Božja slobodna volja i paradoks Dobra

Stranica 3 / 9. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 17:57

Da, ali ti ne shvaćaš da nema nikakvih
objektivnih pokazatelja da su Židovi izabrani narod. O tome ti govorim.
U knjizi koju su pisali Židovi oni sami pišu da su izabrani narod. Nema
nijednog drugog naroda koji potvrđuje Božji savez s Izraelcima. Dakle,
jednako je vjerojatna pretpostavka da su oni to, u skladu s
etnocentrizmom, jednostavno - izmislili.

Ocito nisi shvatio sto sam zelio reci. Biti izabran narod po onome sto donosi biblija nije nesto pozeljno za narod vec obrnuto to je breme koje sputava. Dakle narod ne bi sam sebi stavljao breme na ledja, ocito je netko drugi tko taj narod drzi izabranim.

braslav
senior
senior

Broj postova : 632
Registration date : 15.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 18:10

To je poprilično nelogična pretpostavka, jer
bi to podrazumijevalo da unutar beskonačnosti postoji tek jedan sićušni
interval u kojem svijet postoji, a prije i poslije toga nema ničega.

A nije ti palo na pamet da bi izvan tog intervala mozda postojalo nesto drugo sto nije svemir? Zapravo to sam impliciras kada kazes unutar beskonacnosti. Ako shvatimo problem na taj nacin gdje je onda tu nelogicnost? Nije li tu logika zapravo tvoj ukus?

Zadnja promjena: braslav; pet lis 30 2009, 19:02; ukupno mijenjano 2 put/a.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 18:12

Onog časa kada budist postigne nirvanu
ionako više nema "njega". S druge strane, kršćanstvo i nakon uskrsnuća
naglašava odvojenost od Boga, jer i dalje zadržavaš svoje "ja" u vidu
uskrsnuća u tijelu.

Slazem se i dodajem da bih radije raj u kojem nema patnje i zadrzavam svoje ja nego neko nistavilo gdje moje ja nestaje pa makar i patnja nestaje. Ocito ne shvacas da je odvojenost polazna tocka veceg jedinstva nego jedinstvo bez odvojenosti. Kada to shvatis postat ces krscanin.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on pet lis 30 2009, 19:54

braslav je napisao/la:Ocito nisi shvatio sto sam zelio reci. Biti izabran narod po onome sto donosi biblija nije nesto pozeljno za narod vec obrnuto to je breme koje sputava. Dakle narod ne bi sam sebi stavljao breme na ledja, ocito je netko drugi tko taj narod drzi izabranim.

Pa prvo je bila predodžba o tome da su oni izabrani narod, a onda se sve drugo gledalo kroz to. Nije ni njima bilo vjerojatno jasno kako oni kao izabrani narod doživljavaju sve to (naime, nisu doživljavali ništa gore od onoga što su doživljavali drugi narodi, ali su zbog predrasude da su izabrani narod OČEKIVALI da to ne bi trebali doživljavati).
Biblija je već pisana s premisom "Mi smo izabrani narod." To nije nešto što slijedi iz nje kao zaključak, već nešto što je u nju uneseno kao pretpostavka na početku, pričom o Božjem savezu s Abrahamom i Mojsijem.

A nije ti palo na pamet da bi izvan tog
intervala mozda postojalo nesto drugo sto nije svemir? Zapravo to sam
impliciras kada kazes unutar beskonacnosti. Ako shvatimo problem na taj
nacin gdje je onda tu nelogicnost? Nije li tu logika zapravo tvoj ukus?

Itekako mi je palo na pamet, no to onda podrazumijeva da ovaj svemir nije jedinstveni događaj u povijesti. Znamo li da prije nije postojao neki drugi svemir, s nekim drugim bićima? Gdje su ta bića sada? Što će se dogoditi kada dođemo u raj? Kako znamo da na koncu svega nije neka obmana i da nećemo jednostavno biti uništeni kao i onaj prethodni svemir?

Slazem se i dodajem da bih radije raj u kojem
nema patnje i zadrzavam svoje ja nego neko nistavilo gdje moje ja
nestaje pa makar i patnja nestaje.

Ali tvoje "ja" jest iluzija uzrokovana vezivanjem za tijelo. Tvj duh je isti kao i moj, kao i onaj Benedikta XVI., kao i onaj Stipe Mesića, Isusa, Mojsija...

