Gospodnja večera (Euharistija)

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Gospodnja večera (Euharistija)

Postaj by καιros on čet sij 18 2007, 15:35

Obavljanje Gospodnje večere

Novi zavet skoro ništa ne govori o pojedinostima svetkovanja Gospodnje
večere. Skoro ništa ne kaže o učestalosti svetkovanja, ko može ili ne
može da učestvuje, ili čak i stvarnoj prirodi hleba i čaše kojima će se
vernici poslužiti. Ovi praktični aspekti su razvijeni na temelju
biblijskih načela.

1. Učestalost svetkovanja

Fraza "jer kadgod jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete" (1. Korinćanima
11,26) ne pruža odgovor na pitanje kako često treba održavati obred
Gospodnje večere. U Novom zavetu nigde se ne pojavljuje neko uputstvo o
učestalosti svtkovanja Gospodnje večere. Upravo zato su razne Crkve
razvile svoj sistem svetkovanja. Ima hrišćanskih Crkava koje Gospodnju
večeru dele svake sedmice, pa čak i svakoga dana.

2. Ko može da učestvuje

Pavle upozorava Korinćane da ne učestvuju u Gospodnjoj večeri na
nedostojan način, već da čine posle odgovarajućeg samoispitivanja (1.
Korinćanima 11,27.28).
Da bismo pravilno shvatili značenje izraza "na nedostojan način",
moramo razmotriti i Pavlove savete vernicima o "dostojnom životu" i
kontekst tih saveta. Hrišćani treba da žive "kao što se pristoji Bogu"
(1. Solunjanima 2,12), u skladu sa svojim svetim zvanjem (Efescima
4,1), i sa "evanđeljem Hristovim" (Filibljanima 1,27). Prema tekstu u
Kološanima 1,9.10. Pavle se moli Bogu da hrišćani žive "pristojno Bogu
na svako ugađanje i u svakom dobrome delu da budu plodni, da rastu u
poznanju Božjemu".
Prema tekstu u 1. Korinćanima 11,20.22. neki
vernici u Korintu su se ponašali suprotno Pavlovoj definiciji
"dostojnosti". Pohlepni i sebični bogataši su pokazivali da im nije
stalo do potreba siromašnije braće. Svojim ponašanjem ranjavali su srca
manje srećnih vernika u Crkvi i sramotili svoga Gospoda. Očigledno da
nisu pravili razliku između običnih obroka, na kojima su, na primer,
mogli da učestvuju svi članovi porodice i svetog obreda Gospodnje
večere, kada su morale biti uklonjene sve društvene razlike. Pažljivo
ispitivanje pobuda i ponašanja bi im svakako pomoglo da poprave svoje
greške.
Svi oni koji su se krstili u Isusa Hrista mogli su
pristupili Večeri s punom sigurnošću u božansku blagodat i učestvovati
u ovom zajedništvu. Oni koji nisu kršteni vernici Crkve ne bi imali
pravog razloga da učestvuju. U kontekstu krštenja vernika, nekrštenu
decu bi trebalo pozivati da prisustvuju obredu. Posle odgovarajućeg
poučavanja i krštenja i ona se mogun pridružiti ostalim vernicima u
slavljenju Gospodnje smrti, vaskrsenja i skorog povratka.

3. Beskvasni hleb i neprevrelo vino

Uzimajući u obzir jevrejski običaj da se u predvečerje Pashe iz domova
ukloni svaki kvasac (2. Mojsijeva 12,15.19; 13,7), može se sa
sigurnošću kazati da je na Gospodnjoj večeri bio upotrebljen beskvasni
hleb. Osim toga, Pavle izjednačuje kvasac sa grehom (1. Korinćanima 5,7.Cool,
kojih nije bilo u Hristu. Upravo zato, beskvasni hleb – koji se
spravljao od pšeničnog brašna pomečanog sa uljem, vodom i solju – treba
da se upotrebljava na obredu Gospodnje večere kao simbol Gospodnjeg
tela, žrtvovanog za sve koji ga veruju, bez obzira na vreme i mesto.
Opis Gospodnje večere i u sinoptičkim Evanđeljima i u Pavlovim spisima
upotrebljava izraz "čaša" i "rod vinogradski" za piće koje predstavlja
Hristovu krv. Reč "vino" se ne pojavljuje. Alkohol je proizvod
raspadanja i smrti, neprikladan da simbolički predstavi Hristovu
otkupiteljsku krv. Prema tome, upotreba prevrelog soka ili alkoholnog
vina prilikom obreda Gospodnje večere nije u skladu s Biblijom.
Istisnuti sok grožđa pravilno predstavlja Hristovu krv, prolivenu za
spasenje mnogih, za oproštenje njihovih greha.

