Besmrtnost duše

Stranica 22 / 25. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Besmrtnost duše

Postaj by Gost on uto lis 02 2007, 22:25

Ugledajmo se na plemenitije od solunskih istraživaća Pisma kako bismo sa svom spremnošću mogli vidjeti da li je to tako,
kao što su činili oni iz Bereje:

"Ovi su Židovi bili plemenitiji od solunskih: primili su Riječ sa svom spremnošću i danomice istraživali Pisma, da li je to tako." Djela 17,11
KS

"Učtivije od onih u Solunu, oni primiše Riječ s jednom cjelovitom dobrohotnošću i svaki dan oni ispitivahu Pisma za vidjeti ta li tome zaista jest tako."Dretar Tomislav

"A ovi su bili plemenitiji od onih u Solunu, jer primiše riječ sa svim srcem, i svaki su dan ispitivali Pisma, je li to tako."Ivan Šarić
Vjerujem da imamo nesalomljive srčanosti ali bismo trebali imati plemenitu dobrohotnost i druge uputiti na upoređivanje nauke sa Pismom kako bi u plemenitosti Isusovog nauka mogli radosne poniznosti braniti i dokazivati vjerodostojnost biblijskih istina..ne sramoteći se međusobom da oni koji slušaju ili čitaju ne bi pomislili da smo željni jedan drugoga nadvisivati i po cijenu zanemarivanja križa..Čemu će se slušaći naučiti ?Besmrtnosti starog čovjeka ili žalosti Novoga?Za kojim će krenuti, za Soluncima ili Berejcima, ili će reči - skoro nađosmo Solunce kako se ugledaju na Berejce..
Prihvatate?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on sri lis 03 2007, 00:32

Dina je napisao/la:
Sinke je napisao/la:
Oprezno odgovori: Adventisti bi te mogli izbaciti iz svojih redova pod optužbom da pokušavaš unijeti post-milerijansku herezu Jehovinih Svjedoka u svoje redove.

Molim te Sinke, objasni mi malo bolje,da li po tebi adventisti,daju krv ili ne daju,da li dobijaju krv ili ne smiju dobiti?

Ako je krv duša, da li dobrovoljnim davanjem krvi miješamo duše?

Jehovini Svjedoci imaju nauk da je davanje krvi grijeh, pa sam od Molitelja
tražio da objasni svoj stav kao Adventist.

Ako bi Molitelj rekao da je davanje krvi grijeh- Adventisti bi ga mogli ili ispraviti ili izbaciti jer sami daruju krv i smatraju taj čin pohvalnim.

Ako bi Molitelj rekao da nije grijeh- ja bih dokazao da krv i duša nisu u odnosu kao što je Molitelj rekao.

Sinke
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1237
Registration date : 13.02.2007

Korisnički profil http://defensorfidei.blog.hr/

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on sri lis 03 2007, 00:38

Molitelj je napisao/la:Ostaje ti jedino niska ironija kao oruzije, ha ha ha, stvarno sam za tebe enigma. Izgubio si na svakom podrucju po svakom pitanju i dotukao sam te vala posteno.

Tvoji odgovori mi to jasno pokazuju. Zato sam veoma srecan, i zadovoljan. Treba biti umesan pa poniziti takvog hvalisavca i gordoga coveka, kao sto si ti, prijatelju moj!!!!!!!

Ma slusaj, ja volim kada mi neko daje tumacenja zbog kojih se posle citanja takvih komentara cela porodica slatko smejemo. A odgovori su ti uzasni. Neuravnotezeni i neubedljivi, slabi i rastrzani.

Kada se glumi stalozenost treba ti mnogo vise ubedljivosti.
Ti kao covek si mi simpatican, ali tvoja religija je dozivela poraz. Tvoji stavovi su baceni u bezvrednu prasinu i besmrtnost duse odlazi u kantu za otpatke istorije. Najzad da istina zasija potpuno i jasno.

A gornji komentari su ti bez veze, i suplji. Nemas ni jedan kontraargument kojim si odbranio svoje stavove. Veruj mi da se zbog toga osecam ponosno. Ne zbog sebe samog, vec zbog Boga.

Blagoslovljen bio, i ti, i tvoja obitelj.

Citirao sam Božju Riječ- opravdao sam svoju vjeru i zahvalan sam Bogu na svemu što me Je naučio.