Nirvana nije ništavilo u ateističko-mehanicističkom smislu, gdje te više nema. To je utrnuće sebstva, gdje ostaje samo apsolutni bitak.

miskec4096
poprilično aktivan korisnik

Broj postova : 579
Registration date : 17.10.2009

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 20:02

Ocito ne shvacas da je odvojenost polazna tocka
veceg jedinstva nego jedinstvo bez odvojenosti.
Kada kazes ja, Papa, ti svi smo jedno u nekom jedinstvu koje negira nasu razlicitost, odvojenost onda smo jedno na krnji nacin. Ako smo jedno kao razlicite osobe tada smo istinski jedno. Krscanstvo zastupa jedinstvo Trojstva gdje Otac nije isto sto i Sin, ni Duh Sveti, ali oni su ipak jedno po ljubavi koja ih povezuje. Oni su istinskije jedno nego da je Bog neko veliko Nesto u kojem sve razlike nestaju.

Zadnja promjena: braslav; pet lis 30 2009, 20:12; ukupno mijenjano 1 put.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 20:07

Itekako mi je palo na pamet, no to onda
podrazumijeva da ovaj svemir nije jedinstveni događaj u povijesti.
Znamo li da prije nije postojao neki drugi svemir, s nekim drugim
bićima? Gdje su ta bića sada? Što će se dogoditi kada dođemo u raj?
Kako znamo da na koncu svega nije neka obmana i da nećemo jednostavno
biti uništeni kao i onaj prethodni svemir?

Zasto izvan svemira mora postojati opet svemir, zasto ne nesto posve drugacije?

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on pet lis 30 2009, 20:30

braslav je napisao/la:Ocito ne shvacas da je odvojenost polazna tocka
veceg jedinstva nego jedinstvo bez odvojenosti.
Kada kazes ja, Papa, ti svi smo jedno u nekom jedinstvu koje negira nasu razlicitost, odvojenost onda smo jedno na krnji nacin. Ako smo jedno kao razlicite osobe tada smo istinski jedno. Krscanstvo zastupa jedinstvo Trojstva gdje Otac nije isto sto i Sin, ni Duh Sveti, ali oni su ipak jedno po ljubavi koja ih povezuje. Oni su istinskije jedno nego da je Bog neko veliko Nesto u kojem sve razlike nestaju.

Različitost je samo polazna točka za jedinstvo. S tim se slažem. No ako Isus kaže da je Bog ljubav, onda je Bog ona snaga koja nas ujedinjuje.
Usporedio bih to s ljudskim tijelom. Očito je da su stanice kože, stanice želuca i stanice srčanog mišića različite stanice. Ali one moraju funkcionirati zajedno kako bi tijelo također funkcioniralo. Bile one različite oblikom i funkcijom, cilj im je isti.
Mi smo stanice. Tijelo je Bog.

Vidiš, kako je tebi neprivlačna ideja gubitka u ništavilu (što je vrlo simplificirano, pročitaj temu "Kršćanstvo i joga", gdje ti Fazlija to lijepo objašnjava), tako je i meni neprivlačan stav koji mnogi radikalni kršćani imaju o sebi. Oni jednostavno mrze sebe, smatraju se zlima, lošima, griješnima, slabima...umjesto da to prihvate kao dio sebe i onda rade s tim. Umjesto toga, oni tvrde da se oni ne mogu sami promijeniti, ali da to može Isus kroz njih. To je samo psihološki placebo koji pomaže da se zaobiđe sustav blokiranja "Ne mogu ja to" i agens promjene se prenosi na neki drugi entitet. Da je tako, onda bi Isus imao jednaki učinak na sve. No ima i onih kojima Isus ne pomaže. Ima i onih koji se mogu sami od sebe promijeniti, bez Isusa.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 20:47

Različitost je samo polazna točka za jedinstvo.
S tim se slažem. No ako Isus kaže da je Bog ljubav, onda je Bog ona
snaga koja nas ujedinjuje.
Usporedio bih to s ljudskim tijelom.
Očito je da su stanice kože, stanice želuca i stanice srčanog mišića
različite stanice. Ali one moraju funkcionirati zajedno kako bi tijelo
također funkcioniralo. Bile one različite oblikom i funkcijom, cilj im
je isti.
Mi smo stanice. Tijelo je Bog.

Sada si upravo izrekao nauk o misticnom Tijelu Kristovom.

