Besmrtnost duše

Stranica 23 / 25. Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Besmrtnost duše

Postaj by καιros on uto lis 23 2007, 17:24

Svjedok je napisao/la:veliko mnostvo-misli se na druge ovce..ivan 10:16.tko su onione??
a sveta tajna...mislim na stavak iz 1.mojsijeve 3:15... tko je zena i tko je njeno potomstvo, tko ce kome na glavu stajati? kako objasnjavas ovaj redak i da li ima povezanosti sa novim zavjetom??

Možeš li ova pitanja postaviti u rubrici Biblija, jer ovo je tema besmrtnost duše, bilo bi dobro da daš ime temi...ili posebno staviš ivan 10 i postanak 3,15 tako da su to dvije teme...slobodno idi na Bibliju i onda ćemo pisati o tome...

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Marko on sri lis 24 2007, 03:17

Svjedok je napisao/la:veliko mnostvo-misli se na druge ovce..ivan 10:16.tko su onione??

Kada Isus govori Židovima: "I druge ovce imam koje nisu iz ovoga ovčinjaka, i njih mi valja dovesti, i čut će moj glas, i bit će jedno stado i jedan pastir." - on misli na to da će se Spasenje proširiti i na druge narode, tj. tadašnje pogane.

Marko
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 6
Registration date : 24.10.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jakob on sri lis 24 2007, 22:44

Naslov: Re: Besmrtnost duše

Hoće li biti više ovaca u torovima ako je duša besmrtna..ili ako nije..?

Tko su današnji pagani, spiritisti, makrobiotičari.......

jakob
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 185
Registration date : 22.10.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by vijesnik on sri pro 19 2007, 07:04

Što biva sa čovjekom kad umre?

Mnogi ljudi misle da čovjek kad umre: tijelo ide u zemlju, a duša u raj, čistiliste, ili u pakao. Mnogi misle, da čovjek ide u zemlju, i da tada zauvijek završava.

Da vidimo što je duša!

U Prvoj Mojsijevoj 2:7 piše: ‚‚A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.''

Bog je sastavio prah i vazduh i dobio je živu dušu. Duh je unošenje vazduha Božijom silom u ljudsko tijelo.

Prah + Duh = Duša.

Ako duši oduzmemo duh, ostaje samo prah.

Duša - Duh = Prah.

Gdje je duša? Kad čovjek umre, umire i duša. Duša ne može da živi bez tijela.

Životinje isto tako imaju dušu!

U Propovijednikovoj 3:19-21 piše: ‚‚Ljudi i stoka imaju isti duh. Sve ide na jedno mjesto sve je od praha i sve se vraće u prah. Ko zna da duh sinova ljudskih ide gore, a Duh stoke ide dolje pod zemlju.''

Prva Mojsijeva 1:20 i 21: ‚‚Potom reče Bog: neka vrve po vodi žive duše, i ptice neka lete iznad zemlje pod svod nebeski. I stvori Bog kitove velike i sve žive duše što se miču, što provrvješe po vodi po vrstama svojim, i sve ptice krilate po vrstama njihovijem. I vidje Bog da je dobro.''

Duša postoji samo dok je čovjek živ. Da postoji duša posle smrti je sotonina teorija.

Sotona je rekao Evi u Prvoj Mojsijevoj 3:4: ‚‚A zmija reče ženi: nećete vi umrijeti...''

Duše ljudi nijesu na nebu!

To nam je Isus rekao u Jovanovoj 3:13: ‚‚I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, sin čovječij koji je na nebu.''

Svi odabrani ljudi će u jednom danu otići u raj!

To se vidi u Prvoj Korinćanima 15:51-55: ‚‚Evo vam kazujem tajnu: jer svi nećemo pomreti, a svi ćemo se pretvoriti. Ujedanput, u trenuću oka u poslednjoj trubi; jer će zatrubiti i mrtvi će ustati neraspadljivi, i mi ćemo se pretvoriti. Jer ovo raspadljivo treba da se obuče u neraspadljivost, i ovo smrtno da se obuče u besmrtnost. A kad se ovo raspadljivo obuče u neraspadljivost i ovo se smrtno obuče u besmrtnost, onda će se zbiti ona reč što je napisana: Pobeda proždre smrt.''

Po ovome se vidi da duše nijesu u raj. Kad bi duše bile u raju, Isus ne bi morao doći.

Jedan isti Božiji Duh je u svakom čovjeku!

U Prvoj Mojsijevoj 2:7 piše: ‚‚A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.''

Duh životni je Božiji Duh.

Propovednikova 12:7: ‚‚I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.''

Kad čovjek umre, tijelo ide u zemlju i pretvara se u prah, a Božiji Duh se vraća Bogu. Ne vraća se Duša Bogu, već Duh. Jedan isti Božiji Duh se nalazi u svakom čovjeku.
Kad Isus dođe, on će nas ponovo stvoriti od praha, sa istim likom, i sa vječno neraspadljivim tijelom. Zatim ćemo otići zajedno s Njim u nebo, to jest u raj. Kad je Bog mogao stvoriti Adama od praha, moći će i nas ponovo stvoriti.

Duša umire!

Ako čovjek ima prirodno ‚‚besmrtnu dušu'', on je prisiljen imati vječnu sudbinu negdje - bilo u mjestu nagrade ili kazne. Mada to nije tako
.
U Jezekieljevoj 18:20 piše: ‚‚Koja duša zgreši ona će umreti, sin neće nositi bezakonje očevo niti će otac nositi bezakonje sinovljevo; na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku će biti bezbožnost njegova.''

Jakovljeva 2:26: ‚‚Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez dobrijeh djela mrtva.''

Psalm 146:4: ‚‚Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove.''

Jovu 27:3: ‚‚Dok je duša moja u meni, i duh Božji u nozdrvama mojim.''

Otkrivenje 16:3: ‚‚I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umre u moru.''

Jezekilj 18:4: ‚‚Gle, sve su duše moje, kako duša očeva tako i duša sinovljeva moja je, koja duša zgreši ona će poginuti.''

Prva Mojsijeva 3:19: ‚‚Sa znojem lica svog ješćeš hleb, dokle se ne vratiš u zemlju od koje si uzet; jer si prah, i u prah ćeš se vratiti.''

Propovednikova 12:7: ‚‚I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.''

Psalam 146:4: ‚‚Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove.''

O Jovu 14:14: ‚‚Kad umre čovek, hoće li oživeti? Sve dane vremena koje mi je određeno čekaću dokle mi dođe promena.''

Prilikom našeg rođenja Božiji Duh ulazi u nas. Duh je životna sila. Čovjek postaje živa duša. Kad se povuče Božiji Duh od nas, mi umiremo.

Mrtvi nemaju dijela u ničemu!

Nemojte se moliti mrtvima, bio on svetac ili ne!
Molite se Bogu, a ne mrtvim ljudima.

Isaija 8:19: ‚‚I ako vam reku: pitajte vrače i gatare, koji šapću i mrmljaju; recite: ne treba li narod da pita Boga svojega? ili će pitati mrtve mjesto živijeh?"