Smatra li me tko krivim- neka opravda svoja vjerovanja- ne preda mnom već pred Božjom Riječi.

A i Bog i ljudi koji prate ovaj forum znaju što se zbilo tijekom ove diskusije, i tko je svoju vjeru branio Riječju Božjom i istinom, a tko sarkazmom i kiselim osmijehom.

Oče, Tvoja Je Riječ Istina.

Nitko neće jedan potez Zavjeta maknuti- sve će se zbiti!

Želim obilje Božjeg blagoslova svima!

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sri lis 03 2007, 10:33

Navodima o krvi dokazali smo da to nije besmrtna dusa u pitanju. Vec zivot za telo, krv coveka.

Kakve to veze ima sa pitanjima koja ti postavljas? Mislis li da takvim pitanjima mozes odbraniti izmisljotinu o besmrtnosti duse???? Bez veze veruj mi. Vise sam ocekivao od tebe.

Neka pitanja koja mi postavljas mogu se jedino tretirati kao provokativna i cak uvredljiva. Ali to je tvoj problem.

Hajde onda da okrenemo stvar. Objasni ti sta je to krv i cemu ona sluzi po tebi, kada o njoj govori Bog u Bibliji????

Moze li se ziveti bez krvi?

Ujedno, da li bi Adamovo telo ozivelo, postalo dusa ziva, a krv je zivot telu, da Bog nije udahnuo energiju zivota u njega?

Tako vidimo da duh zivota i telo, ozivljavaju coveka, krvlju koja odrzava zivot. Zato je covek dusa ziva. Krv je dusa koja daje zivot telu.

Nema besmrtne duse.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sinke on sri lis 03 2007, 14:09

Molitelj je napisao/la:Navodima o krvi dokazali smo da to nije besmrtna dusa u pitanju. Vec zivot za telo, krv coveka.

Kakve to veze ima sa pitanjima koja ti postavljas? Mislis li da takvim pitanjima mozes odbraniti izmisljotinu o besmrtnosti duse???? Bez veze veruj mi. Vise sam ocekivao od tebe.

Neka pitanja koja mi postavljas mogu se jedino tretirati kao provokativna i cak uvredljiva. Ali to je tvoj problem.

Hajde onda da okrenemo stvar. Objasni ti sta je to krv i cemu ona sluzi po tebi, kada o njoj govori Bog u Bibliji????

Moze li se ziveti bez krvi?

Ujedno, da li bi Adamovo telo ozivelo, postalo dusa ziva, a krv je zivot telu, da Bog nije udahnuo energiju zivota u njega?

Tako vidimo da duh zivota i telo, ozivljavaju coveka, krvlju koja odrzava zivot. Zato je covek dusa ziva. Krv je dusa koja daje zivot telu.

Nema besmrtne duse.

Da si na moje pitanje odgovorio "da"- Adventisti bi te ukorili.

Da si odgovorio "ne"- priznao bi moje argumente.

Ti si rekao da su moja pitanja uvredljiva, što je valjda najgori odgovor- tko čita ovu diskusiju jasno može provjeriti svrsishodnost mojih pitanja i činjenicu da nema niti najmanjeg uvredljivog konteksta u njima. Dakle, vrlo jednostavno- uhvatio sam te u kontradikciji koje si svjestan, pa u svojem starom običaju bježiš iz diskusije na apsurdan način.

Ruku na srce, vodiš monolog- koji, iako simpatičan, postaje zamoran. "Nema u Bibliji besmrtne duše, nema besmrtne duše"- možda u tvojim postovima, ali tvoja nemogućnost da se odupreš Bibliji, Božjoj Riječi u kojoj duše ulaze i izlaze iz tijela, te im se čak propovjeda nakon što im je tijelo umrlo ipak nas navode da sam ja u pravu. Kao što sam rekao i prije, više vrijedi jedan moj Biblijski citat u kojem se spominje duša svjesna sebe nakon tjelesne smrti i koji završava točkom, nego sve tvoje rečenice da takav citat nigdje ne postoji ( s pedeset uskličnika, upitnika, točki, ismijavanja i prozivanja ).

U svakom slučaju, budi pozdravljen! Svoju sam vjeru opravdao- i nadam se Božjem blagoslovu svih ljudi i na ovome forumu i na svim forumima svijeta!

