Subota vs. Nedjelja

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Subota vs. Nedjelja

Postaj by amos on čet vel 17 2011, 15:25

Chrysostom je napisao/la:
amos je napisao/la:Dali to znači braćo i sestre adventisti da se onda trebamo pridržavati i ceremonijalnih subota ? To je isto šabat zar ne?

Tjedna subota je bila dio moralnog vječnog Zakona, dok je cermonijalni zakon ukinut.
Kad i kako je ukinut ceremnijalni zakon a večni moralni nije? Kako da znamo da je Bog sa jednim delom starog zaveta završio a jedan ipak ostavio ?

amos
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 969
Registration date : 12.11.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet vel 17 2011, 15:35

Što se tiče cermonijalnog zakona one su se sve ispunile u Kristu...No, moralni zakon nije, niti će ikada biti promijenjen. Pritom mislim na deset Božjih zapovijedi, a među njima je i subota.

S obzirom da je Božji zakon usko povezan sa subotom, evo nekoliko citata koji govore o vječnom Zakonu....

"Pravda je tvoja pravda vječita i zakon je tvoj sama istina" (Ps 119 ,142)
"Ti si odbacio sve one koji su zabludjeli daleko od tvojih zapovijedi, jer njihova okolišanja bijahu sama laž" (Ps 119, 118)

Dakle Biblija kaže da je Božja pravda pravda vječita, a njegov Zakon sama istina

"Ako vršimo Božje zapovijedi, po tome znamo da ga poznamo. Tko tvrdi "Poznajem ga", a ne vrši njegovih zapovijedi, lažac je i u njemu nema istine" (1.Iv 2,3-4)

Odnosno da oni koji tvrde da ga poznaju, a ne poznaju njegove zapovijedi u biti lažu

"Jer u ovome se sastoji ljubav prema Bogu: da vršimo njegove zapovijedi" (1.Iv 5,3)
"Tko pozna moje zapovijedi i vrši ih taj me ljubi" (Iv 14,21)
"Ako me ljubite vršit ćete moje zapovijedi" (Iv 14,13)

Odnosno da ako ljubimo Boga nećemo krštiti Božje zapovijedi

"Kad bi samo njihova srca bila takva da me se uvijek boje i drže SVE moje zapovijedi, da tako vazda budu sretni, oni i njihovo potomstvo" (Pz 5,29)

Odnosno kaže da su SVE zapovijedi dane za naše dobro

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet vel 17 2011, 15:40

Dakako, “nikoga neće opravdati vršenje Zakona. Zakon, uistinu, služi samo točnoj spoznaji grijeha” (Rim 20,19), Ali… “Ukidamo li tako vjerom Zakon? Daleko od toga! Naprotiv, tim Zakon utvrđujemo” (Rm 3,31)

Dalje apostol Pavao kaže u Rim 7, 12: "Stoga: Zakon je bez sumnje svet, a zapovijed i
sveta i pravedna i dobra.

Zanimljivo je što kaže Jakov: Tko vrši sav Zakon, a samo u jednoj odredbi pogriješi, kriv je kao da je sve prekršio. Jer Bog koji je rekao: 'Ne čini preljub' kazao je i: 'Ne ubij!' Pa ako i nisi počinio preljub, ali si nekog ubio, u potpunosti si prekršio Božji zakon i pred Bogom si kriv za sve" (Jakov 2, 10.11) - Subota je dio 10 zapovijedi.

"Na kraju svega u Otkrivenju piše “Na tome se temelji postojanost svetih koji čuvaju Božje zapovijedi i vjeru u Isusa” (Otk 14,12)

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Sluga Beskorisni on čet vel 17 2011, 15:55

Vi drzite Subotu ja cu Nedjelju,i mirna Bosna,jer mozemo ovako do prekosutra tko je upravu,a tko nije

Sluga Beskorisni
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 22
Registration date : 13.02.2011

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on čet vel 17 2011, 17:16

Da li nam je život i ponašanje našeg Gospodina Isusa Krista uzor?
Da li bi trebali slijediti sve njegove putove?
Da li bi trebali biti što sličniji njemu?

Ako je tvoj odgovor DA,
onda napominjem:

ISUS JE SLUŽIO SUBOTU!

Sve drugo nije od Boga.

piramida4
senior
senior

Broj postova : 714
Registration date : 14.02.2011

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by *El,Omen on čet vel 17 2011, 22:45

Dajem prednost u svakom slucaju Suboti, pred svetkovanjem nedelji. A i kada sam poceo da samostalno bez uplitanja ijedne Crkve citati Bibliju jasno sam video da se u njoj Subota postavlja kao Bozji dan odmora. Zato verujem da je Subota pravi dan odmora.

Ja ovako dozivljavam ucenje Biblije.

