Kreacionizam ili Evolucionizam

Stranica 4 / 24. Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Kreacionizam ili Evolucionizam

Postaj by Justin on čet sij 18 2007, 23:56

braslav je napisao:
Teorija evolucije istina ne objasnjava postanak zivota vec samo njegov razvoj, ali to ne znaci da kada je zivot bio nastao da je usljedila evolucija.

Koliko ja znam, teorija evolucije polazi od tzv. "velikog praska" - dakle, od toga da se sve razvilo iz nečega neživoga...
Molim vas da mi objasnite u čemu griješim...

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Živac on pet sij 19 2007, 00:00

Ne, teorija evolucije govori o nastanku jednih vrsta iz drugih. O svemiru od velikog praska do nastanka prvog života, pa i sam nastanak prvog života, nije predmet teorije evolucije.

Živac
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 187
Registration date : 12.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet sij 19 2007, 00:07

Hajde da malo logički razmišljamo:
Zar nije Biblija u pravu kada u prvom poglavlju prve knjige kaže: "po vrstama njihovim"?
Nije li točno da danas krave rađaju samo krave, psi samo pse, kokoši samo kokoši, ljudi samo ljude?

Kako je moguće da od jedne ribe nastane gušter, ili ne znam što već???
Ako se to događalo u dalekoj prošlosti, zar se to prestalo događati u posljednjih - koliko? 10.000 godina??? Kako to možemo znanstveno objasniti?

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 12:11

Evolucija je prespora da bi je vidjeli u zadnjih 100 godina koliko teorija evolucije postoji, ali ona se vidi na zivotnjama koje su zive i koje su izumrle. U laboratorijima diljem svijeta se eksperimentira s vinskim musicama koje se jako brzo razmnozavaju i kod njih se javlja sve kako teorija evolucije predvidja,a to su spontane mutacije i njihovo prenosnje na potomke. Tako da imas muhu s dva usta, s ocima na rukama i njihovi potomci su isto takvi nakon kojih milijun godina dobijes novu vrstu.

Zadnja promjena: ; pet sij 19 2007, 12:32; ukupno mijenjano 1 put.

braslav
senior
senior

Broj postova : 632
Registration date : 15.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 12:16

Justin je napisao/la:Hajde da malo logički razmišljamo:
Zar nije Biblija u pravu kada u prvom poglavlju prve knjige kaže: "po vrstama njihovim"?
Nije li točno da danas krave rađaju samo krave, psi samo pse, kokoši samo kokoši, ljudi samo ljude?

Kako je moguće da od jedne ribe nastane gušter, ili ne znam što već???
Ako se to događalo u dalekoj prošlosti, zar se to prestalo događati u posljednjih - koliko? 10.000 godina??? Kako to možemo znanstveno objasniti?

Promijena vrste u drugu vrstu je kao kad krenes na dug put uvijek cinis samo jedan korak i cini ti se da neces nikamo stici, ali nakon milijun koraka ti si na posve drugom mjestu. Promjene se nagomilavaju dok odjenom razmak izmedu onog sto je bilo i onog sto je sada je toliko velik da nema
mogucnosti razmnozavanja izmedu organizama koji su bili i ovih novih.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on pet sij 19 2007, 12:41

Dobro ako Bog nije stvarao svet, nego je prepustio da to ucini evolucija, ko je pre nastao musko ili zensko. I da li je onda covek stvoren po Bozjem oblicju ili po majmunovom?

Kako onda Pavle kaze da je Isus, nas dobri i sveti Spasitelj drugi ADAM! Ali ljudi sto se to ljulja u nekim glavama?

Ako mi odgovor trazimo u insektima, ili sto je jos gore u nekim mirkocelijama, mikrobima, musicama, koje za vreme stvaranja nisu verovatno takve ni postojale, odna smo mi ljudi stvarno glupi.

A Lucifer, sta je sa njim?
Da li on sedi i cese bradu tamo u nakoj sotonistickoj crkvi? Pa on ima moc!
Halo, on ima isto moci stvaranja! On moze isto da poremeti prirodu, da je unakazi. On moze u malim stvrarima da stvara bakterije i zagadjuje zemlju bolestima.

