Da li vjerujete u čistilište?

Stranica 6 / 28. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 17 ... 28  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Da li vjerujete u čistilište?

Postaj by Spart on pet lip 08 2007, 23:40

Euro je napisao/la:
A za mene ti je Hrki ova Zemlja na kojoj živim i život kakav imam, jedno veliko čistilište. Kada čitam Bibliju uvijek se sjetim svoje nesavršenosti i nesavršenosti drugih ljudi, te pomislim na sve one elemente, grijehe i negativnosti koje moramo očistiti i skinuti sa sebe dok smo još živi !!!
Čeka nas još veliki posao u ovom zemaljskom čistilištu!

pozdrav

Euro
to stari

Spart
Mod
Mod

Broj postova : 1222
Registration date : 04.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by 10 on ned lip 10 2007, 09:36

Pitam se čemu čistilište ako je čovjek sada vjeran i šta se uopče podrazumjeva pod pojmom "čiščenje" ... Question

ipak su si neki stvorili religiju kako ih "uši svrbe" i zbog te i sličnih doktrina ljudi ni ne vjeruju u Boga niti žive po njegovoj volji zavaravajući se da će u "čistilištu" sve biti riješeno, jednom rječju sotonska prevara ...

10
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 192
Registration date : 20.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on pon lip 11 2007, 07:53

Euro je napisao/la:
hrvoje hrki je napisao/la:
pa tko tvrdi da Bog nijedobar i milostiv??

možda ti , svojim negiranjem Božjeg milosrđa kroz postojanje čistilišta nesavršenih duša

ja kroz tezu da postoji čistilište , upravo potvrđujem da je za mene Bog dobar i milostiv, jer nam je dao šansu da se iskupimo kroz čistilišnu vatru
ti si vjerojatno savršen , pa ti to ne treba:lux:

Ovo si vrlo dobro rekao - "ja kroz tezu da postoji čistilište , upravo potvrđujem da je za mene Bog dobar i milostiv".
Znači to je ipak samo teza ili pretpostavka !

A za mene ti je Hrki ova Zemlja na kojoj živim i život kakav imam, jedno veliko čistilište. Kada čitam Bibliju uvijek se sjetim svoje nesavršenosti i nesavršenosti drugih ljudi, te pomislim na sve one elemente, grijehe i negativnosti koje moramo očistiti i skinuti sa sebe dok smo još živi !!!
Čeka nas još veliki posao u ovom zemaljskom čistilištu!

pozdrav

Euro

slažem se djelomično
KC spominje i čistilište na ovom svijetu
ali znamo svi da se većina ljudi ne pročisti dobrim djelima, djelima milosrđa isl na ovom svijetu , tako da sve one nesavršenosti koje nam ostaju na duši, moramo pročistiti u čistilištu, ako imamo sreću da ne završimo u paklu
tako da čistilište nije ništa drugo nego još jedna Božja milost , koja nam se daje i poslije smrti:heart:
Hvala Ti i slava Ti Isuse , na beskrajnom Milosrđu koje nam daješcheers

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1359
Registration date : 12.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on pon lip 11 2007, 08:07

kao prilog postojanju čistilišta, navodim citat iz Devetnice Božanskom Milosrđu , gdje se za osmi dan spominju duše iz čistilišta:

Osmi dan ISUS: »Danas mi prinesi duše iz čistilišta i uroni ih u bezdan mojega milosrđa da bi rijeke moje krvi ublažile njihove muke!
Ove su mi siromašne duše drage dok zadovoljavaju Božanskoj pravednosti. Možete pomoći tim dušama da im ublažite patnje crpeći iz blaga Crkve oproste i prinoseći žrtve zadovoljštine. O, kad biste vidjeli njihove patnje, ne biste im prestali prinositi darove svojih molitava kako bi otplatile dug mojoj pravednosti.« (Slijede molitve kao prvoga dana.)