Sinke
stručnjak
stručnjak

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sri lis 03 2007, 14:29

Ovako se ne dokazuje da si u pravu. Jer sam ja sve tvoje navode o besmrtnosti duse bacio na pod i pokazao da nisu validne.

Ma ti si postao veoma simpa, i drago mi da sam s tobom mogao da razmenjujem dokaze o nebesmrtnosti duse.

Medjutim, ja nisam jos zavrsio, imam jos dokaza s kojima cu naknadno POTVRDITI koliko su moji argumenti veliki i neoborivi. Bice zanimljivo veruj mi.

Bog te blagoslovio.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sri lis 03 2007, 14:58

Krv je dragi moj zivotna energija koja odrzava telo zivim. Tako telo i dah zivota ( energija zivota od Boga ), krvlju cini coveka zivim. Ali ne i vecnim.

Kao sto smo to vec rekli, jer nije uzbrao ploda sa drveta zivota. Bog ga je sprecio u tome, da ne bi vecno ziveo.

Kako je Biblija jasna!!!!!

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri lis 03 2007, 19:09

I krv je pod raspadnućem..
1.Korinćanima 15,50-54 :
"A ovo, braćo, tvrdim: tijelo i krv ne mogu baštiniti kraljevstva Božjega i raspadljivost ne baštini neraspadljivosti."
Ali :
"A kad se ovo raspadljivo obuče u neraspadljivost i ovo smrtno obuče u besmrtnost, tada će se obistiniti riječ napisana: Pobjeda iskapi smrt."
Jer
"
Jer se tvar pokori propadljivosti (ne od svoje volje nego za volju onoga koji je pokori) na nad,
Da će se i sama tvar oprostiti od ropstva raspadljivosti na slobodu slave djece Božije.
Jer znamo da sva tvar uzdiše i tuži s nama do sad.
A ne samo ona, nego i mi koji novinu duha imamo, i mi sami u sebi uzdišemo čekajući posinjenja i izbavljenja tijelu svojemu.
/Rimljanima 8.20-23

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sri lis 03 2007, 21:16

Hvala Abrahamu za dragocenu misao. Velicanstven zakljucak duhovno logicnog promisljanja.

Zaista veliko hvala! Pogodio si srz. Malo je onih koji to danas uspevaju dostici.

To ti telo i krv nije javilo, vec Onaj koji prebiva u vecnosti!!!!

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sri lis 03 2007, 21:35

Dopustio bih sebi to zadovoljstvo da diskusiju prosirimo.

Sinke dugo sam posmatrao kako se svim silama napinjes dokazati besmrtnost duse. U tu svrhu upotrebio si sva raspoloziva sredstva. Postavljao si pitanja koja su po tvom misljenju bila bez odgovora.
Citao sam te, i otkrivao u tebi dusu koja ume da razmislja, i koja koristi Bozji Mac samouvereno, sa dozom ubedjenosti u ono sto navodi. Ali bio je to, kao sto sam mogao zapaziti, samo blagi povetarac na okeanskoj beskonacnoj pucini. Dubine se nikada nisi dotakao.

Idemo prema tome u Otkrivenje. To je 6 poglavlje 9 i 10 stih. Citajmo zajedno: "I kad otvori peti pecat, videh ispod oltara DUSE onih koji su pobijeni zbog Bozje reci i zbog dela svedocenja koje su imali. I povikase jakim glasom, govoreci: *Dokle ces se, Suvereni Gospode, sveti i istiniti, suzdrzavati od toga da sudis i osvetis nasu KRV na onima koji zive na zemlji?"
Iteresantni stihovi, ne?

Kao prvo molio bih, za neki nas pocetak u ovoj diskusiji, da mi ti Sinke, objasnis sta ovaj stih znaci i o cemu on to govori. Ono sto me zanima jeste sta po tebi znace neki pojmovi koje ovde susrecemo.
1: Sta je taj pecat?
2: O kom je to oltaru rec?
3: Ko su ovi i sta su, koji se nazivaju DUSAMA? Jesu li ovo po tebi zivi mrtvaci?
4: I sto oni traze da se osveti njihova KRV?

Kada cujem tvoje odgovore, onda mozemo da se pozabavimo ostalim pitanjima i odgovorima, koje zelim da ti dam.

Pozdrav!!!!!!!!