Opisujući Gospodnju večeru, Elen G. Vajt kaže: "Hristos je još uvek za stolom na kojemu je postavljena pashalna večera. Pred Njime se nalaze beskvasni pashalni hlebovi. Na stolu stoji i pashalno neprevrelo vino. Ovim
znamenjem Hristos prikazuje svoju čistu žrtvu. Ništa što je pokvareno
vrenjem, sibmolom greha i smrti, ne može predstavljati bezazleno i
prečisto Jagnje (1. Petrova 1,19)." (Čežnja vekova, 567)

D. Zaključak

U obredu Gospodnje večere Gospod nam nudi svoj veliki dar spasenja: svoje
telo i svoju krv, koji su prikladno simbolički predstavljeni beskvasnim
hlebom i čistim grožđanim sokom. Hleb predstavlja Isusa kao ličnost;
grožđani sok je savršeni simbol Njegove krvi pomirenja. U slavljenju
Gospodnje večere, hrišćani ne samo da se sećaju Isusove velike žrtve za
njihove grehe, već se raduju i novom zavetu koji im garantuje sadašnje
zajedništvo sa Hristom i buduću slavu u Njegovom carstvu. Upravo zato,
Gospodnja večera je prilika za radovanje, a ne za žaljenje, iako ćemo
uvek biti svesni visoke cene koja je plaćena za naše otkupljenje,
Hristove dragocene krvi, krvi Jagnjeta bez mane i mrštine (1. Petrova
1,16).

καιros
Admin
Admin

Broj postova : 1666
Registration date : 21.11.2006

Korisnički profil http:// http://krscanski.motionsforum.com/

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet sij 18 2007, 16:36

Noemi je napisao/la:Zanimljiva je rečenica: ovo činite meni na spomen dokle ne dođem......kako me ovo dotiče...On računa na nas, da ćemo ga čekati....naš dragi Gospod.....Sad

lijepo si to rekla, a ja zaboldah i podvukoh po meni bit- do kada treba to činiti ( ne npr do 16, 17 ili 20. stoljeća!)Rolling Eyes lol!

samo ne znam šta bi na to rekli oni iz denominacija čije su straješine ( valjda vođene dobrim i istinitim Duhom ukinuli tu beskrvnu žrtvu- i uveli Grozotu pustoši koju spominje i Daniel i poslanica solunjanima!Question
molio bih da mi netko pojasni od reformiranih koji nemaju euharistiju

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 1359
Registration date : 12.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet sij 18 2007, 16:41

Da mi je znati koji su to reformirani koji nemaju euharistiju...ne razumijem...Question

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet sij 18 2007, 16:44

Daniel je napisao/la:
abraham je napisao/la:Kako se uzima individualno i u kojim prilikama.No to nije ono pravo lomljenje hljeba - tijela Kristova, pijenje vina-krvi Kristove.Imamo zajednicu krvi i kruha.Vjernik odvojen od crkve ima veliku čežnju da u zajednici uzimamo kruh i vino.Sami sa anđelima, sami u poniznosti operimo noge onima koji su nas odvojili od zajednice..Ako smo prikovani bolešću neka nam braća dođu sa kruhom i vinom..Lomljenje hljeba i pijenje vina - nije ceremonija , pranje nogu nije ceremonija, to nije breme..To je velika sveta ljepota zajedništva kruha i krvi..
kažem da "posebna pravila" u Pričesti je breme, a ne na način kako se to izvodi, neki vjeruju u pretvorbu, neki u simboliku toga, no stvar je u tome da svatko se može pričestiti sam ili dvoje ili troje ili pak u zajednici velikoj, više je važno sam taj čin prisjećanja smrti Kristove nego pravila "kako, kada i zašto" ili pak "nisam dostojan jer nisam oprao ruke..."(ovo je samo primjer)zato kada god imate kruh u rukama, razlomite ga i prisjetite se smrti Kristove za VAS na Križu i pojedite, to je Pričest, možete svaki dan, svaki obrok to napraviti, ceremonijom ili neceremnijiom,dvoje, troje ili 20-tero nas ili vas...preko telefona, preko chata ili pak uživo...Duh Božji je svugdje...

