vrh] Go down