Besmrtnost duše

Stranica 5 / 25. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Besmrtnost duše

Postaj by καιros on sri sij 17 2007, 14:32

Pa mi ljudi smo materijalni...ne razumijem da sad kod Boga lebde neki duhovi po nebu...a s druge strane pak duhovi koje vatra ne može spaliti...

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 14:51

Feba je napisao/la:Ako su umrli već na nebu koji su to mrtvaci koji će ustati nakon što Krist dođe po svoju crkvu. Zar ne kaže Pavao da će tada i oni živi i oni umrli u Kristu, otići s njime. Ako su ovi već na nebu, da li će se vratiti da bi opet otišli? scratch
gledaj, nisu na Nebu LJUDI, nego duhovi čovječji, nisu to LJUDI, Pavao kaže da će oni živi i umrli otići s Kristom po Uzeću (eng. Rapture) odnosno da će živi u trenutku biti promjenjeni, a mrtvi će uskrsnuti novim tijelom....e sad duhovi koji su sada na Nebu će sići na zemlju i uskrsnuti u tijelu, mislim da je to najveći problem...no po meni, mi ne znamo da li su ti duhovi umrlih uopće na tom Nebu gdje će biti uskrsnuti zajedno sa Kristom...pošto Pavao spominje nekakvo treće nebo....mislim da Biblija je jako teška za shvatiti i jako malo govori o tome duhovnom svijetu, a i kada govori govori u slikama....tako da sa sigurnošću ja ništa ne tvrdim što se tiče toga

Daniel
team member
team member

Broj postova : 975
Registration date : 04.01.2007

Korisnički profil http://bozjeprorocanstvo.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 14:54

Krizostom je napisao/la:Pa mi ljudi smo materijalni...ne razumijem da sad kod Boga lebde neki duhovi po nebu...a s druge strane pak duhovi koje vatra ne može spaliti...
znamo da pakao je dubok i da ima vrste kažnjavanja...mi ni ne poznajemo što je zapravo duh da bi mogli reći što duh može a što ne...

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri sij 17 2007, 14:58

Jedino u Bibliji možemo naći odgvor Daniele, i stoga teologija je disciplina koja nam pomaže u tome...

Dah života.

Što je “dah [nešamah] života” koji je Bog udahnuo u Adamove nosnice? Neki smatraju da je on besmrtna duša koju je Bog usadio u Adamovo materijalno tijelo. Ovo se tumačenje ne može legitimno potkrijepiti biblijskim značenjem i uporabom “daha života”, jer “dah života” nigdje u Bibliji nije izjednačen s besmrtnom dušom.

U Svetom pismu je “dah [nešamah] života” životodavna sila povezana s Božjim dahom. Stoga u Jobu 33,4 čitamo: “Ta i mene je duh [ruah]
Božji stvorio, dah [nešamah] života Svesilnoga oživio mene.” Paralelizam između “duha Božjega” i “daha Svesilnoga” ukazuje na to da se oba izraza koriste naizmjenično, jer se odnose na dar života što ga je Bog dao svojim stvorenjima. Drugi jasan primjer nalazimo u Izaiji 42,5: “Ovako govori Jahve, Bog, koji stvori i razastrije nebesa, …koji daje dah [nešamah]
narodima na njoj, i dah [u izvorniku “duh”, ruah] bićima što hode njome.” I ovdje paralelizam pokazuje da se dah i duh odnose na isti pokretački princip života što ga Bog daje svojim stvorenjima.

Slikovitost “daha života” na sugestivan način opisuje Božji dar života dan Njegovim stvorenjima, jer je disanje vitalan znak života. Osoba
koja više ne diše je mrtva. Stoga ne iznenađuje da je u Svetom pismu životodavni Duh Božji označen kao “dah života”. Uostalom, disanje je vidljiva manifestacija života. Job kaže: “Sve dok duha [u izvorniku “daha”, nešamah] moga bude još u meni, dok mi dah [u
izvorniku “duh”, ruah] Božji u nosnicama bude, usne moje neće izustiti zloću.” (Job 27,3.4) I ovdje su ljudski “dah” i božanski “duh” izjednačeni, jer se disanje smatra manifestacijom održavajuće snage Božjeg duha.

