Sigurnost spasenja

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Sigurnost spasenja

Postaj by Putnik on pet vel 01 2013, 15:42

Pozdrav,

mislim da je izraz "izgubiti spasenje" posve pogrešan. Spasenje nije nešto što se može slučajno izgubiti poput džepnog noža ili neke druge sitnice. Spasenje se ne može izgubiti! Ali se može otpasti od vjere i izgubiti nagradu!
Ja osobno vjerujem u sigurnost vjernika (sadašnjost) ali ta je sigurnost uvjetovana vjernošću i poslušnošću. Zapravo ako se pogleda na sva Božja obećanja skroz od početka može se vidjeti da je svako povezano sa uvjetom. "Ako budeš slušao glas Gospodina Boga svoga tada će...."

Mir Gospodnji

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 17
Registration date : 30.01.2013

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on čet oľu 14 2013, 21:45

Ja sam katolik i veliko je nepoznanje katolicke vjere ako se smatra da katolici smatraju da se Nebo moze "zaraditi" dobrim djelima. Svi smo spaseni po Bozjoj milosti, a ako hocete biti sigurni za svoje spasenje pocnite vise misliti na spasenju drugih nego o svojemu. Ako psenicno zrno ne umre ostaje samo. Ako se izgradite do te mjere da su vam drugi prije samoga sebe tada ne mozete izgubiti spasenje jer ste vec umrli ne mozete ostati sami=pakao.

braslav
senior
senior

Broj postova : 632
Registration date : 15.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on čet oľu 14 2013, 22:06

braslav je napisao/la:...ako hocete biti sigurni za svoje spasenje pocnite vise misliti na spasenju drugih nego o svojemu. Ako psenicno zrno ne umre ostaje samo. Ako se izgradite do te mjere da su vam drugi prije samoga sebe tada ne mozete izgubiti spasenje jer ste vec umrli ne mozete ostati sami=pakao.

Jesi siguran da znas o cemu pises? Odakle ti ideja da mi trebamo misliti na spasenje drugih i da to cini nase spasenje sigurnim?

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 11:10

Putnik je napisao/la:
braslav je napisao/la:...ako hocete biti sigurni za svoje spasenje pocnite vise misliti na spasenju drugih nego o svojemu. Ako psenicno zrno ne umre ostaje samo. Ako se izgradite do te mjere da su vam drugi prije samoga sebe tada ne mozete izgubiti spasenje jer ste vec umrli ne mozete ostati sami=pakao.

Jesi siguran da znas o cemu pises? Odakle ti ideja da mi trebamo misliti na spasenje drugih i da to cini nase spasenje sigurnim?

Ne spasenje drugih vec druge stavljati ispred sebe. O tomu govori Ješua (aka Isus) kada iznosti pricu o psenicnom zrnu. Ako je netko umro sebi on ne ostaje sam. A ostati sam=pakao.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on pet oľu 15 2013, 13:37

Ne spasenje drugih vec druge stavljati ispred sebe. O tomu govori Ješua (aka Isus) kada iznosti pricu o psenicnom zrnu. Ako je netko umro sebi on ne ostaje sam. A ostati sam=pakao.

