Dekalog

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Dekalog

Postaj by Gost on ned tra 19 2009, 11:34

Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
3 Nemoj imati drugih bogova uz mene.
4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. 5 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, 6 a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
7 Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni. 9 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. 10 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. 11 Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
12 Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.
13 Ne ubij!
14 Ne učini preljuba!
15 Ne ukradi!
16 Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
17 Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!"

Zanima me s kojim pravom krscani mogu i smiju mjenjati BOZJE ZAPOVIJEDI?
I kako to da neki sebi dopustaju krsiti zapovijedi.
NE LAZI i NE KRADI
Hoce li im biti sudjeno i za krsenje te dvije zapovijedi,iako su ,,malene''?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Re: Dekalog

Postaj by melkisedek on ned tra 19 2009, 12:38

Dina je napisao/la:Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
3 Nemoj imati drugih bogova uz mene.
4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. 5 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, 6 a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
7 Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni. 9 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. 10 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. 11 Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
12 Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.
13 Ne ubij!
14 Ne učini preljuba!
15 Ne ukradi!
16 Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
17 Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!"

Zanima me s kojim pravom krscani mogu i smiju mjenjati BOZJE ZAPOVIJEDI?
I kako to da neki sebi dopustaju krsiti zapovijedi.
NE LAZI i NE KRADI
Hoce li im biti sudjeno i za krsenje te dvije zapovijedi,iako su ,,malene''?

Bog je promjenio Mojsijev Zakon. I same kamene ploče koje su bile u kovčegu Saveza su bile slike kasnijeg novog Zakona koji je drugačiji i bolji od tog prvog.
Jer, ne treba zaboraviti, i sam Kovčeg Saveza je bio slika kasnije nove i bolje stvarnosti.
Aronov štap koji se nalazio u Kovčegu Saveza je bio slika kasnije nove i bolje stvarnosti.
Zlatna posuda s manom je bila slika kasnije nove i bolje stvarnosti.
Kamene ploče Zakona su slika kasnije nove i bolje stvarnosti.
Sam šator u kojem se nalazio Kovčeg Saveza je slika kasnije nove i bolje stvarnosti.
Sam Izrael među kojima je bio šator, je slika kasnije nove i bolje stvarnosti.

To su sve slike i to sve doslovno piše.

Nigdje ne piše da je dekalog poseban nepromjenjiv dio Zakona. Kad Židovi govore o Zakonu, uvijek govore o cijelom Zakonu jer je cijeli Zakon za njih svet.

Dapače, Pavle pokazujući u kamene ploče govori: ono što je bilo slavno i prolazno, zamjenjeno je mnogo slavnijim i neprolaznim.

"Pa ako je smrtonosna služba, slovima uklesana u kamenju, bila tako slavna da sinovi Izraelovi nisu mogli pogledati u lice Mojsijevo zbog prolazne slave lica njegova, koliko li će slavnija biti služba Duha. Jer ako je služba osude bila slavna, mnogo je slavnija služba pravednosti. I zbilja, nije ni bilo proslavljeno ono što je u toj mjeri proslavljeno, ako se usporedi s uzvišenijom slavom. Jer ako je ono prolazno bilo slavno, mnogo je slavnije ovo što ostaje." 2 Kor 3:7-12

Kad postavljate pitanje: a zašto onda kažete da "ne ubij" i dalje vrijedi, morate biti svjesni da mi i tu zapovjed držimo promjenjenom i usavršenom.
Jer, dok je prije vrijedilo puko: "Ne ubij!" danas, nakom promjene Zakona vrijedi:
"Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga bit će podvrgnut sudu." Mt 5:21-22

Također, kad se kaže:

"»Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude. Tko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom.«" Mt 17-19

...treba biti svjestan da se tu ne govori o dekalogu, nego o cijelom Zakonu, jer Isus u tom poglavlju i govori o cijelom Zakonu (uključujući žrtvene propise). Te za Zakon ne kaže da neće biti promjenjen nikad, nego kaže da neće biti promjenjen dok se sve ne ispuni. A sve se ispunilo na križu.

To je razlog zašto je subota zamjenjena nedjeljom. Subota je jedan dan koji je pokazivao na prvi "Danas", prvi Počinak, koji je bio namjenjen čovjeku u zemaljskom raju. U taj Počinak se čovjek nikad nije (i neće) vratiti.
Čovjeku je Kristovim Uskrsnućem otvoren novi "Danas" kojeg je slika nedjelja. Dakle, ni nedjelja nije punina stvarnosti, nego samo slika pravog i konačnog Počinka kojeg imamo u Kristu i koji nam je otvoren Kristovim uskrsnućem.

To je razlog zašto nigdje ne piše da je Crkva dužna držati subotu i to je razlog zašto direktno piše da nas nitko po držanju subote neće suditi. Da, sudit će nam se po tome hoćemo li nekoga ubiti (čak i strože jer više nije samo ubojstvo u pitanj, nego je ii mržnja ta koja se uračunava).

Dakle, cijeli stari Izrael, skupa sa svim u njemu je slika nove i bolje stvarnosti koju je otvorio Krist.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 355
Registration date : 10.10.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by 10 on ned tra 19 2009, 13:05

Znači Katolička crkva je u potpunosti odbacila Dekalog, ako sam dobro shvatio? Dobro je da to jednom razjasnimo jer svaki priča drugačiju priču.

10
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 192
Registration date : 20.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on ned tra 19 2009, 14:00

10 je napisao/la:Znači Katolička crkva je u potpunosti odbacila Dekalog, ako sam dobro shvatio? Dobro je da to jednom razjasnimo jer svaki priča drugačiju priču.

To znači da Katolička Crkva vjeruje u ono što piše a ne u ono što ne piše. Tj. mi držimo da je služba koja je bila sjajna i upisana u kamenu, zamjenjena novom koja je puno sjajnija od te.

Dakle, nije ispravno reći da mi obezvrjeđujemo i dokidamo moralne propise, nego novi Zakon pročišćuje, premašuje i dovodi do savršenstva stari Zakon. Upravo onako kako je Krist rekao kad je opisivao pojedine zapovjedi i upravo kako je to i Pavao rekao kad je rekao da je nova služba mnogo sjajnija od stare (koja je već bila sjajna).

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by 10 on ned tra 19 2009, 14:13

melkisedek je napisao/la:
10 je napisao/la:Znači Katolička crkva je u potpunosti odbacila Dekalog, ako sam dobro shvatio? Dobro je da to jednom razjasnimo jer svaki priča drugačiju priču.

To znači da Katolička Crkva vjeruje u ono što piše a ne u ono što ne piše. Tj. mi držimo da je služba koja je bila sjajna i upisana u kamenu, zamjenjena novom koja je puno sjajnija od te.

Dakle, nije ispravno reći da mi obezvrjeđujemo i dokidamo moralne propise, nego novi Zakon pročišćuje, premašuje i dovodi do savršenstva stari Zakon. Upravo onako kako je Krist rekao kad je opisivao pojedine zapovjedi i upravo kako je to i Pavao rekao kad je rekao da je nova služba mnogo sjajnija od stare (koja je već bila sjajna).