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on čet lis 04 2007, 15:13

Ponovimo, da je covek, kao covek celina tela i krvi. Dah zivota koji mu je Bog udahnuo u nos, ucinio je da ozivi. Mogli bi smo reci da je tako postao ziva krv, ziva dusa. Jer je dusa coveka ustvari krv koja tece po njegovom telu, i omogucava mu da moze ziveti.

Kada covek umire on umire i po telu i po dusi, to jest krv prestaje da funkionise, jer vise nema u sebi daha zivota ( energiju ). I telo i krv se vracaju u prah, jer su od praha i nacinjeni.

To je Bog odma na pocetku jasno kazao Adamu: "U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš: ta iz zemlje uzet si bio - prah si, u prah ćeš se i vratit." ( Postanak. 3,19; Stvarnost )

Nigde u ovom izvestaju Bog ne obavestava Adama da ce otici u neki raj, ili eventualno u pakao, kao ni u neko cistiliste. Niti mu daje ikakve indicije da ce nastaviti i u prahu zemljskom sa nekim vidom zivota.
Prah jasno oznacava da ce doci do truljenja, i sjedinjenja coveka sa zemljom, od koje bi uzet.

Ovaj izvestaj je dragocen podatak za sve one koji temelje svoju veru u izvestaj Isusa da covek kada umre, on ustvari nije ziv, nego pociva. To je neka vrsta sna za Boga.

Bog govori jasnim jezikom, svakome razumljivim: "... dokle se u zemlju ne vratiš: ta iz zemlje uzet si bio - prah si, u prah ćeš se i vratit."

Da je postojala bilo koja dodatna solucija za one koji umiru, Bog to sigurno ne bi na pocetku zatajio od Adama. Tako nam izvestaj sa pocetka jasno pokazuje, da nema pakla, nema cistilista a ni raja kada covek umre. Sto je neoborivi DOKAZ da covek ne poseduje besmrtnost, niti deo besmrtnosti u dusi ( krvi ).

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on čet lis 04 2007, 15:31

Sta se desava zatim?????

Obratimo paznju, na sled dogadjaja koji nam pomazu da nikako ne donesemo pogresne zakljucke.

Objasnili smo sta sacinjava jednog coveka. Rekli smo da je to telo i krv. Telo i krv daju zivot, cine covek zivim. Sada taj covek, zajedno sa telom i krvlju ( dusom ), definitivno biva onemogucen da postane BESMRTAN! Celini kao coveku se onemogucava besmrtnost. Ne samo jednom delu.
Citjamo zajedno: "Zatim reče Bog: "Evo, čovjek postade kao jedan od nas - znajući dobro i
zlo! Da ne bi sada pružio ruku, ubrao sa stabla života pa pojeo i ŽIVIO NAVIJEKE!" ( Postanak. 3,22; Stvarnost )

Ovde vidimo, vise nego jasno, da je Bog kada je obavestio Adama da ce umreti, i da ce se u prah vratiti, jer je iz zemlje uzet, povukao poteze koji su onemogucili coveka da postane besmrtan, to jest da ne bi pruzio svoju ruku, ubrao sa stabla zivota, pa pojeo taj plod i ZIVEO UVEK, NAVIJEK!!!!

Gospodin Jahve, isterao je coveka iz vrta Edemskoga, i postavio je jednog cuvara da niko ne moze prici drvetu zivota:
"Zato ga Jahve, Bog, istjera iz vrta edenskoga da obrađuje zemlju iz koje je i uzet. Istjera dakle čovjeka i nastani ga istočno od vrta edenskog, pa postavi kerubine i plameni mač koji se svjetlucao - da straže nad stazom koja vodi k stablu života." ( Postanak. 3,23.24; Stvarnost )

Kako je coveku bilo onemoguceno da jede sa drveta ( stabla ) ZIVOTA, tako on vise nije mogao da vecno zivi, ili da bude besmrtan u bilo kom svom delu. Kako je covek jedna celina tela i krvi, pa stoga ziva dusa, on se mora vratiti u zemlju iz koje je uzet isto kao jedna celina. U grob sa covekom idu prema tome i telo i dusa, to jest njegova krv.