Mrtvi ljudi kojima se ljudi mole nijesu na nebu!

Evo što nam je Isus rekao u Jovanovoj 3:13: ‚‚I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, sin čovječij koji je na nebu.''

Psalm 115:17: ‚‚Neće Te mrtvi hvaliti, Gospode, niti oni koji siđu onamo gde se ćuti.''

Psalm 6:4 i 5: ‚‚Obrati se, Gospode, izbavi dušu moju, pomozi mi radi milosti svoje. Jer mrtvi ne spominju Tebe; u grobu ko će Te slaviti?''

Propovednikova 9:5 i 6: ‚‚Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dela nikada ni u čemu što biva pod suncem.''

Apostolska 2:29: ‚‚Ljudi braćo! Neka je slobodno kazati vam upravo za starešinu Davida da i umre, i ukopan bi, i grob je njegov među nama do ovog dana.''

Mrtvi spavaju!

Jovanova 11:11: ‚‚Ovo kaza, i potom im reče: Lazar, naš prijatelj, zaspa; nego idem da ga probudim.''

Danilova 12:2: ‚‚I mnogo onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se, jedni na život večni, a drugi na sramotu i prekor večni.''

Luka 8:49-56: ‚‚Dok On još govoraše, dođe neko od kuće starešine zborničkog govoreći mu: Umre kći tvoja, ne trudi učitelja. A kad ču Isus, odgovori mu govoreći: Ne boj se, samo veruj, i oživeće. A kad dođe u kuću, ne dade nijednome ući osim Petra i Jovana i Jakova, i devojčinog oca i matere. A svi plakahu i jaukahu za njom; a On reče: Ne plačite, nije umrla nego spava. I podsmevahu Mu se znajući da je umrla. A On izagnavši sve uze je za ruku, i zovnu govoreći: Devojko! Ustani! I povrati se duh njen, i ustade odmah; i zapovedi da joj daju neka jede.''

Ne postoji nikakvo čistilište!

Zbog jednog je došla smrt, to je zbog Adama, a od jednog dobijamo novi život, a to je Isus Hrist.

Isus nas poziva u Matejevoj 11:28: ‚‚Hodite k meni svi koji ste umorni i natovareni, i ja ću vas odmoriti.''

U raj se ide samo preko Isusa Hrista. Niko ne ide u raj svojom zaslugom. Niko ne ide u raj preko proroka, svetaca, ili preko čistilišta. Isus je odkupio nas od vječne smrti. On je platio za nas cijenu životom.

Rimljanima 6:23: ‚‚Jer je plata za grijeh smrt, a dar Božij je život vječni u Hristu Isusu Gospodu našemu.''

Biblija nas uči da se molimo Bogu za žive, a ne za mrtve ljude!

Jakovljeva 5:16: ‚‚Ispovijedajte dakle jedan drugome grijehe, i molite se Bogu jedan za drugoga, da ozdravljate; jer neprestana molitva pravednoga mnogo može pomoći.''

Prva Mojsijeva 20:17: ‚‚I Avram se pomoli Bogu, i iscijeli Bog Avimeleha i ženu njegovu i sluškinje njegove, te rađahu.''
Luka 6:28: ‚‚Blagosiljajte one koji vas kunu, i molite se Bogu za one koji vas vrijeđaju.''

Matejeva 5:44: ‚‚A ja vam kažem: ljubite neprijatelje svoje, blagosiljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji na vas mrze i molite se Bogu za one koji vas gone.''

Efescima 6:18: ‚‚I svakom molitvom i moljenjem molite se Bogu duhom bez prestanka, i uz to stražite sa svakijem trpljenjem i molitvom za sve svete.''

Niko ne ide u raj dok Isus ne dođe!

Jevanđelje po Mateju 25:31-35: ‚‚A kad dođe sin čovječij u slavi svojoj i svi sveti anđeli s njime, onda će sjesti na prijestolu slave svoje. I sabraće se pred njim svi narodi, i razlučiće ih između sebe kao pastir što razlučuje ovce od jaraca. I postaviće ovce s desne strane sebi, a jarce s lijeve. Tada će reći car onima što mu stoje s desne strane: hodite blagosloveni oca mojega; primite carstvo koje vam je pripravljeno od postanja svijeta.''

Otkrivenje 22:12: ‚‚I evo ću doći skoro, i plata moja sa mnom, da dam svakome po djelima njegovijem.''

Mateja 16:27: ‚‚Jer će doći sin čovječij u slavi oca svojega s anđelima svojijem, i tada će se vratiti svakome po djelima njegovijem.''

Rimljanima 14:12: ‚‚Tako će dakle svaki od nas dati Bogu odgovor za sebe.''

Mateja 12:36: ‚‚A ja vam kažem da će za svaku praznu riječ koju reku ljudi dati odgovor u dan strašnoga suda.''

Naše vrijeme očišćenja je sada, u ovom životu!

Druga Korinćanima 6:2: ‚‚Jer on govori: u vrijeme najbolje poslušah te, i u dan spasenija pomogoh ti. Evo sad je vrijeme najbolje, evo sad je dan spasenija!''

Raj je Božiji dar!

Dar se ne plaća.

Ne postoji nikakvo čistilište kao što neke crkve tvrde. Mi smo očišćeni krvlju Isusovom. Raj je Božiji dar. Jedino treba da znamo kako da priđemo Gospodu Bogu da primimo taj dar!

Prva Korinćanima 15:12 i 13: ‚‚A ako se Hristos propovijeda da ustade iz mrtvijeh, kako govore neki među vama da nema vaskrsenija mrtvijeh? I ako nema vaskrsenija mrtvijeh, to ni Hristos ne usta.''

Isus je naš jedini Spasitelj!

To se vidi u Jovanovoj 3:16: ‚‚Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jednorodnoga dao, da ni jedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni.''

Isus je jedini na nebu, koji ima vlast da nam oprosti grijehe!
To se vidi u Markovoj 2:10: ‚‚No da znate da vlast ima sin čovječij na zemlji opraštati grijehe, (reče uzetome).''

A u Jovanovoj 14:6 piše: ‚‚Isus mu reče: ja sam vaskrsenije i život: niko neće doći k ocu do kroza me.''

Apostolska 4:12: ‚‚Jer nema drugoga imena pod nebom danoga ljudima kojijem bi se mi mogli spasti.''

Rimljanima 10:9 i 10: ‚‚Jer ako priznaješ ustima svojima da je Isus Gospod, i vjeruješ u srcu svojemu da ga Bog podiže iz mrtvijeh, bićeš spašen. Jer se srcem vjeruje za pravdu a ustima se priznaje za spasenije.''

U Otkrivenju 3:20 Isus nam je rekao: ‚‚Evo stojim na vratima i kucam:

ako ko čuje glas moj i otvori vrata, ući ću k njemu i večeraću s njime, i on sa mnom.''

Rimljanima 6:23: ‚‚Jer je plata za grijeh smrt, a dar Božij je život vječni u Hristu Isusu Gospodu našemu.''

U Jovanovoj 11:25 Isus je rekao: ‚‚A Isus joj reče: Ja sam vaskrsenje i život; koji veruje mene ako i umre živeće.''