Nema nekog "novog" zakona u bibliji, ja bih rekao da je to neka nova filozofija kod vas ...

Onda mi molim te objasni zašto ste prekrajali Dekalog, izbacili drugu zapovijed, subotu promijenili na nedjelju, desetu podijelili na dvije s vidljivim ciljem da zadržite na broju deset zapovijedi? Zašto niste kao što ti tvrdiš jednostavno prešli na neke "nove" zapovijedi, a ovo proglasili zastarjelim i nevažećim?

10
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 192
Registration date : 20.05.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on pon tra 20 2009, 12:40

10 je napisao/la:Nema nekog "novog" zakona u bibliji, ja bih rekao da je to neka nova filozofija kod vas ...

Naravno da ima novog Zakona. Biblija vrlo jasno govori o zamjeni starog sa novim i boljim. Ta ni vi se ne držite starog Zakona.

Onda mi molim te objasni zašto ste prekrajali Dekalog, izbacili drugu zapovijed, subotu promijenili na nedjelju, desetu podijelili na dvije s vidljivim ciljem da zadržite na broju deset zapovijedi?

Druga zapovjed nije izbačena, nego je također dobila svoj pravi smisao s Kristom. Budući da si odabrao oblik Dekaloga iz Izl 20, trebamo onda pogledati i sve što u njoj piše, a ne proizvoljno odsjecati dio koji nam odgovara, a ostalo prešućivati, jer na taj način se ne dolazi do pune istine.

"Nemoj imati drugih bogova uz mene. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se, niti im služi. Jer ja, Gospodin, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi." Izl 20:4-6

Ovaj dio zapovjedi protestanti redovno prešućuju kad nam prigovaraju o promjeni dekaloga. Zašto?

"»Evo dolaze dani« – riječ je Jahvina – »kad ću u domu Izraelovu i u domu Judinu posijati sjeme čovječje i sjeme životinjsko. I kao što sam nekoć bdio da ih iščupam, razvalim, istrijebim, zatrem i nesreću na njih svalim, tako ću sada brižno bdjeti da ih podignem i posadim. » U one dane neće se više govoriti: 'Oci jedoše kiselo grožđe, a sinovima zubi trnu.' Nego će svatko umrijeti zbog vlastite krivice. I onomu koji bude jeo kiselo grožđe zubi će trnuti.«" Jer 31:27-30

(ne bi bilo na odmet pročitat i širi kontekst i vidjet što je sve Bog obećao za novi Savez)

"»Što vam je te o Izraelu ponavljate poslovicu: 'Oci jedoše kiselo grožđe, sinovima trnu zubi!' Života mi moga, riječ je Jahve Gospoda: nitko od vas neće više u Izraelu ponavljati tu poslovicu; jer, svi su životi moji, kako život očev tako i život sinovlji. I evo, onaj koji zgriješi, taj će umrijeti....
...Onaj koji zgriješi, taj će i umrijeti. Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega. Na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku bezbožnost njegova."
Ez 18

U svim ovim slučajevima Bog govori da više neće vrijediti staro pravilo. I to pravilo ne vrijedi od kad je ispunjeno:

"»Evo dolaze dani« – riječ je Jahvina – »kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez." Jer 31:31

Dakle, ako kažete da je stari dekalog nepromjenjiva stvarnost, onda se bojim da ćete imati malo većih problema sa ukupnom teologijom ako i dalje ostanete pri tome da djeca ispaštaju za grijehe roditelja. To bi bilo to što se tiče drugog dijela druge zapovjedi starog dekaloga.

A i prvi dio te zapovjedi je dobio svoj puni smisao s Kristom. Naime, već SZ otkriva pravi smisao te zapovjedi u tome što su Izraelci, po Božjem naređenju, pravili kipove i slikali slike nebeskih stvarnosti. No, oni im se nisu klanjali niti u njima gledali bogove. Kad su u mjedenoj zmiji počeli gledati božanstvo (a tu zmiju im je Bog naredio da je naprave), onda je ona razbijena.

Mi, danas, imamo zapovjed koja je stroža nego što je ta koju su imali Židovi. Jer, Židovim je bilo zabranjeno praviti kipove i klanjati im se, no nije im bilo zabranjeno ne vjerovati u Trojstvo, tj. oni su bili obavezni vjerovati da je Bog jedan, ali nisu bili obavezni imati do kraja ispravnu vjeru o tome kakav je taj Bog, nego su, dapače, mogli vjerovati da je Bog jedna osoba (a ne tri).

Danas, nakon što je objava dovršena i nakon što je Crkva formirana, danas više nitko nema pravo gajiti takvu vjeru. Dakle, tko bi se danas klanjao nekakvoj svojoj ideji o Bogu koji nije Trojedin, taj bi bio odgovoran za idolopoklonstvo iako se ne bi klanjao kipovima.

Dakle, danas je ne samo zabranjeno gledati u kipovima bogove, teim se kao takvima klanjati, nego je zabranjeno klanjati se i vlastitim idejama o tome kakav je Bog.

Zaključak: i krivovjerje je idolopoklonstvo jer se čovjek više ne klanja pravom i jedinom Bogu koji se objavio i po kome Crkva naučava pravu istinu, nego nekakvim ljudskim mislima od kojih je načinio svoje bogove i kojima se klanja, vrlo vjerovatno više nego su se pogani klanjali kipovima.
Dakle, dok je Židovima bilo dopušteno imati krivu predodžbu o Bogu (jer im se nije do kraja objavio), nama to nije dopušteno. Stoga, to je sve inkorporirano u zapovjed: "Nemaj drugih Bogova osim mene". Stoga, vi se možete praviti slijepi za to da su već Židovi na najsvetijim mjestima pravili kipove i slike, i možete se praviti kao da je svaka izrada kipova i slika zabranjena, no to nema ništa s nama.

Evo što o tome kaže jedan zanimljiv članak Zagrebačkog rabina: "Dva kerubina, pouka o idolopoklonstvu"

http://www.jutarnji.hr/komentari/kolumne/clanak/art-2008,3,8,kotel_kolumna,111533.jl

Zašto niste kao što ti tvrdiš jednostavno prešli na neke "nove" zapovijedi, a ovo proglasili zastarjelim i nevažećim?

Ponavljam, mi vjerujemo onome što u Pismu jasno piše. Pravo pitanje je, zašto vi vjerujete u nešto što nigdje ne piše, nego se, dapače, suprotstavlja onome što je direktno napisano?

Da negdje piše da je Crkva dužna držati se subote, mi bi to prihvatili. No, budući da to nigdje ne piše, nego, dapače, piše direktno suprotno, onda mi to nećemo prihvatiti. Tim više što nigdje ne piše da je dekalog poseban nepromjenjivi dio Zakona.

Zadnja promjena: melkisedek; pon tra 20 2009, 13:41; ukupno mijenjano 1 put.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by melkisedek on pon tra 20 2009, 12:47

Također treba spomenuti da u samom uvodu u Dekalog stoji napisano:

"Ja sam Gospodin, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva."

Mi, doista, više ne gledamo prema starom egiptu i ropstvu iz kojeg je izveden Židovski narod. Ne gledamo više u tom smjeru jer smo svjesni da je taj izlazak i to oslobođenje, samo slika pravog izlaska i pravog oslobođnja kojeg nam je dao Krist svojom smrću i uskrsnućem.
Stoga se ne osvrćemo za počinkom u koji je Jošua trebao uvesti izabrani narod, počinkom u koji ipak nije mogao uvesti nikoga, nego gledamo prema pravom Počinku u koji nas jeste uveo pravi Jošua svojim uskrsnućem.

melkisedek
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon tra 20 2009, 15:30

Dekalog nije niti vječan, niti nepromjenjiv. Bilo je vrijeme kada ga nije bilo, a doći će vrijeme kada će biti van upotrebe, kompletan. Krist je jedini vječan.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on pon tra 20 2009, 16:38

Sve o Božjem Zakonu možete čitati ovdje...da li je vječan i trajan, da li je ukinut i ostalo vezano uz Nj....

http://www.svetlostistine.com/Knjige/PrirucnikTeologijeSDA/12.htm#25

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto tra 21 2009, 09:55

Dragi Krizostome, ne samo subota, već čak čak i moralne zapovijedi će postati bezvrijedne i ispunjene jednoga dana.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on čet svi 07 2009, 17:34

haim je napisao/la:Dekalog nije niti vječan, niti nepromjenjiv. Bilo je vrijeme kada ga nije bilo, a doći će vrijeme kada će biti van upotrebe, kompletan. Krist je jedini vječan.

Adam nije poznavao dekalog, morao se pridržavati samo jedne zapovjedi, da ne jede sa zabranjenog stabla.

U Poslanici Rimljanima Pavao nadahnut objašnjava da smo mi kršćani slobodni od Zakona, uključujući i DEKALOG!

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 134
Registration date : 06.05.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet svi 07 2009, 19:19

servus dei je napisao/la:
haim je napisao/la:Dekalog nije niti vječan, niti nepromjenjiv. Bilo je vrijeme kada ga nije bilo, a doći će vrijeme kada će biti van upotrebe, kompletan. Krist je jedini vječan.

Adam nije poznavao dekalog, morao se pridržavati samo jedne zapovjedi, da ne jede sa zabranjenog stabla.

U Poslanici Rimljanima Pavao nadahnut objašnjava da smo mi kršćani slobodni od Zakona, uključujući i DEKALOG!

Ali isto u Rim 7,12 kaže:Tako: "Zakon je svet, i zapovijed je sveta, i pravedna, i dobra".

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by simply on čet svi 07 2009, 21:06

haim je napisao/la:Dragi Krizostome, ne samo subota, već čak čak i moralne zapovijedi će postati bezvrijedne i ispunjene jednoga dana.

Znači jednog lijepog dana će se moći ubijati, krasti i biti idolopoklonik bez Božje osude za to??????????

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

Broj postova : 335
Registration date : 21.03.2007

Korisnički profil http://www.virovitica.adventisti.info

[Vrh] Go down

Postaj by simply on čet svi 07 2009, 21:08

Znači ti sada imaš slobodu biti idolopoklonik, biti nemoralan, ne poštovati svoje roditelje, imati i druge bogove kao Boga,.......

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet svi 07 2009, 22:27

Svijuet je stvoren bez dekaloga, i dekalog je bio nepotreban u njemu. On se pojavio kao i čitava Tora kao posljedica grijeha, i čuvar do Krista. Dolaskom novog svijeta, on će ostati bez svrhe, jer će nestati grijeha i njegovih posljedica. Već i sada, kršćanin nije njegov slijepi obdržavatelj. Kršćanin nije čovjek koji slijedi dekalog, već Krista, a norme sadržane u dekalogu su mu smjernice za život, i to u svjetlu Kristova Zakona. Prvu zapovijed je "prekršio" već sam Bog.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on pet svi 08 2009, 01:46

Krizostom je napisao/la:

Ali isto u Rim 7,12 kaže:Tako: "Zakon je svet, i zapovijed je sveta, i pravedna, i dobra".

Amen.

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on pet svi 08 2009, 01:48

simply je napisao/la:
Znači ti sada imaš slobodu biti idolopoklonik, biti nemoralan, ne poštovati svoje roditelje, imati i druge bogove kao Boga,.......

Imam slobodu, ali to ne činim jer Kristov duh živi u meni. To je ono što teolozi zovu DUH ZAKONA i ZAKON DUHA.

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by simply on sub svi 09 2009, 13:34

haim je napisao/la:Svijuet je stvoren bez dekaloga, i dekalog je bio nepotreban u njemu. On se pojavio kao i čitava Tora kao posljedica grijeha, i čuvar do Krista. Dolaskom novog svijeta, on će ostati bez svrhe, jer će nestati grijeha i njegovih posljedica. Već i sada, kršćanin nije njegov slijepi obdržavatelj. Kršćanin nije čovjek koji slijedi dekalog, već Krista, a norme sadržane u dekalogu su mu smjernice za život, i to u svjetlu Kristova Zakona. Prvu zapovijed je "prekršio" već sam Bog.

Poštovani Haime, niti ne znaš koliko si u krivu.
Kažeš da se Dekalog pojavio kao posljedica grijeha. A ja te pitam kako uopće može doći do postojanja grijeha - ako prije toga ne postoji Dekalog čijim kršenjem nastaje grijeh????

Što je Izraelce čuvalo do Krista? Zakon, i ti obredni zakon o prinošenju životinjskih žrtava. Bez tog obrednog zakona oni bi bili krivi jednako kao i neobračeni. Žrtvovanje životinjskih žrtava koje su bile Bogu po volji čuvalo ih je dok ne dođe Jaganjac Božji - Krist. Dakle, "sjena Kristova" je žrtvovanje životinja. A ne Dekalog! Vidim da ti to nije jasno, pa preporučujem da proučiš razliku između Dekaloga i ceremonijalnog zakona na stranici http://duhovnost-religioznost.net/
Tu ćeš vidjeti i razliku između dekaloga i evanđelja. Ako nije jasno, pojasniću ti.

Pojasni mi kako je to Bog prekršio prvu zapovijed.

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by simply on sub svi 09 2009, 13:59

simply je napisao/la:

Imam slobodu, ali to ne činim jer Kristov duh živi u meni. To je ono što teolozi zovu DUH ZAKONA i ZAKON DUHA.

Po tebi ispada da te Krist oslobodio "za" vršenje svakog grijeha. A ja sam mislio da nas Krist oslobađa "od" svakog grijeha.