šta sve neću čuti
ovo je instant NEW AGE teoloogija- čisti NEW AGE:twisted: Twisted Evil
da se smrznešEmbarassed Neutral

SAD MI JE JASNO KAKO U 100 godina nastane 500 novih crkvi u USA:evil:

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet sij 18 2007, 16:48

Kod nas mogu lomiti kruh samo oni koji su rukopoloženi, znači propovjednik...i to u crkvi...treba gospodnju večeru razlikovati od agape večere...ako je netko bolestan onda propovjednik donese kruh i vino koje je u crkvi posvećeno...

Zadnja promjena: ; čet sij 18 2007, 16:49; ukupno mijenjano 1 put.

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet sij 18 2007, 16:49

Krizostom je napisao/la:Da mi je znati koji su to reformirani koji nemaju euharistiju...ne razumijem...Question

svetu pričest- hostiju (vino)

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet sij 18 2007, 16:53

Ja ne znam za takve...ili...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by AUTOR on čet sij 18 2007, 17:07

Naslov je ili tema Euharistija...

Nisam citao puno vase odgovore,koji prerastaju u vise od toga,skrecu sa teme,ali moj odgovor je ovo:

TAJNA VJERE

AUTOR
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet sij 18 2007, 17:13

Krizostom je napisao/la:Kod nas mogu lomiti kruh samo oni koji su rukopoloženi, znači propovjednik...i to u crkvi...treba gospodnju večeru razlikovati od agape večere...ako je netko bolestan onda propovjednik donese kruh i vino koje je u crkvi posvećeno...

poštovani Krizostome,

budući da sam noviji na forumu
možeš li mi samo reči iz koje si crkve, zajednice?
unaprijed hvala

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on čet sij 18 2007, 17:19

Kršćanska adventistička crkva...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by hrvoje hrki on čet sij 18 2007, 17:40

hvala brate Krizostome na očitovanju

evo nešto još e euharistiji:

Posljednja Isusova večera s apostolima se dogodila između propovijedanja Kraljevstva božjeg i smrti na križu, između zemaljskog življenja i uskrsnuća Kristova. U dvorani Posljednje večere je Isusov oproštaj s apostolima i njegova velikosvećenička molitva za Crkvu božju. Tu u toj dvorani Krist slavi nebeskog Oca i ostavlja sebe za hranu svojoj Zajednici. Veliki četvrtak je dan ustanove Svete pričesti i Svetog reda. U dvorani Posljednje večere ukazuje se uskrsli Krist svojim učenicima. Donosi im mir i oslobađa ih straha. Na tom mjestu dolazi i Duh Sveti, koji prosvjetljuje razum i srce učenika da pođu po cijelom svijetu svjedočiti uskrslog Krista: živeći i propovijedajući riječ Evanđelja – Radosnu vijest i lomeći kruh života. »Ako tko pojede od ovoga kruha živjet će zauvijek. A kruh koji ću ja dati jest tijelo moje za život svijeta« ( Iv 6,51). Krist nas ne ostavlja da budemo siročad, nego trajno ostaje s nama. Šalje apostole u cijeli svijet i na rastanku im jamči svoju prisutnost: «Ja sam s vama u sve vrijeme do svršetka svijeta.« (Mt 28,20).

Stol Riječi i Stol živoga kruha

Zato nije čudno što se naš kršćanski život odvija oko stola Riječi i stola tijela Kristova. U središtu naše vjere je evanđeoska riječ i presveta euharistija : Kristova riječ i Njegovo tijelo.

Po svojoj riječi, po presvetoj euharistiji i po svome Duhu, Krist ostvaruje svoje obećanje da će trajno biti s nama.

Bez Božje riječi nema vjere u Boga.Ta vjera se hrani Kristovim tijelom, a bez Kristova duha nema žive Crkve.Evanđeoska riječ otvara vrata naše duše. Kristovo tijelo hrani tu dušu, a Kristov duh vodi život te duše. Na Posljednjoj večeri Isus reče i učini:«Uzmite i jedite! Ovo

je tijelo moje«. Zatim uze kalež te zahvali i dade im ga govoreći:«Pijte iz njega svi, jer ovo je moja krv, krv Saveza, koja se prolijeva za sve za oproštenje grijeha« (Mt 26,26-2.