Jovanova 6:40: ‚‚A ovo je volja Onog koji me posla da svaki koji vidi Sina i veruje Ga ima život večni; i ja ću ga vaskrsnuti u poslednji dan.''

Prva Jovanova 5:12: ‚‚Ko ima Sina Božijeg ima život; ko nema Sina Božijeg nema život.''

Jovanova 5:25: ‚‚Zaista, zaista vam kažem: Ide čas i već je nastao, kad će mrtvi čuti glas Sina Božijeg, i čuvši oživeti.''

Jovanova 5:28 i 29: ‚‚Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg, i izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda.''

Prva Korinćanima 15:51-55: ‚‚Evo vam kazujem tajnu: jer svi nećemo pomreti, a svi ćemo se pretvoriti. Ujedanput, u trenuću oka u poslednjoj trubi; jer će zatrubiti i mrtvi će ustati neraspadljivi, i mi ćemo se pretvoriti. Jer ovo raspadljivo treba da se obuče u neraspadljivost, i ovo smrtno da se obuče u besmrtnost. A kad se ovo raspadljivo obuče u neraspadljivost i ovo se smrtno obuče u besmrtnost, onda će se zbiti ona reč što je napisana: Pobeda proždre smrt.''

U Prvoj Solunjanima 4:16 i 17 piše: ‚‚Jer će sam Gospod sa zapoviješću, s glasom aranđelovijem, i s trubom Božijom sići s neba; mrtvi u Hristu vaskrsnuće najprije; A po tom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.''

A u Otkrivenju 1:7 piše: ‚‚Eno, ide s oblacima, i ugledaće ga svako oko, i koji ga probodoše; i zaplakaće za njim sva koljena zemaljska. Da, zaista.''

Jezekilj 37:1-7: ‚‚Ruka Gospodnja dođe nada me, i Gospod me izvede u duhu, i postavi me usred polja, koje beše puno kosti. I provede me pokraj njih unaokolo, i gle, beše ih vrlo mnogo u polju, i gle, behu vrlo suve. I reče mi: Sine čovečji, hoće li oživeti ove kosti? A ja rekoh: Gospode Gospode, Ti znaš. Tada mi reče: Prorokuj za te kosti, i kaži im: Suhe kosti, čujte reč Gospodnju. Ovako govori Gospod Gospod ovim kostima: Gle, ja ću metnuti u vas duh, i oživećete. I metnuću na vas žile, i obložiću vas mesom, i navući ću na vas kožu, i metnuću u vas duh, i oživećete, i poznaćete da sam ja Gospod.''

Otkrivenje 20:1-11: ‚‚I videh anđela gde silazi s neba, koji imaše ključ od bezdana i verige velike u ruci svojoj. I uhvati aždaju, staru zmiju, koja je đavo i sotona, i sveza je na hiljadu godina, i u bezdan baci je, i zatvori je, i zapečati nad njom, da više ne prelašćuje narode, dok se ne navrši hiljadu godina; i potom valja da bude odrešena na malo vremena.
I videh prestole, i seđahu na njima, i dade im se sud, i duše isečenih za svedočanstvo Isusovo i za reč Božiju, koji se ne pokloniše zveri ni ikoni njenoj, i ne primiše žig na čelima svojim i ruci svojoj; i oživeše i carovaše s Hristom hiljadu godina. A ostali mrtvaci ne oživeše, dokle se ne svrši hiljada godina. Ovo je prvo vaskrsenje. Blažen je i svet onaj koji ima deo u prvom vaskrsenju; nad njima druga smrt nema oblasti, nego će biti sveštenici Bogu i Hristu, i carovaće s Njim hiljadu godina.
I kad se svrši hiljadu godina, pustiće se sotona iz tamnice svoje, i izići će da vara narode po sva četiri kraja zemlje, Goga i Magoga, da ih skupi na boj, kojih je broj kao pesak morski. I iziđoše na širinu zemlje, i opkoliše logor svetih, i grad ljubazni; i siđe oganj od Boga s neba, i pojede ih. I đavo koji ih varaše bi bačen u jezero ognjeno i sumporito, gde je zver i lažni prorok; i biće mučeni dan i noć va vek veka.''
Otkrivenje 20:13-16: ‚‚I more dade svoje mrtvace, i smrt i pakao dadoše svoje mrtvace; i sud primiše po delima svojim. I smrt i pakao bačeni biše u jezero ognjeno. I ovo je druga smrt. I ko se ne nađe napisan u knjizi života, bačen bi u jezero ognjeno.''

U Matejevoj 25:41 piše: ‚‚Tada će reći i onima što mu stoje s lijeve strane: idite od mene prokleti u oganj vječni pripravljen đavolu i anđelima njegovijem.''

U Otkrivenju 21:8 piše: ‚‚A strašlivima i nevjernima i poganima i krvnicima, i kurvarima, i vračarima,

i idolopoklonicima, i svima lažama, njima je dijel u jezero što gori ognjem i sumporom; koje je smrt druga.''

Oni koji se ne pokaju za svoja loša dijela i ne traže oproštaj od Isusa Hrista, završiće u vatri.

Razmislite o svojoj budućnosti!

Neka je Božija milost na vas!

vijesnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 33
Registration date : 17.12.2007

Korisnički profil http://www.way-to-heaven.com

[Vrh] Go down

Postaj by Konin on sri pro 19 2007, 09:23

vijesnik je napisao/la:
Da vidimo što je duša!
Bog je sastavio prah i vazduh i dobio je živu dušu. Duh je unošenje vazduha Božijom silom u ljudsko tijelo.

Prah + Duh = Duša.

Ako duši oduzmemo duh, ostaje samo prah.

Duša - Duh = Prah.

Nemogu vjerovati da netko ovaj citat shvaća doslovno , pretvara u matematičku formulu i na osnovu toga misli da je nešto dokazao. Laughing

To me podsjeća na onaj vic-dokaz da su sve žene zlo:
1. Svaka žena iziskuje vrijeme i novac
žena=(vrijeme)(novac)
2. vrijeme je novac
žena=novac^2
3. novac je korijen svakog zla
žena=(zlo^-2)^2
žena=zlo

To je otprilike na istoj razini... Cool

.

Konin
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 371
Registration date : 19.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri pro 19 2007, 11:07

"Duša" i "duh" u Bibliji

Izvještaj o stvaranju čovjeka u Postanku 2,7 ponekad se tumačio kao unošenje "duša" ili nematerijalne tvari u materijalni organizam. No takav se zaključak protivi izvještaju. Prema njemu čovjek je oblikovan "od praha zemaljskog", upravo kao što su životinje iz njegovog okoliša načinjene "od zemlje" (Post 1,24; 2,19), samo s više osobne pažnje i njege. Zatim Bog " u nosnice mu udahne dah života" što ga čovjek dijeli s pticama, gmizavcima, sisavcima i drugim životinjama (Post 1,30; 7,22) i kao oni "postane čovjek živa duša", nefeš hayyah (Post 1,20.24). Svodjenje ovog udahnjivanja na matematicku formulu kao ilustraciju vise banalizira nego sto ilustrira..