Posjedovanje “daha života” samo po sebi ne daje besmrtnost, jer nam Biblija kaže da se smrću “dah života” vraća Bogu. Život izlazi od Boga, Bog ga održava i on se vraća Bogu. Opisujući smrt Job kaže: “Kad bi on [Bog]
dah [u izvorniku “duh”, ruah] u se povukao, kad bi čitav svoj duh
[u izvorniku “dah”, nešamah] k sebi vratio, sva bića bi odjednom izdahnula, i u prah bi se pretvorio čovjek.”
(Job 34,14.15) Istu istinu nalazimo izraženu u Propovjedniku 12,7: “I vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.” O potopu čitamo: “Izgiboše sva bića što se po zemlji kreću… Sve što u svojim nosnicama imaše dah [nešamah] života… izgibe.” (Post 7,21.22)

Činjenica da je smrt označena kao povlačenje daha života pokazuje da “dah života” nije besmrtan duh ili duša koju Bog daje svojim stvorenjima, već dar života što ga ljudi imaju za trajanja svog zemaljskog postojanja. Dokle god u njima ostaje “dah života” ili duh, ljudi su “žive duše”. No kad ih dah napusti, oni postaju mrtve duše.

Povezanost “daha života” i “žive duše” postaje jasna kad se sjetimo da je, kako to Atkinson ističe, “čovjekova duša u njegovoj krvi i prema tome njegova krv je njegova duša. On ostaje živ kao živa duša udisanjem kisika iz zraka, a medicinska znanost danas zna dosta toga o povezanosti između uzimanja kisika i krvi”.[22]

Prestanak disanja izaziva smrt duše, jer krv koja je izjednačena s dušom, više ne dobiva kisik tako važan za život. Ovo objašnjava zašto Biblija o čovjekovoj smrti oko trinaest puta govori kao smrti duše (Lev 19,28; 21,1.11; 22,4; Bro 5,2; 6,6.11; 9,6.7.10; 19,11.13; Hag 2,13).

U svjetlosti prethodne rasprave zaključujemo da prigodom stvaranja “postane čovjek živa duša” ne usađivanjem nematerijalne, besmrtne duše u njegovo materijalno, smrtno tijelo, već zahvaljujući pokretačkom načelu života (”dahu života”) kojega mu je sam Bog udahnuo. U izvještaju o stvaranju “živa duša” se odnosi na načelo života ili snagu koja pokreće ljudsko tijelo, a pokazuje se u obliku svjesnog života.

Zadnja promjena: ; sri sij 17 2007, 15:02; ukupno mijenjano 2 put/a.

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 15:01

jesi ti ikada čuo za duhovnu smrt?

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri sij 17 2007, 15:03

Duhovna smrt...ne znam o čemu misliš...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 15:11

da li si ti bio duhovno mrtav?

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri sij 17 2007, 15:14

Misliš prije obraćenja...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 15:15

da

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri sij 17 2007, 15:17

ali kakve to veze ima s temom...čuj da nisam prihvatio Krista do kraja života bio bih cijeli mrtav i duhovno i tjelesno...druga smrt ili vječna, nema me više...neću sto puta objašnjavati da ne vjerujem u vječno mučenje zlih...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sri sij 17 2007, 15:38

Krizostom je napisao/la:ali kakve to veze ima s temom...čuj da nisam prihvatio Krista do kraja života bio bih cijeli mrtav i duhovno i tjelesno...druga smrt ili vječna, nema me više...neću sto puta objašnjavati da ne vjerujem u vječno mučenje zlih...

Ovisi sto smatramo pod muke, ni ja ne mislim da ce ih vragovi u vjecnost peci na raznju, njihove muke su vise psihicke jer su bez ljubavi...

braslav
senior
senior

Broj postova : 632
Registration date : 15.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on sri sij 17 2007, 15:56

Da li Jehova Bog ili djavo?

Muci li On ljude ili ih ne muci?

Sta je Bozji cilj, zivot ili vecne muke?

Moj odgovor je da je On ljubav, da ON je cista i nepromenljiva LJUBAV!

Da li bi vi mucili nekoga koga volite. Ja moje dete mogu da lupim, ajde i to je pogresno u neku ruku, ali toliko ga volim da iako je "najgore" u komsiluku nikako ne mogu ni da pomislim da ga stavim na muke.
Mogu dobro da ga izudaram, ali to kada me sotona navede na to, ali da ga mucim, to nikako. A kamo li da ga bacim za svu vecnost u pakao!

Imate li vi nekoga koga volite? Da li on veruje ili ne veruje? Ako ne veruje i odbacuje Boga, bi li ga bacio u pakao? DA, u pakao da uvek i stalno se muci, da li ognjem ili psihicki, svejedno.