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pon lip 11 2007, 12:22

Justin je napisao/la:Ne razumijem zašto bi nam trebalo "Čistilište", ako u Bibliji lijepo kaže da ćemo se "preobraziti" kad Isus dođe?

pa čistilište ti treba da se spasiš zar misliš da si toliko čist da možeš samo tako Bogu pred lice

Brate, nisi razumio pitanje. U 1.Korinćanima 15:50-54 Pavao kaže da će se SVI vjerni preobraziti kad Isus dođe. Bez ove preobrazbe ni jedan čovjek ne bi mogao ući u Raj. Ovo je biblijski nauk o "čistilištu" i nema drugog potpunog i konačnog "čistilišta" osim ovog u Bibliji.

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on uto lip 12 2007, 08:15

Justin je napisao/la:
Justin je napisao/la:Ne razumijem zašto bi nam trebalo "Čistilište", ako u Bibliji lijepo kaže da ćemo se "preobraziti" kad Isus dođe?

pa čistilište ti treba da se spasiš zar misliš da si toliko čist da možeš samo tako Bogu pred lice

Brate, nisi razumio pitanje. U 1.Korinćanima 15:50-54 Pavao kaže da će se SVI vjerni preobraziti kad Isus dođe. Bez ove preobrazbe ni jedan čovjek ne bi mogao ući u Raj. Ovo je biblijski nauk o "čistilištu" i nema drugog potpunog i konačnog "čistilišta" osim ovog u Bibliji.

tu se govori o živim ljudima u trenutku Sudnjeg dana
ne o dušama umrlih

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on uto lip 12 2007, 16:17

Justin je napisao/la:

tu se govori o živim ljudima u trenutku Sudnjeg dana
ne o dušama umrlih

Tekst kaže SVI.
Uostalom, ima li ikakvog smisla da se "preobraze" samo živi? Po kojoj logici?

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Češljugar on sri lip 13 2007, 00:35

Justin je napisao/la:

oću se ja moć preobrazit u češljugara

Češljugar
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 155
Registration date : 27.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Konin on sri lip 13 2007, 10:10

Justin je napisao/la:

1.Kor 15:50-54 uopće ne govori o takvoj vrsti preobrazbe.
Da bi se taj stih razumio ispravno moraš znati da židovi u ono doba nisu poznavali koncept duše, oni su mislili da imaju samo tijelo i da nema više ničega. Pavao im objašnjava kako je tijelo raspadljivo i kako nemože baštiniti kraljevstvo nebesko (čisto iz fizičkih zakona). Objašnjava im da imaju duhovno tijelo i da samo ono može živjeti vječno.
Ono što Pavao opisuje u navedenom stihu je u principu opis smrti. Znači nečeš usnuti, nego češ se promijeniti, tvoje tijelo će umrijeti, a ti ćeš nastavljati živjeti kao duh.
Taj stih govori samo o tome, nema tu teologije, to je više znanstveno objašnjenje.

Druga je stvar što taj tvoj duh može biti čist ili prljav u određenoj mjeri, ako nije u potpunosti čist nemožeš pred lice Boga.

Dakle pravo pitanje je kako u potpunosti očistiti svoj duh?
Tu katolici uvode pojam čistilišta, koji nema pokriča u Bibliji i nije najpametnija ideja koje su se ljudi sjetili, ali je definitivno bolja od toga da će se čudom tvoj duh sam očistiti nakon Isusovog dolaska.
Ako nisi u stanju sada gledati Boga u lice, nečeš biti ni nakon smrti...

Konin
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 371
Registration date : 19.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet lip 15 2007, 18:14

Konin, govori li se u tekstu o trenutku Kristovog dolaska i uskrsnuća, ili o trenutku smrti?

Kako tumačiš Hebrejima 11:39-40, gdje piše da vjerni Božji sluge neće primiti savršenstva bez nas?

Očito, tek ćemo pri uskrsnuću svi "primiti savršenstvo".

Da se razumijemo, nisam protiv izgrađivanja karaktera, naravno. Smatram da se obraćeni vjernik stalno usavršava, ali također smatram da nitko na ovoj zemlji neće postići potpuno savršenstvo, nego da ćemo primiti ono potpuno savršenstvo tek pri drugom Kristovom dolasku (1.Korinćanima 15:49-54; Hebrejima 11:39-40).

Češljugar, kako ti razumiješ preobrazbu o kojoj je riječ u 1. Kor?