Vidiš, kako je tebi
neprivlačna ideja gubitka u ništavilu (što je vrlo simplificirano,
pročitaj temu "Kršćanstvo i joga", gdje ti Fazlija to lijepo
objašnjava), tako je i meni neprivlačan stav koji mnogi radikalni
kršćani imaju o sebi. Oni jednostavno mrze sebe, smatraju se zlima,
lošima, griješnima, slabima...umjesto da to prihvate kao dio sebe i
onda rade s tim. Umjesto toga, oni tvrde da se oni ne mogu sami
promijeniti, ali da to može Isus kroz njih. To je samo psihološki
placebo koji pomaže da se zaobiđe sustav blokiranja "Ne mogu ja to" i
agens promjene se prenosi na neki drugi entitet. Da je tako, onda bi
Isus imao jednaki učinak na sve. No ima i onih kojima Isus ne pomaže.
Ima i onih koji se mogu sami od sebe promijeniti, bez Isusa.

Usporedjuju se s Bogom pa naravno da im se cini da su zli, gresni i slabi. To je kao da se ja idem usporedjivati s Bred Pittom pa naravno da cu si navuci komplekse. Samo sto saznanje da nisam zgodan ko Bred Pitt me nece uciniti zgodnijim, ali znanje da sam tu bio zao tamo sagresio i ponekad bio slab me mjenja da budem manje zao, da ne grjesim toliko i da budem jak. No to nema nikakve veze s mrznjom prema sebi (barem kod normalnih ljudi). To je isto ko da mrzim sebe jer nisam zgodan ko Bred Pitt. Glupost.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on pet lis 30 2009, 21:08

braslav je napisao/la:Sada si upravo izrekao nauk o misticnom Tijelu Kristovom.

Ne bi vjerovao ali to se isto vjerovanje pojavljuje i u jogi.
Možemo li se onda složiti da i Evanđelje i Bhagavad Gita govore o istim stvarima, ali drugim terminima? Možemo li se isto tako složiti da treba razdvojiti Isusa i Krista? Isusa kao točno određenu povijesnu ličnost u određenom trenutku, a Krista kao stanje osobe koja je shvatila svoju povezanost s Bogom. Dakle, da i ti i ja možemo biti Krist, ali ne možemo (očito) biti Isus.

Usporedjuju se s Bogom pa naravno da im se cini da su zli, gresni i slabi.

Ali i taj grijeh, zlo i slabost također su stanja koja proizlaze iz Boga. Bog jednostavno JEST. Dobro je slaganje s Bogom, zlo je neslaganje s Bogom. Ali ne trebamo zbog toga mrziti sebe, jer je i dobro i zlo dio nas u jednakoj mjeri. Naravno, trebamo čim više činiti dobro i odbacivati zlo. Tada ćemo postati probuđeni.

To je kao da se ja idem usporedjivati s Bred Pittom pa naravno da cu si navuci komplekse. Samo sto saznanje da nisam zgodan ko Bred Pitt me nece uciniti zgodnijim, ali znanje da sam tu bio zao tamo sagresio i ponekad bio slab me mjenja da budem manje zao, da ne grjesim toliko i da budem jak.

Pa da, no ne trebaš zbog toga odbacivati sebe, tvrditi da si bijedni crv koji ništa ne može...jer upravo ti jedini možeš nešto promijeniti u vezi sebe.

No to nema nikakve veze s mrznjom prema sebi (barem kod normalnih ljudi). To je isto ko da mrzim sebe jer nisam zgodan ko Bred Pitt. Glupost.

Ja sam doživio takve izjave od pojedinaca.
Ja tvrdim - tko mrzi sebe, mrzi i Boga.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 21:16

Ne bi vjerovao ali to se isto vjerovanje pojavljuje i u jogi.
Možemo
li se onda složiti da i Evanđelje i Bhagavad Gita govore o istim
stvarima, ali drugim terminima? Možemo li se isto tako složiti da treba
razdvojiti Isusa i Krista? Isusa kao točno određenu povijesnu ličnost u
određenom trenutku, a Krista kao stanje osobe koja je shvatila svoju
povezanost s Bogom. Dakle, da i ti i ja možemo biti Krist, ali ne
možemo (očito) biti Isus.

Ja ne bih razdvajao Isusa i Krista. Moje je misljenje da je Isus Krist i nitko drugi nije. Ja i Isus mozemo biti jedno, ali ne na nacin da sam ja Krist. Utoliko Evandjelje i Bhagavad Gita ne govore o istim stvarima barem po mom skromnom misljenju. Zanimljivo je da Isus nije sebe prozvao Kristom vec je to ucinio Pilat stavivsi na svim vaznim jezicima natpis na kriz Kralj zidovski to jest Krist.

Zadnja promjena: braslav; pet lis 30 2009, 21:42; ukupno mijenjano 1 put.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 21:21

Ali i taj grijeh, zlo i slabost također su
stanja koja proizlaze iz Boga. Bog jednostavno JEST. Dobro je slaganje
s Bogom, zlo je neslaganje s Bogom. Ali ne trebamo zbog toga mrziti
sebe, jer je i dobro i zlo dio nas u jednakoj mjeri. Naravno, trebamo
čim više činiti dobro i odbacivati zlo. Tada ćemo postati probuđeni.