I čime će se to dokazati da ti više ne činiš grijeh - ako Dekalog nije potreban? Pavao piše da je grijeh spoznao samo po Dekalogu (Rimljanima 7,7). Dakle, Novi zavjet poznaje isti Dekalog kao i Stari zavjet. Samo je način oprosta onima koji su "već učinili grijeh" drugačiji - u Starom zavjetu prinošenjem životinjskih žrtava koje su "slika Kristova", a u Novom zavjetu izravno Kristovom žrtvom. Pogledaj to isto prikazano ovdje: http://duhovnost-religioznost.net/

Kako ti znaš da Adam nije poznavao Dekalog? Nama je objavljeno da je on imao jednu posebnu zapovijed - ne ubrati sa drveta spoznaje dobra i zla. Ali to ne znači da je Adam smio ubiti, krasti, lažno svjedočiti, biti idolopoklonik, itd. Zar misliš da bi on mogao živjeti bez da je Dekalog bio zapisan u njegovo srce? Isto kako to Bog čini kod novorođenih kršćana: "Stavit ću svoje Zakone u njihovo srce" (Hebrejima 8,10)

Kršćani su slobodni od "Zakona" - kojeg????
Slobodni su od Mojsijevog ceremonijalnog zakona. Ne moramo više prinositi životinjske žrtve za grijeh - jer je žrtvovano Božje janje: Krist.
Ali nismo slobodni od Dekaloga - jer bismo tada mogli nekažnjeno ubijati, krasti i bludničiti. Zar si ti oslobođen da bi živio u tim grijesima??? Ili si oslobođen da bi živio bez tih grijeha???? - Što znači da je Dekalog upisan u tvoje srce i um, jednako kao kod Adama prilikom stvaranja.

Da li je u tebi, u tvom srcu upisano ono što je Bogu sveto: poštovati roditelje i tuđu imovinu, tuđi život i tuđu ženu, da li je u tebi spremnost da ne budeš idolopoklonik, da svetkuješ Božju subotu i da nemaš drugih Bogova uz Biblijskog Boga? Ako jest - u tebi živi Krist. Krist koji je svetkovao subotu, Krist koji je uzor življenja. Krist - koji nam je svojim životom pokazao put u život. Radi sve što je Isus činio (pa tako i po pitanju svetkovanja subote) i ići ćeš putem života.
Pozdrav.

simply
aktivan korisnik
aktivan korisnik

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on uto svi 12 2009, 21:40

Isus je u svojoj Propovijedi na gori ukazao na dublje značenje Dekaloga (koje je Dekalog imao cijelo vrijeme). Isus nije pridao Dekalogu značenje koje on do tada nije imao.

Ako je ovo što sam napisao istina, tada u Bibliji ne vidimo ni jedan razlog zbog kojega bismo mogli opravdano mijenjati bilo koju od Deset zapovijedi.

Ima li nekoga da se ne slaže s ovim? Zašto?

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on sri svi 13 2009, 21:40

simply je napisao/la:
Po tebi ispada da te Krist oslobodio "za" vršenje svakog grijeha. A ja sam mislio da nas Krist oslobađa "od" svakog grijeha.

I čime će se to dokazati da ti više ne činiš grijeh - ako Dekalog nije potreban? Pavao piše da je grijeh spoznao samo po Dekalogu (Rimljanima 7,7). Dakle, Novi zavjet poznaje isti Dekalog kao i Stari zavjet. Samo je način oprosta onima koji su "već učinili grijeh" drugačiji - u Starom zavjetu prinošenjem životinjskih žrtava koje su "slika Kristova", a u Novom zavjetu izravno Kristovom žrtvom. Pogledaj to isto prikazano ovdje: http://duhovnost-religioznost.net/

Kako ti znaš da Adam nije poznavao Dekalog? Nama je objavljeno da je on imao jednu posebnu zapovijed - ne ubrati sa drveta spoznaje dobra i zla. Ali to ne znači da je Adam smio ubiti, krasti, lažno svjedočiti, biti idolopoklonik, itd. Zar misliš da bi on mogao živjeti bez da je Dekalog bio zapisan u njegovo srce? Isto kako to Bog čini kod novorođenih kršćana: "Stavit ću svoje Zakone u njihovo srce" (Hebrejima 8,10)

Kršćani su slobodni od "Zakona" - kojeg????
Slobodni su od Mojsijevog ceremonijalnog zakona. Ne moramo više prinositi životinjske žrtve za grijeh - jer je žrtvovano Božje janje: Krist.
Ali nismo slobodni od Dekaloga - jer bismo tada mogli nekažnjeno ubijati, krasti i bludničiti. Zar si ti oslobođen da bi živio u tim grijesima??? Ili si oslobođen da bi živio bez tih grijeha???? - Što znači da je Dekalog upisan u tvoje srce i um, jednako kao kod Adama prilikom stvaranja.

Da li je u tebi, u tvom srcu upisano ono što je Bogu sveto: poštovati roditelje i tuđu imovinu, tuđi život i tuđu ženu, da li je u tebi spremnost da ne budeš idolopoklonik, da svetkuješ Božju subotu i da nemaš drugih Bogova uz Biblijskog Boga? Ako jest - u tebi živi Krist. Krist koji je svetkovao subotu, Krist koji je uzor življenja. Krist - koji nam je svojim životom pokazao put u život. Radi sve što je Isus činio (pa tako i po pitanju svetkovanja subote) i ići ćeš putem života.
Pozdrav.

Daj mi dokaz da je Adam držao dekalog, mislim na Biblijski, ne iz "duha proroštva". Adam nije poznavao ni grijeh ni dekalog.

Pročitaj Poslanicu Rimljanima, Pavao govori o MORALNOM ZAKONU KOJI JE UKINUT. Ako ti nije jasno, možemo u detalje, možemo čak i temu o Poslanici Rimljanima otvoriti.

Ako se ceremonijalni zakon ispunio u Isusovoj žrtvi, u čemu se ispunio civilni, da li u Katoličkoj crkvi?

Riječ OLAM koja označava vječnost subote koristi se i za ceromonijalni zakon, ako je subota vječna uredba, OLAM, onda je i ceremonijalni zakon OLAM, VJEČAN, kao i obrezanje. Btw. OLAM ne mora značiti vječno, u smislu za uvijek, nego dugoročno, jako dugo.

Osim toga, ako smo slobodni od Zakona, ali Kristov duh živi u nama, onda nećemo kršiti Zakon.

Pozdrav.

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Justin on čet svi 14 2009, 08:54

Servus dei,

u potpunosti si u pravu kad si napisao:
"Riječ OLAM koja označava vječnost subote koristi se i za ceromonijalni zakon, ako je subota vječna uredba, OLAM, onda je i ceremonijalni zakon OLAM, VJEČAN, kao i obrezanje. Btw. OLAM ne mora značiti vječno, u smislu za uvijek, nego dugoročno, jako dugo."

U svakom slučaju, riječ "olam" sama po sebi ništa ne dokazuje, jer ta "vječnost" ovisi o naravi subjekta o kojemu se govori. Dakle, najprije moramo razumjeti je li taj subjekt (u našem slučaju moralni zakon, subota, itd.) u Bibliji opisan kao nešto što treba vrijediti vječno (ili barem do Kristovog drugog dolaska), ili je opisan kao nešto što treba vrijediti samo do Kristovog prvog dolaska. Ti zastupaš da Deset zapovijedi vrijede samo do Kristovog prvog dolaska, dok ja tvrdim da Deset zapovijedi vrijede skroz do Kristovog drugog dolaska, a naravno da će vrijediti i za svu vječnost, jer ja ne mogu zamisliti Raj u kojemu bi se smjelo ubijati, nepoštivati roditelje, itd. No, hajdemo sad vidjeti s čim se konkretno s tobom ne slažem, i predlažem da te točke detaljno analiziramo, kako bismo ušli u srž našeg neslaganja i nerazumijevanja i eventualno se dogovorili oko toga što Biblija naučava o Dekalogu. Smile

Dakle, smatram da bi trebalo malo detaljnije obraditi sljedeće tvoje izjave, kako bismo razumjeli da stvari nisu tako jednostavne, kako bi ti htio da budu:
1) "Pavao govori o MORALNOM ZAKONU KOJI JE UKINUT"
2) "Ako se ceremonijalni zakon ispunio u Isusovoj žrtvi, u čemu se ispunio civilni"
3) "ako smo slobodni od Zakona, ali Kristov duh živi u nama, onda nećemo kršiti Zakon"

Možeš li svaku od ovih tvrdnji potkrijepiti biblijskim tekstovima? Ja ti mogu dati biblijske tekstove koji pokazuju da su ovo jako opasne tvrdnje i da ih ne možemo baš tako formulirati.

