Je li ne-reagiranje na nepravdu nepravda?

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on pet vel 13 2009, 23:36

O ovoj se temi raspravljalo već na par foruma. Zanima me vaše mišljenje.

Novi sam, oprostit ćete mi ako tema već postoji.

Ideja da pokrenem temu rodila se iz činjenice što se nisam mogao pomiriti s činjenicom da etika nije dužnost, tj. da se čovjek nad kojim se nepravda vrši nema pravo osjećati kao žrtva nepravde i od strane mirnog promatrača.

Ja se, u ovom slučaju, pozivam na Immanuela Kanta koji je izjednačio etiku s dužnošću jer vrhunsko dobro mora biti maxima: ako je nešto dobro mora biti takvo za sve. Dok je s etikom kao ne-dužnosti stvar dijametralno suprotna: to dobro je dobro samo za neke i nema opće prihvaćenosti.

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 16
Registration date : 13.02.2009

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Re: Je li ne-reagiranje na nepravdu nepravda?

Postaj by Gost on pet vel 13 2009, 23:47

Molim te daj nam definiciju pravednosti.
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on pet vel 13 2009, 23:54

Pravednost je (bukvalno rečeno) prepoznavanje, korigiranje i uklanjanje svakog duhovnog i fizičkog djela protivnog moralnim principima o nepovredivosti osobnosti drugog čovjeka i uskraćivanju njegovih prava u najširem mogućem smislu.

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet vel 13 2009, 23:58

Bellator Crucis Christi je napisao/la:Pravednost je (bukvalno rečeno) prepoznavanje, korigiranje i uklanjanje svakog duhovnog i fizičkog djela protivnog moralnim principima o nepovredivosti osobnosti drugog čovjeka i uskraćivanju njegovih prava u najširem mogućem smislu.
Ako je rijec o pravu,na osnovu kojeg zakona,da li zakona slobode ili svetosti?
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on sub vel 14 2009, 00:03

Dina je napisao/la:Ako je rijec o pravu,na osnovu kojeg zakona,da li zakona slobode ili svetosti?

Ova uporaba riječi 'svetost' mi nije jasna. Misliš li na pravo dobiveno na osnovu Boga?

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub vel 14 2009, 00:08

Bellator Crucis Christi je napisao/la:
Dina je napisao/la:Ako je rijec o pravu,na osnovu kojeg zakona,da li zakona slobode ili svetosti?

Ova uporaba riječi 'svetost' mi nije jasna. Misliš li na pravo dobiveno na osnovu Boga?
Stanje dobiveno miloscu od Boga.Bog je miloscu utjelovljenja uskladio,izvor morala u samom covjeku ,sa izvorom morala izvan covjeka.Buduci covjek nije mogao ispunjavati zakon,s kojim se slagao samo umom,a po svojoj biti ga nije mogao ispunjavati,jer je u sebi nalazio silu jace od njegove volje.
Covjek,nezavisan od izvora morala ,izvan njega jeste neslobodan.
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by amos on sub vel 14 2009, 00:11

Bellator Crucis Christi je napisao/la:O ovoj se temi raspravljalo već na par foruma. Zanima me vaše mišljenje.

Novi sam, oprostit ćete mi ako tema već postoji.

Ideja da pokrenem temu rodila se iz činjenice što se nisam mogao pomiriti s činjenicom da etika nije dužnost, tj. da se čovjek nad kojim se nepravda vrši nema pravo osjećati kao žrtva nepravde i od strane mirnog promatrača.

Ja se, u ovom slučaju, pozivam na Immanuela Kanta koji je izjednačio etiku s dužnošću jer vrhunsko dobro mora biti maxima: ako je nešto dobro mora biti takvo za sve. Dok je s etikom kao ne-dužnosti stvar dijametralno suprotna: to dobro je dobro samo za neke i nema opće prihvaćenosti.

Rimljanima poslanica 12.21 Ne daj se pobijediti zlom, nego dobrim svladavaj zlo.