Pridjev hayyah znači "živ". Premda se nefeš u našim prijevodima često prevodi kao "duša", njegova uporaba za čovjeka i životinje (rr. 20.24.30; 2.19; 7,21) pokazuje da u njoj nema ničeg besmrtnog, nečega što bi ukazivalo na njene više funkcije. U svom osnovnom smislu hebrejska riječ označava "ždrijelo, grkljan", a tako je i prevedena u Izaiji 5,14. Isti prijevod mogao bi se uzeti u Postanku 34,3 umjesto "duše" (kod nas je gotovo u svim prijevodima stavljeno "srce"). U Izaiji 5,14 ova riječ ima paralelu u riječi "ralje" (usp. Hab 2,5) i tako se može prevesti u Izrekama 25,25 (žedna "duša" uživa u hladnoj vodi) i na drugim mjestima.

Srodan glagolu nfš, "disati", nefeš slikovito znači "život", kao u Ponovljenom zakonu 24,6 i na mnogim drugim mjestima. U Izrekama 8,35 ona je suprotna "smrti" i paralela je riječi hayyim, što je još jedan izraz za "život" (usp. već spomenutu riječhayyah). Značenje "život" može se isto tako odrediti iz konteksta ulomaka kao što su 1. Samuelova 28,9; Psalam 30,4; 124,7; Izreke 7,23; 19,18. Međutim, sadržaj ovog izraza ukazuje na mnogo aktivniji, a ne samo osjećajni ili vegetativni život. Stoga je u Postanku 2,7 opći smisao kombiniranog pojma nefeš hayyah "živahno živo biće". Čovjek jest duša; on nema dušu.

Tako ni elementi od kojih se sastoji čovjek, niti postupak primijenjen pri stvaranju – kako je opisan u Postanku 2,7 – ne ukazuju na nešto što bi u dualističkom smislu bilo "duša". Ljudska bića nadilaze životinje, ne zbog broja njihovih osnovnih sastavina, već zato što se kvalitativno razlikuju od životinja (Prop 3,19). Ovo ne ide u prilog dualističkom stajalištu.

Premda smrt nije bila dio prvotno stvorenog svijeta, biblijski podatak o procesu umiranja jednako se protivi dualističkoj misli. Prema biblijskim iskazima smrt je povratni proces u kojem se čovjek, budući stvoren od zemlje, vraća u zemlju (Post 3,19) i pritom Bogu vraća dah (ruah,doslovce "vjetar", često preveden kao "duh"), koji je simbol životnih snaga koje su mu u početku (Prop 12,7) posuđene kao i ostalim živim stvorenjima (Post 6,17; 7,15.22).

Nema osobnog ili svjesnog bića koje preživljuje povratni proces smrti (Ps 6,6; 30,10; 88,11; 115,17; 144,4; Prop 9,5.6; Iz 38,18.19). Povratni se proces može ponovno okrenuti samo uskrsnućem. Stoga sva nada u život poslije smrti mora biti usmjerena na uskrsnuće (1 Kor 15,16-23; usp. Iv 6,39.40). Samo uskrsnuće, a ne neko bestjelesno stanje, može izbaviti pokojnika od nestajanja Lk 20,37.38.
Kako je to prije više stoljeća istaknuo William Tyndale, enegleski prevodilac Biblije i mučenik, oni koji bestjelesne duše stavljaju u nebo, pakao ili čistilište "poništavaju argumente kojima Krist i Pavao dokazuju uskrsnuće".

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by vijesnik on čet pro 20 2007, 04:50

Konine! Da bi shvatio istinu moraš se moliti Gospodu Bogu, da ti unese u srce, jer nikakvi dokazi ti ne mogu pomoći.

Sam možeš da vidiš u Bibliji kako je Bog stvorio čovjeka.
Stvorio ga je od zemlje, zatim je udahnuo Njegov duh, to jest životnu energiju, i čovjek je postao živa duša. Kad nam Bog oduzme duh, postajemo zemlja. Isti Bogžiji duh je u svakom čovjeku, i u svakoj životinji.
Duh nema lika.
S poštovanjem, Prelja.

vijesnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

[Vrh] Go down

Postaj by Štefek on sub pro 22 2007, 00:06

Krizostom je napisao/la:Ovo je jedna veoma kompleksna tema, započnimo s ovim pitanjem koje kruži već na više foruma:

Zašto je Isus uskrsnuo Lazara, ako je on već uživao u raju, da li da se opet razboli i umre živeći na ovoj zemlji? Zar nisu prvi kršćani propopvjedali uskrsnuće tijela, a ne besmrtnost duše?!

Krizostome,
kao što dokazuješ Biblija mnogo puta govori o tome kako "mrtvi ne znaju ništa".Very Happy

No, da li je to u kontradikciji sa Lk 16,18- prispodoba o bogatašu i siromahu Lazaru: "Kad umrije siromah (Lazar), odnesoše ga anđeli u krilo Abrahamovo. ... (Bogataš) ... u teškim mukama u paklu, podiže svoje oči te izdaleka ugleda Abrahama i u krilu mu Lazara pa zavapi: 'Oče Abrahame, smiluj mi se i pošalji Lazara da umoči vršak svoga prsta u vodu i rashladi mi jezik jer se strašno mučim u ovom plamenu...."

Neobičan je i dijalog gospodina Isusa sa "dobrim" razbojnikom na križu iz Lk 23,43: Onda (razbojnik) reče: "Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje." A on (Isus) će mu: "Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju!"
Čuo sam za mogućnost objašnjavanja ovog drugog problema činjenicom da jezik na kojem je pisano ovo Evanđelje nema interpunkcije, pa izjava zapravo glasi: ... Zaista kažem ti danas - biti ćeš sa mnom u raju.

No, prispodoba o Lazaru i bogatašu se ne može razumno dovesti u sklad sa tvrdnjama da mrtvi ne znaju ništa. Ako nije autentična to dovodi u pitanje autentičnost i ostalih dijelova. Ako se uvede princip po kojemu sadržaj teksta ne treba shvatiti doslovno onda više nismo sigurni što koja biblijska izjava zapravo znači. Trebamo ključ za dešifriranje simbolike. S obzirom da ključeva/viđenja ima više, a gospodin Bog još nije potvrdio koje je pravo, meni se čini poštenije suzdržati se i ostaviti ovo pitanje otvorenim sa jasnim ukazom na nejasnoće koje postoje.

Mislim da gospodin Bog po Bibliji nije nikoga ovlastio da bude posrednik između našeg svijeta živih i svijeta mrtvih ma kakav on bio.

Na kraju želim nadodati da se ne slažem sasvim i sa činjenicom da mrtvi u grobu čekaju uskrsnuće i da je to sve. Naime, na osnovu genetskih informacija iz groba gospodin Bog sa svojom čudesnom tehnologijom može rekonstruirati tijelo čovjeka. Ali da bi taj čovjek imao sjećanja na svoja djela, ljude i događaje u kojima je živio to mora biti zapisano u nekom "nebeskom PC-iju na hard disku".