Danas živi dosta krštenih koji su poljuljani u ispravnom kršćanskom vjerovanju. Svetu pričest svode na samo znakovito spominjanje Posljednje večere. Većina protestanata ne vjeruju ono što mi katolici vjerujemo kad primamo sakramenat sv.pričesti. Za njih je to posvećen kruh, ali nije Krist. Slave službu božju ,ali ne primaju tijelo Kristovo.
Zaboravljaju na Sveto pismo: »Tko jede i pije bez razmišljanja da je to tijelo , osudu svoju jede i pije«( 1 Kor 11,29).
Zato je naš papa Ivan Pavao II. na Veliki četvrtak 2003. godine cijeloj Crkvi objavio poslanicu »Ecclesia de eucharistia«,tj. »Crkva živi od euharistije«.
U svojoj 14. službenoj , pisanoj pouci - »Crkva živi od euharistije«, naš Papa u šest poglavlja podsjeća na bitne dijelove vjere Katoličke crkve u pogledu tajne presvete euharistije.Naglašava središnje mjesto euharistije u životu naše Crkve.

Euharistija je posadašnjenje Isusove žrtve na križu, a ne smo spomenjelo. Zato katolički svećenik ne može slaviti sv.misu s drugima koji drugačije vjeruju i nemaju zajedništvo u istoj Crkvi.

U prvom poglavlju Ivan Pavao II. opisuje sakramenat euharistije kao tajnu vjere i kao žrtvu, koja donosi plodonosni život Crkve.Naglašava stvarnu prisutnost raspetoga i uskrsloga Krista u svetoj misi. Sveta misa ili euharistijsko slavlje nije samo jedan duhovni događaj, već ima učinke na život i oblikovanje svijeta.

U drugom poglavlju Papa podsjeća da Crkva nije samo jedna duhovna stvarnost, već se Crkva izgrađuje po tajni euharistije.Po krštenju smo ujedinjeni s Kristom. U svakodnevnom životu krštenom je nužno obnavljanje te veze s Kristom. A to obnavljanje se događa u euharistijskom sudjelovanju. Svaki od nas prima Krista, i Krist prima svakog pojedinog od nas.

U trećem poglavlju se naglašava euharistijska povezanost s apostolima, koji predaju te svete tajne svojim nasljednicima: biskupima i svećenicima. Zato bez svećenika nema euharistijskog posvećivanja ili sv.mise.

Četvrto poglavlje postavlja naglasak na vid zajedništva (»communio«). Presveta euharistija jača i usavršava zajedništvo krštenih. Pri tom postoji nevidljivo zajedništvo vjere i vidljivo zajedništvo struktura Crkve.

Kršćanin u teškom grijehu nema potpunog zajedništva u svetoj Crkvi. Zato se mora prvo ispovjediti, pa tek onda pristupiti sv.pričesti.

Nažalost postoji puno krštenih s kojima još nemamo potpuno zajedništvo, kao što su razne vrste reformita ili protestanata, a donekle i pravoslavnih jer su odvojeni od Opće Crkve. Samo u određenim okolnostima i ograničenim slučajevima smije katolički

svećenik dijeliti svete sakramente drugim kršćanima, tj. ako postoji teška duhovna potreba.

Peto poglavlje iznosi nauku o dostojanstvu koje treba imati kod euharistijskog slavlja,

bilo da se radi o liturgijskoj ljepoti slavlja bilo o samom prostoru ( crkvi), za to slavlje.

Papa govori o zdravom uključivanju slavlja u određenu kulturu i da sve služi jednom

duhovnom cilju. Zato se treba brižljivo držati liturgijskih odredbi, jer je presveta euharistija »središte i vrhunac života Crkve«.

U šestom poglavlju, Papa nam stavlja na razmišljanje o majci i ženi euharitije, o Mariji kao prvom tabernakulu ili svetohraništu, koje je čuvalo Isusa, o majci i ženi, koja je bila otvorena Duhu Svetom.