Mislim da se u ovim recima krije odgovor na pitanje.Nije pitanje dali treba reagovati, naravno da treba.Ali kako reagovati to je vec nesto sto nas moze dovesti blize Hristu.Ako se zaputimo u istrazivanje reci nacicemo kako je Isus reagovao, kako je preporucivao da se reaguje, odnosno zapovedao svojim ucenicima kako da reaguju.Biblija govori na vise mesta o tome na koji nacin trebamo reagovati.Ali meni na prvom mestu je nekad tesko da se obuzdam i proradi mi "sveti" gnev, koji je ustvari nista drugo nego preruseni ponos.I tada kada me ukori Sveti Duh osetim se jako lose i dobijem jaku zelju da se ponizim i postupim ispravno, odnosno da poslusam rec i nadvladam zlo dobrim.Sumnjam da postoji tako nesto kao sto je dobro za sve, jer ljudi teze za razlicitim stvarima i bez Boga najcesce smatraju za dobro bas ono sto je najgore za njih.Ali ako uzmemo Isusa kao merilo dobrote nacicemo ono zacim tragamo, neki od nas su vec nasli.I dete Bozije oseca nepravdu koja mu je naneta, samo koristi Bozije nacine da se izbori sa tim, ali kada koristi Bozije nacine pobeda je izvesna.I rezultat je ili promena nacina razmisljanja osobe koja nanosi nepravdu i pokajanje i sram, ili snosenje posledica za svoje postupke koje inicira Gospod i zla dela osobe koja ne zeli da se pokaje.

Da ostah duzan izravan odgovor na pitanje, pa odgovor mozemo naci u Jakovljevoj poslanici 4.17 Znati dakle dobro činiti, a ne činiti - grijeh je.
Mislim da je vise nego jasno dali trebamo biti indolentni na nepravdu koju gledamo ili dozivljavamo, ali postoji nacin.

Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.

Zadnja promjena: amos; sub vel 14 2009, 00:21; ukupno mijenjano 1 put.
amos
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 969
Registration date : 12.11.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on sub vel 14 2009, 00:30

Dina je napisao/la:Stanje dobiveno miloscu od Boga.Bog je miloscu utjelovljenja uskladio,izvor morala u samom covjeku ,sa izvorom morala izvan covjeka.Buduci covjek nije mogao ispunjavati zakon,s kojim se slagao samo umom,a po svojoj biti ga nije mogao ispunjavati,jer je u sebi nalazio silu jace od njegove volje.

Radi se o temeljnoj dilemi etike: gdje postaviti izvor čovjekova morala. Malo si nespretno izrekla na početku, ali ništa zato.

Naravno, sa izvorom morala iznad čovjeka. Svi se na ovom forumu slažemo da je to Bog.

Po meni čovjek ne može biti izvor morala. Tome nalazim više razloga:
1. Ograničen um - nepostojanje apsolutnog znanja, prema tome manjak podataka na referencijskoj ljestvici ponašanja.
2. Podložnost vlastitim niskim strastima koje bi sputale pravedno i objektivno prosuđivanje.
Ukratko, ljudska nesavršenost.

'Covjek,nezavisan od izvora morala ,izvan njega jeste neslobodan.' -> Izvrsna konstatacija! U potpunosti se slažem s tobom! Čovjek s izvorom morala postavljenim u sebi (udaljen od vanjskog izvora morala) teško je neslobodan. Robuje vlastitim nesavršenostima u prosudbi moralnog i amoralnog, tamo gdje bi morao biti potpuno slobodan i objektivan. Istinski slobodan čovjek prihvaća zakon 'izvan' sebe. Naime, on shvaća vlastitu ograničenost, prihvaća principe Sveznajućeg i svoju slobodu potom pokazuje biranjem između dobrog i zlog postupka. Kada je izvor morala u čovjeku on, misleći da sudi dobro, može prosuditi krivo (ta on je donosio zakone), a time robuje nečemu što nije dostojno čovjeka.

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon vel 16 2009, 00:38

Bellator Crucis Christi je napisao/la:
Dina je napisao/la:Stanje dobiveno miloscu od Boga.Bog je miloscu utjelovljenja uskladio,izvor morala u samom covjeku ,sa izvorom morala izvan covjeka.Buduci covjek nije mogao ispunjavati zakon,s kojim se slagao samo umom,a po svojoj biti ga nije mogao ispunjavati,jer je u sebi nalazio silu jace od njegove volje.

Radi se o temeljnoj dilemi etike: gdje postaviti izvor čovjekova morala. Malo si nespretno izrekla na početku, ali ništa zato.

Naravno, sa izvorom morala iznad čovjeka. Svi se na ovom forumu slažemo da je to Bog.

Po meni čovjek ne može biti izvor morala. Tome nalazim više razloga:
1. Ograničen um - nepostojanje apsolutnog znanja, prema tome manjak podataka na referencijskoj ljestvici ponašanja.
2. Podložnost vlastitim niskim strastima koje bi sputale pravedno i objektivno prosuđivanje.
Ukratko, ljudska nesavršenost.