Ugodan dan želim.andjeo

Štefek
početnik
početnik

Broj postova : 59
Registration date : 12.12.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by vijesnik on sub pro 29 2007, 06:14

Štefek je napisao/la:
Krizostom je napisao/la:Ovo je jedna veoma kompleksna tema, započnimo s ovim pitanjem koje kruži već na više foruma:

Zašto je Isus uskrsnuo Lazara, ako je on već uživao u raju, da li da se opet razboli i umre živeći na ovoj zemlji? Zar nisu prvi kršćani propopvjedali uskrsnuće tijela, a ne besmrtnost duše?!

Krizostome,
kao što dokazuješ Biblija mnogo puta govori o tome kako "mrtvi ne znaju ništa".Very Happy

No, da li je to u kontradikciji sa Lk 16,18- prispodoba o bogatašu i siromahu Lazaru: "Kad umrije siromah (Lazar), odnesoše ga anđeli u krilo Abrahamovo. ... (Bogataš) ... u teškim mukama u paklu, podiže svoje oči te izdaleka ugleda Abrahama i u krilu mu Lazara pa zavapi: 'Oče Abrahame, smiluj mi se i pošalji Lazara da umoči vršak svoga prsta u vodu i rashladi mi jezik jer se strašno mučim u ovom plamenu...."

Neobičan je i dijalog gospodina Isusa sa "dobrim" razbojnikom na križu iz Lk 23,43: Onda (razbojnik) reče: "Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje." A on (Isus) će mu: "Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju!"
Čuo sam za mogućnost objašnjavanja ovog drugog problema činjenicom da jezik na kojem je pisano ovo Evanđelje nema interpunkcije, pa izjava zapravo glasi: ... Zaista kažem ti danas - biti ćeš sa mnom u raju.

No, prispodoba o Lazaru i bogatašu se ne može razumno dovesti u sklad sa tvrdnjama da mrtvi ne znaju ništa. Ako nije autentična to dovodi u pitanje autentičnost i ostalih dijelova. Ako se uvede princip po kojemu sadržaj teksta ne treba shvatiti doslovno onda više nismo sigurni što koja biblijska izjava zapravo znači. Trebamo ključ za dešifriranje simbolike. S obzirom da ključeva/viđenja ima više, a gospodin Bog još nije potvrdio koje je pravo, meni se čini poštenije suzdržati se i ostaviti ovo pitanje otvorenim sa jasnim ukazom na nejasnoće koje postoje.

Mislim da gospodin Bog po Bibliji nije nikoga ovlastio da bude posrednik između našeg svijeta živih i svijeta mrtvih ma kakav on bio.

Na kraju želim nadodati da se ne slažem sasvim i sa činjenicom da mrtvi u grobu čekaju uskrsnuće i da je to sve. Naime, na osnovu genetskih informacija iz groba gospodin Bog sa svojom čudesnom tehnologijom može rekonstruirati tijelo čovjeka. Ali da bi taj čovjek imao sjećanja na svoja djela, ljude i događaje u kojima je živio to mora biti zapisano u nekom "nebeskom PC-iju na hard disku".

Ugodan dan želim.andjeo
Izvinjavam se što upadam u razgovor:

Biblija nas uči da ljudi ne idu u raj ili u pakao prije Isusovog dolaska!

Evo što nam je Isus rekao u Jovanovoj 3:13: ''...I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, sin čovječij koji je na nebu.''

Kao što vidimo mrtvi nijesu u raju.

Priča o Lazaru ne smijemo bukvalno da shvatimo. Kao prvo Raj i Pakao ne mogu da kontaktiraju!
Iz razloga što ljudi nijesu ni u Raju ni u Paklu Isus dolazi na prvo vaskrsenije.
Što se tiče razbojnika koji je bio razapet sa Isusom: Isus mu je rekao da od danas ćeš biti na nebu, iz razloga što Isus ima vlast da mu odobri odlazak u Raj. Tog dana mu je Isus odobrio odlazak. To isto Isus radi i od nas. Kad prihvatimo Isusa za Spasitelja, nama je odobren odlazak u raj, ali ne idemo dok Isus ponovo ne dođe.
Postoji mogućnost da je razbojnik i otišao odmah u Raj. Razlog je taj što postoji grupa ljudi sa Zemlje koji prisustvuju Božijem suđenju.
U Bibliji piše kad je Isus umro da su se mnogi grobovi otvorili, ali ne piše što se desilo sa njima. Znači vjerovatno su neki važni ljudi na nebu, koji prisustvuju Božijem sudu!

Ne bi smjeli da se puno zamaramo oko nevažnih stvari, a da prepustimo ono najvažnije, pripremu za Isusov dolazak!

Pozdrav Prelja!

vijesnik
apsolutni početnik
apsolutni početnik

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub sij 12 2008, 22:41

Samo je Bog besmrtan, to je tako jednostavno za razumjeti. Tvrdnja po kojoj će svi živjeti vječno (u nekom bliku), po mome vjerovanju nije biblijska.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub sij 12 2008, 23:33

inliner je napisao/la:Samo je Bog besmrtan, to je tako jednostavno za razumjeti. Tvrdnja po kojoj će svi živjeti vječno (u nekom bliku), po mome vjerovanju nije biblijska.
Kako češ to dokazati na pr. katoliku , kako češ ga naučiti..Ne možeš samo tako - izricanjem stavova..to nije učiteljstvo koje je korisno u propovijedanju i izvršenju Kristovog naloga iz Mateja - Idite i naučite..
Trebamo pokazati ne samo istinu - već istinu u usrdnosti - a ne u bičevanju..Istina nije odvojena od ljubavi i sućuti prema zabludjelima.
Kada bi svi griješnici i bili megateolozi trebali bismo još i više biti milosrdni
i sažaljivi..Sigurno si u svom životu osjetio osvjedočavajuču silu istine u ljubavi i teorijske istine u hinjenoj pristojnosti koja brzo popuca po šavovima..No mnogi se ponašaju grubo i snažno bičuju jer nisu postojani u istini i nisu oprali svoje haljine u krvi Jaganjca..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet oľu 13 2008, 15:36

Dokumentarna serija Potraga

Slijedimo faraonovu potragu za besmrtnošću. Tragamo za izvan zemaljskim oblicima života pomoću teleskopa. Putujemo kroz naraštaje Jeruzalemskih bitaka, previranja i proročanstava.

Ova serija polu satnih video materijala predstavlja suštinu kršćanske vjere dokumentarnim stilom, a ne u vidu klasične propovijedi. Počevši sa arheologijom i pouzdanošću Biblije, serija istražuje ključna pitanja života kao što su istina, spasenje, smrt, nadu, slobodu, čuda, kao i Božji dan odmora.
Na našem portalu će svaki tjedan biti objavljena po jedna emisija iz ovog serijala. Emisije možete pogledati online, ili ih preuzeti na svoje računalo sa liste desno.

http://www.adventisti.info/potraga.php

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet ruj 25 2008, 20:08

Zbog nemogućnosti da se pomiri s neizbježnim završetkom svakog živog bića – smrću, čovjek, osim što pokušava raznim znanstvenim metodama zaustaviti starenje i na taj način odgoditi smrt, pokušava i raznim teorijama smrt učiniti prihvatljivom. I dok se nereligiozan čovjek nevoljko miri sa smrću ne razmišljajući previše o njoj, religiozni ljudi pokušavaju smrt prikazati samo kao novi oblik života.