Naravno u ovoj temi postoje jos snaznije dubine o kojima se moze govoriti u korist smrtnosti coveka, kao celine.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet lis 04 2007, 22:35

"Duša" i "duh" u Bibliji

Izvještaj o stvaranju čovjeka u Postanku 2,7 ponekad se tumačio kao unošenje "duša" ili nematerijalne tvari u materijalni organizam. No takav se zaključak protivi izvještaju. Prema njemu čovjek je oblikovan "od praha zemaljskog", upravo kao što su životinje iz njegovog okoliša načinjene "od zemlje" (Post 1,24; 2,19), samo s više osobne pažnje i njege. Zatim Bog " u nosnice mu udahne dah života" što ga čovjek dijeli s pticama, gmizavcima, sisavcima i drugim životinjama (Post 1,30; 7,22) i kao oni "postane čovjek živa duša", nefeš hayyah (Post 1,20.24).

Pridjev hayyah znači "živ". Premda se nefeš u našim prijevodima često prevodi kao "duša", njegova uporaba za čovjeka i životinje (rr. 20.24.30; 2.19; 7,21) pokazuje da u njoj nema ničeg besmrtnog, nečega što bi ukazivalo na njene više funkcije. U svom osnovnom smislu hebrejska riječ označava "ždrijelo, grkljan", a tako je i prevedena u Izaiji 5,14. Isti prijevod mogao bi se uzeti u Postanku 34,3 umjesto "duše" (kod nas je gotovo u svim prijevodima stavljeno "srce"). U Izaiji 5,14 ova riječ ima paralelu u riječi "ralje" (usp. Hab 2,5) i tako se može prevesti u Izrekama 25,25 (žedna "duša" uživa u hladnoj vodi) i na drugim mjestima.

Srodan glagolu nfš, "disati", nefeš slikovito znači "život", kao u Ponovljenom zakonu 24,6 i na mnogim drugim mjestima. U Izrekama 8,35 ona je suprotna "smrti" i paralela je riječi hayyim, što je još jedan izraz za "život" (usp. već spomenutu riječhayyah). Značenje "život" može se isto tako odrediti iz konteksta ulomaka kao što su 1. Samuelova 28,9; Psalam 30,4; 124,7; Izreke 7,23; 19,18. Međutim, sadržaj ovog izraza ukazuje na mnogo aktivniji, a ne samo osjećajni ili vegetativni život. Stoga je u Postanku 2,7 opći smisao kombiniranog pojma nefeš hayyah "živahno živo biće". Čovjek jest duša; on nema dušu.

Tako ni elementi od kojih se sastoji čovjek, niti postupak primijenjen pri stvaranju – kako je opisan u Postanku 2,7 – ne ukazuju na nešto što bi u dualističkom smislu bilo "duša". Ljudska bića nadilaze životinje, ne zbog broja njihovih osnovnih sastavina, već zato što se kvalitativno razlikuju od životinja (Prop 3,19). Ovo ne ide u prilog dualističkom stajalištu.

Premda smrt nije bila dio prvotno stvorenog svijeta, biblijski podatak o procesu umiranja jednako se protivi dualističkoj misli. Prema biblijskim iskazima smrt je povratni proces u kojem se čovjek, budući stvoren od zemlje, vraća u zemlju (Post 3,19) i pritom Bogu vraća dah (ruah,doslovce "vjetar", često preveden kao "duh"), koji je simbol životnih snaga koje su mu u početku (Prop 12,7) posuđene kao i ostalim živim stvorenjima (Post 6,17; 7,15.22).

Nema osobnog ili svjesnog bića koje preživljuje povratni proces smrti (Ps 6,6; 30,10; 88,11; 115,17; 144,4; Prop 9,5.6; Iz 38,18.19). Povratni se proces može ponovno okrenuti samo uskrsnućem. Stoga sva nada u život poslije smrti mora biti usmjerena na uskrsnuće (1 Kor 15,16-23; usp. Iv 6,39.40). Samo uskrsnuće, a ne neko bestjelesno stanje, može izbaviti pokojnika od nestajanja Lk 20,37.38. Kako je to prije više stoljeća istaknuo William Tyndale, enegleski prevodilac Biblije i mučenik, oni koji bestjelesne duše stavljaju u nebo, pakao ili čistilište "poništavaju argumente kojima Krist i Pavao dokazuju uskrsnuće".

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Naomi on pet lis 05 2007, 11:31

Evo da vas podsjetim:

Naomi
početnik
početnik

Broj postova : 93
Registration date : 17.07.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on pet lis 05 2007, 13:50

Naomi je napisao/la:Evo da vas podsjetim:

A! Sad sam shvatio.