Hrki, zašto smatraš da će se samo ŽIVI preobraziti? Tako ne piše u tekstu.

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Konin on pet lip 15 2007, 19:27

Justin je napisao/la:Konin, govori li se u tekstu o trenutku Kristovog dolaska i uskrsnuća, ili o trenutku smrti?
Nije bitno, ista stvar, židovi su ionako smatrali da se nakon smrti ništa ne događa sve do Kristovog dolaska, kada će ih On uskrsnuti.
Pavao želi objasniti da nakon uskrsnuća nemamo tijelo, nego samo duh, to je bit cijelog tog govora.
A sama potreba da objašnjava postojanje duha neovisno od tijela, govori dovoljno o suptilnosti ljudi tog doba.

Justin je napisao/la:
Kako tumačiš Hebrejima 11:39-40, gdje piše da vjerni Božji sluge neće primiti savršenstva bez nas?
Iskreno, nije mi potpuno jasno šta ta rečenica treba značiti, ali pošto govori o nemogućnosti dolaženja do savršenstva, ne ide tebi u prilog.

Justin je napisao/la:
Da se razumijemo, nisam protiv izgrađivanja karaktera, naravno. Smatram da se obraćeni vjernik stalno usavršava, ali također smatram da nitko na ovoj zemlji neće postići potpuno savršenstvo, nego da ćemo primiti ono potpuno savršenstvo tek pri drugom Kristovom dolasku (1.Korinćanima 15:49-54; Hebrejima 11:39-40).
A ja smatram da nećemo primiti potpuno savršenstvo ako i sami nismo savršeni. Ako i najmanji grijeh prebiva u našem duhu, neće on čarobno nestati ni kada dođe Isus. (Ef 5:1-10)

Ali dosta od mene o toj temi. Ne vidim više smisla u objašnjavanju teze da ne postoji ta magična preobrazba. Ako želiš vjerovati u tu ideju, slobodno.
Ja samo želim pokazati da treba sljediti Isusa i biti savršen poput njega, a u tome mislim da se slažemo. Šta će biti u trenutku kada stanemo pred Boga, vidjeti ćemo.
Radije bih volio da raspravljamo o tome kako nasljedovati Isusa, kako spoznati Boga i na koji način postići jedinstvo s Njim.

Konin
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 371
Registration date : 19.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet lip 15 2007, 20:41

U redu. Nas dvojica bismo ovu temu trebali nataviti na topicu "besmrtnost duše", ili sličnom, jer mislim da nigdje u Bibliji ne možemo pronaći ideju da osoba može postojati odvojeno od tijela. A imam i dobre razloge za to. Ali o tome drugom prilikom, na drugom mjestu. Smile

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on pon lip 18 2007, 08:31

Justin je napisao/la:Konin, govori li se u tekstu o trenutku Kristovog dolaska i uskrsnuća, ili o trenutku smrti?

Češljugar, kako ti razumiješ preobrazbu o kojoj je riječ u 1. Kor?

Hrki, zašto smatraš da će se samo ŽIVI preobraziti? Tako ne piše u tekstu.

pa u Bibliji jasno piše da će prije umrli uskrsnuti , a živi će se na zvuk trube preobraziti
ja mislim da je tu jako jasno oko toga

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by cubela on sri kol 22 2007, 17:03

Čitajući danas Katekizam r.kat. crkve naiđoh na nešto zanimljivo, a koje može poslužiti ovdje na ovoj temi:

"Ono što čini da grijeh anđela ne može biti oprošten jest neopoziv značaj anđeoskog izbora, a ne manjak beskonačnoga Božjeg milosrđa. Nema kajanja za njih nakon pada kao što nema kajanja za ljude nakon smrti" (br.393, str. 112). Podebljao Ćubela.