Hindusi su tako razvili teoriju o reinkarnaciji koja govori o tome da čovjek kada umre, prelazi u novi oblik života na putu pročiščenja kako bi na kraju tog ciklusa i sam postao bog. To se čak pokušava dokazati raznim hipnotičkim stanjima u kojima se čovjek – navodno – vraća u život koji je prije živio. Duša je po tom shvaćanju besmrtna i samo mijenja oblik. Nažalost, i kroz krščanstvo se provlači misao o besmrtnosti duše iako Biblija, kao glavni autoritet, o tome uopće ne govori. Da bismo uopće mogli govoriti o duši moramo taj pojam najprije definirati onako kako to definira Biblija.

Kada Biblija govori o duši ona uz taj pojam veže nekoliko definicija. Duša je čovjek (Post. 2,7; 46,18), krv (Post. 9,4), pobude (Izl 35,21), život (2 Sam. 1,9; 1kr. 17,22) Nigdje se u Bibliji uz pojam duše ne veže riječ – besmrtna!
Najčešće pojam "duša" označava čovjeka kao osobu. Postanak 2,7: Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša. Biblijska formula je jednostavna:
TIJELO + ŽIVOTNI DAH = DUŠA

Prilikom smrti taj je proces obrnut
Prop. 12,7: "... i vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao." Ljudi su skloni vjerovati da je duša onaj životni dah kojega Bog daje svakom živom biću, te da je taj životni dah nakon smrti nešto svjesno i razumno, a budući da se vraća Bogu, dolazi se do pogrešnih zaključaka da je ta duša besmrtna.

Po Bibliji, taj duh (život, dah) koji se vraća Bogu – nije ništa svjesno. Sam taj duh ili duša kako ga nekad pogrešno nazivamo, nakon smrti niti može osjećati, niti razmišljati, niti je svjesna svoga postojanja. Usporedimo to s kućnim računalom. Računalo je spoj raznih komponenti priključenih na struju. Kako niti struja sama po sebi ne može zbrajati, svirati, igrati se ili crtati bez onih ostalih računalnih komponenti, tako niti računalne komponente ne mogu same bez struje činiti ništa od toga. Tek spojem struje i samog računala dobivamo moćan uređaj sposoban za najrazličitije zadatke.

Isti je princip i s duhom i tijelom – kada se spoje dobijamo čovjeka (živu dušu - život). Slijedeći biblijski stih govori o tome da duša (čovjek) nije besmrtna: Mat 10,28: "Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više Onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu." Ako se duša na bilo koji način može uništiti, onda je lako zaključiti da ona nije besmrtna. Biblija govori i o tome tko je jedini besmrtan:
1 Tim 6,16; ...koji jedini ima besmrtnost, prebiva u svjetlu nedostupnu, koga nitko od ljudi ne vidje niti ga vidjeti može. Njemu čast i vlast vjekovječna! Amen. Ovdje se, dakle, radi o Bogu koji je jedini besmrtan
Osim toga mrtvi su nakon smrti potpuno besvjesni.
Psalam 6,5: Jer među mrtvima tko te se sjeća, u Podzemlju (grobu) tko ti hvale pjeva? Prop. 9,10; I što god nakaniš učiniti, učini dok možeš, jer nema ni djela ni umovanja, ni spoznaje ni mudrosti u Podzemlju u koje ideš.

Niti Isus koji je umro u petak nije taj dan završio u raju nego je bio potpuno mrtav. Čitamo Njegovu izjavu Mariji Magdaleni:
Ivan 20,17: Reče joj Isus: "Nemoj me se dodirnuti, jer još nisam uzašao k Ocu svojemu. Nego idi k braći mojoj i kaži im: "Uzlazim k Ocu svojemu i Ocu vašemu, Bogu svojemu i Bogu vašemu."
Budući da Isus toga dana nije bio u Raju, niti pokajani razbojnik na križu nije taj dan kada je umro mogao biti u Raju. Krivo tumačeni stih ima pogrešku u mjestu zareza jer u vrijeme pisanja grčkim pismom, nije postojala interpunkcija u tekstu kao danas (točka, zarez, upitnik, uskličnik...) te je interpunkcija umetana po vjerovanju.
Luka 23,43; A Isus će mu: "Zaista ti kažem danas, bit ćeš sa mnom u raju!"(zarez treba ići iza, a ne ispred riječi "danas" inače smisao odudara od ostatka Biblije)

Ali ako je duša smrtna, kako onda objasniti ukazanja i razgovore s dušama umrlih na raznim seansama? Tko nam se to ukazuje? S kim to komuniciramo? Odgovor je vrlo jednostavan.
Efe 6,12: Jer naša borba nije protiv krvi i tijela, nego protiv poglavarstva, protiv vlasti, protiv upravitelja tame ovoga svijeta, protiv duhova pakosti ispod Neba.
2 Kor 11,14: I nije čudo, jer se sam sotona pretvara u anđela svjetla.
Veliki varalica, sotona, je taj koji obmanjuje i zavodi ljude. On se ukazuje, on oponaša glasove naših umrlih, on izvrće biblijski nauk kako bi čovjeka zaveo od Boga. On govori da smrt nije smrt! Kada čovjek umre, za njega je zaista sve završeno. On više ne može ništa popraviti, jer on nakon smrti ne postoji niti kao tijelo, a niti kao duša.

Biblija je, dakle, potpuno jasna po pitanju besmrtnosti duše.
U tome nema iznimki. Ničija duša sada ne postoji kao nešto svjesno, ma kako dobar, pravedan i svet on bio za života. Niti besmrtnost, niti reinkarnaciju, a još manje dokazati. Ono što kršćani imaju kao činjenicu jest Isusovo uskrsnuće i vjeru u Njegovo obećanje da će svi pravednici uskrsnuti u vječni život prilikom Isusovog slavnog drugog dolaska – što će, po Bibliji, biti uskoro

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon lis 20 2008, 16:41

Ispada ako covjek nezna nista da je mrtav? :-) Ako npr neznaju nista o tome sto se dogadja na zemlji znaci li to da su mrtvi? Meni je to malo nategnuto tumacenje.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on uto lis 21 2008, 16:14

crusadercro je napisao/la:Ispada ako covjek nezna nista da je mrtav? :-) Ako npr neznaju nista o tome sto se dogadja na zemlji znaci li to da su mrtvi? Meni je to malo nategnuto tumacenje.

sad mrtvi...jednostavno snivaju prahu, dok se ne probude kad Isus ponovo ne dođe....nagradu primamo kad Isus dođe, a ne kad umremo....