Ali sam protiv nametanja svetkovanja Subote vernicima koji se krste u Ime Isusovo. Subota mora biti rezultat Bozjeg obecanja koje kaze: Upisacu vam Svoje Zakone u srca vasa.

Zakon se ne moze svetkovati po intelektualnoj osnovi. On se prima od Boga kada ga On licno upise u nasa srca. Tako je i sa Subotom. Kada ona postane odraz ljubavi prema Bogu, tek tada se ona i svetkuje sa radoscu i milinom. Tada je ona puno vredna.

*El,Omen
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 15

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on čet vel 17 2011, 22:56

Još jednom najljepše molim!

Molim komentar pravog Subotara
(da li to Subotar vrijeđa? Po meni je ponos, ali ako vrijeđa, neću više tako pisat)
na ovo citirano od sluge beskorisnog, a to i meni nije baš sasvim jasno:

"Ali sada kad ste spoznali Boga - zapravo, kad je Bog spoznao vas - kako se sad opet vraćate k nemoćnim i bijednim počelima i opet im, ponovno, hoćete robovati? Dane pomno opslužujete, i mjesece, i vremena, i godine! Sve se bojim za vas! Da se možda nisam uzalud trudio oko vas!" (Gal 4, 9-11,)

"Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama (Kol 2,16)

Po meni Subota više nije tako jako stroga, što je i Isus pokazao.
A Gal 4, 9-11 mi se čini da ne treba ići u fantizam Farizeja i Saduceja.
Subota - dan odmora - Počinak je zbog čovjeka!

Samo da napomenem još jednom da nisam više u EPC, gdje sam slavio nedelju, ali sad samostalno slavim Subotu.

Učim i zato bi htio što više mišljenja o gornja 2 stiha!

Unaprijed puno hvala na odgovoru.

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub vel 19 2011, 16:48

student,ja gore vidim napisano subotaMA a ne suboTU.Dakle,da li si proucio o cemu Pavle ovde govori im kave suboTE su pitanju?Nije subota samo pocinak zbog coveka vec i uspomena na stvaranje,ako vise nije toliko stroga kao sto ti kazes,zasto andjeo u Otkrivenju daje jasnu aluziju da se poklomimo Bogu kao "onome koje stvorio nebo zemlju i izvore vodene"?Kako mogu da prihvatim Boga kao Tvorca i iskljucim subotu?

Pozdrav!

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by amos on ned vel 20 2011, 03:09

Ja ne dajem prednost ni suboti ni nedelji, zapravo mislim da je pogrešno svetkovati bilo koji dan.Mislim da ako neko svetkuje subotu ništa nije bolji od onoga koji je ne svetkuje no mislim da neko ko svetkuje nedelju itekako može da pogreši ako je svetkuje sa pogrešnim učenjem(duhom) . E sada opet biblija kaže da je neko odvaja dan od dana a neko ne, neko misli da ne treba da jede sve neko misli da može da jede sve, i da svako neka ostane čvrsto uveren u svoje i da ne greši protiv svoje savesti. To je po meni tema koja neće naneti štetu nikome ukoliko i postoje razlike u u verovanjui praksi, ali ako se ima pogrešan stav onda je to šteta svakako za onog koji ima takav stav srca.
Stoga ja verujem da ima ljudikoji poštuju nedelju bez ikakvih problema ili osude isto tako verujem da postoje ljudi koji poštuju subotu isto tako.Svakom od njih bi toplo preporučio da čine kako im savest nalaže i da ne kvare drugima savest tako što će ih gađati biblijskim citatima jer će tako postići samo da zbune neutvđene i da ih sablazne a za to Isus preporuča da je bolje da obese mlinski kamen oko vrata i da se bace more, tako da smatram da tema subota/nedelja ne zaslužuje toliku pažnju da se ljudi proglašavaju kako si ti Krizostome rekao :
Odnosno da oni koji tvrde da ga poznaju, a ne poznaju njegove zapovijedi u biti lažu
Mislim da mi je to malo prejaka izjava da ako neko ne poštuje subotu ne poznaje Boga ili u biti laže da ga poznaje.No svako ima pravo na svoj stil.
Mada lično verujem da ako neko već ima potrebu da poštuje neki dan onda neka poštuje subotu , ali mislim da je ta potreba rezultat maloverja, ili da se izrazim kao apostol Pavle slabost vere ili slabi u veri.

amos
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 969
Registration date : 12.11.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by 10 on ned vel 20 2011, 09:23

Amos, kako se to svetkuje nedjelja? Gdje su u Bibliji upute za njeno svetkovanje? Da li smatraš da je moralni zakon odn. 10 zapovijedi u potpunosti ukinut ili se to odnosi samo na subotu?
Da li su Isus, apostoli, proroci i vjerni iz svih stoljeća bili malovjerni kada su unatoč progonstvu i mučenju propovjedali čisti biblijski nauk i živjeli u skladu sa Božjom voljom?

evo samo nekoliko pitanja

lijepi pozdrav

10
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 192
Registration date : 20.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on pon stu 07 2011, 14:56

Subota vs prvi dan tjedna!
Nedelja ne postoji u Bibliji.
Zašto samo jedan dan ima ime? - Zna se!
Pročitaj Bibliju, pa ćeš uvidjeti.