20 A među onima koji su se došli klanjati na Blagdan bijahu i neki Grci. 21 Oni pristupe Filipu iz Betsaide galilejske pa ga zamole: "Gospodine, htjeli bismo vidjeti Isusa." 22 Filip ode i kaže to Andriji pa Andrija i Filip odu i kažu Isusu. 23 Isus im odgovori: "Došao je čas da se proslavi Sin Čovječji. 24 Zaista, zaista, kažem vam: ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre, ostaje samo; ako li umre, donosi obilat rod. 25 Tko ljubi svoj život, izgubit će ga. A tko mrzi svoj život na ovome svijetu, sačuvat će ga za život vječni. 26 Ako mi tko hoće služiti, neka ide za mnom. I gdje sam ja, ondje će biti i moj služitelj. Ako mi tko hoće služiti, počastit će ga moj Otac." i što da kažem? Oče, izbavi me iz ovoga časa? No, zato dođoh u ovaj čas! 28 Oče, proslavi ime svoje!" Uto dođe glas s neba: "Proslavio sam i opet ću proslaviti!" 29 Mnoštvo koje je ondje stajalo i slušalo govoraše: "Zagrmjelo je!" Drugi govorahu: "Anđeo mu je zborio." 30 Isus na to reče: "Ovaj glas nije bio poradi mene, nego poradi vas." 31 "Sada je sud ovomu svijetu, sada će knez ovoga svijeta biti izbačen. 32 A ja kad budem uzdignut sa zemlje, sve ću privući k sebi." 33 To reče da označi kakvom će smrću umrijeti. 34 Nato mu mnoštvo odgovori: "Mi smo iz Zakona čuli da Krist ostaje zauvijek. Kako onda ti govoriš da Sin Čovječji treba da bude uzdignut? Tko je taj Sin Čovječji?" 35 Isus im nato reče: "Još je malo vremena svjetlost među vama. Hodite dok imate svjetlost da vas ne obuzme tama. Tko hodi u tami, ne zna kamo ide. 36 Dok imate svjetlost, vjerujte u svjetlost da budete sinovi svjetlosti!" To Isus doreče, a onda ode i sakri se od njih. Ivan 12: 20-36

Isus je jedino "Sjeme" koje je moglo donijeti plod za život. Mi to ne možemo! Mi smo samo pozvani Njega slijediti, bili sami ili u zajednici drugih. Kako možemo druge ljubiti ako ne volimo sami sebe? Ljubiti bližnjega kao samoga sebe je zapovijed koja nam je dana (Mt. 19:19).

Što za tebe konkretno sve to znači? Mislim u praksi, kako možemo ne "ostati sam=pakao"???

Sve mi je to jako čudno i zbunjujuće. Na početku si se žalio kako nekatolici ne razumiju katoličku nauku o spasenju. Citat:
Ja sam katolik i veliko je nepoznanje katolicke vjere ako se smatra da katolici smatraju da se Nebo moze "zaraditi" dobrim djelima
. A zapravo sam svojim riječima pokazuješ da spasenje ili sigurnost spasenja ovisi o donošenju ploda tj. umiranju samome sebi. Da li to dolazi iz Biblije, Isusovih riječi ili samo tvom tumačenju Njegovih riječi. A to ne mora biti isto.

Mir Božji

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 14:31

Naravno da je Ješua Sjeme koje daje vjecni zivot (da Njega nema ne bi bilo ni neba), ali sjeme je i svaki od nas. Ako sjeme ne umre ostaje samo=pakao, a ako umre donosti obilat rod. Ne znam za ni jednog sveca koji je sebe stavljao prije drugih. Sv. Franjo, sv. Pavao, sv. Petar, sv. Ignacije Lojolski, sv. Filip Neri, sv. Antun Padovanski... lista je dugacka.

No je li Sv. Franjo zasluzio raj svojim djelima? Odgovor je da nije, cak ni on. Samo Bozjom milsocu sv. Franjo moze doci u raj. Nebo je besplatan dar koji Bog daje onima koji Njega traze ne jer su ga zasluzili vec jer je On Dobar.

Isusovci imaju jednu izreku koja nije u kontradikciji s onim sto sam do sada napisao, a ta je: radi kao da spasenje ovisi o djelima, a misli kao da ovisi o vjeri i milosti.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on pet oľu 15 2013, 14:43

Svece po strani.... ne razumijem kako to ti (ili ja) možeš praktično izvršiti. Mnoge teorije, dogme padaju na praktičnom ispitu. Da budem iskren čini mi se i da ova ne može proći kroz ispit. Ali možda mi se tako čini jer ne razumijem što ti zapravo misliš. Molim te budi strpljiv sa mnom i objasni mi kako to izgleda u praksi, kakav izgleda život po tom standardu za nas koji nismo "Sv." već sasvim obični ljudi sa sasvim običnim poslom.

I što je, za mene osobno, još važnije pokaži mi iz NZ mjesta u kojima je opisan takav život. Neka sve bude na temelju Riječi - Biblije.