Jednog dana, dosao sam kuci, a sin mi je nesto ubrljao na kompjuteru. Poludeo sam kada sam video. Poceo sam da ga grdim, bio sam stvarno ljut, ali kada sam pogledao njegove oci, ocaj i bol koji se ocrtavao u njima, istog trenutka sam osetio veliki bol u dusi.
Odmah, inace nisam takav po prirodi, u mometnu ublazio sam ton, i opravdao sam ga.

Ako sam ja takav, kada volim nekog, kako ce li tek Bog, nekoga, takav PRAVA LJUBAV, da baca svoju decu u vecne muke, muke bile koje vrste.
Da li mi kada govorimo o Bogu koga verujemo da baca ljude u vecne muke, ne vredjamo malo Njega? Ej, ljudi, meni neko da kaze da sam ja otac moje dece, i da cu ih ja baciti iz moje ljubavi u vecni oganj ili psihicko mucenje, dobio bi pesnicu pravo u nos. Bila bi to teska uvreda, koju mu ne bih tek tako zaobisao.

Pre nego sto nesto poverujemo, ili istumacimo iz Biblije ukljucimo malo i mozak. Nije Bog sotona, djavo, ili karakondjula i ludak, kao i psihopata.
Ne, On je LJUBAV. A ta ljubav, kaznice ljude, samo ne da zauvek nose tu kaznu.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on sri sij 17 2007, 16:13

Nemam riječi Jevrejine, sve si rekao, onako logički...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Spart on sri sij 17 2007, 16:16

Logički.Naša ljudska logika,a da li smo pri tome u pravu?Ne možemo donositi zaključke na temelju naše logike.

Spart
Mod
Mod

Broj postova : 1222
Registration date : 04.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sri sij 17 2007, 16:17

A sto ako netko mrzi Ljubav? Taj bi se i u raju mucio.

Inace se slazem da Bog koji je Ljubav ne zeli da se itko muci, ali sto ako ne moze uciniti da se netko ne muci npr. osoba koja mrzi samo svoje postojanje?

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 17:34

mislim da sudite Boga na krivi način....Bog je Bog i može činiti što Ga volja...slažem se u potpunosti da Bog ne želi nikoga baciti u pakao naravno nego da se svi ljudi spase, pa zato je i poslao svoga Sina, no stvar je u tome da Bog ima Svoju Riječ i Svoj Zakon, koji je dao...i ako netko će ići u pakao, to je samo zbog sebe jer će se sam baciti tamo, a ne Bog...govoriš suprotno od onoga što Bog preko svojih proročanstava govori Jevrejine, a to znači jedino da sam ja lažac koji govori o nepostojećim duhovnim ratovima ili pak Ray koji je sve izmislio...

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on sri sij 17 2007, 18:26

Daniel, ne zelim da izazovem nezdravu atmosferu prema tebi, jer nemam razloga. Ta, jasno vidim da si ti iskren u svom stavu. I tu ja nista ne diram. Samo onako bih da malo pricamo i to u duhu postovanja.

Ja zelim da kazem svima, ono sto mislim da mi nismo u Bibliji dobro razumeli, a ne da neko laze.

Zasto bi, to je moje logicno misljenje, tacno je da ljudska logika ne znaci puno, ali ja sam ljudsko bice stvoren po Bozjoj slici, i imam dar razmisljanja. To imamo svi.

Zasto sada da smo mi svi ovde koji verujemo u Boga, umrli i otisli u raj, bez tela samo sa dusom, trebali jednog dana da budemo pozvani iz grobova.
Citaj, i sam, Isus dolazi i zove nas iz groba. Ako je dusa besmrtna, i ja zivim u raju zasto me Isus zove iz groba? Ma ovo nije samo mudrovanje.
Ja vidim da sa ovim ucenjem nesto nije u redu, ja mrtav a ziv sam.
Kako to? Mrtav, umro, nema vise zivota, a ziv sam? Mrtvo je mrtvo. Tako ja to vidim.
Ovo nije problem, moze se reci svasta na ovu moju primedbu. Ali zasto Isus kad dodje poziva nas - mrtvezive, - da ustanemo iz grobova? Ustani iz groba? Jesmo li o tome razmisljali? Svi koji su u grobovima, kaze Pismo, cuce glas Isusa, i ustace! Ako smo mi vec pri smrti ustali, dusa nam je ziva, sto opet da uzmimo telo da bi smo bili zivi i onda on kaze da ce doci po nas i uzece da i mi budemo gde je On. Ma, toliko ima o ovome da se pise, da je to cudo jedno.
Zasto iz groba? Zasto mi ne bismo dosli sa Njim odma sa neba ili raja, i onda Isus pozove da oni koji su verni a zivi, dodju k Njemu i nama na oblake i tako vecno budemo zajedno?