'Covjek,nezavisan od izvora morala ,izvan njega jeste neslobodan.' -> Izvrsna konstatacija! U potpunosti se slažem s tobom! Čovjek s izvorom morala postavljenim u sebi (udaljen od vanjskog izvora morala) teško je neslobodan. Robuje vlastitim nesavršenostima u prosudbi moralnog i amoralnog, tamo gdje bi morao biti potpuno slobodan i objektivan. Istinski slobodan čovjek prihvaća zakon 'izvan' sebe. Naime, on shvaća vlastitu ograničenost, prihvaća principe Sveznajućeg i svoju slobodu potom pokazuje biranjem između dobrog i zlog postupka. Kada je izvor morala u čovjeku on, misleći da sudi dobro, može prosuditi krivo (ta on je donosio zakone), a time robuje nečemu što nije dostojno čovjeka.
Kada je izvor morala u čovjeku on, misleći da sudi dobro, može prosuditi krivo (ta on je donosio zakone), a time robuje nečemu što nije dostojno čovjeka
Odlican rezon,ali to se mora prije ucinjenog djela tako rezonirati,sve je poslije kasno,moze se malo izkorigirati,ali bude vise njih u zalosti.Prema tome dobri krscanski savjet je,uvijek se treba prije bilo kakve odluke osloniti na Boga i molitvu.Covjek mora prevazici sebe,a to znaci njegovo ja,pretvoriti u Kristovu ljubav.
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on pon vel 16 2009, 16:15

Dina je napisao/la:
Odlican rezon,ali to se mora prije ucinjenog djela tako rezonirati,sve je poslije kasno,moze se malo izkorigirati,ali bude vise njih u zalosti.Prema tome dobri krscanski savjet je,uvijek se treba prije bilo kakve odluke osloniti na Boga i molitvu.Covjek mora prevazici sebe,a to znaci njegovo ja,pretvoriti u Kristovu ljubav.

Nadam se da je kompliment upućen meni!Smile U tom slučaju, hvala!

Naravno, zakašnjenje u moralu nitko ne vraća!

OT

Možeš li prema tome odgovoriti na gore postavljeno pitanje?

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by crusader on uto vel 17 2009, 18:11

Mozda odgovor zna Ivo Sanader
crusader
senior
senior

Broj postova : 666
Registration date : 26.07.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on sri vel 18 2009, 00:30

crusader je napisao/la:Je li ne-reagiranje na nepravdu nepravda?

Mozda odgovor zna Ivo Sanader

On ili ga prešućuje/previđa/zaboravlja, ili ga oblikuje prema svojim potrebama.

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mi-Ha-El on sri vel 18 2009, 10:51

tipično ljudski postavljeno pitanje koje očekuje,
ljudsku umotvorinu odgovora!

Moralni zakon kojem je mjerilo bio Dekalog
pisan je na kamenim pločama, bio je van čovjeka i držao je normu ponašanja i slobode.
Zakon Nov upisan je u srce od mesa,
otvorena je Savijest
koja je Zakon upisan u čovjeka i prema čijem mjerilu se čovjek ravna i po njemu će biti suđen.

I opet krnje je i nesavršeno govoriti o pravednom čovjeku,
kad čovjek ostaje čovjek sa svim svojim ograničenostima slobodne volje po naravi
iako mu se Pravednost sama očitovala u kamenim pločama i srcu od mesa.

I krnje će ostati
sve dok ne zaživimo Krista, Pravednost Božju!!

Dok ne predamo, Gospodine Volja tvoja neka bude
uvijek
a ne volja moja.

A zašto mislim da je tome jedino Pravedno:
*jer kad Ga pljuskali pitao je ako nisam kriv zašto me udaraš? i trpio
*jer primi suđenje ljudsko, premda nevin, šutio je i Gospodinu predao parnicu svoju
*jer je neizmjernim trpljenjem zaradio za nas blago nebesko
*jer ON, Gospodin i Isus nije na Akciju Zla uzvratio Reakcijom, osim Dobrim.
*Imao je svoje mišljenje i stav (rasturao trgovce u Hramu), ali nikoga nije zlog osuđivao.

Ono što Gospodina razlikuje od nas braće
i u čemu Ga imamo nasljedovati
je Novi Zakon Moralni
Milosrđe Ljubavi!

Uzmoći će se zvati Pravednim
onaj koji čini Pravdu Božju
ne ljudsku!

Gledati ćemo tada Istinu očima nebeskim
i imati savršeni Mir Pravedni

Mi-Ha-El
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 108
Registration date : 04.12.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on sri vel 18 2009, 23:55

Mi-Ha-El je napisao/la:tipično ljudski postavljeno pitanje koje očekuje,
ljudsku umotvorinu odgovora!

Moralni zakon kojem je mjerilo bio Dekalog
pisan je na kamenim pločama, bio je van čovjeka i držao je normu ponašanja i slobode.
Zakon Nov upisan je u srce od mesa,
otvorena je Savijest
koja je Zakon upisan u čovjeka i prema čijem mjerilu se čovjek ravna i po njemu će biti suđen.