Da li vi ovo verujete ili ne*?

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 12:48

Jevrejin je napisao/la:Dobro ako Bog nije stvarao svet, nego je prepustio da to ucini evolucija, ko je pre nastao musko ili zensko. I da li je onda covek stvoren po Bozjem oblicju ili po majmunovom?

Kako onda Pavle kaze da je Isus, nas dobri i sveti Spasitelj drugi ADAM! Ali ljudi sto se to ljulja u nekim glavama?

Ako mi odgovor trazimo u insektima, ili sto je jos gore u nekim mirkocelijama, mikrobima, musicama, koje za vreme stvaranja nisu verovatno takve ni postojale, odna smo mi ljudi stvarno glupi.

A Lucifer, sta je sa njim?
Da li on sedi i cese bradu tamo u nakoj sotonistickoj crkvi? Pa on ima moc!
Halo, on ima isto moci stvaranja! On moze isto da poremeti prirodu, da je unakazi. On moze u malim stvrarima da stvara bakterije i zagadjuje zemlju bolestima.

Da li vi ovo verujete ili ne*?

Bog je stvarao svijet, On je vodio evoluciju.

Covijek nije nastao od Majmun, teorija evoulucije to ne tvrdi, nego od bica koje mozemo zvati predcovijek. I dalje je Bog udahnuo svoj dah u covijeka da bi ovaj postao ziva dusa, to nije ucinio ni jednoj zivotinji.

Lucifer ima samo onu vlast koju mu Bog da.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 12:55

ADAM znaci zemljanin, svaki covijek je ADAM, krist je drugi ADAM da to samo govori da nije kao mi ostali. Knjiga postanka nije doslovna vec alegorijska.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet sij 19 2007, 12:56

Ljudi, Jevrejin ima dobru poantu - gledajte, ako mi svi za sebe tvrdimo da smo kršćani, kako to da ne vjerujemo onome što piše u Bibliji?
Ne radi se ovdje o vjerovanju u ovu ili onu teoriju - OVDJE SE RADI O VJEROVANJU ILI NEVJEROVANJU SAMOME BOGU!

Kako možemo za Boga tvrditi da laže, kad kroz svoju Svetu Riječ kaže da je On stvorio svijet u 6 dana? Kako možemo tvrditi Kristu da laže, kad kroz Pavla kaže da je on drugi Adam?

Ako odbacimo nauku o stvaranju i kažemo da je mit, tada smo odbacili i kompletne Pavlove poslanice, a s njima i veći dio Novog zavjeta! Zašto? Zato što Pavao naučava da je kroz prvog čovjeka, Adama, grijeh ušao na svijet, a Krist je došao kao drugi Adam, da ispravi Adamovu pogrešku i da svima omogući spasenje!
Nije li ovo osnovna istina Biblije?
Ako ne vjerujemo u izvještaj o Adamu i Evi, tada ne vjerujemo Bogu i Njegovom planu spasenja!

A PITAM VAS, BRAĆO KRŠĆANI - U ŠTO I U KOGA MI ONDA VJERUJEMO?

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet sij 19 2007, 13:12

Ako je Postanak alegorija, tada se Pavao u svojim spisima poziva na alegoriju.
Međutim, iz Pavlovih spisa vidimo da je on knjigu Postanak shvaćao za ozbiljno, a ne kao nekakvu pričicu.
On u 1. Timoteju 2:13.14 čak objašnjava da Adam nije bio prevaren, nego Eva...
Zvuči li nekome ovo kao da Pavao govori o alegoriji?

A u Luci 3:38 Adam se spominje u rodoslovlju - kako to objašnjavate?

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 13:16

Justin je napisao/la:Ljudi, Jevrejin ima dobru poantu - gledajte, ako mi svi za sebe tvrdimo da smo kršćani, kako to da ne vjerujemo onome što piše u Bibliji?
Ne radi se ovdje o vjerovanju u ovu ili onu teoriju - OVDJE SE RADI O VJEROVANJU ILI NEVJEROVANJU SAMOME BOGU!

Kako možemo za Boga tvrditi da laže, kad kroz svoju Svetu Riječ kaže da je On stvorio svijet u 6 dana? Kako možemo tvrditi Kristu da laže, kad kroz Pavla kaže da je on drugi Adam?