A kad je stvarao coveka, Bog je prvo stvorio telo. Telo je bilo bezivotno, ili kako to mi kazemo, MRTVO, a kad mu je dunuo, pazi Danijele, dunuo duh u nos, on je postao ziv. Bez obzira sta bi to moglo biti kada se kaze duh ili dah, tek kada mu ga je Bog dunuo u nos, bezivotno telo je ozivelo.
Ako mu je Bog dunuo dusu u nos, pa je on postao ziva dusa, kako to da Bog prvo nije u stvaranju naveo da je posle tela coveka stvorio i dusu coveku i tako kada ih je spojio, eto covek ziv.
Ne Bog ne duva dusu u nos stvorenju, da bi ona postala ziva. Ne nego dah. Pa onda pise posta dusa ziva. Telo i dah cine dusu zivu.

Moj kompujer radi dobro. Ali cim mu iskljucim struju on lipse.

Imam telo, to jest delove kompjutera koji sastavljeno cine masinu. Ali ona je mrtva bez struje. Bez energije nista mi ne vredi. Mogao bih ga slobodno baciti u djubre. Medjutim, kada dodje sturja eto zivota. Kompjuter jer ziv. Sada kada ima struju on je Kompjuter. Bez struje on je samo gomila gvozda i plastike. Bez struje nema zivota.
Tako je bilo i sa covekom, bez daha, energije zivota od Boga, nema zivota. Cim dah ili duh napuste coveka, on je mrtav. Ostaje samo telo. Jer nema struje.

Onda Isus dolazi i ponovo ozivljava telo. Daje mu, dah ili duh, i on ozivljava.
Kada hocu da moj kompjuter umre, ja mu iskljucim struju. On je tada mrtav. Opet, kada mi je cef da on bude ziv i funkionise, ja mu dajem struju. Tada je ziv.
Tako je i sa nama.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on sri sij 17 2007, 18:37

Bog nikada nije spremio pakao, ili ognjeno jezero za ljude. Zato sto ga je namenio samo za djavola i njegove andjele.

Kada je Bog to uradio, pozvao je ljude da dodju i prime zivot kroz Isusa.

Ali mi znamo da mnogi ne zele zivot od Isusa. Zato, oni moraju da budu unisteni zajedno sa sotonom.
Nkada nije bila Bozja volja da ljudi idu u ognjeno jezero. Ja verujem da ce tamo ljudi goreti, koji nisu htei spasenje, ali ne za svu vecnost. Bice kaznjeni, ali ta kazna mora imati vremensku odrednicu, jer niko nije ziveo od nas vecno da bi se vecno i mucio. Imao je samo priliku za vecnost.
Stoga, po pravdi, cistoj i zdravoj pravdi, niko ne moze biti vecno osudjen da pati, jer nije ni cinio vecne grehe. Takvu kaznu mogao bi primiti samo sotona. Ali i on ce na kraju posle dugog mucenja biti unisten.
Jer lepo pise da cemo biti kaznjeni po delima.

Kao da smo neki put slepi u posmatranju Bozje pravde. Bog je pravedan. I Njegova kazna osudjenima treba biti za onoliko vremena koliko su ziveli i cinili grehe. Cak i zemaljski sudovi, gledaju da kazna za zlo, bude humana. Cak covek sudi moralno se ponasajuci.
Ako je osuda na smrt, i ona mora biti humanog karaktera. Mora se voditi racuna o onome koji se kaznjava.

A Isus kaze, kad vi buduci zli, umete dobre dare davati deci svojoj, a kamoli nece Bog....

Moramo se paziti da ne vredjamo Boga. Zato mi koji ovako gledamo na Boga, Boga koji beskrajno bolji od nas, koji ima vecu ljubav od nas, nesme biti poredjen kao manje human od coveka.
Ja ne vidim tako Boga. On je za Mene ljubav, ljubav u svemu i sa svim sto cini, ili ostvaruje.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 19:35

tvoja stvar, ja znam da postoje ljudi koji su duhovno živi i duhovno
mrtvi, oni duhovni živi su dobili život posredstvom Duha Svetoga, oni
duhovno mrtvi u času tjelesne smrti idu u pakao...to je što Biblija
meni govori...radi razliku između tjelesne i duhovne smrti...ti možeš
vjerovati što god hoćeš, za tebe je Bog samo ljubav, za mene je Bog i
Sveti Gnjev jer Njegovo je pravo biti gnjevan na grijeh i zbog grijeha
je i stvorio pakao...to što ti tumačiš Bibliju na svoj način kako ti
paše, opet tvoja stvar, ja u to ne ulazim...no samo znam da pakao je
vječan i muke u paklu su vječne...