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on uto lis 21 2008, 20:00

Tri "argumenta" za "dokazivanje" besmrtnosti duše:

1. Šaulov razgovor sa Samuelovim duhom (1 Sam 28,3-25)

Samuel koji je bio Božji prorok i neprijatelj vračara, nikad nebi surađivao sa njima. Šaul je bio čovjek koji je otpao od Boga i prekršio striktnu Božju zapovjed da se ne obraćamo vračevima i gatarama ( 3. Mojsijeva 19,31, 3. Mojsijeva 20,6, 3. Mojsijeva 20,27, 5. Mojsijeva 18,10-11, Izaija 8,19).

A žena odgovori Šaulu: "Vidim nešto božansko što se diže iz zemlje."

Po poganskom konceptu kakvog zagovaraju skoro sve kršćanske crkve crkve, Samuel je na nebu, dakle, ne može se dizati iz zemlje.

Šaul je upita: "Kakva je obličja?" A ona odgovori: "Izlazi starac, ogrnut plaštem." Tada Šaul spozna da je to Samuel, pa pade licem do zemlje i pokloni se.

Šaul ne vidi Samuela, samo prepostavlja.

Jahve će predati, zajedno s tobom, i Izraela u filistejske ruke. Sutra ćeš sa svojim sinovima biti sa mnom, a i tabor izraelski Jahve će predati u filistejske ruke."

Bog ne radi na ovaj način, on se obraća čovjeku kada za njega još ima nade. Ovdje ispada da Bog nije spreman da oprosti grešniku i Šaul pada u očaj.

Ovdje se ne radi ni o kakvom Samuelu, već je riječ o demonu, Biblija nas izvještava da sotona može uzeti čak i oblik anđela svjetlosti.

2. Kod Preobraženja Mojsije i Ilija razgovaraju s Isusom (Mt 17,1-13)

Na osnovu Biblije znamo da Henok i Ilija nisu umrli (1. Mojsijeva 5,24, 2. Kraljevima 2,1-18 ) već su uzneseni na nebo, a Mojsije je uskrsnuo (5. Mojsijeva 34,6, Judina poslanica 1,9).

3. Prispodoba o bogatašu i Lazaru (Lk 16,19-31)

To je jedna narodna priča pomoću koje Isus pokazuje da je ovaj život jedina prilika da zaslužimo život vječni. Ni bogataš ni Lazar nisu stvarne ličnosti. Abraham po raznim poganskim vjerovanjima u kršćanstvu nema vodeću ulogu u raju, nego Petar. Priča završava zaključkom da treba slušati Toru i proroke, da je to stup naše vjere, a onaj koji ne drži Toru i ono što su govorili proroci, taj ne može ni ispravno razumjeti uskrsnuće, niti je njegova vjera ispravna, nego je temelji na izoliranim citatima iz Novog zavjeta.

"Ako ne slušaju Mojsija i Proroka, neće povjerovati sve da i od mrtvih tko ustane!" (Lk 16,31)

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 134
Registration date : 06.05.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri lis 22 2008, 11:25

Treba razlikovati besmrtnost duše od vječnosti duše kako bi se izbjeglo platonističko poimanje vječnosti..Na primjer Augustin je tragao za odgovorom na pitanje kada počinje duša u nerođenog djeteta..Jer tko ima oduvijek vječnu dušu ?Duše koje nisu rođene - ne postoje ali za njih zna samo Bog...Na pr. u Psalmu 139 te u Izaiji stihovi o kralju Kiru..Jeremija je svjestan kako ga je Bog znao prije no se rodio..Logično je , da ako Bog poznaje nerođenu dušu, poznaje i osobe koje još nisu umrle a kao da su umrle tj. hoćmo li bivati u vječnom životu ili nebivati...
Drugo, koji je argument smisla besmrtnosti duše..Nije li taj da bi se izazvao strah od pakla kako bi se po strahu usmjerili na milost..Zar milost nije dovoljna?Drugim riječima koji je smisao pakla kao kaveza u kojemu se duše muče..?
Ako je duša nesmrtna tj besmrtna što je onda smrtno?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri lis 22 2008, 12:14

servus dei:
1. Šaulov razgovor sa Samuelovim duhom (1 Sam 28,3-25)

Samuel koji je bio Božji prorok i neprijatelj vračara, nikad nebi surađivao sa njima. Šaul je bio čovjek koji je otpao od Boga i prekršio striktnu Božju zapovjed da se ne obraćamo vračevima i gatarama ( 3. Mojsijeva 19,31, 3. Mojsijeva 20,6, 3. Mojsijeva 20,27, 5. Mojsijeva 18,10-11, Izaija 8,19).
i nije surađivao. ono što je počelo kao seansa, poprimilo je drukčiji tok. da je to bio demon, žena bi se ponašala normalno, jer bi se desilo nešto na što je svaki dan naviknuta. no ona:
12Kad žena ugleda Samuela, povika iza glasa, a onda reče Šaulu: "Zašto si me prevario? Ta ti si Šaul!" zaprepaštena je, jer se desilo nešto čudno. jer se pojavio Samuel. ona je znala da to nije moguće tek tako, već da s njom mora biti Božji Pomazanik, grešni, ali Pomazanik, koji je bio posebno vezan za Samuela. i prepoznaje Šaula. dalje Samuel preuzima vodstvo, neovisno o ženi i razgovara s Šaulom. ovo nije opis klasične seanse.

A žena odgovori Šaulu: "Vidim nešto božansko što se diže iz zemlje."

Po poganskom konceptu kakvog zagovaraju skoro sve kršćanske crkve crkve, Samuel je na nebu, dakle, ne može se dizati iz zemlje.

ne vidi nešto božansko, nego elohim kako olim iz zemlje. no kasniji pisac i ona tvrde da je to bila jedna osoba-Samuel. a množina elohim u kontekstu jednine biblijski znači ili Boga, ili ono što je od njega. ovo olim nije obično dizanje, nego kultni pojam SZ-a, žrtveni, sakralni. isto tako za viđenje se upotrebljava ra`a, što je oznaka proročkog viđenja (otuda roe-vidjelac, stari naziv za proroka) dakle, pisac je opisao ovo kultnim, sakralnim i proročkim rječnikom, a vjerujemo da je bio nadahnut.
u to vrijeme se općenito vjerovalo da je podzemlje boravište mrtvih, a ja naprosto nemogu vjerovati da u 21.st još uvijek netko zamišlja raj kao mjesto iznad oblaka. to nije stav kršćanstva, nego privatni dotičnog autora.

Šaul je upita: "Kakva je obličja?" A ona odgovori: "Izlazi starac, ogrnut plaštem." Tada Šaul spozna da je to Samuel, pa pade licem do zemlje i pokloni se.

Šaul ne vidi Samuela, samo prepostavlja.

netočno. on spozna, a to je glagol jada, što znači dubinsku spoznaju, od spoznaje Boga do sexa. Šaul spozna dubinski, svim bićem, da je to Samuel. i to nekaže vještica, nego pisac. nikako pretpostavlja, to je čisto falsificiranje.

Jahve će predati, zajedno s tobom, i Izraela u filistejske ruke. Sutra ćeš sa svojim sinovima biti sa mnom, a i tabor izraelski Jahve će predati u filistejske ruke."