"Mali broj slavi Subotu."
Galileo je bio samo jedan!
A bio je u pravu!
Kasnije se pokazalo!

Nemojte da se i vama kasnije pokaže,
to jest - da vam ne bude prekasno.

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Juditha on pon stu 07 2011, 16:45

Nedijelja je bila prvi dan tijedna ,a ne subota .Subota je bio zdnji dan tijedna ako se uzme u obzir da je prilikom stvaranja Bog počinio u taj dan i posvetio ga.No nijedan dan nama danas Krščanima nije zapovjeđeno da držimo u svrhu službe Bogu.1 Mojsijeva 1:31 , 2 :2-3.
Neznam možda griješim. study

Juditha
team member
team member

Broj postova : 232
Registration date : 03.11.2011

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on pon stu 07 2011, 17:12

Ako vjeruješ da je 10 Božjih zapovijedi i dalje aktualno,
pročitaj 4.!

IZLAZAK 20,

ČETVRTA:
8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
(9) Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
(10) A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu.
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
(11) Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Juditha on pon stu 07 2011, 17:38

student.stalni je napisao/la:Ako vjeruješ da je 10 Božjih zapovijedi i dalje aktualno,
pročitaj 4.!

IZLAZAK 20,

ČETVRTA:
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
(11) Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
Sedmi dan znači zadnji dan u tijedni...ili?
Prvi je dan u tijednu nedjelja ( Matej 28.1)

Juditha
team member
team member

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on sri tra 18 2012, 01:23

Juditha je napisao/la:
student.stalni je napisao/la:Ako vjeruješ da je 10 Božjih zapovijedi i dalje aktualno,
pročitaj 4.!

IZLAZAK 20,

ČETVRTA:
Sedmi dan znači zadnji dan u tijedni...ili?
Prvi je dan u tijednu nedjelja ( Matej 28.1)

Da.

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pet srp 27 2012, 21:57

Shabat Shalom....vec je nastupila subota...da, Biblijska subota od zalaska do zalaska dana...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on sub srp 28 2012, 00:13

καιros je napisao/la:Shabat Shalom....vec je nastupila subota...da, Biblijska subota od zalaska do zalaska dana...

Po danu - petak - sam si speko beskvasni kruh.
Po zalasku sunca, ispovjedih grijehe, izmolih, ispričah..
uzeh kruh i naprstnjak crnog vina.
Amen.
Subota neka bude svima blagoslovljena.

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Juditha on pon srp 30 2012, 16:09

Rimljanima 14:5-13

Juditha
team member
team member

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on pon srp 30 2012, 21:08

Juditha je napisao/la:Rimljanima 14:5-13

Rimljanima 14,5 Netko razlikuje dan od dana, nekomu je opet svaki dan jednak. Samo nek je svatko posve uvjeren u svoje mišljenje.
Rimljanima 14,6 Tko na dan misli, poradi Gospodina misli; i tko jede, poradi Gospodina jede: zahvaljuje Bogu. I tko ne jede, poradi Gospodina ne jede i - zahvaljuje Bogu.
Rimljanima 14,7 Jer nitko od nas sebi ne živi, nitko sebi ne umire.
Rimljanima 14,8 Doista, ako živimo, Gospodinu živimo, i ako umiremo, Gospodinu umiremo. Živimo li dakle ili umiremo - Gospodinovi smo.
Rimljanima 14,9 Ta Krist zato umrije i oživje da gospodar bude i mrtvima i živima.
Rimljanima 14,10 A ti, što sudiš brata svoga? Ili ti, što prezireš brata svoga? Ta svi ćemo stati pred sudište Božje.
Rimljanima 14,11 Jer pisano je: Života mi moga, govori Gospodin, prignut će se preda mnom svako koljeno i svaki će jezik priznati Boga.
Rimljanima 14,12 Svaki će dakle od nas za sebe Bogu dati račun.
Rimljanima 14,13 Dakle, ne sudimo više jedan drugoga, nego radije sudite o tome da ne valja postavljati bratu stupice ili spoticala.
Rimljanima 14,14 Znam i uvjeren sam u Gospodinu: ništa samo od sebe nije nečisto. Samo je onomu nečisto tko to smatra nečistim.
Rimljanima 14,15 Doista, ako je poradi hrane tvoj brat ražalošćen, već nisi na putu ljubavi. Ne upropašćuj tom svojom hranom onoga za koga je Krist umro!
--------------------------------------------------------------

Što si htjela reči gornjim?