Bog je stvorivsi slobodu dao mogucnost da ja cinim zlo bez da je ono pripisljivo Bogu jer inace to ne bi bila sloboda. Ja mogu birati izmedju zajednistva s Bogom u kojem postajem jedno s Njim iako zadrzavam potpuno svoju osobnost i slobodu ili odpada od Njega cime ulazim u pakao osamljenosti.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 21:51

Pa da, no ne trebaš zbog toga odbacivati sebe,
tvrditi da si bijedni crv koji ništa ne može...jer upravo ti jedini
možeš nešto promijeniti u vezi sebe.

Mnogi sveci su za sebe govorili da nista ne vrijede da su bijedni, crvi itd. no to je iskljucivo jer su pred ocima imali Bozje savrsenstvo.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on pet lis 30 2009, 22:09

Zašto iskustvo svih mistika izgleda vrlo slično i uvijek se opisuje gubitak sebe?
Stapanje, s Bogom ti dobivaš zapravo najveće društvo koje možeš dobiti - jer postaješ povezan sa SVIME.

Naravno da zlo nije pripisljivo Bogu - nije mu pripisljivo ni dobro. Problem je upravo u tome da mu ne možeš pripisati jedno, a drugo ne, jer je Bog stvoritelj svega. Dobro i zlo tek su ostvaraji toga.

Što se tiče toga da je jedino Isus Krist, ta izjava je poprilično jednostrana. Pogledaj ovo:

Jer kad god Dharma/Pravda opada i bezakonje ovlada, o Bharata, ja dolazim na svijet u tjelesnom obliku. Da bi spasio pravedne, a pogubio nepravedne, i da bi uspostavio zakon Dharme, ja se rađam, u svakom, ciklusu vremena. Tko u istini zna moje božansko porijeklo i moja božanska djela, ne rađa se ponovo na svijet, pošto je napustio tijelo; on dolazi Meni, o Arjuna. Mnogi oslobođeni strasti, straha i gnjeva, misleći na Mene i našavši utočište u Meni, očišćeni ognjem mudrosti, dolaze Meni. Ukoliko mi se ljudi obraćaju, utoliko ih ja primam i nagrađujem; idući raznim stazama, oni svi dolaze Meni, o Partha.

Zvuči poznato? A napisano je 500 godina prije Isusa

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet lis 30 2009, 22:32

Zašto iskustvo svih mistika izgleda vrlo slično i uvijek se opisuje gubitak sebe?
Stapanje, s Bogom ti dobivaš zapravo najveće društvo koje možeš dobiti - jer postaješ povezan sa SVIME.

Mozda bi bolje bilo reci dobitak sebe jer imas sebe tek kad imas Boga jer nitko nezna tko si doli Bog sam. Tek kroz Boga otkrijes sebe i tada s Njim postojis kao jedno u razlicitosti.

Naravno da zlo nije pripisljivo Bogu - nije mu pripisljivo ni dobro.
Problem je upravo u tome da mu ne možeš pripisati jedno, a drugo ne,
jer je Bog stvoritelj svega. Dobro i zlo tek su ostvaraji toga.

Sam si rekao da je Bog ljubav, a kako je ljubav dobra Bog je dobar. Bog nam je iz ljubavi dao slobodu da postojimo iako nesavrseni. Iz te slobode covjek cini dobro i zlo. A kada cini dobro to samo dopusta Bogu da kroz njega djeluje, a kada cini zlo to samo sprjecava Bozje djelovanje po sebi. Bog je izvor dobra, a odpad od Boga je poligon za zlo.

Što se tiče toga da je jedino Isus Krist, ta izjava je poprilično jednostrana. Pogledaj ovo:

Jer
kad god Dharma/Pravda opada i bezakonje ovlada, o Bharata, ja dolazim
na svijet u tjelesnom obliku. Da bi spasio pravedne, a pogubio
nepravedne, i da bi uspostavio zakon Dharme, ja se rađam, u svakom,
ciklusu vremena. Tko u istini zna moje božansko porijeklo i moja
božanska djela, ne rađa se ponovo na svijet, pošto je napustio tijelo;
on dolazi Meni, o Arjuna. Mnogi oslobođeni strasti, straha i gnjeva,
misleći na Mene i našavši utočište u Meni, očišćeni ognjem mudrosti,
dolaze Meni. Ukoliko mi se ljudi obraćaju, utoliko ih ja primam i
nagrađujem; idući raznim stazama, oni svi dolaze Meni, o Partha.