Bog ne radi na ovaj način, on se obraća čovjeku kada za njega još ima nade. Ovdje ispada da Bog nije spreman da oprosti grešniku i Šaul pada u očaj.

pogrešno:
16A Samuel odvrati: "Zašto mene pitaš kad se Jahve odvratio od tebe i postao ti neprijateljem? 17Jahve ti je učinio kako ti je kazao preko mene: istrgao je kraljevstvo iz tvoje ruke i dao ga tvome suparniku, Davidu, 18jer nisi poslušao riječi Jahvinih i jer nisi izvršio njegova žestokog gnjeva na Amaleku: stoga ti je Jahve danas ovako učinio.
1.)Samuel odvrati
2.)on prorokuje i poziva se na svoja proročanstva-ta proročanstva se ostvaruju-opominje na vjernost Jahvi. to nije karakteristika ni lažnog proroka, a kamoli demona.
3.)to kaže pisac, nadahnuti a ne vještica.
4.)Šaul nije nti tražio oprost-jednostavno se izvršava Božja presuda.

Ovdje se ne radi ni o kakvom Samuelu, već je riječ o demonu, Biblija nas izvještava da sotona može uzeti čak i oblik anđela svjetlosti.

prema analizi, čini se ipak o tvom bogohuljenju, jer božansko nazivaš demonskim.

2. Kod Preobraženja Mojsije i Ilija razgovaraju s Isusom (Mt 17,1-13)

Na osnovu Biblije znamo da Henok i Ilija nisu umrli (1. Mojsijeva 5,24, 2. Kraljevima 2,1-18 ) već su uzneseni na nebo, a Mojsije je uskrsnuo (5. Mojsijeva 34,6, Judina poslanica 1,9).

5I Mojsije, sluga Jahvin, umrije ondje u zemlji moapskoj po Jahvinoj zapovijedi. 6I ukopa ga on u dolini u zemlji nasuprot Bet Peoru. Do dana današnjega nitko nije doznao za njegov grob Pnz 34, 5-6
dakle, umro i pokopan

8Kad se Mihael arkanđeo s đavlom prepirao za tijelo Mojsijevo, nije se usudio izreći pogrdan sud protiv njega, nego reče: "Spriječio te Gospodin!" Jd 1, 9
iz ovoga nevidimo uskrsnuće, nego prepirku za tijelo Mojsijevo. dakle, za nekoga kome je Biblija jedini autoritet, ovo ne govori mnogo; o Mojsijevom uskrsnuću ništa.

3. Prispodoba o bogatašu i Lazaru (Lk 16,19-31)

To je jedna narodna priča pomoću koje Isus pokazuje da je ovaj život jedina prilika da zaslužimo život vječni. Ni bogataš ni Lazar nisu stvarne ličnosti. Abraham po raznim poganskim vjerovanjima u kršćanstvu nema vodeću ulogu u raju, nego Petar. Priča završava zaključkom da treba slušati Toru i proroke, da je to stup naše vjere, a onaj koji ne drži Toru i ono što su govorili proroci, taj ne može ni ispravno razumjeti uskrsnuće, niti je njegova vjera ispravna, nego je temelji na izoliranim citatima iz Novog zavjeta.

"Ako ne slušaju Mojsija i Proroka, neće povjerovati sve da i od mrtvih tko ustane!" (Lk 16,31)

sve Isusove prispodobe se temelje na stvarnom životu. ova je jasna. da je Isus davao samo pouku o životnoj prilici, mogao je kratko reći: kad umreš-gotovo je! no On govori o životu poslije smrti, muci i blaženstvu. ovo s Petrom je pučko vjerovanje, koja vodeća uloga?
nipošto, kaže se samo da je u Tori i Neviim zapisano za spasenje(kao i bogatom mladiću), što je točno, ali da neće povjerovati da od mrtvih tko uskrsne-jasna aluzija na svoju sudbinu. On je temelj, a ne tora.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri lis 22 2008, 12:27

abraham:

Drugim riječima koji je smisao pakla kao kaveza u kojemu se duše muče..?

ovo bi pitanje bilo dobro postaviti muslimanima, jer je njihova koncepcija pakla takva (mjesto gdje izdržavaš propisanu kaznu, koju vrše meleki). no to nije kršćanska vizija.

[b]Ako je duša nesmrtna tj besmrtna što je onda smrtno?

tijelo. a rušenje čovjeka kao cjeline, njegovo dijeljenje, i nemogućnost ispunjenja ljudskog bića kao cjelovitog-tjelesnomaterijalnog-jest veća muka za čovjeka i pljuska Božjem remek-djelu, nego totalna smrt.

zatim, ako nema neunrle duše, koja je razlika čovjeka i životinje? onda je čovjek samo razvijenija životinja? ako nema bitne razlike, da li je Krist svojom krvlju pobožanstvenio i otkupio i majmune, stoku..
nadalje, ako Krist nije imao dušu, kao čovjek, znači da je njegovo biće, kao Bogočovjeka, na križu bilo uništeno i razdvojeno-prestao je postojati kao Isus Krist, vrativši se na početno stanje. dakle, smrt je poništila zaglavni kamen svega?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by No Nick on sri lis 22 2008, 12:33

A šta je telo??

No Nick
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1236
Registration date : 15.02.2007

Korisnički profil http://www.svetlostistine.com

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri lis 29 2008, 18:57

Zanimljiva je
Nedj. biblijska poruka
.........
o Danu mrtvih, nalazimo je u Glasu Koncila uz koju na Portalu nalazimo i odgovor na pitanje o duši i tijelu..:
Što je to duša?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Navi on ned pro 21 2008, 22:14

Da ali po Isusu Kristu smo spašeni i otkupljeni. Pa već u starom zavjetu u drudoj Samulevoj se razgovaralo sa mrtvima pročitajte malo pa ćete vidjeti a danas mnogi to rade koji se bave sa magijom.

Navi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 45
Registration date : 09.12.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pon oľu 16 2009, 19:50

No vratimo se na ovo pitanje....

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by flower on pon oľu 16 2009, 21:00

"...i sestre poslase k Isusu glasnika da mu rekne: Gospodine, bolestan je onaj koga ljubis. Ova bolest nije smrtonosna - odgovori Isuskad to cu - vec je ODREDENA ZA SLAVU BOZJU: da PROSLAVI SINA BOZJEGA"

flower
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 22
Registration date : 15.03.2009

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri oľu 18 2009, 21:25

Navi je napisao/la:Da ali po Isusu Kristu smo spašeni i otkupljeni. Pa već u starom zavjetu u drudoj Samulevoj se razgovaralo sa mrtvima pročitajte malo pa ćete vidjeti a danas mnogi to rade koji se bave sa magijom.

Ma to oni ne razgovaraju sa mrtvima....nego sotona oponaša njihov izgled i glas...mrtvi ništa ne znaju....spavaju do Kristovog dolaska...

Evo što Petar kaže u Djelima 2, 29.34: "Braćo, nek mi je slobodno da vam posve otvoreno rečem za patrijarha Davida: umro je i pokopan je i grob mu se ne nalazi među nama do današnjeg dana. Dakako, David nije uzišao na nebo...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 21:35

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 23 / 25. Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25  Next