Mt 18:8 Pa ako te ruka ili noga sablažnjava, odsijeci je i baci od
sebe. Bolje ti je ući u život kljastu ili hromu, nego s obje ruke ili s
obje noge biti bačen u oganj vječni.

25:41 "Zatim će reći i onima slijeva: 'Odlazite od mene, prokleti, u oganj vječni, pripravljen đavlu i anđelima njegovim!

3:12 U ruci mu vijača, pročistit će svoje gumno i skupiti žito u svoju žitnicu, a pljevu spaliti ognjem neugasivim."

25:46 "I otići će ovi u muku vječnu, a pravednici u život vječni."

Juda 1:6 I anđele, koji nisu čuvali svojeg dostojanstva nego su
ostavili svoje prebivalište, sačuvao je za sud velikoga Dana, okovane u
mraku vječnim okovima;

Marko 3:29 No pohuli li tko na Duha Svetoga, nema oproštenja dovijeka; krivac je grijeha vječnoga."

ovo pišem iz King Jamesa jer naša biblija je izbacila neke citate:

[43] And if thy hand offend thee, cut it off: it is better for thee to
enter into life maimed, than having two hands to go into hell, into the
fire that never shall be quenched:
[44] Where their worm dieth not, and the fire is not quenched.
[45] And if thy foot offend thee, cut it off: it is better for thee to
enter halt into life, than having two feet to be cast into hell, into the fire that never shall be quenched:
[46] Where their worm dieth not, and the fire is not quenched.

[47] And if thine eye offend thee, pluck it out: it is better for thee
to enter into the kingdom of God with one eye, than having two eyes to
be cast into hell fire:
[48] Where their worm dieth not, and the fire is not quenched.

Heb 6:2 naučavanje o krštenjima i polaganje ruku, uskrsnuće mrtvih i vječni sud.

Juda 1:7 kao Sodoma i Gomora i okolni gradovi, koji su se poput njih
podali bludu i otišli za drugom puti, stoje za primjer, ispaštajući
kaznu u vječnom ognju.

1:13 bijesno morsko valovlje što ispjenjuje svoje sramote, zvijezde lutalice kojima je spremljena crna tmina dovijeka.

Luka 3:17 U ruci mu vijača da pročisti gumno svoje i sabere žito u žitnicu svoju, a pljevu će spaliti ognjem neugasivim."

da li trebaš još dokaza ili ćeš još uvijek mislit da je Bog samo tvoja
igračka na navijanje Jevrejine koja čini TVOJU PRAVDU a ne SVOJU?

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Daniel on sri sij 17 2007, 19:38

oprosti na ovom zadnjem, bilo je u afektu....Smile

Daniel
team member
team member

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on sri sij 17 2007, 20:01

Ma u pravu sam ja kada mislim da si ti pravi momak, i laf.
A za afekte, ne brini, desi se dan danas i meni, ovako matorom.

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sri sij 17 2007, 21:04

A sto ako su zli osudjeni na vijecno pranje sudja u raju? Kad god se drugi smiju igrati ovi zli moraju prati sudje...

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri sij 17 2007, 21:08

braslav je napisao/la:A sto ako su zli osudjeni na vijecno pranje sudja u raju? Kad god se drugi smiju igrati ovi zli moraju prati sudje...
Ako su dobili dobru papicu, i nije im lose-mozda treba pitati one koje ih salju u raj ili pakao.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on sri sij 17 2007, 21:09

A sad ozbiljno, Bozji sud je posve pravedan i nikad se nece dogoditi da se osoba zali na Bozju presudu jer ce i njoj biti posve jasna i nepobitna tako osoba koja (ako uopce postoji) ide u pakao ce se sloziti s Bogom oko svoje kazne. Pakao ja dozivljavam kao vjecnost bez zivota, bez Boga jer Bog je zivot sam.

braslav
senior
senior

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri sij 17 2007, 21:13

[quote="braslav"]A sad ozbiljno, Bozji sud je posve pravedan i nikad se nece dogoditi da se osoba zali na Bozju presudu jer ce i njoj biti posve jasna i nepobitna tako osoba koja (ako uopce postoji) ide u pakao ce se sloziti s Bogom oko svoje kazne. Pakao ja dozivljavam kao vjecnost bez zivota, bez Boga jer Bog je zivot sam.

Znaci smrt je smrt,ajd ti to pojasni to nema veze sa Danteovim paklom.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 16:57

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 5 / 25. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]