A gdje nas Isus uci oslobadjanju od strasti ili gnjeva? Koliko se sjecam u bijesu je raztjerao trgovce iz hrama, a Petra inace strasnog covjeka postavlja poglavarom Crkve. Cuj sada dolazi trenutak kada si ti poceo tupiti citatima iz knjige pa pitam zasto bi tvoji citati bili ista vrijedniji nego neki iz biblije? Te pitam ako pocnem uvazavati tvoje citate hoces li ti poceti uvazavati citate iz biblije?

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on pet lis 30 2009, 23:01

braslav je napisao/la:Mozda bi bolje bilo reci dobitak sebe jer imas sebe tek kad imas Boga jer nitko nezna tko si doli Bog sam. Tek kroz Boga otkrijes sebe i tada s Njim postojis kao jedno u razlicitosti.

Zašto ne bismo onda mogli reći da tada shvaćamo da smo Bog, ali u posebnom tijelu?

Sam si rekao da je Bog ljubav, a kako je ljubav dobra Bog je dobar.

To je Isus rekao. Ja bih ljubav definirao kao silu kojom učvršćujemo naš pojam o tome da smo jedno, da smo Bog.

A gdje nas Isus uci oslobadjanju od strasti ili gnjeva? Koliko se sjecam u bijesu je raztjerao trgovce iz hrama, a Petra inace strasnog covjeka postavlja poglavarom Crkve.

Želiš reći da Isusovo učenje ne govori ništa protiv gnjeva? Što je gnjev nego želja da nekomu napakostiš, a to je u izravnoj suprotnosti s ljubavlju koju Isus podučava.
Naravno da ni on sam, kao čovjek, nije bio imun na gnjev, što dokazuju epizode poput ove iz Hrama ili one sa smokvom.

Što se strasti tiče, pretpostavljam da Krišna ovdje misli na niske strasti, one koje vode trenutnom postizanju ugode. Strast prema Bogu i sjedinjenju s njime važna je i u jogi.

Cuj sada dolazi trenutak kada si ti poceo tupiti citatima iz knjige pa pitam zasto bi tvoji citati bili ista vrijedniji nego neki iz biblije?

Nisam počeo tupiti, već ti upravo tim citatom odgovaram na drugi dio pitanja. Ti citati nisu vrijedniji nego neki iz Biblije, oni su jednakovrijedni. Time sam upravo želio pokazati da nema Biblija monopol na istinu, kako mnogi kršćani misle, već da se radi o nečemu što je opće mjesto u duhovnoj povijesti čovječanstva

Te pitam ako pocnem uvazavati tvoje citate hoces li ti poceti uvazavati citate iz biblije?

Ja uvažavam citate iz Biblije. Samo je pitanje koje citate. Ja ne tvrdim da je Bhagavad Gita isključivo u pravu. Niti da je to Biblija. Ili Kur'an. Ili Tao Te-Ching. Ja se trudim nalaziti sličnosti.
A roleta mi se spusti jedino na komentare poput "nema drugog puta", "samo Isus spašava" i slične, koji dolaze mahom od ljudi koji druge puteve nisu ni pokušali upoznati.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sub lis 31 2009, 10:41

miskec4096 je napisao/la:
braslav je napisao/la:Mozda bi bolje bilo reci dobitak sebe jer imas sebe tek kad imas Boga jer nitko nezna tko si doli Bog sam. Tek kroz Boga otkrijes sebe i tada s Njim postojis kao jedno u razlicitosti.

Zašto ne bismo onda mogli reći da tada shvaćamo da smo Bog, ali u posebnom tijelu?

Bog je Trojstvo triju osoba od kojih samo jedna ima tijelo. Dakle nije tijelo ono sto razdvaja osobu od osobe. Slazemo se da je Ljubav sredstvo koje povezuje osobe u vece jedinstvo. Ali ja necu nestati u nekom stapanju s Bogom kao da nisam razlicit od Boga i dalje cu ostati svjestan da nisam Bog.
Istinsko jedinstvo nije ja sam sve, vec ja sam ja i ti si ti, ali se volimo i zato smo jedno.

To je Isus rekao. Ja bih ljubav definirao kao silu kojom učvršćujemo naš pojam o tome da smo jedno, da smo Bog.

Sam si dao usporedbu s tijelom. Mozemo li reci stanica bubrega je tijelo? Ako mozemo onda u tom smislu jesmo Bog.