Ovako izgleda besmrtna dusa!!!!!!!!!

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on sri lis 10 2007, 20:57

Zasto je Bog Adamu i Evi zabranio da jedu sa drveta zivota, i kazao da to cini da oni ne bi vecno ziveli, ako su oni vec bili napravljeni vecnima???? Imalu su zivu dusu kao sto to kazu neki.

Zamislite ovu nelogicnost? Ja imam besmrtnu dusu, i zivim u veke vekova, a onda Bog zabrani da jedem plod sa drveta zivota da ne bih ziveo vecno?????

Vidite li ovu veliku nelogicnost??? scratch

Pa onda dodju neki i kazu, ne vi nikada ne umirete. Vi ste besmrtni.

Medjutim, nikada vam ne pomenu da je u vrtu Edemskom bilo drvo zivota, ciji su plodovi omogucavali vecni zivot Adamu i Evi. A kada su sagresili, i postali smrtni, tada im je zauvek zabranjeno da jedu plod sa drveta zivota kako nebi vavek ziveli~!!!!!Shocked

Ima li neko um, ako ima neka shvati.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Naomi on čet lis 11 2007, 10:15

ajmo još malo filozofirati. kad su adam i eva dobili djecu, nakon jedenja ploda ili poslije jedenja ploda? Twisted Evil lol!

Naomi
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Naomi on čet lis 11 2007, 10:18

i...što se dešava kad roditelji dobiju djete, čija DNA je u djeci? Razz i....još malo filozofije: genetika ide u trag mnogočemu mouse a ja ću da živim kroz moju unučad, praunučad, čukununučad svirka

umirem od smijeha

Naomi
početnik
početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on čet lis 11 2007, 10:29

Naomi je napisao/la:Evo da vas podsjetim:

Odgovor svih odgovora.

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet lis 12 2007, 22:44

U suštini ove teme je uvjetna ili urođena besmrtnost..
Večini katolika Kristov drugi dolazak do sada nije bio važniji od trenutka smrti..U svojoj knjizi Christ Among Us, inače katoličkom bestseleru, Anthony Wilhelm ne posvećuje ni jedno poglavlje Kristovom drugom dolasku. Zašto? Jednostavno zato što izlaže katoličku vjeru prema kojoj duše spašenih smrću već susreću Krista. On piše: "Poslije smrti susrećemo Krista licem u lice, na najjasniji, najprisniji način. On, kome smo se obraćali u svojim molitvama, koga smo maglovito susretali u sakramentima, sada je pred nama u veličanstvenoj punini svog svjetla i ljubavi i moći."A to znači da je za vjernika vrhunski trenutak smrt, a ne drugi Kristov dolazak. Wilhelm nedvosmisleno povlači ovo: "Smrt je vrhunski doživljaj našeg života. Ona je mnogo više nego vremenski trenutak; ona je doživljaj. Mi se budimo u punu svjesnost i punu slobodu, i susrećemo sa samim Bogom. Cijelog svog života živjelimo smo za taj trenutak."

Ovo učenje se otvoreno suproti učenju Biblije prema kojemu kršćanska nada nalazi ispunjenje u susretu s Kristom prigodom Njegova slavnog dolaska, a ne smrti. U Bibliji smrt nikada nije prikazana kao "vrhunski doživljaj našeg života". Stoga ne čudi da za katolike i mnoge protestante drugi Kristov dolazak više nije potreban, jer vjeruju da će, kad umru, sresti Krista kao bestjelesne duše. Oscar Cullmann nalazi primjer za ovaj razvoj u "odluci Kongregacije Svetog ureda [29. srpnja 1944], prema kojoj se vjera u vidljiv Kristov povratak više ne smatra obveznom ('ne može je se naučivati kao sigurnu')."

Osim što je strano Svetom pismu, ovo učenje ohrabruje kršćane da teže za individualnim i neposrednim blaženstvom poslije smrti i prema tome potiskuje nadu u univerzalno, kozmičko i zajedničko otkupljenje koje se ostvaruje prigodom Gospodnjeg dolaska i zahvaljujući njemu. Konačni rezultat takvog vjerovanja, kako je to zapazio Abraham Kuyper, jeste da "golema većina kršćana ne misli dalje od svoje vlastite smrti".