Mir Božji

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 14:59

Ni sv. Franjo nije o sebi razmislajo kao o svecu. Svi smo pozvani na svetost. Moja baka nije bas skolovana, ali ona uvijek druge stavlja prije sebe. Kad god je posjetim ima nesto jako fino za pojest, popit. Iako ima 91 godinu ona radije meni sprema fini rucak nego da se odmara. Sva je u akciji podvodravanja. Kada razmisljam o njoj dolaze mi Ješuine riječi da tko želi biti prvi mora svima služiti. Znam dosta ljudi koji su koiiko se mene pita zbilja sveti u smislu da druge stavljaju prije sebe tako da to nije meni neka teorija nedostizna u praksi kada imam toliko zivih primjera oko sebe.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on pet oľu 15 2013, 15:10

Samo onako usput, kada si nabrajao takozvane svece koristio si hrvatski oblik njihovih imena dok kada pišeš o Gospodinu Isusu koristiš hebrejski oblik. Zašto, ima li Njegovo ime više sile ako ga mi u Hrvatskoj nazivamo hebrejskim imenom?

Još mi nisi dao Biblijski temelj za tvoje vjerovanje.

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 15:12

Ne, samo mi se jako svidja to Ješua (Jahve spašava). Koje je to "moje" vjerovanje? Molim te budi precizan tako da mogu precizno odgovoriti. Smile

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on pet oľu 15 2013, 15:18

Mislio sam na ovo.
Ako sjeme ne umre ostaje samo=pakao, a ako umre donosti obilat rod
Iako dobro znaš, čini mi se da želiš malo provocirati. Ali nema veze.
Zapravo se cijela diskusija odvija oko te tvoje izjave.

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 15:22

Putnik je napisao/la:Mislio sam na ovo.
Ako sjeme ne umre ostaje samo=pakao, a ako umre donosti obilat rod
Iako dobro znaš, čini mi se da želiš malo provocirati. Ali nema veze.
Zapravo se cijela diskusija odvija oko te tvoje izjave.

Ne zbilja to nije moj citat to je Ješuin citat, ja sam samo dodao "= pakao". To se nece naci u bibliji da samoca=pakao, to sam pokupio od Josepha Ratzingera iz knjige Uvod u krscanstvo.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on pet oľu 15 2013, 15:33

Ne zbilja to nije moj citat to je Ješuin citat, ja sam samo dodao "= pakao".

Iz teksta je jasno da Isus o sebi govori kao o Sjemenu koje treba umrijeti.

...to sam pokupio od Josepha Ratzingera iz knjige Uvod u krscanstvo.

Jel to bivši papa?

Mislim da će meni pomoći razumjeti što ti zapravo misliš i želiš kazati (što je još uvijek nekako "zamagljeno") ako mi objasniš tko je kršćanin i kako se netko spašava. Jer rasprava o sigurnosti spašenih je besmislena ako se koristi za one koji su na prvom mjestu nespašeni. Dakle, jasno pitanje, tko je spašen i kako se to postaje?

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 15:48

Je to je bivsi papa.

Uf, to je tesko jer vidis Bog odredjuje po svojoj pravednosti tko je spasen, a tko nije. Ja bih iskreno volio da su svi spaseni pa i Lucifer sto nije posve nemoguce. Ali ako hoces biti siguran u svoje spasenje onda je najbolje raditi kao isusovac, to jest raditi kao da spasenje ovisi o djelima, a vjerovati kao da spasenje ovisi o vjeri i milosti koju smo obilato primili na krstenju. Trik je u tome da postoji drugaciji kriterij za vlastitu spasenost od tudje spasenosti, a to je da nikad ne mozes biti siguran da druga osoba nije spasena koliko god se zla cinila. Ali ako zivis po evandjelju i slijedis primjer Ješue tada si siguran za svoje spasenje zapravo se ne trebas puno ni truditi jer se Duh zalaze za nas neizrecivim uzdasima. Dakle ja neznam za tebe jer tvoje spasenje je privatna stvar izmedju tebe i Boga, ali ja sam spasen po svojoj vjeri u Isusa i po krstenju koje sam primio kao mala beba. Za muslimane, hinduse, budiste i druge spasenje je njihova privatna stvar izmedju njih i Boga i ne mogu za ikog od njih pa i najgore tvrditi da nisu spaseni.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pet oľu 15 2013, 21:05

Braslave, ti tavrdis da ti kao katolik vjerujes u spasenje miloscu. Zasto onda tolika hodocasca, pokore u katolickoj crkvi, zasto se pada pred kipom Marije u Medjugorju? Katolicizam je Babilonska Misterijska Religija, nista drugo. Svi ti poganski simboli, osmokraka zvijezda bozice Istar, i egipatski obelisk u Vatikanu, dobro to je druga tema, drzimo se ove teme.