Blago Crkve i srce svijeta

Papina enciklika je još jedan poziv nama katolicima da znamo čuvati blago Crkve i da se ne odvojimo od izvora života. Ne zaboraviti veličinu dara u jednostavnim znakovima kruha i vina. Sa strahopoštovanjem prihvaćati euharistijsko blago i Kristovu otkupiteljsku žrtvu .Euharistija je sakramenat koji se dijeli u zajedništvu vjere i apostolskom nasljedstvu. U tom sakramentu je obuhvaćena cjelokupna tajna našeg spasenja, jer je srce svijeta i središte Crkve. Zato o tom blagu treba razmišljati i u svom srcu ga nositi.

hrvoje hrki
stručnjak
stručnjak

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mucenik on čet sij 18 2007, 18:10

Kako mi je drago sto u Hristu, samo mom licnom Spasitelju imam kroz zajednicu Njegove reci i Duha, euharistiju.

Ono sto Isus meni govori jeste da kada citam Njegovu rec, primam vino ili Duha istine, a kada Ga posmatram i upoznajem preko Njegovih dela koja je cinio prilikom svog zivota, tada jedem Njegovo telo, to jest hleb zivota.

Tako se radujem sto je ovu istinu tako divno posvedicio u mom licnom iskustvu blagoslovima neiskazanim.

Slava Ti Gospode!

Mucenik
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by msomi on pet sij 19 2007, 18:09

Zaboljela me glava od tolikog filozofiranja.Sva ta teološka rasprava mi nije ništa pomogla.Sada znam manje nego sam znao.Kakva je korist od svega toga? Može li netko reći praktičnu korist od euharistije?

msomi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Broj postova : 34
Registration date : 31.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Svjetlos on pet sij 19 2007, 19:16

Praktična korist euharistije jeste posvećenje.
Euharistijom, tj. spomenom na Kristovu muku radi naših grijeha, održavamo stanje duhovne budnosti i čuvamo se od grijeha.
Jer, znamo da zbog Krista nećemo grijeh koji bi nas za vječno odvojio od Boga. Bog je svet i takav narod želi.

Euharistijom se posvećujemo jer se čistimo od grijeha, ne smijemo primiti tijelo i krv nedostojni. Sama euharistija nema mistični značaj. Mistično je nešto drugo a to jeste sjedinjavanje sa Kristom putem poslušnosti njegovim riječima.

Ljudi krivo misle da je euharistija magični događaj i da to vino i kruh koje uzimamo može nešto proizvesti u nama. No, stvar je u pročišćavanju svijesti i savjesti. Odluka i pokret unutarnjeg čovjeka, putem vjere i predanje Kristu, čini korak ka transformaciji starog griješnog čovjeka u novog čovjeka, ugodnog Bogu.

Mi, ljudi smo ti koji se trebaju preobličiti u duhu. Zato, spomen na Isusovu muku je glavni cilj i smisao euharistije a transformacija duha u nama se događa kroz odbacivanje grijeha. Tada nastupa Duh Sveti i u nama izgrađuje Kristov karakter.

A Kristove riječi i zapovijedi su Tijelo Njegovo koje trebamo blagovati, tj. utkati u sebe vjerom Riječi Gospodinove i samo po njima živjeti. Tada je to klanjanje Bogu u duhu i Istini, i to je prava euharistija, poniznost i poslušnost, te preobličavanje u Kristovu narav.

Svjetlos
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by braslav on pet sij 19 2007, 19:20

Primiti Krista mozemo na tri nacina
1. ciniti dijela ljubavi prema bliznjima
2. klanjati mu se u Duhu i Istini
3. jedenjem euharistije

braslav
senior
senior

Broj postova : 632
Registration date : 15.01.2007

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Mali princ on pet sij 19 2007, 20:21

Euharistijom se posvećujemo jer se čistimo od grijeha, ne smijemo primiti tijelo i krv nedostojni. Sama euharistija nema mistični značaj.

O, itekako ima! U službenom nauku KC se kaže da moć sakramenta djeluje bez sudjelovanja subjekta i može kasnije djelovati, poput flasheva onih koji su uzimali drogu. To je dakako magija per exellance čiji korijeni sežu u drevnu Kaldeju. Osim toga kako bi kler imao značaj i uticaj ako se ne bi preko svećeničkog reda prenosile te tajnovite ovlasti. Tako ispada da svećenik ne mora biti čist čovjek da bi govorio o Bogu. ili dijelio milosti. To je poznati argument ad hominem gdje se recimo sumnja u liječnikove kvalitete ako je on pijančina ili pušač. No taj princp NE VRIJEDI u religiji jer onaj koji se izlaže da je Božji itekako MORA biti Božji jer sam skrnavi Božje ime i radi sablazan za one koji bi pristupili Bogu.