Pitanje mi je odmah izletilo, možda griješim, ispravite, vi koji ste vičniji SP i ponizniji od mene: dakle, što je onda s naukom o Čistilištu?
lol!

cubela
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 170
Registration date : 14.12.2006

Korisnički profil http://pentekost.editboard.com

[Vrh] Go down

Postaj by crusader on sri kol 22 2007, 23:21

Indeed, nema kajanja za ljude nakon smrti, ali nikad
nije kasno u zadnjem trenutku pokajati se, tik pred smrti. Naravno da
si pravi vjernik neće to dozvoliti, no tako je zapisano. Jedan veliki
filozof je rekao (citiram): "Svevišnji Bog je tako milostiv da će, čak
ako se i sam djavo ničice pokloni pred njim, oprostiti mu"!

crusader
senior
senior

Broj postova : 666
Registration date : 26.07.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by diakonos on čet kol 23 2007, 16:33

crusader je napisao/la:Indeed, nema kajanja za ljude nakon smrti, ali nikad
nije kasno u zadnjem trenutku pokajati se, tik pred smrti. Naravno da
si pravi vjernik neće to dozvoliti, no tako je zapisano.
Da, ali tu leži i zamka na koju mnogi pali kršćani ne računaju: nisu bitne riječi pokajanja, već stav srca. Jedan moj prijatelj je bio u ratu i kad su neprijatelji opkolili njegov konvoj (i pucali svud okolo) on se pokušao pokajati u tom kamionu, ali je osjetio da te riječi ne idu dalje od cerade. To je bilo zato što je do tad živio bezbožno, a mislio je "prevariti" Boga tako što će se pokajati u zadnji čas.

diakonos
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 23
Registration date : 02.08.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on čet kol 23 2007, 19:48

Da li vjerujete u čistilište?

da, naravno da vjerujem. Ova zemlja je jedno veeeeeeliko cistiliste za sve nas.

nisu bitne riječi pokajanja, već stav srca.

Amen.

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Hell master on čet kol 23 2007, 20:12

ne vjerujem u to.....

Hell master
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 240
Registration date : 06.07.2007

Korisnički profil http://nosgoth.dogoo.us/index.htm

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on čet kol 23 2007, 20:34

Hell master je napisao/la:ne vjerujem u to.....

Pa jel' to neka prepreka za dobru diskusiju, razmenu misljenja i slicno?? Smile

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by crusader on pet kol 24 2007, 08:27

Prijatelji, bolje u čistilište nego u pakao. Iako su muke iste kao u
paklu, vrijedi se pročistiti, jer iz čistilišta je moguć povratak u
raj, dok iz pakla nije moguć nikamo!

crusader
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Euro on pet kol 24 2007, 15:41

Znači da bismo direktno stigli u Raj ipak nam je najsigurnije da se pročistimo još za vrijeme života na ovoj planeti Zemlji.

pozdrav

Euro

Euro
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 863
Registration date : 31.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by crusader on pet kol 24 2007, 20:54

Euro je napisao/la:Znači da bismo direktno stigli u Raj ipak nam je
najsigurnije da se pročistimo još za vrijeme života na ovoj planeti
Zemlji.

Ipak je najsigurnije stvar riješiti za života. Biti što bolja i
kvalitetnija osoba sebi i drugima. *Ovo mi nije jasno, Euro, na ovoj
planeti Zemlji, što si točno htio time reći?

crusader
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Hell master on pet kol 24 2007, 21:07

nitko se nije vratio i reko vam.. vi samo nagađate možd nepostoji raj, čistilište i pakao......hah...nebuloze.....ah samo ste ljudi...

Hell master
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 240
Registration date : 06.07.2007

Korisnički profil http://nosgoth.dogoo.us/index.htm

[Vrh] Go down

Postaj by imhotep on pet kol 24 2007, 22:00

Hell master je napisao/la:nitko se nije vratio i reko vam.. vi samo nagađate možd nepostoji raj, čistilište i pakao......hah...nebuloze.....ah samo ste ljudi...
slažem se s tobom hell, samo što zvučiš kao da ti pripadaš nekoj drugoj vrsti Smile

imhotep
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 116
Registration date : 20.06.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Euro on pet kol 24 2007, 22:43

Ovo mi nije jasno, Euro, na ovoj
planeti Zemlji, što si točno htio time reći?

Ništa posebno. Živimo na Zemlji i ovdje se čistimo.

pozdrav

Euro

Euro
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 863
Registration date : 31.03.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 17:03

Sponsored content