Bratski pozdrav.

Justin
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1309
Registration date : 09.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by servus dei on sub svi 23 2009, 04:51

Justin je napisao/la:

Dakle, smatram da bi trebalo malo detaljnije obraditi sljedeće tvoje izjave, kako bismo razumjeli da stvari nisu tako jednostavne, kako bi ti htio da budu:
1) "Pavao govori o MORALNOM ZAKONU KOJI JE UKINUT"
2) "Ako se ceremonijalni zakon ispunio u Isusovoj žrtvi, u čemu se ispunio civilni"
3) "ako smo slobodni od Zakona, ali Kristov duh živi u nama, onda nećemo kršiti Zakon"

Možeš li svaku od ovih tvrdnji potkrijepiti biblijskim tekstovima? Ja ti mogu dati biblijske tekstove koji pokazuju da su ovo jako opasne tvrdnje i da ih ne možemo baš tako formulirati.

Bratski pozdrav.

1)
6 1 Što se ima reći? Treba li nam ostati u grijehu da bi milost obilovala? 2 Sigurno ne! Budući da smo umrli u grijehu, kako još živjeti u grijehu? 3 Ili pak, ne znate li da svi mi, kršteni u Isusu Kristu, da smo u smrti njegovoj bili kršteni? 4 Krštenjem, u njegovoj smrti, mi smo dakle, bili pokopani s njim, da bi, kao što je Krist uskrsnuo iz mrtvih po slavi Oca, mi sebi dovodimo također jedan novi život. 5 Jer, ako mi bijasmo potpuno sjedinjeni, izjednačeni u njegovoj smrti, mi ćemo to također biti i u njegovom uskrsnuću. 6 Shvatimo dobro ovo: naš stari čovjek je bio razapet s njim da bi bilo uništeno to tijelo grijeha i da tako mi više ne budemo robovi grijeha. 12 Neka grijeh, dakle, ne vlada vašim smrtnim tijelom da vas ne bi učinio pokornima njegovim hlepnjama. 13 Ne stavljajte više svoje udove u službu grijeha kao oružje nepravednosti, već, kao živ ući povratnici između mrtvih, sa svojim udovima kao oružjem pravednosti, stavite se u službu Bogu. 14 Jer, grijeh neće više imati carstva nad vama, budući da vi više niste pod zakonom, već pod milošću.

7 1 Ili pak, ne znate li vi, braći ja govorim ljudima nadležnim u stvari zakona da zakon nema vlasti nad čovjekom nego onoliko dugo vremena kolikokoliko on živi? 2 Tako, udana žena vezana je jednim zakonom za čovjeka toliko koliko je on u životu; ali, umre li on, on više nije pod ženidbenim zakonom. 3 Dakle, ako za svog živog muža ona pripadaše jednom drugom, on bi bvila nazvana preljubnicom; ali, ako muž umre, ona je slobodna glede zakona, tako da neće biti preljubnicom ako pripadaj ući jednom drugom. 4 Vi isto tako, Braćo moja, vi ste bili osuđeni na smrt glede zakona, po tijelu Kristovom, za pripasti jednom drugom, Uskrsnulom iz mrtvih, da bismo donosili plodove za Boga. 5 Naime, kad bijasmo u tijelu, griješne strasti, služeći se zakonom, djelovaše u našim udovima, da bismo mi donijeli plodove za smrt. 6 Ali sada, mrtvi onome što nas držaše zarobljenima, mi smo bili oslobođeni od zakona, na takav način da služimo pod novim redom Duha, a ne više pod istrošenim redom pravila slova .

2)
Ne tvrdim da je ceremonijalni zakon ukinut, ono je bilo pitanje za one koji to tvrde.

3)
1 Nema dakle, sada, više nikakve osude za one koji su u Isusu Kristu. 2 Jer, zakon Duha koji daje život u Isusu Kristu oslobodio me zakona grijeha i smrti. 3 Ono što bijaše nemoguće zakonu, jer tijelo ga osuđivaše na nemoć, Bog je učinio: šaljući vlastitog Sina u kakvoć našeg tijela grijeha, kao žrtvu za grijeh,2 on je osudio grijeh u tijelu, 4 da pravda zahtijevana po zakonu3 bude ispunjena u nama, koji ne hodimo pod vlašću tijela već Duha. 5 Naime, pod vlašću tijela, žudi se ono što je tjelesno, ali, pod vlašću Duha, žudi se ono što je duhovno; 6 tijelo teži smrti, ali Duh teži životu i miru. 7 Jer, kretanje tijela je pobuna protiv Boga; ono se ne pokorava zakonu Božjem, ono to čak i ne može. 8 Pod vlašću tijela ne može se ugoditi Bogu. 9 No vi, vi niste pod vlašću tijela već Duha, budući da Duh Boga stanuje u vama. Ako netko nema Duh Isusov, on mu ne pripada. 10 Ako je Krist u vama, vaše tijelo, istina je, namijenjeno je smrti zbog grijeha, ali Duh je vaš život zbog pravednosti. 11 I, ako Duh onoga koji je uskrsnuo Isusa između mrtvih stanuje u vama, onaj koji je uskrsnuo Isusa Krista između mrtvih dat će također život vašim smrtnim tijelima, po svom Duhu koji stanuje u vama. 12 Tako dakle, Braćo , mi imamo jedan dug ali, ne prema tijelu što bismo trebali živjeti na tjelesan način. 13 Jer, živite li vi na tjelesan način, umrijet ćete, već ako, po Duhu, usmrtite svoje tjelesno ponašanje, vi ćete živjeti. 14 Naime, oni su sinovi Božji koji su vođeni po Duhu Boga: 15 vi niste primili jedan duh koji vas čini robovima i vodi vas k strahu, već jedan Duh koji od vas čini usvojene sinove i po kojem mi uzvikujemo: Abba, Oče. 16 Taj Duh sam potvrđuje našem duhu da smo mi djeca Božja. 17 Djeca, i dakle, baštinici: baštinici Božji, Baštinici Isusa, budući da, imaj ući dio2 njegovim mukama, mi ćemo također imati dio u njegovoj slavi.