To nitko nije doveo u pitanje, ja sam pitao u vezi primjene istog tog morala.

Mi-Ha-El je napisao/la:I opet krnje je i nesavršeno govoriti o pravednom čovjeku,
kad čovjek ostaje čovjek sa svim svojim ograničenostima slobodne volje po naravi
iako mu se Pravednost sama očitovala u kamenim pločama i srcu od mesa.

Naravno, čovjek je i ograničen, i sputan vlastitim strastima, ali, kako si to lijepo rekao, dobio je moralni zakon. Gledajući stvarnost nepravde kroz vizuru Boga (koja nije nesavršena i lako slomljiva), kako bi čovjek trebao postupiti u situaciji opisanoj gornjim pitanjem?

Mi-Ha-El je napisao/la: I krnje će ostati
sve dok ne zaživimo Krista, Pravednost Božju!!

Dok ne predamo, Gospodine Volja tvoja neka bude
uvijek
a ne volja moja.

A zašto mislim da je tome jedino Pravedno:
*jer kad Ga pljuskali pitao je ako nisam kriv zašto me udaraš? i trpio
*jer primi suđenje ljudsko, premda nevin, šutio je i Gospodinu predao parnicu svoju
*jer je neizmjernim trpljenjem zaradio za nas blago nebesko
*jer ON, Gospodin i Isus nije na Akciju Zla uzvratio Reakcijom, osim Dobrim.
*Imao je svoje mišljenje i stav (rasturao trgovce u Hramu), ali nikoga nije zlog osuđivao.

Ono što Gospodina razlikuje od nas braće
i u čemu Ga imamo nasljedovati
je Novi Zakon Moralni
Milosrđe Ljubavi!

Uzmoći će se zvati Pravednim
onaj koji čini Pravdu Božju
ne ljudsku!

Gledati ćemo tada Istinu očima nebeskim
i imati savršeni Mir Pravedni

Prekrasno. Divno rečeno i napisano, samo i dalje mi je to pomalo off topic.

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mi-Ha-El on čet vel 19 2009, 09:25

ali ne govorimo li o PRAVEDNOSTI?
onda kako je off topic?

ja govorim o slučaju kad ostaje NAŠA PRAVDA i naše PRAVO
tada ostajemo u KRNJOJ Pravednosti
jer nije u Apsolutu Istine koji je BOG!

upravo jer odbijamo Savršen Zakon Ljubavi
krnje dosuđujemo
u SVAKOM PITANJU Istinitosti i Pravednosti, tako
ostati možemo u Zakonu Morala (staroga) ali nismo dosegli do Višega, NOVOG!

ja kažem da su SVI Zakoni Gospodnji nadogradnja i bitni
ali ipak samo skela, ljestve,
da bi doprli do Zakona Savršenog, da bi Ga mogli primit...
ne da Bi dokunuo, NE
već ISPUNIO!

Ljubi i čini što hoćeš! (sv.Augustin) ne bez razloga, istina je!

Ljubiš li
i ako činiš griješku i nesavršeno (vrlo lako i očekivano)
ipak NAKANA je tvoja činiti DOBRO
a to pokriva ostalo!!

U tome je ZAKON savršeni i time se mogu mjeriti plodovi Stabla Dobra ili Zla...
pa tako i tvoga pitanja (što Pravedno učiniti s nepravdom?)

Jer tko Ljubi Boga ima
Božje oruđe
Božja milina

i onaj koji ljubi ne viče-NEPRAVDA
već Račun svoj Gospodinu u ruke prepušta.

ponavljam,
Zaživjeti Krista, Pravednost Božju!

Mi-Ha-El
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mi-Ha-El on čet vel 19 2009, 09:35

primjer prispodobom:

Majka i Otac sjedeći za stolom žustro raspravljali. Unjevši se u svađu pozovu dijete da među njima pravo dosudi krivicu jednoga.
Dijete sasluša s tjeskobom parnicu i po srcu i razumu zauzme se za Majku kao pravednu.
Otac negodovaše prigovorima na ispravnost suda u "pravednosti" svojoj, a Majka zaljepi pljusku "Sudcu" za ušima prigovorom jer se ide protiv Časti Očeve!!

(da ponovim pitanje:
je li ne-reagirati na nepravdu nepravda?) Smile Smile Wink

Bog s vama

Mi-Ha-El
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on čet vel 19 2009, 19:55

Mi-Ha-El je napisao/la:ali ne govorimo li o PRAVEDNOSTI?
onda kako je off topic?

ja govorim o slučaju kad ostaje NAŠA PRAVDA i naše PRAVO
tada ostajemo u KRNJOJ Pravednosti
jer nije u Apsolutu Istine koji je BOG!