Prvenstvena briga onih koji vjeruju da im duša živi poslije smrti jeste odmah stići u raj, premda u bestjelesnom, psihičkom obliku. Ovakvo razmišljanje nema ni vremena ni zanimanja za Gospodnji dolazak i uskrsnuće tijela.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Molitelj on pon lis 15 2007, 16:57

Upravo zato mi se i ne svidja sto se neki ovde ismevaju ovoj temi. Mozda bi moderator ili administrator o tome trebali da povedu racuna.

Jer ako ne mozes pomoci, sto bre odmazes, zar ne??????

Molitelj
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet lis 18 2007, 11:31

Ova bi tema trebala nositi naslov Besmrtnost – urođena ili uvjetna. Zašto? Većina kršćanskih crkava vjeruje da čovjek živi i nakon smrti, što znači oni podupiru ideju o urođenoj besmrtnosti. No, da li je to tako? Da li znate da je prvu propovijed o besmrtnosti duše održao Sotona?! U Postanku 3,4 čitamo: «Nato će zmija ženi: «Ne nećete umrijeti»! Znamo da su naši praroditelji Adam i Eva kasnije umrli i tako je smrt prešla na sve ljude jer svi sagriješiše (Rim 5,12). Naši praroditelji su dobili uvjetnu besmrtnost, koju su izgubili kad su sagriješili. Onaj koji zgriješi, taj će i umrijeti kaže Ezekiel. Već na početnim stranicama Biblije možemo logički doći do zaključka o uvjetnoj besmrtnosti.

Postanak 3, 24: «Istjera dakle čovjeka i nastani ga istočno od vrta edenskog, pa postavi kerubine i plameni mač koji se svjetlucao – da straže nad stazom koja vodi k stablu života». Iz ovog stiha vidimo da su naši praroditelji imali besmrtnost jer su imali pristup drvetu života. I kad su sagriješili Bog je postavio kerubina s plamenim mačem koji je branio pristup tom drvetu. Što bi se desilo da su Adam i Eva, onako grešni i dalje jeli te plodove? Bili bi besmrtni grešnici. Inače besmrtnost ima samo Bog i to se spominje samo na dva mjesta i to u poslanici Timoteju. On kaže da je Isus Krist «Kralj kraljeva i Gospodar gospodara, koji jedini ima besmrtnost» (1 Timoteju 6,15.16).

Zaključak svega ovog je da smo izgubili besmrtnost, pogreškom naših praroditelja i plaća za grijeh je smrt. No, Pavao hrabri kršćane ovim riječima «onima koji ustrajnošću u dobru djelu traže slavu, čast i besmrtnost – njima život vječni». Rim 2,7. Mi kršćani tražimo besmrtnost koju ćemo dobiti tek kada naš Spasitelj Isus Krist dođe po nas. On je rekao «idem da vam pripravim mjesto, vratit ću se da vas uzmem k sebi i da vi budete gdje sam ja» (Iv 14,3). Krist nije rekao kad umrete doći ćete u te stanove, nego kad on dođe. I jedno pitanje za kraj. Zašto uskrsnuće, ako su već neki ljudi u raju već. Da li će oni skoknuti iz raja u grob i onda uskrsnuti kada Krist dođe. Gdje tu logika? Za neke ljude Biblija kaže da su na nebu (Henok, Mojsije, Ilija), ali za to ima argument. O tome ću pisati uskoro. Svako dobro u Kristu.

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Svjedok on pon lis 22 2007, 22:08

tko je veliko mnostvo????
sta je sveta tajna?????????
ajde Admine!!!

Svjedok
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 11
Registration date : 11.08.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on uto lis 23 2007, 17:09

Svjedok je napisao/la:tko je veliko mnostvo????
sta je sveta tajna?????????
ajde Admine!!!

Pojasni malo pitanje, koje veliko mnošvo i koja sveta tajna?

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Svjedok on uto lis 23 2007, 17:20

veliko mnostvo-misli se na druge ovce..ivan 10:16.tko su onione??
a sveta tajna...mislim na stavak iz 1.mojsijeve 3:15... tko je zena i tko je njeno potomstvo, tko ce kome na glavu stajati? kako objasnjavas ovaj redak i da li ima povezanosti sa novim zavjetom??

Svjedok
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 11
Registration date : 11.08.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 19:34

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 22 / 25. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next