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Juditha on uto srp 31 2012, 20:45

Pavao na mnogo mjesta govori da je svaki dan isti.
Nakon što je nastao novi savez po ljubavi i milosti Krščani proizašli iz Židovstva trebali su prilagoditi neznabožačkim Krščanima i obrnuto.
Pavao napominje da niko nikoga ne osuđuje po pitanje jedenja mesa , po pitanju dana koji je nekom svet ,a drugom nije..osim ako spotiče brata u vjeri- bolje da to ne čini bilo u pitanju jelo bilo dan gospodnji.
Svi ćemo mi položiti račun Bogu.
Sa tim promjenama došlo je do toga da ako nekoga savjest osuđuje, znači da nije na čisto sa tim i to mu je na grijeh, ali ako ga savjest ne osuđuje da svetkuje / ne svetkuje dan koji god bio ( subota / nedjelja ), nije mu nije grijeh..

( Rimljanima 2:12- 16 )
...bitno je imati u mislima kontekst o kojem Pavle govori kome govori i zašto govori, jer po Zakunu je trebalo štovati Dan gospodnji, no dali ga treba još uvijek, ako da kome je na grijeh, a kome nije.
...Rimljanima 14,5 Netko razlikuje dan od dana, nekomu je opet svaki dan jednak. Samo nek je svatko posve uvjeren u svoje mišljenje

Juditha
team member
team member

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on sri kol 01 2012, 00:25

Juditha je napisao/la:Pavao na mnogo mjesta govori da je svaki dan isti.
Nakon što je nastao novi savez po ljubavi i milosti Krščani proizašli iz Židovstva trebali su prilagoditi neznabožačkim Krščanima i obrnuto.
Pavao napominje da niko nikoga ne osuđuje po pitanje jedenja mesa , po pitanju dana koji je nekom svet ,a drugom nije..osim ako spotiče brata u vjeri- bolje da to ne čini bilo u pitanju jelo bilo dan gospodnji.
Svi ćemo mi položiti račun Bogu.
Sa tim promjenama došlo je do toga da ako nekoga savjest osuđuje, znači da nije na čisto sa tim i to mu je na grijeh, ali ako ga savjest ne osuđuje da svetkuje / ne svetkuje dan koji god bio ( subota / nedjelja ), nije mu nije grijeh..

( Rimljanima 2:12- 16 )
...bitno je imati u mislima kontekst o kojem Pavle govori kome govori i zašto govori, jer po Zakunu je trebalo štovati Dan gospodnji, no dali ga treba još uvijek, ako da kome je na grijeh, a kome nije.
...Rimljanima 14,5 Netko razlikuje dan od dana, nekomu je opet svaki dan jednak. Samo nek je svatko posve uvjeren u svoje mišljenje

Piše!
Ali!
Isus je slavio Subotu.
Prvi dan tjedna nema ni ime.
U 10 BZ je Subota.
Ako ukidamo subotu - možemo ukinuti i svaki drugi Zakon.
Subota u Zakonu ima preko 80 riječi (idolo. 2. - 60!).
Subota je nešto posebno.

Danas nitko ne može izvršiti 10BZ. Tako isto niti subotu.
Ja sam subotar (samo u suboti, ne u ostalom nauku) pa radim subotom.
Istina je da radim 6 mj a 6 mj ne - jel se može to prebiti?

Iskreno nisam dovoljno proučio stihove što ih sad razglabamo,
ali mi se čini da je posrijedi nešto drugo - ne subota.
Pogledat ću.

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by TOnniBonni on sri ruj 05 2012, 15:06

Nije čovjek zbog subote nego subota radi čovjeka....

TOnniBonni
početnik
početnik

Broj postova : 90
Registration date : 19.02.2011

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by piramida4 on sri ruj 05 2012, 23:29

BonniT je napisao/la:Nije čovjek zbog subote nego subota radi čovjeka....

Šta to znači?
Da li to znači da ne treba slaviti Subotu?
Ili to znači da ne treba u strogosti slaviti Subotu?

Subotarima je super!
Ne rade u Subotu,
a pošto nitko ne radi u nedelju,
Subotari ne rade ni u nedelju.
Ne rade - 2 dana!

piramida4
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by TOnniBonni on sri ruj 05 2012, 23:47

Mozes ti uzeti i ponedeljak da posvetiš Bogu ako ne mozes u subotu i nedjelju. Sve ti ovisi tko kad radi.....

TOnniBonni
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by TOnniBonni on sri ruj 05 2012, 23:47

Mozes ti uzeti i ponedeljak da posvetiš Bogu ako ne mozes u subotu i nedjelju. Sve ti ovisi tko kad radi.....

TOnniBonni
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 17:03

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next