Off je zato što sam ja izdvojio konkretni primjer: nepravdu i promatrača. U kojoj je mjeri onaj koji promatra nepravdu sam nepravedan?

Mi-Ha-El je napisao/la:upravo jer odbijamo Savršen Zakon Ljubavi
krnje dosuđujemo
u SVAKOM PITANJU Istinitosti i Pravednosti, tako
ostati možemo u Zakonu Morala (staroga) ali nismo dosegli do Višega, NOVOG!

ja kažem da su SVI Zakoni Gospodnji nadogradnja i bitni
ali ipak samo skela, ljestve,
da bi doprli do Zakona Savršenog, da bi Ga mogli primit...
ne da Bi dokunuo, NE
već ISPUNIO!

Oprosti, ali ovo boldano je vrlo nejasno, nekonzistentno i nesređeno. Ne može proći čak ni kao digresija.

Mi-Ha-El je napisao/la:Ljubi i čini što hoćeš! (sv.Augustin) ne bez razloga, istina je!

Ljubav je i kao pojam i kao praxa moralna, vodi računa o drugoj osobi (to joj je glavna sastavnica. Evo, odgovori mi, što bi čovjek koji slijedi taj vrhovni zakon morala morao napraviti u gore navedenoj situaciji?

Mi-Ha-El je napisao/la:Ljubiš li
i ako činiš griješku i nesavršeno (vrlo lako i očekivano)
ipak NAKANA je tvoja činiti DOBRO
a to pokriva ostalo!!

U tome je ZAKON savršeni i time se mogu mjeriti plodovi Stabla Dobra ili Zla...
pa tako i tvoga pitanja (što Pravedno učiniti s nepravdom?)

Kršćani ljubav moraju svakako uzimati kao glavno mjerilo svog ponašanja (osnova morala). Pogreške koje proizlaze iz tvoje nepažnje vrlo su malo opravdane činjenicom što si ti slijedio Ljubav (osim ako si nekoga za nešto zakinuo nesvjesno). Možeš li mi onda reći što to ljubav kaže, što pravedno učiniti s nepravdom?

Mi-Ha-El je napisao/la:Jer tko Ljubi Boga ima
Božje oruđe
Božja milina

i onaj koji ljubi ne viče-NEPRAVDA
već Račun svoj Gospodinu u ruke prepušta.

ponavljam,
Zaživjeti Krista, Pravednost Božju!

Nad tim koji ljubi Boga i trpi nepravdu, i iz svoje poniznosti ne viče - NEPRAVDA, i dalje se vrši nepravda, i dalje netko promtra kako se ta nepravda događa. Ovaj koji nepravdu vrši odgovoran je moralno, no je li i ovaj koji promatra? Nepravda je jednako nepravda i u onog poniznog koji trpi bez vike i u onog plačljivog koji na sve strane rasglašava svoju patnju (ovaj potonji možda je manje velik i manje Božje dijete, ali to ne znači da je nepravda na bilo koga od njih manje nepravda).

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet vel 19 2009, 23:48

Nad tim koji ljubi Boga i trpi nepravdu, i iz svoje poniznosti ne viče - NEPRAVDA, i dalje se vrši nepravda, i dalje netko promtra kako se ta nepravda događa. Ovaj koji nepravdu vrši odgovoran je moralno, no je li i ovaj koji promatra? Nepravda je jednako nepravda i u onog poniznog koji trpi bez vike i u onog plačljivog koji na sve strane rasglašava svoju patnju (ovaj potonji možda je manje velik i manje Božje dijete, ali to ne znači da je nepravda na bilo koga od njih manje nepravda).
Mozda bi bio subjekt zadovoljen,ako bi se pitao,koliko sam ja nepravde nanjeo pravednima.Jer objektivni sud lezi u subjektivnom stavu.Mozda bi se onda zadovoljili svi faktori i moralni i bilo koji drugi.
Nije nepravda pravda,ako samo ja trpim.
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on pet vel 20 2009, 00:15

Dina je napisao/la:
Mozda bi bio subjekt zadovoljen,ako bi se pitao,koliko sam ja nepravde nanjeo pravednima.

Smatraš li kršćanskim umanjiti nekome pravo na pravdu samo zato što je prije sam činio nepravdu?
Nije li Isus rekao da je došao liječiti bolesne?
S filozofskog gledišta ne bi bilo u redu spasiti osobu koja će dalje raditi nepravdu. To proizlazi iz činjenice da smo spašavajući neetičnu osobu i sami neetični.
No Kristova vojnika krasi bezuvjetna ljubav.