Ako odbacimo nauku o stvaranju i kažemo da je mit, tada smo odbacili i kompletne Pavlove poslanice, a s njima i veći dio Novog zavjeta! Zašto? Zato što Pavao naučava da je kroz prvog čovjeka, Adama, grijeh ušao na svijet, a Krist je došao kao drugi Adam, da ispravi Adamovu pogrešku i da svima omogući spasenje!
Nije li ovo osnovna istina Biblije?
Ako ne vjerujemo u izvještaj o Adamu i Evi, tada ne vjerujemo Bogu i Njegovom planu spasenja!

A PITAM VAS, BRAĆO KRŠĆANI - U ŠTO I U KOGA MI ONDA VJERUJEMO?

Ajde i vi protestanti imate mjesta u bibliji koja ne tumacite doslovno, to sam barem primjetio citajuci po forumu, nemozete nam zamijerati sto neko mjesto ne tumacimo doslovno kad to i vi cinite to s biblijom.

Pavlove poslanice ne gube nista na znacaju ako je postanak alegorijski, to Pavao nije mogao znati pa nije ni kriv, a njegova usporedba jos uvijek stoji jer kako je grjeh usao preko Adama, a to znaci preko svakog covijeka, tako je i taj covijek spasen preko Krista, novog Adama.

Zadnja promjena: ; pet sij 19 2007, 13:18; ukupno mijenjano 1 put.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on pet sij 19 2007, 13:17

Pa po nekima izgleda da je Bog pisao Pismo puno alegorija, a onda te iste alegorije koristi da bi objasnio pojavu greha, gresnost i ljudsku prirodu.

A onda nadahnuci apostol Pavle istu koristi da bi objasnio neke teoloske teme.

Na ovakav nacin tumaciti Sveto Pismo, znaci verovati mu ali ne potpuno.
Ako bi ovo citao jedan uman, i zdravo razumski covek, odbacio bi verovanje u Boga i Bibliju, i ja mu ne bih zamerio.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet sij 19 2007, 13:18

Uostalom, hajdemo razmisliti:

- Ima li ikakvog smisla da Pavao svoju doktrinu gradi na alegoriji?

- Laže li Luka namjerno, tvrdeći za Adama da je Božji sin, a znajući da je to izmišljotina?

- Laže li Bog Izraelcima na gori Sinaj, kad im govori da je za 6 dana stvorio nebo i zemlju, a da se u subotu odmorio (aludirajući time očigledno na Postanak 2:1-3)?

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet sij 19 2007, 13:21

Slažem se s Jevrejinom. Jako dobro, brate. bounce

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 13:27

Jevrejin je napisao/la:Pa po nekima izgleda da je Bog pisao Pismo puno alegorija, a onda te iste alegorije koristi da bi objasnio pojavu greha, gresnost i ljudsku prirodu.

A onda nadahnuci apostol Pavle istu koristi da bi objasnio neke teoloske teme.

Na ovakav nacin tumaciti Sveto Pismo, znaci verovati mu ali ne potpuno.
Ako bi ovo citao jedan uman, i zdravo razumski covek, odbacio bi verovanje u Boga i Bibliju, i ja mu ne bih zamerio.

Treba biti lud te kao takav pomiriti bibliju s znanstvenim cinjenicama tako da posramimo mudre.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet sij 19 2007, 13:31

Istina je da protestanti neke dijelove Biblije ne tumače doslovno.

Ako bismo sve dijelove Biblije tumačili doslovno, tada bi Biblija očito bila sama sebi kontradiktorna, to je valjda svima jasno.
Neki dijelovi Biblije jesu alegorije, neki dijelovi su pjesme, nešto su metafore, simboli...
Takvi detalji su uglavnom svakom razumnom čovjeku jasni... Također je stina da postoje i neki dijelovi Biblije, koje nije tako jednostavno protumačiti, dok ne uđemo u kulturno-povijesnu, ideološku i literarnu pozadinu vremena u kojemu je to pisano... A tada stvari postanu jasne...