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on pet oľu 15 2013, 21:23

ali ja sam spasen po svojoj vjeri u Isusa i po krstenju koje sam primio kao mala beba

redoslijed je zanimljiv, prvo vjera pa tek krštenje. Što je i po Bibliji. Tko bude vjerovao i krstio se biti će spašen. Znači li to da si kao beba već vjerovao, jer pišeš da si po svojoj vjeri spašen? Ili ako nisi tada to krštenje nije važeće, bezvrijedno je.

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on pet oľu 15 2013, 22:09

Ali - za spasenje treba - ne samo krštenje.
Bandit na križu je bio spašen bez krštenja!
Bog čita srce.
To je Osnova.
Vjera je mrtva bez djela.
Krštenje.
Zakoni......
ima toga dosta.

piramida4
senior
senior

Broj postova : 714
Registration date : 14.02.2011

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 22:11

καιros je napisao/la:Braslave, ti tavrdis da ti kao katolik vjerujes u spasenje miloscu. Zasto onda tolika hodocasca, pokore u katolickoj crkvi, zasto se pada pred kipom Marije u Medjugorju? Katolicizam je Babilonska Misterijska Religija, nista drugo. Svi ti poganski simboli, osmokraka zvijezda bozice Istar, i egipatski obelisk u Vatikanu, dobro to je druga tema, drzimo se ove teme.

Osobno sam vidio katolicku knjigu pod naslovom "Kako zaraditi nebo?". No kada sam se pozalio sveceniku on mi je rekao da je vjerojatno krivi prijevod. Ma nije krivi prijevod nego ljudi katolici ne poznaju svoju vjeru i mnogi zbilja misle da mogu "zaraditi nebo". Istina je drugacija. Raj je milost koju Bog daje besplatno i jedini preduvijet je da se trazi ta milost i da kada je dana da se prihvati. Katolicki teolog nikad nece reci da se "nebo moze zaraditi", a u pitanju teologije treba prihvatiti pogled teologa, a ne kumice s placa koja ne moze shvatiti da se nebo ne moze zaraditi pa u nedostatku boljeg razumjevanja se drzi dobrih djela kao monete za dobivanje milosti.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet oľu 15 2013, 22:16

Putnik je napisao/la:
ali ja sam spasen po svojoj vjeri u Isusa i po krstenju koje sam primio kao mala beba

redoslijed je zanimljiv, prvo vjera pa tek krštenje. Što je i po Bibliji. Tko bude vjerovao i krstio se biti će spašen. Znači li to da si kao beba već vjerovao, jer pišeš da si po svojoj vjeri spašen? Ili ako nisi tada to krštenje nije važeće, bezvrijedno je.

Prvi krscani su krstili svoju djecu i novorodjencad pa ne vidim da sam morao vjerovati kada sam krsten bitno je samo da sam odgajan u krscanskoj obitelji koja jamci za moje krstenje.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on pet oľu 15 2013, 23:22

Odakle ti ta ideja da su prvi kršćani krstili svoju novorođenčad? Prvi su kršćani krstili one koji su se pokajali i vjerom prihvatili Krista za svoga Gospodina i Spasitelja. 37 Kad su to čuli, duboko potreseni rekoše Petru i drugim apostolima: "Što nam je činiti, braćo?" 38 Petar će im: "Pokajte se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga. 39 Ta za vas je ovo obećanje i za djecu vašu i za sve one izdaleka, koje pozove Gospodin Bog naš." Djela 2: 37-39

18 Isus im pristupi i prozbori: "Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! 19 Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga 20 i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!" "I evo, ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta." Mt. 28: 18-20
Preduvjet je da se može razumjeti nauka i da se ono što im je propovijedano mogu vjerovati. I to osobno, ne preko nekog posrednika.