Jer objektivni sud lezi u subjektivnom stavu.Mozda bi se onda zadovoljili svi faktori i moralni i bilo koji drugi.
Nije nepravda pravda,ako samo ja trpim.

Ovo mi apsolutno nije jasno.

Gdje sam ja rekao da je nepravda pravda ako samo ja trpim. J sam rekao upravo suprotno. Evo i quote mog prošlog posta da potkrijepim:

Nad tim koji ljubi Boga i trpi nepravdu, i iz svoje poniznosti ne viče
- NEPRAVDA, i dalje se vrši nepravda, i dalje netko promatra kako se ta
nepravda događa.

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by amos on pet vel 20 2009, 00:36

[quote="Bellator Crucis Christi"]
Smatraš li kršćanskim umanjiti nekome pravo na pravdu samo zato što je prije sam činio nepravdu?
Nije li Isus rekao da je došao liječiti bolesne?
S filozofskog gledišta ne bi bilo u redu spasiti osobu koja će dalje raditi nepravdu. To proizlazi iz činjenice da smo spašavajući neetičnu osobu i sami neetični.
No Kristova vojnika krasi bezuvjetna ljubav.[quote]

Nad tim koji ljubi Boga i trpi nepravdu, i iz svoje poniznosti ne viče
- NEPRAVDA, i dalje se vrši nepravda, i dalje netko promatra kako se ta
nepravda događa.
Hm, ovo mi je jako diskutabilno.Nesto mi nestima tu, sve je uredu sem jedne ideje koja se provlaci da ce osoba koja je spasena nastaviti ciniti nepravdu.Dakle mi posto posedujemo bezuvetnu ljubav pruzamo priliku svakom, i dajemo ruku najgorem gresniku, ali ne da bi nastavio sa nepravdom, vec da bi primio novi zivot koji ce krasiti Hristova pravednost.Tako da sa filozofske tacke mi neradimo nista ne eticno, nego naprotiv doprinosimo drustvu time sto smo umanjili na taj nacin nepravdu.Dakle aktivno delovanje dobrim na zlo je vrlo eticno, i pruzanje novog i svezeg pocetka je nesto o cemu mnogi gresnici sanjaju dok ih Hriscani lupaju stapom pravednosti po glavi.Ali ako osoba kojoj je pruzena prilika odbije da se pokaje i nastavi sa svojom nepravednoscu,onda je sam pokusaj dovoljan sam po sebi da osoba ima satisfakciju za trud.Naravno kod Gospoda, ali naposletku i od drustva.
Ali ako bismo posmatrali kroz oci pisma Isus je uradio bas to, dosao je i prineo sebe kao zrtvu da moze da pruzi priliku onome koji je ne zasluzuje.Ucinio je da Bog pravedni sudija opravda krivca i ako pravdanje krivca cini sudiju nepravednim, ali smrcu i zrtvom je ucinio da Bog ostaje pravedan pravdajuci krivca.I time nam je ostavio vecni primer da i mi podnosimo zrtvu trpljenja da bi Gospod mogao da dodje do srca nepravednog i opravda ga, svojom zrtvom.Tako da trpljenje i poniznost i vracanje dobrim za zlo nije pasivan stav u odnosu na osobu koja nanosi nepravdu, vec naprotiv vrlo aktivan stav koji napada savest i srce osobe koja postupa lose i nagoni je uz pomoc Svetog Duha na pokajanje.
Dakle isto borba, ali je oruzje Bozije i nacin je Boziji.

Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
amos
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 969
Registration date : 12.11.2008

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mi-Ha-El on pet vel 20 2009, 18:07

Evo
bitniji lapsus calami od cjelokupa
smisla (barem toliko kredita pa prepoznati blizinu tipke slova »u» i «i», da se
ne razvodnjavamo nebitnim)…
Daklem: ne da
Bi dokinuo, NE
već ISPUNIO!
(Zakon)

Citat: «konkretni primjer: nepravdu i promatrača. U kojoj je mjeri onaj koji promatra nepravdu sam nepravedan

Ja kažem loše postavljeno pitanje
a takvo pretpostavlja LOŠ (pristran,jednosmjeran, ljudski skrojen,
subjektivan, uskogrudan) odgovor!

Ta nije li ovom pitanju moguće odgovoriti :

BOG KOJI GLEDA I TRPI SVE NEPRAVDE jer promatrač koji ne reagira i nepravdu
dopušta-upravo NAJ Nepravedniji (jer po
NARAVI jedini SVET)?