Mislim da je jasno da se ovdje govori o moralnom zakonu. Pozdrav!

servus dei
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub svi 23 2009, 10:42

Kao da ima nas koji titramo u metamorfozi stare gusjenice koja se plaši da će opet biti stari leptir ako se nađe gola bez čuvara koji nas je čuvao do dolaska svrhe zakona - koji je bio dodan radi grijeha , Prvosvećenika, koji nam je bio matična metamorfoza obukavši se u prvoadamovsko obličje kao jagnje zaklano od početka da bi nas uzdigao sebi ususret po završetku svoje službe koja dovršava djelo to zakonu bijaše nemoguće jer je bio oslabljen tijelom..Kako u metamorfozi naše prvoadamovske gusjenice u drugoadamovsku , prvosvećenika - nailazimo na strah hodti bez pedagoga tj. zakona , zazivamo ga da nas pridržava i kao buduće leptire suslične Isusu..Radi se naime o "specijalnoj dijalektici" ukidanja i nadvladavanja , dakle o negaciji zakona koji nije mogao biti ispunjen po čovjeku (Prvoadamovcu)jer mu taj čovjek nije bio svrha, sam se čovjek nije mogao spasiti, sam se sebi nije mogao žrtvovati jer nije bio svet već osuđenik na smrt, iako bi sam sebi vrlo rado podario milost..Zato i zapomažemo za zakonom ..
Hoće li Krist griješiti ako mu Otac odmakne Zakon?Kao da pitanje sablažnjava!No, hoće li Susličnici Kristovi, koji su kao i On što je griješiti nakon uznesenja?Ako im je ispred novih očiju (nakon Sinajskih očiju) uklonjen zakon dolaskom žive svrhe zakona samom svrhom zakona - Pravednošću koja nije od zakona već koja je izvorište zakona, hoće li Kristovi Susličnici opet imati uvjetnu besmrtnost pa će im trebati opomena ispred očiju kao da su opet na Sinaju ili će ona biti u obličju spasenja?Treba li pavednicima zakon kao što im je trebao kao kad su bili griješnici koji su čeznuli za svrhom zakona , za Prvosvećenikom koji im je sada darovao svrhu vjere kao što im je darovao začetak vjere?Radi čega su trebali spunjenje čežnje? Radi svjedočanstva da su pravednici, pa im po starom ogledalu - zakonu - treba stalno dokazivanje da su po zakonu pravednici a ne po Kristu, darodavcu pravednosti po svojoj sluzbi zivota kojom je ispunio sluzbu smrti po starom zavjetu..?Sam Krist nam daje mir pred našim strahom dal ćemo biti pravednici ako nam ne stoji zakonska ploća ispred nosa, kao da će nam netko u Raju nabiti zakon na nos..jer smo Njegovi Susličnici ..No još nejaki neki se hvale da su jaki i da ne traže zakona kao da su postigli svoj rast i ne treba ih pridržavati jer hode u Duhu..Kako god bilo u našim adamovskim odmjeravanjima metamorfoze susličavanja Kristu ne vrijedi nam stara mjera , staro ogledalo, zakon, izvan Krista..hoćemo li se ogledavati zaljubljeni u svoju pravednost u novo ogledalo trebaomo znati da Krist nije okvir za to naše ogledalo već je sam ogledalo, živo Ogledalo - stvarni lik pralika Adamovog, Drugi Adam..A mi, Drugoadamovci još nismo slavom Njegovom zapečaćeni pa imamo straha u uvjetnoj besmrtnosti kako je ne bi izgubili..Još nam titra pred očima i staro ogledalo u Novom jer fizički još nismo u Svijetu preobraženja , još smo u svijetu metamorfoze u kojem navaljuje strah da ne upadnemo u moć zakona grijeha i da budemo nesretni kao Pavle kada se je slagao umom sa zakonom a djelima sa zakonom koji mu je bio u udovima..Mrtav li je grijeh u nama?Mrtvi li smo Zakonu?Ako živimo u Kristovoj smrti grijeh nad nama nema moći jer je u nama živi zakon pravednosti jer smo u milosti.Slažemo se umom i djelom sa Pravednošću sve dok smo u Kristovoj smrti, se dok smo nalik na Njegovu smrt..A tako dugo o god smo nalik Kristovoj smrti, nalikujeo i Njegovom životu ali još ne vidimo ljepotu leptira već "ružnoću" gusjenice pa je nekima strah da postojanje zakona u Pravednosti nas vraća na Sinaj, a drugi hoćedokazati da nas ne vraća već da je Zakon živ u Duhu pravednosti kao to je bio prije svoga dodavanja grijeha radi i bio napisan na ploćama..
Tako , na prmjer po pitanju ukidanja subote ista stvar..

Postanak 2,2.3; Ponovljeni zakon 5,12-15; Izaija 58, 12-14; Ezekiel 20,12; Hebrejima 4,9-11.

Subota bi mogla biti dan kao svaki drugi, ali je Bog u nju stavio mnoge istine. Subota nam govori istinu o tome tko smo mi, tko je Bog, i najvažnije, što je On učinio za nas. Pogledajmo po čemu je taj dan poseban.
U svakoj religiji ljudi nešto poštuju i obožavaju – svetišta, gradove, čak i ljude. Ljude cjelivaju svetu zemlju, njihove uši privlače riječi svetih ljudi; kupaju se u svetoj vodi. Cijene ono što se može dotaknuti, dodirnuti, svete stvari koje se mogu vidjeti, obožavati, opipati.

Međutim, u Postanku, prva proglašena svetinja nije bila brežuljak, svetište, ili mjesto, već dio vremena, sedmi dan. "I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti ga." (Postanak 2,3) Glagol "posvetiti" dolazi od hebrejske riječi "qadosh" u značenju "odvojiti za svetu upotrebu". Iako se stvaranje odnosilo na nebo, Zemlju, ptice, more, životinje, na ono što se kreće u prostoru, Bog je upravo vrijeme, a ne prostor, najprije proglasio svetim i blagoslovljenim. To djelo ima smisla, jer osim prostora, i vrijeme je dimenzija u kojoj Božja djela stvaranja – nebesa, Zemlja, ptice, more i životinje – postoje.

Prema tome, da je Bog proglasio svetim neko mjesto, brežuljak, izvor, grad, svi ljudi ne bi imali pristupa toj svetinji. Morali bi dugo i naporno putovati da bi se na to mjestu pomolili Bogu. Vrijeme, međutim, samo dolazi k nama umjesto da mi idemo k njemu. Jednom tjedno, brzinom od 1600 kilometara na sat (približna brzina kojom se Zemlja okreće oko svoje osi) dan odmora obilazi Zemlju. Stižući u vrijeme jednog zalaska Sunca, odlazeći do sljedećeg, sedmi dan kao veliki talac čišćenja, svakog tjedna kreće oko Zemlje. Nikada ga ne moramo tražiti. Taj dan nas uvijek sam pronalazi.