A gdje nas Isus uci oslobadjanju od strasti ili gnjeva? Koliko se sjecam u bijesu je raztjerao trgovce iz hrama, a Petra inace strasnog covjeka postavlja poglavarom Crkve.

Želiš reći da Isusovo učenje ne govori ništa protiv gnjeva? Što je gnjev nego želja da nekomu napakostiš, a to je u izravnoj suprotnosti s ljubavlju koju Isus podučava.
Naravno da ni on sam, kao čovjek, nije bio imun na gnjev, što dokazuju epizode poput ove iz Hrama ili one sa smokvom.

Postoji i sveti gnjev.

Što se strasti tiče, pretpostavljam da Krišna ovdje misli na niske strasti, one koje vode trenutnom postizanju ugode. Strast prema Bogu i sjedinjenju s njime važna je i u jogi.

Dobro slazemo se da postoji i dobra strast.

Cuj sada dolazi trenutak kada si ti poceo tupiti citatima iz knjige pa pitam zasto bi tvoji citati bili ista vrijedniji nego neki iz biblije?

Nisam počeo tupiti, već ti upravo tim citatom odgovaram na drugi dio pitanja. Ti citati nisu vrijedniji nego neki iz Biblije, oni su jednakovrijedni. Time sam upravo želio pokazati da nema Biblija monopol na istinu, kako mnogi kršćani misle, već da se radi o nečemu što je opće mjesto u duhovnoj povijesti čovječanstva

Dobro.

Te pitam ako pocnem uvazavati tvoje citate hoces li ti poceti uvazavati citate iz biblije?

Ja uvažavam citate iz Biblije. Samo je pitanje koje citate. Ja ne tvrdim da je Bhagavad Gita isključivo u pravu. Niti da je to Biblija. Ili Kur'an. Ili Tao Te-Ching. Ja se trudim nalaziti sličnosti.
A roleta mi se spusti jedino na komentare poput "nema drugog puta", "samo Isus spašava" i slične, koji dolaze mahom od ljudi koji druge puteve nisu ni pokušali upoznati.

Tvoj stav je Ratzinger okarakterizirao diktaturom relativizma jer iz svake tradicije izvlacis ono sto ide na tvoj mlin to jest premisa ti je sve je jednako dobro i Kuran i Biblija i Tao Te Cing i Bhagavadgita itd. A stav da je sve relativno dovodis do apsolutnog principa jer je to tvoja sveta krava. Ali to je neodrzivo jer onda bi trebao biti relativan stav i taj da je sve relativno dakle ako dosljedno provedes razmisljanje dolazis do kontradikcije. To samo znaci da ne razmisljas dosljedno.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on sub lis 31 2009, 11:52

braslav je napisao/la:Bog je Trojstvo triju osoba od kojih samo jedna ima tijelo. Dakle nije tijelo ono sto razdvaja osobu od osobe. Slazemo se da je Ljubav sredstvo koje povezuje osobe u vece jedinstvo. Ali ja necu nestati u nekom stapanju s Bogom kao da nisam razlicit od Boga i dalje cu ostati svjestan da nisam Bog.
Istinsko jedinstvo nije ja sam sve, vec ja sam ja i ti si ti, ali se volimo i zato smo jedno.

Mene je zapravo zanimalo možemo li pretpostaviti da je Sin (Krist) naziv za Božje prisustvo u ljudskom tijelu, koje ne mora nužno biti povezano s Isusom, kao najpoznatijim takvim slučajem. Odnosno, da se u povijesti ta "kristifikacija" dogodila mnogo puta, u različitim religijskim tradicijama.
Također, ako to prihvatimo, tko je inicijator toga procesa? Može li čovjek postati svjestan Boga u sebi, ili pak Bog ovako iznebuha to osvijesti u nekome?

Sam si dao usporedbu s tijelom. Mozemo li reci stanica bubrega je tijelo? Ako mozemo onda u tom smislu jesmo Bog.

Pa stanica bubrega JEST tijelo. Nije ćitavo tijelo, isto kako ne kažem da smo mi čitav Bog, ali u svakom slučaju, sveukupnost stanica tijela čini tijelo. Tako i sveukupnost duha u svemiru čini Boga.

Tvoj stav je Ratzinger okarakterizirao diktaturom relativizma jer iz svake tradicije izvlacis ono sto ide na tvoj mlin to jest premisa ti je sve je jednako dobro i Kuran i Biblija i Tao Te Cing i Bhagavadgita itd. A stav da je sve relativno dovodis do apsolutnog principa jer je to tvoja sveta krava. Ali to je neodrzivo jer onda bi trebao biti relativan stav i taj da je sve relativno dakle ako dosljedno provedes razmisljanje dolazis do kontradikcije. To samo znaci da ne razmisljas dosljedno.