Da, možemo razvlačiti sada nelogičnosti i opravdanja pitanja i konstatacije
(savršenstva s griješkom ), al je kasno, opet kažem loše pitanje
loš odgovor

Mi-Ha-El
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mi-Ha-El on pet vel 20 2009, 18:16

Citat:»
Nad tim koji ljubi Boga i trpi nepravdu, i iz svoje poniznosti ne viče - NEPRAVDA,
i dalje se vrši nepravda, i dalje netko promtra kako se ta nepravda događa.
Ovaj koji nepravdu vrši odgovoran je moralno, no je li i ovaj koji promatra? Nepravda je jednako nepravda i u onog poniznog koji trpi bez vike i u onog plačljivog koji na sve strane rasglašava svoju patnju (ovaj potonji možda je manje velik i manje Božje dijete, ali to ne znači da je nepravda na bilo koga od njih manje nepravda
)

Pitanje predpostavlja da vladamo spoznajom nepravde.Da smo zaključili što
je nepravedno(zlo i grijeh),te isto osuđujemo očekujući pravedne sankcije ili ispravljanje (namirivanje) nepravde,zar ne,
to pravda zahtjeva!!?

Ne osporavam da je Zlo Zlo i nepravda nepravda
ali tezulje su nam ljudske....zato oprez poseban.

Promatrati valja iz više kutova, zahvatiti Božju perspektivu,
onog koji jeste vječni promatrač
aktera i odnosa.
Ne kvazi ljudskom objektivnošću.
Objektivnost mislim nije ispravan
naziv jer toliko neutralizirat svoju subjektivnost ne možemo,
ipak nismo toliko
«božanstveni» Very Happy već primjenom Božanskog principa a tome
smo od ISUSA podučeni!

» Možeš li mi onda reći
što to ljubav kaže, što pravedno učiniti s nepravdom

Učiti od Isusa:

....nepravedna(griješna) čovjeka liječiti, nepravedno djelo osuditi, od
nepravde bližnjega zaštititi, nepravdu ne činiti, od nepravde se svakim
dopuštenim sredstvom obraniti, nepravdu zbog Ljubavi Božje u mogućim prilikama
izdržati, istrpjeti i Ocu prikazati……..

Mi-Ha-El
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mi-Ha-El on pet vel 20 2009, 18:23

za primjer je dano troje jednog istinitog događaja, apsolutno životnoga,

U kojem nije sukus NEPRAVDa i
nju ako niste primjetili UOPĆE ne
obrazlažem

Jer nije BITNA, ne dajem joj važnost,

toliko je Prisutna koliko da uvede
likove u reakciju (odnose).

» Ljubav je i kao pojam i kao praxa moralna, vodi računa o drugoj osobi (to joj je glavna sastavnica. Evo,
odgovori
mi, što bi čovjek koji slijedi taj vrhovni zakon morala morao napraviti u gore navedenoj situaciji

Čovjek koji smo mi u osobi Oca, Majke ili Sudca?

Vjerujem da jesmo lik, svatko bi branio sebe i svoje «ispravno» gledište, neće reći, zli sam.

Prvo o Ocu, Mi kao Čovjek Otac koji je držao svoje Pravo Tvrdo. Pod
njegovim je bio i zakon i istina. Ni svjedočanstvo dvojice ga nisu mogla
odijeliti od «ispravnosti» njegove.Mogao je posumnjati u svoju nepogriješivost
i zaustaviti se kad opomenut,ali taj je žudio «zub» nadoknade! Pravde svoje!
Ovaj nije davao Gospodinu plodova, ali Majka, izobilova!

Mi kao Čovjek u osobi Sudca(djeteta nevinog i ispravnog, rekli bi pravednog)
koji dakle sljedi moralni zakon Savjesti a nije direktan akter već promatrač, mogao
je prešutjeti i bio bi dionik krivnje nepravednog jer ne iskaza ljubav prema
Istini, ne stavši joj u obranu. Dakle dobro je učinio ali tek toliko,dobro,
pravednog braneći, poput sluge zakonu podložnik. No ne savršeno dobro, jer dobro za jednoga nije bilo bez mača za drugoga.

Ali iznad pravednosti učinila je Majka!
Ne što nije zlu uzvratila zlim kad optužena, niti se radovala nad osudom
čovjeka, ni tražila posjed pravednički, ali više, mogla je izabrati šutjeti zbog nove nepravde koju je uzrokovala osuda pravedna. Zbog oskrvnute je časti Očeve, i ona u trenutku od pravednika(aktera)-mogla osvanuti (promatrač)krivac Ljubavi prema bližnjemu.

Ovako je dala svjedočanstvo koje 30 godina obraz «sudca» ćuti da povrh Pravde
Kraljuje Ljubav!!

Ljubav nije čovječji pojam ni praksa ni
zakon pa ni djelo

Ljubav je posjed Boga, protok Duha
Svetoga, Utjelovljeni Isus kroz nas same u drugome

Tko ispravno Ljubi
Ne čini od sebe
Gospodinovo je to čudo svetog sebedarja!