U međuvremenu, sveti gradovi mogu izgorjeti. Sveti ljudi mogu umrijeti. Svetišta mogu biti opljačkana. Međutim, vrijeme je nedostupno vatri ili maču. Nitko ne može dodirnuti, a još manje uništiti vrijeme. Prema tome, proglašavajući svetim posebno vrijeme, Bog je dan odmora učinio nedodirljivim, stavivši ga u element koji nadmašuje svaku čovjekovu sposobnost. Armije mogu opkoliti gradove, vladari mogu zabraniti hodočašća u Svetu zemlju, ali nijedan vojni arsenal, nijedan potez mastilom ne mogu zadržati hod sedmog dana. Mi ne možemo zaustaviti dan odmora kao što ne možemo spriječiti rađanje Sunca. Bog je zaštitio svoj spomenik pred bićima prostora, i stavio ga u vrijeme u kome postoje, ali ne mogu utjecati na njega.

Konačno, ljudi mogu izbjeći svete stvari. Oni se mogu skloniti pred stvarima, sakriti pred ljudima, zaobići mjesta, ali ne mogu pobjeći od vremena. Mi ga možemo prezirati, nepoznavati, mrziti, ali dan odmora uvijek će dolaziti, i nitko i ništa ne može ga zaustaviti.

Ne zaobilazeći nikoga, ali izvan sfere svakog razornog djelovanja, dan odmora stoji kao sveopći i neprolazni spomenik Božjeg djela stvaranja čovjeka. Uokviren vremenom – najosnovnijim elementom Božjeg stvaranja – dan odmora, više od bilo kojeg drugog biblijskog simbola, ukazuje na srž našeg postojanja govori nam da smo djelo Božjih ruku. I tako, kao prvi simbol naših korijena, dan odmora nam govori i tko smo, zašto smo ovdje, i kuda idemo, i sve to u razdoblju od skromnih dvadeset i četiri sata.

Uklanjali mi Dekalog Zakona Pravednosti misleći da hodimo u Duhu ili ga zadržavali iz istog razloga , Kristova ga pravednost nije izbacila iz sebe već za nas ispunila iz ljubavi prošavši svojom smrću samu smrt raskopavši je evanđeljem..No kak si neki zamišljamo Novozemaljski rajski vječni društveni život?Prvo, kako po tijelu, drugo - kako po civilizaciji?Kak po "pravosuđu"?Hoće li biti Pravednosti ak ne bude zakona..Ako smo Susličnici i Supravednici smi , dakle i Suzakonici Kristovog Ispunjenja a ne Krisovog ukidanja Zakona..Ako ćemo biti Pravednici Kristovi hoće li biti neke opasnosti od nekog novog ZLA?Ako ćemo biti Pravednici Božji - tada neće biti opasnosti od zla..

U Kraljevstvu Nebeskom neće biti sjemna zla jer su uništena (će) uništenjem vječnim a s njime i onaj tzv. nepoznati razlog pojavka zla.Kako bi se reklo - Zakon će u nama biti živi standby jer ćemo uživati u Ljubavi i ona nam neće dosaditi!Pravednost nam neće trebati protiv nećega što ometa jer ometanja neće biti - već radi nećega u bivanju, radi svrhe bivanja koja ne prestaje a ometana je bila Zlom.Iako čeznemo za uništenjem zla , još je u nama prsutna logika straha-SINAJSKI PITISPI- pored logike nade kojoj je Bog obećao neviđeno i nečuveno, nešto najrealnije i najfantastičnije..
No, kako neki zamišljaju dobro kada ruše zakon uništenjem zla?Zar nije Zakonodavac bio Dobar kad je radi grijeha dodavao zakon i postavio rukom anđela, zar u toj dobroti nije bilo mudrosti čuvara do dolaska vjere koja je začeta Začetnikom - po redu Melhisedekovom, tj po zakonu i uredbi vječnog života?Zar svetosti ne pripada po biti pravednost a pravednosti zakonitost , a zakonitosti ljubav prema dobru, a ljubavi prema dobru moć činjenja dobra kojemu se ne protivi smrt grijehom kojemu je sila u Zakonu jer je više nema..Susličnicima Kristovim dobrota sva je okrenuta Bogu jer u sebi sadrži Kristovo ispunjenje vječne besmrtnosti.Kako joj je pravednost vječna tako joj je i ispunjena zakonitost vječna.Može li biti vječne ljubavi bez zakona pravednosti?Nihilisti zakona gledaju samo jednu njegovu stranu - usmjerenost protiv grijeha pa misle formalno logički da ako nema grijeha nema više ni Zakona uopće.Jeste nema ove strane Zakona , ali ima druge tj izvorište zakona - svetost koja je i tražila čuvanje do dolaska vjere..Ako sezlo , zauvijek uništeno više ne može pojaviti, zbog čega se ne može pojavti?Nisu li Susličnici Kristovi u svom srcu Božja vatra koja sažiže..Netko bi rekao da je uništenjem zla sužena sloboda..Ne, nego je proširena..
Da li sveti budućeg Kraljevstva slave - ne mogu htjeti krasti ili ne žele krasti tj. ...griješiti..a mogu zgriješiti a neće po snazi svoga bića.Ako su umrli zlu i grijehu , umrli su zakonom zakonu ali dobro znaju da im je pravednost sveta i zakonita ?!
"9 Tko god je rođen od Boga, ne čini grijeha jer njegovo sjeme ostaje u njemu; ne može griješiti jer je rođen od Boga. 10 Po ovom se raspoznaju djeca Božja i djeca đavolska: tko god ne čini pravde i tko ne ljubi brata, nije od Boga.
11 Jer ovo je navještaj koji čuste od početka: da ljubimo jedni druge. 12 Ne kao Kajin, koji bijaše od Zloga i ubi brata svog. A zašto ga ubi? Jer mu djela bijahu zla, a bratova pravedna."
Tko i što će nas sačuvati u toj ljubavi koja je ispunjenje zakona da se ne odmetnemo?Što je sila ispunjenja kojom se voljenje ovjekovječilo?

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by piramida3 on pon tra 26 2010, 06:53

Ja sam u EPC.
Kako su i mene pitali, pitam i ja vas -
da li si sam došao do nekog zaključka,
sam proučavajući Pismo,
ili ti je to netko rekao - nametnuo?!
Moje proučavanje kaže sljedeće;

1O BOŽJIH ZAKONA

CEREMONIJALNI ZAKONI KRVNE ŽRTVE, OBREZANJA

GRADSKI ZAKONI

ZDRAVSTVNI ZAKONI

PREHRAMBENI ZAKONI

Krvnom žrtvom Isusa poništeni su ceremonijalni, obredni zakoni krvne žrtve za oprost grijeha.

Isus je dao svoj nevini život, nevinu krv za oprost naših grijeha.

Ne treba više poštovati ceremonijalni zakon.

MATEJ 27:51 Tada se zavjesa hramska razdera na dvoje odozgo do dolje, zemlja se potrese, hridine se raspuknuše,

HEB 10.16 Koji nam je otvorio pat novi i živi zavjesom, to jest, tijelom svojim,

Sa Bogom, sa Isusom ne možemo biti ako ne držimo Božje zapovijesti koje su vječne i savršene. Stvorio ih je Tvorac, a nije na stvorenju da ih mijenja. To je sumnja i negiranje Tvorca i njegovog savršenstva

.