Ja tvrdim da su kategorije o kojima svaka religija govori apsolutne, no da je terminologija koja se upotrebljava u vezi njih relativna.
Tako je npr. apsolutan pojam nečega što se zove "mliječni proizvod od zgrušanog mlijeka koji se može rezati nožem", a relativni su termini kojim ga pojedini narodi nazivaju: sir, cheese, käse, fromage, sajt, itd.

Iskustvo koje postoji u svim religijskim tradicijama isto je ili vrlo slično, no razlikuje se samo opis, koji je pretakanje toga u riječi.

Što se tiče Ratzingera, treba isto tako imati na umu da je i Crkva organizacija koja štiti svoje interese. Tako je bilo od najranijih dana. Obračun s gnosticima nije ništa drugo već bespoštedna borba za monopol. U poprilično benignom smislu, to ti je ona situacija između "običan deterdžent" - Tix. Tako i ovdje imaš "druge religije" - kršćanstvo. Mnogi ljudi nisu toliko naivni da pomisle da samo Tix pere tako snježnobijelo, ali su itekako spremni pomisliti da samo Isus spašava.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sub lis 31 2009, 12:03

Mene je zapravo zanimalo možemo li pretpostaviti
da je Sin (Krist) naziv za Božje prisustvo u ljudskom tijelu, koje ne
mora nužno biti povezano s Isusom, kao najpoznatijim takvim slučajem.
Odnosno, da se u povijesti ta "kristifikacija" dogodila mnogo puta, u
različitim religijskim tradicijama.
Također, ako to prihvatimo, tko
je inicijator toga procesa? Može li čovjek postati svjestan Boga u
sebi, ili pak Bog ovako iznebuha to osvijesti u nekome?

Kada je covjek Bog onda u tu cinjenicu nema sumnje koja bi znacila neki sustavni rast do potpune spoznaje ja sam Bog. Ili znas da si Bog ili nisi Bog. Moje misljenje je da je samo Isus Krist. U svrhu argumenta prilazem Platonov izvjestaj o savrsenom covjeku u kojem govori da kada bi postojao savrseno dobar covjek da bi ga popljuvali, izbicevali i razapeli na kriz i to govori 500 godina prije Krista.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sub lis 31 2009, 12:06

Pa stanica bubrega JEST tijelo. Nije ćitavo
tijelo, isto kako ne kažem da smo mi čitav Bog, ali u svakom slučaju,
sveukupnost stanica tijela čini tijelo. Tako i sveukupnost duha u
svemiru čini Boga.

Dobro znaci mi nismo citavi Bog, ali Isus je citavi Bog. On je tako i dio i cjelina.
Osim toga ja kao dio Boga imam odredjenu suverenost to jest slobodu dakle ja sam od Boga, ali odkinut Duhom Svetim po kojem postojim kao razlicit od Boga.

Zadnja promjena: braslav; sub lis 31 2009, 12:18; ukupno mijenjano 1 put.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sub lis 31 2009, 12:09

Iskustvo koje postoji u svim religijskim
tradicijama isto je ili vrlo slično, no razlikuje se samo opis, koji je
pretakanje toga u riječi.

Apsolutno se ne slazem. No postujem tvoje misljenje. Ako nesto nalikuje na krscanstvo to je jer je krscanstvo otkupljenje cijeloga svijeta pa i svih religioznosti svijeta dakle u krscanstvu se nalaze svi drugi putevi, ili barem ondo sto je Bozje od svih drugih puteva.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on sub lis 31 2009, 12:36

braslav je napisao/la:Dobro znaci mi nismo citavi Bog, ali Isus je citavi Bog. On je tako i dio i cjelina.

Ali Isus je također tjelesno biće i kao takav ograničen. A njegov duh je jednako Božji duh koliko i u svakome od nas.

Osim toga ja kao dio Boga imam odredjenu suverenost to jest slobodu dakle ja sam od Boga, ali odkinut Duhom Svetim po kojem postojim kao razlicit od Boga.

Samo po tijelu. Tvoj duh prije nego što se utjelovio u tebe bio je dio Boga. Sada je pitanje, nakon što se tvoje tijelo raspadne, hoće li taj duh nastaviti postojati samostalno, ili će se vratiti Bogu. Po kršćanstvu, dio duha koji se jednom odvoji od Boga, više se nikad ne može posve stopiti s Bogom.

Ako nesto nalikuje na krscanstvo to je jer je
krscanstvo otkupljenje cijeloga svijeta pa i svih religioznosti svijeta
dakle u krscanstvu se nalaze svi drugi putevi, ili barem ondo sto je
Bozje od svih drugih puteva.