Dakako, ako bi se taj princip o čistoći propovjednika naučavao u KC ili bilo kojoj drugoj crkvi većina stada bi lutala bez svojih pastira jer malo tko bi svojim životom mogao posvjedočiti za Krista odnosno biti dostojan svećeničkog poziva.

Mali princ
team member
team member

Broj postova : 791
Registration date : 12.12.2006

Korisnički profil http://www.inet.hr/prince

[Vrh] Go down

LA

Postaj by Gost on pet sij 19 2007, 21:08

msomi je napisao/la:Zaboljela me glava od tolikog filozofiranja.Sva ta teološka rasprava mi nije ništa pomogla.Sada znam manje nego sam znao.Kakva je korist od svega toga? Može li netko reći praktičnu korist od euharistije?

U želji za razumijevanjem tajne pobožnosti trebamo vidjeti čežnju svoje duše prema Kristu.Kristova Krv i tijelo Njegovo imaju privlačnu silu koja nas hoće odvojiti od smrti i grijeha.U toj sili osjećamo milinu vječnog života.Simbolizam se odnosi na fizički podsjetnik mislima i duši i srcu da se otvore za svijet slave koji nam je Isus obećao.Stalno biti u primanju beskonaćne Kristove žrtve, biti zahvalan za nju, osječati svoju nedostojnost, nezasluženost, biti beskrajno zahvalan preko smrti..Kada se misli otvaraju Duhu Svetom, naša se cijela osoba duhovno mijenja jer nas stvarna sila žrtve privlači u Duhu Svetom..Ako se damo privuči, ako se damo privuči imamo i više no praktične koristi.Plan spasenj se proslavlja pred nama i osječamo da smo mi dio plana spasenja.U duši uvijek gledam Kristov križ, scene živog Krista i scene razapetog i scene umirućeg i scene umrlog i uskrslog i uznijetog i scene Krista u Nebeskoj službi u svetinji..
To je za mene jedan dio osjetilnog duhovnog doživljaja vjere i nade..Mnogima je obred samo formalnost simbola..Mislim da oni koji promtraju Krista ponukani silom Duha Svetog koji prisustvuje u euharistiji
uzdižu se u mislima, očiščavaju srce i preobržavaju karakter..Shvaćamo iz trena u tren što znači imati duhovnu prirodu posjedovanja života vjećnog.Život prihvatamo prihvačanjem Njegove riječi, izvršavanjem onoga što je On zapovijedio..Tako postajemo jedno s Njim..Kad se vjerom udubljujemo u žrtvu našeg Isusa duša prima Kristov duhovni život.
Banaliziranje euharistije je posljedica posvjetovljene vjere.Čim primjetimo da smo nesigurni po pitanju tajnovitosti ili značenja ili ljepote , zamolimo Boga i Duha Svetog u Isusovo ime da nas utješi..Euharistija nam okrepljuje čežnju prem Kristu , upučuje nas na drugi Kristov dolazak..Osječam i siguran sam da je moja čežnja prema Kristu plod Njegove čežnje prema meni..To me ohrabruje i želim druge ohrabriti da blaguju i kruh i vino u tajni pobožnosti Njegove stvarne žrtve..Euharistija zaoštrava rasudnu snagu i oplemenjuje dušu -

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by msomi on sub sij 20 2007, 17:19

[color=DarkGreen]U Duhu Svetom ,
istinskom duhovnom imaginacijom vidimo stvarnost tajne pobožnosti -
povezujemo se sa Kristom u nebeskoj svetinji u Njegovoj službi
pomirenja.Euharistija je živo sredstvo ulaska crkve, svakog pojedinog
učenika u sadašnjost obnovljenja saveza sa Kristom.Formaliziranje
euharistije je grijeh.Kako se Krist utjelovio , tako se mi
uduhovljujemo u Njegovu krv i Njegovo tijelo, postajemo obnovljena
Njegova stvarnost, Njegov rod.