Božji blagoslov

Mi-Ha-El
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on sub vel 21 2009, 01:04

Mi-Ha-El je napisao/la:Evo
bitniji lapsus calami od cjelokupa
smisla (barem toliko kredita pa prepoznati blizinu tipke slova »u» i «i», da se
ne razvodnjavamo nebitnim)…
Daklem: ne da
Bi dokinuo, NE
već ISPUNIO!
(Zakon)

Zašto ti je tako teško služiti se silogističkim izrazima?

Mi-Ha-El je napisao/la:BOG KOJI GLEDA I TRPI SVE NEPRAVDE jer promatrač koji ne reagira i nepravdu
dopušta-upravo NAJ Nepravedniji (jer po
NARAVI jedini SVET)?

Zar ti zaista misliš da Bog DOPUŠTA nepravdu i patnju?!! Bog je davši slobodu čovjeku imao didaktički cilj: uputiti čovjeka sebi. Čovjek kao slobodan nije, još uvijek, iskusio svo zlo koje si u svojoj slobodi čini. To je žalosno ali istinito.

Mi-Ha-El je napisao/la:Da, možemo razvlačiti sada nelogičnosti i opravdanja pitanja i konstatacije
(savršenstva s griješkom ), al je kasno, opet kažem loše pitanje
loš odgovor

Pitanje je savršeno jasno i, za moralnog čovjeka, trebalo bi imati izgledan odgovor. Još uvijek ne vidim gdje ti u pitanju i odgovoru uočavaš nelogičnost ili nedosljednost.

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Bellator Crucis Christi on sub vel 21 2009, 01:21

Mi-Ha-El je napisao/la:Pitanje predpostavlja da vladamo spoznajom nepravde.Da smo zaključili što
je nepravedno(zlo i grijeh),te isto osuđujemo očekujući pravedne sankcije ili ispravljanje (namirivanje) nepravde,zar ne,
to pravda zahtjeva!!?

Ne osporavam da je Zlo Zlo i nepravda nepravda
ali tezulje su nam ljudske....zato oprez poseban.

Ti si sam naveo da je za izvornost i dosljednost morala potreban Bog i njegova Omnipotencija. I mi ju kršćani priznajemo, a on nam je ostavio jasne tragove i upute kako ju trebamo priznavati.

Može i filozofska koncepcija zla (koja nije neprisutna i u osnovi religije):
Zlo je sve ono što svjesno i smišljeno i bez cilja narušava čovjekov život i osporava čovjekova prava.

Mi-Ha-El je napisao/la:Promatrati valja iz više kutova, zahvatiti Božju perspektivu,
onog koji jeste vječni promatrač
aktera i odnosa.
Ne kvazi ljudskom objektivnošću.
Objektivnost mislim nije ispravan
naziv jer toliko neutralizirat svoju subjektivnost ne možemo,
ipak nismo toliko
«božanstveni» Very Happy već primjenom Božanskog principa a tome
smo od ISUSA podučeni!

Bog poznaje samo jedan kut - LJUBAV.

Čovjek ne može zahvatiti Božju perspektivu, već samo slijediti ono što je Bog, gledajući iz svoje perspektive utvrdio.

Ako slijedimo Božji moral naša se subjektivnost poništava.

Mi-Ha-El je napisao/la:Učiti od Isusa:

....nepravedna(griješna) čovjeka liječiti, nepravedno djelo osuditi, od
nepravde bližnjega zaštititi, nepravdu ne činiti, od nepravde se svakim

dopuštenim sredstvom obraniti, nepravdu zbog Ljubavi Božje u mogućim prilikama
izdržati, istrpjeti i Ocu prikazati……..

Pa zar to nisi mogao odmah navesti kao svoj odgovor na moje pitanje. Sve ostalo što si naveo je preispitivanje filozofskog morala i nemogućnost ljudskog određivanje Dobra i Zla. A na to je već bilo odgovoreno.

Zatim si optužio moje pitanje da je neodgovorivo i nejasno upravo zbog skučenosti 'filozofskog morala' ne navevši da se ipak može odgovoriti u svjetlu Božje Istine i Moralnosti. To bi značilo da si u krivu gledekonstatacije da je moje pitanje nejasno i loše postavljeno. I onda si mi na kraju odgovorio na pitanje savršeno jasno i potpuno. Dokazao si da za moje pitanje postoji savršeno spretan i sveobuhvatan odgovor što znači da nije nespretno. Sve do tog pitanja radio si očiti 'Qui nimium probat, nihil probat', potpuno nepotrebno.

Bog s tobom, brate!

Bellator Crucis Christi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]