Unitarijanizam i univerzalizam

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Unitarijanizam i univerzalizam

Postaj by braslav on sri stu 11 2009, 10:49

Ali to znači da onda Bog nije svugdje, dakle da odmah postoji dihotomija između Boga i svijeta.
Čim ti prihvatiš da postoji "izvan Boga", gotovo, ograničio si ga

Ajmo se spustit na primjere. Kamen postoji, ali kamen nije bitak. Bitak daje kamenu postojanje, ali kamen je strogo gledano izvan bitka po kojemu postoji. Jer da je strogo unutar bitka onda ne bi bilo moguce da kamen ne postoji, a nije nuzno da kamen postoji.

braslav
senior
senior

Broj postova : 632
Registration date : 15.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri stu 11 2009, 11:25

miskec4096 je napisao/la:Ja nisam sljedbenik New Agea. Ja nisam sljedbenik nijedne religije, ali ako se već trebam nekako izraziti, onda bib rekao da sam panteistički religioznohumanistički unitarijanski univerzalist.

Jeli ovo nekada bio tvoj forum miskec4096...

http://uu-hr.free-boards.net/

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on sri stu 11 2009, 13:45

Krizostome,

ne. Ali me zabavlja ta potreba da me ljudi pod svaku cijenu pokušaju nekamo utrpati. Čemu to etiketiranje? Nije moguće s nekim voditi vjersku raspravu ako mu ne pridjeneš neku denominaciju?
Moja "pripadnost" Unitarijanskom univerzalizmu proizlazi čisto iz toga što sam svojedobno riješio poznati Belief-o-matic test na stranici Beliefnet, koji mi je iz mojih odgovora na ponuđena pitanja o prirodi Boga i stvarnosti, eshatologiji, moralu i odnosu prema svijetu općenito izračunao da se od svih tamo mogućih sustava vjerovanja najviše slažem s UU-om (100%), nešto manje s mahayanskim budizmom i new ageom, a onda slijedi niz ostalih vjera, koji završava rimokatoličanstvom, s kojim se podudaram svega 5%.
Eto, to je sva priča. Ne molim se, ne meditiram, općenito ne obavljam nikakve vjerske obrede. I da, imam znak unitarijansko-univerzalističkog pokreta u avataru.

miskec4096
poprilično aktivan korisnik

Broj postova : 579
Registration date : 17.10.2009

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on sri stu 11 2009, 14:17

Braslave,

ali kamen postoji PO bitku. Nije moguće kamen odvojiti od bitka. Nije nužno da kamen postoji, ali je nužno da nešto postoji, tj. da se bitak nije manifestirao kao kamen, manifestirao bi se kao nešto drugo.
To je npr. ono pitanje - da se tvoji roditelji nisu upoznali, ili da se nisu seksali baš taj put ili da majka nije ostala trudna...bi li ti postojao? Ja mislim da bi. Samo naravno ne kao Braslav. Ili možda kao Braslav, ali s drugim osobinama. Možda i drugim spolom.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pet stu 13 2009, 20:57

I miskec4096....što tebe sprječava da postaneš kršćaninom....nije da te vrbujem ili misionarim...samo pitam...

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on pet stu 13 2009, 22:51

Ništa. Bio sam kršćanin. Jednostavno sam odlučio proširiti horizonte, jer mi jer oduvijek smetala ta ideja o Bogu koji pruža samo jednu priliku, koji se objavljuje baš onom narodu koji ionako ima "infrastrukturu" iščekivanja nekog obećanog.
Jednostavno, Biblija kao cjelina nema aktualnu vrijednost. Tvrdnje Starog zavjeta o kozmologiji, biologiji, geologiji, lingvistici, itd., uglavnom su oborene. To me navodi da na Bibliju treba gledati kao i na svaku svetu knjigu - ponešto toga je duhovno učenje, ponešto su najobičniji ljudski rituali i mitološke zablude. Uza sve to mi se čini da su određene druge vjerske tradicije mnogo praktičnije s obzirom na život na zemlji, koji kršćanstvo uglavnom ne zanima previše. Bitno je predati sve Bogu i onda te on vodi - sad, ako ti je loše u životu, onda je to zato jer te Bog iskušava patnjom, ako ti je dobro, nemoj se opet previše uzoholiti...naglašava se ta metafora "suzne doline", nikad nemoj biti posve sretan i bezbrižan, nemoj uživati u životu, samo poniznost, patnja, pokora.
Nije ovdje da ja zagovaram nekakav neumjereni hedonizam, već se držim onoga "Homo sum, nihil humani a me alienum puto" = Čovjek sam, ništa ljudsko nije mi strano.
Uza sve to, nezdravom mi se čini ideja o tome da je sve zemaljsko sotonsko, to nekakvo dihotomiziranje svijeta, i naravno ideja o Bogu koji nas voli, ali smo mi svi već rođenjem praktički prokleti, jer ćemo se teško othrvati grijehu.
Isusova poruka je vrlo humanistička. Poruka samoga početka Knjige Postanka također je vrlo humanistička - čovjek je kruna stvaranja (ili bolje rečeno, žena Very Happy ). Paulinsko kršćanstvo čovjeku je natovarilo oko vrata taj teret prirodne sklonosti grijehu i u principu stvorilo vrlo nehumanističku poruku: čovjek je nebitan, jedino je Bog bitan. Bog je stvorio čovjeka da ga čovjek slavi. Na taj način Bog postaje jedan tašti autokrat, a takva ideja Boga mi nimalo ne leži, niti bih se želio naći s takvim Bogom u raju.
Onda sam krenuo razmišljati i o raju, i zapravo je ispalo da nitko ne zna kako će raj točno izgledati. Ali svi govore da se trebamo truditi tamo doći. Malo neobično, svi žele nekamo, a pojma nemaju na što to liči, samo se nadaju da je dobro.
U svakom slučaju, ja puštam druge da vjeruju u što god žele, sve dok nisu orijentirani prozelitski i dok nisu elitistički nastrojeni. Dakle, "Ja vjerujem ovako, ti vjeruješ onako, i to je posve u redu, nitko od nas ne misli da je samo on u pravu" je zdravo razmišljanje. Kao što u znanosti postoje različite paradigme, koje na bolji ili lošiji način objašnjavaju neku stvarnost, tako su i religije tek različite paradigme koje razmatraju fenomen Boga. Ne smatram da je ijedna od njih posve u pravu i baš zato smatram da je mnogo bolji holistički pristup nego pristup unutar granica jedne religije. Holistički pristup omogućuje prilagodbu vjere osobinama pojedinca, a budući da smo mi različiti karakteri, svatko od nas na različit način treba doći do Boga. Slično kao i s izliječenjem - izliječenju uvelike pomažu individualne tjelesne karakteristike pojedinca.
Povijest svjetskih sustava vjerovanja nam i pokazuje da oni prirodno imaju centrifugalne tendencije, tj. od središnjeg dogmatičnog sustava (koji je obično čisto politički uvjetovan, ne doista većim stupnjem duhovnosti) redovito otpadaju skupine, koje se nazivaju sektama, denominacijama, herezama. Povijest ljudskog napretka redovito nas uči da većina nikad nije u pravu, već da sve nove spoznaje kreću od manjine, kreću od pojedinca. Isus je bio heretik židovstva. Isto tako, vjerujem da su mnoge ranokršćanske hereze bile bliže istini, ali su, eto, zatrte. Isto kako vjerujem da je Meister Eckhart bio više u pravu od tadašnjeg službenog vjerovanja.

Eto, ukratko. Smile

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 05:08

Sponsored content

[Vrh] Go down