[color:6ded=Black:6ded]Kada ovo postane stvarnost svakome od nas, onda više nećemo raspravljati o tome što je euharistija, već o novoj stvarnosti koju nam je ona omogučila.

msomi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sub sij 20 2007, 20:46

da nastavimo o novoj stvarnosti koja nam je omogučila euharistija ...:Omogučila kroz Duha Svetog putem Kristove krvi slobodnim pristupom u nebesku svetinju vjerom.Osobno čitajuči poslanicu Hebrejima ulazim u nevidljivu slavnu stvarnost Kraljevstva slave putem koji vodi u Nebesku svetinju.Doživljavam sreću nade da su mi grijesi izbrisani krvlju Isusa Krista i da su stavljeni na tvorca grijeha.Radujem se što su nam imena upisna u knjigu života i što će grijesi biti izbrisani djelom očišćenja nebeske svetinje i uklonjeni iz svetinje..Msomi , kako doživljavaš stvarnost u poslanicama Hebrejima - stvarnost Nebeskog hrama u kojem je Krist sada
od kako je ušao u Nebo nakon uzašašća..Kada Kristovo djelo u Svetinji bude dovršeno - tj. odstranjivanje grijeha iz svetinje - tada će Kristovi učenici biti spremni za Njegov drugi dolazak.Ne smijemo se zadovoljavati teorijom istine, pribavimo ulje milosti - ljubav Božju..O kad bismo bili mudre djevojke - Crkva koja je pribavila ulje Božje milosti kako bi se našli na svadbi Jagnjetovoj. Prije svadbe se mora održati istražni sud..Tražimo čisti karakter, očistimo, operimo svoje haljine , objelimo svoje haljine u krvi Jagnjetovoj..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by msomi on ned sij 21 2007, 13:31

U toj sili osjećamo milinu vječnog
života.Simbolizam se odnosi na fizički podsjetnik mislima i duši i srcu
da se otvore za svijet slave koji nam je Isus obećao.Stalno biti u
primanju beskonaćne Kristove žrtve, biti zahvalan za nju, osječati
svoju nedostojnost, nezasluženost, biti beskrajno zahvalan preko
smrti..Kada se misli otvaraju Duhu Svetom, naša se cijela osoba duhovno
mijenja jer nas stvarna sila žrtve privlači u Duhu Svetom..Ako se damo
privuči, ako se damo privuči imamo i više no praktične koristi.Plan
spasenj se proslavlja pred nama i osječamo da smo mi dio plana
spasenja.U duši uvijek gledam Kristov križ, scene živog Krista i scene
razapetog i scene umirućeg i scene umrlog i uskrslog i uznijetog i
scene Krista u Nebeskoj službi u svetinji..

Ovo su prekrasne misli. Jeli ovo Abrahame tvoje iskustvo? Ja mislim da svatko želi to iskustvo,ali kao da postoji neka prepreka da to doživimo. Možda je to: " ako se damo privuči". Kako ući u tu drugu dimenziju? Kako ona postaje stvarnost?Question cheers cheers

msomi
apsolutni početnik
apsolutni početnik

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on ned sij 21 2007, 15:59

Ako se damo privuči Kristom;
Krist nam nudi -
-opravdanje
-posvećenje
-proslavljenje
jer:
Obličje koje nam On oblikuje kroz vjeru je :
obličje :
-utjelovljenog
-raspetog
-proslavljenog
Tko želi nosti Isusovo proslavljeno obličje , taj mora u ovome svijetu nositi sramotnu sliku Raspetoga .
Krist u nama stvara svoje obličje.Ako mi vršimo taj posao nikada ga nećemo obaviti.To je prepreka.Mi se umom slažemo sa obličjem ali sile protiv novog oblika se protive silama ljubavi koje su u Kristovoj krvi i Kristovom tijelu - opiru se novoj stvarnosti koju nam Krist daje Duhom Svetim.Ako pristanemo ovoj stvarnosti protiv stvarnosti koja je postala prošlost na križu a još se u našem tijelu protivi umiranju , tada nas Krist poziva da uzimamo Njegovu krv i Njegovo tijelo
u ljubavi koju izlijeva u nas Duhom Svetim -kažimo Kristu ovu želju da nas oblikuje cijelovito kroz preobraženje naše vjere u vjeru cijelovitog Krista.To je posao Svetog Duha.Tražimo Duha radi vjere kojom ćemo svladati prepreke kao što je zabluda odnosa prema euharistiji.Jedna je zabluda - banalizirani simbolizam kao protest protiv transupstancijacije.
Bog ne želi sakriti tajnu svete većere, On nam želi otkriti ljepotu duhovne stvarnosti Kristove krvi i Kristova tijela.Velika je prepreka nama ljudima što euharistiju imamo sa braćom kojima nismo skloni..Mi moramo nositi ove Kristove rane..Prihvatanje sadašnjih Kristovih rana Njegovog tijela kojem pripadamo omogućava nam ulazak u ljepotu tajne proslavljenog tijela..
Isplati se doživljavati stvarnost euharistije..