E vidiš, na ovakve mi stvari pada roleta. Takva je izjava bahata, elitistička, omalovažavajuća spram svih drugih vjerskih tradicija...
Ja sam pročitao Bibliju u cijelosti. Pročitao sam i Kur'an, pročitao sam određene zen i taoističke spise... U usporedbi s tim istočnjačkim spisima, Biblija i Kur'an su mnogo manje duhovni tekstovi. Jednostavno, Bibliju sam doživio kao kroničarski tekst s teološkim elementima. Kur'an kao dugu i dosadnu epsku pjesmu. Ali zen i taoistički spisi ukazali su mi upravo na ljepotu života, na one stvari pored kojih prolazimo svakodnevno ne primjećujući ih. Ti su spisi u meni probudili osjećaj životnosti. Biblija mi je uzrokovala tronutost.
Dopuštam da netko ima drugačije viđenje Biblije, no tvrditi da je sva religioznost svijeta kulminirala u nečem poput Biblije, mislim da je itekako potcjenjivanje duhovnosti. Svakako se ne radi o najduhovnijem tekstu koji je čovječanstvo iznjedrilo, to say the least.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sub lis 31 2009, 13:10

Samo po tijelu. Tvoj duh prije nego što se
utjelovio u tebe bio je dio Boga. Sada je pitanje, nakon što se tvoje
tijelo raspadne, hoće li taj duh nastaviti postojati samostalno, ili će
se vratiti Bogu. Po kršćanstvu, dio duha koji se jednom odvoji od Boga,
više se nikad ne može posve stopiti s Bogom.

Duh Sveti je izrezao mene iz Boga ne samo po tijelu vec i po duhu. Ja se hvala Bogu necu vratiti u Boga na nacin da nestane moj ja to jest necu se stopiti s njim vec cu se sjediniti s njim po ljubavi gdje cu ja ostati ja, a On ce biti moj Bog. Najbolji primjer je odnos muskarca i zene. Kada se sjedine oni ne prestaju biti musko i zensko, a puno je privlacnije nego da se stope u neko jedno tijelo. Istina to je za tijelo, ali ista logika je i za duh. Puno je privlacnija ideja sjedinjenja dva duha nego da se ta dva duha stope u jedan duh.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on ned stu 01 2009, 00:07

Evo ti još jedan citat u vezi te teme:

Trebate pobijediti
svoje "ja", svoje jastvo. Svi tereti, sva zbunjenost, sva briga oko
ugleda povezani su s vasim "ja". Protiv nekoga tko se ne slozi s vama
pokrecete tuzbu. Zasto se mucite oko toga? Samo zato da biste obranili
svoje jastvo. Jastvo je uzrok svih nevolja i nezadovoljstava. I nakon
sto sve predate Bogu ovaj najveci neprijatelj "ja" ostaje. Kazete: Ja
sam sve predao Bogu. Opet ja, ja, ja. Prijatelju moj, daj i to "ja"
Bogu i tek tada ce tvoje predavanje biti potpuno. Sve nevolje nastaju
zbog tog malog jastva.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on ned stu 01 2009, 13:01

Da ti to tvrdis od pocetka i pokusavas reci da to i krscanstvo tvrdi, ali jok. Moj ja je dar od Boga i on mi ga nece oduzeti, hvala Bogu. U raju nema patnje, no ja ostajem ja. Kada Isus govori u Oca moga je mnogo stanova idem pripraviti vam mjesto. Stan oznacava suverenost onoga tko stanuje dakle Isusova poruka jasno govori da se nas ja nece nama u raju oduzeti. Drago mi je da pocinjemo separirati razna ucenja i uvidjati koliko su zapravo razlicita. Pozdrav.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by miskec4096 on ned stu 01 2009, 17:31

Odakle ti to da stan označava suverenost? Ta rečenica samo ukazuje na univerzalnost spasenja, ništa ne govori o stanju u kome će se oslobođene duše naći.
Mit o uskrsnuću tijela dio je farizejskog gledišta (naspram saducejskog po kojem nema nikakvog uskrsnuća), a kako je Pavao bio farizej, logično je da je to prenio i u kršćanstvo.

Ne, ja ne pokušavam reći da to i kršćanstvo tvrdi. Ja tvrdim da to Isus tvrdi, a da je kršćanstvo tu izvornu poruku iskrivilo, budući da je Pavao Isusa evidentno preoblikovao po svojim vjerovanjima.

miskec4096

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 05:06

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 3 / 9. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next