Međutim, svima je jasno da je Bog osnovne istine za spasenje čovjeka iznio preko Biblije na potpuno jednostavan i lijep način, da ih svaki čovjek može bez problema razumjeti i znati što mu je činiti da bude spašen...
Problem je u tome što mnogi ljudi (nažalost kršćani) znaju tako zakomplicirati Bibliju, da one istine koje su jasne, počnu toliko izvrtati i muljati, da čovjek pomisli da se može spasiti samo onaj, tko je najveći stručnjak za hermeneutiku...

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on pet sij 19 2007, 13:42

Oprostite što sam se udaljio od teme kreacionizma i evolucije, ali ovo je sve jako povezano... Jednostavno sam morao ove stvari reći ovdje...
LJUDI, ZAŠTO KOMPLICIRAMO BIBLIJSKE ISTINE, KOJE SU JASNE?
Zašto gnjavimo i dovodimo u pitanje one stvari, koje Biblija jasno iznosi?
Zašto smo toliko nevjerni Bogu?

Hajde, napravite još neki doktorat koji će izmuljati sve moguće biblijske retke i napraviti tako kompliciranu istinu, koju ni najbolji teolog ne može razumjeti bez nekoliko mjeseci proučavanja materijala!!!!!!!!!

Zašto to radimo, ljudi? Nemam ja ništa protiv katolika, ni protestanata - ali zašto ne priznamo i jedni i drugi da jednostavnu, čistu, jasnu, prekrasnu biblijsku istinu kompliciramo i udaljujemo od ljudi koji su žedni i gladni Evanđelja?
Zašto miksamo teoriju evolucije s jasnim biblijskim izvještajem? Koliko će nam trebati dokaza, da dokažemo ispravnost i utemeljenost takvog gemišta?
ZNATE KAD ĆEMO TO DOKAZATI? NIKAD!!!
Nema drugog rješenja, braćo i sestre, nego - VJEROVATI BIBLIJI!!!

ODLUČIMO DANAS KOME ĆEMO VJEROVATI, SUTRA JE MOŽDA PREKASNO!!!

Justin
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on pet sij 19 2007, 13:49

braslave pa zašto evolucija? tko su Adam i Eva onda?

Daniel
team member
team member

Broj postova : 975
Registration date : 04.01.2007

Korisnički profil http://bozjeprorocanstvo.com/

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 13:53

Daniel je napisao/la:braslave pa zašto evolucija? tko su Adam i Eva onda?

ADAM koji znaci zemljanin, i EVA su svi ljudi koji su ikad zivjeli i koji ce ikad zivjeti, drvo spoznaje dobra i zla i njegovi plodovi su plodovi naseg djelovanja kada djelujemo suprotno Bozjoj volji... cijela prica je puna metaforike...

Bitno je da je postanak metaforican jer kao doslovan je u sukobu s modernom znanoscu koju prihvaca svaki razuman covijek.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on pet sij 19 2007, 13:54

tko su onda Kain pa Abel, pa Henok, pa Noa itd. itd.

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on pet sij 19 2007, 13:55

znači ako ja ne prihvaćam evoluciju ja nisam razuman čovjek

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 13:59

Daniel je napisao/la:znači ako ja ne prihvaćam evoluciju ja nisam razuman čovjek

Znanstveno tocno, svaki razuman covijek moze nakon semestra predavanja iz biologije uvidjeti da je evoucija ispravna znanstvena teorija.
Svi biolozi se s njom slazu.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 14:02

Daniel je napisao/la:tko su onda Kain pa Abel, pa Henok, pa Noa itd. itd.

Mnogi su mitske osobe nastale po osobama koje su stvarno zivjele.

Mozemo se pitati tko su Paris, Hektor, Ahilej, Odisej i drugi junaci grckih mitova?

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on pet sij 19 2007, 14:02

misliš li da se čovjek razvio iz majmuna?

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on pet sij 19 2007, 14:02

Ma ne svi, sta pricas?

Treba biti veliki vernik pa verovati to sto ti verujes.

Ja bih se ipak opredelio za Boga, kao Onoga koji sebe objavljuje i u Novom zavetu kao i u Starom zavetu: STVORITELJ!~

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 21:39

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 4 / 24. Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]