RIM 2:12 bez Z sagriješiše bez Z propadaju

RIM 2:13 nisu pravedni slušatelji Z već izvršitelji

RIM 2:14 pogani nemaju Z ako drže Z jesu Z

RIM 2:15 u srcima je Z upisan svima

RIM 2:23 Hvali; se zakonom, a sramotiš Boga prijestupom zakona,

RIM 2:25 Obrezanje koristi, ako zakon držiš. Ako li si prestupnik zakona, obrezanje je tvoje postalo neobrezanje.

RIM 2:27 neobrezan ispunjava Z – sudit će obrezanima prijestupnicima

RIM 6:12,13,14 ne griješi

RIM 7:7 je li Z grijeh – nipošto

RIM 7:12 Z je svet, zapovijed je sveta pravedna i dobra

RIM 3:31 obeskrjepljujemo li Z po vjeri – nipošto, naprotiv, Z utvrđujemo

RIM 8:4 tijelo je grješno i ne može ispuniti Z

Ako smo sa Duhom – Z je Z

1.KOR 7:19 držanje Božjih zapovijedi

1.KOR 14:34 na sastanku žena šuti po Z

1.KOR 15:56 A žalac je smrti grijeh, a sila je grijeha zakon.

TITU 2:14 da nas otkupi od svakoga bezakonja i očisti sebi narod izabrani, koji je revan u dobrim djelima.

1.TIM 1:8 Z je dobar

1.TIM 1:9 Z je za bezakonike grešnike

1.TIM 6:14 čuvaj zapovijed do pojave Isusa

1.IVA 2:3 poznajemo ga ako čuvamo njegove zapovjedi

Ne čuvaš zapovijed – lažac je u njemu nema istine

1.IVA 3:11 čuvati zapovjedi

1.IVA 3:24 čuvati zapovjedi – u Njemu ostaje

1.IVA 5:2 kad Boga ljubimo i zapovijedi vršimo

1.IVA 5:3 zapovijedi Njegove čuvati

Zapovjedi nisu teške

2.IVA 1:6 ljubav – po Z

MATE 5:16 da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega na nebesima.

MAT 5:17-19

Neće nikada nestati ni 1 slovce ni 1 potezić

Tko nauči druge da tako rade, tko prekrši, tko ukine – bit će najmanji

MAT 19:16-30 MAR 10:17 LUK 18:18-30

Život vječni – čuvaj zapovjedi – koje? 5 ili pola nabrojao + ljubav

Ljubav nije nova zapovijed – LEV 19:18 ljubi bližnjeg svog

MAT 22:36 MAR 12:28 LUK 10:25-28

Koja je najveća zapovijed u Z?

Isus nije poništio niti jednu zapovijed!

Sažeo je Z u 2 zapovijedi.

2 grupe zapovjedi – 4 za poštovanje Boga i 6 za poštovanje bližnjeg svoga

Više je nego sve paljenice i žrtve – ceremonijalni Z

U cijelom Novom Zavjetu stalno se ponavljaju 10 Božjih zapovjedi osim 4. – subote, zbog koje nam se neće suditi.

LUKA 16:17 Ali je lakše da prođu nebo i zemlja, da propadne i jedna crtica od zakona.

JAK 1:22 budi vršitelj Z ne samo slušatelj

JAK 1:25 Ali tko pomno pogleda u savršeni zakon slobode i ostane u njemu, i ne bude zaboravni slušatelj, nego izvršitelj djela, taj će biti blagoslovljen u djelu svojemu.

JAK 2:12 tako govorite i tako činite sve po Z

JAK 2:10 Jer kojigod vas zakon drži, a pogriješi u jednome, kriv je za sve.

JAK 4:11 ne ogovaraj, ne sudi – sudiš Z

MARKO 16:16,17 vječnost Z

IVAN 14:15 ako ljubite – zapovijedi ćete moje čuvati

IVAN 15:10 budete li čuvali moje zapovijedi ostat ćete u mojoj ljubavi kao što i ja čuvam zapovjedi Oca svoga

GALA 3:17 A ovo velim: "Zavjeta, koji je od Boga potvrđen, ne dokida zakon, koji je postao poslije četiri stotine i trideset godina, tako da se poruši obećanje.

GALA 3:21 Je li dakle zakon protivan obećanjima Božjim? Bože sačuvaj, jer kad bi bio dan zakon, tako da bi mogao život dati, zaista bi od zakona bila pravda.

GALA 4:4,5 Ali kad dođe punina vremena, posla Bog Sina svojega, rođena od žene, postavljena pod zakon,

GALA 5:14 Jer se sav zakon izvršuje u jednoj riječi: "Ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe!"

GALA 6:2 Nosite bremena jedan drugoga, i tako ćete ispuniti zakon Kristov!

Da otkupi one, koji su bili pod zakonom, da primimo posinjenje.

DJE 21:20 revnitelji Z

DJE 21:24 Pavao je na pravom putu i opslužuje Z

DJE 24:14 Pavao služi Bogu vjerujući sve što je u Z

HEB 10:18 A gdje je oproštenje ovih, ondje nema više prinosa za grijeh.

HEB 8:10 10:16 Novi Savez – upisati Z u dušu u srca

HEB 10:18 grijesi oprošteni – nema prinosa za njih krvnom žrtvom

2.MAK 2:4-8 Jeremija – šator i kovčeg zavjeta na goru gdje je Mojsije motrio Božju baštinu, šator, kovčeg, žrtvenik u pećinu, put više nisu mogli naći, mjesto nepoznato dok Bog ne sakupi narod i na smiluje mu se – tada će Bog pokazati sve predmete

OTK 11:19 Kovčeg Saveza se pojavljuje sa 10 Božjih zapovijedi

OTK 12:17 čuvaju Božje zapovijedi

IZAIJA 8:20 Tražite zakon i objavu! Tko ne govori tako, njemu više nema, zore.

OTK 12:17 zmaj na one koji čuvaju Božje zapovijedi

OTK 14:12 sveti čuvaju Božje zapovijedi

PSA 119:142 pravda je tvoja pravda vječita i Z je tvoj sama istina

PSA 111:7,8 stalne su sve naredbe Njegove utvrđene za sva vremena dovijeka

PSA 19:8 Zakon je Gospodnji savršen, veseli srce; naredbe su Gospodnje čiste, prosvjetljuje oči.

PON.ZAK. 4:2 niti što nadodajte niti što oduzimljite

PON.ZAK. 28:15 Ali ako ne slušaš Gospoda, Boga svojega, i točno ne držiš svih njegovih zapovijedi i naredaba, što ti ih dajem danas, onda će doći na te sva ova prokletstva i stignut će te:

MATEJ 5:17 neće nikada nestati niti jedno slovce ni jedan potezić

OTKRIVENJE 22:18,19 tko ovom što doda Bog će mu dodati sva zla opisana u ovoj Knjizi, tko oduzme Bog će mu oduzeti udio na stablu života, Svetom Gradu

GALA 1:8 Ali ako i mi, ili anđeo s neba navijesti vam evanđelje drukčije, nego što vam navijestismo, neka bude proklet!

Ima oči a ne vidi ima uši a ne čuje

piramida3
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 27
Registration date : 09.04.2010

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 21:38

Sponsored content

[Vrh] Go down