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on uto vel 13 2007, 11:25

Pitanje za dominika, recimo ja dođem u tvoju crkvu "radosna vijest" jedne nedjelje na bogoslužje, a pripadnik sam druge crkve...da li nudite gospodnju večeru i ostalima, i kakav je to kruh i vino što nudite...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by dominik on uto vel 13 2007, 11:41

uh...ubuduce mi javi takva pitanja na PM...jer sam ovo slucajno naisao...ostalo bi inace neodgovoreno...jer ne dolazim u ove "teoloske" dijelove foruma previse.

sad sto se pitanja tice...ne znam bas za tebe tocno. Znam da su sudjelovali u Veceri pripadnici nekih zajednica iz Njemacke te baptisti i Borongajci. Mislim da bi i ti dobio Very Happy .

Katolici ne i pravoslavci mislim da ne.

Kruh je mislim nista posebno...nije bijeli nego neki okrugli crni, takvo sto...pilo se vino, ali se prelazi sada na grozdjani sok.

dominik
stručnjak
stručnjak

Broj postova : 871
Registration date : 08.12.2006

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by καιros on uto vel 13 2007, 11:47

da teološki, kvasac u Bibliji predstavlja grijeh...tako se pravi beskvasni kruh, a adventistička crkva oduvijek koristi grožđani sok, a znamo da pravo vino ima kvasca...možda navratim jedne nedjelje kad mi vrijeme dopusti...

καιros
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by cubela on ned svi 06 2007, 00:23

Krizostom je napisao/la:Pitanje ... recimo ja dođem u tvoju crkvu "radosna vijest" jedne nedjelje na bogoslužje, a pripadnik sam druge crkve...da li nudite gospodnju večeru i ostalima, i kakav je to kruh i vino što nudite...

Uskočiti ću ja, ako smijem?
Pitanje je ovo: hoće li se kršćanima iz drugih kršć. Crkava omogućiti ili uskratiti ekumensko zajedništvo Večere Gospodnje(VG)? Reformacijske crkve inzistiraju naglasiti da smo svi mi ljudi što živimo od Božje milosti koja otpušta grijehe i oslobađa. Tu Božju milost primamo u slavlju VG. Zato ne možemo uskratiti to zajedništvo objeda drugim krštenim kršćanima. Naprotiv, onaj tko krštenim kršćanima uskraćuje zajedništvo Večere Gospodnje mora se ozbiljno preispitati slavi li VG"dostojno".
Svatko bi pri tom slavljeničkom objedu trebao ispitati sebe samoga, a nekog drugoga. Nitko nema prava, moći i ovlasti nekog određenog čovjeka ili grupu ljudi isključiti iz sudjelovanja u VG. Isključiti je poželjno sama sebe, ne drugoga, kako mi(nam) ne bi Krist - i nitko drugi - doista sudio.
Bezuvjetno prihvaćanje je poželjno svih krštenih. VG ne smije se zloupotrijebiti za moralnu i crkvenopravnu kontrolu.
Znate li da su prvi primatelji Isusove VG Juda, koji ga izda; Petar koji ga zataji, i to tri x; apostoli koji ga napustiše i pobjegoše.

Na koncu, recimo još jednom:
ljudi se ne mogu isključivati iz VG nekom individualno ili zajednički donešenom odlukom temeljem moralnih ili dr. nedostataka, prijestupa ili grješaka. Samo sam Krist sudi, tako da u obzir isključivo dolazi samoisključenje iz VG koje se vodi Kristovom voljom.
Dakle, tko je u Kristu, a to bi svatko trebao znati za sebe, nema osude.
Kako ja mogu suditi, ili popovski patronizirati ili razdvajati ovce i jarce, brata svoga?! Opasno je to područje!
Svako dobro iz Paradisa.
Smjerno u Kristu brat Ćubela.lol!

cubela
korisnik u napretku
korisnik u napretku

Broj postova : 170
Registration date : 14.12.2006

Korisnički profil http://pentekost.editboard.com

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 16:57

Sponsored content