15 I reče im: "Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju. 16 Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se. Mk. 16: 15-16

Oni su to činili na osnovu Isusovih riječi - Njegove zapovijedi. A On je rekao da to čine samo onima koji su uzvjerovali i to ososbno.

Znači u tvom slučaju nije tvoja osobna vjera već nečija drugoga u ovom slučaju roditelja.

Tako da se ovim, dok se ne pokaješ i na osnovu tvoje osobne vjere daš krstiti u vodi, nema nikakvog temelja da s tobom raspravljamo o sigurnosti onoga čega sam nemaš.

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sub oľu 16 2013, 13:14

Pazi upravo sada si rekao da tvoj brat u vjeri nema sigurnost spasenja. Osobno nikad ne bi tako nesto tvrdio o ikome. Bas suprotno trebamo nositi terete jedni drugih i stalo podsjecati jedni druge na to da imamo sigurno spasnje kako bi radosno i slobodno zivjeli.

I prvi krscani su krstili malu djecu (o tome govori znanost koja se zove povijest) na temelju biblije kada Isus govori pustite djecicu (da mu prilaze) jer takvih je kraljevstvo Bozje.

Zadnja promjena: braslav; sub oľu 16 2013, 13:23; ukupno mijenjano 3 put/a.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sub oľu 16 2013, 13:19

Putnik je napisao/la: "Pokajte se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga. 39 Ta za vas je ovo obećanje i za djecu vašu i za sve one izdaleka, koje pozove Gospodin Bog naš." [/i] Djela 2: 37-39

Vidis li ovaj tekst u kojem stoji "i za djecu vasu". Prvi krscani su krstili svoju djecu.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on sub oľu 16 2013, 15:41

Vidis li ovaj tekst u kojem stoji "i za djecu vasu". Prvi krscani su krstili svoju djecu.

Ne znam kako si došao do tog zaključka Question
Radi se o obečanju Duha Svetoga koji je dat za njih tada, za njihove nasljednike tj. za svaku novu generaciju. Poziv je upučen onima koji vjeruju. Svakako da djeca mogu vjerovati od jednoga doba starosti ali nikako novorođenčad.

Što je važnije povijest koju su napisali ljudi (pobjednici kroje i bilježe povijesne zapise) ili jedino sigurna Riječ Božja???

U Šlajhamjskom načelu vjere, kojega su napisali Anabaptisti 1527 se u djelu koji opisuje krštenje ovo kaže: "Obratite pažnju na krštenje: krštenje treba da prime svi oni koji su se pokajali i popravili svoj život, i koji istinski vjeruju da je Krist oduzeo njihove grijehe, i svi oni koji hodaju u uskrsnuću Isusa Krista i koji žele da budu sahranjeni sa njim u smrti, kako bi sa njim uskrsli, kao i svi oni koji ga (krštenje) na taj način od nas traže i zahtijevaju za sebe. Ovo isključuje svako krštenje male djece, što je najgroznije djelo pape. Za ovo imate osnovu i svjedočanstvo apostola. Mt. 28; Mk. 16; Djela 2.8.16.18. Želimo da se pridržavamo ovoga jednostavno, ali čvrsto i sigurno."

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sub oľu 16 2013, 15:45

Pozdrav Putnice.... mozes li ovaj zadnji tekst kopirati i zalijepiti na temi Krstenje djece ili odraslih koju mozes naci u forumu "Apologetika", jer ovdje je tema "Sigurnost spasenja" ...Hvala

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Putnik on sub oľu 16 2013, 16:21

Pozdrav kairos

mozes li ovaj zadnji tekst kopirati i zalijepiti na temi Krstenje djece ili odraslih
Uradio sam.

Diskusija je otišla u tom pravcu, kao što je to uobičajeno jer se mnoge Biblijske istine dodiruju, proizlaze jedna iz druge.

Ono što sam želio naglasiti je da je uzaludno sa nekim razgovarati o sigurnosti spasenja tko svoje spasenje temelji na svom krštenju kao novorođenčeta.

Zapravo je krštenje "poslednja" stvar koja nam može dati sigurnost.

Putnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 05:06

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next