Iskrene cestitke

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Iskrene cestitke

Postaj by Gost on sub ruj 27 2008, 12:55

U DOBROM SELU, U POTPUNOJ IZOLACIJI, ŽIVE JURKA (97) I GRGO (95) KATALINIĆ
Vijest s vrha Velebita: za 75 godina braka sin im želi izgraditi put

Katalinići žive bez struje, vode, ceste, zadnjih 20 godina i bez ijednog susjeda, a najmlađi sin Ante (60) svaki dan se uspinje iz Starigrada i nosi im hranu
Na pola puta između neba i zemlje, u planinskoj vrleti Dobro Selo, živi najstariji bračni par na Velebitu. Ne samo da Jurka i Grgo Katalinić zajedno imaju 192 godine, nego upravo slave nevjerojatnih 75 godina braka. Cijeli svoj život 97-godišnja Jurka i dvije godine mlađi Grgo žive u potpunoj izolaciji, bez struje, vode, ceste, a zadnjih 20 godina i bez ijednog susjeda.

Nemaju televiziju, radio, telefon, a za jedinu informaciju koja ih zanima, hoće li biti kiše, samo pogledaju u nebo. Upravo zato njihov najmlađi sin Ante za dijamantni im pir želi darovati, ni više ni manje, nego pravu cestu! Vezu s ostatkom svijeta koju nikad nisu imali.

- Ni doktor ne može do njih, nego ih ja doveden do ceste, dokle on može autom, pa ga tamo čekamo. Po injekcije za gripu tri su sata hodali uzbrdo po ovoj kozjoj stazi, pokazuje Ante rukom na šikaru kojom teško prolazi koza, a kamoli čovjek. On na njoj zna svaki kamen. Barem jednom dnevno, po suncu, kiši ili snijegu, tuda pješači do svojih roditelja i nosi im hranu iz obližnjeg Starigrada gdje živi. Iako i on već ima 60 godina i sve mu teže pada svakodnevno uspinjanje po strmoj planini, ne žali se.

/ Jure Mišković / CROPIX
- Ako su njih dvoje mogli paziti na nas sedmero djece, valjda i mi možemo paziti na njih dvoje sada kad im trebamo, kaže najmlađi sin Ante. Jedino društvo na putu pravi mu vjerni suputnik, stari magarac Mrko, koji je starim Katalinićima već godinama jedino “dostavno vozilo” za drva i namirnice. Ali i Mrki je već dosadila velebitska samoća pa često bježi u Starigrad, među ljude, žali nam se Ante.

U Dobrom Selu najgore je zimi, kad okrene velebitska bura, a ove će im biti posebno teško. Jedina zaštita od hladnoće, stara peć na drva, raspada se. Do nove peći ne mogu, jer nema načina da je Ante kozjom stazom donese do njihove kuće. U stvari, u njihovu domu nema ničega što se ne može donijeti na leđima.

- Što nije žalosno i sramotno da dvoje staraca u 21. stoljeću žive ovako, nedostojnim čovjeka. Da ima puta, moga bi i kakav stari auto kupit, danas to nije skupo, pa bi im doveza sve što im triba, a mogli bi i do doktora otići. A ovako, što nam je preostalo? Čekati da se razbole i umru. I kad se to dogodi, kako ćemo ih nositi do groblja. Ni o tome nitko ne misli, govore Ante i sestra Marija, kojoj nije jasno što su dvoje staraca nekome skrivili da nemaju pravo na struju, liječnika, svećenika, poštara...

Put kojim se dolazi do kuće obitelji Katalinić Jure Mišković / CROPIX
Kako nitko nije želio pomoći, put koji život znači Ante je roditeljima sam pokušao dovesti još prije godinu dana. Ako ništa drugo, barem da do njih može Hitna pomoć. Unajmio je bager i počeo raditi, ali već sutradan na Velebitu se pojavila građevinska inspekcija, a Ante je zaradio prijavu kod prekršajnog suca jer nije imao građevinsku dozvolu.

- Drugima je Općina odavno izgradila ceste do njihovih vikendica i maslinika u parku prirode, Hrvatske šume plaćale su izgradnju protupožarnih puteva po pet-šest kilometara. Meni nije krivo, neka svi imaju put, ali zašto mojih dvoje staraca nema pravo na to. Ne tražim da mi itko plati kao drugima, ni općina ni država, sve ću novce skupiti sam s braćom i sestrama, kazuju sin i kći Katalinićevih, dok dvoje staraca samo sliježu ramenima. Znaju samo da iz Dobrog Sela ne žele otići sve dok je jedno od njih dvoje živo.
http://slobodnadalmacija.hr/Zadar/tabid/73/articleType/ArticleView/articleId/23735/Default.aspx

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Re: Iskrene cestitke

Postaj by Eutanasije on sub lis 04 2008, 21:35

E to se zove ljubav. Trpeti nekog tolike godine u takvoj pustari to moze samo onaj koji VOLI svim svojim bicem.

Eutanasije
poprilično aktivan korisnik
poprilično aktivan korisnik

Broj postova : 429
Registration date : 09.05.2008

Korisnički profil http://www.verujem.org/

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics